Nieuw onderdak 't Schippertje is te klein voor alle activiteiten In 1988 flinke uitbreiding kantoorruimte in Leiden Woordblind kind krijgt bijles, maar hoe zit lnet met de kosten? DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 LEIDEN Iii 1991 krijgt buurthuis meer ruimte LEIDEN - Buurtwerker Karin To ren vindt het nieuwe, maar tijdelij ke onderkomen van buurthuis 't Schippertje al een hele verbetering in vergelijking met vroeger. Het kleine gebouwtje aan de Ooster straat werd onlangs geopend door wethouder Van Dongen en gaf in de buurt aanleiding tot een klein feest je. Begrijpelijk volgens Toren, om dat de Zeeheldenbuurt het lange tijd zonder buurthuis heeft moeten doen. De buurt was een paar jaar gele den, in welzij nstaal uitgedruk, een zogenaamde 'witte vlek in het voor zieningenbestand'. De gemeente dacht voorheen dat bewoners van de Zeeheldenbuurt wel gebruik zouden maken van buurthuizen in aangrenzende wijken. De harde praktijk wees echter anders uit. "De wijk ligt natuurlijk wel een beetje geïsoleerd tussen de Singel en het industrieterein. Het bleek dat buurtbewoners eigenlijk het liefst een eigen onderkomen wilden heb ben", zegt Toren. Vandaar dat zij twee jaar geleden als leidster werd aangesteld in de speelzaal 't Piraatje, dat in het ge bouw van basisschool 't Galjoen in de Oosterstraat werd onderge bracht. Daar begonnen ook de eer ste werkzaamheden van het buurt huis en kwam op een gegeven mo ment de toezegging van de zijde van de gemeente voor een eigen onder komen. Toren hoopt dat 't Schippertje in de zomer van 1991 het uiteindelijke pand kan betrekken. Het is de be doeling dat basisschool 't Galjoen naar een nieuw gebouw aan de Munnikkenstraat verhuist. Het vrij komende pand wordt gedeeltelijk afgebroken, zo gaat er bij voorbeeld een etage vanaf, en wordt de rest weer opgeknapt. "Tot dan moeten we roeien met de riemen die we nu hebben", zegt Toren. Het pas in gebruik genomen ruimte, een voormalig kantoortje van de Woningbouwvereniging Lei den, bestaat uit een een kleine ka mer en een kleine zaal. Dat is te wei nig om nu al alle activiteiten in te houden. Zo worden de naailessen voorlopig nog in het zaaltje van de speeltuin gegeven en de zelfverde diging en conditietraining in de gymzaal van 't Galjoen. Wel worden nu twee keer in de week een jongerenavond in het nieuwe zaaltje gehouden, waarbij jongens en meisjes van 16 tot en met 20 jaar bij voorbeeld kunnen kaar ten of darten. Daarnaast is er één keer in de week een creatieve och tend voor vrouwen waarbij de kin deren meegenomen kunnen wor den. Toren is bovendien van plan om een ochtend voor Turkse en Marokkaanse vrouwen te gaan be ieggen en op een andere ochtend mensen de gelegenheid te geven om iets creatiefs te doen. Ze denkt daar bij aan tekenen, calligrafie en ande re vrijetijdsbestedingen. De activiteiten worden nog niet allemaal even goed bezocht. "Dat verandert straks wel", zo denkt To ren. "Dat moet allemaal nog groei en. We zaten nog maar kort geleden helemaal weggestopt in dat grote schoolgebouw en we waren on zichtbaar. Nu we een eigen gebouw tje hebben kunnen we duidelijker naar buiten toe treden". Daarnaast is een persoonlijke be nadering in de Zeeheldenbuurt vol gens Toren een belangrijke metho de om mensen aan te treken. "Mijn ervaring is dat wanneer je mensen persoonlijk aanspreekt, ze wel geïn teresseerd zijn en ook echt komen. De aankondigingen over buurthuis werk in kranten worden dus niet zo goed