Tien basisscholen bij sanering betrokken 'Vergelijk het maar met een vakantiekolonie' i GROOTS MIDDELEEUWS RIDDERSPEL Inleveractie wapens slaat het meest aan in Wassenaar RECONSTRUCTIE ONTLAST LEIDERDORP Aanmeren bij Koudenhoorn in Warmond wordt duurder 2 en 3 oktober 1989 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 '2l-; aaftL Groentekraam Met verbazing heb ik het stukje over de groentekraam van de heer Smit gelezen. Deze kraam voorziet in een behoefte voor mensen met een gewoon inkomen. Hij levert na melijk prima kwaliteit tegen een prima prijs, die voor iedereen be taalbaar is. Hetgeen niet altijd van de winkeliers in de Winkelhof ge zegd kan worden. Het bewijs dat de ze kraam in de smaak valt bij veel mensen wordt al weken geleverd door het simpele feit dat het er steeds drukker wordt. Waarom wordt nu nooit eens aan de gewone mensen gevraagd hoe zij deze kraam vinden? Overal waar toch markten zijn, zijn winkels in de buurt. Op de markt in de Hoofdstraat staat name lijk tegenover bakker Hendriks toch ook al jaren een kraam met brood en koekjes en dergelijke. Waarom doet men bij de Winkelhof toch zo krenterig. Ik vind het ontzettend jammer dat al die mensen die nu hun verse groenten en fruit bij Smit halen, al weer zeer snel teleurgesteld wor den. Zelf fiets ik wel weer naar de Kopermolen, waar Smit wel mag staan. Mevrouw T. Garree B. Zweersstraat 2 Leiderdorp Hondenbelasting In uw artikel over de gemeentelijke begroting van de gemeente Leider dorp over het jaar 1990 lees ik dat een lichte verhoging van de hon denbelasting zal worden doorge voerd van 87 gulden naar 102 gul den. Een rekensommetje laat mij zien dat deze verhoging 17,24 pro cent is van het oorspronkelijke be drag. Mij is niet duidelijk geworden of de uitdrukking 'lichte verhoging' afkomstig is van de zijde van de ge meente Leiderdorp of van uw re- dakteur. De gebruiker van dit eufemisme vergist zich echter wanneer hij denkt dat iedereen zich hierdoor met een kluitje in het riet laat stu ren. 'Een verhoging die alle propor ties te buiten gaat', lijkt mij in dit ge val een uitdrukking die beter op zijn plaats is. Ik heb ook nog een vraag: wan neer ik een verhoging van 17,24 pro cent licht moet noemen, kan ie mand mij dan vertellen welk woord op zijn plaats is bij de aanstaande salarisverhoging welke aan ambte naren in het vooruitzicht is gesteld, namelijk 0,75 procent? J. de Groot Zijldijk 17 Leiderdorp REGIO - De inleveractie van wa pens is in de regio Leiden goed op gang gekomen. Tot het eind van de ze maand kunnen burgers bij de po litie tegen vergoeding wapens inle veren waarvan het bezit door de nieuwe wapenwet strafbaar is ge worden. In Wassenaar werd meer ingele verd dan de politie had verwacht. Dertien 'gewone' vuurwapens, twee machinepistolen, 712 stuks munitie waaronder drie handgranaten, twee stroomstootwapens en'59 messen vormen de buit. Hadden Wassen- aarders de vuurwapens vaak uit zelfverdediging gekocht, in Voor schoten zijn vooral slag- en steek wapens en vuurwapens van oud- verzetsstrijders ingeleverd. Daar naast zijn anti-tankgranaten, knup pels, degenstokken en een exerci tiemijn op het Voorschotense bu reau terechtgekomen. In Leiderdorp bestaat het groot ste deel van de buit uit verschillen de soorten messen en stiletto's. Naast een gebruiksklare .38 revol ver noemt de politie "een hand kruisboog waar je iemand in één schot mee naar de andere wereld kunt helpen". Onder de ingeleverde 'curiosa' vallen een damespistooltje en een karabijn uit de Eerste We reldoorlog. De politie in Oegstgeest kreeg een stroomstootapparaat, een aan tal messen en een startpistool en noemt dat "niet echt spectaculair". In Zoeterwoude druppelt het wa pentuig langzaam binnen. In dit dorp zijn het vooral verzamelaars van vuurwapens die het