Met droeve gedachten en een opgewekt gemoed In Pyongyang is geen plaats voor invaliden cn LU CD Lu LU LU Q_ I— 22.- 6.- Een lening die een half procentje goedkoper is. Wat maakt dat nou uit als je een zithoek koopt. 99.- 22r 49- 19.- PAGINA 12 BINNENLAND BUITENLAND DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 De Draver-boys op weg naar De Kuip AMSTERDAM/ROTTERDAM (GPD) Marcel Kesser verloor bij de vliegramp met het SLM-toestel op 7 juni in Suriname zijn moeder en vier van zijn broers. Er speelden zich kort na het ongeluk in de buurt van luchthaven Zanderij hartverscheurende taferelen rond zijn persoon af. Drie en een halve maand later, om precies te zijn enkele uren voor de bene fietwedstrijd ten bate van de nabestaanden, is hij in het Amsterdamse café De Draver druk doende met de laatste voorbereidingen op de busreis naar de Rotterdamse Kuip. In de thuishaven van De Draver Boys, waar ooit het idee werd gebo ren om met een ploegje zwarte voet ballers een reis naar Suriname te maken, maakt Kesser alles behalve de indruk een zielig hoopje mens te zijn. Met dank aan de vaste klanten kring, maar vooral toch dankzij zijn eigen positieve kijk op het leven. „Ik heb wel eens gezegd dat het hier nooit meer zo zou zijn als voor heen", verzucht Kesser, ondertus sen entreekaartjes uitdelend in de inmiddels snikhete kroeg. „Maar je moet toch verder. Ik heb het best wel eens moeilijk. Mijn moeder en mijn jongste broertje zijn nog steeds niet geïdentificeerd. Het is heel vreemd, maar steeds als de telefoon gaat, denk ik dat zij aan de andere kant van de lijn zitten. Ik hoop van harte dat ze alsnog geïden tificeerd zullen worden. Daar zet ik me nu enorm voor in. Maar we moe ten er niet al te moeilijk over doen. Ik kan er vrij gemakkelijk over pra ten". Hij heeft er zelfs geen problemen mee om op verzoek van een televi sieploeg een ingelijste kleurenfoto met daarop zijn vier broers tevoor schijn te halen. Dat geeft zo'n aardig plaatje. Het was de bedoeling dat ook hij zou plaatsnemen in het later veron gelukte vliegtuig. Maar op het laatste moment besloot Kesser de trip te annuleren. „Twee maanden later was er wéér een reis gepland. Die leek me veel aantrekkelijker, want we zouden meerdere plaatsen aandoen. Ongelooflijk eigenlijk hoe dingen soms lopen in het leven". Huisband Zijn ogen dwalen af naar een foto aan de wand. Daarop poseert de ui terst populaire huisband. Slechts één van hen overleefde de ramp, Floyd Vrede. Terwijl Kesser zich weer in de café-drukte stort om de indeling van de bussen te regelen, arriveert de gedeeltelijk verlamde muzikant in een aangepast bestel- wagentje. Hij krijgt van alle kanten bemoedigende schouderklopjes. „Dat is de kracht van De Draver", weet Rick Pas, als onbezoldigd maatschappelijk werker nauw be trokken bij de opvang van de nabe staanden en de organisatie van het herdenkingsduel. „Met hém", wijst hij in de richting van Marcel Kesser, „gaat het ondanks alles heel goed. Maar ik kan je verzekeren dat er zéér ernstige gevallen zijn. Die hel pen we voor zover dat in onze moge lijkheden ligt. Wie is er hier eigen lijk niet mee bezig?" Iedereen heeft elkaar gesteund. Het valt me trou wens op dat er pas nu veel leed los komt. Dagelijks krijg ik ongeveer vier mensen aan de telefoon. Je weet nog niet half wat. voor moei lijkheden de nabestaanden hebben. Die lossen we voor een belangrijk deel zelf op". Begrip „De Draver is een begrip geworden onder Surinaamse jongeren. Het is dat ze hier geen bed hebben staan, anders zouden ze elke nacht blijven slapen. Dat merk je nu ook wel weer. Er is grote belangstelling voor de wedstrijd". Althans, van de kant van 'de Dra vers', die zich later massaal in het 'verbroederingsfeest' zullen