AANBOD Republieken Sovjetunie autonomer laaffiengo Laatste blanke president Troepen FS naar Virgin Islands Explosie oorzaak vliegramp in Niger Bang&Olufsen i Afscheiding afgewezen van de echte luidspreker- specialist Weg vrij voor berechting Papandreou 't Lieve Leven Jaren '90 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AP) - De top van de communistische partij van de Sovjetunie heeft gisteren een beleidsprogramma aange nomen dat de vijftien republieken meer autonomie wil toe kennen, maar het been stijfhoudt waar het eisen tot afschei ding van de Sovjetunie betreft. De vijftien Sovjetrepublie ken kunnen wel meer economische vrijheid kunnen krij gen, maar het Kremlin zal geen anarchie of "separatistische demagogen" dulden, aldus president Gorbatsjov. Het Centrale Comité van de partij komen om degenen tot de orde te was van mening dat het program- roepen die zich openlijk uitspreken dat in augustus voor het eerst tegen onze structuur, onze eenheid, WASHINGTON (GPD/ANP) - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren het Pentagon opdracht ge geven troepen naar de Virgin Is lands te sturen. Daar wordt op grote schaal geplunderd sinds de orkaan Hugo er heeft huisgehbuden. De kustwacht begon gisteren al met de evacuatie van doodsbange toeristen van het eiland St. Croix, dat deel uitmaakt van de Amerikaanse Vir gin Islands. De openbare orde op dat eiland is sinds het rampzalige optreden van Hugo totaal ver stoord. Berichten die van het eiland kwa- Orkaan Hugo verandert vakantieparadijs in rampgebied pen. Telefoon, water en elektriciteit zijn overal afgesneden. Het weelderige tropische eiland, voor veel Amerikanen een populai re vakantiebestemming, wordt nu door plaatselijke radioamateurs omschreven als "één groot braak liggend, bruin stuk grond". Een i, meldden dat ontsnapte gevan- plaatselijke senator. Holland Red- genen en politiemensen zij meedoen aan het plunderen winkels. De sfeer op het eiland met 85 tot 90 procent 53.000 inwoners zou mede zo grim- vernietigd" mig zijn omdat allerlei mensen open en bloot met vuurwapens rondlopen. Hugo, een van de krachtigste tro pische orkanen die sinds jaren in het Caribisch gebied heeft huisge houden, heeft St. Croix en omlig gende eilanden buitengewoon zwaar getroffen. Vrijwel alle huizen op St. Croix hebben schade opgelo- field, zei gisteren: "Het is of we door atoombom zijn getroffen, want het eiland is President Bush riep de Virgin Is lands gisteren tot rampgebied uit. Verwacht wordt, dat eenzelfde be sluit snel zal worden genomen over Puerto Rico, waar Hugo eerder ern stige vernielingen aanrichtte. Sinds zondag heeft de orkaan Hugo 25 mensen het leven gekost, duizenden mensen dakloos ge maakt. en voor vele honderden mil joenen guldens schade aangericht in het noordoostelijke Caribische gebied. Met windsnelheden van 200 tot 225 kilometer per uur raast de or kaan nu voort in noordelijke rich ting. Amerikaanse meteorologen verwachten dat Hugo morgenoch tend vroeg ergens tussen de ooste lijke staten Florida en Noord-Caro- lina boven het Amerikaanse vaste land zal komen. Inwoners van de kuststreek wordt dringend aangeraden voor zorgsmaatregelen te nemen. Overal wordt gehamsterd, en verwacht wordt dat velen de komst van de or kaan niet zullen afwachten maar zullen vertrekken zodra wat meer bekend is over de precieze plek waar hij zal aankomen. De orkaan heeft op de drie Boven windse eilanden van de Nederland se Antillen voor miljoenen guldens toegebracht", schade aangericht. Er vielen geen coördinator v slachtoffers noch zwaargewonden, dingscommissie. Van de maar de schade is groot. Het daklozen op Sint Maarten, die zon zwaarst getroffen werd het 1.600 in- dag en maandag in schoolgebou- de rommel is opgeruimd er een stuk kaler uitzien dan vroeger". Op Sint Maarten zijn naast wonin gen, winkels en wegen ook de stran den en pieren op