'Fusie' met uitkeringen arbeidsbureau burdo BEPAAL JE EIGEN MODE MET BURDA Personeel sleept Philips voor rechter 'Ooit fusie alle landelijke melkfabrieken' Zakenlui vertrouwen ook schulden Pinochets Chili Cao bejaardenoorden een stapje dichterbij MODE MAAK IE LIEVER ZELF MET VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 Onderzoekers: sociale zekerheid reorganiseren (van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De miljarden die sociale uitkeringen kosten kunnen beter worden besteed aan het scheppen van werk en scholing van werklozen. Daarvoor zou een sterke koppeling of lichtingsplan mogelijk 'fusie' tussen de uitkeringen en de arbeidsbureaus goede diensten bewijzen. Daarmee kunnen ook belemmeringen bij het werken of studeren met behoud van uitke ring worden weggenomen. CARACAS Rond de onderhande lingen over de buitenlandse schuld van Venezuela is een woordenstrijd losgebarsten. Vertegenwoordigers van de internationale banken heb ben laten weten dat Venezuela geen enkele illusie hoeft te koesteren over omvangrijke schuldverminde ring. De Venezolaanse president Carlos Andres Perez heeft de ban ken ervan beschuldigd een publici teitsoffensief te voeren om de on derhandelingspositie van Vene zuela te verzwakken. Horst Shulman, president van het Internationaal Instituut voor Finan cieringen (IFI), waarbij 150 banken zijn aangesloten, heeft onlangs la ten weten dat de schuldverminde ring van Venezuela "in de buurt van 0 procent komt". Volgens Shulman hoeft Venezuela weinig verwachtin gen te hebben van het schuldver- staat uit valuta kwijt i: goedkoop aan heid geld. aarde de tweedehands een land dient als baro- het vertrouwen dat de Op de markt voor tweedehands schulden van Latijns-Amerika staat schuld de buitenlandse schuld van Chili meter v staat het hoogst genoteerd. De Nica- internationale financiële gemeen- raguaanse schuld staat het laagst schap heeft i Bedrijven kunnen een schuld op- Het Leidse onderzoeksinstituut Re search voor Beleid bv doet deze aanbeveling in een gisteren gepre- senterde studie ter gelegenheid van het betrekken van een nieuwe be huizing. Het gebruik van uitke- korten op de arbeidsmarkt en lang durige werkloosheid bleken onvol doende door de bestaande instellin gen te kunnen worden bestreden. De uitsluitende zeggenschap van de overheid over de arbeidsbemidde- worden genomen, zo stelt voorts de studie, die de titel 'De Nederlandse arbeidsmarkt onder een nieuw be stuurlijk regime' heeft meegkregen. minister van financien Nicholas Brady. Het plan-Brady diende als uitgangspunt voor de onderhande lingen die afgelopen zomer van start gingen. Venezuela zette die in met de eis tot schuldvermindering drijf dan ook alleen r genoteerd. Dat blijkt uit een zojuist betreffende land. Hoe beter de gepubliceerd overzicht van de Ce- nomie of het economische beleid er pal, de Economische Commissie VOOr staat, hoe duurder de schuld, voor Latijns-Amerika en de Ca- De tweedehands schuldpapieren riben. van Chili doen 64 procent van hun nominale waarde op de internatio nale geldmarkten. Het land staat daarmee het hoogst genoteerd i de Amerikaanse kopen die een land heeft uitstaan bij btewLdrdVavganr tended. Óp kan dan de g? dc^C^bta 50 procent. Venezuela heeft buitenlandse schuld van 32 miljard kan investeren. Voor het land heeft dat het voordeel dat ze geen harde 62 procent, Uruguay met 55 pro cent, Mexico met 43 procent en Ja maica met 42 procent. De tweedehands schuld van Ni caragua is vrijwel niets waard. Voor