Autotentoonstelling in Frankfurt brengt veel primeurs I&msteeg dealers Oppositie in DDR begint vorm te krijgen Patstelling lijkt compleet in gijzelingsdrama België mazoa DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1989 2L J-. &2&C PAGINA 11 FRANKFURT (GPD) - 'De auto, techniek voor de men sen': op alle muren in Frank furt hangt een dergelijk affi che. Die techniek heeft er nog niet voor gezorgd dat be zoekers zonder files de auto tentoonstelling IAA/Frank- furt kunnen bereiken. Ook in de ruim opgezette beurs- stad aan de Main woekert men met de ruimte om het vele verkeer een redelijk heenkomen te laten zoeken. HEMCAR LEIDEN B.V. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden. Postbus 32032, 2303 DA Leiden. Telefoon 071-769226. Telefax 071-766400. door Siem Leeuwenkamp Op de tentoonstelling zelf is er ech- ter genoeg ruimte vrijgemaakt om 'het technische imago van dè auto te „.presenteren. Twee hallen met meer dere verdiepingen aan de Theodor- Heuss-Allee zijn bestemd voor fa brikanten van personenauto's. Tachtig merken doen mee aan dit tweejaarlijks terugkerende spekta kel. En er is veel nieuws te zien in het auto-walhalla in Frankfurt. BMW Rechtgeaarde Duitsers vliegen ui teraard naar de stand van BMW waar zich de peperdure 850i coupé in een donkere azuurblauwe kleur ophoudt. Met een prachtig haast 'opgevouwen' 12 cilinder onder de naar achteren openende motorkap met twee reusachtige gaten voor de kantelende koplampen, is deze BMW in staat om een afgeregelde 250 km/u te halen. Een plaatje om te zien deze wereldprimeur en onge twijfeld een prettig rijdend automo biel. Renault toont er voor het eerst zijri R21 hatchback die bij ons al te koop is vanaf 29 mille. Met zijn vier portieren en vijfde deur met varia bele bagageruimte grijpt het con cept terug naar het succes van de le gendarische Renault 16. Verder een priméur in de vorm van een 12-klep- penmotor voor de R21 en R25 in de TXI versie. Met deze 2 ltr motor van 136 pk begeeft Renault zich op het 'meerkleps-pad'. Nissan toont voor het eerst in Euro pa zijn nieuwe 300ZX, een auto die er met het lijnenspel van de 200SX heel wat gladder uitziet dan de tamelijk hoekige voorganger. De tot 24-jdepper omgebouwde V6-mo- AUTO-HOME LEIDERDORP B.V. Weversbaan 27, Leiderdorp, tel.j 899349 Dealer vóór Leiden c.o. tor levert nu met twee turbo's 50 pk meer en kan de 7,5 centimeter bre der geworden sportauto meer dan hét dubbele van de hier toegestane maximum-snelheid geven. Prototy pen lanceren op autobeurzen is functioheel, omdat men er in korte tijd een zeer groot aantal reacties op krijgt, waarmee het uiteindelijke model beter aansluit op de vraag. Zo zal het de Nissan UV-X ook ver gaan, hoewel de op basis van Biuebird-maatvoeringen gebouw de auto min of meer rijklaar is voor het gezin van de jaren negentig. Volkswagen In diezelfde orde ligt het idee van prof. Ulrich Seiffert, die verant woordelijk is voor de Volkswagen van de toekomst. De IRVW 4 heeft vleugeldeuren, een 1.7 ltr benzine motor met een ongekende zuinig heid, elektronisch blokkeerbeveili- ging, sensoren voor veilige afstand tot het overige verkeer en een par- keerknop waarmee de vierwielbe- stuurde auto haast dwarsrijdend zelf zijn plekje zoekt. Het duurt minstens nog tot 2000 eer deze com pacte VW te koop is. Volkswagen begeeft zich met de Country nu ook duidelijker in het terrein. Na de presentatie van de Golf Montana is uiteindelijk beslo ten met een nieuwe naam door te gaan gezien de grote interesse na de Salon van Genève. Hij heeft een bo demvrijheid van 18 centimeter, een 4WD syncro-systeem en een nor maal