I DE STERKE LICHTGEWICHT Specialisten stemmen in met akkoord positie van D66 De kansloze Waalwijk hoopt dat vervuiling meevalt "Olympia" Leerkrachten en huisartsen geven het goede voorbeeld in niet-roken Schipholreiziger pakt vaak de trein Kok: sfeer nu verslechterd DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN SPRITE )8l - VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 - BINNENLAND PAGINA 3 Grote bedenkingen over lager inkomen UTRECHT (ANP) Een ruime meerderheid van de specia listen steunt het akkoord dat de Landelijke Specialisten Vereniging (LSVj in juli heeft gesloten de verzekerings maatschappijen. Al eerder gaven de andere partners - zie kenfondsen, particuliere verzekeraars, ziekenhuizen en ambtenarenverzekeringen - hun fiat aan het akkoord. Ook het kabinet heeft het groene licht gegeven. Het fiat van de specialisten is overi gens nog niet definitief. Verschil lende onderdelen van het akkoord worden nog nader uitgewerkt. Voordat een definitief akkoord wordt gesloten, dat op 1 januari moet ingaan, wordt de achterban opnieuw geraadpleegd. Het principe-akkoord houdt on der meer in dat de kosten voor spe cialistische hulp in de jaren 1990 tot en met 1992 worden bevroren, dat de verschillen tussen de zieken fonds- en particuliere tarieven wor den verkleind, en dat de tarieven anders worden opgezet om de doel matigheid te bevorderen. Belang rijk is ook een inkomensverschui ving waarbij specialismen waarin meer dan het gemiddelde wordt verdiend moeten inleveren ten gun ste van specialismen onder de streep. Hier staat tegenover dat het kabi net bereid is af te zien van de voor- Open dag a.s. zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur. Zie advertentie elders in deze krant, Sport Fitnesscentrum Olympia Pr. Hendrikkade 8, Katwijk genomen forse verlaging van het norminkomen van de specialisten en van hun praktijkkostenvergoe ding. Als de kosten in 1990 of een van de volgende jaren toch boven het niveau van 1989 stijgen, wordt dat het jaar daarop gecorrigeerd door een algemene verlaging van de specialistentarieven. Veel specialisten hadden gisteren kritiek op de afspraak dat specialis ten min of meer gedwongen zullen worden om weer overeenkomsten te sluiten met de ziekenfondsen. Wie dat niet doet wordt gestraft met een korting van 10 procent op het tarief. Op het ogenblik hebben de meeste specialisten geen contract meer met de fondsen door een al twee jaar oud conflict met de Vere niging van Nederlandse Zieken fondsen. Ook het feit dat door de be vriezing de toenemende vraag naar specialistische hulp de komende drie jaar in feite voor rekening van de specialisten komt, vonden veel leden uiterst onbillijk. Desondanks stemde maar onge veer 30 procent van de specialisten uiteindelijk tegen het akkoord. Daaronder waren de plastisch chi rurgen, die ver boven het gemiddel de verdienen en dus moeten inleve ren. LSV-voorzitter Piasmans ont kende dat er sprake zou zijn van een dreigende scheuring binnen zijn or ganisatie, die 7000 leden telt. De on langs opgerichte 'groep van veront ruste specialisten telt volgens hem maar tussen de 300 en 500 leden. Binnenfand kort DEN HAAG (ANP) - Leerkrachten en huisartsen geven het goede voor beeld in de strijd tegen het roken. Terwijl 42 procent van de Neder landse bevolking regelmatig rookt, zegt slechts 24 procent van de leer krachten sigaret, pijp of sigaar aan te raken. Negenentwintig procent van de huisartsen rookt, zo blijkt uit een EG-onderzoek naar roken. Volgens EG-cijfers overlijden jaarlijks 450.000 mensen als gevolg van het roken, meer dan de helft sterft aan kanker. Het comité van kankerdeskundigen van de Europe se Commissie heeft grote waarde ring voor de leerkrachten, die overal beduidend minder roken dan de rest van de bevolking en in verreweg de meeste gevallen ook minder dan huisartsen. Het percen tage rokende leerkrachten varieert van 13 in Engeland tot 34 in Spanje, tegenover respectievelijk 35 en 45 procent van de gehele bevolking in deze twee landen. Opvallend is dat de leerkrachten in de noordelijkè landen - met als enige uitzondering Denemarken - veel minder roken dan hun colle ga's in de landen rond de Middel landse