schuldpapieren ter waarde van hon derd dollar hoeft maar een dollar betaald te worden, een procent dus. Dat betekent feitelijk dat er geen enkele handel is in de schuld van dit Middenamerikaanse land. Ook zeer laag genoteerd staan de schulden van Peru (4 procent), Panama (10 procent) en Bolivia (11 procent). Sinds de instelling van de twee hands schuldenmarkt in 1987 zijn de koersen van de tweedehands schuld fors omlaag gegaan. Begin 1987, toen de zeven landen hun schuld verhandelden op de tweede hands markt, werd 60,2 procent van de nominale waarde betaald. Op dit moment doen 16 Latijnsamerikaan- se landen mee op de tweedehands schuldenmarkt. De schulden problematiek van de Derde Wereld is ook onderwerp van gesprek bij de jaarvergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank die gisteren in Washington zijn begon nen. Op de agenda staat ook het ver zoek van de Sovjetunie om lid te mogen worden van de Wereldbank en het IMF om bij de twee wereldor ganisaties geld te kunnen lenen. De Sovjetunie kampt met een forse buitenlandse schuld. ringsgelden voor loonsubsidie of ling (de arbeidsbureaus), de centra- scholing is al 'sluipenderwijs' aan- le aanpak en de strikte scheiding vaard, concluderen de onderzoe- tussen de bureaus en de sociale ze kers. Dan kan net zo goed op grote kerheid zijn hiervan de belangrijk- schaal belastinggeld hiervoor 1 den ingezet om, via premie- en be lastingvrijstelling, langdurig werk lozen aan een baan te helpen. Om arbeidsbureaus in voldoende mate over de uitkeringsgelden te kunnen laten beslissen moeten ech ter zowel de bureaus als de sociale zekerheid totaal anders worden ge organiseerd. Wat de arbeidsbureaus betreft is er al een wetsvoorstel, waarin de zeggenschap over de bu reaus valt onder een bestuur dat uit werkgevers, werknemers en de overheid bestaat. De onderzoekers vinden dit een stap op de goede weg. De omvang rijke problemen van personeelste- Werkgevers zien wel brood in verlaging btw DEN HAAG (ANP) De werkge versorganisaties van VNO, NCW ste oorzaken. Hieraan komt een einde doordat de arbeidsbureaus nu onder een an der bestuur worden gebracht. De arbeidsbemiddeling kan dan regio naal worden aangepakt en aan werkgevers en werknemers aldus maatwerk worden geboden. Erva ringen in ons omringende landen wijzen uit dat dit goed werkt, aldus de onderzoekers. De onderzoekers stellen voor dat hetzelfde gebeurt met de sociale ze kerheid: het in handen geven van de zeggenschap hierover aan werkge vers, werknemers en de overheid en de zaken regionaal aanpakken. Ter plaatse kan dan worden beoordeeld of uitkeringsgelden aan het schep pen van werk of scholing of werk met behoud van uitkering moeten worden uitgeven. Verregaande sa menwerking of zelf fusie met de ar beidsbureaus ligt dan voor de hand. Hierbij moeten ook de bedrijfsvere nigingen worden betrokken. De discussie over het sanctiebe leid fikse kortingen op uitkerin gen indien men aangeboden werk weigert zou een nieuwe impuls kunnen krijgen als de beslissingen 'au kunnen KNOV hebben overwegend positief daarover op lokaal gereageerd op het advies van hoge regeringsambtenaren om het hoge btw-tarief van 18,5 procent naar 14,5 procent te verlagen. Alleen het VNO, de organisatie met de meeste grote ondernemin gen, plaatst kanttekeningen bij de geadviseerde verlaging van het ho ge btw-tarief. Het vindt het wel zin vol als lastenverlichting voor de burgers, maar een verkleining van het verschil tussen netto-inkomen en bruto-loonkosten acht het be