diverse plaatsen ernstig vernield. "De vijf meter ho ge golven, die voor, tijdens en na het voorbijtrekken van Hugo op de kusten beukten, hebben onze toe ristenindustrie een gevoelige klap Rudy Dovale. de de Ram pen bestri j- MMÉM200 woners tellende Sint Eustatius. Hugo passeerde dit meest zuidelijk gelegen eiland van de Bovenwin den op een afstand van 70 kilome- i waren ondergebracht, konden 140 personen weer naar huis terug keren. Intussen begint een internationa- ter. De orkaan vernielde ook delen le hulpactie op gang te komen. De het telecommunicatiesysteem, Europese Commissie stelde v de buitenwereld is afgesloten. Op het eiland Saba, waar duizend mensen wonen, liet Hugo ganisaties hebben voedsel ook een spoor van vernielde huizen, camenten opgestuurd deel voor de drie Bovenwindse ei landen is bestemd. Franse hulpor- zowel werd gepubliceerd, in brede krin gen van de maatschappij goed was gevallen en "de politieke basis kan worden voor een nieuwe opzet van de Sovjet-federatie". De stemming over het programma werd voorafge gaan door een scherp debat waarin de voorstanders van de harde lijn die de perestroika saboteren democratie misbruiken". Ook Gorbatsjov kantte zich tegen het verlangen van de communisten uit de drie Baltische republieken Estland, Letland en Litouwen om de regionale partijen los te weken de Communistische Partij van voorstelden de informele groepen de Sovjetunie. "Wij zijn die grotere onafhankelijkheid Moskou nastreven, aan te pakken. De leiders van Georgie en Litou wen, twee van de republieken die de centrale regering met hun natio nalistische tendensen hoofdbre kens bezorgen, verdedigden zich tijdens het debat tegen heftige aan tijgingen van onder anderen Absa- mat Masaliev. de partijchef van de Centraalaziatische republiek Kirgi- das Brazauskas, zié. Hij verklaarde dat "de tijd is ge- bliek niet van plan Excuses Pravda na kritiek op 'innemer' Jeltsin MOSKOU (Rtr/DPA) - Het Sov jet-partijblad Pravda heeft zich verontschuldigd voor een stuk waarin een vernietigend verslag gedaan werd van de reis die Bo ris Jeltsin onlangs door de Vere nigde Staten maakte. "De hoofdredactie van de Pravda biedt haar verontschuldigingen aan Jeltsin aan", zo stond in een klein kadertje onderaan de ach terpagina te lezen. De Pravda veroorzaakte deze week een rel door een artikel uit de Italiaanse krant 'La Repub- blica' over te nemen waarin de voormalige partijchef van Mos kou werd afgeschilderd als een innemer die de whiskey-fles uit bundig had aangesproken tij dens zijn achtdaagse tour door de Verenigde Staten. "Voor Jeltsin is Amerika een bar van vijfduizend kilometer", heette het. Het artikel ontlokte een boze reactie aan het'hervormingsge zinde blad 'Moscow News' dat de Pravda verweet de regels van het journalistieke fatsoen te hebben overtreden. heid van de Communistische Partij van de Sovjetunie", aldus Gor batsjov. Hij merkte op dat het be leid van Stalin verkeerd was ge weest, maar dat deze republieken zich desondanks vrijwillig bij de Sovjetunie hadden aangesloten om niet in hun eentje het hoofd te hoe ven bieden aan Hitiers nazi's. De_ Litouwse partijleider, Algir- dat zijn repu- ras uit de Sov jetunie te treden, maar verdedigde zijn republiek met het argument dat de hervormingen die onder Gor- batsjovs perestroika in het hele land aan de gang zijn, zich in Litouwen sneller voltrekken. Gorbatsjov zei ook tegen wijzi gingen te zijn van de binnenlandse grenzen, omdat dit de perestrojka (hervorming) onbereikbaar zou ma ken. Deze opmerking lijkt vooral gericht aan het adres van Armenië en Azerbajdzjan. Deze republieken zijn verwikkeld in een langdurig conflict over de autonome regio Na- gorny-Karabach in Azerbajdzjan. De maatregel om de door Arme nië opgeeiste Azerbaidzjaanse en clave Nagorno-Karabach onder di rect bestuur van Moskou te plaat sen heeft weinig of niets opgele