'Btw-tarief omlaag naar 14,5 procent' TL Staking 'keurig' Peugeot verontrust regering Spanje en Portugal doen mee in Europese munt Hof verbiedt PTT Friese postkantoortjes te sluiten MET HET OOG OP OORT troPe Hiért®1 PARIJS-LE MANS BINNEN EEN UUR Snel groeiend HCA nieuw op paraüelmarkt DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 Advies topambtenaren: goed voor werkgelegenheid DEN HAAG (GPD/ANP) Als de belastingen gelijk blijven moet de btw van 18,5 procent omlaag naar 14,5 procent in de periode 1991-1994. Zo'n maatregel is onmisbaar om de werkloosheid te laten dalen. Dat is het meest in het oog springende advies van de hoogste ambtenaren van de belangrijkste ministeries voor de kabinetsformatie. Volgens de CEC moet het beleid lonen in de bedrijven. In de Mil- i volgend kabinet doortrok- joenennota is dat niet ken zijn van bevordering werkgelegenheid en van economi sche groei. Een gematigde loonont wikkeling is daarbij van het groot ste belang, aldus de topambtena- In de berekeningen wordt tot nu toe uitgegaan van een twee procent loonstijging per jaar, aldus de CEC. Mocht dat vier of vijf procent wor den (en dat acht men denkbaar), dan zal de werkloosheid over acht jaar gemeten met 80.000 oplopen. Bovendien stijgen de overheidsuit gaven met ongeveer 8 miljard gul den. Om een ongewenste loonstijging te voorkomen pleit de CEC ervoor om de btw jaarlijks met een procent te verlagen. Over vier jaar gemeten vergt dat 6 miljard gulden. Daar- De kosten daarvan belopen ongeveer 1 miljard gulden. Een meerderheid van de CEC, uitgezonderd de vertegenwoordi gers van Financiën en van de Ne- derlandsche Bank, wil dat het Fi nancieringstekort van de overheid daalt van 5 naar 3,25 procent in 1994. Daarmee komen de topambteneren 0,25 procent (1,5 miljard gulden) ho ger uit dan in eerdere berekeningen is voorspeld. Financiën en de Ne- derlandsche Bank staan een reduk- tie van het Financieringstekort met drie pricent voor. Dat vergt maxi maal 6 miljard gulden extra. Ook zijn nog niet de kosten van het Nationaal Milieubeleidsplan meegenomen. Problemen rond de hoogte van de ABP-pensioenpre- mie, de positie van bejaarden in de naast achten de topambtenaren het algemene arbeidsongeschiktheids- nodig om belastingen en premies de wet aaw (waar men straks mogelijk de komende kabinetsperiode niet boven de groei van de arbeidspro- duktiviteit uit mogen stijgen. Dat betekent dat als de produktie per werknemer in een jaar met twee procent stijgt door technologische vernieuwingen in zijn bedrijf, zijn salaris met eveneens twee procent omhoog mag, maar niet meer. PvdA-voorman Kok heeft al ge zegd zich niet neer te leggen bij het advies van de topambtenaren. Kok noemde het advies gisteren 'niet zonder belang'. Van de andere kant hekelde hij de wijze waarop de amb tenaren de financiële ruimte voor nieuw beleid inperken. "Het is niet meer dan een advies. Politici maken eigen beleid". BRUSSEL (GPD/ANP) - De sa menhang tussen de verschillende munten in Europa wordt vandaag weer wat vergroot met de opneming van de Spaanse peseta en de Por tugese escudo in de berekening van de ecu, de Europese rekeneenheid. Daardoor wordt de stabiliteit van het Europese muntsysteem ook weer wat groter. De ecu is een 'verzamelmunt', waarvan de waarde een gemiddelde is van de deelnemende munten. De waarde van een ecu (european cur rency unit) is momenteel ruim 2,33 gulden. Een echte betaalmunt is het echter (nog) niet. Als de Europese Gemeenschap ooit wordt omgevormd tot een ech te economische en monetaire unie, dan zal er wellicht een echte ecu- munt komen die de bestaande mun ten in de lidstaten kan vervangen. De Spaanse en Portugese munten werden tot nog toe niet meegeteld, omdat beide landen pas in 1986 lid van de Europese Gemeenschap zijn geworden. Door de opneming van peseta en escudo wordt het aandeel van de an dere munten in de ecu iets minder. De gulden, die tot vandaag 10,9 pro cent van de ecu