Zee. In Groot-Brittannié, Ierland, Frankrijk, Luxemburg, de Bondsrepubliek Duitsland en Ne derland rookt respectievelijk 13, 16, 17, 21 en 24 procent van de onder wijsgevenden. Symbool Portugal krijgt van Brussel een fik se pluim op de hoed. Daar wordt het minste gerookt. Slechts 28 procent van de bevolking zegt tabak te ge bruiken. Daarna komt Italië met 32 procent, direct gevolgd door Luxemburg en de Bondsrepubliek met elk 34 procent. Het percentage rokers in Ierland en het Verenigd Koninkrijk is gelijk: 35 procent. Hetzelfde geldt voor Belgie en Frankrijk, elk met 36 procent. De percentages in de overige landen zijn: 40 (Spanje), 42 (Nederland). 43 (Grienkenland) en 45 (Denemar ken). Het gemiddelde in de Europe se lidstaten ligt op 36 procent. Óe gunstige situatie in Portugal houdt volgens de commissie ver band met de zeer vooruitstrevende wetgeving. Er is een volledig ver bod van reclame, van sigaretten met een hoog teergehalte enzovoorts. Bovendien geeft de regering van dat land zelf het goede voorbeeld. Op kabinetsvergaderingen mag niet gerookt worden. Toch moet Por tugal, zo waarschuwt Brussel, op zijn tellen passen. Het percentage jonge mannen 15 tot 24 jaar) dat aan de sigaret gaat, ligt erg hoog: 52 pro cent. De commissie vindt het vreemd dat in de landen waar de prijs van tabak het hoogste is, naar verhou ding de meeste vrouwelijke rokers voorkomen: Denemarken 45 pro cent, Nederland 37 procent en het Verenigd Koninkrijk 32 procent. Het dagelijks bestuur vraagt zich af of de sociaal-culturele factoren in deze landen (de sigaret als symbool van de gelijkheid van man en vrouw) zwaarder wegen dan de eco nomische druk. Naast Nederland roken huisart sen in de meeste andere landen van de Europese Gemeenschap minder dan de bevolking in zijn geheel. Al leen in Spanje. Italië en Portugal blijken de huisartsen graag een si garetje op te steken. De percentages rokende huisartsen liggen op res pectievelijk 45, 41 en 39, terwijl die van de bevolking neerkomen op 40, 41 en 28. In de twaalf lidstaten sterven jaar lijks 760.000 mensen aan kanker, 570.000 aan hart- en vaatziekten en 88.000 aan ademhalingsziekten. Van deze gevallen moeten respec tievelijk 30 procent (228.000), 25 pro cent Ü43.000) en 75 procent (66.000) toegeschreven worden aan roken. De douaniers Ron Masmeijer (r) en Henk Bosschier kijken in het centrum van Londen op de kaart. Ze lieten zich per trein vervoeren van de luchthaven Gatwick richting Londen-centrum en van Schiphol richting Amsterdam centrum. In Engeland waren ze het snelst, in Amsterdam kwamen ze vier minuten later aan dan hun collega's die een taxi hadden genomen. (foto anp) SCHIPHOL (ANP) - Twintig pro cent van de Schipholreizigers maakt gebruik van de trein voor het vervoer van en naar de luchthaven, 50 procent komt per auto. Het zijn deze passagiers die de NS de ko mendejaren in toenemende mate in de trein willen zien te krijgen. Uit eindelijk moet 40 procent van de schipholreizigers per trein komen, zo luidt de doelstelling van NS. De trein is ook zo gek nog niet, zo concludeerde NS-chef marketing international Hatch gisteren na af loop van de Duivenralley Amster- dam-Londen-Amsterdam. De uit slag van deze door Transavia Airli nes georganiseerde ralley luidde dat de trein het snelste en goed koopste vervoermiddel is om tus sen de Londense luchthaven Gat wick en het hart van de Britse hoofdstad te reizen. Voor het ver voer tussen Schiphol en Amster dam-centrum werd de trein met en kele minuten verschil tweede. De taxi bleek hier de snelste. Aan de ralley namen een Boeing 737 van Transavia, de Dakota van de Dutch Dakota Association, en een uit 1942 daterende Boeing Stear- man deel. De 737 voerde een norma le lijndienst uit, waarop betalende passagiers werden vervoerd. De op vallendste deelnemers waren ech ter 248 duiven van Amsterdamse duivenhouders, die even voor half een in het hart van Londen werden gelost. Vanaf die plaats begaven zich op dat moment drie teams, bestaande uit personeesleden van de douane, de marechaussee en de luchthaven- politie met verschillende transport systemen richting Londen-Gatwick om van daaruit via de transportsys temen in Nederland naar hartje Am