Comité Haagweg Groen is groot aantal illusies rijker Burgers hebben liever inspraak dan een 'Dag der democratie' Verzet omwonenden tegen komst LBC nog niet gestaakt RTL Veronique vanaf 2 oktober op Leidse tv acliel in vrije lijd| Opinie VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 LEIDEN Een aantal leden van het comité Haagweg Groen langs de Rijn met op de achtergrond het terrein waar de LBC moet komen. (foto Jan Holvast) gadering eigenlijk zonder veel com mentaar opzij geschoven. Maar de bezwaren van Wernink en LBC wer den heel envoudig gehonoreerd. Zij willen de mogelijkheid hebben om silo's neer te zetten tot 40 meter, in plaats van de 12 meter die nu is toe gestaan. Dat was geen punt. Daarna wensten ze ook nog toestemming om kantoorgebouwen te bouwen tot 40 meter hoog. Dat wordt een fraai uitzicht voor ons. Maar het col lege wilde daar wel over praten. Vinden ze het dan gek dat wij lang zamerhand het gevoel hebben ge kregen dat met onze belangen de vloer wordt aangeveegd?" Verbazing Ambtenaar J. Vellekoop van de di rectie milieu van de gemeente Lei den reageert verbaasd als hem om een reactie op de klachten van de bewoners wordt gevraagd. "Het is me bekend dat ze bezwaren hebben tegen de komst van de LBC, maér dat ze het idee hebben dat de zaak hun door de strot wordt geduwd weet ik niet. Dat hadden ze de ge meente dan wel eens mogen vertel len". Hij ontkent echter dat de gemeen te onverantwoord te werk is gegaan. "Er is een groot onderzoek gedaan, en daaruit komt naar voren dat een moderne LBC naar het Wernink- terrein kan worden verplaatst zon der dat de hinder ernstig toeneemt. Dat rapport is door de bewoners nooit aangevochten. En ik denk dat dat voor de politiek een belangrijke reden is geweest hun bezwaren on gegrond te verklaren". "Dat de inspraak een wassen neus is geweest, vind ik een flauwe opmerking. De gemeente heeft alle procedures goed doorlopen. In spraak is trouwens wat anders dan het recht om mee te beslissen. Uit eindelijk moet de raadscommissie een besluit nemen over de bezwa ren, en die vond de bezwaren van de bewoners kennelijk niet zo steek houdend". Vellekoop verklaart ook dat de gemeente de LBC niet anders zal behandelen dan welk bedrijf in Lei den ook. "Als het de Hinderwet overtreedt, zal er worden ingegre pen. Het bedrijf zal dan worden ge waarschuwd, en als de overtredin gen aanhouden worden de straffen toegepast die volgens de Hinderwet mogelijk zijn". De uitspraak dat de gemeente on voldoende heeft gezocht naar alter natieven, noemt Vellekoop onzin. "De zaak speelt al jaren. Ik kan u verzekeren dat er in die tijd flink is gezocht naar andere plaatsen. Dit bleek uiteindelijk toch de meest ge schikte". Dat het bedrijf in de toe komst nauwelijks meer werk zal hebben, is volgens de gemeente niet direct een zaak voor de gemeente. "De LBC is bereid om veel geld te steken in een nieuwe vestiging. Dat zal ze niet doen, denk ik, als ze over een paar jaar geen werk meer heeft. Het is echter aan de directie om die beslissing te nemen. De gemeente kan zich daar uiteraard niet mee be- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN - Veel illusies heb ben ze niet meer. De Leidse Betonmortel Centrale (LBC) zal ongetwijfeld op het Wer- ninkterrein worden geves tigd. De manier waarop de gemeente tot dusver over de belangen van de bewoners heeft 'heengewalst', maakt dat wel duidelijk, meent het comité Haagweg Groen. Toch heeft het comité het hoofd nog niet in de schoot gelegd. "We zullen alles aangrijpen om de komst van de LBC tegen te houden", stelt W. Planje. "We hebben begrip voor het economisch belang, maar moet de werkgelegenheid van zeven men sen nu echt ten koste gaan van het woongenot van honderden ande- door Wim Wegman De (woonboot)bewoners van de Haagweg verenigden zich twee jaar geleden in het comité Haagweg Groen nadat in onder meer deze krant het bericht was verschenen dat de gemeente overwoog de LBC naar het Wernink-terrein te ver plaatsen. Het comité zette onmid dellijk een handtekeningen-actie op touw tegen de komst van de beton- centrale. Die leidde tot meer dan 200 adhesie-betuigingen. "Wij be grepen daaruit dat ongeveer alle be woners tegen de vestiging van de LBC hier zijn", zegt Haagweg-be- woner A. Hofstra. Het comité stuurde de handteke ningen naar de gemeente, met het verzoek de overlast van de centrale niet naar hun woonwijk te verplaat sen. "Kijk, op zichzelf hebben we er alle begrip voor dat de LBC weg moet aan de Zoeterwoudseweg", verklaart Planje. "Ik ben er een keer wezen kijken, ik heb met bewoners geproken, en echt waar: dat ding is een ramp daar. Wat ik dan niet snap is dat de gemeente vervolgens de zaak wil verhuizen naar een andere woonwijk. Je kunt toch op je klom pen aanvoelen dat de LBC ook hier, net als aan de Zoeterwoudseweg, geluids- en stofoverlast zal veroor zaken". Stiller procédé Uit de vele brieven die in deze kwestie inmiddels zijn uitgewis seld, blijkt dat de gemeente er van is overtuigd dat het met de hinder van de LBC wel zal meevallen. De nieu we betonmortelcentrale wordt een moderne installatie die werkt vol gens een nieuw, aanmerkelijk stil ler procédé,' zo benadrukt de ge meente keer op keer. Bovendien leggen zowel gemeente als provin cie de betonmortelcentrale een groot aantal richtlijnen op, die moe ten garanderen dat de de overlast binnen de perken blijft. Al met al verwachten beide in stanties dat de geluidshinder niet boven de maximumnorm van 50 de- cibell zal komen. Van stofoverlast zal al helemaal geen sprake zijn om dat lossen en laden zo veël mogelijk 'binnenshuis' gebeurt en de beton mortel in de centrale nat wordt ver werkt. Geruststellende woorden. Maar het comité Haagweg Groen hecht er weinig geloof aan. Bewoner G. Ca- ron: "Die voorschriften zijn mis schien prachtig, maar ze zijn er ook om overtreden te worden". En Hof stra: "Daarbij komt dat die geluid voorschriften op een nogal rare ma nier worden vastgesteld. Als de her rie van het bedrijf gedurende een paar minuten een bepaalde grens zou overschrijden, maar daarna weer een tijdlang beneden de nor men blijft, is er volgens de deskun digen weinig aan de hand. De 'pie ken' worden over de hele dag uitge smeerd. Goed, het bedrijf blijft dan beneden de normen, maar wij, de omwonenden, hebben er dan wel last van. We ondervinden nu al hin der van Wernink, en dat zal straks met de betonmortel centrale alleen maar erger worden". Rapporten Het zit de bewoners dwars dat de gemeente en de provincie hun argu menten, naar hun mening, te ge makkelijk opzij hebben geschoven. "Wij hebben de indruk dat ze zich veel te veel op rapporten hebben ge baseerd. Daar staat het allemaal mooi in, maar de politici van ge meente en provincie zouden eens bij ons langs moeten komen. Dan' kunnen ze zelf ervaren hoe groot de overlast nu al is", zegt Planje. Hofstra: "Daarbij schermt het ge meentebestuur nu met de moderne opzet van de nieuwe LBC. Het zou een schone, stille installatie moeten worden. Wij hebben de mensen van de gemeente echter een keer ge vraagd: zeg ons waar we een derge lijke centrale kunnen vinden. Dan gaan we kijken. Maar nee, dat kon niet. Het procédé van de nieuwe LBC is zo modern dat het nog ner gens is toegepast. Dat bedoelen we nou: ze baseren zich veel te veel op rapporten". Het allergrootste bezwaar van de Haagwegbewoners is echter dat hun alternatieven door de gemeen te van tafel zijn geveegd. "Wij heb ben Leiden gevraagd naar andere plaatsen te kijken. Daar kregen we al snel het antwoord