NZH: sneldiensten Zon hoogtepunt jaarfeest Celstraffen en dienstverlening voor handel in girocheques Twee maanden geëist wegens Vegpiraterif Aanvragen voor nieuwe lijnen de deur uit Vrachtwagen vernielt 75 meter vangrail PAGINA 18 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 'Kortere wachttijd inrichtingen moet in regeerakkoord' NOORDWIJK - Er moet een wettelijke garantie komen voor voldoende zorg aan geestelijk gehandicapten. In het regeerak koord moeten afspraken wor den gemaakt over een verkor ting van de wachtlijsten voor opname in een van de inrichtin gen. Die oproep heeft de Vereni ging 's Heeren Loo, een organi satie die 4.700 gehandicapten onderdak biedt, vandaag ge richt aan de kabinetsformateur R. Lubbers. De vereniging deed tijdens haar jaarvergadering in de Dr. mr. Willem van den Bergh-stich- ting in Noordwijk een klem mend beroep op Lubbers om er voor te zorgen dat de zwakzinni genzorg kan rekenen op vol doende personeel. Hiervoor is het noodzakelijk dat de salaris sen in die zorgsector vergelijk baar zijn met die in het bedrijfs leven. De vereniging vindt dat er niet mag worden getornd aan het bestaansrecht van gehandi capten. Door ontwikkelingen binen de gezondeheidszorg dreigen volgens 's Heeren Loo gehandicapten niet langer door de maatschappij te worden ge accepteerd. De jaarvergadering stond, met lezingen over de mo gelijkheden van genetische technieken, in het teken van die acceptatie. RIJNSBURG/KATWIJK/DEN HAAG Wegens een grootscheep se handel in gestolen girokaarten zijn drie Amsterdammers gisteren door de Haagse politierechter mr. R. van Leeuwen veroordeeld tot cel straffen en dienstverlening. De mannen waren op 22 december 1987 naar Rijnsburg getogen, waar een 23-jarige Amsterdammer in een winkel van EDAH gestolen giro kaarten verzilverde. Dezelfde dag deed hij dit ook nog eens bij de siga- rettenafdeling in videoland in Kat wijk. De 23-jarige had tegenover de po litie alles ontkend. Gisteren tijdens de zitting zweeg hij. Een 29-jarige Amsterdammer, was niet veel meer mededeelzamer. Tegenover de poli tie had hij cryptisch gezegd dat, wanneer hij zou bekennen, hij nog verder van huis zou zijn. De 25-jarige Amsterdammer had wel een verklaring afgelegd. Hij had de huurauto gereden waarmee men naar Rijnsburg was gereden. Ook had hij een scanner gekregen zodat hij kon waarschuwen, wanneer er politie aan zou komen. De 25-jarige had enkele dagen na zijn verklaring op het politiebureau een brief geschreven, waarin hij zijn eerder gedane mededelingen terug trok. Gisteren op de zitting kwam vast te staan, dat hij de brief onder bedreiging van de oudste verdachte had geschreven en bleef hij bij zijn eerste verklaring bij de politie. Tegen de jongste verdachte eiste officier van justitie zes maanden ge vangenisstraf. Volgens hem waren met de handel in de girokaarten gro te bedragen verdiend. De officier had geen positieve houding bij de man kunnen ontdekken. "Wie zwijgt stemt toe en als hij nu wat zou zeggen, zou hij dat ook weer ontkennen". De 23-jarige is door vier getuigen bij de EDAH en in Katwijk herkend. Tegen de 29-jarige eiste de officier twee maanden. Mr. van den Broek had bij deze verdachte het gevoel, "dat hij er tot over zijn oren in zit", maar had niet alles boven water kunnen krijgen. Tegen de 25-jarige meewerkende verdachte werd twee maanden geëist, waarvan een maand voorwaardelijk. Politierechter van Leeuwen, was een andere mening dan de officier toegedaan. De oudste verdachte was weliswaar alleen medeplichtig heid of uitlokking ten laste gelegd, maar de politierechter was ervan overtuigd dat de 29-jarige de grote organisator van het geheel was. "Hij rijdt in een Citroën Pallas, heeft een autotelefoon, doet allerlei andere dure dingen en dat alleen van een uitkering!" Daarom veroordeelde de politierechter de man tot de maximale straf die hij kan opleg gen: zes