Nona Hendryx troef van Peter Baumann 'Dolfijnen belangrijker dan glamour Filmdagen geopend Knap werk 'tovenaar' Boschma UTRECHT (GPD) - Het eerste kalf was een daalder waard. Gister avond werd tijdens de openings avond van de Nederlandse Filmda gen het eerste beeldje weggeschon ken. behorend bij de Grote Prijs van de Nederlandse Film. Het betrof de zogenaamde Vakprijs, die dit jaar werd toegekend aan de scenario schrijver Gerard Soeteman, de man die met zijn vakmanschap een be langrijk aandeel heeft gehad in de films, waarmee Paul Verhoeven en Fons Rademakers hun weg konden plaveien naar een internationale carrière. De ouverture in de Jaar beurszaal had verder een opvallend sober, om niet te zeggen kaal karak ter. Filmdagen-voorzitter Wim Ver stappen legde, in wat hij zelf al ty peerde als een 'kwartiertje zweten en stotteren' nog eens uit dat film en televisie geheel verschillende din gen zijn en ook de belangen van de ze twee media derhalve niet ver haspeld mogen worden. Daarna kon men het dan voor het eerst in negen jaar tijd meemaken dat de Nederlandse Filmdagen een Belgische openingsfilm presenteer den: Blueberry Hill, van Robbe de Hert. Presentatie eerste single Hedgehog LEIDEN - De Leidse hardrock band Hedgehog heeft in eigen be heer een eerste single opgenomen. De presentatie van de plaat, getite- led 'Lady of mercy', wordt zaterdag 23 september gehouden in het ge bouw van studentenvereniging Ca tena in de Kolfmakerssteeg 8 in Lei den. Hedgehog is een viermansforma tie bestaande uit gitarist/componist Henk Kromhout, gitarist/toetsenist Eric Kroon, drummer Willem Groe nendijk en bassist Evert Simonse. De band is opgericht in 1985. DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989KBB. AMSTERDAM Peter Baumann was begin jaren zeventig lid van de legendarische band Tangerine Dream, die nog steeds bestaat. Het Westduitse collectief was gespecia liseerd in dromerige, experimentele synthesizermuziek. De lang uitge sponnen composities, eigenlijk im provisaties, konden menigeen in die tijd vele elpees lang boeien. Tan gerine Dream werd met Klaus Schulze dé vertegenwoordiger van de zogenoemde Krautrock, die het goed deed vlak na de consumptie van een geestverruimend middel. Kosmisch, was dan ook een vaak gehanteerde term. Labelle Nona Hendryx bewoog zich in die periode op een totaal ander vlak. Met de dames-soulfunkgroep La- belle schreef zij popgeschiedenis in het stuk 'Voulez vous couchez avec moi'. Ineens was de halve wereld een beetje van de Franse taal mach tig. De struise Hendryx begon, evenals Baumann, tien jaar geleden enthousiast aan een solocarrière, die tot voor kort vier albums en het voorprogramma van David Bowies Wereldtournee opleverde. Jazz, rhy thm and blues, soul, funk en disco zijn haar terreinen. En die liggen ver van de klanktapijtjes waar Bau mann zich zo gaarne op nestelt. Toch, tegenpolen trekken elkaar aan. Baumann produceerde het jongste geesteskind van Hendryx, 'Skindiver', dat verscheen op zijn eigen label Private Music. Het resul taat is opmerkelijk en meer dan de som der delen. De samenwerking heeft geresulteerd in wat het beste kan worden genoemd avant-garde, énigszins te vergelijken met de stijl van Laurie Anderson en Peter Ga briel. Peter Baumann keerde Tangeri ne Dream in 1977 de rug toe. Vervol gens maakte hij enkele solo-al bums, waaronder 'Romance '76' en 'Transharmonic nights'. Daarna hield hij het voor gezien in West- Duitsland. Baumann koos de Vere nigde Staten als zijn thuisbasis. Daar maakte hij nog enkele platen, die hij zelf song-oriented noemt. „Maar die muziek sloeg niet aan. Daarom besloot ik terug te gaan naar wat ik het beste kan: instru mentale muziek gebaseerd op syn thesizer. Toen ontstond Private Mu- Het zijn complete tegenpolen. Hij, de Westduitser Peter Baumann, is de zwever, de dromer, de man die weinig moet hebben van vocalen en agressie. Zij, de Amerikaanse zangeres Nona Hendryx, is het toonbeeld van levendigheid, van energie. Het kan raar lopen in de muziek. Bauman en Hendryx hebben