Van Velzen heeft draai gevonden Gary Kasparov heeft leiding stevig in handen SPOORPTTV Leiderdorp blijft LUSV net de baas 'Soms Kjkt het wel of ik ruik waar de bal terecht komt' Belastingdienst Uw T V-gids mag morgen bij't oud papier. Niet de bijlage 'Belastingherziening1990.' VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 SPORT PAGINA 17 Wereldkampioen op weg naar record Elo-rating TILBURG (ANP) Gary Kasparov komt bij het internationale schaaktoernooi in Tilburg ijzersterk te voorschijn. De Sovjet-grootmeester heeft inmiddels alleen de leiding geno men. Gisteren won hij op oogverblindende wijze van Hjartarson, terwijl zijn meer dan tweemaal zo oude concurrent Viktor Kortsjnoi zo verstandig was een rustdag in te lassen met een vlotte remise tegen Sax. Met een score van vijf uit zes is Kasparov een eindresultaat plus zeven zeer wel mogelijk. Goed slecht, dat voor de toernooi-zege en ook goed voor de hoogste elo-rating aller tij den (hoger dan Fischer ooit bereik te). Maar, de onbevangenheid van de jeugd heeft de wereldkampioen er niet mee terug. Kasparov Brabant op zoek laatste woord van de geamuseerde plaats biedt hem geen enkele zeker- Kasparov was steeds: „Dat is niet heid, dat hij tot de volgende cyclus niet door aangetast. In 25 zetten - dat daaraan mag deelnemen i nder dan Kasparov e perkt tot negen. Al is Ivantsjoeks r deed - had hij tenslotte Ivantsjoek ting nog zo hoog, hij moet zich in een Siciliaanse partij van het straks bij het kwalificatie-toernooi i bord gezet. De 20-jarige Vassili bij de eersten scharen, terwijl Tim- r de verloren ja' pinkte een traan weg, stormde de man met een aanzienlijk lagere i ren van zijn jeugd. De wereldkam- speelzaal uit en huilde op de gang ting rustig kan afwachten, pioen is weliswaar in zijn 26e le- tranen met tuiten. Zijn moeder (te- s trainstef) stond erbij en keek i. Haar zoon had land, maar zo nu en dan bekruipt kennen gegeven, dat wat hem be- hem het gevoel, dat de hemelbestor- treft, de wereld was ingestort mer van weleer het heeft moeten af- nederlaag tegen Kasparov, leggen tegen de naderende middel bare leeftijd. Een inzinking van Elk aankomend rimpeltje wordt kan fataal uitpakken Nederlands enige deelnemer in morgens al te Tilburg, Jeroen Piket, blijft voorals nog laatste. De jongste Nederlandse de grootmeester pakte zijn tweede halfje: remise in 44 zetten tegen Ag- destein. Het was een nogal wissel- langere duur vallige dame-indiër met een tijd- de jonge noodfase, waarin het mis dreigde te met zorg bekeken. Een ingegroeide Soyjetrussische grootmeester. Hij gaan. Wat er over bleef, was nog net teennagel veroorzaakte zowat pa- staat achter Kasparov en Karpov voldoende voor een deling niek. Bij het Interpolistoernooi derde op de elo-ranglijst, maar die punt. moest de huisvesting worden aan gepast om de wereldkampioen het trappenlopen te besparen. Het on gemak is inmiddels verholpen. Maar de bezorgdheid is niet gewe ken. „Toen ik nog jong was", pleegt er nu en dan uit zijn mond te ko zijn partij tegen LEIDEN Titelverdediger Leiderdorp en Hoofddorp maken de laatste acht van het basketbaltoernooi om de Ton Kallenberg-be ker compleet. Leiderdorp bleef gisteravond in de beslissende laatste poulewedstrijd LUSV net de baas: 89-80. Hoofddorp hand haafde zijn ongeslagen positie tegen