Politiek opent vuur op emancipatienota Met de missieveiling de armoede te lijf S00l@SSS 'Alle bewoners bedreigde woningen toelaten bij beslissing over verkoop' Restauratie pand Koopmanswelvaren in Voorstraat Voorschoten afgerond Alle bezorgers van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad weten dat eerdaags de September-Joker wordt omgezet in een kado t.w.v. 499,-, aangeboden door de firma Overgaauw. PAGINA 14 REGIO LEIDEN VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 LEIDERDORP - De emanci patienota van de gemeente Leiderdorp is voor de mees te fracties 'te vrijblijvend' en op sommige punten 'rolbe- vestigend'. CDA, PvdA, PPR/PSP en D66 uitten gis teravond tijdens de raads commissie welzijn hun twij fels over de uitvoering van een aantal beleidsvoorstel len die in het stuk zijn opge nomen. Zinsneden als 'het verdient aanbe veling' en 'de gemeente overweegt' komen volgens de vier fracties te veel voor in de (ontwerp)vrouwen- emancipatienota. Burgerlid J.P.A. Preenen (PPR/PSP) vindt dat in de voorstellen veel te vaak een slag om de arm wordt gehouden en liet zich sceptisch uit over de praktijk van het emancipatiebeleid in Leider dorp. "Is het niet beschikbaar stel len van extra geld tekenend voor de waarop Leiderdorp tegen cipatiebeleid aankijkt?", vroeg hij zich af. Jaarlijks trekt de gemeente 10.000 gulden uit voor emancipatiebeleid. De financiële positie van Leider dorp laat het niet toe dat de gemeen te structureel extra bedragen be schikbaar stelt, schrijven B en W in een toelichting op de nota. Het emancipatiebeleid moet een onder deel worden van het bestaande be leid. Geld dat nodig is voor uitvoe ring van bepaalde plannen moet be- Belangenvereniging A4 vraagt woningbouwvereniging schikbaar worden gesteld binnen de bestaande afdelingen van de ge meente. Vrouwennota Mevrouw J.F.W. Veldstra (D66) op perde dat gebundelde beleidsvoor nemens te veel een 'vrouwennota' zijn geworden. "Emancipatie kan alleen slagen als mannen èn vrou wen daarbij betrokken zijn", aldus Veldstra. Het CDA en de WD slo ten zich bij deze kritiek aan. Als voorbeeld diende het voornemen om sportmogelijkheden overdag voor vrouwen te stimuleren. Waar om ook niet voor mannen?, vroegen CDA, WD en D66 zich af. PvdA- woordvoerster M.D. Holierhoek noemde deze kritiek onterecht. "Sport overdag voor mannen is pri ma. Maar dat hoort niet in een emancipatienota thuis". Mevrouw P. Kolman (WD) zei dat in de liberale visie van haar par tij "een aantal zaken wel erg ver gaan". Het voorstel om vrouwen voorrang te verlenen bij aanvragen voor kinderopvang acht ze niet ac ceptabel. Alleenstaande mannen met kinderen worden dan gediscri mineerd, opperde Kolman. Net als het CDA en D66 was ze niet tevre- VOORSCHOTEN - Met de plaat- ke Koopmanswelvaren te kunnen volledig wordt bewoond, den over "al die speciale regelingen sing van een gedenksteen is gister- behouden. Het grootste deel voor vrouwen, die juist rolbevesti- middag de restauratie afgerond gend werken". het pand Koopmanswelvaren Kwaliteit De zogenaamde 'mooie kamer' in het Voorschotense Koopmanswelvaren. De kamer is behangen met beschilderd jute. (foto Jan Holvast) han- de den van de Stichting Diogenes kosten werd gedektjioor subsidies Voorschoten. Deze stichting werd 1 1984 speciaal voor de restauratie leningen van het Rijk, de provin- de Voorstraat 11 in Voorschoten. De cie Zuid-Holland en de gemeente opgericht in samenwerking met de steen werd gelegd door burgemees- Voorschoten. Daarnaast droegen gelijknamige stichting in Leiden. LEIDERDORP - Het bestuur van de Belangenvereniging A4 wil dat