elkaar gevonden. Dat lijkt beiden uit te komen. Zij kan een prettige wending gebruiken in haar al redelijk florerende carrière. Hij heeft een commercieel succesje nodig voor zijn platenlabel Private Music, dat soms onterecht door het leven gaat als new age-label. De gewone mens noemt dat behangmuziek. Tegenpolen vinden elkaar „Ik voelde mezelf indertijd jong genoeg om een andere carrière te beginnen, naast of los van Tangeri ne Dream. Maar daarom was het in mijn ogen nodig Duitsland te verla ten. Ik zal daar altijd in verband door Fred Hoogenboom worden gebracht met Tangerine Dream. Dat geldt ook, in iets minde re mate, voor Londen. Vandaar New York. Ver van de thuisbasis. Bovendien werkt de stad inspire rend." Private Music werd in 1984 opge richt, een jaar later verscheen het eerste produkt. Tot nu toe heeft het label tientallen platen/cd's voortge bracht. Veel relatief onbekende na men. zoals Yanni, Patrick O' Hearn, Bill Gable en Suzanne Ciani. In de meeste gevallen betreft het synthe sizermuziek met soms spaarzame vocalen. Maar Private Music bracht ook produkten uit van gevestigde ar tiesten. Leo Kottke vond er met zijn traditionele akoestische gitaarmu ziek onderdak. Eddie Jobson (ex- Roxy Music) bracht er een album op uit, de aloude Ravi Shankar mocht er zijn sitar voor oppakken en zelfs Andy Summers bewees op Private Music dat er leven is na The Police, al is dat in de vorm van bijna pure jazz. En...Tangerine Dream ver scheen via Baumanns label. Voortkabbelend Private Music wordt vaak in één adem genoemd met new-agemu- ziek. Dat is lastig te omschrijven Nona Hendryx: een nieuwe episode. muziek. Het resultaat komt in elk geval altijd neer op doorgaans rusti ge tegen het zweverige aan en hoofdzakelijk instrumentale klan ken. Clean is misschien nog de bes te omschrijving. New age is ook bra ve muziek, zonder opwinding, on gemerkt voortkabbelend. Nu gaat dat maar ten dele op voor de produkten van Private Music, waarin doorgaans een klein muzi kaal avontuurtje niet wordt gschuwd. Een echt puur new age-la bel is Öij voorbeeld Windham Hill Records. Daar zou bij wijze van spreken een uurtje vinyl kunnen worden gevuld met vogel- tjesgetsjilp en een enkel toetsenin- strument. Rustieke landschapjes in muziek vertaald. „Zeer persoonlijke muziek", zo omschrijft Baumann de produkten op zijn label. „Het is geen muziek die je beluistert in een discotheek of van de radio, maar thuis, als het donker is. Het is een persoonlijke ervaring tussen de luisteraar en de artiest." Met dit soort teksten komt de bedachtzaam formulerende Bau mann -voortdurend op de proppen. In niets lijkt hij op de langharige toetsenman van weleer. Baumann ziet er uit als een keurige yup. Het type zakenman dat losjes, maar goed in het pak zit. Het kapsel keu rig, maar net niet té. En mèt een wel vaartsbuikje. Baumann is een soort eenmans ballotagecommissie als het gaat om het aantrekken van artiesten (op de groep Tangerine Dream na allen eenlingen) voor zijn label. Zijn crite ria: „Het kan van alles zijn. Als de muziek maar een eigen stijl heeft, als de artiest maar talent heeft. En... als de muziek maar niet agressief (foto GPD) is." Niet agressief „Ja, niet agres sief." Dus. punk bij voorbeeld zou niet kunnen? Verwarring: „Eh, als het agressie ve punk is niet, nee. Positieve punk wel. En, heel belangrijk, met per soonlijke teksten met inhoud." El- vis Costello dan? Die heeft toch sterke teksten. „Héél sterke tek sten. Maar... de muziek is wel erg agressief. Dat kan dus niet op Priva te Music. Tracy Chapman kan weer wèl." Goed. Hoe dan ook, met het bij zonder eigentijdse 'Skindiver' kan Private Music zich enigszins losruk ken van het geitewollen sokken imago. Tot nog toe heeft de muziek van het label bovendien geen echt tot de verbeelding sprekende ver koopcijfers veroorzaakt. Dat is nu net waar Nona Hendryx voor kan zorgen. Wendy -Transvision Vamp- James: 'A romance in many dimensions'; poppen theater van Feike Boschma. Poppen: Feike Boschma. Muziek: Iraklis Paskalidis. Regie: Nikos