"ffii DE STERKE LICHTGEWICHT Geen ploegendienst voor de huisartsen 'Snel spreken over portefeuilleverdeling' LSVB 'woest' op Deetman Persoonlijke zorg staat voorop Extra STER-zendtij d Voor alle zekerheid' 'Baas moet hondepoep zelf maar opruimen' Hv CDA wil justitie in verband met euthanasie-kwestie Vrijspraak Celstraffen geëist voor vrouwenhandel fanta DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 lillMmiüMI». UTRECHT (ANP) - De huisartsen kiezen voor continue bereikbaarheid in plaats van "ploegendiensten" van drie keer acht uur per etmaal. Ze willen de persoonlijke relatie met de patiënt en dus ook de persoonlijke zorg handhaven. Dat staat in de nota "De bereikbaar heid en beschikbaarheid van de huisartsenzorg" die voorzitter A.M.C. van de Zandt van de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) gisteren in Utrecht heeft overhan digd aan voorzitter S.C. Weijers van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen. Van de Zandt noemde de gekozen weg "moeilijk en kwetsbaar". Als "verontrustend" signaleerde hij in dit verband het toenemende aantal vragen om niet spoedeisende hulp buiten de normale praktijkuren. Wanneer deze vorm van consumen tisme in het toekomstige "marktge richte" verzekeringsstelsel doorzet, komt de ploegendienst dichterbij, aldus Van de Zandt. Hij deed een beroep op de ziekenfondsen samen met de LHV te bekijken wat er te gen kan worden gedaan. Weijers toonde zich niet al te toe schietelijk. Volgens hem zouden de huisartsen juist eens moeten gaan denken aan avondspreekuren voor mensen die anders hun werk moe ten verzuimen om naar de dokter te AMSTERDAM (ANP) - Adverteer- stappen naar de rechter als het ders vragen "voor de zekerheid" ex- Commissariaat voor de Media de tra zendtijd aan bij de STER omdat commerciële zenders TV 10 en Ve- ze nog onzeker zijn over de toe- ronique uitzendingen op de kabel komst van de commerciële omroe- verbiedt. Voorzitter Eenhoorn van pen. Reclamebureaus hebben dit de de Vecai zei dit gisteren voor de adverteerders aangeraden om zich NCRV-microfoon. "Een verbod op zo "veilig te stellen" voor een even- uitzending vindt Eenhoorn tegen tueel negatief besluit van het Com- elk belang van de exploitanten ind- missariaat van de Media over de toe- ruisen. De kabel kan niet overleven laatbaarheid van TV 10 en Véroni- als-er niet steeds nieuwe program- que. Dit besluit valt vóór 2 oktober, ma's worden aangeboden, zo meent de officiële startdatum van Véroni- de Vecai. Het gaat de exploitanten que. volgens Eenhoorn niet zozeer om Volgens H. Nieman. directeur het mislopen van eventuele omzet van de Vereniging van Erkende Re- maar meer om ruimte voor toekom- clame- en Adviesbureau's (VEA), stige ontwikkelingen. moeten adverteerders de STER- zendtijd die ze in 1990 willen heb ben, nu aanvragen. Het duurt onge veer een maand voor deze aanvra gen door de STER zijn verwerkt. "Half oktober krijgen de adverteer ders de zendtijd-toewijzingen van de STER binnen. Ze kunnen dan alsnog beslissen of ze wel of niet op de toewijzingen ingaan", vertelt Nieman. Als het besluit v kunnen. Van de Zandt stelde echter dat de patiënt dan vaker met een "vreemde" huisarts zal worden ge confronteerd. Bovendien is de toe loop naar poliklinieken die avond- spreekuren hebben ingesteld vol gens hem ook minder groot dan ver wacht. De nota geeft richtlijnen voor de bereikbaarheid van de huisarts. Zo moet de patiënt die hulp vraagt als de huisarts of assistente tijdens de praktijkuren de telefoon niet kan beantwoorden, via een doorscha kelapparaat worden doorverbon den met een waarnemende praktijk of boodschappendienst. Het ant woordapparaat moet zo min moge lijk worden gebruikt: doorverbin den met een "mens" staat voorop. Elke huisarts moet tijdens de praktijkuren binnen vijf minuten te bereiken zijn via een semafoon, au totelefoon of andere apparatuur. In spoedgevallen