alle huurders van wo ningen aan de Leiderdorpse BG Cortslaan, Hoofdstraat en Rese dastraat maandagavond wor den toegelaten tot de ledenver gadering van de Woningbouw vereniging Leiderdorp. D. Mac Gillavry, voorzitter van de be langenvereniging, neemt hier over contact op met directeur G. Duivenvoorden van de wo ningbouwvereniging. De belangenorganisatie vindt dat de bewoners van de 74 woningen die worden bedreigd door de A4- plannen, aanwezig moeten zijn wanneer over hun huisvesting wordt gepraat. De woningbouwver eniging wil in de vergadering op voorhand toestemming van haar le den voor verkoop van de woningen wanneer mocht blijken dat de A4 aan de westkant wordt verbreed. De vergadering van maandag is eigenlijk alleen toegankelijk voor leden van de woningbouwvereni ging. Mac Gillavry wil bewerkstelli gen dat de huurders van de betrok ken woningen ook worden toegela ten, of ze nu lid zijn of niet. Hij wil overigens geen stemrecht claimen voor de huurders die geen lid zijn van de woningbouwvereniging: "Volgens de statuten hebben alleen de leden stemrecht. Daaraan wil ik niet tornen. Maar ik vraag wel of ze als toehoorder aanwezig kunnen zijn". Van de 74 huurders in de drie straten zijn er 25 lid van de woning bouwvereniging. Niet gelukkig Mac Gillavry is weinig gelukkig met het voorstel dat in de vergadering wordt behandeld: "Het is nou niet bepaald een steun in de rug van de huurders. Ik heb het idee dat de be langen van de woningbouwvereni ging en de bewoners niet parallel lo- Hersenschudding na aanrijding VOORSCHOTEN - Een 11-jarige jongen uit Voorburg heeft gister middag een zware hersenschud ding opgelopen bij een aanrijding op de Veurseweg in Voorschoten. De jongen stond te wachten bij een bushalte toen hij plotseling het fietspad opliep. Daar werd hij aan gereden door een 18-jarige brom fietser uit Leiden. De Voorburger is met een zware hersenschudding op genomen in het Leidse AZL. Afgeschrikt door alarm koffiehuis VOORSCHOTEN - Een koffiehuis aan de Veurseweg in Voorschoten is in de nacht van woensdag op don derdag bezocht door inbrekers. Er wordt een nog onbekend bedrag aan geld vermist. De daders kwa men binnen door een ruitje aan de achterzijde van het gebouw in te slaan. Toen ze binnen waren, ging het alarm af. Ze gingen er vandoor met geld uit speelautomaten. De da ders waren al gevlogen toen de poli tie arriveerde. Van Jaarsveld sprak de vrees uit dat ter P. Cannegieter en D. Krantz, verschillende particuliere instellin- Diogenes wil in de toekomst ook a pen". Hij zegt erg benieuwd te zijn de gemeente door positieve discri- oud-voorzitter de beweegredenen ningbouwvereniging om al in vroeg stadium toestemming te gen voor verkoop. "Daarom minatie bij sollicitaties i volg alleen nog vrouwen g; nemen. "Wij willen niet Diogenes Voorschoten. Zij hielden ook een toespraak, a de Stichting gen financieel bij. Het pand i de aanwezigheid dere waardevolle monumenten in waardevol door Voorschoten restaureren. Mevrouw M. Meuter-Schriel, be- 1 ik met kwali- roemden. de werkzaamheden derd behang in de zogenaamde stuurslid van de stichting, wilde gis- kamer'. De restauratie 1 teren nog niet zeggen welke panden graag naar die vergadering. Ik ben teit", aldus de CDA-er. In de nota De opknapbeurt van de voormali- dit vertrek dat is behangen met be- Diogenes op het oog heeft. "We heel benieuwd wat er wordt bespro ken", aldus Mac Gillavry. Directeur Duivenvoorden woningbouwvereniging zei deze week dat het voorstel alleen wordt gedaan om snel te kunnen handelen wanneer de uitbreiding van de snel weg aan de westkant wordt gereali seerd. "Om