Armaos. Gezien op 20 september in het LAK, aldaar vanavond nog te zien. AMSTERDAM - Het bevalt Wendy James maar niks dat ze in Amsterdam nog steeds in volledige anonimiteit over straat kan lopen. "Ik ben er zelfs heel kwaad om en vraag me af wat hier kan zijn misgegaan", bekent de kor date frontvrouw van Trans vision Vamp, alvorens het afgesproken rollenspel tijde lijk op zijn kop te zetten via het stellen van een hele serie vragen over Nederland als popmuziekland. door' Louis Du Moulin Hoe komt het dat wij haar groep nog niet hebben ontdekt als overal elders in Europa Transvision Vamp al is doorgebroken? En als de Hol landse discjockeys hun pioniers geest hebben verloren en nog alleen maar hun Engelse collega's volgen, waarom is 'Baby I Don't Care' dan hier geen hit geworden? Is dan ook de gigantische stormloop op het tweede album 'Velveteen', in de eer- Wendy James: 'Ik zal nooit eisen dat er een limousine voor mij klaar staat. nist Tex Axile liet zich evenwel door deze welkome kerstsurprise geenszins imponeren. Slechts over een overeenkomst, waarbij volledi ge artistieke vrijheid werd gewaar borgd, kon worden gesproken, luid de het hoogmoedige antwoord van Wendy Co. Wonderwel toonde de Amerikaanse platenreus begrip, waarmee de inleiding van het be oogde succesverhaal een feit was. „De afspraak was eigenlijk heel simpel," recapituleert Wendy Ja mes," We hebben gezegd: wij leve ren de muziek, de hoezen, de idee- ën, enzovoort. Jullie zorgen voor de verkoop. Op deze wijze doet iedere partij datgene waarin hij het beste is. Het is ook de enige manier, waar op je als artiest kunt overleven, denk ik. Als je je niet uit naar eigen eer en geweten door te luisteren naar buitenstaanders, dan raak je vroeg of laat het spoor bijster. Ik zeg niet dat onze filosofie de gemakke lijkste is. We zouden misschien nog veel groter zijn geweest, als we meer waren ingegaan op alle marketing- strategién die er toch altijd voor je worden bedacht als eenmaal blijkt dat er belangstelling voor je bestaat. Maar zouden we voor ons gevoel evenveel gepresteerd hebben? Ik vrees van niet." Overwining „Onze grootste prestige-overwin- ning op al onze zakelijke partners is wel geweest dat we in januari onze voorjaarstournee op het laatste mo ment hebben afgezegd en vervol gens nog voor 1 juni met een album voor de dag zijn gekomen met een album, dat binnen een week num mer een stond. Iedereen had ons dat drastische besluit met klem ontra den, noemde het zelfmoord. Wij vonden echter dat we op dat mo ment niet anders konden doen dan stoppen met het toeren, waar we geen zin meer in hadden, omdat we popelden om de nieuwe nummers, die Nick had geschreven op te ne men," aldus Wendy, die overigens met Sayer, in de praktijk Transvi sion Vamp's voornaamste compo nist, enige tijd geleden is overge schakeld op een broer-zus-relatie. Wendy James staat open voor een dialoog met haar 'slachtoffers'. Niet dat ze de hoop heeft ze te kunnen bekeren, maar ze zou ze misschien wel kunnen overtuigen om meer te doen voor Ark, de strijdbare ecolo gische organisatie, waar ze zich in navolging van haar goede vriendin Chrissie Hynde geregeld voor in spant. „Het is fijn dat mensen als Sting en Chrissie proberen de mensen te wijzen op de noodzaak van een mentaliteitsverandering. Het zou nog beter zijn indien tieneridolen als Jason zich zo zouden inspannen. Zij spreken de jeugd nu eenmaal veel meer aan en van de jongeren zullen we het straks toch moeten hebben," weet Wendy. Betrokkenheid „Ik heb ook volop mijn twijfels over de betrokkenheid van de popwe reld bij de brandende sociale vraag stukken'van vandaag en morgen. Die wordt beslist overschat. Er zijn maar paar sterren die hun nek dur ven uitsteken en die zijn allemaal dik in de dertig, dus automatisch al wat wijzer. Onder de jongere garde zie ik, mezelf buiten beschouwing latend, helemaal niemand. Natuur lijk gebeurt er af en toe wel wat, maar niet uit overtuiging. De vier benefietconcerten die Bon Jovi jaarlijks geeft zijn bedoeld om de manager uit de