leder type rem is het ei van Columbus Attractiepark Bobbejaanland in België Behandel de vangst met zorg Investeringen hard nodig in beroepsonderwijs Groen licht voor proef modernisering Leopards Papieren voor vee met abortus bang waren vals VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1989 PAGINA 11 Aanstaande woensdag doet de rechtbank in Assen uitspraak in een zaak die door de georganiseerde hengelsportwereld met grote be langstelling wordt gevolgd. Het gaat om een proefproces tegen de 32-jarige sportvisser Henk Kuipers uit Groningen die wordt vervolgd wegens dierenmishandeling of die renkwelling. De man deed vorig jaar septem ber mee aan een viswedstrijd in Meppel en werd door de politie be keurd omdat hij de gevangen vis le vend in een plastic zak bewaarde. Het parket in Assen besloot de hen gelaar niet te vervolgen, maar de Dierenbescherming ging bij het hof in beroep. Die gaf het openbaar ministerie opdracht de zaak toch aan te span nen en dat gebeurde afgelopen week. Tijdens de zitting liet de As ser officier van justitie mr. J. Mün- zebrock doorschemeren dat hij in een moeilijk parket is gebracht. Enerzijds leek hij best van zins iets te willen doen aan het nodeloos kwellen van vis, anderzijds reali seerde hij bijzonder goed wat een veroordeling voor gevolgen zou kunnen hebben. Immers wat is het verschil tussen een hengelaar die zijn vissen in een plastic zak laat dood gaan en de haringvloot die de gevangen vis ook een zeer onpretti ge dood laat sterven. Om de kool en de geit te sparen kwam hij tot de slotsom dat de hen gelaar schuldig moet worden ver klaard aan dierenkwelling, maar dat hem geen straf zal worden opge legd. De verdediging, raadsman mr. Van Binsbergen, vindt evenwel dat er vrijspraak moet volgen. Bewaren van vis is in de wedstrijdvisserij de normaalste zaak van de wereld en Kuipers gebruikte bovendien een deel van de vangst voor consump tie. Zijn conclusie: er zijn geen gren zen overschreden. Ik ben zeer benieuwd tot welke conclusie de rechter uiteindelijk komt. Inmiddels heeft de overkoe pelende hengelsportorganisatie, de Nederlandse Vereniging van Sport vissers Federaties, zich uitgespro ken tegen de wijze waarop wed strijdvissers in het noorden van het land gevangen vis laten stikken. De NWS vindt overigens dat de hen gelaar het onthouden van de nodige verzorging aan vis ten laste gelegd had moeten worden. Met die conclusie ben ik het volle dig eens. In deze rubriek heb ik al Zelf een fiets bouwen (4) Een vis direct na de vangst meten en terugzetten. eerder kritiek laten horen wijze waarop soms in de co visserij met de vis wordt omge sprongen. Het. moet mogelijk zijn gevangen vis tijdens of direct na de wedstrijd te meten en te wegen op een zodanige manier dat de vis daar van geen noemenswaardige hinder ondervindt. Het vraagt wat extra tijd en soms ook mankracht, maar dat moet dan maar gebeuren want een feit is dat de ogen van velen de laatste jaren zijn gericht op de sportvisserij. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Iedere sportvisser die zijn hobby graag beoefent, dient te bedenken dat een goede zorg voor de vis, dus netjes onthaken, voorzichtig terug zetten, er bij hoort. Het komend weekeinde is er in de Leidse hengelsportgelederen een aardig feestje te vieren. Hengel- spörtwinkelier Henk Teunissen wordt namelijk 65 jaar. Henk mag beschouwd worden als de nestor van de wedstrijdvisserij in Leiden en omstreken. Zijn zaak, eerst aan het Levendaal nu aan de Korevaar- straat, is altijd een plek geweest waar hengelaars terecht konden voor een praatje. Zeker, van de wind konden Henk en zijn vrouw Door niet leven, maar de gezellige en ongedwongen sfeer is steeds het kenmerk geweest. En voorop stond altijd dat de klant te vreden moest zijn. De hengelsportverenigingen en een groot aantal goede vrienden hebben daarom een aantal verras singen in petto om het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd te Van zijn kant heeft Henk beloofd om de eerste aow- uitkering die hij ontvangt volledig te besteden aan een speciale viswedstrijd 'voor vrienden en bekenden'. Dat gaat aanstaande zondag gebeuren. Het belooft een bijzonder spektakel te worden. Vorig week meldde ik dat er een visproef