personenauto-comfort. Bij Audi staat het cabriolet-stu diemodel de V8. Keurig weggevou- wen en afgedekt door eèn kunststof 1 klep zit het dak in een deel van de kofferruimte. Er zal een keuze ge maakt worden uit een voorwielaan- gedreven Audi Cabrio V8 of een Qu- attro-versie. Bij hetzelfde concern van Pon in ons land vinden we Por sche dat zich op de IAA eveneens met een studiemodel presenteert. De Panamericana is een speciale 'uitvoering van de Porsche Carrera 4 en de naam grijpt terug naar de roem van deze Mexicaanse race in de vijftiger jaren. De Spyder 550 werd toen een fenomeen in de auto mobielgeschiedenis. Deze roadster heeft een heel aparte schuin aflo pende horizontale dakstructuur. Rolls-Royce Het bijna koninklijke merk Rolls- Royce dat op de IAA tegen de stand van het al evenmin goedkope Jagu ar aanleunt, toont drie nieuwe ver sies. De Silver Spirit II, Silver Spur De BMW 850i coupé als wereldprimeur te bezichtigen in Frankfurt. Huisman Autobedrijf ISeat, Fiat vakman Levendaal 84 - Leiden, Tel. Q71 -144345 II en Corniche III. Het gerenom meerde merk waagt zich nu aan computergestuurde vering met keuzemogelijkheden als comfort, normaal en sport. Het interieur is in grijpend gewijzigd waarbij niet is beknibbeld op notehout en leder. Spaans-Italiaanse samenwerking heeft geleid tot dè Seat Proto T. Een prototype waarvan alleen het om hulsel is te zien. In dit vroegste sta dium van de ontwikkelingsfase geeft Seat een aantal opties voor de toekomst waar het de motoren be treft. Het karakter van de nieuwe lijn is al wel vastgesteld: econo- sport. Dat wil zeggen zuinig in on derhoud en met de brandstof, maar wel met een sportieve dynamiek. komt, als model niet al te gek ver vooruit, gedateerd over. Chrysler heeft met een felrode Vi per R/10 een zogeheten 'Californian racer' in huis gehaald. Carol Shelby die ook al de hand had in een specia- klappen rugleuning kan de goed toegankelijke en redelijk ruime kof ferbak vergroot worden. Er is een 1.6 ltr/95 pk motor met 16 kleppen en een 1.3 ltr/71 pk krachtbron voor handen. De 1.6 GLX en de 5-deurs (Japanse hoffelijkheid ii t technische perfectie) Off. Toyotadealer voor Leiden, Leiderdorp e.o. Weversbaan 9, Leiderdorp. Tel. 071 - 89 92 56 TOYOTA I j -S le versie van de GTS, creëerde nu een targa-model dat er zijn mag. Uit de V10 motor komen genoeg pk's vrij om er ongehoord hard mee weg te scheuren. Met een bandenmaat achter van 335/35 ZR 17 mag je ver wachten dat het koppel van deze 8 ltr. krachtbron 'toereikend' is. Bij zondere details: spiegels die volle dig in de voorruit doorlopen en uit laatspruitstukken die net voor het portier min of meer wulps een stuk je naar buiten steken. Het nieuwe model Saratoga is een stuk minder spectaculair. Die moet het als dege lijke en ruime sedan gaan maken in de hoge middenklasse. De 460 cm lange auto heeft een 3 ltr/V6 motor van 141 pk. Na de kort geleden geheel gewij zigde Suzuki Swift-serie, werd het nu tijd voor een sedan en een 4Wd- model. Met een deelbare neer te Swift GL met 1.3 ltr. motor zijn met een insehakelbare 4WD-aandrijving te leveren. De visco-koppeling re gelt de extra krachtoverbrenging naar de achterwielen. Terreinknecht Land Rover .heeft er een terrein- knecht bij gekregen in de vorm van de Discovery. Een goed vormgege ven baby-Range Rover zo lijkt er op het platform in de IAA Halle 9 te staan. Nader kennismaken volgen de maand moet uitwijzen of het veel eigentijdser model zich als een Brit se veldheer weet te gedragen. De Discovery kan beschikken over twee motoren de bekende 3.5 ltr V8 en een nieuwe 2.5 ltr. turbodiesel die merkwaardig genoeg 200 Tdi