stor- Floyd. Vrede, muzikant van de Draver Boys die de vliegramp overleefde, gaat op weg ngar het stadion, (foto anp> ten. „Het zijn pure voetballiefheb bers, hè. En zelf allemaal goede spe lers", zegt Pas. „Het duurt niet lang meer of het Nederlands elftal be staat louter uit donkere jongens". In dat geval zou Oranje over pu blieke belangstelling nooit meer te klagen hebben, vermoedt Rick Pas. „Want wij willen wel. Jammer dat niet iedereen in Nederland die in stelling heeft". Dan zou het Feye- noord-stadion een geheel andere aanblik hebben geboden: niets er ger .dan een bijna lege Kuip. Maar géén lege kas, verzekert Thoon Essed in de hoedanigheid van penningmeester van de Stich ting Fonds Vliegramp Zanderij. Met de opbrengst wordt volgens hem „zeer zorgvuldig omgespron gen". „In eerste instantie zullen de meest nijpende gevallen worden beoordeeld. Zal worden gekeken naar de mensen die zéér hoge kos ten hebben gemaakt. Die moeten op korte termijn worden uitbetaald. Voor het overige zijn we er nog niet uit hoe we het geld gaan verdelen. Tot vóór deze benefiet heeft onze bijdrage vooral bestaan uit het doorverwijzen naar hulpverlenende instanties". De weg naar café De Draver hoef de hij de nabestaanden niet uit te leggen. „Het is nu eenmaal een pleisterplaats, hè", zegt Rick Pas in de ondanks alle goede bedoelingen sfeerloze Kuip. „Jammer, maar toch is het ook op deze manier best aardig. Het is altijd een hartewens van mij geweest om Kleurrijk tegen Oranje te zien spelen. Ja, wat moet je er voor conclusies aan verbinden dat er zo weinig mensen zijn? We beleven ondanks dat een mooie dag. Het is een ode aan de overlede nen. Het is toch ook wel een beetje feest. Voor óns tenminste wel", spreekt hij namens het bonte gezel schap, dat in vijf bussen naar De Kuip is gereisd. Morgen „Maar morgen wordt het allemaal weer anders. Dan zijn de voorberei dingen voor deze wedstrijd achter de rug. Veel mensen hebben door die bezigheden het één en ander kunnen vergeten. Ze hebben enorm naar dit duel uitgezien. Maar dat ligt nu achter ons. Voor enkelen zal nu weer een moeilijke tijd aanbreken". Vermoedelijk ook voor Marcel Kesser, die alles „als in een trance" aan zich voorbij laat gaan. „Omdat ik gewoon heel druk ben geweest met allerlei dingen. Ook in de toe komst moet ik op die manier bezig blijven. Er is zoveel te doen. Inder daad, ervoor zorgen dat mijn moe der en mijn jongste broertje kunnen worden geïdentificeerd. Dan zal ik een stuk gemakkelijker over straat lopen. Want eerlijk, ik moet er steeds aan denken". FRED SEGAAR PYONGYANG Twee dingen val len de bezoeker in de Noordko- reaanse hoofdstad Pyongyang op: het 20 meter hoge gouden stand beeld van Kim II Sung en het feit, dat er geen invaliden rondlopen in de schone straten. door Bob Mantiri De Grote Leider, zoals Kim II Sung zich graag door het volk laat noemen, kan het niet aanzien, dat het beeld van de moderne, maar grijze, hoofdstad, die hij uit de puin hopen van de oorlog heeft opge bouwd, wordt verstoord door ge handicapten. Kreupelen, mismaak te mensen en andere invaliden pas sen niet in het imago van het nieu we Korea, waar hij de grondlegger Het imago dat het westen van Noordkorea heeft, is niet bepaald positief. Het wordt gezien als een broeinest van terreur. Kim II Sungs zoon, Kim Jong II, zou het brein zijn achter de sabotage van een Zuidko- reaanse passagiersvliegtuig, dat be gin vorig jaar boven Thailand ex plodeerde. De 115 passagiers kwa men daarbij om het leven. Noordkoreaase diplomaten ma ken zich schuldig aan internationa le smokkel. Pyongyang weigert zijn buitenlandse schuld te betalen. En de persoonsverheerlijking van de 76-jarige dictator Kim II Sung, strekt zich nu ook uit tot zijn 