Teleur stelling over het resultaat Het betaald voetbal als de 'moderne slavernij' S"STV Vierde nul voor Piket Jubileumduel Van't Hek wordt show Leidse jurist waarschuwt voetbaltalent Nijdam wint Parijs-Brussel 'voor de lol' Kleurrijk elftal klopt Oranje voor lege tribune's Teamgenoten voor rechter DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 TILBURG (ANP) Kasparov en Ivantsjoek zijn geen vrienden. Vol gens de letter van de wet wel land genoten. Voor hun gevoel niet. De globetrotter Kasparov komt uit Ba koe in Azerbajdzjan, Ivantsjoek woont in Lvov, Oekraine. Hun duel in de vijfde ronde (1-0 voor Kaspar ov) van het Interpolis-schaaktoer nooi was een soort interland. De volksliederen werden gisteren in Tilburg nog net niet gespeeld, maar de rivaliteit droop er van af. Kaspar ov is wereldkampioen, Ivantsjoek volgens Botwinnik de potentiële kandidaat hem op te volgen. Weder zijds bestaat er respect voor de schaakkunsten, doch van onderlin ge glasnost - is geen sprake. Ivantjsoek heult met Karpov, staatsvijand nummer een van Kasparov. Door de overwinning hield de we reldkampioen zijn score met wit op honderd procent. Met zwart heeft hij nog niet gewonnen. Hij is uit op acht overwinningen en zes remises, waarmee hij de record-Elo (2780) van Fischer passeert. Na vijf ronden heeft hij drie zeges en twee puntde- lingen. Kasparov vindt Kortsjnoi nog steeds naast zich op de eerste plaats. De oudste grootmeester kehde geen genade met de jongste, Jeroen Pi ket. De Leiderdorper zette met wit de grünfelder scherp op en kwam met groot voordeel uit de opening. In het gecompliceerde middenspel tastte hij volledig mis. Met zijn 15e zet opende hij veel te voortvarend de h-lijn, terwijl de korte rokade op zijn plaats was. Binnen luttele zetten veranderde Kortsjnoi zijn passieve stelling in een hyper-actieve. Piket raakte on der druk en in razende tijdnood. Met nog één minuut op de klok voor zestien zetten gaf de debutant in compleet verloren stand op. Het be tekende zijn vierde nul in vijf partij- UTRECHT (GPD) - Uiteraard was het resultaat van de tweede voor treffelijke ontmoeting van het Ne derlands mannen-hockeyteam te gen Engeland (5-0 winst) in de on langs opgestarte Europese drie kamp (met Westduitsland) niet he lemaal ondergeschikt aan liet jubi leum van Tom van 't Hek. Daarvoor zijn de technische staf en de inter nationals nu al te veel gefixeerd op het WK in Lahore volgend jaar fe bruari. Maar dat de meeste belang stelling gisteravond op het veld van Kampong toch uitging naar het op treden van de 31-jarige Amsterdam mer, die op het terrein van zijn ei gen club z'n 200e interland afwerk te, was niet meer dan logisch en be grijpelijk. Zo goed als ook de waardering, die hem als derde speler in de Ne derlandse geschiedenis (na Cees Jan Diepeveen en Ties Kruize) voor het bereiken van deze mijlpaal ten deel viel, terecht was. Uit handen van wethouder Pot ontving de in ternational voor het duel de in 1985 ingestelde sportpenning van de ge meente Utrecht vanwege zyn bij zondere verdienste voor de sport. En dat deed de doorgaans nuchtere Van 't Hek, die na afloop door de rest van de Oranje-groep in de bloe men en cadeau's werd 'gezet', zicht baar goed. Onvergetelijk „Voor mij was dit een gewone inter land", bleef de handenschuddende jubilaris naderhand realistisch. „Ik heb een beetje het gevoel dat ande ren het belangrijker vinden dan ik zelf. Niettemin hebben de spelers mij met deze grote overwinning en uitstekende wedstrijd een onverge telijke avond bezorgd. Vooral het feit dat dit duel