maanden. Mr. van Leeuwen meende dat de 23-jarige in het hokje was geduwd om de kastanjes uit het vuur te ha len en veroordeelde hem tot zes maanden, waarvan twee voorwaar delijk. Omdat de 25-jarige zo flink was geweest op de zitting zijn schriftelijke verklaring te herroe pen, veroordeelde de politierechter deze man tot vijftig uur dienstverle ning. DEN HAAG Wederom is tegen een 25-jarige Hazerswoudenaar gis teren bij het Haagse gerechtshof twee maanden gevangenisstraf en achttien maanden ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. De man werd door de procureur-generaal, mr. H. den Os, 'wegpiraterij' verwe ten. Op 21 februari 1987 was de man bij een inhaalmanoeuvre op de pro vinciale weg 22 in Benthuizen de macht over het stuur kwijt geraakt en tegen een boom gebotst. Zijn broer, die naast hem zat, overleed aan de gevolgen van het ongeluk. De Hazerswoudenaar zou met zeer grote snelheid - de wagen die hij in haalde reed negentig kilometer op een weg. waar maar tachtig is toege staan - hebben gereden. Door de rechtbank in Den Haag was de Hazerswoudenaar ook tot twee maanden cel en achttien maanden ontzegging veroordeeld. Deze straf vond hij veel te hoog. Hij voelde zich niet schuldig, omdat hij vrij baan had gehad toen hij ging in halen. Verder kon hij zich van het geheel weinig meer herinneren. Voor de rechtbank had de man nog verklaard dat een wagen uit een zij weggetje was gekomen. Daar was hij van geschrokken en daarom had hij op zijn rem gestaan. DUIN- EN BOLLEN STREEK De busmaat schappij NZH wil volgend voorjaar het aantal ritten van de sneldienst Lisse-Leiden (lijn 55) verdrievoudigen. Daarnaast verwacht de NZH dan te kunnen beginnen met sneldiensten vanuit Lisse en Noord wijkerhout naar Schiphol. De sneldienst 55 rijdt nu op werkda gen 's morgens eenmaal vanuit Lis- se naar het Leidse station, 's Mid dags wordt een retourrit gemaakt. De sneldienst bedient de Lissese nieuwbouwwijk Poelpolder. Ver der wordt alleen gestopt op de Hee- reweg en de Van Pallandtlaan in Sassenheim. Via de snelweg wordt naar het Leidse spoorwegstation gereden. Volgens districtschef B. Leeu- wenburgh is de bus een succes. Niet alleen forensen nemen de bus om vervolgens op de trein over te stap pen, maar ook jongeren die in Lei den naar school gaan. Al eerder werd de capaciteit dan ook uitge breid met het inzetten van een zoge heten gelede bus. Bij het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de NZH nu het verzoek op tafel gelegd om elke morgen drie ritten vanuit Lisse naar Leiden uit te voeren. In de middaguren zullen dan ook weer drie snelbussen naar het bollendorp terugrijden. Verzoek Volgende week zal de NZH bij het ministerie het verzoek indienen ook in de spitsuren snelbussen vanuit Lisse en Noordwijkerhout naar Schiphol te laten rijden. In samen werking met de Centraal Nederland en andere busmaatschappijen is een totaalplan gemaakt voor het verbeteren van de busverbindingen naar de luchthaven, vooral voor de mensen die daar werken. Verwacht wordt dat het rijk met het plan en ook de financiering zal instemmen. Een sneldienst rijdt vanuit de wijk Poelpolder in Lisse via Lisserbroek en Abbenes naar de snelweg rich ting Schiphol. De tweede lijn gaat vanuit Noordwijkerhout via Hille- gom en Nieuw-Vennep naar de luchthaven. Voor de langere termijn heeft de NZH eveneens al aanvragen inge diend voor nieuwe sneldiensten. Zodra de provinciale weg tussen Katwijk en Leiden geheel gereed is, wil de NZH snelbussen over deze route sturen. Het gaat daarbij om bussen uit Noordwijk die via de S-l naar Katwijk rijden en daar de S-4 naar Leiden nemen. De snel dienst stopt bij het Leidse station. Een tweede sneldienst gaat bij Lei den de snelweg op naar Den Haag. Al deze sneldiensten moeten vol gens Leeuwenburgh een goed alter natief bieden aan automobilisten. Meer mensen uit de auto in het openbaar vervoer is ook bij de