heet. De Amerikanen presenteren op de General Motors stand twee nieu we modellen: de Pontiac Transport SE en de Grand Prix. Het Multi Pur pose Vehicle ziet er tamelijk futuris tisch uit en moet de firma een plaatsje verschaffen op de Europe se vrije-tijdsmarkt. Er is duidelijk gekeken naar het idee van de Ren ault Espace: lange spitse neus en binnen kan dezelfde stoelendans worden uitgehaald om veelvuldig met de zit- en laadruimte te vari ëren. De Pontiac Grand Prix is een snel uitziende Amerikaan die in de hogere middenklasse thuishoort. Mazda ^323 is een bekende ver schijning op onze wegen, na de lAA komen daar drie nieuwe uitvoerin gen bij. Deze middenklasse auto voor de jaren negentig zal als hatch back, sedan en 323 F (5-deurs coup') voor prijzen tussen de 23 en 40 mille te koop zijn. Ook hier 16-kleppen techniek voor de bestaande 1.3 ltr/75 pk motor en de nieuwe 1.8 ltr/131 pk motor. Een korte kennis- makingsrit met een hatchback leert dat het met de techniek dik in orde is. De vormgeving is duidelijk beter geworden, alleen moet er nog ge schaafd worden aan de 'plastic- look' van binnen en achterin iets meer ruimte worden geschapen. Toyota Toyota heeft twee nieuwe typen in de verkoop en een goudkleurig pro- to-type met een merkwaardige vormgeving. Evolutie in plaats van revolutie zo noemt men de gewijzig de Celica, een model dat al sinds be gin 1970 populair is. Drie versies zijn er leverbaar: 1.6 ST, 2.0 GT en een 4WD-versie. Van de LandCrui- ser is een opgeblazen luxe terrein- beest gemaakt met veel chroom en kracht dat uit de 3 ltr V6-motor komt. Het model heet Toyota 4Run- ner en moet het in deze hoedanig heid opnemen tegen de 'big blocks' uit de VS. De Concept-Car 4.500 GT heeft de vorm van een geweerkogel en gaat bijna even hard. De 2+2 zit- ter moet eind jaren '90 een uitge werkte auto voor de verkoop ople veren. De V8 motor van 4.5 ltr heeft 300 pk vermogen en haalt een top van 300 km/u. De autotentoonstelling IAA/ Frankfurt wordt nog tot en met zondag gehouden. De Mazda 323 hatchback l.Si-16VGT. ALPHEN A/D RIJN 01720-21521 HILLEGOM 02522-29423 KATWIJK 01718-15141 LEIDERDORP 071-899212 LISSE 02521-19131 OEGSTGEEST 071-173414 VOORSCHOTEN 071-769307 TILFF (GPD) - Het gijzelingsdrama in het Belgische plaatsje Tilff bij Luik verkeert in een impasse. De onderhandelingen tussen de drie Franse gangsters, die er in een woning al viereneenhalve dag een 40-jarige vrouw en haar dochtertjes van 12 en 10 gegijzeld houden, hebben nog niets opgeleverd. De patstelling lijkt compleet. De onderhandelaars van justitie en politie hebben gisteravond hun eer dere aanbod herhaald: een losgeld van 30 miljoen frank (1,65 miljoen gulden) en een vrijgeleide, in ruil voor de directe vrijlating van de gij zelaars. Maar de drie Fransen heb ben dat voorstel, zoals ze al eerder hadden gedaan, afgewezen. De gangsters, onder leiding van de 28-jarige Philippe Delaire, willen de 30 miljoen wel aanvaarden, maar zijn niet bereid uit de villa weg te gaan zonder hun gijzelaars, zo lieten zij laat weten. Ook een oproep om dat tenminste de twee kinderen vrij te laten, werd afgewezen. De autoriteiten zijn echter niet bereid de gangsters met hun drie gijzelaars te laten gaan. De Luikse procureur' des konings Leon Giet zei gisteravond dat het voorstel van de autoriteiten 'minimaal' is. "Wij nemen geen verder initiatief meer. We zijn niet bereid tot verdere toe gevingen". De autoriteiten tasten nog in het duister over de manier waarop de drie met hun gijzelaars denken weg te komen. Er wordt rekening mee gehouden dat zij 'buiten' handlan gers hebben. De vader van Philippe Delaire deed