uitmaakte, zakt De andere percentages zijn: Bel gische frank 7.6 procent, Duitse mark 30,1 procent. Franse frank 19 procent, Engels pond 13 procent, li re 10,15 procent, Spaanse peseta 5.3 procent. Iers pond 1.1 procent, Griekse drachme 0.8 procent, Deen se kroon 2,45 procent, Portugese es cudo 0,8 procent en Luxemburgse frank 0.3 procent. De ecu werd voor het eerst inge voerd in 1979. met een waarde gelijk aan die van de Amerikaanse dollar. De ecu kon toen nog niet in het be taalverkeer worden gebruikt, maar werd slechts benut als rekeneen heid voor transacties tussen EG- landen. Ook werden alle EG-uitga- ven en -inkomsten in ecu berekend. De waarde van de ecu is in de voorbije tien jaar zo goed als gelijk gebleven. Het gebruik ervan is ech- gisteren nieuwe voorstellen gedaan voor die monetaire unie. waarover de regeringsleiders uiteindelijk zul len moeten beslissen. De twaalf lid staten zouden op monetair gebied veel nauwer moeten gaan samen werken. De gouverneurs van de centrale banken moeten het rente- en geldbeleid meer op elkaar af stemmen dan tot nog toe. De Commissie wil de gouver neurs zoveel invloed geven dat zij op den duur gaan fungeren als be stuur van een soort Europese cen trale bank, die de kern is van de voorstellen voor de monetaire unie. Vooral Groot-Brittannië houdt het idee van zo'n centrale bank af. De Commissie wil dat voortaan ook op regelmatige basis het econo misch en monetair beleid van elk van de lidstaten ter discussie stel len. Elke twee maanden zou een landrapport moeten uitkomen, dat door de ministers van Financiën wordt besproken. komende jaren niet te laten stijgen. Op belastinggebied kost dat 1.5 mil jard gulden gemeten over de perio de 1990-1994. Ten c recht krijgt op een uitkering, omdat bejaarden vanaf 1 januari door een bundeling van belastingen en socia le premies tot één hefFing ook indi- le premies bepleiten de topambte- reet aaw-premie gaan betalen) en naren een daling met 0,7 procent, gevolgen van rechterlijke uitspra- Dat kost drie miljard gulden. ken over sociale zekerheid zijn ook De topambtenaren stellen voor n°ë °iet berekend, om op 1 juli volgend jaar de sociale De leden van de zware economi- uitkeringen opnieuw op te trekken sche adviescommissie vinden dat aan de hand van de stijging van de de salarissen in het bedrijfsleven in LEEUWARDEN (ANP) - Het ge rechtshof in Leeuwarden heeft gis teren de PTT veroordeeld tot het heropenen van de postkantoren in de Friese plaatsjes Ternaard en Blija, die respectievelijk in juli van dit jaar en vorig jaar herfst dicht gingen. Bovendien moet Oosternijkerk de beschikking houden over een postkantoor. De PTT Post moet er voor zorgen dat er in de drie plaat sen in elk geval een postagentschap blijft of dat de plaatsen worden op genomen in lde route van een rij dend postkantoor. Binnen twee maanden moeten de kantoren in Ternaard en Blija heropend worden op straffe van een dwangsom van vijfduizend gulden per dag. Het gerechtshof bepaalde dit in kort geding dat de Feriening Lytse Doarpen Fryslan (FLD) in hoger be roep had aangespannen tegen de PTT. De inmiddels gesloten post agentschappen in Ried en Pingjum bijven dicht. De kantoortjes in Oosternijkerk, Blija en Ternaard zaten boven het voor het voortbestaan noodzakelij ke aantal posthandelingen van 2500. De PTT beweerde dat sprake was van een veranderde sitüatie door wisseling van beheerders of nieuwbouw. Hierdoor zouden de kantoortjes moeten voldoen aan de nieuwe norm van 6000 lokethande lingen per jaar. Volgens de PTT zijn de postagentschappen pas dan ren dabel. Metaalunie: ex- werkloze kan minder verdienen DE BILT (ANP) - De Metaal unie, werkgevers in de metaal nijverheid met 6700 aangesloten bedrijven, wil dat werklozen na omscholing tegen een lager sala ris dan ze voor hun werkloos heid genoten werken. "Zij moe ten op hun persoonlijke verant woordelijkheid worden aange sproken", aldus de Metaalunie in zijn jaarverslag. "Het wordt