TAD LEIDEN Schoonmaak terrein aan Langebrag flink duurder Commissie studeert op toekomst WFTC FEBO Leidse rijschoolhouders boos over lij-examens op 3 oktober W i ck~iMwrfb.,! Steunfraude door student: 300 uur dienstverlening Expositie van kunst van psychiatrische patiënten s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 Kosten lopen op tot mogelijk 1,4 miljoen LEIDEN Het schoonma ken van de vervuilde bodem van het nieuwbouwterrein op de hoek Langebrug/Zon- neveldstraat valt aanmerke lijk duurder uit dan was voorzien. In plaats van 500.000 gulden zullen de kosten tussen de één mil joen en 1,4 miljoen belopen. Voor het overgrote deel zal het mi nisterie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieu dit be drag voor zijn rekening nemen, maar in principe moet Leiden ook een bedrag van 87.000 gulden bij dragen. Gemeenten moeten name lijk bij gevallen van bodemsanering zelf een deel van de kosten voor hun rekening nemen. De gemeente Lei den heeft het ministerie vanwege haar artikel 12-status wel verzocht om een lagere of geen bijdrage in re kening te brengen. Oorzaak voor de hoger uitvallen de kostenpost is dat de vervuiling van dé grond met vooral benzine èn mineraaloliën omvangrijker was dan het zich in eerste instantie liet aanzien. De gemeente begon in fe bruari 1988 met het afgraven van de vervuilde grond en zuivering van het grondwater. In juli bleek dat verdere sanering nodig was en het terrein niet zoals gepland op 1 de cember van dat jaar schoon zou zijn. Filter Om de geplande bouw van wonin gen op het terrein geen vertraging te laten oplopen, werd besloten bou- Twee verdachten van hasjhandel LEIDEN - De politie heeft gister middag in een koffieshop aan de Korte Mare de 22-jarige eigenaar- /beheerder van die zaak en een 25- jarige bezoeker aangehouden. De mannen, beiden Leidenaars, wor den verdacht van handel in soft drugs. In de koffieshop trof de poli tie een aantal joints en in totaal één kilo hasj. De arrestatie had plaats nadat twee rechercheurs aan de Lange- gracht twee jongens van 15 en 13 jaar uit Nieuwkoop had aangetrof fen die onder elkaar een plak hasj verdeelden. Na verhoor van de jon gens, kwam de politie op de namen van de beheerder van de koffieshop en de 25-jarige Leidenaar. De man nen worden vandaag gehoord. Bedrijfsongeval Schuttersveld: twee gewonden LEIDEN - Twee medewerkers van eén bouwbedrijf zijn gistermiddag gewond geraakt bij een bedrijfson geval in het in aanbouw zijnde hotel aan het Schuttersveld'. Het ongeluk had plaats nadat een zogeheten ta- kelbrug, waarmee een kozijn om hoog werd gehesen, aan één kant losschoot. Een 51-j'arige Schiedam mer raakte daarbij gewond aan een hand. Het naar beneden klappende kozijn raakte een verdieping lager een 33-jarige man uit Voorburg. Beide werknemers zijn overge bracht naar het AZL. Volgens de politie zijn ze niet ernstig gewond. wen en opruimen te combineren. Die werkwijze brengt extra kosten met zich mee. De combinatie is mo gelijk door de aanleg van een aange past drainagesysteem via welke grondwater wordt onttrokken. Naar de gemeente nu verwacht zal dit systeem nog zeker vier jaar in wer king moeten blijven, al kan deze ter mijn volgens milieu-ambtenaar A.A. van den Berg gezien de laatste, 'niet beroerde' analyses ook korter uitvallen. "Maar we houden voor al le zekerheid rekening met vijf jaar". Bovendien zal langdurig een kool- filter nodig;zijn om het opgepompte vervuilde grondwater te zuiveren alvorens het in het riool verdwijnt. Ook deze voorziening drijft de kos ten behoorlijk op. De bouw van de veertien wonin gen op de hoek van de Langebrug met de Zonneveldstraat (voormalig politiebureau) maakt onderdeel uit van een groter plan van 24 wonin gen. Tien huizen komen op het bin nenterrein, waar tevens