TAD LEIDEN Verkoop van placenta's alleen na toestemming Instemming met plan dure appartementen Morsweg Onderwijs in Leiden eist intrekking bezuinigingen Weer poging wereldrecord stenen-breken te verbeteren Zeventiende-eeuws Nederland in trek bij Engelse toeristen s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PvdA over handel in Leidse regio PRIJSWINNAARS FOTOWEDSTRIJD DEN HAAG/LEIDEN - De PvdA wil dat staatssecreta ris Dees van volksgezond heid ziekenhuizen dwin gend voorschrijft dat voor elk gebruik van menselijk weefsel uitdrukkelijk toe stemming nodig is. In schriftelijke vragen aan de be windsman wijzen de Tweede-Ka- merleden Van Otterloo en Haas- Berger erop dat placenta's nog steeds onzorgvuldig worden ver handeld. Zij willen van Dees weten in hoeverre invulling is gegeven aan de toezegging van zijn voorganger Van der Reijden om met de Zieken huisraad tot afspraken te komen over de verkoop van placenta's. Aanleiding tot deze stap was des tijds de verkoop van placenta's aan de cosmetische industrie zonder dat kraamvrouwen daarvan afwis ten. Tevens willen de vragenstellers van de bewindsman weten of er in middels deugdelijke overeenkom- LEIDEN - Leidse scholen voor openbaar en bijzonder basis- en speciaalonderwijs hebben in een open brief aan de Tweede Kamer en het toekomstig kabinet geëist dat een aantal bezuinigingsmaatrege len in het onderwijs ongedaan wordt gemaakt. De brief is onderte kend door ouderraden, teams en Wesp oorzaak van ongeval LEIDEN Een wesp is gister middag de oorzaak geweest van een ongeval op de Willem de Zwijgerlaan. Een 27-jarige auto mobilist uit Rotterdam werd ge stoken door het insect. Hij zag niet dat een vrachtwagen op het kruispunt met de Kooilaan voor het verkeerslicht stond te wach ten en botste daar achterop. De bestuurder en zijn 25-jari- ge passagier liepen verwondin gen op aan hoofd en knie en werden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De be stuurder van de vrachtwagen, een 31-jarige man uit Lisser- broek, bleef ongedeerd bij de aanrijding. medezeggenschapsraden van 26 ba sisscholen en 10 scholen voor spe ciaal onderwijs. De scholen willen dat de zoge naamde vierjarigen-maatrege wordt ingetrokken en dat de groe pen tot een 'aanvaardbare omvang ofwel maximaal 30 kinderen den teruggebracht. Verder moeten invalkrachten in plaats van 90, 100 procent salaris krijgen. De scholen noemen de geldende 90 procent- maatregel "des te schandelijker juist gezien de zwaarte van inval- _werk". Aan invalkrachten is vanwe ge de slechte arbeidsvoorwaarden een groot tekort, wat ertoe leidt dat bij ziekte van vaste leerkrachten klassen naar huis worden gestuurd of opgesplitst. Dit laatste leidt weer tot onaanvaardbaar grote groepen, aldus de scholen. De scholen eisen verder meer geld om leerlingen de individuele aandacht te kunnen geven die ze no dig hebben. Meer geld is ook nodig voor materiële zaken, stellen de scholen. De huidige bedragen zijn dermate krap dat er problemen ont staan met onder meer het schoon maken van de schoolgebouwen. Van nieuwe bezuinigingen in het speciaal onderwijs en nieuwe maat regelen om (kleine) scholen te slui ten, willen de Leidse scholen abso luut niet weten. sten bestaan tussen ziekenhuizen en de industrie over de verkoop van placenta's, en of daarbij onder scheid wordt gemaakt tussen far maceutische en cosmetische toe passingen. Vorige week berichtte deze krant dat het Belgisch bedrijf Instituut Merieux al jaren placenta's koopt van ziekenhuizen in de Leidse regio om deze te verwerken tot grondstof fen voor de medische en cosmeti sche industrie. Daarvoor