op dat die er niet zijn. Of eigenlijk; ze zijn er wel, maar ze zijn te duur. Wij hebben bij voorbeeld voorgesteld om de LBC naar Roomburg te verplaatsen, maar dat zou volgens de gemeente miljoenen kosten. Nou ja, hier moe ten ze ook miljoenen uitgeven. Eén van de redenen waarom Morsweg 4 gesloopt moet worden is de overlast van het bedrijventerrein bij Wer nink. Die toestand kost de gemeen te echter ook zes miljoen, en dat kan wel". Caron: "Het rare is overigens dat de LBC over een paar jaar nauwe lijks nog werk heeft. Als de Stevens hof en de Coebel zijn volgebouwd, is er in Leiden vrijwel geen beton meer nodig. Goed, een plukje hier en een plukje daar, maar niet zo veel dat de fabrieken in bij voorbeeld Katwijk of Leiderdorp dat niet zou den kunnen opvangen. Maar om de verplaatsing en de modernisering te kunnen betalen moet de LBC uit breiden. Hoe is dat nu te rijmen?" Het steekt de Haagwegbewoners verder dat de gemeente nauwelijks luistert naar hun bezwaren, maar daarentegen vrij gemakkelijk toe geeft aan de verlangens van Wer nink en LBC. Mevrouw P. Jacobs: "Onze bezwaarschriften werden de ze zomer tijdens een commissiever Wapentuig (2) Dick Graveland is uiteraard heel tevreden over het resultaat van de actie in de afgelopen week. Zal het aantal gewapende overvallen in Leiden en omgeving, nu de Leidse criminelen hun wapens hebben ingeleverd, straks zien derogen afnemen, zo vragen wij naar de bekende weg? Daar kun nen we maar beter niet op reke- Graveland: "De mensen die hun wapens hebben inleverd zijn over het algemeen hele brave bur gers. Een doorsnee van de Leidse bevolking, met uitzondering van de criminelen, zou ik willen zeg gen. Degenen die we het liefst hun wapens zouden willen zien inleveren hebben we eigenlijk nog niet gezien. Mensen die met bepaalde bedoelingen wapens in hun bezit hebben zullen in deze actie geen aanleiding zien om hun wapens in te leveren". De brave burgers die hun wa pens wel afstaan hebben dit vaak in een onbezonnen bui gekocht, zo is de ervaring van Dick Grave land. "Het komt wel voor dat jon geren vroeger zulk spul kochten, nu hun wilde haren kwijt zijn, ge huwd zijn en kinderen hebben, en dan denken wat moet ik daar nog mee. Soms gaat het ook om over blijfselen uit de oorlog, zoals de stengun die deze week werd inge leverd". Het komt ook wel - voor dat mensen met wapens zijn opge scheept na het overlijden van een familielid. Die zijn blij dat ?e er eindelijk vanaf kunnen. In het af gelopen weekeinde hebben we een vader gehad die de verzame ling messen van zijn zoon kwam inleveren. Kort gezegd komt het er op neer dat het in bijna alle ge vallen gaat om burgers waarop ei genlijk niets valt aan te merken". LEIDEN - Wanneer het Commissa riaat voor de Media niet dwarsligt, is RTL Veronique vanaf 2 oktober in Leiden op de TV te zien. Het college van B en W heeft vanochtend inge stemd met een tweejarig contract met Veronique dat Leiden ruim 52.000 gulden oplevert. De gemeen teraad spreekt zich er maandag over uit. Een definitieve uitspraak van het Commissariaat voor de Media over toelating van Veronique op de Nederlandse kabelnetten wordt op korte termijn verwacht. Veronique betaalt Stadskabei het eerste jaar een gulden per abonnee. Dit bedrag bedraagt voor het twee de jaar de helft. Voor de jaren daar na moet een nieuw contract worden gesloten. Het is nog niet duidelijk wat er met het geld gaat gebeuren. Verantwoordelijk wethouder M. van der Nat noemt twee mogelijk heden: tariefsverlaging of investe- ren in het kabelnet of nieuwe ont wikkelingen. Wanneer zeker is dat de uitzendingen doorgaan, wordt over de besteding'èen besluit geno- "We willen graag dat Veronique vanaf de eerste uitzenddag in Lei- oen te zien zal zijn", zei wethouder Van der