Producenten computers in de problemen TOPMERKEN? Oud-onderwijzer jaren betrokken bij kinderporno Schippers:Kerk als bedreigd bos Bejubeld bolwerk van technologie kraakt in zijn voegen PAGINA 2 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 19» Het gaat niet goed met de computerindustrie. Het zo bejubelde bolwerk van de nieuwe technologie kraakt in zijn voegen. Door de misschien te snelle technische ontwikkelingen en de moordende concurrentie zijn in het bijzonder in de Verenigde Staten de radertjes van de 'supermachine' vastgelopen. Alleen door forse saneringen kan de bedrijfstak het hoofd bo ven water houden. Bij Digital (DEC), na IBM de grootste computergigant ter wereld, moeten dit jaar 4000 arbeidsplaatsen verdwijnen en bij Unisys (nummer drie op de wereldlijst) worden 6000 banen geschrapt. Hoe kon het zo ver komen? NEW YORK - Er hangt een be drukte sfeer in het sobere hoofdkantoor van Unisys in Blue Bell (Pennsylvania). De spetterende promotiefilm, die bezoekers steevast als een soort appetizer (voorgerecht) krijgen voorgeschoteld, kan de grauwe sluier niet doorbreken. "Unisys komt er aan! In 1992 zijn we een 20 billion company (een con cern met een omzet van 20 mil jard dollar)", schettert het uit de luidsprekers. Maar wie even later het halfjaarbe richt doorbladert, komt snel tot an dere gedachten. In de eerste zes maanden van 1989 werd een verlies geleden van 25,1 miljoen dollar, ter wijl in dezelfde periode vorig jaar een winst werd geboekt van maar liefst 311,6 miljoen. door Joan Haan "Het is een hard gelag", verklaart James Unruh, de gedoodverfde op volger van Unisys-president Mi chael Blumenthal. "We hebben het tij tegen. Door de moordende con currentie zijn de prijzen gedaald en zijn de marges te smal geworden. Daarnaast hebben wij in de eerste maanden last gehad van een ko persstaking. Onze klanten wilden wachten op de nieuwe produkten die in aantocht waren. Dat sloeg een enorme bres in onze omzet. We heb ben gewoon verkeerd gepland; zo simpel is dat. Maar ook het ontwa- peningsbeleid, hoe goed ook, heeft grote consequenties voor ons. Een kwart van onze omzet komt name lijk van defensie". Unisys heeft inmiddels de priori teiten verlegd. "Het creëren van een betere financiële situatie staat nu centraal. We hebben de organisatie flink doorgelicht en een aantal pro jecten afgestoten. De operatie heeft nu al 300 miljoen dollar opgeleverd. Daar moeten nog een paar honderd miljoen bij. Ik denk dat we dan een goede basis hebben gelegd voor de komende jaren. Daarnaast zullen we ons meer richten op de consu ment. Waren we vroeger enkel een fabrikant van mainfraims (grotere systemen), we leveren nu ook soft ware en hebben een uitgebreid ser vice-apparaat". Omzetgroei komt voor Unruh op dit moment duidelijk op de tweede plaats. "Die ambitie van 20 miljard moet maar even wachten. Aan de andere kant is het voor onze pro- duktie-afdelingen noodzakelijk dat de omzet jaarlijks met 10 tot 15 pro cent groeit. Dat ligt aan het feit dat computers steeds kleiner worden, waardoor er capaciteitsoverschot ontstaat". De nummer twee bij Unisys weer spreekt de kritiek, dat de top van zijn concern te weinig ervaring in de computerbusiness heeft. "Ik zit zelf al 25 jaar in deze branche; dat kun je niet weinig noemen. Blumenthal loopt met negen jaar wat kórter mee; dat klopt. Maar dat hoeft geen belemmering te zijn". Toch heeft de oud-minister van financiën (periode Carter) de laatste maanden behoor lijk wat macht moeten afstaan. Alle cijfers worden sinds medio augus tus aan Unruh gerapporteerd. Op dat punt heeft deze de leiding van Blumenthal overgenomen. Computers worden steeds kleiner, zodat er op de produktie-afdelingen capaciteitsoverschot ontstaat, (ai Terugslag Ingewijden wijten de terugslag bij Unisys aan de