sterdam te reizen. Gebruik werd ge maakt van taxivervoer, een huurau to en de trein. Wat verwacht mocht worden bleek overduidelijk: de lijnvlucht, nauwelijks gehinderd door vertra gingen op de zeer drukke route Londen-Amsterdam, won het glansrijk van de historische vlieg tuigen, die voorrang kregen van de luchtverkeersbeveiligingsdiensten. Hoewel sommige duivenhouders anders hadden gehoopt kwamen de duiven ver na de vliegtuigen weer thuis. Even na zeven uur werd de eerste duif geklokt. WAALWIJK (ANP) - We hopen en verwachten dat de vervuiling van de bodem meevalt. Het zou mij per soonlijk erg tegenvallen als dat niet zo zou zijn. Aldus probeerde burge meester Van Casteren gisteren de bewoners van Waalwijk gerust te stellen nadat enkele weken bekend werd dat grote delen van de ge meente waarschijnlijk zijn vervuild met zware metalen. Vanaf de jaren dertig tot pakweg twintig jaar geleden zijn woonwij ken, plantsoenen, straten en plei nen opgehoogd met slib uit de Maashaven en allerlei soorten afval. Ook het plaatselijk riviertje de Loint met tal van zijtakken is daar mee gedempt. Verhalen dat driekwart van de ge meente daardoor zou zijn vervuild zijn volgens burgemeester Van Cas teren niet juist. "Als we uitgaan van de meest erge situatie gaat het hoog uit om de helft van het bebouwde oppervlak". De mogelijk vervuilde plaatsen zijn dit voorjaar aange meld bij de provincie Noord-Bra bant. Dat gebeurde op nadrukkelijk verzoek van de provincie zelf in ver band met toekomstige toekenning van subsidies voor onderzoek. Het aantal mogelijk verontreinigde ge bieden in Waalwijk steeg daardoor in een klap tot 52. In 1985 waren dat nog maar 19 plaatsen. Volgens wethouder Van Rijen be stond tot 1987 niet het geringste ver moeden dat het voor het ophogen gebruikte havenslib weieens ver ontreinigd zou kunnen zijn. "Eerde re metingen hadden uitgewezen dat het slib geen gevaarlijke stoffen be vatte. In 1987 bleek echter op ande re plaatsen dat er wel degelijk te ho ge concentraties zware metalen in zaten. Toen kwamen we er achter dat de samenstelling van het slib niet overal hetzelfde was". De gemeente weet echter niet precies waar het havenslib wel of niet is gestort. Archieven zijn niet meer compleet of moeilijk te door gronden. Daarom wil de gemeente ook zoveel mogelijk betrokkenen horen. Ook de bewoners zullen wor den ondervraagd. Dat onderzoek gaat alles bij elkaar een half jaar du- Volgens een woordvoerder van de inspectie voor de volksgezond heid valt op dit moment overigens betrekkelijk weinig te zeggen over schade voor de gezondheid. "Vast staat dat in het verleden nooit ge zondheidsproblemen zijn geconsta teerd die mogelijk het gevolg zijn van enigerlei vorm van bodemver vuiling". aldus de woordvoerder. Veel vragen waren er over de waar devermindering van de huizen en een eventuele verlaging van de .on- roerend-goedbelasting. Aww wordt afhankelijker van inkomen DEN HAAG (GPD) Uitkeringen op basis van de weduwen- en we zenwet (aww) worden beperkt. De basisuitkering wordt de helft van het netto-minimuloon, waarbij mensen die een beroep doen op de regeling een inkomensafhankelijke toeslag krijgen. Tot die wijziging heeft het kabi net besloten om te voorkomen dat de aaw stukken meer gaat kosten nu ook weduwnaars aanspraak kunnen maken op aaw, zoals de rechter eerder dit jaar vaststelde. Het weduwnaarspensioen kost de staat naar ^chatting 500 miljoen gul den per jaar. De wijziging van de aww levert op termijn een besparing op van 450 miljoen. Met het plan wijkt het kabi net af van voorstellen van de SER en de Emancipatieraad. Die stelden voor iemand pas aaw toe te kennen als men door overlijden van de part ner zelf minder inkomen zou krij gen. Dit plan zou blijvend een be sparing van 750 miljoen gulden be tekenen. Of en wanneer het besluit wordt uitgevoerd is overigens een zaak voor het nieuwe kabinet. De aww-uitkering is nu voor we duwen tussen ruim 1100 en ruim 1600 gulden bruto per maand. Voor wezen is dat tussen ruim 350 en ruim 700 gulden per maand. door Peter de Vries PvdA De PvdA heeft besloten het interna tionale reclamebureau Saatchi en Saatchi Advertising aan de kant te zetten. De partij zegt dat het