hoog tijd dat eerlijke en open hartige discussies daarover uit de taboesfeer worden gehaald". De werkgevers vinden wel dat zij voor een werkgarantie moe ten zorgen, om de omgeschool- den aan de slag te helpen. "Der gelijke maatregelen helpen be ter dan algemene invoering van een 35-urige werkweek, die de sastreus zou uitwerken in een bedrijfstak als de metaalnijver heid- en industrie." De Metaalunie heeft een goed 1988 achter de rug, met een af- zetgroei van 5,25 procent (ex port 8,25). De middelgrote en kleine bedrijven die de Metaal unie omvat, verwachten ook dit en volgend jaar een goede afzet. Vorig jaar stegen de afzetprijzen met 2 procent (dit jaar naar ver wachting 4), de loonvoet 2,75 procent, de arbeidsproduktivi- teit met 2,5 procent. De werkge legenheid groeide met 2,5 pro cent (2400 volledige banen). PARIJS Een nieuwe supersnelle spoorverbinding is gisteren officieel geopend met de indienststelling van de 'TGV-Atlantique'. Hij verbindt Parijs met le Mans, Rennes en Brest. Na het overweldigende succes van de oranje TGV-treinstellen die sinds 1981 met 27Ö kilometer per uur naar Lyon razen en ook de rest van zuid-Frankijk com fortabel met Parijs verbinden, is er nu het zilver en oceaanblauw van de supertreinen naar de Bretonse kusten. Naar verwacht wordt zullen er 21 miljoen passagiers per jaar gebruik van maken. In die 'TGV-Atlantique' wor den ze met een snelheid van niet minder 300 kilometer per uur naar hun doel gejaagd, Parijs-le Mans met een snelheid van 3.00 kilometer per uur over ruim 2ÖO kilometer betekent een ritje van nog geen uur. Daarna gaan de treinstellen over op normaal spoor en verbinden ze alle vergeten uithoeken van Bretagne in een tempo dat beter bij de Bretonnen past. Intussen wrijven de projectontwikkelaars en makelaars in het verre Bretagne zich in de handen. De huizenprijzen zijn er al opmerkelijk opgelopen door de komst van de TGV. Zelfs le Mans is nu een buitenwijk van de lichtstad. Overigens is niet iedereen blij met de nieuwe TGV-lijn. Spoorweg-werknemers demonstreerden gisteren tegen de hoge tarieven op de lijn. (foto EPA) ter fors uitgebreid. Er zijn al betaal cheques in ecu, het is mogelijk bankrekeningen in ecu te openen en steeds meer bedrijven en overhe den betalen hun produkten en dien sten op papier in ecu. Overigens zijn drie munten (de escudo, het Britse pond en de drachme) die wel bij de ecu worden meegeteld, niet opgenomen in het Europees Monetair Stelsel (EMS), dat de wisselkoersen stabiliseert. De Spaanse peseta is in juni wel tot het EMS toegetreden. De waarde van de munten in het EMS mag niet meer dan 2,25 pro cent boven of beneden een afge sproken 'spilkoers' komen. Gebeurt dat toch dat moeten de nationale overheden ingrijpen om de koers aan te passen, of kan zelfs een her schikking van alle munten nodig worden. Alleen de zwakker geachte mun ten peseta en de Italiaanse lire mo gen zes procent van die spilkoers af wijken. De Europese Commissie wil dat alle EG-munten in de eerste fase van de voorgestelde 'economi sche en monetaire unie' tot het EMS toetreden. Vooral de Britten heb ben zo'n toetreding tot nog toe steeds afgewezen. De Europese Commissie heeft De Koning: geen reden tot klagen voor trendvolgers DEN HAAG (ANP) - Minister De Konjng van sociale zaken vindt dat de werknemers in de zorgsector (de voormalige trendvolgers) er dit jaar per saldo beter af zijn gekomen dan werknemers in het bedrijfsleven. Ook over de afgelopen vier jaar heb ben de werknemers in de uit pre- belastingen geFinancierde sectoren de ontwikkeling in de marktsector vrijwel geheel kunnen volgen, aldus De Koning in een brief aan de Kamer. Dit jaar stijgen de cao-lonen in de g(epremieerde) en g(esubisideerde) sector met 2,1 procent en in de marktsector met 1,4 procent. De 'voorsprong' is voor een belangrijk deel een gevolg van een verlaging van de pensioenpremie bij het pen sioenfonds PGGM. Die werd afge dwongen door acties in vooral