te voorkomen dat we dan een extra ledenvergadering moeten uitschrijven, regelen we het liever nu al", aldus Duivenvoorden. wordt echter gesteld dat alleen de voorkeur boven de genieten bij gelijke geschiktheid. ge hereboerderij uit de het eind van schilderd jute, heeft bijna twee jaar moeten eerst i de achttiende i r jaar geduurd r heeft meer dan geduurd uitgevoerd door F. van dit project e kamer' wordt binnenkort zijn. Het betrokken door klassiek homeo- ideeën v paat J. Planje, die maakt. Veldstra maakte een opmerking joen gulden gekost. In het over de ruime aandacht die jonge stalgedeelte zijn drie n' vrouwen met kinderen in de nota gedeelten gerealiseerd krijgen. Wethouder mevrouw C.A. Het pand Voorstraat 11 werd in ruimte Huigen gaf toe dat oudere vrouwen 1966 aangekocht door de gemeente in de beleidsvoornemens onderbe- Voorschoten. Het gebouw verkeer- isj;011,.r0 nroiopton licht zijn en wil aan deze groep in de de in een slechte staat van onder- nieuwe prujeLieil definitieve nota meer aandacht be- houd. De gemeente besloot in 1984 Het beheer steden. tot restauratie om het karakteristie- sinds het voorjaar i 1,25 mil- Roskam uit Broek in Waterland. De wat de financiële mogelijkheden wat vroeg om nu al met r andere projecten naar zijn praktijk- buiten te treden". Het is de bedoeling dat Koop manswelvaren jaarlijks een tot twee keer wordt opengesteld voor het publiek. Met name de Open Monu- Voorstraatjl, dat mentendag wordt hiervoor als mo gelijkheid genoemd. Zoeterwoudenaren krijgen voor de vijftiende maal een 'unieke kans' ZOETERWOUDE - Al vijftien jaar steunt de Zoeterwoudse werkgroep missie en ontwik keling zestien missiegebie den waar Zoeterwoudse mis sionarissen werken of hebben gewerkt. Elk jaar krijgt elk ge bied ruim 5000 gulden, wat in houdt dat er telkens 80.000 gulden wordt ingezameld via allerlei acties. Belangrijkste inkomstenbron is de missie veiling, vanavond en morgen avond geleid door K. Paarde- kooper. door Jan de Vries De man heeft een hekel aan bede len, maar vindt het zijn plicht iets te doen aan de bestrijding van de armoede in de wereld: "De vei ling is een unieke kans voor iede re Zoeterwoudenaar om met een klein bedrag mee te werken aan de bestrijding van een heel klein beetje armoe. Daarom bedel ik steeds weer om artikelen voor de veiling". Ook dit jaar is het hem en zijn medewerkers weer gelukt zo'n duizend 'kavels' bijeen te bren gen. Daaronder bevinden zich een fokkalf van de beroemde stier Tops, diners in Don Bosco, rond ritten met paard en wagen door het dorp en een originele Poolse hanglamp. Ook worden er ter ge legenheid van het derde lustrum herinneringskaarsen geveild met lootjes voor een kans op een weekeindje Parijs. "Ik hoop niet gewezen dat bestaat uit nederzet- dat er veel mensen - blijven. Het gaat niet te van het bedrag per persoon, de kant tingen met louter hutten. Met de de hoog- bevolking probeert hij een nieu we gemeente met stenen hutten de intentie erachter, al- op te bouwen. De stenen bakt hij zelf van klei uit het nabijgelegen dus Paardekooper. Stenen huizen Pater Hans Vaneman is een mis sionaris die elk jaar geld uit Zoe- terwoude ontvangt. Hij werkt in een arme landbouwstreek in Oe ganda en is thans met vakantie in zijn geboortedorp. Toen hij drie jaar geleden van verlof terugkeer de, kreeg hy een werkgebied toe- Cement, balken, golfplaten voor het dak en een waterreser voir moeten worden gekocht. De financiële giften uit Zoeterwoude en de AOW van Vaneman helpen daarbij. "Voor 500 gulden kun je daar veel meer kopen dan in Hol land. Ik ben blij met deze jaarlijk se