langrijker. Btw-verlaging alleen is dus onevenwichtig, aldus het VNO gisteren. Het KNOV (kleine en middelgro te bedrijven) is nog het meest posi tief, maar stelt wel dat de btw-verla ging in één of twee keer tot stand zou moeten komen en niet in vier jaar, zOals de ambtelijke adviescom- UTRECHT (GPD) - De cao voor de bejaardenoorden is een stapje dich terbij. De bonden AbvaKabo en CFO hebben gisteren na overleg met hun leden besloten door te gaan met de onderhandelingen over de bejaardenzorg-cao op 2 oktober. ren in Nijkerk waren ook vijftien di recteuren van bejaardenhuizen aan wezig. Zij beaamden de schrijnende situatie in de bejaardenzorg en von den dat de werkdruk snel vermin derd moet worden. De CFO-leden zullen doorgaan met de geplande Hun leden vinden dat het laatste acties. Volgens een woordvoeder Na aiWijzing alternatief ondernemingsraad voor verplaatsing AMSTERDAM (GPD) - De onder nemingsraad van de Philips-vesti- ging in Enschede heeft de directie van dit bedrijf voor de rechter ge sleept, nadat de directie had gewei gerd serieus in te gaan op een alter natief plan van de ondernemings raad. De ondernemingsraad gaat niet akkoord met de verhuizing van dit bedrijf voor testapparatuur naar missie voorstelt. Het wijst erop dat Almelo, zoals de directie wil. ook de administratieve lasten van "et alternatief van de onderne- Koririjven gaan stijgen als de btw in mingsraad leidt tot een zeer aan- r stappen wordt verlaagd. Voor- zienlijke kostenbesparing vergele- zitter Kamminga hèeft gisteren Brussel bekendgemaakt dat die las ten voor kleine en middelgrote be drijven 1,5 tot 5,0 procent van de omzet bedragen. Voor grote onder nemingen is dat meestal minder dan 0,1 procent, aldus Kamminga. De vakcentrale FNV ziet geen heil in het voorstel van de topamb tenaren. Een verlaging met vier pro cent zit er niét in. Dan wordt er een veel te fors beslag drie miljard gulden gelegd op de overheids middelen, aldus FNV beleidsmede werker H. Leemreize. Dat geld is hard nodig voor andere zaken zoals investeringen in het milieu. Ook CNV-secretaris Th. Swart betwijfelt of de overheid zich een dergelijke forse belastingverlaging wel kan permitteren. Optiebeurs Vanaf 5 oktober herziet de Optie- beurs in Amsterdam de EOE-aan- delenindex. Dat is een soort beurs- barometer, waarop opties kunnen worden verhandeld. Tot nu toe was de index samengesteld uit twintig fondsen, die elk even zwaar wogen. Na 5 oktober zal de index 25 fond sen insluiten, maar die zullen niet allemaal even zwaar meer wegen. De bedoeling van deze wijziging is aan te sluiten bij een internationaal gebruik. Hof EG Het Hof van Justitie van de EG in Luxemburg heeft gisteren bepaald dat de Europese Commissie het recht heeft om de boeken van be drijven die zij verdenkt van prijsaf spraken in te zien. Dit naar aanlei ding de inval die de Europese Com missie in 1987 heeft laten doen bij het Westduitse chemieconcern Hoechst, op zoek naar bewijzen van prijsafspraken. Hoechst heeft het onderzoeksteam toen buiten de deur gehouden en eiste een huiszoe kingsbevel van de Westduitse auto riteiten. KLM Het ongeveer 7200 man tellende technisch personeel van de KLM krijgt een eenmalige uitkering van 350 gulden bruto. Dat is de uitkomst van overleg tussen de KLM en de vakbonden naar aanleiding van een werkonderbreking vorige week van het technisch personeel. Vooruitlo pend op de uitkomsten van de her ziening van de functiewaardering heeft de KLM het personeel toege zegd nu alvast 350 gulden bruto uit