gelezen". Karin Toren: "In de Zeeheldenbuurt is een persoonlijke benadering heel belangrijk". Vrouw slaat inbreker met stoel LEIDEN - Een medewerkster in een artsenpraktijk aan de Apol- lolaan heeft gistermiddag een insluiper bijna letterlijk de deur uit geknuppeld. De vrouw kwam in actie nadat ze in de praktijk sigaretterook had gero ken. Omdat in het pand een strikt rookverbod geldt, ging ze op zoektocht uit. In de spreek kamer ontdekte ze even later een man, die de laden van een bureau aan het doorsnuffelen Toen de man de vrouw ont dekte, greep hij in zijn binnen zak. De medewerkster wachtte niet af, maar pakte een stoel en gaf de insluiper daarmee een aantal klappen op het hoofd. De man vluchtte weg, maar kreeg buiten opnieuw een paar klap pen. Na aanwijzingen van de me dewerkster slaagde de politie er twee uur later de insluiper aan te houden in de Koningstraat. De man, een 29-jarige Leidenaar, is ingesloten en zal vandaag wor den gehoord. LEIDEN - In Leiden is vorig jaar ongeveer 25.000 vierkante meter aan nieuwe kantoorruimte opgele verd. Dat is bijna twee keer zo veel als de afgelopen zeven jaar gemid deld aan kantoren in deze stad is verwezenlijkt. De forse toename kwam vooral tot stand dank zij de nieuwbouw voor het ziekenfonds RZLA aan de Kanaalweg en de op levering van de panden voor de be drijven Pica en Bazis en het Educa- center op het Schuttersveld. Dit blijkt uit cijfers van de gemeente Leiden. In deze gemeente is jaarlijks zo'n 12.000 tot 17.000 vierkante meter aan nieuwe kantoren gerealiseerd. Alleen in 1984 en 1987, toen respec tievelijk 2000 en 7000 vierkante me ter aan kantoorruimte werd opgele verd, bleef de bouwproduktie 'on der de maat'. De gemeente ver wacht dat dit jaar 15.500 vierkante meter wordt verwezenlijkt. Vol gend jaar rekent ze op ongeveer de zelfde hoeveelheid nieuwe kantoor ruimte. De leegstand in Leiden blijkt be trekkelijk gering te zijn. Het enige grote lege pand is het voormalige Aramco-gebouw aan de Plesman- laan. Daar wacht zo'n 16.500 vier kante meter op een gebruiker. Drie kantoren op het Schuttersveld staan nog gedeeltelijk leeg. Overi gens is de leegstand daar dit jaar be hoorlijk verminderd. Op verschil lende plaatsen in de stad is de afge lopen jaren in totaal zo'n 100.000 vierkante meter aan kantoorruimte uitgegeven. Leiderdorper omgekomen op Lage Rijndijk LEIDEN - De 52-jarige Leiderdor per I. Duran is gistermiddag bij een verkeersongeval om het leven geko men. Het ongeluk had plaats op de Lage Rijndijk in Leiden. De man wachtte daar met zijn fiets voor het rode licht. Naast hem stond een vrachtwagen, bestuurd door een 36- jarige man uit Leiden. Nadat het licht op groen sprong, sloeg de vrachtwagenbestuurder rechtsaf in de richting van de Admi- raalsbrug (naar de Waard). Hij zag daarbij de fietser over het hoofd. Die kwam onder de achterwielen van de wagen terecht en werd op slag gedood. Misleiding Door de behandeling in de raads commissie van het bouwplan lijkt de komst van Albert Heijn op het Ir. Driessenplein nu dus onafwend baar. Tot twee maal toe heeft het college van B en W zowel de provin cie als de Raad van State kunnen misleiden door tijdens cruxiale pro cedures bij hoog en bij laag vol te houden dat van de komst van AH op het Ir. Driessenplein geen sprake Het knelpunt van het laden en lossen, is slechts één aspect. De par keergarage was aanvankelijk steeds bedoeld voor bezoekers van het kernwinkelgebied en voor de bewo ners. Eerst kwam de Marca er, nu wellicht AH. De volgende stap zal zijn dat de Kaasmarkt wordt volge bouwd en dat er geen parkeervoor zieningen kunnen worden gereali seerd voor het complex Elisabeth- ziekenhuis waar nu voor een jaar of vijf 200 studenten wonen maar evenmin voor een toekomstige be stemming. Dit betekent een gigantische ex tra parkeerdruk. Dan zijn ook de winkeliers in de Haarlemmerstraat in last. 