bijdrage. De steun uit Zoeter woude is uniek, want ik ken wel missionarissen die tijdens hun verlof druk bezig zijn met het bij eenscharrelen van alles wat ze no dig hebben in hun gebied. Die AOW stop ik ook maar in de hui zenbouw, want ik voel er niets voor om suikeroompje te worden als ik die mensen met mijn geld kan helpen". Melaatsen Ook met vakantie in Zoeterwou de is pater Frans van der Poel. Hij leeft in een melaatsendorp in het arme droge noorden van Brazilië. Het is zijn opdracht de aloude cul tuur van de armsten te onderzoe ken. In spreekwoorden, verhalen en gewoonten leeft een cultuur voort die officieel niet wordt ër- kend en door de kerk vaak als hei dens werd beschouwd. Omdat de bisschoppen in Brazilië de voor keur hebben uitgesproken voor de 'verheffing van de armsten', was het een eerste vereiste te we ten wat er onder die bevolkings groep leeft. Van der Poel koos voor de meest marginale en uitge stoten groep. Hier leerde hij onder meer de oudere volksliederen kennen, die hij opschreef en uitgaf. Samen met een van de vrouwen uit het dorp zingt hij deze liederen op markten en in vaak overvolle za len. Van der Poel: "Als deze men sen de waarde van hun eigen cul tuur gaan beseffen, worden ze zelfbewuster en gaan ze werken aan hun maatschappelijke ver heffing. Ik ben niet de oplossing, de gemeenschap zélf moet de moeilijkheden te lijf'. De missionaris is van het gewo ne parochiewerk vrijgesteld, maar moet wel grotendeels in zyn eigen behoeften voorzien. "Het geld uit Zoeterwoude is een veel betekenende bijdrage, waardoor je minder zorgen hebt. Ik gebruik het voor mijn reizen, de aanschaf van studieboeken en het opslaan van het verzameld materiaal. Soms betaal ik er een cursus van voor iemand die dat niet kan beta len, of ik zorg ervoor dat iemand een bril krijgt". De grootste wens van deze missionaris is een com puter waarmee hij zijn kubieke meters foliovellen met verzamel de mythen, gezangen, gebeden en volksverhalen kan verwerken. "Er wordt door Zoeterwoude geen enkele verantwoording ge vraagd over de besteding van het geld. Door dit teken van vertrou wen voel ik de solidariteit van dit dorp met mijn werk". Ook Van der Poel vindt de missieveiling een unieke instelling. Hij kent geen collega's die op zoveel vrij willige financiële steun uit hun geboorteplaats kunnen rekenen, als de Zoeterwoudse missionaris- Oude munten Een heel bijzondere attractie tij dens de lustrumveiling is een gro te collectie oude zilveren munten. De munten zijn allemaal van voor het jaar 1945, de oudste dateert uit 1858. Zowel vrijdag- als zaterdag avond gaan deze munten (dubbel tjes, guldens en rijksdaalders) on der de hamer in 'Ons Huis'. Soms afzonderlijk, soms in series. De veilingen beginnen om acht uur en de werkgroep missie en ont wikkeling is bijzonder blij met de waardevolle collectie. Eerste schifting burgemeesterschap van Warmond WARMOND - Er begint schot te ko men in de procedure rond de benoe ming van een nieuwe burgemeester in Warmond. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft deze week het aanbevelingslijstje van De Commissaris van de Koningin Pa- tij n ontvangen. Het ministerie heeft minstens vier weken nodig om het lijstje aan de koningin voor te leg gen. Binnen enkele dagen volgt dan de benoeming door het staatshoofd. Theateravond De vluchtelingenwerkgroep Leiderdorp houdt vanavond een theateravond in de Muzenhof aan de Leiderdorpse Cor Gor dijnsingel. Een toneelgroep van Amnesty International uit Leiden, een groepje vluchtelingen en het folkloristisch dans ensemble Achalay zullen optreden. De avond begint om 20.15 