gistermiddag via de Franse te levisie een dramatische oproep aan zijn zoon om de gijzeling te stoppen. "Luister voot een keer naar je va der. Ik smeek je, stop ermee", zei hij.. „Laat de gijzelaars gaan en geef je over. Dat is het beste wat je kan doen. Dat zou prachtig zijn". De zus van Delaire had vanaf de stoep bij de voordeur van de villa aan de Avenue des Ardennes een gesprek met haar broer. Maar ook haar oproep haalde niets uit. Vol gens procureur Giet maakte dit ge sprek Delaire alleen maar zenuw achtig. Volgens vader Delaire was zijn zoon al jong op het verkeerde pad geraakt en vervolgens „in een draaikolk terecht gekomen". De ac tie in Tilff is al zijn tiende gijzeling. Het staat vast dat de gangsters en hun gijzelaars naar de televisie kij- EG eist beter Brits drinkwater BRUSSEL (AFP/Rtr.) - De Europese Commissie heeft besloten een proces tegen de Britse regering bij het Hof van Justitie in Luxemburg aan te span nen omdat de kwaliteit van het Britse drinkwater niet aan de EG-normen zou voldoen. Er zou vergeleken met de in 1980 vastgestelde EG-regels nog teveel lood en nitraat in het drinkwater van zo'n 52.000 Schotten en 800.000 Engelsen zitten. "Als het gaat om de gezondheid van de verbruikers, -zijn toezeggingen niet voldoende", zei commissaris Carlo Ripa di Meana (milieu). De commissie had Londen in juni twee maanden de tijd gegeven om aanvaardbare voorstellen te doen ter verbetering van het drinkwater. De termijn verstreek woensdag. Pogingen van de Britse minister van milieu, Christopher Patten, de Italiaanse commissaris op de valreep van Londens goede wil te overtuigen en af te houden van stappen, waren tevergeefs. Ripa di Meana gaf toe dat maanden overheen zullen gaan met het proces maar het is volgens hem ook een stok achter de deur voor Londen om vaart te maken met verbetering van het drinkwater. Het Hof kan geen straffen of boetes opleggen aan de twaalf regeringen. Maar omdat het Europese wet geving uitstijgt boven nationale wetgeving zijn uitspraken van het Hof bindend. ken. Ze hebben daarbij de beschik king over alle Belgische, Franse en Duitse kanalen. De autoriteiten hebben er van afgezien om. de ka belaansluiting te verbreken, omdat de tv de enige vorm van ontspan ning voor de kinderen is. Wel deed officier van justitie Ro my n een dringend beroep op de ve le televisieploegen uit binnen- en buitenland om geen beelden uit te zenden van de voorbereidingen van de anti-terreureenheid van de rijks wacht. "In de villa kan men alles zien, en ze hoeven niet te weten wanneer wij wat gaan doen". De gangsters hebben dinsdag morgen de villa volledig gebarrica deerd. Alle luiken zijn neergelaten en de gordijnen gesloten. Volgens politiemensen hebben zij ook de deuren tot de woning met meubilair gebarricadeerd. Ook zijn aan de deuren explosieven aangebracht. Om de scherpschutters van de po litie, die rond de villa liggen opge steld, in de war te brengen zouden de gangsters en hun gijzelaars zich regelmatig van de ene naar de ande re kamer begeven. Volgens de poli tie worden de gijzelaars, de 40-jarige mevrouw Marie-Madeleine Jeuris- Bolland en haar dochtertjes Fran- coise en Gaelle, goed behandeld. Haar rechtegnoot, Guy Jeuris, verkeert nog steeds in een shock toestand en moet met medicijnen op de been gehouden worden. Hij werd aanvankelijk ook gegijzeld, toen de drie Fransen zaterdagavond zijn woning binnendrongen. Jeuris slaagde er zondagavond in te ont snappen en de politie te waarschu- De gangsters wilden Jeuris ge bruiken om binnen te dringen in de bank in Luik waarvan hij filiaalhou der is. Door de ontsnapping van Jeuris mislukte