te betalen. ken met de berekeningen van Phi lips. In Enschede hoeft dan niet voor negen miljoen te worden geïn vesteerd in gebouwen." Dit ver klaarde mr. J. Holsbrink gisteren te genover de ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam. Philips wil de Enschedese be drijfsactiviteiten van Industrial Electro-accoustical Equipment (I E), zoals de Philipsdochter officieel heet, samenvoegen met die in Al melo. Beide bedrijfsonderdelen be horen tot de groep Test Meetap- paratuuur (T M). Het bedrijf in Enschede heeft 350 arbeidsplaat sen, het onderdeel in Almelo onge veer 150. Op zich heeft de ondernemings raad geen bezwaar tegen een derge lijke samenvoeging. Maar dat moet niet in Almelo, doch in Enschede gebeuren, omdat daar qua omvang het grootste bedrijf staat. In Almelo zou Philips nieuwe bedrijfsruimte moeten huren. Volgens de advocaat van de ondernemingsraad, mr. Holsbrink, is het onbegrijpelijk dat de directie dit voorstel niet wil door- tie, De advocaat van de Philips-direc- i Schmidt auf Alten- stadt, verklaarde dat juist in Almelo een veel grotere besparing valt te Daarbij komt volgens hem nog behalen. In Almelo komt die op een oscillo- jaarlijkse 1,6 miljoen, terwijl bunde ling van de activiteiten in Enschede slechts acht ton per jaar oplevert. Bovendien kan het bedrijfscom- plex in Enschede na ontruiming ge heel worden verkocht. In Almelo is dat de produktie scopen en multimeters in Enschede slechts zeer bescheiden groeit. De ondernemingsraad houdt die groei op zes procent, de directie zegt 17%. voorziet dan ook dat toekomst voldoende ruimte in En- dat niet mogelijk, omdat I E daar de T M-\ ADVERTENTIE schede overblijft tiging uit Almelo over te laten ko- heeft, men. "De ondernemer heeft niet voldoende gemotiveerd aangege ven waarom een concentratie in Al melo meer'flexibel ook nog andere bedrijfsactiviteiten bod van de werkgeversvereniging VNB (Vereniging Nederlandse Be jaardenoorden) een basis biedt voor een principe-akkoord, als tenmin ste harde afspraken worden ge maakt over de vermindering van de werkdruk. Na het overleg van afgelopen maandag met de bonden was de VNB bereid tot een loonsverhoging van 3,25 procent voor alle werkne mers, als de totale kosten gelijk ble ven. Dit betekent dat minder geld zal worden beschikbaar gesteld voor het opzetten van een functie waarderingssysteem. Eerder was al een eenmalige uitkering van 1 pro cent overeengekomen. AbvaKabo-onderhandelaar P. van Loon kreeg op de bijeenkomst in Utrecht van zijn achterban te ho ren dat de 3,25 procent minimaal moet worden binnengehaald. De kaderleden bleken echter de mees te waarde te hechten aan verminde ring van de werkdruk. Waar de mid delen hiervoor vandaan moeten ko men kon Van Loon na afloop van de vergadering nog niet zeggen. De AbvaKabo zal de actiecomités aan raden niet verder te gaan met acties als werkonderbrekingen en zon dagsdiensten draaien. Bij de ledenvergadering van de christelijke ambtenarenbond giste- Cao raffinaderijen ROTTERDAM (ANP) - De werk nemers van de uit de BP- en Texaco-raffinaderijen in Euro poort/Botlek nieuw te vormen Rijn mond Raffinaderij kunnen zelf be palen of zij onder een cao wensen te vallen. Het gaat om het produktie- personeel, ruim 400 van de in totaal 820 werknemers. i de christelijke bond CFO moet de werkgeversorganisatie zich veel militanter opstellen om geld voor de bejaardenzorg los te krijgen van de overheid, Japans bedrijf zou supervezel DSM namaken HEERLEN (GPD) - DSM is pan naar de rechter