moet hij binnen een kwartier bij de patiënt kunnen zijn. Doktersdiensten moeten voldoen aan dezelfde eisen als de individue le huisartsen. De LHV stelt wel enkele voor waarden: extra kosten moeten wor den vergoed (hoe hoog die zijn valt nog niet te zeggen) en daarbij is spe ciale aandacht nodig voor de hono rering van de "achterwacht". Dat is vaak de partner van de arts. Gok moet eerst onderzoek worden ge daan naar het aanbod en de kwali teit van de benodigde communica- tie-apparatuur. Vandaar dat de LHV er van uitgaat dat de richtlij nen pas over een jaar of vijf door alle huisartsen kunnen worden nage leefd. DEN HAAG (GPD) - Een verplichte hondepenning en speciale afvalzak- jes in de schappen van supermark ten moeten een einde maken aan het 'grootste kleine probleem' van Nederland: hondepoep. De (her-)in- voering van penningen moet ertoe leiden dat elke gemeente precies weet wie hondebelasting betaalt. Met de hondepoepzakjes moet het baasje de drol van zijn viervoeter zelf opruimen. Deze aanpak wordt voorgesteld in 'Bestrijding Overlast door Hon den', een handleiding die is samen gesteld door de Nederlandse Vere niging van Reinigings Directeuren (NVRD). Nederland telt ongeveer ander half miljoen honden die gezamen lijk zo'n 160 miljoen kilo poep per jaar uitwerpen. Dat wekt niet alleen irritatie op bij mensen die daar keer op keer intrappen. De uitwerpselen bedreigen bovendien gezondheid en milieu. De drol van een zieke hond bevat ziektekiemen. Een spe lend kind dat een graai doet in het 'hoopje,' loopt het risico via de mond besmet te raken en ziek te woFden. Hondedrollen bevatten te vens fosfaten die schadelijk zijn voor het milieu. De hoogste tijd om de hondebe- zitter te wijzen op zijn verantwoor delijkheden, vinden de reinigings directeuren. Een gedragswijziging van het baasje beschouwen ze als enige afdoende oplossing van het poepprobleem. "Het moet vanzelf sprekend worden dat de baas de uit werpselen opruimt. Er moet een kli maat ontstaan waarin degene die dat niet doet, abnormaal wordt ge vonden. Die strategie werkte bij de anti-rookcampagne". De reinigingsdirecteuren begin nen drie geïnterresseerde gemeen ten om medewerking te vragen. Daarnaast gaan ze op zoek naar een fabrikant die de hondepoepzakjes wil maken en winkels die ten min ste een half jaar willen proberen ze aan de man te brengen. Daarmee is het probleem echter nog niet opgelost. De reinigingspo- litie moet controleren of de honde- bezitter daadwerkelijk met zijn zak je achter zijn vrolijke viervoeter aanrent. Dat kost geld. Dus moet de HALFWEG - Brandweerlieden uit de Haarlemmermeer traden gisteren in Halfweg rond NS-president Ploeger (midden) op als 'boze boeren' uit 1839. Agrariërs protesteerden in dat jaar tegen de aanleg van de eerste spoorlijn in Nederland, die tiLssen Amsterdam en Haarlem. De Nederlandse Spoorwegen vierden gisteren het feit dat 150 jaar geleden op 20 september het treinverkeer van start ging. (foto and riaat negatief uitvalt, kunnen ze ge woon van de toewijzingen gebruik maken. De STER heeft dan wel een veel grotere hoeveelheid aanvragen dan ze aankan, maar dat is volgens Nieman altijd al het geval. STER-directeur Smeekes deelde gisteren mee dat de STER voor 1990 een inkomstenderving vari zeker enige tientallen miljoenen guldens verwacht als TV 10 en Véronique in derdaad worden toegelaten op de kabel. "Wij beschouwen dat jaar echter als een overgangsperiode, waarin de STER nog steeds zal fun geren als marktleider. Wij bedienen zes miljoen huishoudens, de com merciële omroepen vooralsnog maar drie miljoen". Rechter De kabelexploitanten in de Vecai Luchtbrug Binnen een maand gaan de eerste hartpatiënten voor 'een operatie naar een privékliniek in Londen. De organisatie van deze "luchtbrug" komt van de Stichting Nederlandse Hartpatiënten, die daarmee iets wil doen aan de lange wachtlijsten in de ziekenhuizen. De