cultuurverschillen tussen Sperry en Burroughs, de twee bedrijven waaruit de gigant 1987 ontstond. In Nederland mag de integratie zonder noemenswaardi ge problemen verlopen zijn, in de VS zelf zijn de obstakels nog lang niet geslecht. "Dat krijg je als twee honden, die eerst vochten om het zelfde been, samengaan", verklaart marketing-topman Mike Gallup van Apollo. Zijn concern werd een halfjaar geleden overgenomen door Hewlett Packard (HP). "Maar wij bijten elkaar niet. Integendeel, we vullen elkaar op het gebied van werkstations en graphics uitste kend aan. Ik verwacht, dat we over een jaar volledig geïntegreerd zul len zijn. De cultuurverschillen zijn dan ook weggewerkt". Gallup is bijzonder optimistisch gestemd. "De twee research-afde- lingen worden samengevoegd, waardoor we straks tijd en ruimte hebben om nieuwe ideeën te ont wikkelen". Dat er bij Apollo 150 ar beidsplaatsen moeten verdwijnen, wordt door hem afgedaan als een normaal gegeven bij een fusie van enige omvang. Zijn collega-bestuurder Werner Brockhagen, directeur internatio nale betrekkingen bij Apollo, is veel minder te spreken over de fusie met HP. Hij voorspelt een leegloop van vooral de creatieve mensen bij zijn concern. "Op zich is de overname door HP een goede zaak. Wij zijn in één klap groter dan onze concurren ten Sun en DEC. Maar de reorgani satie gaat te snel. Onze losse be drijfscultuur wordt in een record tempo afgebroken. HP had er ver standig aangedaan als ze Apollo een jaar of vijf rustig zijn gang had laten gaan. Dan had je ook langzaam de boel in elkaar kunnen schuiven. Nu jaag je je goede mensen de poort uit". Brockhagen betreurt het beleid van HP. Hij maakt er geen geheim van, dat ook hij zijn langste tijd bij Apollo heeft gehad. En dan te be denken dat de Duitser pas veertien maanden op de loonlijst staat. De topman is er van overtuigd dat de naam Apollo over enkele jaren zal verdwijnen. "Nu nog niet want we hebben deze week net twee nieuwe artikelen geïntroduceerd. Als eerste concern brengen we een werksta tion onder de 4000 dollar op de markt, waarmee we een magische grens doorbreken. Natuurlijk wil HP van dat produkt de revenuen opstrijken. Maar als Apollo straks samen met HP nieuwe systemen ontwikkelt, is het met de naam snel gebeurd". Pech wordt opgeslokt door een gigant. Bij de softwarefabrikant Legent, ontstaan uit Duquesne en Morino, lag dat anders. Om te overleven bundelden de twee (bijna even gro te) ondernemingen hun krachten. "Grote overnames hoeft men voor lopig van ons niet te verwachten", verklaart vice-president Tim Dreis- bach. "Dat geeft te veel onrust. Niet alleen bij ons intern, maar ook bij onze gebruikers. Daarnaast zijn wij nog te klein om vanuit Pittsburg een groot bedrijf in het buitenland te runnen". Dreisbach heeft wel grote plan nen in Europa. "Daar zit de markt de komende jaren", legt hij uit. "We willen onze Europese vestiging dan ook verder uitbouwen. Als het no dig is zullen we niet schromen om notering aan te vragen op de Lon- dense effectenbeurs". De Legent-topman slaat de spij ker op de kop. De Europese vesti gingen van de grote Amerikaanse computerbedrijven draaien hier in het westen uitstekend. Unisys bij voorbeeld zag zijn omzet in Neder land de laatste zes maanden met 5 procent stijgen, terwijl de thuis markt in de VS ineenstortte. Voor financiering van de activiteiten kunnen de concerns ook beter in Europa terecht. Op Wall Street wordt de spoeling steeds dunner. "In 1984 waren er op Nasdaq (zeg maar de Amerikaanse parallel- markt) maar liefst 180 computerbe drijven genoteerd. Een groot deel van die investeringen is de mist in gegaan", betoogt James Preston, president van Masstor Systems. Zijn kleine, gespecialiseerde onder neming (grote opslagsystemen on der de schijf) is er desondanks in ge slaagd