'Leiden in last' een typisch lokale uitdrukking. Worden alle be- slissingen dan toch in de fractieka mer van de PvdA gemaakt en zit de t rest van Leiden er voor spek en bo- nen bij? Het lijkt er steeds meer op. In de praktijk kent Leiden dus een één-partijstelsel. Met inhoudelijke argumenten heb ik sinds 1986 getracht de belan gen van bewoners en van de zake lijk belanghebbenden te verdedi gen tegen de komst van AH en Mar ca op grond van de te verwachten parkeerdruk. Tot nu toe heeft het niet mogen baten. Tegen 'unfair play' ben ik niet opgewassen. Ook ik heb echter niet de wijsheid in pacht. De tijd zal leren wie er gelijk heeft en had. Alfred Lagerweij, Hooigracht 76, Leiden. Demonstratie van Japans shogi-spel LEIDEN - De Leidse Shogi-club houdt op 28 en 29 oktober het Von Siebold Memorial Tournement in het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat. Shogi is een soort schaakspel dat in Japan door zo'n 10 miljoen spelers wordt beoe fend. Gedurende het toernooi wordt met behulp van een demonstratiebord uitleg gegeven over het spel, de re gels en de partijen. De speeldag wordt om 9.00 uur geopend. Inlich tingen tel. 134837 of 126110. INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 In november 1987 kwam van Veen op ons spreekuur. Haar dochter Margo (toen 12 jaar) be zocht de brugklas van een Scholen gemeenschap in Leiden. Op advies van de school volgde Margo lessen 'remedial teaching'. Dat is engels voor 'onderwijs, dat gericht is op het oplossen van leerproblemen'. In het geval van Margo gaat het om bijlessen om haar te helpen be ter te leren spellen. De moeder van Margo had de kosten tot dat mo ment zelf betaald. Dat liep aardig in de papieren: ongeveer 120 gulden per maand. Kon ze daarvoor een vergoeding krijgen? Filmfanaten? (I) Tot en.met 27 september worden in Utrecht de Nederlandse Film dagen gehouden. Filmfanaten, in het bezit van een passepartout van 100 piek, kunnen een week lang een pakket films zien waar onder tientallen premières en de gehele jaarproduktie van de afge lopen twaalf maanden. Filmfana ten kunnen hun hart dus ophalen in de Domstad. Steeds meer ipensen zien ech ter vooral oude films door het steeds grotere aanbod op televisie en video. De mooiste films zijn zelfs te koop. Geliefde sterren en karakterspelers geven voor een paar tientjes een doorlopende voorstelling. Maar wat zijn nu dé mooiste films? Wij vroegen het aan bekende en minder bekende Leidenaars... Frans Boelen, directeur van de Leidse Schouwburg, vindt maar af en toe tijd om naast het theater ook een bioscoop te bezoeken. De mooiste film die hij ooit gezien heeft is 'Le Bonheur' van Agnès Varda uit 1965. "Ik vind dat nog steeds een prachtfilm. 