Nat vanmiddag. Dezelfde opstelling heeft het gemeentebe stuur tegenover de tweede commer ciële zender, TV 10. Met de omroep van Van den Ende wordt nog onder handeld over een contract voor meerdere jaren. TV 10 begint pas eind oktober met de uitzendingen. De verwachting is dat de Ge meenschappelijke Regeling, die het kabelnet in de regio exploiteert, vol gende week de onderhandelingen met Veronique afrondt. Het alge meen bestuur sprak al eerder de be reidheid uit de commerciële zen ders toe te laten op de kabel in de re gio. Wapentuig I Heeft u toevallig nog een ploer tendoder in de keukenla? Een stroomstootwapen in de binnen zak van uw oude jas? Of liggen er misschien nog een paar wurg- stokjes op uw nachtkastje? Dan bent u nu voor de laatste maal ge waarschuwd. Op 1 oktober wordt het menens. Verboden wapenbe zit wordt dan fors bestraft. U heeft dus nog één week de kans om verboden wapens, die tot dus ver normaal te koop waren, in te leveren bij de politie, anoniem en zonder strafvervolging. Het gaat daarbij vooral om be paalde messen, werpsterren, ka- tapults, traangasbusjes, boksbeu gels, ploertendoders, stroom stootwapens en ander gevaarlijk speelgoed. Ook sommige vuur wapens waarvoor in het verleden ?en vergunning is afgegeven wor den verboden. Lei denaars die in het bezit zijn an verboden wapens krijgen nog tot 1 oktober, wanneer de nieuwe Wapenwet van kracht wordt, de tijd om hun wapentuig bij de Leidse politie in te leveren en strafvervolging te ontlopen. In ruil voor het afstaan van verbo den wapens ontvangen zij een fi nanciële tegemoetkoming. Ook wapens die al veel langer verbo den zijn kan men straffeloos kwijt, maar dan wel zonder ver goeding. De eerste twee weken van sep tember liep het nog geen storm bij de Leidse politie. Integendeel: Leiden bleef, vergeleken met an dere grote steden in het land, zelfs achter. Maar sinds maandag stromen plotseling de wapens binnen. Per dag worden enkele tientallen steek- en vuurwapens het politiebureau binnen ge bracht. "Opmerkelijk is". Volgens poli tiewoordvoerder Dick Grave land, "dat het kaliber van de wa pens met de dag zwaarder wordt. De eerste weken kwamen vooral verschillende soorten binnen. Maar deze week is al flink aantal geweren, pistolen, luchtdrukwapens, revolvers en zelfs een stengun ingeleverd". De totale oogst tot gisteren ziet er als volgt uit: 4 revolvers, 3 ge weren, 2 pistolen, 4 luchtdrukge weren, 1 stengun, 17 luchtdruk- pistolen, 3 wurgstokjes, 16 alarm pistolen, 14 stiletto's, 19 werpster ren, 26 vlindermesjes, 3 wapen stokken, 14 degens, sabels en zwaarden, 35 verschillende soor ten messen, 3 ploertendoders, 2 boksbeugels, 1 traangasflesje, 4 bajonetten, 2 goeiendags - (een stok met ketting waaraan een sta len bal zit met scherpe punten) en een hoeveelheid munitie. Alle wa pens zullen worden vernietigd, tenzij ze waardevol of antiek zijn. De reden voor de plotselinge toeloop is Dick Graveland niet duidelijk. "Waarschijnlijk heeft de publiciteit mensen er toch van doordrongen dat als zij nu geen gebruik maken van de mogelijk heid die geboden wordt ze straks op flinke straffen kunnen reke nen". De boetes voor het in bezit hebben van verboden wapens va riëren van maximaal 10.000 gul den voor het in bezit hebben van verboden messen, werpsterren of een boksbeugel tot maximaal 100.000 gulden voor een pistool met patronen. Gevangenisstraf fen die door de wetgever in het vooruitzicht worden gesteld zijn ook niet mis. Van maximaal 3 maanden tot maximaal 4 jaar. Worden Leidenaars na 1 okto ber nog aangetroffen met een ver boden wapen dan geldt er geen pardon meer. Vooral bezoekers van cafés en discotheken kunnen straks op politiecontrole rekenen. "Het zal niet zo zjjn dat we con stant invallen doen", aldus