47-jari- ge zoon. Zelfvoorziening Door de afzondering van de buiten wereld loopt Noordkorea achter. Terwijl Japan en Zuidkorea bloeien door internationale handel, blijft Noordkorea vasthouden aan het principe van 'juche' oftewel zelf voorziening. Het resultaat is econo mische stagnatie. Zuidkorea daarentegen verdient aan de internationale handel 200 miljard gulden per jaar. Het inko men per hoofd van de bevolking ligt in Noordkorea onder de 2000 gul den per jaar. In Zuidkorea is dat het drievoudige. Een kwart eeuw gele den liep Pyongyang economisch gezien voorop, terwijl Seoul met moeite zich het hoofd boven water moest houden. Noordkorea volgde in de jaren vijftig en zestig een ambitieus in dustrialisatieprogramma. Het ont wikkelde zich in snel tempo van een agrarische tot een industriële ge meenschap, waarbij vooral het ac cent lag op de staalindustrie. Het besteedde ook grote aandacht aan onderwijs. Analfabetisme werd tot een minimum beperkt en er was verplicht onderwijs vanaf elfjarige Chip Maar de nu al 42 jaar durende dicta tuur, het omvangrijke veiligheids apparaat, een streng repressief sys teem, maakten economische ver nieuwingen onmogelijk. Noordko rea is nu een achterlijk land. Terwijl Pyongyang beschikt over een gi gantische kolen- en staalindustrie, is het niet in staat om een chip te maken. Van politieke openheid (glasnost) en perestrojka (economische her vormingen) moet Kim II Sung niets hebben. Hij heeft Noordkorea, als reactie op de ontwikkelingen in de Sovjetunie en de Oostbloklanden, afgegrendeld van de buitenwereld. In Noordkorea is iedere volwas sene verplicht om een insigne te dragen met de afbeelding van Kim er op en moet ieder gezin een foto van hem en zijn zoon in de huiska mer hebben. Grappen over het tweetal worden met lange gevange nisstraffen bestraft. Het staat nu wel vast dat Jong II zijn vader zal opvolgen. De staatsra dio bevestigde twee weken zijn po sitie als erfopvolger van de Kim dy nastie. Jong II, die in de Zuidko- reaanse bladen de Prins van de ter reur wordt genoemd, heeft evenals zijn vader in de jaren zestig gedaan heeft, al zijn potentiële tegenstan ders uit de weg geruimd. De belang rijkste is wel de chef van de genera le staf, generaal Oh Guk .Ryol, een verklaard tegenstander yan de jon ge Kim. Kim junior wordt door de staatsme dia opgehemeld als een halfgod. In de kranten wordt hij de 'geliefde lei der' genoemd en wordt hem boven natuurlijke macht toegeschreven. Diplomatieke waarnemers gelo ven, dat onder het eventuele leider schap van de jonge Kim de repres sie nog erger zal worden. Van her eniging met Zuidkorea zal helemaal geen sprake zijn. Maar oppositie te gen Jong II zal waarschijnlijk niet zozeer van de zuiderburen komen, maar eerder van het Noordkoreaan- se volk zelf. De ontevredenheid onder de 20 mil joen Noordkoreanen neemt geleide lijk aan toe. Er is regelmatig een te kort aan voedsel. Onder de kinde ren komt veel rachitis (Engelse ziekte) voor, er een ernstig tekort is aan medicijnen.' Vlees komt slechts drie keer per jaar op tafel, op de na tionale feestdag en op de verjaar dagen van 'grote' Kim en kleine' Kim. Het eerste teken van verzet was onlangs zichtbaar op een van de muren van het spoorwegstation van Pyongyang. Op de smetteloos wit gekalkte muur van dit gebouw was met een spuitbus 'weg met het regi me'geschreven. Vorig jaar zijn twee treinen in de lucht gevlogen, waar schijnlijk door sabotage en er zijn nog niet zo lang geleden stakingen geweest. CZ Vrijetijdspak. Crinckle nylon. Kleuren, navy/aqua/white, navy/ pink/white. M-L-XL W: Damesblouse. PolJKatoen. Met dobby effect. Alleen in wit 38 48.29?5 Select Pullover. Acryl/katoen. In reliëf of kabel dessin. In o.a. brique en pasteltinten. S-M-L/ Naadloze elastische BH. Met glans effect. In wit ivoor en zwart A 70-80. j| B 70-85. C 75-85 9.95 l&i"* TTicot pyjama. Met contrast boorden. In o.a. marine met kobalt en rood. M-L-XL Herenshirt Button down. Lange mouw. In uni of modi- sche strepen. 