gele verde werk goed was, maar dat de samenwerking te 'onfortuinlijk' in het nieuws gekomen om verder te gaan. Met name het feit dat Saatchi en Saatchi voor de regering-That- cher een campagne voerde onder het motto 'Labour (de Britse soci aal-democraten, red.) doesn't work', was aanleiding tot de nodige hilari teit en ergernis. Purmerend Purmerend wil zich onder financië le curatele van het rijk stellen. De gemeente kocht begin jaren zeven tig op grote schaal grond aan om te kunnen voldoen aan de groeikern- taak van 120.000 woningen. Bij 65.000 woningen blies het rijk het project af, wat de gemeente 'op een schadepost van bijna 68 miljoen gulden komt te staan. Als artikel-12 gemeente moet Purmerend volgens B en W bezuinigen op onder meer de bodemsanering, bestratings- en rioleringswerk. Sinds de oprichting beroept D66 zich immers op een zelfaangemeten dubbelrol: de partij was een politie ke beweging net als socialisten, li beralen en confessionelen. Maar te gelijk stond D66 tegenover de ge vestigde politieke cultuur, met in dringende oproepen tot bijvoor beeld staatkundige hervormingen. In de affaires die het vorige kabinet teisterden, vond Van Mierlo gedu rende de verkiezingsstrijd dankba re voorbeelden om die dubbelrol nog eens te illustreren. Hij kan ook uit de politieke cultuur van de afge lopen weken de schrale troost van zijn gelijk halen. In kort bestek wat voorafging: vanaf de verkiezingen zijn de De mocraten het slachtoffer geworden van openlijke en schaamteloze ma noeuvres van het CDA. Eerst was daar de uitnodiging tot een regel rechte vorm van kiezersbedrog, na melijk het aanschuiven bij de ern stig verzwakte centrum-rechtse co alitie van CDA en WD. Voor Van Mierlo, die zich al jaren ontpopt als voorstander van een centrum-links kabinet of een historische rood-li- berale coalitie zonder CDA, was een dergelijke oversteek op 7 septem ber natuurlijk ondenkbaar. brede instemming. En bij de zetel verdeling ging het CDA er blinde lings vanuit het volste recht te heb ben op de helft van de ministerspos ten. Van Mierlo laakte gistermiddag de Partij van de Arbeid, die beide ei sen wel snel slikte en concessies deed. "Ik bedoel het niet kwaadaar dig, maar daarmee is ook onze posi tie moeilijker geworden". Door sa men op te trekken, hadden D66 en PvdA de CDA-hegemonie wellicht kunnen trotseren, luidde de redene- CDA-WD Een grimmige Van Mierlo geeft een toelichting op het besluit van de Democraten om zich terug te trek ken uit de kabinetsformatie. (foto ANP) De manoeuvre was bedoeld om de WD via de achterdeur uit de co alitie-besprekingen te lozen. Voor het rechter deel van de achterban kon de weg naar een coalitie met de socialisten immers slechts worden ingeslagen, wanneer de route naar de WD afgesneden zou blijken. De voorspelbare opstelling van D66 vormde voor Lubbers het alibi om de oversteek te maken. Dubbelspel Bij de noodzaak van die centrum linkse coalitie aangekomen, begon het dubbelspel van het CDA echter pas goed. D66 is politiek gezien niet broodnodig om die coalitie te vor men, en kon, nee: móest, daarom overboord gezet worden. Het res sentiment jegens Van Mierlo bleek diep te zitten. D66 is, zo verklaarden CDA'ers tegen een ieder, een nutte loze partij, overbodig. En onder huids kriebelde de ergernis over Van Mierlo's herhaalde oproepen het CDA nu eens naar de oppositie- banken te verwijzen. D66 diende 'werkende weg' (Lub bers) 'weggewerkt' (De Vries) te worden, en daartoe waren twee breekijzers voorhanden: de eutha nasiekwestie en de zetelverdeling. In beide gevallen wierp het CDA zichzelf tot de norm der politieke dingen op. Het euthanansie-stand punt van D66 is immers alleen 'ex centrisch' wanneer men het onder werp beschouwt door christende mocratische bril. Buiten het CDA (en klein rechts) ontmoet het D66- streven naar beperkte legalisering van het recht op euthanasie immers In PvdA-kringen wordt dat betwij feld. Daar wijst men er op dat het CDA nog altijd in de luxe situatie verkeert dat de partij desnoods de .coalitie met de WD, gebaseerd op de schrale meerderheid van 76 ze tels, kan herstellen. En bovendien wordt het in socialistische kringen een veeg teken gevonden dat Van