zou nooit toestemming van de patiënten wor den gevraagd, wat in strijd is met de richtlijnen van de Inspectie voor de Volksgezondheid. Hoewel woord voerders van het AZL en het Diaco- nessenhuis deze gang van zaken ontkenden, garandeerden zij even min dat in alle gevallen toestem ming aan de patiënten wordt ge vraagd. Het Elisabethziekenhuis er kende dat ouders zelden of nooit om toesteming van verkoop van de pla centa wordt gevraagd. De inspecteur van de regionale Inspectie voor de Volksgezondheid heeft naar aanleiding van deze be richten een onderzoek aangekon digd naar de handelwijze van de drie ziekenhuizen. Hoewel inspec teur mevrouw F. Schicht verwacht dat het niet zover zal komen, kan zij de minister van WVC adviseren om de erkenning van de ziekenhuizen niet te verlengen als zij in de toe komst evenmin de juiste procedure volgen. LEIDEN Burgemeester Goekoop heeft gisteren in de Pieterskerk de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de fotowedstrijd 'Leiden Leest', georganiseerd door de jubilerende bibliotheek. De eerste prijs, 500 gulden aan geschenkbonnen, ging naar de 27-jarige Erna Langeler (zie foto) uit Leiden. Zij fotografeerde het beeld van de Leidse visboer met in zijn mand een krant. Tweede en derde werden respectievelijk Arnoud Wijkmans en Jan Bersen, de vierde en vijfde prijs gin gen naar Christine den Hartogh en A.C. Boon. Henk Schrader kreeg een eervolle vermelding voor wat Goe koop een eerbetoon aan krantenbezorgend Leiden noemde: een foto van een bezorgertje dat alvorens met zijn lading op de fiets te stappen, zelf een blik in de krant werpt. Aan de wedstrijd hebben vijftig mensen meegedaan. Zij zonden gezamenlijk 90 foto's in, waarvan er 50 tot en met zaterdag in de Pieterskerk zijn te zien. In de kerk is voorts de manifestatie 'Van Boom tot Boek inge richt, die onder meer de expositie 'Papier, over papier en kunst', de tentoonstelling 'Het boek, van inspiratie tot lezer' en een collectie boekzegels omvat. De manifes tatie is tot en met zaterdag te bezoeken van 11.00 tot 17.00 uur. Vanwege het 80-jarig jubileum van de bibliotheek is daar een tentoonstelling van het Leids Fotocollectief te zien over 'Vluchtelingen in Leiden en omstreken'. Ver der wordt morgen in de Pieterskerk een boekenmarkt gehouden, die om 11.00 uur begint en tot 17.00 uur duurt. Geen bezwaar tegen komst brasserieboot LEIDEN - De raadscommssies voor grondzaken en ruimtelijke orde ning hebben in principe geen be zwaar tegen de komst van een ter rasboot bij de Prinsessekade. Voor waarde is wel dat er goede afspra ken worden gemaakt met de buurt over het voorkomen van overlast. De terrasboot is een initiatief van de Leidse ondernemers J. Veringa en H. van der Klip. Op de boot wordt een lunchroom annex brasse rie gevestigd, bedoeld voor winke lend publiek, toeristen en water sporters. Een extra attractie van de ze horeca-gelegenheid zal het fraaie uitzicht op het Galgewater en de historische haven zijn. De commissieleden gaven giste ren unaniem het groene licht voor dit voornemen. Gezien alle protes ten en bezwaren die eerder vanuit de buurt tegen de historische haven werden geuit, willen ze echter wel dat er, voordat de plannen vastere vormen aannemen, eerst goed over leg met omwonenden plaats heeft. Voorts zou de gemeente 'heldere af spraken' moeten maken over onder meer de naleving van de sluitings tijden. Jongen (17) gewond LEIDEN - Bij een ongeval op de Veerpolderweg (het fietspad tussen de Merenwijk en Warmond) is een 17-jarige Lissenaar gewond geraakt. Hij botste op zijn bromfiets op een tegenligger, toen hij