die opzet en begon de langste gijzeling die men in Bel gië ooit heeft meegemaakt. BONN (GPD) - De DDR verkeert in de diepste crisis sinds de bouw van de Muur. Tussen de een en twee miljoen mensen willen het voor beeld volgen van de meer dan 20.000 die inmiddels via de groene Hongaarse grens naar West-Duits- land zijn gekomen. Toch wil nog steeds een hele grote meerderheid in de eerste arbeiders- en boerenT staat op Duitse bodem blijven als er maar iets verandert. door Hans Hoogendijk Wat zou logischer zijn dan een brede oppositionele beweging om die veranderingen af te dwingen? Maar op dat punt vormt de DDR een uitzondering binnen het Oost blok. De enige massale op'positione- le beweging was die naar de vrije Bondsrepubliek. De communistische SED hielp ijverig mee. Elke opposant was in het verleden verzekerd van een en kele reis naar het Westen. Van geor ganiseerd verzet in het eigen land was geen sprake. "De oppositie in de DDR is programmatisch net zo zoutloos als de partij", becommen tarieerde een kritische geest enige tijd geleden de situatie. Maar daarin lijkt verandering te komen. Daarbij spelen drie factoren een rol. In de eerste plaats zijn heel veel Oóstduitsers nog niet vergeten dat het regime dit voorjaar de stem- busuitslag bij de gemeenteraads verkiezingen al te opzichtig heeft vervalst om aan de 99 procent ja knikkers te komen. In de tweede plaats zijn velen geschokt door de ijskoude manier waarop de partij reageerde op het bloedbad onder Chinese studenten <?p*het Plein van de Hemelse Vrede en in de derde plaats geloven velen dat de tijd voor interne veranderingen nu rijp is. Hun motto: we willen niet weg, we willen onze DDR veranderen. Kerk 'Waren het voorheen kleine groepen zoals het "Nieuwe Forum" van de fysicus Hand-Jurgen Fischbeck, die net officiële toelating als politke groepering heeft gevraagd, of de "Democratische Doorbraak" van dominee Edelbert Richter, nu heb ben de grote evangelische kerk en de kleine katholieke kerk zich na- drukkelijk gemeld. Zij willen de 16 miljoen achter blijvers nieuwe perspectieven bie- den. Richter begroet de beginnende bundeling: "Als we nu niets dóen is het te laat. Steeds meer kritische burgers zien in dat ze af moeten van de spontane, ongecoördineerde in dividuele acties". Fischbeck: "Wij willen duidelijk maken dat hier mensen leven met nieuwe ideeën en voorstellen". De meeste oppositionelen gelo ven nog in het socialisme en in de DDR, maar de partij moet haar mo nopolistische aanspraak op de waarheid delen met anderen. Rich ter: "Als de partij steeds spreekt over haar leidende rol, dan is het toch veel verstandiger dat er een partner voor eon dialoog is, zodat de partij die leiding kan bewijzen". De moedigen staan niet langer meer helemaal alleen. Op de Evan gelische Synode in Eisenach sloten de protestantse en katholieke kerk de oppositionele rijen. De voorzitter van de synode, bisschop Werner Leich, zei.namens de vijf miljoen Oostduitse protestanten dat "wij nu tekens moeten zien die duidelijk maken dat de noodzakelijke veran deringen worden doorgevoerd". De voorzitter van de Berlijnse bis schoppenconferentie, Wanke, viel hem bij: "De verantwoordelijke po litici worden dringend opgeroepen de oorzaken voor de exodus serieus te onderzoeken en zo snel mogelijk uit de wereld te helpen". Kieswet Leich verlangde nog meer. Hij wil demonstratievrijheid, een andere kieswet, een terugkeergarantie voor DDR-vluchtelingen en onbeperkte reisvrijheid. Beide geestelijken rie pen de Oostduitsers op in eigen land te blijven en moedig te strijden voor veranderingen. De boodschap van Eisenach is niet mis, maar