zou worden gehouden in de recreatiepias Vlietland bij Voor schoten. De beroepsvissers die er aan deelnamen, hebben eerst per boot een rondje over de plas ge maakt met aan boord een elektroni sche visvinder en hebben kunnen constateren dat zich grote scholen vis in het water bevonden. De grote diepte van de plas maak te het echter onmogelijk om deze scholen met netten te vangen. Daar om werd besloten een trek te doen in de veel ondiepere haven die aan de grote plas grenst. De vangst over trof de verwachtingen. Wat boven water kwam was een grote hoeveel heid vis van gezonde kwaliteit. Daarbij was veel witvis, zoals voorn en brasem, maar ook karper en een enkele snoekbaars. Bestuurslid Edelenbos van de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken spreekt dan ook van een zeer positief resultaat, waarmee be wezen is dat Vlietland een uitste kend viswater is met goede vangst kansen. Een goede fietsrem is een velgrem. Terugtrap- en trommelremmen zijn ongeschikt voor toepassing op lichte sportfietsen. De velgrem is een knap staaltje van ontwerpkunst. Het ding moet aan een reeks tegenstrijdige eisen voldoen. De rem dient een snel rijdende fiets met zo kort mogelijke remweg tot stilstand te brengen; het remmen mag de berijder niet teveel kracht kosten, de rem moet licht in gewicht zijn en zo weinig mogelijk onderdelen hebben. Door Theo van der Kaaij Elke fabrikant vindt zijn remsys- teem het ei van Columbus. Zij-op trek komt het meest voor en is voor ruim onder de honderd gulden compleet met kabels en remgrepen verkrijgbaar. Het is een a-symmetri sche velgrem waarbij de kabel de remdelen aan de zijkant tegen el kaar knijpt. Deze rem is heel com pact van samenstelling. Op langere duur zijn ze moeilijk te centreren. Het remblokje aan een kant komt dan niet meer vrij van de velg. Midden-optrek hoeft niet duur der te zijn dan zij-optrek. Het is een symmetrische rem met de kabel in het midden. Beide remdelen krij gen evenveel remkracht en de rem- blokjes blijven goed vrij van de Dit frame is uitgerust met kantelremmen. Een goedkoop en krachtig rem- systeem, maar waarvoor speciale nokjes op de vorken gelast moeten zijn. (foto GPD) velg. Deze remmen bestaan uit wat meer onderdelen en zijn dus zwaar der. De aërodynamische rem is een dure en heel compact uitgevoerde midden-optrekrem. Het aparte ver bindingskabeltje dat de remdelen naar elkaar toe trekt is hier vervan gen door een taps toelopend stuk metaal dat de delen uit elkaar drukt tegen de velg aan. Kantelrem De cantileverrem of kantelrem be vat de minste onderdelen en is daar door het goedkoopst. Het is een midden-optrekrem met vaste draai punten op de vork. Daarvoor moe ten voor- en achtervork wel van aan- gelaste nokjes zijn voorzien. Het is een zeer krachtig remsysteem waar mee frames van ATB's, randon- neurs en crossfietsen worden uitge rust. De nog vrij nieuwe hydrauli sche rem laten we hier even buiten beschouwing. Zitten de speciale nokken niet op het frame, dan valt het kantelrem- systeem af. By aankoop van een van de eerder genoemde systemen let ten op de grootte van de rem. Pure raceframes hebben een klein type rem nodig. Andere frames met ruimte voor een spatbord vragen om een groot type. Meet de afstand op van velg tot het hart van de be vestigingsbout in het frame. Midden-optrekremmen moeten een stuiknok hebben om de buiten kabel tegen te houden. Voor de voorrem zit die nok tussen de borgring van het balhoofdstel ge klemd, voor de achterrem aan de klembout van de zadelpen. Montage Inbussleutels, ringsleutels, een kniptang en wat vet zijn voldoende voor de montage. Let op dat de voorrem (lange bevestigingsbout) voor de voorvork komt te zitten en de achterrem (korte bevestigings bout) achter de achtervork. Samen met de voorrem wordt vaak het spatbord en de eventuele bagage drager gemonteerd. De moer aan draaien waarbij de rem in de juiste positie wordt gehouden ten opzich te van de velg. Daarna de remblok- jes afstellen en de kabels monteren. Bepaal de lengte van de buitenka bel en neem de bochten bij stuur en zadel niet te krap. Smeer de binnen- kabel in met vet, steek ze in bij de remgrepen en knip ze, niet te krap, pas af als alles gemonteerd is en goed functioneert. Volgende