de verpleging. De Koning biedt voor 1990 een al gemene verbetering van 1,55 pro cent, een procent incidenteel (0,25 meer dan gebruikelijk) en 0,2 pro cent voor probleemgebieden. De bonden hebben al een eis van meer dan 6 procent op tafel gelegd, met de uitdrukkelijke vermelding dat bij deze ruimte geen mogelijke ver lagingen van de pensioenpremie mogen worden meegerekend. Kamsteeg Auto Lease 071-317436 01720-31102 AMSTERDAM (GPD) Het begon als initiatief van een aantal enthousiaste en ervaren mensen uit de pigmentindustrie en groeide binnen tien jaar uit tot een onderneming met 125 werkne mers, een omzet van 32 miljoen gulden en een netto winst van 2 miljoen gulden vorig jaar. Met inventiviteit en technische vernuft wist het klei ne Apeldoornse bedrijf Holland Colours (HCA) zich in korte tijd een behoorlijke positie te ver werven in het door chemiegiganten beheerste pigmentwereldje. Een succes dat op 29 septem ber bekroond wordt met een ofFiciële notering op de Amsterdamse parallelmarkt. De tien jaar oude onderneming bezit inmid dels vestigingen in de Verenigde Staten en Indonesië en verkooporganisaties in Canada en Groot-Brittanië. HCA is een opmerkelijk be drijf, niet alleen vanwege onstaansgeschiede- nis, maar ook vanwege de bedrijfsFilosoFie. Me dezeggenschap van de werknemers staat hoog in het vaandel en komt tot uitdrukking in het feit dat alle medewerkers tegelijkertijd aandeel houder zijn. Het succes van de onderneming schuilt in de ontwikkeling van het zogenaamde 'holco- batch'. Het gaat om pigmenten voor kunststof fen, die niet, zoals gebruikelijk, in poeder-, maar in korrelvorm worden geproduceerd. De nor male poederpigmenten hebben het grote na deel dat ze verstuiven en vastplakken aan ma chines, buizen en leidingen. Dat maakt een ge automatiseerde en goed gedoseerde verwer king heel moeilijk. Volgens directeur De Heer zijn kunststoffa brikanten met holcobatch voor het eerst in staat om hun produkten automatisch in te kleuren. Bovendien kan holcobatch in gesloten leidin gencircuits worden verwerkt, waardoor de kans op vervuiling van lucht en water veel kleiner is. Hij verwacht daarom zelf dat de vraag naar de nieuwe pigmenten in de komende tijd snel toe zal nemen dank zij het groeiende milieubewust zijn. Hij denkt dat het milieuvriendelijke karak ter van zijn produkten vooral belangrijk wordt op de Amerikaanse markt. Holcobatch is overigens niet het enige pro- dukt van HCA. In principe levert de onderne ming het hele palet van pigmentsoorten, van poeders en pasta's tot de kleurstof in de blikjes kattevoer en in de rode schik van Edammer kaasjes. Voor een deel worden de pigmenten van derden ingekocht en verder verhandeld. Volgens de Amrobank, die de beursintroduc tie begeleidt, is HCA een weliswaar een klein fonds, maar waarschijnlijk ook een behoorlijke groeier. De bank verwacht de komende vijfjaar een omzetgroei van gemiddeld 15 tot 20 procent en een toeneming van de winst per aandeel van 20 procent. De nettowinst per aandeel van no minaal 5 gulden bedroeg afgelopen jaar 3,74 gulden. De inschrijving op de 266.994 HCA-aan- delen is gisteren begonnen en zal lopen tot woensdag 27 september. Economie kort Sovjetunie De Sovjetunie wil het-lidmaatschap aanvragen van het IMF, de Wereld bank en de VN-voedselorganisatie FAO. Het IMF telt ruim 145 leden, waaronder al enkele Oostbloklan den als Polen en Hongarije en Chi na. Het IMF heeft een speciaal fonds om landen met betalingspro blemen te helpen. Tot de Wereld bank worden alleen IMF-leden toe gelaten. De Wereldbank verstrekt leningen beneden de rente op de vrije kapitaalmarkt. Order De Nederlandse vestigingen van de telecommunicatieconcerns AT&T en Alcatel kunnen in de race blijven voor een grote telecommunicatie- order in Indonesië. De departemen ten van economische zaken, ont wikkelingssamenwerking en socia le zaken hebben zodanige steun toe gezegd dat de twee bedrijven (af zonderlijk) kunnen blijven