Grasshoppers (80-70) en moet volgende week met Luba Leiden uitmaken wie als poule-winnaar Leiderdorp als volgende tegenstander heeft. Blitz werd gister avond gediskwalificeerd. De Voorschotenaren gebruikten in het toernooi te veel spelers. LUSV - Leiderdorp 80-89 Waddinxveen - Blitz 108-79 Een goed sluitende verdediging Onder andere om te voorkomen is het handelsmerk van Leiderdorp- dat de deelnemers hun opstellingen coach Bert Samson, die in de Uni- aanpassen aan de sterkte van hun versitaire sporthal eindelijk over tegenstander kent het toernooi de een bijna voltallige ploeg beschikte, regel dat er in totaal slechts twaalf Dat Leiderdorp tegen de uiterst ge- spelers gebruikt mogen worden, motiveerde studenten op grond van Blitz deed vrijdag een beroep op het klasse-verschil (eerste divisie- een aantal spelers uit het reserve- Zeerste klasse kern) met een 20-0 team en overschreed daarmee de achterstand moest beginnen was norm en kwam op veertien. Na een een flinke handicap. Leiderdorp do- waarschuwing van de toernooilei- mineert niet meer als vroeger onder ding beloofde secretaris en eerste de borden en is, behalve van de de- teamspeler Carl Hugens r fensie, afhankelijk van goed preste- vereniging beterschap, ren van schutters als Jeroen van Veen (23 punten) en driepunter-spe cialist Maarten Wals (15, 2x3). LUSV kon uitlopen naar eei ogende 32-13 voorsprong. Leider dorp had tijd nodig om het verschil tp vprklpinpn RH niet 7at Hp nlnpp lücn ""gescnakeia Dlliz wer lan Samson op ichfma (48 37) en ^kwalificeert. De inbreng kort daarna werd LUSV ingehaald zich' Adembenemend Voor de zaal was het adembene mend te zien, hoe hij tegen Hjartarson in de Weense variant van het aangenomen damegambiet een paardoffer de winst toe trok. Niemand van de aanwezi ge grootmeesters kon precies alle zijlijnen van de ingewikkelde vari ant in beeld brengen. Het leek of er sprake was van een weergaloos staaltje van improvisatie en intuïtie. In het analyse-kamertje bleek het tegendeel. Kasparov had thuis alles al op het bord gehad. „Met uitzon dering misschien van de laatste twee zetten", vermoedde gastgroot- meester Genna Sosonko. Zijn tien de zet: Lb5+ was relatief nieuw. Zijn zeventiende: Tfl-dl ijzersterk en zijn negentiende Pd4-f5 in feite de genadeslag. „Ik stond eigenlijk een koning voor", aldus Kasparov, daarmee doelend op zwarts onbe schermde koningspositie in het midden van het bord. Hjartarson geloofde het na enige uitleg wel, maar Ljubojevic liet het zich allemaal bewijzen. Niet voor niets gaat de Joegoslavische groot meester door het leven als de „we reldkampioen van de analyse." Wel- ke wending hij ook probeerde, het Stern beschuldigt Griffith en Lewis HAMBURG (DPA) - Het Westduit- se weekblad „Stern" beschuldigt in de laatste uitgave de Amerikaanse atleten Florence Griffith-Joyner en Carl Lewis van het gebruik van spierversterkende middelen. Als belangrijkste kroongetuige voert AMSTERDAM (GPD) - De ho me-trainer maakt overuren. En als hij zijn apparatuur niet afbeult of zichzelf in het zweet werkt, wandelt hij in het parkje in de buurt. Of zit een boek te lezen. Niet in Amsterdam; dat niet. Daar vragen te veel mensen hoe het met hem gaat. Goed bedoeld, maar vaak erg vermoeiend. „Meestal doe ik dingen, waaraan ik niet toekwam toen ik volop