NZH het credo. Om die reden worden bij het ministerie geen bezwaren tegen de plannen verwacht. Floris Verster Het was een goed idee van drs. Cou- prie om in de krant van 17 septem ber een bijdrage aan een veelgele zen rubriek te wijden aan Floris Verster. Nu zullen allen, die op 3 ok tober in dichte drommen onze La kenhal bezoeken, weten dat er nog een heel andere schilder is dan Lu cas van Leyden en Van Bree aan wiens werk iets moois te zien is. Terecht besteedt de kunsthistori cus aandacht aan de vriend, die dikwijls Verster op zijn atelier heeft gadegeslagen en in wiens geschrif ten de getuigenissen, bijna schreef ik belijdenissen, van hun geestver wantschap veelvuldig zijn; heel het dichtwerk "De Figuren van de Sar- kofaag" bijvoorbeeld heeft Albert Verwey in 1927-'29 geschreven on der de indruk van het verlies dat hem met het overlijden van Jenny en Floris Verster getroffen had. De heer Couprie heeft die verbonden heid willen illustreren met het ge dicht "Tot een slaaf van Eroos", waaruit helaas alleen het woord "nepent(h)e" de krant van die dag heeft gehaald. (Het woord wil zeg gen 'pijn- en smartestillend kruid' en Verwey heeft het ongetwijfeld ontleend aan de 16de eeuwse dich ter Jan vander Noot, die door hem ontdekt is.) Dat gedicht "is gesteld in woor den die niet van onze tijd zijn en ons bovendien schromelijk overdreven lijken". Ja, dat klopt: het is tachtig jaar oud en de beste geschiedschrij ver van onze letterkunde heeft vast gesteld dat dichters altijd overdrij ven. Toch aanvaardt drs. Couprie de bewoordingen, want "ze geven iets aan van de plechtige en ernstige sfeer, die al het werk van Verster met zich draagt." Ik zou graag als aanvulling bij zijn artikel een strofe van Verwey willen citeren die een anekdote bevat en ons daardoor heel dicht bij de levende en werken de Verster brengt. Het is een strofe uit het gedicht "Ik en mijn land", dat dagtekent van jaren na de dood van de schil der. Het gaat over het dichterschap, dat zich meester maakt van de dich ter: "in overrompeld volgen schrijft de dichter wat hij hoort. Zin en zien zijn daar eer hij weet van waar, eer hij weet wat in hem dringt en zichzelf tot woorden zingt." Dan breekt er iets los. Het ar tikel over Verster maakt melding van "de verborgen strijd, die hij steeds weer met zichzelf moest voe ren." De strofe die ik bedoel schetst hoe de dichter, het vertrouwde paar uit zijn verzen voorlezend, door de ontroering een keer zijn beheersing had verloren en hoe de schilder die onmacht tegenover de inspiratie, de bezieling, had herkend als iets waar hij en door hem ook zijn levensge zellin weet van hadden: Kunstnaar van het kleurig beeld Die uw drift, zo graag verheeld, Soms niet kondt bedwingen Kleur schalde op als zingen Mensenkenner die ge waart Zat ge luistrend. Zei ge fluistrend Tot uw liefste, toen mijn lezen Zwol in onbewuste vaart: Luister naar dat lied, Hij kan 't ook haast niet... Hij kan 't ook haast niet: ik zag Met hoe goelijk-blijde lach Hij voor eigen kostbaar vrezen Nooit van drift te zijn genezen Nooit te vinden wat hem joeg, In mijn naam vergeving vroeg. C.A. Zaalberg Boerhaavelaan 291 Leiden Inbraak in auto ondanks alarm ALPHEN AAN DEN RIJN - Het alarmsysteem ten spijt, zijn dieven er toch in geslaagd een radiocasset terecorder ter waarde van 1.900 gul den te ontvreemden uit een gepar keerde auto in de Nicolaas Beet- straat in Alphen. De eigenaar hoor de midden in de nacht het alarm van zijn wagen afgaan, maar kon uit zijn slaapkamerraam kijkend niets verdachts bespeuren. De volgende morgen ontdekte hij echter dat het alarm niet voor niets was afgegaan. ABBENES - Een vrachtwagen van een bedrijf uit IJsselmui- den heeft gistermid dag op de A44 (Am sterdam-Den Haag) ter hoogte van Abbe nes 75 meter vangrail vernield. Persoonlijk letsel deed zich niet De chauffeur, een 28-jarige man uit IJs selmuiden. had vol gens