verd, en Gorbatsjov zei dat de partij "resolute maatregelen" overwoog om een einde te maken aan het ge weld. „We kunnen geen anarchie to lereren, laat staan bloedvergieten", zei Gorbatsjov. Meer dan 120 men sen zijn al om het leven gekomen bij etnische botsingen in Nagorny-Ka- rabach, waar de Armeense meer derheid aansluiting zoekt bij Arme- De Georgische partijleider Givi Gumbaridze beweerde gisteren tij dens het debat dat "excessen met een nationalistisch karakter" vaak tevoren worden geprogrammeerd met de bedoeling uitgaansverbo den, speciale administratieve re gels, kortom een "verwerping van democratische uitgangspunten" uit te lokken. In april werd in Georgie een groot aantal mensen doodge schoten door soldaten, die daar vol gens sommige Georgische activis ten rechtstreeks opdracht toe had den gekregen van Moskou. geknapte telefoon- en electriciteits- het Nederlandse als Franse deel v palen en ontwortelde bomen ach- St. Maarten. Op St. Maarten is ook ter. Volgens waarnemend gezag- een bezending hulpgoederen uit de hebber Max Nicholson zal Saba "als Verenigde Staten aangekomen. Geen overlevenden, Jihad claimt aanslag PARIJS (GPD/AFP/Rtr.) - Een bomaanslag is waarschijnlijk de oorzaak van de ramp met de DC-10 van de Franse luchtvaartmaat schappij UTA in Niger. Uit het feit dat de wrakstukken wijd verspreid liggen, leidt het Franse ministerie van buitenlandse zaken af dat zich op grote hoogte aan boord een ex plosie heeft voorgedaan. Alle 171 in zittenden van het vliegtuig zijn om gekomen, zo verklaarde de bevel hebber van de Franse troepen die bij de bergingsacties betrokken zijn. De extremistische moslem orga nisatie Islamitische Jihad '(heilige oorlog') eiste de verantwoordelijk heid voor de aanslag op in afzonder lijke telefoontjes naar de lucht vaartmaatschappij en een westers persbureau. Er waren 156 passa giers en 15 bemanningsleden aan boord. Ongeveer 100 passagiers wa ren afkomstig uit diverse Afrikaan se landen. Aan boord bevonden zich tevens 31 Fransen, zeven Ame rikanen, enkele Italianen en Zwit sers, de Tchadische minister van volkshuisvesting, Soumaila Maha- mat, en de echtgenote van de Ame rikaanse ambassadeur in Tchad, Bonnie Pugh Het 16 jaar oude toestel, dat er 60.000 vlieguren op had zitten, was dinsdag op weg van de Congolese hoofdstad Brazzaville en had Parijs als bestemming. Veertig minuten nadat het na een tussenlanding in de Tchadische hoofdstad N'Djame na was opgestegen, verdween het van de radar. De vlieger heeft geen noodsignaal kunnen uitzenden. Het wrak is gisteren gevonden in het Termit-gebergte op ongeveer 650 km ten noordwesten van de Tchadische hoofdstad N'Djamena door een in Tchad gestationeerd Frans militair vliegtuig. Het terrein is zeer onherbergzaam en moeilijk bereikbaar over de grond. Enkele tientallen Franse para chutisten uit Tchad waren gisteren op de plaats des onheils geland. De bergingswerkzaamheden in de Te- nere-woestijn ten noorden van het Tchad-meer verlopen moeizaam, omdat vliegtuigen niet kunnen lan den in de nabije omgeving van de wrakstukken. Overigens werd gisteren bekend dat op 10 maart 1984 zich een bom explosie heeft voorgedaan aan boord van een DC-8 van de UTA. die een vlucht op dezelfde route (van Brazzaville naar Parijs) uit voerde. Dat is meegedeeld door een passagier op die vlucht en blijkt ook uit een intern journaal van UTA, ge dateerd mei 1984. Het toestel had vertraging, en de bom ontplofte ter wijl het toestel de landing op het vliegveld van N'Djamena had inge zet. De schade bleef daardoor be perkt tot een brand, waarbij 27 van de 75 inzittenden gewond raakten. De verantwoordelijkheid voor die aanslag is nooit opgeeist. PHNOM PENH - Vietnam is van daag, na een bezetting van elf jaar, begonnen met het terugtrekken van de laatste 26.000 soldaten uit Cam bodja. Op 26 september moeten alle troepen zijn vertrokken. Hoewel