bij Fortuna meedraaide". Sigi Lens heeft het stilzwijgen verbroken. De rechterspits uit De Baandert werkt keihard aan het herstel van zijn fysiek en wil daar over pra ten. Nergens anders over. De voetbalprofessional die tij dens het ongeluk met het SLM- toestel op Zanderij een ernstige heupfractuur opliep, is ongedul dig. Hij wil weer presteren; zijn conditie optimaliseren. De gretig heid waarmee de 25-jarige drie keer per week aan de slag gaat, laat niets te wensen over. Zijn fy siotherapeut moet hem vaak tem peren. De behandelend genees heer, prof. dr. Haarman, is tevre den. Dat ongeduld komt hem on getwijfeld goed van pas in Lens' herstelprogramma. De gezonde dosis optimisme waarmee Sigi Lens de toekomst inkijkt, is daar- Elke dag een uitdaging voor revaliderende Sigi Lens bij een extra steun. „Je probeert de draad weer op te pakken, al gaat het voor mij vaak veel te langzaam. Elke dag is een nieuwe uitdaging". Tengevolge van de beschadi ging is stijfheid van de hèup op getreden. Om die verstijving weg te krijgen oefent Sigi Lens drie maal per week onder begeleiding. Gedoseerd, want de groei van het bot geniet voorlopig eerste priori teit. Het linkerbeen wordt tijdens die therapie belast met een ge wicht van twintig kilo. „Ik mag het been nog niet volledig belas ten", zegt Sigi Lens. „Dat zou niet goed zijn voor het aangroeien van het bot. Vandaar dat ik momen teel nog steeds op krukken loop". Op die krukken woonde de For- tunees woensdagavond de bene fietwedstrijd tussen het Kleurrijk Elftal en het Nederlands elftal bij. Met gemengde gevoelens. „Het was een benefietwedstrijd waar van de opbrengst bedoeld was voor de nabestaanden. Tegen dat licht bezien was het jammer dat er slechts een gering aantal toe schouwers was. Voor de mensen die er waren, was het een mooie happening. Ik vond het leuk. Je bent tenslotte weer eens met een stel collega's onder elkaar. Ik heb ook mijn ploeggenoten even ge zien, maar kon niet uitgebreid met hen praten, omdat ik in een ander vak zat". De dagen dat Sigi Lens niet zijn verplichte programma afwerkt, traint hij voor zichzelf. Zwemmen en training met gewichten om zijn bovenlichaam in conditie te houden. „Soms werk ik me hele maal kapot", aldus Sigi Lens. „Ik wil lichamelijk niet achteruitgaan ook al kan ik nu niet optimaal aan mijn conditie werken. Je moetje- zelf in beweging houden. Ik ben, voor mijn gevoel, vijftig procent vooruitgegaan ten opzichte van het begin van mijn revalidatie. Ik vind het heerlijk om spierpijn te voelen of kramp te krijgen van de inspanning. Ik blijf positief en werk hard aan mezelf. De rest zal de tijd leren". Amerika leidt bij WK bridge PERTH (ANP) - De Ameri kaanse vrouwen wenden alle middelen aan om' hun verras send sterke Nederlandse colle ga's in de finale om de wereldti tel bridge achter zich te houden. De emoties laaiden gisteren in Perth hoog op, nadat Beth Pal mer op een verkeerd moment een denkpauze zou hebben in gelast. „Ze doen werkelijk alles om niet te verliezen", was Bep Vriend namens het Nederlandse afvaardiging verontwaardigd. Voorlopig hebben de Verenig de Staten wel de leiding. Met nog precies een helft te gaan, 64 van de 128 spellen zijn achter de rug, is de stand 179-155 in Ame rikaans voordeel. Omdat Neder land in protest ging tegen de handelwijze