bij mijn eigen vere niging is afgewerkt, doet me iets. Tenslotte liggen bij Kampong de wortels van mijn hockeycarrière". Dat hij ooit nog de magische 200- grens zou passeren, had Van 't Hek' tot voor kort zelf niet kunnen be vroeden. Na het behalen van de Eu ropese titel in Moskou ('87) zette de speler (ogenschijnlijk) definitief een streep onder zijn indrukwek kende internationale loopbaan. Bij na twee jaar later, vlak voor het on langs in Berlijn afgewikkelde toer nooi om de Champions Trophy keerde hij tot ieders verrassing ech ter terug in de Oranje-selectie. En met zijn rentree kwam ook het aanvankelijk verdwenen plezier weer bovendrijven. „Het gaat zo bo ven verwachting, dat ik de intentie heb om door te gaan tot en met het WK. Ik ben weliswaar niet een van de jongsten meer, maar tenslotte draait Jimmy Connors ook nog mee aan de top. Er zitten nog wel wat ha ken en ogen aan, omdat ik pas be gonnen ben met een huisartsenop leiding. Maar ik ga ervan uit dat het een met het ander voorlopig te com bineren valt". In de afgelopen dertien jaar was de arts aanwezig op drie WK's (Buenos Aires '78, Bombay '82 en Londen '86), drie EK's (Hannover '78, Amstelveen '83 en Moskou '87) en de Olympische Spelen in Los Angeles. In die periode leerde hoc- keyland Van 't Hek kennen als een speler met een fabelachtige tech niek, een uitstekende wedstrijd- mentaliteit en een gezonde dosis humor. Maar ook als een eigenzin nig mens, die geen blad voor de mond nam. AD HEESBEEN LEIDEN (GPD) - Beloftevolle voetballers zijn' in veel gevallen de slaven van hun eigen talent. Alex Schade was jarenlang een aardige speler bij de reserves van eredivisionist Haarlem. Hij ontdekte dat zelfs een speler zonder contract kan worden beroofd van de vrijheid om te gaan en te staan waar hij wil. Schade dook in de materie, ging in Leiden rechten studeren en stelde de 'moderne slavernij' in de voetballerij aan de kaak. Hij studeerde onlangs af, maar zal zelf niet direct profiteren van zijn be vindingen want Schade ging één jaar geleden door zijn knie en herstelde nooit goed. Alex Schade: "Een speler maakt zich niet populair als hij zijn club voor de rechter sleept". De 26-jarige jurist zou wél graag de huidige en toekomstige generatie onwetende talenten willen waar- door Rob van der Zanden schuwen tegen de soms grote, boze voetbalwereld. De betaalde voetbal sport is overigens al lang niet meer de 'jungle' waarvoor ze tijdenlang is versleten. Dat neemt volgens Scha de allemaal niet weg dat in beginsel de speler van een betaald voetbalor ganisatie (bvo) nog steeds met han den en voeten gebonden is aan vele dubieuze wetten, regels en vooral gewoonten in het profcircuit. Schade noemt het juridisch on aanvaardbaar dat een voetballer het recht op een vrije keuze van arbeid wordt ontnomen. Overigens is in vele andere landen de situatie nog k Zuyderduin) schrijnender, maar het onderzoek richtte zich op het binnenland. BRUSSEL (GPD) - Eigenlijk paste Parijs-Brussel niet in zijn planning. Jelle Nijdam had zijn zinnen meer op die andere rit vanuit de Franse hoofdstad gezet, de wereldbekerwedstrijd naar Tours óp 8 oktober. „Ik deed voor de lol mee", zei hij gisteren glun derend na een imponerende over winning in de massasprint op de Brusselse boulevard Jacqmain. Geen wereldbekerwedstrijd, maar toch eentje die telt. Parijs- Brussel, gezien als het stiefkind onder de najaarsklassiekers, is voor de winnaar en diens ploeg al tijd nog goed voor zeventig FICP- punten. Daar wilden ze wel voor rijden, op spitsuur in het afgezet te centrum van