een politiewoord voerder, de aandacht er niet bij en week te veel uit naar rechts. Eerst ramde de vrachtwagen combi natie een verkeers bord voordat hij op de vangrail, die schuin opliep, terecht kwam. De dieseltank van de vrachtwagen schoot als gevolg van het schuren op de vang rail los en een grote hoeveelheid dieselolie kwam op de weg. Het verkeer hoefde echter niet omgeleid te wor den. Twee kramen moesten er aan te pas komen om de vracht wagen weer los te krij gen. (foto Holvast) Getuigen hadden dit bevestigd, maar gisteren voor het hof wist hij hier niets meer van. De procureur laakte de volstrekte afwezigheid van herinnering van de verdachte. Ook had hij zich bijzonder kwaad gemaakt over deze zaak. "De man heeft als een wegpiraat gereden, maar de dagvaarding is ook onvol doende". Er was volgens hem geen causaal verband aangetoond tussen de dood van de passagier en het tot stil stand komen tegen de boom, nadat ook nog de ingehaalde auto geraakt zou zijn. Nu kon alleen nog worden aangetoond dat de man in elk geval te hard en onvoorzichtig had gere den. Den Os memoreerde ook dat de Hazerswoudenaar al herhaalde lijk wegens wegpiraterij met justitie in aanraking is gekomen. Zo heeft hij al dood door schuld op zijn lijst staan en heeft hij één keer onder in vloed gereden. Gisteren bleek ook dat de man dit jaar in zijn auto is aangehouden, ter wijl hij een ontzegging had. "Het is onbehoorlijk je niets aan te trekken van ontzeggingen en ik begrijp het gevoel van verongelijkheid niet". Het hof doet 4 oktober uitspraak. Belgische steltlopers hebben moeite om ongedeerd over de Alphense brug te komen. Noordwijkers aangehouden voor bedreiging en brandstichting ALPHEN AAN DEN RIJN - De grote drukte op de Alphense jaar markt heeft bijzonder weinig pro blemen opgeleverd. Door de brede re spreiding van de vele attracties ontstonden dit jaar bijna geen op stoppingen, ondanks dat zeker 150.000 mensen het Alphense cen trum hebben bezocht. De stichting Jaarmarkt was bijzonder tevreden en noemde het een van de betere ja- "Hoogtepunt was de zon", ver klaarde organisator J. de Vries. "Die zorgde voor een perfecte en tourage. Verder hebben we een ge makkelijke markt gehad met wei nig problemen en een grote op komst. De opzet om de zaken zoveel mogelijk te spreiden is geslaagd en zeker voor herhaling vatbaar". De Vries doelde daarmee onder meer op de verhuizing van het ring steken naar het Burgemeester Vis serpark, de uitbreiding van de ker mis naar de Thorbeckestraat en de gebruikmaking van het Parkthea ter. Op deze wijze werden veel vroe gere knooppunten opgeheven. Het Gedeputeerde blij met fusie Rijnoord ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG Gedeputeerde W. Aalbers van de provincie Zuid-Holland heeft zich gisteren tijdens een infor meel overleg positief uitgelaten over de voorgang van de fusie tus sen het Alphense ziekenhuis Rijnoord en het Sint Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp (EZL). "Ik ben verheugd over deze stap voorwaarts", aldus Aalbers. pontje in de Raadhuisstraat ter hoogte van de Maranathakerk droeg daar ook aan bij. Duizenden mensen konden hier de oversteek maken en hoefden niet helemaal om te lopen via de Alphense brug. De grote verscheidenheid aan at tracties werd door de stichting Jaar markt geprezen. "Op een dag als de ze komen toch altijd weer dingen naar voren waarvan het jammer is dat ze niet vaker voorkomen. Zo'n Rijnkade bijvoorbeeld floreert met zijn volle terrasjes in de najaarszon. Dat zou toch eigenlijk niet alleen op de jaarmarkt moeten gebeuren, maar ook op andere dagen. Zoiets kan een hele aantrekkelijke functie vervullen voor ons centrum", aldus De Vries. Nopjes Naast de stichting was ook de poli tie in zijn nopjes over het verloop van de jaarmarkt. Op de marktdag zelf bleef het overal rustig. Ook op de kermis deden zich geen ongere geldheden voor. De enige