uur en is bedoeld om asielzoekers en inwoners van Leider dorp met elkaar in contact te brengen. De opbrengst wordt gebruikt voor de in Lei derdorp verblijvende vluchtelingen. Excursie Het IVN organiseert morgen een excur sie door het landgoed rond Huys te War- mont, gelegen aan de noordrand van de bebouwde kom van Warmond. Het bos ligt op een oude strandwal. Tijdens de excursie wordt niet alleen aandacht be steed aan het loofbos, de eeuwenoude taxusbomen en moerascypressen, maar ook aan de planten en de vogels. De tocht begint om 14.00 uur. Optreden De Haagse groep No Escape treedt mor gen op in café Landzicht aan de Verlaat- weg in Zoeterwoude. De groep speelt blues en rythm and blues en brengt co vers van grootheden uit de pophistorie. De band speelt vanaf 21.30 uur. Dag van de auto Het centrum van Voorschoten staat mor gen in het teken van de auto. Liefhebbers kunnen vanaf 10.30 uur oude auto's, waaronder een T-Ford uit 1915 een een Chevrolet Super Six uit 1929, bewonde ren op de Voorstraat. Vanaf deze plaats zullen de wagens diverse ritten door de gemeente maken. Op het Treubplein zal een modelrace- club demonstraties met modelracewa gens verzorgen. Verder kan de jeugd met trapauto's meedoen aan behendig heidswedstrijden op de Voorstraat. In stanties. winkeliers en verenigingen zul len zich vanuit het thema 'auto' aan het publiek presenteren. Concert De organist B. Matter geeft zondag een concert in de Wassenaarse Dorpskerk aan het Plein. Matter speelt achttiende eeuwse composities. Hij speelt onder meer werk van van Kayser, Walther en Bach. Matter is organist in Zutphen en hoofddocent aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Het concert begint om 19.00 uur. Lezingen Notaris Boom houdt maandag bij de Voorschotense Vrouwenraad een lezing over het notariaat. Hij zal het hebben over regelingen die worden getroffen in verband met het overlijden van een part ner. De avond wordt gehouden in De En gelenbak van het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. De avond begint om 20.00 uur. Kinderkledingbeurs De Stichting Unie van Vrijwilligers, afde ling Leiderdorp, houdt dinsdag 26 en woensdag 27 september een beurs voor winter- en sportkleding voor kinderen tot 14 jaar. ledereen kan maandag tussen 19.00 uur en 21.00 uur en dinsdag van 09.00 tot 11.00 uur kleding inleveren. De verkoop is dinsdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en woensdagochtend van 09.00 tot 11.00 uur. Collectanten Terre des Hommes, een internationale organisatie die kinderen in nood helpt, vraagt collectanten voor een collecte die de organisatie in oktober in Leiderdorp wil houden. Aanmelden kan via telefoon nummer 071 - 414665 Of 01719 - 134114. Onderscheidingen voor een zendeling en een hoogleraar LEIDERDORP/WASSENAAR - P. de Goeijer uit Leiderdorp is onder scheiden in de orde van Oranje-Nas- sau. De burgemeester van Leider dorp A.J.A.L. Bruggeman reikte hem vanochtend een gouden me daille uit in het Oegstgeester Zen dingshuis. De Goeijer neemt we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid van de Raad voor Zending der Nederland se Hervormde Kerk. Daar heeft hij sinds 1955 gewerkt. Tevens is hij ac tief in de Leidse '3 October Vereeni- ging'. Prof. dr. M. Weisglas uit Wasse naar is vandaag benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij kreeg het bijbehorende versiersel bij zijn afscheid van de Universiteit van Amsterdam als bij zonder hoogleraar in de Europese Studie bij de faculteit der letteren. Leiderdorp: 'Te vrijblijvend en rolbevestigend'

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14