van Palmer, kun nen de Amerikaansen nog tien punten in mindering krijgen. Bij de mannen is de spanning zo mogelijk nog groter. Na 64 spellen leidt Brazilië met 138- 135 tegen Amerika. Gisteren echter bracht coach Sid Bruinsma door zichzelf op te stellen riant het totaal °P vijftien. Hugens: „Ik nam weet dat het fout is, maar we dach ten, ach, wat maakt het uit. We zijn toch uitgeschakeld". Blitz werd ge diskwalificeerd. De inbrer Bruinsma (17 punten) kon ANP. <53-44, 53-58). De studente^ gaven B'm het verzet echter niet op. Topscorer i 70 ^4 49? Smit (18) bestookte de Leiderdorp- se verdediging met succes (63-66), waardoor de strijd spannend bleef. LUSV kon de bekerhouder echter niet meer in problemen brengen: Hoofddorp - Grasshopper: De Fanny Blankers Koenhal was niet beschikbaar en daarom moest Hoofddorp voor zijn thuisronde evenals eerder Oegstgeest, MSV en Lokomotief uitwijken naar de Vijf Meihal. Daar vond de ploeg van coach Coen Lammerts een gedisci plineerd spelend Grasshoppers te genover zich, dat onder leiding van Lace Strong de aansluiting met de rest van het rayon kan herwinnen. Hoofddorp wist Grasshoppers steeds gevaarlijk dicht bij (23-20,36- 31, 46-43), maar de Katwijkers kon den de in de beginfase ontstane kloof nooit in zijn geheel overbrug gen: 80-70. Luba Zoeterwoude - MSV 72-73 Een morele opsteker voor het jon ge en onervaren MSV, dat dank zij 'routinier' Ron Bechtum (23 jaar, 23 punten) op de valreep de strijd met Luba Zoeterwoude won. De secon- denwijzer stond al op nul toen Bechtum bij een gelijke stand voor twee vrije worpen naar de lijn moest. Het eerste schot was slap en raakte kant noch wal. Het tweede dreigde van de ring te vallen, maar de bal 'bedacht' zich en viel alsnog door het netje: 73-72. Henk Jan Pi ket (24 pnt) nam voor rust (45-46) meer dan de helft van de Zoeter- (archieffoto) woudse produktie vor zijn reke ning, maar viel daarna geblesseerd v„.. SCHIEDAM (GPD)-Natuurlijk streelt het zijn ego, dat hij het blad de Amerikaanse atleet Dar- met acht treffers de topscorerslijst van de eerste divisie aan ren Robinson op. De voormalige ju- voert. „Maar m'n grootste sportieve prestatie is dat ik weer rondloop in het betaalde voetbal", stelt hij onomwonden vast. n-wereldrecordhouder op de 400 meter zou de middelen zelf aan Griffith-Joyner verstrekt hebben. Een sluitend bewijs voor zijn be schuldiging kon Robinson echter Peter niet leveren. De atleet laat in de rest slechts herinneringen op uit van het verhaal slechts zijn dens de vrije loop. Florence Grif fith-Joyner verklaarde in ee reactie geschokt te zijn. Ze in het werk te stellen Robinson zijn uitlatingen te laten herroepen. Da vid Greifenger, advocaat Lewis, was kort in £ijn taar: „Mijn cliënt heeft op deze sens niets te zeggen." ADVERTENTIE Velzen riep tot voor kort nimiteit. „Ik geef het je te doen om zoals ik een jaar lang in je een- verder verleden, waarin hij zowel in tje rondjes om het veld te lopen als dienst van SW (1984-'85) als RKC de groep aan het trainen was. Of je eèrste (1985-'86, 1986-'87) een schrikbe- wil of niet, je moet dan aan de bak. ;i alles wind voerde met z'n respectabele Ik heb vreselijk veel respect voor produktie van 68 goals. spelers die in de lappenmand zaten De 21e februari 1987 luidde een en zijn teruggekeerd. Om