een fietser in haalde. De jongen werd met een gebro ken arm overgebracht naar het zie kenhuis. De tegenligger, een 16-jari- ge bromfietser uit Hazerswoude, liep geen letsel op. LEIDEN - Opnieuw wordt in Leiden een poging gedaan het wereldrecord stenen-breken te verbeteren. Nadat Aad van der Luit vorige week tijdens de Leidato het record evenaarde (met één vuistslag sloeg hij negen durox- stenen door), doet Ben Heetveld zondagmiddag om 15.30 uur in het buurt huis Mirt-Honken aan de Driftstraat een poging tien stenen door te slaan. De 36-jarige Heetveld ziet de poging met vertrouwen tegemoet. Afgelo pen weekeinde is het hem in hetzelfde clubhuis reeds gelukt 10 stenen door te slaan. Hij is trouwens een ander soort sportman dan Van der Luit. Heetveld zit op fitness en boksen, terwijl Van der Luit een getraind sport schoolhouder (leraar teakwondo) is. Heetveld kondigt aan dat als hij tien stenen doorslaat, hij 'ook een poging zal doen er nog meer stuk te slaan. Overigens gaat het niet om een officiële recordpoging. Daartoe zou onder anderen een notaris moeten worden ingeschakeld en niemand heeft tot nog toe het geld daarvoor op tafel gelegd. LEIDEN - De gemeente kan door gaan met de voorbereidingen voor de bouw van 19 luxe appartemen ten aan de Morsweg. De raadscom missies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gaven het col lége gisteren het groene licht voor dit plan. De gemeente wil de verde re ontwikkeling in handen geven van een bouwbedrijf. Als alles mee zit wordt mogelijk in februari of maart volgend jaar begonnen met de bouw. Het appartementengebouw krijgt een, ih elk geval voor Leidse begrip pen, opmerkelijk uiterlijk. Het plan is ontworpen door het architecten bureau A. Alberts en M. van Huut, dat ook het hoofdkantoor van de NMB in Amsterdam op zijn naam heeft staan. Het pand verrijst op de plek van de voormalige school De Rijnoever. De 19 appartementen, die vooral zijn bestemd voor 55- plussers, moeten weg voor prijzen rond de 315.000 gulden. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting stelde gisteren tijdens de commissievergadering dat het, wat de gemeente betreft, geen ge woonte wordt om dergelijke dure woningen te bouwen. "Maar geble ken is dat aan huizen in deze prijs klasse in Leiden grote behoefte is. Voor deze keer heeft het college daarom ingestemd met dit plan". De meerderheid van de beide raadscommissies steunde het colle ge. Alleen het raadslid Vergeer (So- cialistiese Partij) stemde tegen. Hij vindt dat de grond moest worden bestemd voor sociale woningbouw, of er in Leiden nu wel of niet grote behoefte is aan dure woningen. Een woordvoerder van de roei vereniging Njord, die pal naast het toekomstige appartementenge bouw is gevestigd, waarschuwde de gemeente gisteren alvast voor de overlast die de bewoners mogelijk gaan ondervinden van de sporters. Volgens de Njord-man trekken de roeiers er soms al om zes uur 's och tends op uit waarbij, zo bleek uit zijn woorden, vanaf de kant luid keels toejuichingen en aanwijzin gen worden geschreeuwd. Hij ver moedde dat de bewoners dit niet al tijd op prijs zullen stellen. Voorts maakte hij bezwaar tegen de aanleg van een steiger bij het ge bouw. Gezien de draagkracht die de bewoners moeten bezitten, is het volgens hem niet uitgesloten dat er een flink aantal bootjes bij die stei ger zouden worden aangelegd. "Daar gaan ze natuurlijk mee heen en weer varen, en daar kunnen lelij ke botsingen met onze roeiboten uit voortkomen", aldus de woordvoer der van Njord. Wethouder Tesselaar verzekerde hem dat in de woningen voldoende geluidsisolatie zal