vorige maand 10 miljoen uit de Amerikaanse kapitaalmarkt te halen. Voor Masstor is het dit jaar erop of eronder. Door een andere bereke ningswijze van de beurs (orders worden pas geconsolideerd wan neer het bedrag definitief is vastge steld) kelderde de omzet in 1988. Toch is de onderneming van groot belang voor de computerindustrie. Bij Masstor werkt men aan gloed nieuwe technologieën zoals hallical scanning en infrarood licht. "Wij be geven ons qua technieken op het ge bied van Star Wars", verklaart Pres ton trots. Eén van de weinige concerns in computerland, die geen last hebben van de kritische blik van aandeel houders, is Information Builders in Boston. "Wij zijn het op één na grootste particuliere computercon cern ter wereld", legt eigenaar/op richter Gerald Cohen uit. Hij heeft geen enkele behoefte aan een beurs notering. "Wel nee, dat hindert ons alleen maar in ons beleid. Wij zijn ook niet geïnteresseerd in overne mingen, maar in technologie". Het gaat Information Builders, uitvinder van de computertaal Fo cus, voor de wind. "We verdubbelen elke vier jaar. Als je naar de beurs gaat krijg je geld, maar verlies je je zeggenschap. Geld heb ik voldoen de, dus verlies ik alleen de controle op het bedrijf en dat wil ik niet". Gerald Cohen: 'Geen behoefte aan een beursnotering'. Naast de merken: Bang&Olufsen, Onkyo, Kef, Quad, Nakamichi, Impulse, B&W, nu ook PIETERSKERKCHOORSTEEG 11, LEIDEN. TEL. 071-122184 GOUDRIAAN - "Gaat u maar eens praten op Goudriaan, dan hoort u vanzelf de verhalen die de ronde doen. Iedereen weet wel wat te ver tellen. Zelf heb ik nooit wat aan hem gemerkt. Ik deed iedere week wel een paar karweitjes voor hem. Een caravan verplaatsen, zijn hon den verzorgen, dat soort dingen, weet u wel. Het was een echte heer, een grote rijzige man, de beleefd heid zelve zogezegd. Een onderwij zerstype en zo werd hij ook bekeken in Goudriaan. Op het dorp praatte iedereen altijd over hem, maar hij praatte nooit over iemand op het dorp". door René Sauveur Overbuurman H. A. van Arkel woont pal langs de rivier de Goudri aan, die zich traag door het zonnige, oer-Hollandse landschap slingert. Een vredig stilleven, dat model had kunnen staan voor een echte Anton Pieck. De Alblasserwaard op zijn mooist, waar erven en moestuinen rondom schitterende hofsteden zich laten begrenzen door rijen goed onderhouden knotwilgen. Maar ook Holland op zijn smalst, zo blijkt tijdens een ronde door het dorp. De boerderij van de 'onderwijzer' dissoneert enigzins door achterstal lig onderhoud, maar verder zou je achter de gevels van deze hoeve geen kwaad zoeken. Toch denkt de rijkspolitie hier een produktiecen- trum van kinderporno te hebben blootgelegd, waar vandaan lijnen lopen met uitgeverijen in Europa, de Verenigde Staten en Autralië. De eigenaar/bewoner, een 66-jarige oud-onderwijzer, werd daartoe vori ge week maandag gearresteerd op verdenking van het maken van por nografische foto's van kinderen. Hij zit sindsdien in voorlopige hechte nis op het rijkspolitiebureau van Dordrecht. Zes rechercheurs onder leiding van luitenant Dick Schou ten hebben zich daar vastgebeten in een zaak die de reputatie van Neder land als centrum van kinderporno voor eens en voor goed zou kunnen bevestigen. Leeftijden Rijkspolitievoorlichter Willem de Rooij zegt omwille van de voort gang van het rechercheonderzoek geen details te willen vrijgeven over de zaak, die deze week in de publici teit kwam. De Rooij: "Wij vermoe den dat de verdachte al ten minste tien jaar betrokken is bij de handel in kinderporno. Ik kan niet zeggen of het on> onschuldige of keiharde opnamen gaat. Ook niet of er jon gens en meisjes bij betrokken wa ren en in welke leeftijden". Hoeveel kinderen bij deze zaak betrokken zijn (geweest) staat vol gens De Rooij nog niet vast. "Als