plaats is voor een parkje waaraan ook het ge restaureerde Van der Speckhofje en het pand van de Bank van Lening liggen. Op de plek aan de Lange brug stonden vijf woningen die aan vankelijk zouden worden gerestau reerd, maar die bleken in te slechte staat te verkeren. Ze zijn daarom ge sloopt. LEIDEN - Een door het bestuur van het World Flower Trade Center (WFTC) ingestelde commissie gaat studeren op het voortbestaan van deze organisatie. Het WFTC heeft tot •doelstelling de handel in sier- teeltprodukten van en naar Neder land te bevorderen maar haar plaats ten opzichte van andere op dit ter rein werkzame organisaties is niet duidelijk. Het WFTC heeft inmid dels een deel van haar taken bij an deren ondergebracht. De problemen bij het WFTC zijn niet van de laatste tijd. Een halfjaar geleden al schoof het bestuur direc teur Van der Veen Meerstadt aan de kant. Zijn plaats is niet opgevuld terwijl ook een andere medewerker (het WFTC telde vijf personeelsle den) na vertrek niet werd vervan gen. Het WFTC huist met een aantal andere organisaties op het gebied van de sierteelt in het Flowercenter aan de Plesmanlaan. Zeven van de ze organisaties verhuizen morgen naar het nieuwe onderkomen op de hoek van het Schuttersveld en de Schipholweg en hopen daar maan dag weer volop in bedrijf te zijn. Als enige haakte het WFTC af en koos voor huisvesting bij de Vereniging van Groothandelaren in Aalsmeer. De twee hebben plannen om een nieuw gebouw in Sassenheim neer te zetten. Volgens een woordvoerder blijft het WFTC als zelfstandige organisa tie bestaan. Activiteiten als het or ganiseren van beurzen en tentoon stellingen zijn inmiddels onderge bracht bij het Bloemenbureau Hol land, terwijl de afdeling Informatie en Documentatie naar de Bloemen Marketingorganisatie Holland is Heerlijk romig kalfsvleeskroketje ilililligr Haarlemmerstr. 157, tel. 146459 verhuisd. Twee van de drie perso neelsleden van het WFTC verhui zen mee naar het Schuttersveld. Het WFTC probeert de Neder landse en buitenlandse sierteelt- markt met elkaar in contact te bren gen en beheert daartoe een interna tionaal bestand van gegevens over deze produktgroep en adressen. Ook worden de collectieve Neder landse inzendingen naar buiten landse vakbeurzen door het WFTC gecoördineerd. Leden van het WFTC krijgen bovendien kortingen bij tal van activiteiten. Volgens een woordvoerder van deze organisatie worden deze aktiviteiten voortge zet. Pleidooi voor bouw zuiveringsfabriek van rivierwater LEIDEN - De Stichting 'Het Zuid hollands Landschap' heeft bij de minister van VROM en het provin ciebestuur aangedrongen op de bouw van een fabriek die rivierwa ter geschikt moet maken voor con sumptie. Een dergelijke zuiverings fabriek zou in de plaats moeten ko men van de natuurlijke zuivering van Maaswater die in de duinen plaatsvindt. De stichting vreest dat door de voortdurende infiltratie van Maas water de duinen ernstig aangetast zullen worden. De fabriek zou nabij Zoetermeer moeten worden ge bouwd. Bovendien dringt de stich ting aan op een beleid dat zuinig ge bruik van water beoogt. Het ziet er echter op dit moment naar uit dat de behoefte aan water zal toene men. Het uitbreiden van de water winning richt grote schade aan de natuur aan, meent de stichting. Vrouwenpartij LEIDEN De Vrouwenpartij doet niet mee aan de gemeenteraadsver kiezingen in Leiden. Volgens de woordvoerster van de partij voor de kieskring Leiden, Heieen van der Reijden, wil de Vrouwenpartij wel meedoen aan de verkiezingen in de drie grote steden. "Het is vrijwel ze ker dat de partij in Den Haag mee doet. Misschien dat daar Amster dam en Rotterdam nog bijkomen". Voorspoedige beldimmiiig van Elbruz in Kaukasus LEIDEN - De beklimming van de Elbruz, de hoogste berg in Euro pa, door twee