Mierlo's Democraten de PvdA eerst een houding ten opzichte van het CDA liet bepalen, alvorens zelf op te stappen. "Als ze één front wilden vormen, hadden ze zelf wel het voortouw kunnen nemen", heet het in PvdA-kring. De intern-linkse vete heeft alleen betekenis voor wie er vanuit gaat dat de zaken anders hadden kunnen lopen dan ze zijn gelopen. Dat is twijfelachtig, wanneer bedacht wordt dat ook de PvdA nog wel en kele belangen had bij het kortwie ken van D66, en het is in elk geval nakaarten. Interessanter is de vraag naar de politieke toekomst van D66. Er vanuit gaande dat het derde kabinet-Lubbers door PvdA en CDA gevormd zal worden, ziet D66 zich nu immers geplaatst voor de bijkans onmogelijke opgave cen trum-linkse oppositie te voeren te gen een centrum-links beleid. Te meer daar de VVD onder leiding van Joris Voorhoeve zich nog niet lijkt te hebben verzoend met haar rol aan de rechterkant van het poli tieke spectrum, en van plan is 'soci- aal-libprale' oppositie te voeren. Het CDA kan, als lachende derde, vanuit de regeringsmacht het elec torale midden op beslissende mo menten bewerken. Van Mierlo heeft zo vaak gewaar schuwd: alles draait in de Neder landse politiek om het CDA. Hij kreeg gelijk. Het CDA heeft D66 de keus gelaten tussen de kogel - fijn gemalen worden in de formatie - of de strop in de vergetelheid van de oppositie. Het werd het laatste. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - PvdA- leider Kok vindt de manier waarop het CDA de afgelopen weken D66 heeft behandeld niet bevorderlijk voor de start van de verdere onder handelingen tussen PvdA en CDA. CDA-onderhandelaar De Vries denkt dat in het begin van de verde re besprekingen het wederzijds wantrouwen tussen de beide partij en moet worden weggenomen, om dat PvdA en CDA de laatste jaren tegenover elkaar hebben gestaan. Kok en De Vries hadden gister avond een kort. gezamenlijk ge sprek met informateur Lubbers. Het ligt in de bedoeling dat de beide onderhandelaars in een later stadi um ieder een secondant meenemen. Bij de PvdA is dat vermoedelijk vice-fractievoorzitter Woltgens, bij het CDA demissionair minister Brinkman. Beiden worden ge noemd als nieuwe fractieleiders. Kok zei de houding van het CDA tegenover D66 'ernstig te betreu ren'. Het heeft Kok 'pijn gedaan' dat D66 uit de gang van zaken de con clusie heeft moeten trekken niet meer mee te doen. "Het is een gemis voor de kwaliteit en het draagvlak voor een centrum-links kabinet. Ik ben een vriend kwijtgeraakt, niet in politieke zin, maar als mogelijke co alitiegenoot", aldus Kok op rouw toon. De Vries daarentegen sprak over een 'wenselijke situatie'. "In poli tiek opzicht ben ik blij", aldus de CDA-fractievoorzitter. Lubbers liet weten het 'jammer' te vinden dat dat D66 niet meer meedoet. Hij zegt zijn standpunt dat D66 mag mee doen op voorwaarde dat het CDA de meerderheid houdt in een centrum links kabinet, nog steeds redelijk te vinden. WD-fractieleider Voorhoeve meent dat de christendemocraten D66 'publiekelijk hebben beledigd', zodat die partij uit zelfrespëct geen andere keus restte. Groen-Links constateerde bij monde van fractie voorzitster Beckers dat de partijpo liticus Lubbers heeft gewonnen van de informateur. Zij beschouwt de informatiepoging van Lubbers als mislukt. DEN HAAG De verbittering was enorm, tijd voor relativering had hij nog nauwelijks gevonden. Hans van Mierlo haalde gistermiddag met nauwelijks ingehouden woede zijn gram. Hij was het zat: de spasti sche opstelling, de dictaten, kortom, het machtsvertoon van het CDA. Na twee weken een 'structu reel proces van vernedering' te heb ben ondergaan, trok D66 zich terug uit de onderhandelingen over de vorming van een centrum-links ka binet. "Ik heb de er pest in", zei Van Mierlo nog ten overvloede. Die emotionele uitbarsting overstemde zijn vertrouwde kritiek op de poli tieke cultuur in Nederland, en de omgangsvormen tussen de grote partijen. "We zijn altijd een partij tussen, maar ook tegenover de an dere partijen geweest", probeerde hij nog even de oude reden van be-, staan van D66 op te halen. Maar de ergernis van het moment won het al snel.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3