de Cambodjanen opgelucht reageren op het vertrek van aartsvijand Viet nam, zijn velen tegelijkertijd bang voor een terugkeer van de Rode Kh mer. Sommige inwoners van Phnom Penh hamsteren rijstterwijl ande ren goud en geld oppotten om een eventuele vlucht uit het land te be kostigen. (foto AP) De Klerk zweert einde apartheid bij beëdiging Goetz vrij Bernhard Goetz, de man die bijna vijfjaar geleden in de metro in Man hattan na te zijn lastig gevallen vier zwarte jongens neerschoot, is giste ren onder grote belangstelling van de pers vrijgelaten. Goetz zat ruim acht maanden wegens onwettig be zit van het wapen waarmee hij de jongens neerschoot. Hij opende op 22 december 1984 het vuur op de jongens nadat dezen zouden heb ben geprobeerd hem te beroven. De jongens bekenden dat zij hem om vijf dollar hadden gevraagd voor vi deo-spelletjes in een automatenhal. Libanon Syrié en Iran hebben hun steun toe- zegd aan het vredesplan voor Liba non van de Arabische Liga. Blij kens een verklaring steunen Syrië en Iran de belangrijkste punten van het vredesplan, zoals pogingen om een bestand in Libanon te bereiken, blokkades op te heffen, de luchtha ven van Bayrut te openen, de vor ming van een commissie om toe te zien op het bestand en de controle van het scheepvaartverkeer om wa penimporten te stoppen. Hulp voor Polen De commissie buitenlandse zaken van de Senaat heeft een pakket van 1,2 miljard dollar (2,5 miljard gul den) aan hulp voor Polen en Honga rije goedgekeurd. Dat is veel meer dan het bedrag waarom president Bush had gevraagd. Bush diende een verzoek in voor 100 miljoen dol lar steun aan Polen en 25 miljoen dollar aan Hongarije, te schenken over een periode van drie jaar. De Democraten in de Senaatscommis sie noemden dat bedrag gisteren "schandelijk laag" en willen drie jaar achtereen meer dan 300 miljoen dollar hulp geven. Bombrief Een Baskische postbode is in Ren- teria in Spaans Baskenland om het leven gekomen toen een bombrief in zijn handen ontplofte, zo heeft de Spaanse politie bekendgemaakt. José Antonio Cardosa Morales is het derde slachtoffer van de Baski sche bombrievenoorlog, die enige tijd geleden uitbrak. Leer Bang&Olufsen kennen als de echte luidspreker- specialist. Niemand anders levert u zo'n groot en zuiver geluid met kleine volwaardige luidsprekers plus een subwoofer voor extra kwaliteit in het laag. Kom bij ons luisteren. En profiteer meteen van ons aanbod: tot 1 november krijgt u bij dit systeem GRATIS 12 rm de befaamde Form 2 hoofdtelefoon t.w.v. f 135,-* Beovox CX 50 en Cona subwoofer, kleuren: wit, zwart en grijs. Systeemprijs: f 1485,- cm 3 jaar garantie *2 Van Cleef Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Swaak Bruingoed LEIDEN Haarlemmerstraat 279, Tel. 071-215151 Nic. de Tombe Audio-Video-CD LEIDEN Pieterskerkchoorsteeg 11, Tel. 071-122184 Firma G. W. Roest OEGSTGEEST Lange Voort 11. Tel. 071-174940 PRETORIA (AP) - F.W. de Klerk is gisteren voor een termijn van vijf jaar beëdigd als president van Zuid- afrika. De Klerk heeft aangekon digd de blanke heerschappij te zul len vervangen voor dat hij het presi dentschap neer zal leggen. Het was voor De Klerk de tweede keer in vijf weken dat hij een eed moest afleggen. Hij werd waarne mend-president op 15 augustus, na dat het kabinet de zittende presi dent P.W. Botha na 11 jaar in de po litiek tot aftreden had gedwongen. Na de eedsaflegging vertrok de Klerk naar de Union Buildings, het parlement, om zijn inaugurele toe spraak te houden. De Klerk zei dat het zijn doel was "een nieuw Zuid- afrika" te bouwen. Hij gaf geen nieuwe details van zijn plan, maar zei dat zijn regering discriminerende wetten zou af schaffen, gevangenen zou vrijlateh en grondrechten voor de zwarte be volking zou overwegen, "als dat vreedzame oplossingen" naderbij zou brengen. Voor het begin van de ATHENE (Rtr) - Het Griekse parle