de Belgische hoofdstad. Daar bewees Jelle Nijdam ook hoe snel de wieler sport evolueert. De 'blonde pijl' uit Zundert is de verpersoonlijking van die 'ra zendsnelle' ontwikkeling. Zelf onderstreept hij dat met de nogal gewaagde woorden: „De sprinter van vroeger is dood. De jongens die het alleen nog maar moeten hebben van die laatste jump en naar de finish gedragen moeten worden, zijn zo langzamerhand kansloos. Betere begeleiding en betere voeding hebben ervoor ge zorgd dat het niet meer om de souplesse in de laatste honderd meters gaat, maar puur om de macht. Je ziet hetzelfde bij de klimmers. Echte klimmers, ze hebben toch geen kans meer te gen machtrijders"? Raspaardjes Jammer voor Van Poppel, Bon- tempi, De Wilde en al die andere raspaardjes van het peloton. Ze kwamen er niet aan te pas, toen Jelle Nijdam in de laatste tiental len kilometers van de bijna drie honderd kilometer lange mara thon de kracht weer in de benen vóelde vloeien. „Echt, ik heb er aan gedacht om bij de tweede be voorrading af te stappen, maar langzaam voelde ik me sterk wor den en dan blijf je toch op je fiets". Nijdam was er dus van voren bij toen een vijftig kilometer lan ge vlucht van Jos van Aert in niets eindigde, toen de kopgroep van acht, waarin Raas overigens niet was vertegenwoordigd, in de eerste straten van Brussel werd ingelopen en toen Nico Verhoe ven een kilometer voor het einde als laatste door de bek van het pe loton werd opgeslokt. De driehoekige vlag en het fi- nishdoek in de verte, ze werkten als een rode lap op de stier die Nijdam in de finale van de koers kan zijn. De Superconfex-renner koos in eerste instantie het wiel van Jean Paul van Poppel, die eerder al hoofdschuddend had la ten blijken na zoveel kilometers niet veel macht meer te hebben. Carlo Bomans was daarna het eni ge obstakel en werd een gefrus treerde renner. Vorige week al was hij in de sprint in Merelbeke door Nijdam verslagen, nu raakte de Belgische renner andermaal ontredderd. Bomans, met ongelo vige ogen, vlak na de finish: „Ik snap er niks van. Ik had de 53-12 opstaan, Nijdam zal dat ook heb ben gereden, dat kan haast niet anders. Hij zoefde me voorbij zon der dat'ie op de trappers hoefde te staan. Hij bleef gewoon zitten. Ongelooflijk". Bijna net zo ongelooflijk als de ontwikkeling van'Jelle Nijam van proloogspecialist naar (massa)s- printer. „Jelle is een uitgekiende in de finale", trapte diens even min domme ploegleider Jan Raas gisteren een open deur in. „Die hoef ik niet veel meer te zeggen. Hij is brutaler geworden en gaat nu voor niemand meer opzij". Voornaamste reden voor de be perkte mobiliteit van de voetballer bij een bvo (of de speler nu amateur is of professional) is het vergoedin gensysteem. Dit geeft een club het recht om een vergoedingssom te vragen aan de toekomstige club van de speler die vertrekt, nadat hij zijn contract heeft uitgediend en dus vrij is. Maar óók als er niet eens sprake is geweest van een contract kan een bedrag worden bedongen. Een rare situatie die in andere be drijfstakken vreemd is. Hoewel er inmiddels normen zijn gesteld voor de hoogte van de ver goedingssom, kritiseert Schade het verschijnsel op zich. De nieuwe club moet immers maar bereid zijn om het bedrag op tafel te leggen. En dus is de speler in kwestie belem merd in zijn overgang. Schade moet eerlijk bekennen dat hij zelf niet direct nadeel onder vond van het systeem toen hij bij Haarlem zat. "Maar ik had wel team genoten die de nadelen van het sys teem ondervonden. Je denkt dat je als amateur bij een profclub makke lijk