mee doen in de race om een order van ongeveer een miljard gulden. Philips De werkgelegenheid bij de afdelin gen expeditie, garage en vervoer van Philips gaat de komende jaren niet verloren. Wel kan het zijn dat de onderneming besluit een aantal van die afdelingen te verzelfstandi gen, aldus Philips. Binnen de Eu ropese vakbeweging is grote onrust ontstaan over deze plannen van Philips. Volgens een zegsman van de Industriebond FNV koestert Philips plannen om de sectoren ver voer en internationale expeditie in heel Europa te kortwieken. Kunststof Het Engelse bedrijf Marley Foam gaat samen met de Amerikaanse on derneming Davidson op het bedrij venterrein Holtum-Noord in Born een fabriek bouwen voor de pro duktie van kunststof auto-instru mentenpanelen. Gisteren tekende de joint-venture Davidson-Marley het contract voor de vestiging. De fabriek kan uitgroeien tot een vesti ging met 450 arbeidsplaatsen. Personeel wil na jarenlange saneringen delen in de winst MULHOUSE Voor het eerst in zeventien jaar is er in de automo bielfabrieken van Peugeot in de Oostfranse stad Mulhouse een sta king uitgebroken. De staking heeft zich uitgebreid tot de moeder-fa briek in het nabij gelegen Sochaux en de vakbonden hebben nu ook hun aanhang in het TalbotFiliaal in het in de jaren tachtig al zo door ac ties geteisterde Poissy opgeroepen aan de actié mee te doen. -De sta kingsgolf verontrust niet alleen de leiding van Peugeot, maar ook de regering van premier Rocard, die met angstige spanning afwacht hoe na de zomervakantie de bonden hun leden tot allerlei protestacties zullen aanzetten. door Rudolph Bakker In Mulhouse hebben postende stakers van de autofabriek Peugeot gisteren 12.000 werknemers belet de terreinen van het bedrijf te betre den, waardoor de produktie volle dig stil kwam te liggen. Dit heeft een woordvoerder van Peugeot ver klaard. De staking voor betere lonen in Mulhouse duurt al bijna drie we ken. De fabriek produceert de helft van het totale aantal exemplaren van het succesvollè type Peugeot- 205. Volgens de woordvoerder be zetten stakende werknemers in het nabijgelegen Sochaux de assembla gelijn van de fabriek in die plaats, maar lieten zij de produktie van de HH grondeigenaren, archi- tekten, makelaars en aan nemers: biedt zich aan RISICO-DRAGER voor deelname in toek. bouwprojekten. Br. onder nr. 0668 van dit blad. Postende stakers (op de achtergrond) hielden gisteren de toegang tot de keerd. Werkwilligen (voorgrond) waren vergeefs komen opdagen. nieuwe Peugeot-605 ongemoeid. verdwijnen, leidt dat besluit dan De Peugeot-fabrieken zijn sinds ook nauwelijks tot arbeidsonrust, hun oprichting in 1896 altijd een ge- sloten en protestante familieonder- kJliVOOrZlCfitlg neming geweest. In de jaren zeven- Na lange jaren van sanering en zui- tig nam de familie Peugeot ook de nigheid heeft president-directeur fabrieken van Citroen over en ver- Jacques Calvet in een vlaag van on- kreeg ze de controle over Chrysler- voorzichtige spraakzaamheid be- France, waarvan de automobielen kend gemaakt dat het Peugeot-con- voortaan werden geproduceerd on-' cern over 1988 een (onverwachte) der de oude naam Talbot. Anders winst van negen miljard francs (dat dan een staatsbedrijf als Renault, is ruim drie miljard gulden) heeft bleef Peugeot een voor sociale on- gemaakt. Bovendien zijn ook de rust praktisch onneembare burcht toekomstverwachtingen uitste- in het oosten van het land. Ook het kend. De recente vermindering van personeel zelf beschouwt er zich de btw op auto's (met het oog op de deel van het ondernemen. Als vanaf EG-harmonisatie in 1992) heeft de 1979 tengevolge van een gezondma- verkoop gestimuleerd, kingsproces 17.000 banen moeten Maar ook zonder dat ziet het er Peugeot-fabriek in Mulhouse géblok- (foto EPA) met de Franse automobielindustrie eindelijk weer eens gunstiger uit. Na de overwinningskreet van presi dent-directeur Calvet hebben de bonden bij Peugeot dan ook laten