zekere voor het onzekere nemen en hun pisto len en munitie naar de politie bren gen. De politie van Warmond kreeg een handvol messen en drie vuur wapens. Het is meer dan een woord voerder had verwacht. Drie bouwaanvragen voor Buitenhof in Leiderdorp gen van het openbare en pc onder wijs maar staat kritisch tegenover het plan van het rk onderwijs. Toch willen ze er vooralsnog geen nee te gen zeggen. Punt is dat het rk-on- derwijs al een school heeft in de naastgelegen Vogelwijk, De Scha kel". De Meijehof is met tien lokalen een van de grootste basisscholen in Leiderdorp. Tevens is het de school met de meeste leegstnad; van de tien lokalen staan er zes leeg. Keij- zers zegt dit gebouw op het oog te hebben om straks een paar andere, gefuseerd scholen, in te huisvesten. Om welke scholen het gaat wil hij nog niet zeggen. Katholiek De leegstand in scholen is het dui delijkst merkbaar in het rk-onder- wijs. Tien van de twintig niet-ge- bruikte lokalen zijn te vinden in rk- scholen, zeven lokalen behoren tot het pc-onderwijs en drie zijn te vin den in de openbare scholen. "De meeste leegstand komt voor in het rk-onderwijs dus zij moeten ook het meest bijdragen in de sane ring", zegt Keijzers. De schoolbe sturen van het pc- en openbaar on derwijs zijn het volgens de wethou der "al een heel eind met elkaar eens". De onderhandelingen met het rk-schoolbestuur zijn nog niet zo ver gevorderd. "Wij moeten nu met dit bestuur praten om te horen of ze bereid zijn De Meijehof ergens anders te willen vestigen in plaats van in Buitenhof-midden-west", al dus Keijzers. De tien scholen die bij de her schikking van lokalen zijn betrok ken zitten vooral in het midden van de gemeente (onder meer in de Vo gelwijk) en in de wijk Binnenhof. De vier basisscholen in het oude dorp blijven ongewijzigd bestaan, hetzelfde geldt voor drie scholen in de wijk Voorhof. "Als we nu niet zelf saneren", zegt Keijzers. "dan wordt het over een tijd afgedwongen. De grens om scholen te sluiten ligt in deze kleine gemeenten op minder dan vijftig leerlingen. In Leiden ligt die ophef fingsnorm veel hoger, op 125. Wij sluiten niet uit dat de regering die opheffingsnorm binnenkort ook hier optrekt. Als wij dus langer wachten met het herschikken van lokalen volgt waarschijnlijk een 'koude sanering'. Doen we het zelf dan hebben we niet alleen de pijn maar krijgen we er ook een paar nieuwe scholen in Buitenhof-mid- den-west voor terug". Experiment Een dergelijke grootscheepse her schikking van lokalen is volgens Keijzers "nog nooit eerder vertoond in Nederland". De wethouder: "Het ministerie zit er daarom ook boven op en wil ons graag begeleiden. Het is voor het ministerie een groot ex periment". Het is nog niet bekend hoeveel scholen na de herschikking hele maal leeg komen te staan. Keijzers wil wel kwijt dat er binnen het openbaar en het pc onderwijs een fusie te verwachten valt. Door het verlies aan werkgelegenheid zullen volgens de bestuurder geen ge dwongen ontslagen vallen. "Ik heb goede hoop dat we dat via natuur lijk verloop kunnen opvangen", zegt de wethouder, die nog niet weet hoeveel mensen straks hun baan zullen verliezen. Wat er met de overbodig gewor den schoolgebouwen gaat gebeuren is ook nog onduidelijk. "Er kunnen bijvoorbeeld andere, middelbare scholen in komen", zegt Keijzers. De minister van onderwijs moet voor 1 augustus 1990 reageren op het saneringsplan. Keijzers ver wacht dat, als de gemeente toestem ming krijgt om te bouwen, de scho len in Buitenhof-midden-west in 1993 in gebruik kunnen worden ge- Hoogste steen bij scholen Haaswijk OEGSTGEEST - Wethouder A.H. Rijks heeft gistermiddag de vlag ge hesen bij het nieuwe basisscholen complex in de Oegstgeester nieuw bouwwijk Haaswijk. Daarmee gaf hij aan dat de hoogste steen van het gebouw is