wor den aangebracht. Aan het probleem met de 'particuliere' bootjes bleek hij niet zo zwaar te tillen. JD, JS en JOVD Leiden: 'Machtpositie CDA inperken' LEIDEN - De afdelingen Leiden van de Jonge Democraten, de Jon ge Socialisten en de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie heb ben een oproep gedaan aan hun 'grote broers' D66, PvdA en WD om zo snel mogelijk te beginnen met coalitieonderhandelingen. Zij willen het CDA niet in de nieuwe re gering om "de machtspositie van het CDA in te perken tot gezonde democratische proporties". De algemene vergadering van de Jonge Democraten heeft dit stand punt gisteren ingenomen, welke vi sie is overgenomen door de JS en de JOVD. De Jonge Democraten teke nen bovendien protest aan tegen het feit dat "zaken van leven en dood zoals euthanasie onderwerp worden van partijpolitiek-gekon- kel". Bezoekers stadhuis voortaan gewezen op 9televisie-grappen LEIDEN - Als ruimten in het stadhuis worden verhuurd voor foto- of filmsessies, zullen bezoe kers op de consequenties daarvan worden gewezen. B en W hebben dit besloten naar aanleiding van opnames die TV Véronique on langs in het stadhuis maakte voor een verborgen camera-program ma. Daarbij liepen mensen bij de draaideur van het stadhuis tegen een glazen plaat aan. raadslid Ber nard Stöxen van Leiden Weer Ge zellig heeft daarover schriftelijke vragen gesteld aan het college. In hun antwoord schrijven B en W dat zij niet precies op de hoogte waren van de opnames. "Wij stre ven naar een organisatiecultuur waarin niet alles aan het college behoeft te worden voorgelegd, maar ambtenaren binnen een ruim mandaat zelf beslissingen kunnen nemen". Het geld dat Vé ronique voor de opnames op tafel moest leggen, komt anders dan Stöxen veronderstelt niet het col lege zelf maar de gemeente ten goede. Het wordt besteed aan de aankleding van het gebouw. Stöxen wilde het aanwenden om de toegankelijkheid van gemeen telijke openbare gebouwen voor gehandicapten te vergroten. Op vragen van het LWG-raads- lid of de Leidse burgers nog meer boobytraps kunnen verwachten bij hun bezoek aan het stadhuis, of het college denkt dat dit het imago van Leiden ten goede komt en of het bereid is publiekelijk zijn excuses aan te bieden, gaan B en W niet in. Wel schrijven zij, kennelijk als reactie op Stöxens vraag of het college de opnames 'leuk' vond: "Overigens achten wij de opnames qua humor te ver gelijken met eerder dit jaar door Leiden Weer Gezellig gestelde ra gen inzake de urbokoe". Informatie over plan Slaaghwijk LEIDEN - Bewoners en bedrijven van de Slaaghwijk en van de omge ving van De Kopermolen kunnen woensdag 27 september informatie krijgen over het verbeteringsplan voor de Slaaghwijk. De architect en vertegenwoordigers van de ge meente lichten de plannen die dag om 16.00 en om 20.00 uur toe in ker kelijk centrum De Regenboog aan de Watermolen 1. Het plan is vanaf 28 september ge durende zes weken in te zien in de grote zaal van buurthuis Op Eigen Wieken en in kamer 210 van het Stadsbouwhuis. in die zes weken kunnen bewoners hun reacties schriftelijk indienen. Meer informa tie over de avond is te krijgen bij mevrouw J..C. van Schie, telefoon 254492. Onderzoek kwaliteit grond van volkstuinen LEIDEN - Volkstuinders kunnen op 7 oktober de kwaliteit van hun grond laten onderzoeken door des kundigen van het Algemeen Ver bond van Volkstuinders Verenigin gen. Deze verstrekken na het grondonderzoek adviezen over be mesting en de hoeveelheid die no dig is om de grond in optimale con ditie te brengen. Zo wordt bij voor beeld de zuurtegraad van de grond gewijzigd