studenten is gelukt. Zonder veel moeite en tegensla gen hebben de studenten Jan Wil lem Elion (22) en Matthijs van Hasselt de tocht naar de 5652 me ter hoge top in de Russische Kau kasus volbracht. Zij zijn inmid dels teruggekeerd in Nederland. De Leidse rechtenstudent Van Hasselt en de Delftse natuurkun- destudent Elion, beiden, lid van ,de'Koninklijke Nederlandse Al pinisten Vereniging, hadden zich langdurig op de tocht voorbereid. Vanwege de verwachte koude in de Kaukasus hadden zij al eens een nachtje doorgebracht in de vriescellen van een ijsfabrikant. Ook hun lichamelijke conditie is gedurende de voorbereiding ex tra getraind. Van die training her inneren zich nog heel goed dat er vier maanden geen druppel alco hol aan te pas kwam. De beklimming van de Elbruz verliep voorspoedig. "De tocht verliep zeer vlot. We hadden nog tijd over om ook nog een andere berg te beklimmen. Dat was de Uschba, een mooie, moeilijke berg met twee toppen, bedekt met veel sneeuw en ijs. Via een moeilijke bergkam zijn we van de zuidtop naar de noordtop ge klommen", aldus de beide stu denten die hun tocht zelf kwalifi ceren als een technisch goede prestatie. Zij zijn de eerste Nederlanders die beide bergen (Elbruz en Usch ba) hebben bedwongen. Overi gens zijn de bergen van een ande re categorie dan bij voorbeeld een groot aantal toppen in Himalaya. Zo is het niet noodzakelijk om ba siskampen in te richten. De beide studenten hadden op grote hoogte wel moeite met het zuurstoftekort. Op de Uschba werden zij plotseling overvallen door een onweersbui. "Je voelt de kracht van donder en bliksem door de lucht suizen. Je haren gaan overeind staan van de static sche elektriciteit". De tocht heeft ongeveer 17,500 gulden gekost, waarvan 40 pro- cent is betaald door eén sponsor moeten lenen om het resterende maandelijks aflossen. Een in de vorm van materiaal. Zelf geld bij elkaar te schrapen. Dat we tocht als die naar de Kaukasus hebben de jongemannen geld betekent voör. een paar jaar dus Hg* n°g niet in het verschiet. LEIDEN - Leidse rijschoolhouders zijn heel boos op het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen. Ge heel tegen de gewoonte in worden dit jaar op 3 oktober rijexamens af gelegd. Volgens chef-examinator teurs het vervelend om op 3 oktober Veel instructeurs vragen zich af sporthal een afspraak kunnen ma- hoé ze op deze feestdag leerlingen ken zodat de kandidaten daar wel moeten ophalen omdat de binnen- terecht kunnen. Normaal gespro- stad bijna geheel is afgesloten. Bo- ken is de sporthal en dus ook de vendien vinden de Leidse instruc- kantine gesloten. Volgens hem kun- het CBR voor de Leidse regio, J. Stikker, gaat het om een foutje. Als Amsterdammer was hij niet op de hoogte van de ingrijpendheid van de Leidse feestdag. "Ik heb te laat ingezien dat deze datum voor veel Leidenaars proble- rijschool Theo Peters is het zelfs e i de zelf zonder al te geven", zegt Stikker die nog niet zo heel lang chef-examina tor in Leiden is. Bij wie het afrijden op 3 oktober werkelijk op proble- stuit, kan nog een andere af- te moeten werken. "Wij zijn er hele- veel problemen worden afgeno- maal niet blij mee", zo reageert een men. "De 3-Octoberhal, ja de naam woordvoerster van rijschool Tem- had me aan het denken moeten zet- po. Er zijn leerlingen die daarover ten, ligt buiten buiten het feestte- rein. Er zijn nog verschillende rou tes zoals in Wassenaar die zonder problemen gereden kunnen wor den", zegt Stikker. hebben geklaagd. Volgens een woordvoerder i ramp. "Ik moet bij voorbeeld met vier of vijf motoren van de Ko- revaarstraat naar de 3-Octoberhal, waar de examens worden afgeno- Dat red ik natuurlijk nooit, dat Vrouw (22) mishandeld LEIDEN - Twee nog onbekende mannen hebben vannacht een 22-ja- rige vrouw