gestapt c geschil met het Mitsui-c te vechten over de supervezel 'dy- neema'. Mitsui maakt op het ogen blik in een proeffabriek in Japan een eigen supervezel die veel over eenkomsten vertoont met de dy- neema-vezel. DSM claimt alle rech ten voor het produkt. Gesprekken met Mitsui hebben niet tot een oplossing geleid. DSM heeft zich in de hele wereld verze kerd van een goede octrooipositie. Eind vorig werd al een licentie op het octrooi verleend aan het Ameri kaanse bedrijf Allied. DSM vindt dat Mitsui een licentie moet nemen voor de produktie van de vezel. Dyneema is een supersterke vezel van polyetheen, waar DSM zeer veel van verwacht. Toepassingen zijn al mogelijk in bij voorbeeld ka bels, vislijnen, boogpezen, zeilen, tenten en kogelvrije vesten. De ve zel wordt voorlopig gemaakt in een proeffabriek in Japan, maar getest bij High Performance Fibers in Sit- tard. Eind 1990 gaat in Heerlen een produktiefabriek draaien. In Ge leen komt er een grondstoffenfa- briek. Burda, boordevol mode-ideeën, maar ook tips voor cosmetica en recepten voor heerlijk kokkerellen. Benelux mag import DDR niet verbieden LUXEMBURG/BRUSSEL (ANP) De Beneluxlanden mogen de in voer uit Westduitsland van Ooost- duitse goederen niet meer verbie den. Dat zei het Europese Hof van Justitie gisteren in een uitspraak. Het gaat om een zaak tussen de Arnhemse firma Schaefer Shop en het ministerie van economische za ken. Schaefer had van het ministe rie geen toestemming gekregen om voor 40.000 mark in de DDR gepro duceerde bureau-artikelen uit de Bondsrepubliek in te voeren. De Nederlanse rechter had daarover gevraagd om een principe-uit spraak van het Hof, dat zei dat de gedragslijn van Benelux-landen je gens produkten uit de DDR in strijd is met het protocol over de handel tussen de beide Duitslanden, dat in 1957 aan het EEG-verdrag is ge hecht. 'Afzwakken atv- offensief FNV brengt centraal akkoord naderbij' UTRECHT (GPD) - CNV-voor- zitter Hofstede denkt dat een centraal akkoord over de ar beidsvoorwaarden dichterbij is gekomen, nu de FNV bereid is af te zien van het maken van concrete afspraken met de werkgevers over een 35-urige werkweek in 1993. Hofstede rea geert hiermee op de uitlatingen van FNV-voorzitter Johan Ste kelenburg deze week in het blad 'De Werkgever' van het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond. In dit artikel zegt Stekelen burg te vinden dat het totstand komen van een centraal ak koord tussen de vakbeweging, de werkgevers en de overheid zo belangrijk is, dat hij aan een be- Hofstede langrijk bezwaar van de werkge vers (harde afspraken over ar beidstijdverkorting) tegemoet wil komen. Stekelenburg sprak van het 'op termijn stellen van de atv'. "Het minder hard etaleren van die 35 uur voor 1993 is goed voor de onderlinge verhoudin gen", zegt Hofstede. "Want een dergelijke arbeidstijdverkor ting over de hele linie is voor de werkgevers nu eenmaal onbe spreekbaar". Met het wat af zwakken van wat tot voor kort bij de FNV nog het 'atv-offen- sief heette, is Stekelenburg ook dichter bij het CNV-standpunt in deze zaak gekomen. Hofstede komt liever niet meer terug op de aanvaring die hij vrijdag met Stekelenburg had in de Sociaal-Economische Raad bij de bespreking van een advies voor het sociaal-econo misch beleid voor de komende vier jaar. Daar maakte Hofstede zich ongewoon boos, toen zijn FNV-collega onaangekondigd met een eigen hoofdstuk kwam over de bestrijding van de werk loosheid. Verschillen van me ning tussen de vertegenwoordi gers