je het aantal kinderen over de afgelo pen tien jaar becijfert kunnen dat er best enige tientallen zijn. Die slacht offers zijn vooral afkomstig uit de regio rondom Goudriaan, maar ook van daarbuiten. Hoe de verdachte zijn contacten legde en onderhield weten we niet. En in hoeverre er sprake is geweest van dwang van de verdachte jegens de kinderen moet het onderzoek ook nog uitwijzen". De zaak kwam twee maanden ge leden aan het rollen, nadat een 15-ja- rige jongen bij de rijkspolitie aan gifte had gedaan van pornografi sche opnamen, die de verdachte van hem over een periode van enke le maanden had gemaakt, in diens huisstudio. Op maandag 11 septem ber viel de rijkspolitie binnen in de boerderij die de verdachte vanaf eind jaren zeventig bewoont. Acht duizend dia's, enkele honderden fo to's, negen films en een verzameling (kinder)pornoboekjes werden daar bij in beslag genomen. Hoewel de arrestatie van de rijzi ge ex-leraar Engels de tongen in Goudriaan heeft los gemaakt, zijn er maar enkele dorpelingen die werke lijk iets van hem weten. De meester bedienen zich van roddel of praten elkaar na. Een aantal elementen ui: die verhalen keert echter meer dar eens terug, onder meer bij de mo biele kruidenier, maar net zo goec bij de slager, die in Goudriaan ooV al aan de deur verschijnt. Zij weten te vertellen dat het niet de eerste keer is dat de fotograferen de onderwijzer wordt verdacht van betrokkenheid bij kinderporno. Een aantal dorpelingen verwijst voor meer informatie naar buur vrouw Bode. Maar die wil niet over deze zaak praten, 'omdat ik al zoveel ellende heb meegemaakt rond de dood van mevrouw'. Niettemin er kent ze een artikel uit het Rotter- damsch Nieuwsblad van enkele ja ren terug te hebben bewaard, waar in de verdachte ook al werd ge noemd. De man is toen vrijgespro ken, maar die wetenschap vormt voor de dorpelingen het bewijs dat de man er dit keer wel gloeiend bij Overbuurman Van Arkel wil n? enig aandringen best een paar vra> ,gen beantwoorden, als we dan maai geen leugens over zijn buurman in de krant zetten. Van Arkel was eer van de weinige inwoners van Goud riaan die contact onderhield mei zijn buurman. Van Arkel. "Hij wordt hier beschouwd als eer vreemde eend in de bijt. De mensen stellen hier vragen over hem, omdat een ander ze ook stelt. Maar ik heb echt nooit wat aan hem gemerkt. Hij bemoeide zich nauwelijks met de mensen uit zijn buurt, maar er kwam bij hem wel meer bezoek aan huis dan bij mij. Regelmatig ver schenen er jongens uit de omgeving op de brommer. Die waren zo'n jaar of zestien, zeventien. Ze kwamen wel uit deze omgeving, ja. Zeg maar tot aan Sliedrecht, want wij hadden het wel gemerkt als er vreemden op bezoek kwamen". Brommer Volgens Van Arkel was het niet dui delijk wat die jongens aan de over kant kwamen doen. Van Arkel, ont nuchterend: "Je kan vaststellen dat ze in ieder geval oud genoeg waren om brommer te rijden. Als die jon gens pornofoto's hebben laten ma ken, moeten ze dat zelf gewild heb ben. Echt hoor, ik heb nooit ge merkt dat mijn overbuurman het had op jongens, want dat zou toch nog wat anders zijn als met meisjes, nietwaar?" Een manier waarmee de verdach te opzien baarde in Goudriaan en omgeving was met zijn hondenken nel. Aanvankelijk fokte hij boxers, die hij als rashonden verkocht. Na dat een aantal kopers had vastge steld dat de papieren en de stam boom niet klopten, kwam de klad in die handel. Wel hield hij de kennel aan; dorpelingen konden er hun hond onderbrengen als ze met va kantie gingen. Van Arkel: "Ik hielp hem wel eens met de verzorging van die beesten. Hij had ook nog twee van die Braziliaanse vechthonden, maar daar fokte hij niet mee. Met de han del in pitbull-terriërs of kruisingen daarvan heeft hij zich nooit ingela ten". Hoewel de verdachte zich nauwe