37-46 28f Amandelspeculaas- koeken. Heerlijk gevuld. Bereid met echte boter Per stuk 1.50 5 7%r\ Niei verkrijgbaar SOikS VRIJDAG - ZATERDAG - VOORDEEL Ook geldig op de koopavond VROOM DREESM ANN SPORT RECREATIE Spitfire zonder motor i.z.g.st. IOOO.-. Tel. 894981 Ermelo t.h. bung, en sta- car na heden Va geld ook w.end -+- midw. 0341O- 24819. Sleuteltjes kosten, ƒ3,10 per regel :ncl BTW Telefonisch op gegeven worden al tijd min 3 regels in re kening gebracht. a contant min 2 regels U kunt uw Sleuteltje telefonisch opgeven 8.00-17 30 uur via onderstaand Sleutel tjesnummer. Ermelo Vel. mooie ruime stacaravans bosr. omg. 03410-16357. T.k. Jeanneau Sangria 1974 in pr.st. 7.60x2.70x1.25 m. die sel en strijkb. mast 26.500,- tel. OI 725- 72119. [0?il343543 GEMEENTE KOUDEKERK AAN DEN RIJN AFSLUITING K0UDEKERKSE BRUG Burgemeester en wethouders maken bekend dat in verband met noodzakelijk uit te voeren onderhouds werkzaamheden aan het brugdek van de Koude- kerk.se brug, deze gedurende een avond en een nacht buiten gebruik gesteld moet worden. De afslui ting zal gelden voor alle verkeer - met uitzondering van voetgangers - van maandagavond 25 september 1989 om 19.00 uur tot dinsdagmorgen 26 september 1989 om 6.00 uur. Uiteraard zal e.e.a. met borden worden aangegeven. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de dienst ge meentewerken, tql. 01714-19104. Burgemeester en wethouders van Koudekerk aan den Rijn de secretaris, de burgemeester B. Marinussen L.V. Elfers Wij Nederlanders staan tot ver over de landgrenzen bekend als zuinig en nog 'ns zuinig. En zeker bij het kopen van een zithoek willen we altijd zo veel mogelijk waar voor zo weinig mogelijk geld. Maar tussen het financiering van een zithoek. Zet u zelf de rentepercentages van andere maar eens naast de onze, in onderstaande vergelijkingstabel. Dat kan bij een gemiddelde fi nanciering al gauw een leuk verschil Persoonlijke lening (looptijd 48 mnd). Nutsspaarbank Andere instellingen Leenbedrag renteperc* maandbedrag Eff maandbedrag Eff. maandbedrag fl. 7.500,- fl. 15.000- fl. 20.000,- 12,6% 11,9% 11,9% fl. 197- fl. 390,- fl. 520,- Doorlopend krediet Nutsspaarbank Andere instellingen Kredietlimiet maandbedrag (2% van' de kredietlimiet renteperc* theor. looptijd" %Eff. maandbedrag Eff. maandbedrag fl. 10.000- fl. 20.000- fl 200,- fl. 400- 11,9% 11,9% 68 mnd. 68 mnd. Rentepercentage effectief op jaarbasis. Theoretische looptijd gebaseerd op een aflossing van 2% per maand, waarbij ervan wordt uitgegaan dat er tussentijds geen opnamen en/of extra aflossingen plaatsvinden, en het rentetarief gedurende de looptijd niet wijzigt. stadium van de centen en het sta dium van de procenten veranderen we opeens in 'n ietwat nonchalant volkje. Veel mensen laten namelijk nogal wat voordeel liggen buiten de showroom. Door voor hun financie ring op een verkeerd adres te 'winkelen! Terwijl iedereen toch zo langzamerhand zou moeten weten dat de Nutsspaarbank méér doet. Dus ook als het gaat om de maken. Zo kan de felbegeerde, maar prijzige schemerlamp makkelij ker binnen uw bereik komen. Of die kristallen vazenserie, bijvoorbeeld. Of dat fraai ogende landschapje. Kortom, dat 'kleine verschil' kan u veel extra plezier bezorgen. Kom gerust eens informeren bij één van onze kantoren. Allicht kunnen wij er voor zorgen dat u er weer komfortabel bij komt te zitten. De Nutsspaarbank doet meer voor makkelijk lenen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12