aflevering: Vlechten van wielen werk voor de vakman. Bobbejaan Schoepen heeft zijn geld verdiend als cowboy. Niet zo een, die te paard en gewapend met lasso achter koeien aanjoeg. Nee, Bobbe jaan was een show-cowboy met gi taar en sappige liedjes, waarmee hij in de jaren vijftig heel Europa af-, reisde. Het uit dit zwerversleven ver diende geld stak hij in een eigen theatertje, dat hij liet bouwen aan de rand van een meertje met veel moerasland op de achtergrond. Hier kon hij zich eindelijk nestelen en toch blijven zingen van zijn 'café zonder bier', het lief en leed van het cowboyleven en andere meedei- Nu werken in de zomer meer dan 600 mensen in zijn zorgvuldig schoon gehouden park en zijn er meer dan vijftig attracties. En heel verschillend van aard. Van een lieve peuterspeeltuin voor de allerklein sten tot een reuzen python voor de meest onverschrokkenen; of men sen die beweren dat te zijn en dat met een rit in een achtbaan of een andere griezelattractie moeten be wijzen. Condor, Wervelwind, Looping Star, Air Race en hoe ze nog meer mogen heten vragen om durf. vaart met Mississippi raderboot over het meer, de rustig over het he le trein rijdende monorail, het reu zenrad, cowboydorp of Indianen dorp. Dat is misschien wel het grootste winstpunt van wat Bobbejaan zelf hardnekkig een familiepark noemt. Hij verfoeit de naam pretpark, om dat hij in alles wil benadrukken dat zijn park voor de hele familie is. Voor heel jong tot heel oud. Hij houdt dit evenwicht in de aan te bie den attracties goed in de gaten. En hij is zelf iedere dag in het park aanwezig om zijn fans de hand te drukken. Het is geen pose: hij voelt het als een verplichting aan zijn vroegere bewonderaars, die hij met kennelijk veel plezier vervult. Doordat hij in het oude moeras- land de ruimte had kon hij zijn park ook ruim uitleggen; veel attracties bij elkaar brengen. Het plezierige gevolg daarvan is, dat het publiek zich makkelijk spreidt, waardoor er nauwelijks wachttijden zijn. Een uitzondering daarop is wellicht de grote attractie, de wildwaterbaan. Kortgeleden heeft Bobbejaan Schoepen een nieuwe attractie in gebruik genomen, de Revolution, waarvan er nog één staat in de Vere nigde Staten. Het is een heel apart actiegebeuren, waarin het publiek midden in terecht komt. Topambtenaren willen actieplan DEN HAAG (GPD) - De belangrijkste ambtelijke advies groep van het kabinet, de centraal-economische commissie (CEC), heeft informateur Lubbers geadviseerd een actie plan te laten opstellen om het onderwijs uit het slop te ha len. Vooral in het beroepsonderwijs is de toestand belab berd, meent de groep. BUITENLAND BINNENLAND ECONOMIE Daarom zouden leerkrachten in het beroepsonderwijs niet langer finan cieel achtergesteld mogen worden bij docenten in de hoogste klassen van havo en vwo. Ook adviseren ze informateur Lubbers premies toe te kennen aan scholen, wanneer leer- Kamer wacht met behandeling laatste voorstel Deetman DEN HAAG (GPD) - Het laatste voorstel over studiefinanciering dat oud-minister Deetman van onder wijs naar de Tweede Kamer heeft gezonden, is door de onderwijsspe- cialisten van het parlement voorlo pig in de ijskast gezet. De vaste Tweede Kamer commis sie voor onderwijs besloot waarne mend minister Braks een brief te schrijven, waarin hem wordt gewe zen op het feit, dat het kabinet de- missionnair is. Braks wordt voor de keus gesteld: of een volledig debat in de Tweede Kamer of wachten op de nieuwe minister van onderwijs. De dag voordat Deetman werd benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer, kwam hij met een nieuw voorstel voor de studiefinan ciering van ongeveer 800 studenten, van wie de gescheiden ouders wei geren bij de dragen in de studiekos ten. Tot nu toe konden deze studen ten een beroep doen op de uitzonde ringsclausule in de regeling. In de bestaande regeling wordt een verschil gemaakt tussen stu denten boven en onder de 21 jaar. Dat verschil moet verdwijnen, maar dan wel op een betere manier dan de ex-minister heeft voorgesteld, zo menen de onderwijsspecialisten. Deetman wilde de omschrijving van omstandigheden waardoor ge scheiden ouders niets meer met hun kinderen te maken, beperken tot gevallen waarin sprake is van