lijks bemoeide met zijn omgeving, heeft menig echtpaar in de Alblas serwaard een foto die de man heeft gemaakt op de schoorsteen staan. De ex-onderwijzer maakte zich ge regeld verdienstelijk als bruidsfoto graaf. Maar de verdachte heeft zich ver moedelijk nog het meest doen ken nen als de onderwijzer die slecht van betalen was. Menig leverancier moest sorps maanden zeuren om betaling van geleverde diensten of goederen. De slager weet die ge woonte nog het best te kenschet sen: "De man zag er uit als een gent leman die je zo je portefeuille zou toevertrouwen, maar zodra je met hem in zee ging, was hij zo slecht als vloeken". De kerken in Nederland heb ben hetzelfde nodig als de be dreigde bossen: beschutting en ruimte voor nieuwe aanplant. Met deze boodschap nam prof. drs. K. A. Schippers vandaag af scheid als hoogleraar prakti sche theologie aan de gerefor meerde Theologische Universi teit te Kampen. "Het oude moet voorzichtig en behoedzaam worden behandeld. Laten we het niet voortijdig af schaffen. want beschutting blijft noodzakelijk. En voorzover nodig moet het met mate worden weg gekapt om het nieuwe de nodige ruimte te verschaffen", aldus Schippers in zijn laatste college. De hoogleraar maakte furore als motor en initiator van onder meer de huiscatechese en de stadszending, 'urban mission", zet een punt achter zijn wetenschap pelijke carrière, die in 1968 begon toen hij benoemd werd als weten schappelijk medewerker voor ca- techetiek en gemeente-opbouw. Schippers stelde vandaag voor het kerkelijk werk onder achter gestelde groepen de officiële sta tus van zending te geven, met de daarbij behorende faciliteiten. Hij constateerde dat de kerk af wezig is in "de afgeknotte wereld van de gemarginaliseerde mens". De kerk spreekt de taal niet "van het land waar deze mensen wo nen, ook al ligt dat land midden in de Nederlandse samenleving". De scheidende hoogleraar sug gereerde de kerken ook hun kerkorde zo aan te passen dat 'mensen aan de rand van de kerk' er toch volledig bijhoren. Naast het bekende geografische model van de kerk zijn er andere vormen van de kerkelijke gemeente ont staan, zoals de basisbeweging en recentelijk tal van 'vrouw en ge loof groepen. De kerk moet be seffen dat ook deze groeperingen "delen in de beweging van de Geest", aldus Schippers. 'Formeel en koud' Hij bepleitte tenslotte meer ker kelijke steun voor het Multidisci plinair Centrum voor Kerk en Sa menleving (MCKS), dat kerken wil begeleiden bij hun morele taak in de moderne cultuur. "Niet geheel ten onrechte wordt er over geklaagd dat de kerk wel zware morele eisen stelt, maar zich wei nig bekommert om de vraag of re alisering wel mogelijk is", zei Schippers, verwijzend naar de discussies over de armoede in Ne derland en de grenzen van de eco nomische orde. Grootste probleem is volgens hem of de kerk vandaag nog wol werkelijk kerk is. "Het gezicht van de kerk is formeel, koud, strak en veeleisend. Hoewel veel mensen in de kerk erg hun best doen, lukt het niet om een mense lijk gezicht te creeren. De kerk moet leren in dienst te staan van het Rijk van God en dat is veel breder dan de eigen gemeente". Het proces van kerkverlating beschouwt Schippers in dit ver band als een 'louteringsproces', waar je beter uit kunt komen dan dat je er inging. "De kerk heeft zich te vaak gecorrumpeerd met de heersende machten. Nu ver liest de kerk veel van haar protse righeid. Dat is een goede zaak. Een kleiner wordende kerk heeft wellicht kwalitatief veel meer te bieden aan de samenleving". De kerk heeft in het verleden echter veel krediet verspeeld. Voor veel mensen hoeft de kerk niet meer. Er zijn volgens Schip pers twee wegen die leiden naar meer geloofwaardigheid van de kerk in de samenleving: "In de eerste plaats via de Raad van Ker ken, die de overheid