weg kan. Omdat je geen con tract hebt getekend, lijk je een vrij man. Maar een club kan zelfs door een contractaanbieding alleen al er voor zorgen dat ze voor jou een ver goeding mogen vragen aan je toe komstige club. Zonder dus te teke nen zit je in feite vast. Veel jongens weten dat niet als ze naar een prof club gaan. Het zou goed zijn als ze daarin beter werden voorgelicht". Arbeidsrecht Daar ligt een mooie taak voor de KNVB denkt de meester in de rech ten. Maar juist die KNVB is verant woordelijk voor de instelling van het vergoedingensysteem en de bij- ROTTERDAM (GPD) De opwindende Kaunda-muziek kon de pijn amper verzachten, de overwinning van het Kleurrijk elftal op Oranje (2-1) deed dat evenmin. Waar aan vankelijk werd gerekend op tenminste 25.000 toeschou wers en in stilte zelfs werd gehoopt op een vol stadion, ca moufleerde Ruud Gullit zijn teleurstelling niet. „Ik ben heel blij dat er nog wat mensen zijn gekomen", wierp de ge blesseerde aanvoerder van Oranje een blik op de bijna lege tribunes. Meer dan drie maanden na de fatale vlucht naar Paramaribo lieten zeg ge en schrijve 8.000 Nederlanders hun voetbalhart spreken en tastten diep in de portemonnee. De periode tussen de noodlotige crash, op woensdag 7 juni, en de dag waarop het Kleurrijk Elftal de techniek wil de etaleren waarvoor Nick Stienstra en de spelers naar Suriname reis den, was kennelijk te lang. Na aftrek van alle kosten, die vol gens mr. A. M. Essed, de penning meester van de stichting in de ton nen loopt, wordt de. netto-op brengst geschat op vier ton en kan in het gunstigste geval oplopen tot een half miljoen. Dat is beduidend minder dan aanvankelijk werd ge hoopt. „We hoopten op 30, 35.000 toeschouwers, maar in de aanloop naar deze wedstrijd werd al snel duidelijk", bekende mr. Essed, „dat dit een optimistische kijk was". Er kwam slechts een derde, 10.336 toe schouwers. Daaronder waren twee- PARIJS (Reuter) - Toni Kurbos, de voetballer van Nice die vori ge week door zijn doelman Fa- bien Piveteau werd verwond, wil zijn ploeggenoot gerechte lijk vervolgen. Kurbos wil de dokterskosten op de inmiddels geschorste Piveteau verhalen. Piveteau trapte Kurbos vrij dagavond na een botsing in het gezicht. Kurbos liep een lichte hersenschudding op, een aantal wonden aan de keel moest wor den gehecht. Piveteau, die in de eerste wedstrijd van het seizoen voor zeven wedstrijden werd ge schorst omdat hij de scheids rechter een duw gaf, staat nu voor onbepaalde tijd buitenspel. Hij moet een boete betalen ter grootte van een half maandsala- duizend aandeelhouders van het Stadion Feyenoord, die als enigen niet betaalden. Voorzichtig De recette bedroeg nu 410.000 gul den. Met de opbrengst van de vei ling (35.000), de bijdrage van de be taalde voetbalclubs (50.000), de sponsoring (230.000) en de tientjes actie, die voorlopig wordt geschat op een ton, komt de bruto-op- brengst op ruim acht ton. Dat be drag is volgens Essed aan de voor zichtige kant, en kan mogelijk oplo pen tot een kleine miljoen. De hoop van de organisatie is daarbij vooral gevestigd op de betaalde voetbal clubs en de tientjes-actie. „Met die geschatte opbrengst van een ton", rekende mr. Essed voor, „gaan we er van uit dat zeventiende procent van de kijkers reageert. Met de voorstelling die het Kleurrijk Elftal vanavond heeft gegeven, ver wachten we dat er meer kijkers een tientje zullen storten". Minstens zo belangrijk als de financiën vond mr. Essed de amusementswaarde van de wedstrijd. „We hebben van avond een monument neergezet. Wat ons betreft staat