gevangenis te houden. Ze hebben te maken met zijn aanhouding wegens de smok kel van een 64 ton hasj naar Ameri ka, niets met het streven naar een gezondere wereld. Ach weet je. de meeste popsterren denken alleen maar aan hun eigen carrière en het instandhouden van de veroverde luxe. Cocaïne en limousines, als die er maar zijn. Nou, ik vertel je: nie mand zal mij ooit cocaïne zien ge bruiken of eisen dat er een limousi ne voor me klaar staat. Als dat geld dan toch moet worden uitgegeven, dan red ik liever een paar dolfij- LEIDEN - Een lap tule, een paar stokken en een strooien hoed. Wie hiermee een mondaine dame tot leven kan wekken is een tove naar en dat is de poppenspeler Feike Boschma dan ook in zekere zin. Vrijwel onzichtbaar voor het publiek laat hij de lap tule bewe gen, daarmee een persoon van vlees en bloed suggerend. De be wegingen zijn zo karakteristiek en levensecht dat je op een gege ven moment vergeet dat het om een pop gaat. De dame met tule speelt de hoofdrol in "A romance of many dimensions', een nieuwe produk- tie van Feike Boschma, die vooral in samenwerking met Griekse ar tiesten tot stand is gekomen, het verhaal is gebaseerd pop de rela tie tussen de poppenspeler en zijn creatie; een thema dat we uit veel sprookjes en verhalen herken nen. Feike Boschma bemint de door hemzelf tot leven gewekte dame van tule en probeert haar op allerlei mogelijke manieren te bekoren. Hij laat een danseresje voor haar opdraven (een andere prachtige pop) en schenkt haar een hondje, maar ze is niet geïnte resseerd. Als de dame van tule tot overmaat van ramp valt voor de charmes van de heer met de hoed, een ander door Feike Boschma uit stjof 'gecreëerd personage, wordt het de poppenspeler teveel en vernielt hij zijn eigen lieftallige creatie. Na de pauze krijgen we een ou der werk van Feike Boschma te zien: "Le theatre est mort, vive le theatre", een miniatuurpoppen spel dat zich afspeelt in een oud theater dat tegen de vlakte gaat. Tussen de puinhopen brengt een oude toneelmeester de eens zo schitterende kostuums weer tot leven en laat het theater nog een keer in zijn oude glorie herleven. We krijgen een aaneenschakeling van optredens te zien, eindigend in een laatste uitzinnige finale. Feike Boschma's poppenthea ter is bijzonder omdat het uitstijgt boven het gangbare poppenspel. (foto Emllio Brizzi) Bij Feike Boschma is niet het ver haal belangrijk, maar de pop, die dankzij de toverhand van Feike Boschma wezens van vlees en bloed suggereren. Een knap stuk je techniek dat door meer dan al leen poppentheaterminnend pu bliek bekeken zou moeten wor den. WENDELIEN VOOGD In het gezelschap van de strip-figuren Suske en Wiske bekijkt prins Bern- hard het nieuwe album 'De rinoramp'.. (foto and Strip-album voor prins Bernhard ARNHEM (ANP) Prins Bernhard heeft als president van het Wereld Na tuur Fonds-Nederland woensdag in Arnhem het eerste exemplaar van de nieuwe Suske en Wiske strip ontvangen. Het nieuwe album 'De Rino ramp', waarin de strijd tegen neushoornstropers centraal staat, is tot stand gekomen in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds (WWF). Twee jaar geleden ontstond bij de uitgever van de strip, het Belgische Standaard, het idee om samen met het WWF een actie te starten voor het behoud van de neushoorn. Met name de zwarte neushoorn in Afrika wordt door stropers met uitroeien bedreigd. De illegale handel in hoornen is daarvan de voornaamste oorzaak. Er werd besloten een stripalbum uit te geven in de Suske en Wiske-reeks, met daarin aandacht voor het behoud van de neushoorn. In het stripverhaal komt een brief voor van prins Bernhard, waarin hij aandacht vraagt voor het lot van de neushoorn. Verder worden in 'De Rinoramp' de lezers opgeroepen het werk van het WWF te steunen. Boven dien gaat een deel van de opbrengst van de strip naar het fonds. Bij deze popfenomenen denkt Wen dy James aan groepen als The Sugarcubes, Pretenders en zeker ook aan Transvision Vamp. „Wij hebben ons bestaansrecht al bewe zen door tegen alle negatieve publi