ment heeft besloten de voormalige premier Andreas Papandreou van zijn onschendbaarheid te onthef fen. Dat betekent dat hij voor het gerecht gedaagd kan worden op be schuldiging van het ongeoorloofd afluisteren van telefoons. De 70-jarige socialistische oud- premier was niet bij de parlements- zitting aanwezig, maar liet een ver klaring uitgaan, waarin hij stelt dat het parlement de beschuldigingen tegen hem verzonnen heeft om zijn PASOK-partij te schaden. De 125 socialistische afgevaardig den liepen de zaal uit toen de stem ming begon. Daardoor werd de aan beveling om Papandreou voor het gerecht te dagen aangenomen met een overweldigende meerderheid van 167 tegen 2 stemmen. Binnen veertien dagen zal er een speciale rechtbank gevormd wor den om de zaak-Papandreou te be handelen. ceremonie maakten een aantal bur- tussen de regering en de zwarte be- gerrechtenadvocaten uit Pretoria volking zou kunnen plaatsvinden, bekend dat de doodstraffen van ze- Sinds hij Botha is opgevolgd ven gevangenen door De Klerk wa- heeft De Klerk herhaaldelijk opge- ren omgezet in levenslange gevan- roepen tot snelle hervormingen, en genisstraf. heeft hij de blanke dominantie on- Met het aantreden van De Klerk redelijk genoemd. Zijn Nationale worden ook de geruchten- steed Partij verloor bij de verkiezingen sterker dat begin volgend jaar de van 6 september zowel aan links als zwarte leider Nelson Mandela zal aan rechts, maar behield de kamer- worden vrijgelaten. Volgens zegs- meerderheid. Zo kon de partij een lieden zal de vrijlating deel uit ma- regering vormen met een program- ken van een programma om de ma dat de zwarte bevolking in 1994 zwarte bevolking te betrekken bij een vorm van stemrecht wil geven, overleg met de regering over een De Klerk was jarenlang advocaat nieuwe grondwet. Mandela, die al en kwam in 1973 in het parlement, sinds 1962 in de gevangenis zit, vanaf 1978 heeft hij zitting in het ka- wordt door een groot deel van de binet. Hij geldt als een loyale, op de zwarte bevolking beschouwd als achtergrond blijvende, aanhanger hun leider. Zijn vrijlating is vaak als van de politiek van langzame veran- eis genoemd voordat enig overleg dering van de Nationale Partij. 'Lockerbie' kost PanAm boete voor nalatigheid WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse luchtvaartmaatschap pij PanAm heeft een boete ge kregen van 630.000 dollar 1,3 miljoen gulden) wegens tekort komingen in haar veiligheids maatregelen die werden vastge steld na ramp bij het Schotse Lockerbie. Volgens de Ameri kaanse civiele luchtvaartdienst FAA heeft PanAm bij de ramp- vlucht in december vorig jaar zowel in Frankfurt als Londen bij het aan boord laten van de passagiers onvoldoende de gel dende veiligheidsmaateregelen in acht genomen. De ramp bij Lockerbie, waar bij 270 mensen om het leven kwamen, werd veroorzaakt door een aanslag met een in een ra- dio-casettespeler verborgen bom die ongemerkt aan boord werd gebracht. Er is nog steeds een onderzoeksteam aan de gang dat antwoord poogt te ge ven op de vraag wie de aanslag pleegde. De boete heeft ook be trekking op drie andere PanAm- vluchten uit Londen en twee uit Frankfurt. De maatschappij heeft een maand de tijd om te gen de boete in beroep te gaan. De FAA legt geen direct ver band tussen de ramp en de te kortkomingen in de controles. „Wij beweren niet dat enige schending heeft bijgedragen aan de tragedie met vlucht 103," aldus de FAA in een brief aan PanAm. Bank is leefbank geworden. Zitten. Soms liggen. Luieren ook. Aktief, praten met z*n allen. Passief, kijken in je eentje 'Pinaco' van Leolux 't Antwoord op individuele wensen. Voor elke ruimte een passende oplossing naar keuze. Elementen leverbaar in stof of leder, of in een kombinatie van beide Bedoeld voor 't lieve leven Van nu. En de nabije toekomst. LEOLUX

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5