dat. Een wed strijd als deze is voor herhaling vat baar". Techniek „Uit zoveel talent een keuze maken is moeilijk", oordeelde Kees Rijvers na afloop. Als ooit het bewijs is gele verd dat de techniek de basis is van alles, werd dat gisteravond nog eens onderstreept. „Die geeft ook de grootste uitstraling naar het ama teurvoetbal", schreef Sonny Hasnoe, de grondlegger van de Stichting Kleurrijk Voetbal, in Jiet al even kleurige programmablad. De hele sfeer rond het voetbal in Nederland mag wat hem betreft ook best wat vrolijker. „Het is toch ook een show en entertainement". Menigeen zou echter liever heb ben gezien dat de wapenschouw van gisteravond in Amsterdam had plaats gevonden. Ruud Gullit bij voorbeeld. „Ik heb in Amsterdam behorende reglementen. Het feit dat een voetballer lid is van een club en de KNVB maakt hem onderdeel van het systeem. Het verenigings recht 'frustreert' op deze manier het arbeidsrecht, zoals de jurist het noemt. "Er is sprake van een even tuele vrijheid, geen gegarandeerde vrijheid". Steeds meer clubs lijken de fat soensnormen in acht te nemen de laatste jaren. Aangezet natuurlijk door de belangenbehartigers van de voetballers, waarvan de VVCS (Ver eniging voor Contractspelers) de belangrijkste is. Maar met de verbe terde instelling van de voetbalclubs is het bestaan van het vergoedin gensysteem nog niet aangepakt, zoals Schade graag zou zien. Talent "In principe is het juist dat een club geld wil vangen voor het feit dat ze jarenlang een speler hebben opge leid. Het gaat mij erom dat de ver goedingssom die wordt gevraagd daar niet op is gebaseerd. Het talent van een speler mag niet verdiscon teerd worden in het bedrag dat men vraagt. De waarde van het talent mag niet ten goede komen aan de oude club. Eerder zou de speler zelf ervan moeten profiteren. Bryan Roy schijnt drie miljoen waard te zijn, maar dat bedrag komt hem zelf niet toe. Hij zal op den duur wel goed terecht komen, daar niet van. Mijn bezwaar is dan ook vooral ge richt tegen de nadelen die de min dere goden ervaren", aldus Schade, die zijn doctoraal scriptie niettemin de titel 'De beperkte mobiliteit van het produkt profvoetballer' meegaf. Volgens de afgestudeerde is de voetballer vaak een bedrijfsmiddel. De gaten in de exploitatie worden er niet zelden mee gedicht. Een mar kant voorbeeld is in dit verband ere divisieclub Sparta. Daar is het be leid gestoeld op het opleiden van ta lenten die vervolgens worden ver kocht. Neeskens Schade denkt niet dat de toestand binnen afzienbare tijd zal verande ren. In het verleden bonden prof voetballers met wisselend succes de strijd aan tegen het systeem. On der andere Theo Laseroms, Johan Neeskens en Arnold Mühren. Schade denkt dat er inmiddels andere middelen zijn - een artikel van de Grondwet die een nieuwe poging rechtvaardigen. Met name de vrijheid van arbeidskeuze, zou een onderdeel zijn met perspectief. "Een speler maakt zich niet popu lair als hij zijn club voor de rechter sleept. Daarbij heeft een rechtszaak veel voeten in de aarde. Toch zou het goed zijn als iemand het voor touw nam. Je hoort de laatste tijd nog wel eens van onenigheid over vergoedingssommen. Maar er wordt daarbij alleen gediscussieerd over de hoogte van het bedrag. Het leidt de aandacht af van het werke lijke probleem". Avontuur Hij ziet voor de talentvolle jeugd speler die op avontuur gaat wel een mogelijke uitweg. "Hij zou vast moeten laten leggen dat geen ver goedingssom wordt gevraagd aan een eventuele nieuwe club die zich meldt voor hem. Maar die moed kunnen misschien