misver- Carl periode in van louter kommer en standen te voorkomen: ik gun nie- kwel. Knieperikelen. Drie operatie- mand wat ik heb meegemaakt, ve ingrepen en even zo vele revali- maar eigenlijk zou zo'n situatie daties drongen hem terug in de ano- goed zijn voor de ontwikkeling van iedere jonge speler". Illusies Alsof hij nooit was weggeweest, pakte Van Velzen enkele maanden geleden de draad weer op bij SW. Mentaal sterker, enkele illusies ar mer. Z'n Haarlem-avontuur (één jaar) mislukte door vooral lichame lijke ongemakken en z'n verblijf bij SK Beveren mondde ook al uit in een tegenvaller en werd tot z'n op luchting tussentijds verbroken door de huurovereenkomst met ou de liefde SW, dat hem indertijd wegplukte bij de amateurs van Oli- veo in z'n woonplaats Pijnacker. Het mag enige tijd stil zijn ge weest rond zijn persoon, Van Vel zen staat nog altijd te boek als een zeldzaam type speler, dat patent heeft op het fabriceren van doel punten en in z'n bagage als sterk wapen z'n lengte (1.94 meter) mee torst, gekoppeld aan de gewoonte om er letterlijk en figuurlijk het blonde koppie bij te houden. „Na m'n eerste SW-seizoen sugge reerden zogenaamde kenners, dat ik een eendagsvlieg zou zijn. Ik dacht toen: dat kan best eens waar zijn. Maar bij RKC presteerde ik di rect opnieuw prima en werd ik zelfs gehuldigd als voetballer van het jaar van de eerste divisie". „Ik heb er wel 'ns over nagedacht hoe het komt, dat ik zo vaak scoor. Het antwoord weet ik niet. Soms lijkt het wel of ik ruik, waar de bal terechtkomt. Ik denk er niet bij na. Neem de wedstrijd tegen Wagenin- gen. Er werd op doel geschoten, maar de bal ging voorlangs. Dus liep ik daar gewoon naar toe. Dat doe je dan twintig maal voor niks, maar die ene keer niet". Vrijheid Gebrek aan intuïtie kan hem niet worden verweten. De voorwaarde om z'n capaciteiten optimaal te be- Misschien hebt u nog geen kans gezien de bijlage over belasting herziening te lezen. Pak dan uw TV-gids en lees 'm alsnog. Hebt u geen TV-gids, dan kunt u de bijlage gaan halen bij postkantoor of bibliotheek en uiteraard is hij ook verkrijgbaar bij het belastingkantoor bij u in de buurt. Luba Uitzend Buro SW-speler en eerste divisie topscorer Peter r mij zich r Bij Haarlem waande Van Velzen herstel als e de 30-jarige centrumspits op het haalde hem in '87 ook al naar Haar- i prima zaak, dat SW de vleu- droge. Door de schaarse bezetting lem. Het wederzijds respect dateert het front kwam hij vrijwel niet gels bezet houdt en dat Jos Luhu- kay en Jerry Cooke dikwijls door- afmaken toe. „Haarlem speelde komen. Cooke heeft een uitsteken- niet te verliezen. Advocaat de voorzet die bijna niet F digen. Ik hoef gr alleen n zorgen, dat ik er sta". Piet den Boer: hole-in-oog BORDEAUX (AFP) - Giron- dins Bordeaux-speler Jesper Ol- sen heeft bij een partijtje golf zijn Nederlandse ploeggenoot Piet den Boer een extra handi cap bezorgd. De swing van de Deen voor een hole-in-one ein digde op het oog van Den Boer. De Nederlander moest zich door deze onbedoelde aanslag onder behandeling stellen in het zie kenhuis. De wond bij zijn lin keroog werd met drie hechtin gen gedicht. De lange spits kan vanavond, ondanks zijn ge schonden aangezicht, wel mee doen in de thuiswedstrijd tegen Monaco. te verde- best aanvallen, te doende materiaal