weten dat dit gezamenlijk succes in de loonzakjes van het personeel dient door te werken. Calvet heeft daarop vierkant ge weigerd over deze eis van het perso neel te praten. Hij gaat er van uit dat de winst voor nieuwe investeringen moet worden aangewend en daar over is met hem geen discussie mo gelijk. Een deel van het personeel heeft daarop de klassieke weg geko zen en is op 5 september in staking gegaan. Terwijl Calvet ieder ge sprek blijft weigeren, grijpt de sta king verder om zich heen en wordt het met de dag moeilijker tot een bevredigend compromis te komen. Premier Rocard had zich bij te rugkeer van vakantie weliswaar voorbereid op alle mogelijke ar beidsconflicten en ditmaal speciaal in delicate sectoren als de gendar merie, de politie en het leger. Ook de verpleegsters staan weer klaar om hun eisen kracht bij te zetten. Van de kant van het keurige Peu geot was deze eerste ernstige sta king van het seizoen echter aller minst verwacht. Toch is het waar dat de lonen in de Franse automobielindustrie lang niet zo hoog zijn als in de Bondsre publiek. Een gemiddeld salaris komt maar zelden boven de omge rekend tweeduizend gulden per maand uit. Ook in andere sectoren en met na me in de staatsbedrijven zijn de ge middelde salarissen in Frankrijk voor een moderne consumptie maatschappij nog aan de lage kant. Geen wonder dat dertig burgemees ters in de omgeving van Mulhouse, benevens parlementsleden en mi nisters, de Peugeot-directie hebben gevraagd aan de eisen van de bon den tegemoet te komen. President-directeur Calvet blijft tot nog toe bij zijn principe dat hij liever tien miljard francs verliest aan het uitblijven van de productie dan dat hij met een miljard francs aan loonsverhogingen aan de on rust een einde maakt. Een geheel ander standpunt hul digt president-directeur Levi van het staatsautomobielbedrijf Ren ault, die in de korte jaren van zijn bewind kans heeft gezien al heel wat smartelijke bezuinigingen door te voeren in een bedrijf dat op de rand zweefde van het bankroet. Le vi heeft dezer dagen besloten zijn personeel loonsverhoging toe te staan nog voor ze er om vroegen. Om daarmee iedere vakbondsactie de wind uit de zeilen te nemen. Groei economie Japan blijft uit TOKYO (Rtr) - De economie in Japan is in het tweede kwartaal van dit jaar niet gegroeid. Het bruto nationale produkt (totaal van grpooduceerde goederen en diensten) nam van april tot en met juni af met 0,8 procent, zo heeft het economische planbu reau vandaag verklaard. Rege ringsfunctionarissen lieten in een reactie meteen weten dat niemand zich zorgen hoeft te maken. Het krimpen van de economie was voornamelijk het gevolg van een kleinere export. Vooral gingen er minder Japanse auto's naar het buitenland. Ook namen de binnenlandse aankopen iets af. Die waren echter in het eerste kwartaal uitzonderlijk hoog, omdat voorafgaande aan de in voering van een omzetbelasting van drie procent op 1 april veel werd gekocht. De regering houdt vast aan het streefcijfer van 4 procent economische groei voor dit be grotingsjaar dat eindigt op 31 maart. Groeistuip KNOV RIJSWIJK (ANP) - Het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond KNOV wil in 1992 150.000 leden hebben. Nu heeft het 100.000 aange sloten ondernemers. Het KNOV vindt dat het te weinig invloed heeft op de overheid en de politiek. Slechts een derde deel van de on dernemers uit het midden- en klein bedrijf is georganiseerd. Het KNOV heeft gisteren zijn toe komstig activiteitenplan verspreid onder de noemer 'Investeren in in vloed'. Daaruit blijkt dat de organi satie van voorzitter Kamminga voortaan geheel zijn eigen weg zal gaan en niet met bijvoorbeeld de kleinere zusterorganisatie NCOV (christelijk) wil samenwerken, zoals in het verleden enkele malen tever geefs is geprobeerd. Het bestuur van het KNOV wil de personele be zetting van het hoofdkantoor in Rijswijk flink uitbreiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7