Graveland. "Maar als er ergens iets aan de hand is, een vechtpar tij bij voorbeeld, of er zyn aanwij zingen dat zich ergens verboden wapens bevinden, dan zal er ze ker krachtdadig worden opgetre den". Er zijn nog steeds veel ver boden wapens onder de mensen, zo is de rotsvaste overtuiging van de politie. Soos Dienstencentrum Binnenstad aan de Ho- gewoerd (pandje 65) houdt zondag 1 ok tober een soos voor 55-plussers. Deze duurt van 14.00 tot 17.00 uur. PvdA De PvdA houdt vrijdag 29 september een algemene ledenvergadering over het on derwerp werkgelegenheid. Sprekers zijn de Leidse socioloog Jan van der Sluis en het Tweede Kamerlid voor de PvdA Frans Leynse. Plaats van handeling is buurthuis Aktief aan de Berlagestraat 2. aanvang 20.00 uur. Ruilbeurs Het comité Tuinstadwijk/Staalwijk orga niseert met de Leidse Postzegelvereni ging De Postzegelvrienden in gebouw De Linde aan de Herenstraat vanaf 19.00 uur een ruilbeurs op maandag 25 sep tember. Rommelmarkt De Leidse Houtschool aan de Adr. Pauw straat houdt woensdag 27 september een rommelmarkt voor en door kinderen. Deze begint om 13.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Ons Buiten De turnvereniging Ons Buiten opent vrij dag 22 september in haar verenigingsge bouw, te bereiken via de Pieter Both- straat en Marnixstraat, de jaarlijkse ten toonstelling. De opening is om 19.00 uur door J. Duivesteijn. directeur sport en re creatie gemeente Leiden. De tentoon stelling is voor publiek op vrijdag 22 sep- lemeber van 20.00 tot 22.00 uu'. op za terdag van 10.00 tot 17 00 uur en op zon dag van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Tandemtocht Stichting Tandem Activiteiten Gehandi capten houdt zaterdag 23 september haar 4de najaarstocht. Circa 70 deelne mers vertrekken vanaf restaurant De Posthof aan de Wassenaarseweg. De tocht voert langs de Braasem. Bij studen tenvereniging Asopos De Vliet krijgen de deelnemers de gelegenheid de roeisport te beoefenen. J. de la Mar tijdens de bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal. De wethouder gaat komende maanden spreekuren houden in Leidse wijken om de contacten met de burgerij aan te halen. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - 'De gemeentebe stuurders zijn het contact met de burgerij kwijt' luidde de aanhef van een artikel in de krant van dinsdag. Nog de zelfde dag probeerde het gemeen tebestuur de contacten met de be volking aan te halen. Onder het motto 'Bestorm de gemeenteraad met vragen en opmerkingen' kre gen de burgers de kans om op de ze 'Dag der democratie' op infor mele wijze met het gemeentebe stuur in contact te komen. door Willem Spierdijk De opkomst in de Stadsgehoor zaal was ronduit matig. Circa 150 Leidenaars maakten van de gele genheid gebruik om met gemeen tebestuurders (wethouders en an dere raadsleden) van gedachten te wisselen. Die matige belangstelling is niet eens zo verbazingwekkend. In de Stadsgehoorzaal bestond de gelegenheid om problemen aan te kaarten en het aankaarten van een probleem bij de plaatselijke overheid is meestal niet zo moei lijk. Dat kan soms bij wethouders en raadsleden, maar in elk geval bij gemeente-ambtenaren. Er zijn bovendien politieke partijen die een maandelijks spreekuur hou den. Het naar voren brengen van een probleem is dus nog vrij simpel. De vraag is natuurlijk, wat er met zo'n probleem wordt gedaan. Worden 'beginselen van behoor lijk bestuur' toegepast en krijgt een burger binnen redelijke ter mijn antwoord? Volgens wethou der Van der Molen (ruimtelijke ordening, verkeer) was de meest gehoorde klacht dinsdagavond dat brieven niet of pas zeer laat worden beantwoord. Spreekuur Wethouder De la Mar wil aan het probleem van late of niet-beant- woording van brieven iets doen. Hij