uit Roelofarendsveen ernstig mishandeld. De vrouw werd door een van de mannen aangespro ken terwijl ze wachtte bij een bus halte aan Langegracht bij de Korte Mare. Omdat ze niet reageerde, gaf hij haar een stomp in de buik. De andere man pakte de vrouw vervol gens bij de armen vast, waarna de eerste haar gezicht begon te bekras sen met een klein mes. De mannen lieten haar gaan toen ze een voorbij ganger hoorden naderen. Voordat ze wegrenden, gaf één van hen de vrouw overigens nog een trap in de buik. De Roelofarendsveense is direct naar het politiebureau aan de Langegracht gegaan. De politie heeft daarop een uitgebreide zoekactie gehouden in de omge ving, maar de twee mannen - vol gens het slachtoffer beiden rond de 23 of 24 jaar oud - zijn niet meer aan getroffen. De vrouw is voor onder zoek overgebracht naar het AZL. De politie is op zoek naar de voor bijganger die de twee stoorde. Drie weken cel en ontzegging na inrijden op politiemannen LEIDEN/DEN HAAG - Wegens po ging tot doodslag op twee agenten op het Noordeinde in Leiden, op 30 november van het vorig jaar, is een 36-jarige Leidenaar gisteren ver oordeeld tot 15 weken gevangenis straf, waarvan 12 voorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De man wilde die avond het Noordeinde inrijden tegen het een richtingsverkeer in. Toen twee agenten een stopteken maakten, gaf hij gas en moesten de mannen een noodsprong maken. Bij zijn aan houding, even verderop, begon hij de agenten uit te schelden en wei gerde hij de alcoholblaastest. De politierechter mr. R. van Leeuwen meende dat alles te wijten was aan het drankprobleem van de Leidenaar. "Als u nuchter was ge weest, had u dit niet gedaan". De man heeft een straflijst betreffende drank en verkeer, die teruggaat tot 1974. Officier van justitie, mr. D. van den Broek, achtte poging tot dood slag, bedreiging en het weigeren van de ademtest bewezen. "Hy heeft bewust grote risico's geno men. Iedere keer weer haalt hij dit soort grappen uit. Hij is gevaarlijk als hij in zijn auto stapt". Van den Broek eiste zes maanden gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en twee jaar ontzeg ging. De raadsman van de verdachte, mr. M. Roest, meende dat de poging tot doodslag zwaar overtrokken was. Daarbij zijn de levensomstan digheden van zijn cliënt gewijzigd. De avond van het gebeurde had de Leidenaar zich na moeilijkheden, gewoon vol laten lopen. spraak maken. Zij moeten contact kan ik wel schudden. Hoe ik dat ga opnemen met het CBR. Volgend oplossen weet ik nog niet", aldus de geval geen examens i met de kantine-beheerders van de LEIDEN/DEN HAAG - Wegens ;r jaar durende steunfraude i: LEIDEN - Het enige verschil tussen andere exposities en de schilderijen die onder de noemer 'Emoties in Beeld' in het Inloop huis Psychiatrie hangen, zit 'm in de gemeenschappelijke achter grond van de makers: het zijn al len psychiatrische patiënten. En daarmee houdt ook direct elk on derling verband tussen de wer ken op. Je zou geneigd zijn te denken dat van gekwelde geesten slechts heftige, bij voorkeur verwrongen kunst valt te verwachten. Dat ge tuigt, blijkens dé expositie, eer der van een verwrongen beeld van een psychiatrische patiënt. Al leggen sommige werken de ziele- roerselen van de maker wel dege lijk bloot, aan de meeste schilde rijen zij de omstandigheden waar onder ze tot stand zijn gekomen, niet af te lezen. De rondreistentoonstelling 'Emoties in Beeld' is een initiatief vah de stichting Kunst en Psychi atrie en is opgezet om 'de andere kant van storend en/of gestoord gedrag te laten ziert', ofwel: 'het vermogen om wat in geest of ge moed leeft tot voorstelling te brengen op een manier die schoonheidsontroering kan ver oorzaken'. En dit laatste is wat Van Dale kunst noemt. Directeur