in cest of lichamelijk geweld. lingen daar de eindstreep halen of een baan weten te vinden. Momen teel haakt 35 procent van alle leer lingen en studenten voortijdig af. Bovendien is in veel scholen voor' beroepsonderwijs de inventaris aan vervanging of modernisering toe. Uit een nog vertrouwelijk rapport van de Onderwijsinspectie blijkt dat daarvoor ruim een miljard gul den nodig is. Overigens noemt de inspectie niet alleen de inventaris (draaibanken, en dergelijke) van het beroepsonderwijs verouderd, ook de leerplannen daar zijn niet meer van deze tijd. Om de kwaliteit van het hoger on derwijs op te schroeven, geeft de club van topambtenaren ook al een voorzetje. Zo zouden universiteiten en hogescholen extra eisen mogen stellen aan aankomende studenten. Om aankomende studenten naar studierichtingen te lokken waar grote tekorten dreigen, pleiten de CEC-ambtenaren voor de invoering van gunstige studiefinancierings- voorwaarden. In hun advies aan Lubbers schrij ven de topambtenaren dat de be oogde kwalitatieve verbetering van het onderwijs de afgelopen jaren onvoldoende van de grond is geko men. "Het is nodig de problemen waar het onderwijs voor staat, gron dig te bezien", aldus de topambte naren, die menen dat de gebrekkige samenhang in het onderwijsbestel de oorzaak is voor alle problemen. 14 miljoen varkens DEN HAAG (ANP) - Ons land tel de op 1 augustus van dit jaar iets minder varkens dan mensen, de varkensstapel is in vergelijking met een jaar geleden niet gegroeid, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het aantal mestvarkens van 50 kilo en zwaarder nam in een jaar tijd met 1 procent toe tot 4.454.000. BOXTEL (ANP) - Het uitbreken van de gevreesde besmettelijke ziekte 'abortus bang' vorig jaar op het bedrijf van een veehouder in het Brabantse Erp is het gevolg van de import van Franse koeien. Deze koeien waren geïmporteerd met vervalste EG-gezondheidscertifica- ten. De directeur van de Gezond heidsdienst voor Dieren in Noord- Brabant drs T. de Ruijter heeft dit gisteren bekend gemaakt. Op het bedrijf in Erp zijn destijds bijna 1000 koeien afgemaakt. 3000 dieren in twee andere agrarische be drijven raakten ook besmet en moesten eveneens geslacht worden. Dat alles leverde een schade op van anderhalf miljoen gulden. Als gevolg van abortus bang wer pen koeien hun kalveren veel te vroeg. De bacterie die de ziekte ver oorzaakt kan in een aantal gevallen pas worden ontdekt als een koei drachtig is. Om uitbreiding van de ziekte te voorkomen worden alle dieren waarmee een besmette koei in contact is geweest afgemaakt. Volgens directeur De Ruijter is er in het Franse plaatsje Tetaigne op grote schaal gefraudeerd mét ver valste certificaten. Die certificaten, nodig om te kunnen exporteren, werden zonder controle afgegeven. Inmiddels zijn enkele veeartsen, die verbonden waren aan een departe mentale veterinaire dienst,en een paar fokkers veroordeeld door de Franse autoriteiten. De directrice van de vetrinaire dienst is uit haar funktie gezet. De Gezondheids dienst voor Dieren gaat na of de Ne derlandse schade op de Franse be trokkenen kan worden verhaald. In totaal zijn vanuit Frankrijk waarschijnlijk 100.000 koeien met vervalste papieren geëxporteerd. De meeste dieren zijn terecht geko men in België en Italië. In Neder- 'land is vorig jaar op nog drie andere bedrijven, waarvan één in Sassen- heim, abortus bang uitgebroken. Waar die besmetting vandaan is ge komen staat nog niet vast, aldus De Ruijter. Volgens hem is het werken met certificaten overigens toch niet waterdicht. De herkomst van een dier staat bijvoorbeeld niet op het certificaat vermeld, aldus De Ruij ter. LAREN Militairen voeren tij dens een rampoefening een gewon de af. Dit gebeurde in Laren waar ter gelegenheid van de onderteke ning van het Besluit Korps Mobiele Colonnes de gevolgen van het neer storten van een vliegtuig werden nagespeeld. Minister Bolkestein van defensie en staatssecretaris De Graaff-Nauta van binnenlandse za ken waren er bij aanwezig. Huizén tekort voor asielzoekers DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft een dringende oproep gedaan om woningen beschikbaar te stellen voor de huisvesting van asielzoekers. Maandelijks melden zich 1100 nieuwe vluchtelingen. Hoewel een reeks van gemeenten in het verleden heeft toegezegd hui zen beschikbaar te stellen, blijken vele hun belofte niet te kunnen na komen. Zij zijn vaak afhankelijk van de bereidheid van woning bouwverenigingen om huizen be schikbaar te stellen. De situatie is nijpend, omdat de afhandeling van de asielaanvragen door het ministe rie van justitie minder vlot verloopt dan was verwacht. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer heeft het groene licht gegeven aan een 'proefserie' voor de moder nisering van twee Leopard 1-V- tanks van de Koninklijke Land macht. Dat betekent echter niet dat de Kamer zich op enigerlei wijze vastlegt op een besluit om 342 van deze tanks te moderniseren, zoals staatssecretaris Van Houwelingen van defensie heeft voorgesteld. Dat bleek gisteren tijdens een overleg van de kamercommissie voor defensie met de staatssecreta ris. Van Houwelingen was het overi gens met de Kamer eens dat het groene licht voor de proefserie niet moet worden gekoppeld aan een be slissing over de 342 tanks. In zijn plannen ziet de staatsse cretaris af van de modernisering van alle 468 Leopard 1-V-tanks van de landmacht. Van deze tanks wor den er 126 in de huidige staat gehou den. De modernisering betekent dat de 342 tanks groot onderhoud ondergaan, een nieuw hydraulisch systeem krijgen en dat een vuurlei dingssysteem met warmtebeeldap- paratuur wordt aangebracht. De kosten daarvan bedragen 900 mil joen gulden, 300 miljoen minder dan wanneer alle tanks zouden wor den gemoderniseerd. Noren sturen computers bij toeval aan SU OSLO (Rtr) - Noorwegen heeft per ongeluk geavanceerde com puters geëxporteerd naar de Sovjetunie. Door de export heeft Noorwegen gezondigd te gen regels van de Cocom, de or ganisatie van westerse landen die de export van geavanceerde technologie naar het Oostblok controleert. Dit hebben functio narissen van de Noorse douane donderdag bekendgemaakt. De computers waren bestemd voor een Amerikaanse produ cent. De dozen waren op het vliegveld van Oslo per ongeluk terecht gekomen tussen was- poeder en medicijnen voor een ziekenhuis van het Rode Kruis in Armenië. Van de 27 dozen zijn er inmiddels weer achttien te rug in Noorwegen. De overige negen zijn op weg. De Noorse autoriteiten hebben laten weten het incident serieus op te vatten. De bouw van de proefserie neemt anderhalf jaar in beslag. Daarna, in 1991, kan een definitief besluit over de modernisering worden geno men. De Tweede Kamer en Van Houwelingen waren het erover eens dat hierbij een doorslaggevende rol speelt of de onderhandelingen in Wenen over vermindering van con ventionele bewapening, waaronder tanks, tot resultaten leiden. Oppositiegroep door regering DDR verboden OOST-BERLIJN (AP/DPA) - De Oostduitse regering heeft een nieuw opgerichte hervormingsbe weging gisteren illegaal verklaard en de organisatoren beschuldigd van "tegen de staat" gerichte opvat tingen en pogingen het publiek te misleiden omtrent haar ware be doelingen. In een verklaring van het ministe rie van binnenlandse zaken werd gezegd dat de aanvraag van 'Neues Forum' om wettelijke erkenning was "ontvangen, overwogen en ver worpen". De ministerie van binnen landse zaken noemde de organisa tie 'staatsvijandig' aldus het Oost duitse persbureau ADN. 'Neues Forum' werd twee weken geleden opgericht door dertig voor standers van hervorming van het starre Oostduitse staatsbestel. De groep bestaat uit kerkelijke verte genwoordigers, kunstenaars en stu denten en is een onafhankelijke be weging. Het ministerie van binnenlandse zaken van de DDR vindt echter dat "de doelstellingen en interessen van de voorgestelde organisatie in druisen tegen de grondwet van de DDR en dat zij een tegen de staat ge richte instelling vertegenwoor digt". "De handtekeningactie om steun te verwerven voor de oprichting van de organisatie was niet toege staan, en dus illegaal. Het is een po ging de burgers van Oostduitsland te misleiden omtrent de ware be doelingen van de organisatoren Een van de initiatiefnemers van 'Neues Forum' heeft eerder gezegd dat 1500 handtekeningen waren verzameld onder de aanvraag voor officiële erkenning.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11