gaat bij wijze van proef drie Leidse wijken in en houdt daar spreekuur. Hij garandeert de be zoekers dat zij binnen drie weken antwoord krijgen. Het houden van een spreekuur of evenementen als in de Stadsge hoorzaal moet echter niet worden verward met 'inspraak'. Dat de burger wat gemakkelijker in con tact komt met het bestuur is mooi meegnomen, maar wil natuurlijk nog niet zeggen dat de burger in de gelegenheid is om in een vroegtijdig stadium mee te praten over plannen van de gemeente. Het gemeentebestuur zelf wijst misschien vol trots op de behan deling van de nota 'Bouwen in be staande wijken", als voorbeeld van goed functionerende in spraak. In dat plan werden er open plekken aangewezen in de stad waar volgens het college van B en W nog woningen konden verrijzen. Na een storm van pro testen uit de bevolking, werd een flink aantal van de voorstellen in getrokken. Het doet wat naïef aan om dat laatste toe te schrijven aan gevolg van inspraak. Het lijkt erop dat eerder de massaliteit van de pro testen dan de kwaliteit van de ar gumenten de doorslag heeft gege ven. Kan het gemeentebestuur eerst plannen presenteren, die van tafel halen omdat ze in de ogen van de burgers 'ridicuul' zijn, vervolgens roepen: "Wat functioneert die inspraak toch goed". Klacht Ook al wordt de behandeling van 'Bouwen in bestaande wijken' als voorbeeld van goede inspraak aangehaald, dan blijft het feit dat bewoners vinden niet of nauwe lijks bij besluitvorming te wor den betrokken. Vooral buurtco- mités uiten die klacht. De buurt krijgt pas informatie van de ge meente als het plan al zo goed als rond is. Bewoners ervaren kant en-klare presentatie van plannen niet als inspraak. Zij vinden dat ze in een te laat stadium op de hoogte worden gebracht van voornemens van de gemeente. "We kunnen alleen maar een komma wijzigen aan de plan nen", is een veel gehoorde opmer king. De handelwijze van de gemeen te om kant-en-klare besluiten te presenteren is overigens in over eenstemming met de 'Inspraak verordening'. Deze 'wet' regelt op welke wijze de gemeente de bur gers in de gelegenheid moet stel len een mening te geven over het voorgenomen beleid en beslui ten. Moet deze verordening nu worden gewijzigd om te voorko men dat de burgers met kant- en klare besluiten worden gecon fronteerd. Daar is wel wat voor te zeggen. De Inspraakverordening stelt dat gemeente belanghebbenden tij dig op de hoogte moet stellen van een voornemen of een wijze van uitvoering. Beide begrippen wor den in een adem genoemd en daar zit juist de pijn bij vele buurt- en belangenverenigingen. Die wil len op de hoogte zijn van voorne mens en niet worden geconfron teerd met een wijze van uitvoe ring. Veel logischer dan het wijzigen van een paar woorden in een ver ordening zou zijn dat de overheid uit zichzelf ruimhartig de gele genheid bood aan burgers om aan het besluitvormingsproces mee te doen. Nu is de gemeente juist bezig met een project dat de amb telijke en bestuurlijke cultuur moet veranderen. 'De gemeente moet klantvriendelijker worden', is een van de doelstellingen van het project. Het moet er ook toe leiden dat burgers eerder bij besluitvor ming worden betrokken. Juist, wanneer het om plannen gaat op het gebied van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting. Bur gers krijgen in dat geval het idee dat er in de gemeente Leiden sprake is van 'inspraak' en van 'contact tussen gemeentebestuur en burgerij'. Spreekuren in de wijk zijn dan niet meer nodig, evenmin als een 'Dag der demo cratie'. WKt KQiT KK WAPEN PE* IWOÏW Hoofdagent J. Mieremet bij het assortiment wapens dat de afgelopen weken door de brave burgers den is ingeleverd bij de politie. (foto ja Holvast)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15