gelegd. Vervolgens heeft Rijks een rondleiding gemaakt en het traditionele 'Pannebier' ge schonken. De bouwers moeten de 18 klaslo kalen voor 1 januari afleveren aan de openbare Springplankschool, die acht lokalen 'afneemt', en de christelijke Joris de Witteschool, die tien lokalen krijgt. Wanneer dat lukt kan de openba re Oudenhofschool het Spring plankgebouw in gebruik nemen. De Leidse school voor ziekenverzor genden verhuist dan naar het ver bouwde Oudenhofgebouw. Wethouder G.H.J. Keijzers: 'Nog Jiooit vertoond in Nederland'. school in Buitenhof-midden-west. De schoolbesturen van zowel het openbare, het protestants-christelij ke en het roomskatholieke onder wijs hebben belangstelling. B en W hebben een voorkeur voor twee scholen in de nieuwe wijk. Het bestuur van de openbare scholen, de gemeente, wil De Hob- bit (Binnenhof) naar Buitenhof midden-west verhuizen. Welke pc school naar de nieuwbouwwijk zou moeten gaan is nog onduidelijk. Het rk-schoolbestuur wil De Meijehof (Vogelwijk) verhuizen. Keijzers: "De raadscommissie on derwijs is positief over de aanvra- LEIDERDORP - Provinciale Waterstaat is begonnen met de reconstructie van de kruising tussen de secundaire weg 5 en 6 in Leiderdorp. De tunnel onder het verlengde van Willem de Zwijgerlaan (SW5) wordt du per gemaakt zodat het zwar vrachtverkeer dat vanaf de rijksweg A4 naar Leiden wil. niet meer over de Leiderdorpse Engelendaal hoeft te rijden. Gedeputeerde T. Jansen van Zuid-Holland gaf gistermiddag officieel het startsein voor de re constructie door met een kraan wagen een stuk asfalt weg te ha- leii-.Hij deed dit op aanwijzing van de Leiderdorpse wethouder J. den Boeft. De werkzaamheden kunnen overlast opleveren voor het verkeer omdat weggedeelten worden afgesloten. WARMOND - Als het aan B en W van Warmond ligt, wordt het tweemaal zo duur om af te meren bij het plaatselijke recreatie-eiland Koudenhoorn. Booteigenaren die langer dan drie uur in de haven blijven liggen, zullen voortaan zes of negen gulden per dag moeten betalen. Voor boten die kor ter zijn dan tien meter geldt het laagste tarief, voor grotere boten het hoge re bedrag. B en W willen de tarieven verhogen omdat de gemeente te maken heeft met hoge administratie- en loonkosten. De aanlegplaatsen zijn bedoeld voor passanten. Daarom moet een ambtenaar de aanleggelden dagelijks innen en intensief controlererl. Door de tariefwijziging, een vergroting van het aantal ligplaatsen en een intensievere controle verwacht het college jaarlijks 10.000 gulden meer binnen te halen. Dit bedrag wordt gebruikt om een deel van het salaris te betalen van de nog aan te stellen milieu-rechercheur. Deze man of vrouw zal zich onder meer bezighouden met de controle op de aanlegplaatsen van Koudenhoorn en de inning van havengelden. LEIDERDORP - Tien van de zeventien basisscholen in Leiderdorp zijn betrokken bij de plannen voor een grootscheepse herschikking van lokalen binnen de ge meente. Openbare basis school De Hobbit verhuist waarschijnlijk naar de nieuwbouwwijk Buitenhof midden-west, de negen an dere scholen moet ook öf verhuizen, öf fuseren, öf kleiner worden. Wethouder G..H.J. Keijzers van onder wijs is optimistisch over de haalbaarheid van deze ope ratie. "Het is nu of nooit, en ik denk dat het nu kan". Het saneringsplan is hard nodig omdat in Leiderdorp 20 lokalen leeg staan. De verwachting is dat binnen een paar jaar dat aantal is toegeno men tot 30. "Om een grote concur rentie te voorkomen moeten we sa neren. Het heeft geen zin dat scho len elkaar de leerlingen proberen af te snoepen", aldus Keijzers. De herschikking hangt boven dien nauw samen met de wens van de gemeente om in Buitenhof-mid- den-west twee nieuwe scholen te bouwen. De verwachting is dat in de jaren '90 ongeveer 50 procent van alle