Rlm^f Veronique wordt minder Nederlands Sammy Davis jr. maakt zich op voor een nieuwe strijd Programma Veronique AVRO brengt radio programma uit Leiden INGEN LUXEMBURG (GPD) - Radio Tl Veronique heet voortaan of ficieel RTL Veronique. met een verwijzing naar de moeder maatschappij, het Luxemburg se concern CLT-RTL. De naamswijziging is een van de elementen in de strijd om er kenning als buitenlandse om roeporganisatie. Gisteren presenteerde Veroni que de winterprogrammering, ui teraard in het groothertogdom. Tijdens die bijeenkomst maakte directeur Lex Harding bekend dat Veronique - meer dan dat zij van plan was - zich op een interna tionaal publiek zal richten met programma's in het Duits. Frans en Italiaans. Veronique zal zo snel mogelijk na haar officiële start op 2 oktober 24 uur per dag uit te zenden, hield Harding de naar Luxemburg overgevlogen Nederlandse pers en Veronique-medewerkers voor. Het gat in de programmering tus sen ontbijtshow en middaguit zending. van 9 tot 15 uur. wordt al direct gevuld met zakennieuws in de Duitse en Engelse taal. een klassiek concert en amusements programma's in het Duits. En bin nen een paar weken worden, zo verwacht Harding, ook de nachte lijke uurtjes na 1 uur gevuld met amusementsprogramma's in het Duits. Italiaans, en Frans. Heel slim „Dit is natuurlijk heel slim," ver klaarde programmadirecteur Ruud Hendriks na afloop van de presentatie desgevraagd. „Nie mand kan nu volhouden dat Ve ronique zich alleen op Nederland richt. En als men blijft zeuren, dan hebben we nog wel meer slimmigheden in petto. Dan kun nen we de programma's bij voor beeld in stereo uitzenden, op het ene kanaal in het Nederlands, op het andere in een andere taal. Op mono-televisietoestellen zal dan alleen Nederlands te horen zijn. Maar we richten ons dan wel op een internationaal publiek." Dat 'zeuren' slaat op omroepen, commissariaat en parlement, die betwijfelen of bestrijden dat Ve ronique een buitenlandse zender is. Het etiketje 'buitenlands' heeft Veronique nodig om een plaats te krijgen op de Nederlandse kabel. Volgens de Mediawet mogen Ne derlandse commerciële zenders niet, maar buitenlandse commer ciële zenders wel worden toegela ten op de kabel. Volgens Harding, Hendriks en ook Henri Roemer, bestuurslid van RTL-Veronique en officiële woordvoerder van Compagnie Luxembourgeoise de Telédif- fusion S.A. (CLT-RTL) bestaat er geen twijfel over de buitenlan ders status van Veronique. Veronique presenteerde gisteren ook haar nieuwe omroepsters. Vier zijn dat er maar liefst. Van links naar rechts Maggie Monlitor, Caroline Tensen, Irene Moors en Manon Thomas. (foto anp> LUXEMBURG (GPD) - RTL Veronique zal in januari veel aandacht be steden aan de Australische open tenniskampioenschappen. De commer ciële zender heeft de rechten van dit tennistoernooi kunnen bemachti gen. Ondertussen zijn de besprekingen met de NOS over overname van voetbalbeelden nog'niet afgerond. Voor het voetbal heeft Veronique behalve oud-F eijenoord-directeur Hans Kraaij ook oud-Feijenoord-spéler Willem van Hanegem gecon tracteerd. De laatste zal wekelijks een voetbaltest afleggen. De rest van de Veronique-programmering biedt weinig verrassin gen: veel series, films, (pop)muziek, romantiek en erotiek. Op de vijf werkdagen wordt gestart met een ontbijtshow met Catherine Keijl en Mare Jacobs, op diezelfde vijf dagen volgt om 17 uur De 5 uur show met Dieuwertje Blok, Viola van Emmenes en Mare Postelsmans. Nieuwsuit zendingen zijn te zien om 20, 22 en 24 uur. LEIDEN De AVRO maakt op 2 oktober opnamen in de Leidse Schouwburg voor het radioprogramma 'AVRO Muziektheater', een show die de omroep elke zondag uitzendt. De presentatie van 'AVRO Muziektheater' is in handen van Hans Schiffers. Hij ontvangt in de Leidse Schouwburg AVRO's Big Band the Skymasters onder leiding van Herman Schoonderwalt. Zij begeleiden deze avond een aantal jonge Nederlandse solisten: Frits Landesbergen (vibrafoon), Rob van Bavel (piano), Ronald Douglas (zang) en Lydia van Dam (zang). Speciale gasten zijn de zangeres Blossom Dearie, de vocaliste Ann Burton en trio Rob Agerbeek met saxofonist Ruud Brink. Kaarten voor 'AVRO Muziektheater' kosten 15 gulden en zijn te bestellen via telefoonnummer 035- 717207, of aan de kassa van de Schouwburg, telefoon 071- 131944. De opnamen vinden die 2e oktober plaats tussen 20.30 en 23 uur. Het 'resultaat' wordt zowel op 8 als op 29 oktober uitgezonden via Radio 2, van twaalf tot één NEW YORK Voor Sammy Davis jr. is de diagnose die zijn artsen hebben gesteld, de zanger-entertainer blijkt aan keelkanker te lijden, de zoveelste tegenslag in een ogenschijnlijk roemrijk leven. Over de onvermijdelijke rozen is het leven van het nu 63-jarige, zo tengere manne tje bepaald niet gegaan. Davis ook op het toneel een paar pasjes verzetten. Hij werd een wonderkind tegen wil en dank. Kon zich op zijn vier de jaar een volleerd danser noe men en deed op heel jonge leef tijd ook zijn eerste filmervaringen op. Maar plotsklaps gooide een ver bod in de Verenigde Staten om kinderen onder de zestien jaar ar beid te laten verrichten roet in het eten. Sammy, die zo zachtjes aan zijn hele hart had verpand aan de showbusiness, mocht nu niet meer officieel optreden met zijn vader en zijn oom. Hetgeen leidde tot bittere armoe in het gezin Da- Discriminatie De Tweede Wereldoorlog brak aan. Sammy Davis meldde zich aan om dienst te nemen in het Amerikaanse leger. Daar kwam hij voor het eerst persoonlijk de rassendiscriminatie tegen. In het leger werd hij beschouwd als een soort besmette hond. hij werd uit gescholden voor nikker, werd ge pest, in hinderlagen gelokt, er werd met hem gevochten - en dat is dan ook de reden dat zijn neus zo verschrikkelijk plat is. Er is zo vaak op geslagen tijdens dit soort onsmakelijke rellen, dat opera ties er niets meer aan konden ver anderen. Hét ergste heeft hij altijd de dag gevonden waarop ze hem in het leger ergens in een afgele gen hoekje helemaal wit verfden en op zijn wit gemaakte borst schreven 'ik ben een nikker'. Minderwaardig Rassendiscriminatie was er ook de oorzaak van dat het na de oor log met Sammy's carrière aan vankelijk ook niet wilde lukken. Men vond het nog steeds een wat minderwaardige zaak om negers op het toneel te zien en hen ap plaus te geven. Twee mensen gaven hem uit eindelijk een kans: Mickey Roon- ey, bij wie Sammy dans- en imita tienummers mocht doen, en Frank Sinatra, die hem vriend schap voor het leven aanbood. Het optreden van Sammy Davis met vader en ook in de Frank Si- natra-show werd een ongelofelijk succes. Platen, tv-shows en Broadway volgden. Maar het leek wel of het succes te mooi was. In 1954 werd Sammy Davis, rijdend in een open auto, klemgereden. Het resultaat was dat hij zijn linkeroog kwijtraakte. Hij werd geboren in de New Yorkse negertvijk Harlem als kind van een danser en een ballet meisje. Zijn ouders bleken amper tijd voor hem te hebben - er moest brood op de plank komen. De kleine Sammy werd dus maar zo'n beetje aan zijn lot overgela ten, totdat zijn grootmoeder zich het lot van het kleine, verwaar loosde en zelfs wat vieze kereltje aantrok. Zij nam hem mee en bracht hem de eerste driejaar van zijn leven groot. Maar toen Sam my drie jaar was, konden zijn ou ders niet meer buiten hem en na men ze hem mee, het toneel op. Voorlopig nog tussen de coulis sen, maar naderhand mocht hij ook kleine rolletjes spelen. Zijn eerste rol was niet meer dan wat bekketrekkerij, later mocht hij ook eens wat zeggen en nog later, nadat hij zeer grondige dansles sen had gehad, mocht Sammy Sammy Davis jr.: begon: Hij krabbelde weer op, ge steund door de lovende publici teit die het ongeluk hem had op geleverd. Zijn terugkeer op het podium bleek echter niet eenvou dig. Hij miste zijn normale zelf verzekerdheid, hij struikelde om dat hij niet goed kon zien waar hij liep, maar met een