'Silkwoocr met Meryl Streep vond ik ook heel aangrijpend. Het gekke is dat als je vraagt naar de mooiste films mijn gedachten meteen uitgaan naar films die me bewogen heb ben en bij voorbeeld niet naar een komische film. Toch vond ik de eerste inspecteur Clouseau-film van Peter Sellers ook heel goed". Bijzondere herinneringen heeft Frans Boelen ook aan Jennifer Jones in 'The Song of Bernadet- te'. "Ze speelde in die film een boerenmeisje aan wie de maagd Maria is verschenen. Ik denk dat ze inmiddels tachtig is of mis schien wel dood. Als rooms jon getje was ik zeer van haar onder de indruk. Het was de eerste film die ik zag in bioscoop 'De Liefde' aan de Da Costakade in Amster dam. Zoiets blijft altijd in je kop zitten". In later jaren werd Frans Boe len vooral geraakt door 'het gol vende donkere haar, de volle en uitnodigende lippen, de schitte rende ogen en neus en het heerlij ke lichaam van wie anders dan Gina Lollobrigida'. Eigenlijk is hij nog steeds onder de indruk van de Italiaanse diva, geeft de schouwburgdirecteur gewillig toe. De theaterman in Boelen kan REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Frans Boelen: geraakt door de uitnodigende lippen van Gina Lollobrigida. (foto Henk Bouwman) overigens niet nalaten om de ac teurs en actrices op het witte doek te vergelijken met wat hij in het theater ziet. En dan valt wat hij ziet heel vaak ten gunste uit van het theater. "Daar gebeurt het. Daar kun je je niet verstop pen achter een andere lens of een mooiere close-up", verklaart Boe len. Filmfanaten (2) Jan Boer, eigenaar van het Kijk- huis, gaat nooit meer naar de bio scoop. "Wat ze tegenwoordig draaien is allemaal oervervelend, stompzinnig en onbeschoft", vindt Boer. "Films die ik mooi vind worden niet meer gemaakt. Wat ze tegenwoordig draaien zijn allemaal kinderfilms: Eddie Murphy, Steven Spielberg, Ja mes Bond; daar gaan ook wel ou deren naar toe, maar het heeft het niveau van kinderfilms". "Een paar maanden geleden zag ik 'Porky's Pikante Pretpark' op televisie. Ongelooflijk, wat een flauwekul, wat een platvloerse humor. Net als 'The Blues Bro thers' Dan Jan Boer: "Meer films maken i bij huilen". (foto Wim Dijkman), Onbeschoft gedrag en platte Amerikaanse humor. 'Fuck off, dat schijnt leuk te zijn'. Films die hij zelf mooi vindt kan Jan Boer maar moeilijk op sommen. "Ik houd van politieke mysteries, westerns of avontu renfilms. 'Once upon a time in the West' heeft wel indruk op mij ge maakt en films van Tarkovsky vind ik heel mooi. Ik vind dat er meer films gemaakt moeten wor den waarbij vrouwen huilen. Die worden ook niet meer gemaakt. Ja, 'Sophie's Choice' was zo'n film. Zelf vind ik dat niet zo inte ressant, zo'n drama, al die men sen met problemen. Maar het was een goeie film omdat mensen er door gegrepen worden". Emancipatie-wethouder Hen- riëtte van Dongen geeft toe dat zij weieens een traantje weg pinkt bij een mooie speelfilm: "Maar geen hele snotpartijen in de bio scoop", voegt ze er aan toe. De mooiste film die de PvdA-wet- houder heeft gezien is heel lang het Italiaanse 'Novecento' ge weest. "Of ik dat nog steeds vind weet ik eigenlijk niet. Dan zou ik Henriëtte van Dongen: "Geen snotterpartijen in de bioscoop". (foto Wim Dijkman) Een heel mooie film vind ik ook 'Una Giornata Particolare' met Sophia Loren en Marcello Mast- roianni. Italiaanse films met een politiek thema spreken my over het algemeen erg aan. Vorig jaar heb ik een Chinese film gezien, 'De Rode Korenvelden', die vond ik ook heel mooi". Filmfanaten (3) Gelukkig is huilen bij de film niet alleen meer een voorrecht van vrouwen. Ed van Sprundel, direc teur van de Centrale Bibliotheek Leiden overkomt het ook wel eens. "Een speelfilm moet niet al leen technisch goed zijn maar ook wat doen in de zin van dat het je raakt, iets bij je losmaakt". Van Sprundel