door kalk aan de grond toe te voegen. Een verkeerde sa menstelling van de grond kan ertoe leiden dat de planten in slechte staat verkeren en weinig vruchten afleveren. Wie zijn grond wil onderzoeken kan tussen 10.00 en 16.00 uur te recht in het gebouw van de volks tuinvereniging Cronesteijn aan de' Vrouwenweg. Het grondmonster dat wordt ingeleverd moet bestaan uit verschillende monsters die zijn verzameld op 20 cm. diepte (voor gazon 5 cm diepte). De kosten van het grondonderzoek bedragen 30 gulden. LEIDEN - WereldkampioenK&Gisgisteren een rondgang door de binnenstad kregen de wii de werd gehouden, van burgemeester Goekoop ei zitter Willem Lugthart van K&G een schilderij Waard in ontvangst nemen. t gemeentebestuur. Na i het Wereld Muziek Concours, dat op 23 juli in Kerkra- nveloppe met 1000 gulden overhandigd. Voorts ontving voor- e clubhuis in het Muziékverzamélgebouw op de (foto Jan Holvast) Promotie van leraar C. van Strien LEIDEN - Engelse toeristen die in de 17e eeuwNederland bezoch ten, vulden hun reisverslagen voor de familie thuis vooral met beschrijvingen van het Hollandse leven die rechtstreeks werden overgeschreven uit populaire reisgidsen in die tijd. Eigen erva ringen komen er nauwelijks in voor. "De jonge reiziger wilde waarschijnlijk voorkomen dat zijn ouders de indruk kregen dat er niet genoeg werd gewerkt tij dens de reis die bedoeld was voor studie". Dat is de conclusie is van C. van Strien (45) die gisteren in Amter- dam promoveerde op het onder werp 'Britse reizigers in Holland in de 17e eeuw'. Van Strien is als leraar Engels verbonden aan de scholengemeenschap De Vliet- schans. Wat als hobby van start ging, leidde tot een proefschrift waarvoor hij de reisverslagen van zo'n 200 Engelsen bestudeerde en analiseerde. De meeste reizigers waren tussen de 18 en 30 jaar oud, die Nederland bezochten als onderdeel van een grote reis door onder meer Frankrijk, Duitsland en Italië. Na de overtocht, die in Rotterdam of Hellevoetsluis ein digde, werd de reis per trekschuit voortgezet. "De reizende gentle man waardeerde de stipte dienst regeling van de trekschuit en nam het gedwongen samenzijn met de overige reizigers op de koop toe", schrijft Van Strien. Een zes-week- se reis kostte een heer in 1600 on geveer 100 gulden en een eeuw la ter 200 gulden. Ter vergelijking: een student kon in die tijd met een bedrag van 1000 gulden per jaar goed rondkomen. Trekpleisters waren de openba re gebouwen, musea en kerken. Vaak werd als eerste de kerktoren in een stad beklommen om een globaal beeld te krijgen van de plaats. Daarna trok men onder lei ding van een gids de stad in. Het theater, dat in Amsterdam het enige amusement van niveau was, vond men maar dige vertoning maar in Den Haag kon er 's avonds gedanst en ge gokt worden. Hier voelde de En gelse toerist zich nog het meest thuis. "Voor de Britse toerist was Hol land zeker niet de grootste open baring of de gezelligste verblijf plaats maar wel een gebied waar met een minimum aan tijdverlies en ongemak gereisd kon worden. De trekschuit verplaatste zich in een tijdsbestek van acht uur van Leiden naar Amsterdam en in twee of drie dagen van Amster dam naar Antwerpen", aldus Van Strien. Nederland bood de toerist alles wat hij nodig had voor een vlotte en gerieflijke reis. Bijna ideale verbindingen, een keur aan her bergen, rondleidingen in alle gro te steden en een overvloed aan ge drukte reisgidsen in het Latijn, Frans en tegen het einde van de eeuw ook in het Engels. En die reisgidsen werden dus driftig overgeschreven. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13