was dat fnuikend. Ik moet bediend worden. Want ik heb niet de klasse De van Van Basten die drie, vier n maakte ik goals". Vier meer dan voor SK Beveren. het seizoen, waarin de aanvaller zich als debuterend (semi-)prof op- ilde werkte tot schutter nummer één in had er onvol- de eerste divisie (28 goals). „Ik werd Voor mij toen door allerlei clubs benaderd. bood nog meer geld dan de toeten noch bla- Advocaat was toevallig in mijn elf wedstrijden nog vijf woonplaats trainer van DSVP. Ik heb hem gevraagd mij te adviseren. Toen hij bij de KNVB in dienst trad, ben geen speler andere. Ik wist passeert. Toch Een onderwerp, waarover Van Vel- vond Advocaat het beter te stoppen er bij voorkeur het zwijgen toedoet. De 'romance' werd onmid dellijk na de 'huwelijksvoltrekking' wreed verstoord door de eigenzin nige houding, van trainer René i Arno van der Heuvel (voor zitter van de Vriendenclub FC JJtrecht, red) het van hem over". Ondanks z'n prettige relatie met Desaeyere. Het bestuur had de de oefenmeester neemt Van Velzen transactie amper voltooid of Van Velzen kreeg een mentale opdoffer van jewelste te incasseren. „Desaeyere belde me op en zei: het bestuur kan kopen wat het wil, maar ik maak hier de dienst uit. Hij 1 had me niet nodig". Advocaat Dat Van Velzen opnieuw volop bij SW geen bevoorrechte positie in. „Ik heb nog nooit het gevoel ge had, dat ik het voor hem goed heb gedaan. Z'n manier van werken spreekt me aan. Advocaat wil win nen en is tactisch vreselijk sterk. Verslappen is er niet bij. Voor hem telt alleen wat er in die anderhalf uur gebeurt. Alles staat in het teken het resultaat. Sentimenten tel de schijnwerpers staat, dankt hij len niet. Advocaat maakt terecht Dick Advocaat. De SW-trainer blijkt al lang gecharmeerd te zijn Voor mij niemand uitzondering. Blessure Jakobs minder ernstig HAMBURG (DPA*) - De bles sure die HSV-libero Ditmar Ja kobs woensdagavond in het du el tegen Werder Bremen opliep, blijkt mee te vallen. De 36-jarige speler, die bij een poging een doelpunt te voorkomen een sta len pin, dienend voor de bevesti ging van het net, in zijn rug kreeg, verwacht over twee we ken weer zijn rentree te maken. Jakobs moest twintig minu ten wachten voor een suppoost er in slaagde de stalen pin door te zagen. De verwonding, die er aanvankelijk zeer ernstig uitzag, bleek bij nader onderzoek mee te vallen. De pin veroorzaakte een diepe vleeswond in de nier streek. De wond werd woens dagavond in het ziekenhuis dichtgenaaid. VRUDAG 14.50-16.55 BBC 1 Goll: Ryder Cup ver slag van de eerste dag van de competitie tussen Europa en de Verenigde Staten. 15.20-16.50 BBC 2: Paarderaces vanuit Newbury. 17.00-19.40 BBC 2: Golf: Ryder Cup. 17.10-17.30 Ned 1 Schaken verslag van het Interpolis toernooi in Tilburg. 18.00-20.00 SKY Honkbal- Major League Baseball (Amerikaanse profcompetitie). 20.00-21.00 SKY Paardesport Spruce Meadows Showjumping vanuit Calgary. 21.00-00.00 SKY: Golf Ryder Cup 22.50-23.15 Did 2: Die Sport-Reportage: met o.a. Bundeshgavoetbal 23.25-00.00 Did 1Sportschau. 23.45-00.26 Ned 2: Sport waarin aan dacht voor de 'Regenbogen' tijdens de Kaagweek, de Sneekweek en de Neder landse kampioenschappen. 00.00-01.00 SKY: Australian Rugby Lea gue. 00.20-01.00 BBC 1 Golf: Ryder Cup.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17