stichting heeft in-, middels alle ruim 350 cardiologen in Nederland aangeschreven om haar bemiddelingsdiensten aan te bieden, zo maakte voorzitter J. van Overveld gisteren bekend. Brandbrief In de komende kabinetsperiode moet 170 miljoen gulden geïnves teerd worden in mensen en midde len voor de rechterlijke macht. Rechters en officieren van justitie worden overspoeld door nieuwe ontwikkelingen die vragen om een samenhangend beleidsplan, een soort Delta-plan. Dit schrijft de Ne derlandse Vereniging voor Recht spraak in een brandbrief aan infor mateur Lubbers. Volgens NVR- voorzitter mr. C. Fliek dreigt de werklast zo groot te worden dat de omvang van de rechterlijke macht niet meer toereikend is. Verkrachting Twee 20-jarige mannen Uit Weert, zijn gisteren in Den Bosch in hoger beroep wegens verkrachting ver oordeeld tot vijf en drie jaar gevan genis. Dat is voor beiden twee jaar minder dan de straf die de Bossche rechtbank hen in december toebe deelde. Met een derde verdachte verkrachtten de jongens op 2 sep tember vorig jaar op zeer geweldda dige wijze twee vrouwen in een Eindhovens park. De rechtbank overtrof in haar vonnissen eind de cember de eisen van de officier met ettelijke maanden. Afwijkingen Vanaf de vierde maand dat vrou wen zwanger zijn, kunnen hartaf wijkingen bij het ongeboren kind worden geconstateerd. Ook stoor nissen in het hartritme kunnen met behulp van een nieuwe techniek worden vastgesteld en behandeld. DEN HAAG (ANP) - PvdA-fractie- leider Kok wil de personele invul ling van ministersposten niet, zoals te doen gebruikelijk, pas in het laatste stadium van de formatie be spreken. Bij het spreken over mi nisters-kandidaten moet er volgens Kok ruimte voor zijn dat de onder handelaars elkaar beïnvloeden. AMSTERDAM (GPD) - Een 22-jari- ge student die ervan werd verdacht toenmalig onderwijsminister Deet man in de buik te hebben geschopt is door de Amsterdamse politie rechter vrijgesproken. Politierech ter mr. F. Muskens achtte het niet overtuigend bewezen dat de stu dent aardrijkskunde en maatschap pijleer het hem ten laste gelegde ook had gepleegd. Op 9 november vorig jaar werd de Student aangehouden tijdens een protestactie bij het Allard Pierson- museum in Amsterdam. Minister Deetman was daar op werkbezoek. Hij heeft altijd ontkend de dader te zijn. Kok zei dit gistermiddag, toen hij een toelichting gaf op een brief aan informateur Lubbers. In die brief geeft de PvdA-fractie het groene licht voor verdere be sprekingen over een centrum-links kabinet op basis van de voorstellen, die informateur Lubbers maandag deed. De PvdA accepteert een zetel verdeling 7-6-1 voor respectievelijk CDA, PvdA en D66. "Uiteraard speelt in zo'n geval de getalsmatige onder- of overbedeling een rol bij de verdere verdeling van portefeuilles en staatssecretariaten". Kok liet er in zijn mondelinge toelichting geen misverstand over bestaan, dat PvdA en CDA hierover van mening verschillen. Over de portefeuille-verdeling- moet volgens Kok in een vroeger stadium worden gesproken. Hij zei het een onverstandig moment te vinden om nu claims op tafel te leg gen. Met name de post van justitie ligt gevoelig, nu de kwestie van de euthanasie bij de kabinetsformatie zo veel aandacht krijgt. Ook CDA-onderhandelaar De vries is er voorstander van dat "in een vroege fase helderheid wordt verschaft over de portefeuilleverde ling". Daarbij moet het accepteren van D66 in een nieuw kabinet, aldus De Vries, als een belangrijke tege moetkoming jegens de PvdA wor den beschouwd. Justitie ge coalitie het ministerie van justi tie krijgt. Voor de VARA-radio zei De vries dat vooral met het oog op het vervolgingsbeleid voor eutha nasie, "wij ons iets geruster zouden voelen als straks op het ministerie van justitie een christen-democraat zit". De Vries wilde nog niet van een eis spreken, maar "het vertrouwen in de werkbaarheid van