grol en een grap redde hij zich toch. Sindsdien ging het met zijn car rière alleen maar bergopwaarts. Sammy Davis speelde vooral in musicals, komedies, vaak met Frank Sinatra, Dean Martin. Maakte in totaal zo'n veertig pla- tenalbums. Kreeg hits op zijn naam als 'Candy Man' en 'Hey There'. Herstel? En nu luidt plotsklaps het v keelkanker. Sammy Davis een zware roker heeft het afgelopen week te horen gekregen. De ziek te kwam aan het licht tijdens een jaarlijks medisch onderzoek. De strijd opgeven doet de zan ger niet. Hij verklaarde dat de he ren doktoren hem hebben verteld dat hij weer geheel zal kunnen herstellen na de behandeling. Wie zal verwachten dat Sammy Davis het podium voorlopig niet meer zal beklimmen, krijgt onge lijk. Hij was op tournee met Frank Sinatra en Liza Minelli, met wie Sammy Davis afgelopen jaar ook in ons land twee concer ten gaf. Naar verwachting gaan de optredens in de staat Nevada nog gewoon door, maar zal Davis vol gende maand niet meer op de planken verschijnen in de noor delijke staten. Een medewerker van het vei linghuis Van Gendt toont een van de zes Nederlandse getij denboeken (gebedenboek voor leken) die dinsdag en woensdag worden geveild in Amsterdam. De geraamde opbrengst is 150.000 gulden. (fotoANP) Fietspaden De Franse fietsers zijn unaniem in hun oordeel: noem de fietspa den in Parijs maar gerust „de gan gen van de dood". Zeven jaar na dat in sommige straten in de Franse hoofdstad speciale banen voor hen zijn gereserveerd, is er nauwelijks iets veranderd. De ge- meente van Parijs erkent dat de fietspaden niet hebben geleid tot toename of vermindering van het aantal ongelukken met tweewie- Iers. De Fietsbanen van anderhalve meter breed zijn wegstroken die alleen zijn aangegeven met een groene streep. Van de automobi listen wordt verwacht dat zij deze stroken vrij laten. Maar daar gaat het dus mis. Auto's gebruiken de fietspaden maar al te vaak als uit weg uit de eeuwige opstoppin gen. Fietsers menen dat er een strook moet komen die met een verhoging van de rest van de weg is afgescheiden. Hoorbril De Technische Universiteit Delft heeft een nieuwe hoorbril ont wikkeld. Door richtmicrofoons in de brillepoten in te bouwen, wor den hinderlijke achtergrondge luiden niet meeversterkt. Ge- hoorapparaatjes die in het oor worden aangebracht doen dat wel. De vinding is vooral een uit komst voor bejaarden, die vaak moeite hebben geluiden van hun gesprekspartner te scheiden van omgevingslawaai. Dat heeft prof. dr. r. A.J. Berk hout van de TU Delft gistermid dag bekendgemaakt. Volgens Berkhout zijn de eerste proeven met de nieuwste vondst bemoedi gend. „De proefpersonen vinden het prettig om vooral geluid te ho ren uit de richting waarin ze kij ken. Dat maakt het voeren van ge sprekken gemakkelijker", aldus Berkhout. Er is ook al een Neder landse fabrikant gevonden, die de 'hoorbril' op de markt wil bren gen. Het kan overigens nog wel twee jaar duren voordat de bril in de winkel ligt. Vakantieoord De Nederlandse bedrijvigheid, properheid en religieuze toleran tie werden in de 17de eeuw door Britse „toeristen" erg geroemd. Holland was in die tijd een geliefd vakantieoord voor onze wester- buren, door wie toen beziens waardigheden werden bezocht die ook vandaag de dag nog vele buitenlandse toeristen trekken. Dit blijkt uit een proefschrift waarop C. van Strien gisteren aan de VU in Amsterdam promoveer de. De Amsterdamse grachten gordel en de „verbazingwekken de" waterweringen waren de grootste trekpleisters. Naast be zoeken aan kerken stond ook het „Mirakel van Loosduinen" hoog op de verlanglijstjes. Volgens de legende zou hier in 1276 een gra vin zijn bevallen van 365 kinderen zo groot als kuikens. wn politici /moeten onze BOODSCHAP BETER OI/ER HET VOETLICHT BREN<3EN/„ ,„Wig VURVEN PE /MEPM NOO NIET ECHT TE CtBRUlKEN u n PAT IS OM PE x MENSEN AAN H£T LACHEN TE J maken y

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24