van werknemers en werk gevers in de SER zijn niet onge bruikelijk, maar een publiekelij ke ruzie binnen het werkne merskamp is uitzonderlijk. Zuivelindustrie positief over voorgenomen fusie Campina en Melkunie ZUTPHEN (GPD) - De zuivel- branche zal zich in de komende vijf jaar steeds meer concentreren. De fusiegolf komt vooral door de aan staande eenwording van de Europe se markt. "Wij staan positief tegen over de voorgenomen door Arnoud Cornelissen king", aldus de voorzitter van het Produktschap voor de Zuivel, H. .Schelhaas, naar aahleiding van de mededeling van de coöperatieve zuivelverenigingen DMV Campina en Melkunie Holland, dat zij de mo gelijkheden van een fusie bespre ken. "Campina en Melkunie vullen elkaar goed aan. Gezien de ontwik kelingen in de markt verwacht het produktschap de komende jaren verdere concentraties in de zuivel". Melkunie en Campina behoren in de Nederlandse verhoudingen tot de grootste zuivelondernemingen. Internationaal gezien nemen zij een bescheiden plaats in. De belangrijk ste redenen voor het overleg zijn de concentraties in de zuivelsector binnen en buiten de EG en de bun deling bij de afnemers. De beoogde samenwerking dient onder meer ter versterking van de verkoop- en on derzoeksprogramma's. Samenwer king is noodzakelijk om op de Eu ropese en de internationale markt een vooraanstaande positie te kun nen blijven innemen teneinde de medewerkers en de leden-melkvee houders een goed toekomstper spectief te bieden, aldus de geza menlijke verklaring. De voorzitter van de hoofddirec tie van een van de andere zuivelco- öperaties Coberco, mr.R.L.M. Mat- theussens, is positief: "Wij ver wachten niet dat de nieuwe combi natie voor onze onderneming nade lige gevolgen zal hebben. Natuur lijk proberen Melkunie en DMV Campina behalve een vergroting van de marktpositie in het buiten land, ook in Nederland hun aandeel te vergroten. Maar een mogelijk ne gatief effect is voor ons niet veront rustend. Wij denken over het geheel genomen ons marktaandeel te kun nen behouden". Momenteel haalt Melkunie (West en Midden-Nederland; 6500 leden) 80 procent van haar omzet uit de binnenlandse markt. Voor Campina (zuidelijke provincies; 7800 leden) ligt dat percentage op 35. Melkunie staat nu op de 25e plaats in de we reldranglijst van zuivelindustrieën. DMV Campina stond vorig jaar op de 20e plaats en Coberco op plaats 12. Na de fusie komt de combinatie op de 4e plaats terecht, net achter twee grote Amerikaanse onderne mingen en het Zwitserse concern Nestlé. Mattheussens sluit niet uit dat in de komende jaren de zuivelindus trie in Nederland zich uiteindelijk onder een noemer zal samenvoe gen. "Dat plan is in de jaren zeven tig ook al eens geopperd, maar van wege allerlei omstandigheden in die tijd nooit gerealiseerd. Het is denkbaar dat we toch weer die kant opgaan. Coberco heeft er in eerste instantie voor gekozen om door overnames in het buitenland onze positie te versterken. Op korte ter mijn zullen we geen samenwerking met Nederlandse coöperaties over wegen". "We moeten ook oppassen voor de gedachte dat groter altijd beter is. Zeker bij het samengaan van twee grote ondernemingen zijn heel wat problemen te verwachten. Over een jaar of vijf echter is een samen gaan zeker niet uit te sluiten. Dat zal ook afhangen van de leden. Wij gaan er vanuit dat een dergelijke fu sie zeker zal moeten leiden tot een betere melkprijs voor de aangeslo ten boeren", aldus Mattheussens.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7