afspraken zou ongetwijfeld gediend zijn als een CDA'er op het ministerie van justitie zit". Kok zei verder dat de voorberei dingen voor de eigenlijke formatie- besprekingen wat hem betreft nu wel lang genoeg hebben geduurd. Na twee weken wordt het tijd om met alle betrokkenen rond de tafel te gaan zitten, meent Kok. Hij ver schilt hierin van mening met CDA- onderhandelaar De Vries, die giste ren in een brief aan de informateur liet weten beschikbaar te zijn voor voortgezette besprekingen, "voors hands op bilaterale basis". hondebelasting in de toekomst om hoog tot 70 a 90 gulden per jaar. Wie zonodig twee of meer honden wil houden, moet progressief meer dokken. De (her-)invoering van de 400 tot 500 gulden kostende honde penning maakt ontduiken van die wettelijke verplichting haast onmo gelijk. De reinigingsdirecteuren: "Hondebezitters vinden dat de ge meente de poep moet opruimen; ze betalen toch niet voor niets honden belasting? Maar de opruimplicht is niet af te kopen". Om de hondebezitter enthousiast te maken voor het poepzakje, stelt de vereniging een fikse verhoging van de boete voor. Op dit moment betaalt een laks baasje tussen de 20 en 25 gulden per overtreding. In de toekomst kan dat oplopen tot 250 gulden. De reinigingsdirecteuren beseffen dat zij veel geduld moeten oefenen: "Het zal veel tijd kosten, maar Nederland wordt hondepoep- vrij". ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Rot terdam, mr. Hendriks, heeft giste ren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen een 47-jarige vrouw die er offi cieel van wordt verdacht tussen 1985 en 1989 vanuit de Dominicaan se Republiek acht vrouwen naar Nederland te hebben gehaald waar zij gedwongen in de prostitutie te recht kwamen. Maar volgens de officier gaat het om tussen de dertig en veertig vrou wen. Verder eiste de officier dat de vrouw het financieel voordeel van de handel, minstens 40.000 gulden, teruggeeft. De vrouw ontkende in alle toonaarden. Slechts twee geval len, die overigens niet ten laste wa ren gelegd, gaf zij toe. Maar daaarin ging het volgens de verdachte om meisjes die er zelf om gevraagd had den en die wel degelijk wisten wat hen te wachten stond. Tegen vier andere verdachten die gisteren terecht stonden werden straffen geëist van drie jaar (twee maal), en negen en twaalf maanden. De vrouwen en soms heel jonge meisjes werden geronseld in de Do minicaanse Republiek. Vaak werd hen een goede toekomst in een fa briek of als hulp in de huishouding in Nederland voorgespiegeld. Om het allemaal wat eenvoudiger te ma ken werden de vrouwen erkend als zijnde een kind van een Domini caanse vrouw die al in Nederland woonde. Op die manier kregen de vrouwen moeiteloos een Neder lands paspoort, dat hen overigens in Nederland in de meeste gevallen onmiddellijk werd afgenomen. Ook moesten de vrouwen meestal onmiddellijk na aankomst in Ne derland aan het werk, vaak achter de ramen, wat een paar extra verne derend vonden. De vrouwen moes ten wel want dat was de enige ma nier om de enorme bedragen die zij moesten betalen voor de overtocht naar Nederland te kunnen betalen. Weigerden de vrouwen nog langer te betalen dan werden zij bedreigd, of hun families die achtergebleven waren in de Dominicaanse repu bliek. DEN HAAG/GRONINGEN "Woest" is de Landelijke Studen tenvakbond (LSVB) op demissio nair minister Deetman (onderwijs). Op de valreep heeft de bewindsman de Tweede Kamer voorgesteld de regels voor toepassing van de zoge noemde hardheidsclausule flink aan te scherpen. Als de Kamer daar mee instemt, vangt een grote groep studenten die een beroep doet op deze hardheidsclausule straks bot. door Theo Haerkens De woordvoerder van de LSVB, Jaap de Bruijn, steekt zijn ergernis over de jongste manoeuvre van de veelbekritiseerde minister van on derwijs niet onder stoelen of ban ken. Als de Tweede Kamer het voor stel van Deetman accepteert, is