mochten de starre denkers aan de partijtop er niet wakker door zijn geschud, dan is dat in ieder geval wel gebeurd door het appèl van de Oostduitse CDU, tot voor kort een trouwe bondge noot van de communistische partij die los van de Westduitse tegenhan ger staat. De Oostduitse leiders beroepen zich er altijd op dat er wel degelijk een meerpartijensysteem in het land bestaat. In het zogenaamde parlement, de Volkskammer, zijn inderdaad een flink aantal partijen vertegenwoordigd. De communisti sche SED heeft 127 zetels, de Vrije Duitse Vakbond 61, de jongerenor ganisatie FDJ 37 en de Vrouwen bond 32, maar er bestaan ook nog partijen zoals de Liberaal-Democra tische Partij Duitsland, de tegen hanger van de FDP, met 52 zetels, de Nationaal-Democratische Partij, ook 52 afgevaardigden en de CDU met 52 parlementariërs. Deze partij en, verenigd in het Nationale Front, hebben de leidende rol van de com munisten erkend en krijgen hun ze telaantal niet naar stemmenaantal, maar volgens een bepaalde verdeel sleutel. Tot nu toe hadden deze groepe ringen absoluut niets in te brengen, maar binnen de communistische christen-democraten (145.000 le den) lijkt nu enige beweging te ko men. In een open brief zetten vier zeer vooraanstaande DDR-CDU-le- den zich in voor een nieuwe kies wet, principieel recht op reizen en een ander mediabeleid. Ook willen ze minstens drie of vier ministers meer dan de ene die hen nu door de communisten is toebedeeld. En dat is uitgerekend de man, die het Rus sische blad "Sputnik" in de DDR verbood. Basis Hoewel zij hervormingen zoals in Hongarije of Polen uitsluiten, is hun boodschap "Verandering in stabiliteit" bijna revolutionair. De vier willen ook niet worden gezien als oppositie binnen de CDU, maar als mensen die vinden dat het de hoogste tijd wordt dat de CDU-top luistert naar de basis. Verder verzet ten ze zich tegen het democratisch centralisme, dat de leidende rol van de communisten garandeert. Ze zijn niet tegen het socialisme, maar ze stellen wel vast dat zonder essentiele hervormingen het socia lisme in de DDR ten dode is opge schreven. "Onze CDU is tot meer in staat dan zij zelf gelooft", is de boodschap. Velen binnen die partij denken er zo over, maar 40 jaar col laboratie met de communisten heeft ook zijn sopren achtergelaten. Na tientallen jaren hoofdzakelijk zwijgen of ageren tot de onvermij delijke enkele reis naar het Westen volgde, begint zich in de DDR toch iets af te tekenen dat tot een werke lijke oppositie zou kunnen uitgroei en. Een oppositie van mensen die hun land per se niet willen verlaten, maar het communisme een beetje menselijker gezicht willen geven. Mubarak doet beroep op Israël TEL AVIV (GPD) - President Mu barak van Egypte heeft gisteren Is raël opgeroepen akkoord te gaan met de opname van twee of drie Pa- lestijnen van buiten de Westelijke Jordaanoever en Gaza in een Pales tijnse onderhandelingsdelegatie. In een vraaggesprek met de Israë lische radio drong hij verder aan op het aanblijven van de regering van nationale eenheid, omdat nieuwe verkiezingen kostbare tijd verloren zouden doen gaan. Volgens Mubarak is zijn uit tien punten bestaande plan niet strijdig met het Israëlische vredesvoorstel. Hij omschreef het als niet meer dan een nadere invulling en een poging de impasse te doorbreken tussen Is raël en de PLO. Mubaraks uitlatingen laten zien hoe breed de kloof is tussen zijn standpunt en dat van Israëls pre mier, Jitschak Shamir. De laatste ziet vrijwel geen overeenkomst tus sen het Israëlische vredesinitiatief en het Egyptische tien punten plan.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11