is een echte film fanaat. "Ik heb helaas geen tijd om elke week naar de film te gaan. Maar ik ga ieder jaar naar het filmfestival in Rotterdam en dan haal ik de schade in. Ik zie dan zo'n 40 a 50 films in korte tijd. De mooiste film die ik ooit gezien heb vind ik nog steeds 'Belle de Jour' met Catherine Deneuve. Ik heb die film gezien toen ik in Lei- Ed van Sprundel: "Speelfilm moet iets bij je losmaken". (foto Wim Dijkman) Dat is mij altijd bijgebleven. An dere films die ik heel indrukwek kend vond en nog steeds vind zijn 'Die Ehe der Maria Braun' van Fassbinder en 'The House with the Diningtable' van een Japanse regiseur". Schrijver Maarten Biesheuvel heeft vooral speciale gevoelens bij Gloria Swanson, de personifi catie van de glamour en de licht zinnigheid in de filmwereld, in 'Sunset Boulevard'. "Om de krankzinnige atmosfeer in die film", verklaart hy. 'Some Like It Hot' van Marilyn Monroe, die vind ik ook heel mooi eneen hele boel films van Ingmar Bergman". Aan de top van het lijstje mooiste films van Maarten Biesheuvel staat 'De dame met het Hondje' van Tsjechov. Tenslotte vroegen we ook in ei gen huis naar de mooiste film. Filmrecensente Erna Straatsma heeft geen favoriete film: "Er zijn er een heleboel die ik heel mooi vindt". Ze bekent wel onder de indruk te zijn van de acteerpresta ties van Jack Nicholson en te smelten voor de charme van Paul Margo had last van dyslexie oftewel woordblindheid. Kinderen met die handicap hebben moeite met lezen of spellen. Hun handschrift is ook vaak slecht. Ze halen de klinkers door elkaar of schrijven de woorden op zoals ze worden uitgesproken. Ze hebben problemen met Neder lands, maar natuurlijk helemaal met vreemde talen. Vaak kunnen ze zich ook slecht concentreren en is hun tempo laag. Hun intelligentie is overigens normaal, maar het kan zijn, dat hun visuele of motorische ontwikkeling is gestoord. Meestal worden de problemen al op de basisschool ontdekt en aange pakt. Maar soms bestaat het pro bleem nog steeds als het kind naar het voortgezet onderwijs overstapt of wordt het dan pas ontdekt. Kinderen als Margo hebben dan niet voldoende aan de gewone bij lessen, die de scholen voor voortge zet onderwijs zelf verzorgen en be talen. Ze hebben behoefte aan extra ondersteuning, de al eerder ge noemde remedial teaching. Op de school van Margo blijkt re medial teaching elk jaar voor onge veer tien brugklasleerlingen nodig. De school verwijst daarvoor naar een particuliere leraar, die hiervoor een speciale opleiding heeft geno ten. Vergoeding We hebben het hier over leerlingen, die op zich zelf geschikt zyn voor het gewone voortgezet onderwijs. Ze zijn dus niet aangewezen op het speciaal onderwijs. De remedial teaching is er juist voor bedoeld te voorkomen, dat deze leerlingen in het speciaal onderwijs terecht ko men. Voor leerlingen op de (gewo ne) basisschool bestaat geen aparte regeling voor vergoeding van de kosten van remedial teaching. Als het goed is, brengt remedial tea ching voor de ouders ook geen extra kosten mee, omdat de school de re medial teaching zelf verzorgt, zo no dig samen met de schoolbegelei dingsdienst. Sinds augustus 1987 kent het mi nisterie van onderwijs een regeling voor vergoeding van de kosten van remedial teaching voor leerlingen in het (gewone) voortgezet onder wijs. Voorwaarden voor vergoeding zyn: het kind moet in principe ge schikt zijn voor het gewone voort gezet onderwijs; de leerproblemen van het kind moeten te maken