citeit in steeds populairder te wor den. Ons kunnen ze niet veel meer maken. Waar het nu om gaat is dat we een levende legende worden. En dat zal ook gebeuren. Geen twijfel over mogelijk!" Dat stoutmoedige plan trok Wen dy James reeds vijf jaar geleden. Sa men met gitarist Nick Christian Sayer, die haar als schuchter zange resje uit een wijnbar in haar toen malige woonplaats Brighton had geplukt. De eerste tweeëneenhalf jaar leefde het eensgezinde tweetal vooral van de liefde en liepen al hun pogingen tot het bemachtigen van een verlossend platencontract stee vast op niets uit. Uitgerekend de maatschappij waarvan ze het minst verwachtten. MCA, liet eind 1986 alsnog weten dat ze serieus geïnte resseerd was. Transvision Vamp intussen ge completeerd door bassist Dave Parsons en drummer annex toetse ste week nota bene al goed voor een afzet van 340.000 exemplaren, aan alle Nederlandse media voorbijge gaan? Wendy James, nauwelijks be komen van een flitsende triomf tocht door Scandinavië, weet am per hoe ze het heeft. Haar stijgende verbazing heeft wel tot gevolg dat ze even later maar wat graag uit de doeken doet waar zij en haar Trans vision Vamp voor staan. Slechts afgaande op haar rauwe geluid laat de Londense formatie weinig te raden over: hier is sprake van een gedreven groepje, dat tracht in de voetsporen te treden van Velvet Underground, Patti Smith en The New York Dolls. Wie Transvision Vamp ook onder ogen krijgt bijvoorbeeld in de clip van de nieuwe single 'Landslide Of Lo ve' of op 22 september in Paradiso zal wellicht sneller aan Blondie denken. Omdat Wendy James even zeer hooggeblondeerd is als Debbie Harry en niet minder sexy wenst over te komen. Erkenning Juist vanwege die visuele verleide lijkheid heeft Transvision Vamp nog steeds niet die algemene erken ning gekregen, die ze verdient, meent de 23-jarige aanvoerster. Aan publiek succes geen gebrek, maar in de ogen en oren van de (Britse) muziekpers hebben de 'Vampers' nauwelijks nog iets goeds kunnen doen. „Alsof we geen enkele achter grond zouden hebben, alleen maar pionnen van handige platenjongens zijn, zo worden we nog steeds be handeld. In het begin is mijn opval lende uiterlijk best een voordeel ge weest, want een leuk meisje in de groep betekent al snel grotere foto's in kranten en tijdschriften. Inmid dels ben ik bijna geneigd te geloven dat het beter is om een meer neutra le indruk te maken." Anderzijds, de invloed van de be schouwende journalistiek moet ze ker niet worden overschat, stelt Wendy James. „Er wordt door bui tenlanders nog altijd behoorlijk hoog opgekeken tegen de mening van bladen als New Musical Ex press, Melody Maker, Record Mir ror en Sounds, maar samen hebben ze nog niet de oplage van Farmer's Weekly. Met andere woorden: zo groot is hun bereik nu ook weer niet. Artiesten de hitparade in schrijven kunnen ze echt niet. We hebben dat gemerkt toen we zo'n twee jaar geleden met onze eerste belangrijke single ('Revolution Ba by') even hun steun mochten genie ten. Ondanks alle voorpagina's flop te die plaat. Deze zomer werd 'Baby I Don't Care' over de hele linie zo ge kraakt dat het niet mooi meer was, maar we haalden wel de eerste plaats." Vandaar dat ze zich niet meer uit het veld zal laten slaan door vernie tigende kritieken. „De eerste keer dat je de grond in wordt geboord doet het pijn, enorm veel zelfs. Je went er ook niet aan, je gaat het wel relativeren. Je denkt ook: hier is ie mand slecht met zijn vak bezig, want hij of zij laat zich leiden door allerlei vooroordelen. En je herkent op een gegeven moment een vast patroon. Dat is dat de pers in Enge land dol op je is als je het nog niet hebt gemaakt en dat je op handen wordt gedragen als je bent uitge groeid tot een levende legende zoals Bruce Springsteen of Bob Dylan. Zit je daartussen en kun je toch je hoofd boven water houden, dan ben je aan de goden overgeleverd. Waar schijnlijk omdat men het niet kan hebben dat je onafhankelijk bent." Bestaansrecht

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25