schoolgaande kinderen in deze wijk woont. Om nieuwe scholen te mogen bouwen moeten eerst alle leegstaande lokalen elders in het dorp verdwijnen. Het ministerie van onderwijs stelt deze eis bij het indienen van bouwaanvragen. Voor het eind van dit jaar moet de ge meente een saneringsplan bij het ministerie indienen. Tot verrassing van het gemeente bestuur zijn drie aanvragen inge diend voor de bouw van een nieuwe Studenten in afgelegen barakken bij rijksweg Oegstgeest 'redelijk tevreden' barak, heeft erin toegestemd dat het met de exploitatie verdiende geld geheel ten goede komt aan het ge bouw zelf. Met de winst die vorig jaar is geboekt, is video- en audioap- paratuur aangeschaft voor de geza menlijke ruimte. De zaal wordt ook verhuurd voor feesten. De organisatie is redelijk tevreden over de opbrengst van de barak. "Het is hier regelmatig lek ker druk, al zijn er ook mensen die principieel hun gezicht niet laten zien. Zij klagen ook wel eens. We gaan namelijk wel eens door tot een uur of vijf in de ochtend. De lieden die hier op dat tijdstip vandaan ko men, blinken meestal niet uit in rus tig gedrag. Dan wordt wel eens gemopperd, maar over het alge meen krijgen we louter positieve re acties", aldus een bestuurslid. Schokkends Zorgen de feesten wel eens voor enige consternatie, verder gebeurt er weinig schokkends in het barak- kendorp. In het verleden werden nog wel eens studentes lastiggeval len onder het rijksweg-viaduct na bij het complex. Dat probleem is opgelost door gezamenlijk naar huis te fietsen. Wanneer niemand kan meerijden, bellen de vrouwelij ke bewoonsters voor vertrek uit Leiden even een huisgenoot met het verzoek hen onderweg op te vangen. Het 'criminele lijstje' vermeldt ook nog wat inbraken, die vorig jaar zijn gepleegd. Ze waren volgens de studenten te wijten aan nalatigheid van medebewoners. "Die mensen lieten gewoon hun ramen en gordij nen open wanneer ze weggingen. De dieven liepen zó naar binnen", legt Hertog uit. Hij krijgt tegengeworpen dat het vaak wel nodig is de ramen te laten openstaan. "De barakken staan pal in de zon. Met een plat dak weet je het dan wel. Je bakt weg wanneer het een warme dag is", vertelt David Jas, die al ruim anderhalve jaar in de barakken is gehuisvest. De tem peratuur 's winters is volgens hem goed. "De verwarming werkt uitste kend, al gaat het inschakelen ge paard met een enorm getik in de buizen, waarvan iedereen last heeft". Ondanks de mindere punten, zijn de bewoners over het algemeen best tevreden over hun 'plek onder de zon'. Marie-Christine Snijders: "Vergelijk het maar met een vakan tiekolonie; het is wat behelpen, maar wel gezellig. Het heeft gewoon iets". door Roy Klopper Het is slikken of stikken. Wie een door studentenhuisvesting aange boden 'barakkenkamer' weigert, komt onderaan de wachtlijst te recht. Velen kiezen eieren voor hun geld en vertrekken naar Oegstgeest, ook al zien ze er vaak tegen op. Op de houten gevels van de barakken prijken bordjes met opschriften als 'Poldergeist' en 'Klein Siberië'. Ze lijken aan te geven wat de bewoners vinden van hun optrekjes tussen de rijksweg A44 en de bollenvelden langs de Oude Rijn. Toch oordelen de barakkenbewo- ners over het algemeen mild over hun huisvesting. "Toen ik hier de eerste keer het terrein van comlex opliep, vroeg ik me wel even af waar ik nu weer was verzeild geraakt. Maar nu ik mijn kamer heb inge richt, vind ik het eigenlijk wel gezel lig", vertelt eerstejaars bestuurs- kunde-studente Dorien van Stip hout. Ondanks het gegeven dat een ba rakkenkamer door de meeste Leid se studenten niet aantrekkelijk wordt gevonden, is het nog moeilijk er een te bemachtigen. Marie-Chris- tine Snijders, dit collegejaar aan haar propaedeuse rechten begon nen, heeft voor de eerste inschrij vingsdag op 1 juni