hebben met woordblindheid; de problemen moeten met een tijdelijke behandeling kunnen wor den een verwijzing naar het speciaal voortgezet onderwijs zou het kind te veel in zijn ontplooiingsmogelijk heden belemmeren; het inkomen van de ouders speelt geen rol. De ouders kunnen de vergoeding niet zelf bij het ministerie aanvra gen. De school moet de aanvraag doen en ontvangt ook de vergoe ding. In geval van afwijzing kan de school in beroep gaan. De ouders kunnen dat niet. De scholen hebben hierover informatie gekregen via het blad 'Uitleg' van 14 september 1988, nr. 20. Ombudsman ling voor vergoeding eindelijk tot stand kwam. Tot augustus 1987 konden de ouders een beroep doen op de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (aaw). Toen we voor de moeder van Mar go op onderzoek Uitgingen, bleek, dat die mogelijkheid was vervallen. Maar geen nood, zo leek het, want het ministerie van onderwijs zou nu eenzelfde soort regeling kennen. Dat kon althans worden opgemaakt uit een mededeling in het blad Uit leg van september 1987. We wilden natuurlijk ook graag de normen voor vergoeding kennen. Wat lag er meer voor de hand dan een tele foontje te plegen met het ministerie om de tekst van de regeling op te vragen? Maar een langdurige telefo nisch speurtocht langs vele ambte naren van het ministerie leverde niet eens de informatie op, welke ambtenaar of zelfs welke afdeling zich met dit onderwerp bezighield. "Was er wel een regeling?" zo vroe gen we ons af. We hebben toen de gewenste in formatie maar schriftelijk opge vraagd. Dat hielp in zoverre, dat duidelijk werd wie de zaak behan delde. Maar een regeling was er niet. De normen moesten nog worden geformuleerd. Scholen en ouders vielen dus in een gat. Aanvragen konden wel worden gedaan, maar werden aangehouden. Wel ver wachtte de ambtenaar een spoedige totstandkoming' van de regeling. Dat was in februari 1988. Toen de re geling er in mei 1988 nog steeds niet was, vonden we de tijd rijp voor een klacht bij de Nationale Ombuds man, de heer Oosting. Onbehoorlijk. Iedereen, die klachten heeft over het optreden van de rijksoverheid en de politie kan zich tot de Natio nale Ombudsman wenden. De Om budsman stelt een onderzoek in en beoordeelt of de overheid zich be hoorlijk of niet behoorlijk heeft ge dragen. Na een zeer langdurig onderzoek beoordeelde de Ombudsman onze klacht op de wezenlijke punten als gegrond. Hij vond dat het ministe rie zich niet behoorlijk had gedra gen. De Ombudsman oordeelde dat het ministerie de regeling voor de vergoeding van remedial teaching niet tijdig had voorbereid en dat de ze dus te laat tot stand was geko men. Verder had het ministerie, in het blad Uitleg van september 1987 moeten aangeven, wanneer de rege ling naar verwachting gereed zou zijn. Bovendien had het ministerie de scholen moeten vragen de ou ders in te lichten. Het standpunt van het ministerie over dit laatste punt "geeft onvoldoende blyk van oog voor de verantwoordelijkheid die het ministerie heeft voor de in formatievoorziening aan belang hebbenden" (de ouders dus). Zoals gezegd, is de regeling in september 1988 aan de scholen be kend gemaakt. De regeling heeft overigens wel terugwerkende kracht tot augustus 1987. De moe der van Margo heeft de vergoeding intussen ook ontvangen. We hopen de betreffende ouders (en zo nodig ook de scholen voor ge woon voortgezet onderwijs) attent te hebben gemaakt op een moge-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17