patiëntenzorg Lameijn van psy chiatrische ziekenhuis Endegeest stelde gisteren bij de opening van de tentoonstelling ook dat kunst en psychiatrie in eikaars verleng de liggen en dat dat ook een goe de zaak is: "Psychologie moet kunstzinnig zijn, kunst moet een beetje abnormaal blijven". Uit honderden werken van pa tiënten (sommige beroepskunste naars, sommige natuurtalenten, sommige mensen wier therapeu tisch geschilder kunst opleverde) koos de stichting er een aantal. Kwaliteit in de zin dat het werk aan de 'esthetische normen' moet voldoen, was daarbij een criteri um. Belangrijker echter vond de stichting of een schilderij een snaar raakt. Raken doet éen aantal werken zeker. Zoals een op zich niet bijs- ter bijzonder schilderij van een hond. Niet dat beest doet iets, maar de titel die de maker het werk meegaf en die kennelijk bit tere teleurstelling in de mensheid weerspiegelt: 'Het vertrouwen van een hond is beter dan dat van een mens". Veel werken hebben overigens geen titel. Sommige spreken voor zich, andere blijven een vraagteken. De expositie is tot en met zon dag dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur te zien in het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg 48. Zondag sluit de expositie om 17.00 uur. SIMONE VAN DRIEL steunfraude, die de student heeft gepleegd, een langere straf staan. Officier van justitie, mr. D. van den Broek, achtte de zaak ook van zwaar kaliber. Omdat de man voor het eerst voor de rechter stond wil de hij wel meegaan in het voorstel tot dienstverlening van de raads man. "Als hij eenmaal specialist is geworden, kan hij echt gaan terug betalen". De man mo§t binnen een jaar na het ingaan van zijn proeftijd de 300 uur dienstverlening hebben vol tooid en een regeling met de sociale dienst treffen. Gebeurt dat niet, dan moet hij alsnog zes maanden brom- een 29-jarige Leidse student medi cijnen gisteren veroordeeld tot 300 uur dienstverlening en 6 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Het vonnis was conform de eis van de officier van justitie. De man had van mei 1984 tot en met juli 1988 tegenover de sociale dienst verzwegen dat hij een studie beurs had. Op deze manier had hij 77.000 gulden te veel ontvangen. "Dat is toch a-sociaal tegenover an dere studenten, die het alleen met een beurs moeten doen", vond poli tierechter mr. Van Leeuwen. De student beweerde dat hij het extra geld nodig had gehad voor boeken en de-huur van zijn; kamer. De poli tierechter had een andere opvatting en stelde vast: "U heeft er gewoon aardig van geleefd'v. De man betaalt jsinds kort hon derd gulden aan de sociale dienst. Van Leeuwen hiel'd de Leidenaar voor dat, wanneer hjj eenmaal is af gestudeerd en een praktijk heeft, hij wel een veel hoger bedrag aan de dienst zal moeten aflossen. De politierechter, vond de zaak bijna te zwaar vooreen zitting van' de politierechter «heeft kenelijk renk^deh prof: dT H.J^Heering overwogen de zaak door te verw.j- (theologie), prof. dr. D.J. Kuenen zen naar de meervoudige kamer: U (biologie), prof. dr. A. Querido (ge- heeft al die tijd, iedere maand op- „eeskunde), prof. dr. A.E. Cohen nieuw de beslissing genomen om de (geschiedenis) en prof. mr A L formulieren vals in te vullen De Melai (rechten). De lezingen zijn 'oegankelyk,. hebbed plaaTs Serie lezingen oud-hoogleraren LEIDEN Zes emiriti-hoogleraren van de Leidse universiteit spreken in een serie lezingen van het Studi um Generale van de RUL over de ontwikkelingen op hun vakgebied en hun bijdrage daaraan. Sprekers zijn prof. dr. H.C. van de Hulst (ster- hogere straf dan zes maanden veroordelen en volgens de nieuwe richtlijnen zou op de langdurige i het Centraal Faciliteitengebouw m de Cleveringaplaats en begin- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15