hinderlijk volgt. Denk bijvoorbeeld aan de 'Arme kant van Nederland'. Daarnaast bestaan er in de meeste grote steden groepen van pasto res en vrijwilligers die proberen solidair te zijn met de mensen om hen heen. Samen voeren zij acties en verbinden die acties met vie ringen". Er is nog steeds een voe dingsbodem voor de kerk, meent Schippers. Veel mensen zijn be zig met vragen naar de zin van het leven. Er bestaat grote belangstel ling voor bewegingen die zich be zig houden met religie. Het is volgens de Kamper hoog leraar erg belangrijk dat de kerk bevolkt wordt door mensen die open staan voor God en een open oog hebben voor de zwakkeren in de samenleving. Er is bovendien een grote behoefte aan bezielende voorgangers. "Predikanten moe ten iets uitstralen van een eigen spiritualiteit. Daar moeten ze in groeien". Schipper omschrijft zichzelf als 'een laagkerkelijke gereformeer de'. die vooral belangstelling heeft voor het 'gewone' gemeen telid. "Mensen vormen immers de basis voor de kerk". Schippers is geen lid van een groep die zich binnen de Gereformeerde Ker ken profileert. "Ik beschouw mij zelf als een gewone gereformeer de, die probeert het beste van de traditie te vefbinden met de prak tijk van vandaag". DDR. De communistische partij in de DDR heeft de oproep van de synode van de Evangeli sche Kerken om te komen tot her vormingen, scherp afgewezen. Volgens de partij willen de pro testanten een kapitalistische staat. "Wat de vijanden van de DDR in veertig jaar niet is gelukt, moet nu blijkbaar zo worden be reikt", aldus de communisten. Agenda 'Totale genezing' is het thema van een bijeenkomst die de Volle Evangelie Gemeente in Voor schoten morgenavond in het Cul tureel Centrum (Marijkelaan 4) organiseert. Naast getuigenissen, een toespraak en zang, staat pan tomime op het programma. Aan vang is acht uur. De mime-groep 'De Vonk' (van de jeugdorganisatie van de zeven de-dagsadventisten uit Leiden) voert morgenmiddag in het Rijns- burgs winkelcentrum 'De Hof- tuin' tweemaal het stuk 'El Shad- dai en zijn zoon' op. Aanvang half drie en half vier. In de hervormde gemeente van Lisse zal ds. J. Verdijk zondag be vestigd worden door collega ds. B. C. de Gelder en intrede doen. De dienst begint om drie uur. 'The St. Cecilia Singers' verle nen medewerking aan de zesde 'Evensong', die zondagavond in de Hooglandse Kerk plaatsvindt. Het koor werd twee jaar geleden opgericht door de cantor-organist van de 'Boom-kerk' in Amster dam-west, Michael Hedley. Aan vang is zeven uur. Ds. Ad Alblas is liturg. In de Hulp en Heilkerk van Schakenbosch in Leidschendam begint zondag om tien uur een zangdienst, waarin ds. A. F. Ver- heule voorgaat. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Amsterdam J. R. Lammers kand. Scherpenzeel, beroepen te Koot wijk-Kootwijkerbroek dr. P. Ver meer Kesteren, te Middelharnis J. C. Schuurman Rijssen, te Zwam- merdam J. B. Kamp kand. El- speet; beroepbaar mw. A. L. Ro- zema (Lobbendijk 31, 3991 EB Houten); aangenomen naar Uit geest-Akersloot mevrouw E. Ha gen kand. Leiden. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Loenen aan de Vecht drs. B. C. van Wieren Nieuw-Buinen, te Hoogezand-Sappemeer drs. W. de Groot De Krim, te Nijverdal K. Meijer Surhuisterveen. Geref. Kerken vrijgemaakt: be dankt voor Grijpskerk en Harder wijk K. van den Geest Alblasser- dam, voor Groningen-Oost A. L. Th. de Bruijne Nijverdal. Christelijke Geref. Kerken: tweetal te Haarlem-Noord J. van Dijken Lisse en drs. W. J. Quist Apeldoorn-Zuid. Nederlands Geref. Kerken: te Amsterdam-Tuinsteden-Zuid- West A. M. van Leeuwen Deven ter. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Lelystad G. J. van Aalst Benthuizen; bedankt voor St. Annaland J. Kareis Rijssen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2