een halve nacht op de stoep van Stichting Studen tenhuisvesting in Leiden gebivak keerd. Ze wilde zo hoog mogelijk op de wachtlijst komen. De onrustige Dorien van Stiphout, David Jas, Fraiik Hertog, Hans Kramer (staand van links naar rechts) i van Dooren (I) en Marie-Christine Snijders poseren voor de afgelegen studentenbarakken in heeft gewoon iets nacht heeft resultaat gehad: binnen twee weken kreeg ze haar huidige kamer aangeboden. Woongenot De studenten hebben in de barak ken per tien kamers de beschikking best voordelen hij zo'n vijftig gulden te veel betaalt. Hij is van plan hiertegen protest aan te tekenen. Behalve de huurprijs 250 studenten. Een klein dorpje bin nen Oegstgeest dus. "Maar het is niet zo dat iedereen elkaar kent. Het i gezamenlijke keuken i woonkamer, een badkamer met drie douches en drie wastafels. Op de kamers zelf ontbreken sanitaire iedere barak heeft lap tuin waar bewoners lekker kunnen zitten. Er zijn weinig studenten de voorzieningen, wel zijn ze voorzien trum die dat kunnen zeggen". denten maandelijks ongeveer 350 de koop toe gulden, onderverdeeld in 225 gul den kale huur en 125 gulden 'bewo- ningskosten'. Onder die laatste post hun kamer last vallen onder meer gas en electra en deren met je een bedrag voor de huishoudelijke onmogelijk, je wordt gek hulp die wekelijks het sanitair herrie. Als ik schoonmaakt. De studenten vinden het bedrag zetten aan kale huur wel wat hoog. Hans komen", aldus Kramer. Kramer, sinds vorige maand ook barakbewoner, heeft op basis van het puntensysteem berekend dat veroorzaakt Kramer weinig andere contact met mede-studenten blijft doorgaans beperkt tot de bewoners van de eigen barak", heeft Frank het afgelegen Hertog gemerkt. Hij woont al ruim een jaar in Oegstgeest en hoeft niet zo nodig weg. "Ook wanneer ik een kamer op het Rapenburg krijg aan geboden, blijf ik lekker zitten. Je hebt hier alle vrijheid en zit eigen lijk maar op tien minuten fietsen van het centrum". Om het contact tussen de bewo ners van de Oude Rijnsburgerweg wat te bevorderen, wordt iedere woensdagavond een feest georgani seerd in de 'Middenbarak'. In dit ge- de bouw is een feestzaal ingericht waar muziek wil luiste- studenten voor een zacht prijsje een moet ik mijn installatie keihard biertje kunnen drinken en op een het geraas uit te provisorische dansvloer hun ener gie kwijt kunnen. Dit café wordt ge rund door een bestuur waarin ba rakbewoners zitting hebben. Stu dentenhuisvesting, eigenaar van de door het verkeer dat over de A4 raast. De bewoners hebben zelfs in het lawaai. "Stu- open is eigenlijk Dorpje In de 21 barakken wonen ongeveer OEGSTGEEST - Wie zich graag in Oegstgeest wil ves tigen moet sinds jaar en dag economisch gebonden zijn of een karrevracht geld in onroerend goed pompen. Voor één bevolkingsgroep geldt die bepaling niet. Jaar lijks strijken tientallen Leid se studenten neer in het ba- rakkencomplex aan de Oude Rijnsburgseweg in Oegst geest. Gedwongen door het nijpende kamertekort in de universiteitsstad nemen zij hun intrek in kamertjes met een oppervlakte van een kleine vijftien vierkante me ter. terrein Wassenaarseweg Leiden Middeleeuwse taferelen herleven tijdens een groots spektakel ter gelegenheid van de 3-oktoberfeesten Opvoering door een Frans/Duits/Tsjechische stuntgroep van 20 personen met paarden van o a ringsteken popsteken koppen afslaan duelleren met zwaarden en lansen zwaard- en schildgevechten steekgevechten degen-, dolk- en sabelgevechten groots nddertoernooi speciale attraktie demonstratie met vuurwapens en buskruit Aanvangstijden maandag-avond 2 oktober 22 00 uur dinsdag-ochtend 3 oktober 10 00 uur Toegangskaarten 2,50 p p kinderen t/m 12 jaar 1.50 Opbrengst bestemd voor een goed doel'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13