dat een forse stap terug. De rechtsposi tie van een grote groep studenten wordt aangetast omdat de minister bang is voor nieuwe tekorten op de begroting voor de studiefinancie ring. De bond schat het aantal studen ten dat mogelijk nadeel ondervindt van de wijziging op zo'n tien- tot twintigduizend. De Informatise ringsbank, die de beurzen uitbe taalt voor het ministerie van onder wijs, is wat terughoudender en houdt het op niet meer dan zo'n zes duizend gedupeerden. De hardheidsclausule in het beur zenstelsel is ingevoerd als vangnet voor studenten met problemen. Ie dere student heeft recht op een ba sisbeurs die voor uitwonehden neerkomt op zo'n 600 gulden per maand. Daarnaast krijgen studen ten een aanvullende beurs in de vorm van een gift of lening die af hankelijk is van het inkomen - en dus de bijdrage - van de ouders. Als ouders weigeren te betalen of eenvoudig onvindbaar zijn, kan de student met een beroep op de hard heidsclausule bij de Informatise ringsbank in Groningen aanklop pen voor een aanvulling op de beurs. Het inkomen van de ouder blijft dan buiten beschouwing. De ze regeling geldt voor studerenden van 21 jaar en ouder. Dat wil de de missionaire minister van onderwijs nu veranderen. Ook studenten van af 18 jaar moeten zich op de regeling kunnen beroepen. Dat is geen idee van de minister van onderwijs persoonlijk. De be windsman zag zich tot het voorstel len van de wijziging gedwongen, omdat het College van Beroep Stu diefinanciering, een onafhankelijke rechter, hem dat gebood. Het colle ge constateerde eind vorig jaar dat er bij de toepassing van de hard heidsclausule met twee maten ge meten wordt. Wie ouder is dan 21 heeft meer rechten dan een jongere student. Om die reden gebood het College van beroep de Informatiserings bank op 28 december van het vorig' jaar de aanvraag van zo'n 800 stude renden opnieuw te beoordelen. De Informatiseringsbank wilde wel, maar kon op grond van de geldende regels niet tot andere conclusies ko men. Kortom, de bewindsman moest de spelregels wijzigen. Deetman schoof die ingreep voor zich uit omdat er nogal wat haken en ogen aan zitten. Soepeler toepas sing van de hardheidsclausule bete kent immers dat meer studenten een aanvullende beurs krijgen en daar is extra geld voor nodig. En dat is niet bepaald aantrekkelijk voor een minister van onderwijs die toch al jarenlang moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. Toen de Nationale ombudsman de bewindsman onlangs op de vin gers tikte en het uitblijven van na dere maatregelen "onbehoorlijk" noemde, kon Deetman niet anders dan een andere regeling voorstel len. In zijn plan worden alle studen ten over een kam geschoren en tege lijkertijd zijn de voorwaarden om voor aanvullende financiering in aanmerking te komen aange scherpt. Voortaan moet een student kunnen aantonen dat er sprake is van een conflict met de ouders en dat is niet altijd even eenvoudig. Studenten die mishandeld zijn door de ouders of incestslachtoffers doen nooit vergeefs een beroep op de hardheidsclausule, evenmin als degenen die "onverzoenbare con flicten" hebben "rond levensover tuiging, geloof en cultuur". Anders ligt dat voor kinderen van geschei den ouders. Als hun vader alimenta tie betaalt, is het mogelijk dat zij volgens de nieuwe regeling minder geld krijgen dan nu. Sinds eind vorig jaar wachten zo'n 800 studenten op een tweede behandeling van hun aanvraag. Met de regeling die Deetman heeft voor gesteld, komt er aan de slopende onzekerheid over hun inkomen een einde, maar de studenten zijn er niet blij mee. "Studenten onder en bo ven de 21 jaar worden dan inder daad gelijk behandeld, maar dan wel even slecht", concludeert LS- VB-adviseur mr. A. Kerstholt. De studentenvakbond hoopt de nieuwe Tweede Kamer ervan te overtuigen dat ze deze voorstellen niet moet accepteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3