vechtpar tij ontstond rond een uur 's nachts voor café La Caleche in de Hooft- straat. Vier jongens raakten slaags en een fiets werd tegen de voorgevel van de kroeg gesmeten. Daarbij sneuvelden een aantal ruitjes. Twee vechtersbazen, beide Ï8 jaar en af komstig uit Alphen, moesten met snijwonden voor behandeling naar ziekenhuis Rijnoord worden ge bracht. De eigenaar van het casfé heeft nog geen aangifte gedaan. NOORDWIJK Twee Noordwij kers, 24 en 25 jaar oud, zijn gister avond aangehouden op verdenking van bedreiging met een mes en het in brand steken van een bromfiets. De mannen bedreigden volgens de politie van Noordwijk gister avond een ouder echtpaar dat op een terras aan de Parallel Boulevard zat. Zonder aanleiding kwam een van de twee met een vlindermes op het echtpaar af. De Noordwijkers liepen door en het echtpaar waar schuwde de politie. Voordat deze tot aanhouding kon overgaan, wist het tweetal in de Gasthuissteeg nog een bromfiets in de fik te steken. De mannen bleken te veel te heb ben gedronken en zijn ingesloten. DONDERDAG 21 SEPTEMBER Alphen Taptoe, mei zeven bands uit de omgeving, aanvang 19.30 uur, Rijnstreekhal. Leiden 0 schrijversavond rond thema' Leiden Stad van Vluchtelingen, met o.a. Liesbeth den Uyl, 20.00 uur in de Openbare Bibliotheek. eerste concert in de Meester- serie door het Residentie Orkest plv Hans Vonk. mmv Rudolf Fir- kusny, piano, aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. 'Een blij weerzien' met Flairck, 20.15 uur Leidse Schouwburg. voorstelling: 'A Romance in Many Dimensions', door poppen speler Feike Boschma, aanvang Leiderdorp open huisavond Squaredance club The Sjelter Squeezers', van 20.00 tot 22.30 uur in Sjelter. Heemraadlaan. klaverjassen en sjoelen Tamar- co, Splmterlaan 89a, aanvang 20.00 uur. klaverjassen bij De Buitenge wonen. aanvang 20.00 uur in Fre- rikshof. thema-avond 'Straffen en belo nen', spreekster E. Kunze, aan vang 20.00 uur in Sjelter, Heem raadlaan. Wassenaar kennismakings- en informatie avond Nederlandse Obesitas Ver eniging 'Door Dik naar Dun', aan vang 19.00 uur in de aula van de Ursulakliniek, Eikenlaan 3-5. Woubrugge optreden King's Combo, van 19.30 tot 21.30 uur in Woudsoord. Josti-band met twaalf koren uit de omgeving, aanvang 19.30 uur in de Rijnstreekhal; jazz-kroegentocht. film: 'Anita, Tanze des Lasters', aanvang 20.30 uur in het Parkfilm huis. Leiden Vara's Verrukkelijke Disco show. aanvang 20.30 uur in buurt huis 't Spoortje, Bernhardkade. voorpremière: 'Voorjaarsont- waken' van Wedekind, door De Tijd, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing: 'De Ruiter op het Witte Paard', door D. Steenhuis uit Nij- verdal. aanvang 20.00 uur in de Streekschool, Lammenschans- park 1. tentoonstelling Tuinvereniging Ons Buiten, van 20.00 tot 22.00 voorstelling 'Man in haast', door Studio Onafhankelijk, met Ton Lutgerink, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleve- nngaplaats. Leiderdorp theateravond Vluchtelingen- werkgroep Leiderdorp, met Am nesty Leiden en dansensemble Achalay, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Voorschoten nacht-zwemmarathon in zwembad Het Wedde, start om 20.00 uur. lezing J. Forceville-van Ros- sum met als thema: 'Afscheid ne men', aanvang 20.00 uur in biblio theek De Aarlezer. ZATERDAG 23 SEPTEMBER Alphen Alphenement met old timers en jazz-night. herftstocht Avantie, vertrek vanaf 7.00 uur, clubhuis Westka- naalweg. openingsfeest kinderbijbelclub. buurthuis Elckerlyc, van 10.00 tot 12.00 uur. kringbrandweerwedstrijd met korpsen uit de regio, van 12.00 tot 17.00 uur op het terreinn van Bos man, Uiterbuurtweg 27, Nieuw- klaverjasmarathon. buurthuis Westerhaven. 12.00 tot 24.00 uur. koor en samenzangavond met uur in de Oudshoomse Kerk. dansavond in gebouw Nabij, aanvang 20.30 uur, aanvang^.SO uur in het Parkthe^

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18