alleen de échte talenten opbrengen". Zoals ook de 'gelimiteerde transfersom' die in contracten kan worden vastgelegd een clausule is die niet altijd wordt verkregen. Er is wellicht een mogelijkheid om in de toekomst met succes het systeem aan te vechten, denkt Schade. Die gaat meer en meer in de richting van een artikel uit het EG- verdrag dat spreekt over 'vrij ver keer van personen'. De Europese eenwording kan straks wat dat be treft een vooruitgang zijn. Schade beseft ook terdege dat roekeloze afschaffing van het ver- goedingenssysteem tot problemen leidt. Leegloop en financiële conse quenties voor bepaalde clubs ko men dan om de hoek kijken. Een overgangsregeling zou een uit komst bieden. Schade: "Eigenlijk moet niet de weg van de rechter worden bewandeld, maar de parle mentaire weg". een gevoel van verontwaardiging geproefd dat de wedstrijd in Rotter dam werd gespeeld. Er waren heel veel Amsterdamse jongens bij de ramp betrokken". Hans Schraders, een van de organisatoren, had geen spijt van Rotterdam als lokatie voor het benefietduel. Evenmin van de gepeperde toegangsprijzen. „Als we twee tientjes hadden gevraagd, zou den er hooguit tien procent meer kijkers zijn gekomen". Opmerkelijk was niettemin dat de goedkoopste vakken (25 gulden) vrijwel uitver kocht waren. Die financiële perikelen waren op dat moment niet besteed aan de spelers van het Kleurrijk Elftal. Met begaafde technici als Roy, Vanen burg en Rijkaard stak de formatie van Kees Rijvers die van Thijs Lib- regts duidelijk de loef af. Het zal wel toeval zijn geweest, maar net op het moment dat de Kaunda-musici zich een adempauze gunden, passeerde Ronald Koeman met z'n gevreesde pegel Stanley Menzo kansloos. Emotie Die treffer maakte heel wat minder emoties los dan de gelijkmaker van Hennie Meijer. Joop Hiele stond koud tussen de palen of de spits van FC Groningen maakte gretig ge bruik van de chaos in het op vijf plaatsen gewijzigde elftal van Lib- regts. De overwegend Surinaamse aanhang op de tribunes kon zijn lol helemaal niet meer op, toen Frank Rijkaard halverwege de tweede helft Hiele voor de tweede keer pas seerde. De vedette van AC Milan bleef tot drie minuten voor afloop op het veld, waar Kruzen en Rutjes op last van hun werkgever maar drie kwartier mochten spelen. Hoe onbelangrijk die overwin ning op zich ook was, het Kleurrijk Elftal genoot er na afloop intens van. Voor de Stichting Kleurrijk Voetbal blijft er na gisteravond ech ter nog veel te wensen over. De Am sterdamse voetbalschool geniet nu de hoogste prioriteit. Alle plannen liepen tot nu toe stuk op de financi ën. Zowel de overheid als de KNVB liet tot op de dag van vandaag wei nig positiefs van zich horen. Als daar na gisteravond verandering in komt is alles niet voor niets ge weest. Hoe mager de financiële op brengst voor de 177 nabestaanden van de vliegramp ook zal zijn. ALBERT GEESING DONDERDAG 10.00-19.00 SKY: Roeien WK in Bied. 19.00-19.30 SKY: Motor Sports News. 19.30-20.00 SKY: Surler Magazine 20.00-22.00 SKY: Paardesport Spruce Meadows Showjumping vanuit Calgary. 22.00-23.00 SKY: Indy Car World Series: vanuit Michigan. 23.00-01.00 SKY: Golf: British Open 1989. VRIJDAG 14.50-16.55 BBC 1 Goll: Ryder Cup: ver slag van de eerste dag van de competitie tussen Europa en de Verenigde Staten. 15.20-16.00 BBC 2: Paarderaces: vanuit Newbury. 16.05-16.50 BBC 2: Paarderaces: vanuit Newbury. 17.00-19.40 BBC 2: Golf: Ryder Cup. 17 10-17,30 Ned 1: Schaken: verslag van het Interpolis toernooi in Tilburg.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19