Tegenoffensief bewoners bedreigde flats langs rijksweg A4 'Bestorm de gemeenteraad met uw vragen en opmerkingen!!' Gemeente Oegstgeest geeft 2500 aan actie Toledo Brand politiecel Hoofddorp aangestoken door arrestant Cultureel seizoen Wassenaar geopend Zeven Warmonders gearresteerd na gevecht met politie in centrum 3G Wij doen dat in ieder geval. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 'Ik begrijp de mentaliteit niet van Leiderdorpers die zeggen dat woningen van anderen moeten worden gesloopt' LEIDERDORP - "Ik be grijp de mentaliteit niet van mensen die zeggen dat wo ningen van anderen maar moeten worden gesloopt. Ik snap niet waarmee ze zich bemoeien en waarop ze hun oordeel baseren". door Roy Klopper M. van Tol, een bewoner van de 26 jaar oude flats aan de Leiderdorpse B.G. Cortslaan, ergert zich groen en geel aan de negatieve oordelen over zijn woonruimte. In de vele discus sies over de verbreding van de rijks weg A4, is al menigmaal gesugge reerd dat 'die onooglijke flats op zo'n twintig meter afstand van de snelweg moeten verdwijnen'. Van Tol is het daar geheel mee on- Afscheidsreceptie schooldirecteur LEIDERDORP - Directeur Jan Scherphof neemt 29 september af scheid van de Prins Willem Alexan der-school in Leiderdorp. Scherp hof was gedurende 23 jaar directeur van de basisschool. De opvulling van de vacature die na zijn vertrek vrijkwam, leidde tot een conflict in de Leiderdorpse gemeenteraad. Tijdens een receptie in het schoolgebouw bestaat gelegenheid voor oud-leerlingen en hun familie om afscheid te nemen van Scherp hof. De receptie duurt van 19.30 uur tot 21.00 uur. eens. Hij woont sinds 1969 aan de BG Cortslaan en nog altijd met veel genoegen. "Het zijn 54 fantasti sche flats, perfect onderhouden en met een lage huur. Verder zijn ei uitstekende groenvoorzieningen en speelgelegenheden voor kinderen, Wij willen hier niet weg", aldus Tol. Mensen die aan de andere kant van de snelweg wonen, denken daar anders over. Zo liet mevrouw Cap pers uit de Bernharstraat weten dat bij een verbreding van de A4 het flatgebouw aan de BG Cortslaan maar tegen de grond moet. "Laat de gemeente eens een fatsoenlijk on derkomen voor die mensen zoe ken", liet ze zich onlangs ontvallen. Van Tol windt zich enorm op over dergelijke uitspraken. "Om te be ginnen zijn de flats niet van de ge meente maar van de woningbouw vereniging. Verder vraag ik me af waar die vrouw de euvele moed vandaan haalt om over andermans woningen te oordelen. Natuurlijk mag-ze zeggen dat ze deze flat in ver gelijking met haar woning niet mooi vindt, maar moet hij dan maar meteen tegen de grond? Ik zag laatst paleis Soestdijk. Als ik dat vergeljk met optrekjes die ik in de televisieserie Dynasty zie, vind ik de woning van prinses Juliana ook maar karig. Maar die gooien ze toch ook niet plat?". Klos Van Tol houdt er wel rekening mee dat hij samen met zijn vrouw moet verhuizen. "Die weg wordt tóch ver breed. Aan één zijde van de snelweg moeten woningen verdwijnen. Na tuurlijk bestaat de kans dat de flat bewoners de klos zijn, ik sluit dat niet uit". Samen met de andere buurtbe- die zich hebben verenigd in M. van Tol, samen met zijn vrouw (links) en buurvrouw M. Sjoerd voor de flats aan de BG Cortslaan: "Wij heb ben er niet om gevraagd hier weg te moeten". (foto Jan Holvast) de 'Belangenvereniging A4', wil hij proberen voor de gedupeerden zo veel mogelijk toezeggingen uit het vuur te slepen. Volgens Van Tol moeten schadevergoedingen en verhuiskosten worden betaald door de deur. Er moet nieuwe vloerbe- Rijkswaterstaat. Voor de post ver- dekking komen, gordijnen moeten huiskosten denkt hij aan zo'n 20.000 worden vervangen en ga zo maar gulden per woning. "Je bent er niet door. Dat loopt snel in de papieren", alleen met die verhuiswagen voor Dat geld mag volgens de Leider dorper geen probleem zijn voor Rijkswaterstaat. "Die instelling heeft natuurlijk een potje voor dit soort schadeclaims. Als de overheid al het geld uit de wegenbelasting daadwerkelijk voor de wegen zou gebruiken, rijden we morgen op marmer en hebben we met blad goud beklede vangrails". Tegenstrijdig De belangenvereniging is volgens Van Tol nog geen goed geoliede or ganisatie. Dat is vooral te wijten aan de tegenstrijdige belangen. Zowel bewoners aan de oostkant als aan de westkant van de weg zijn lid. Beide groepen zijn erbij gebaat dat wonin gen aan de andere kant onder de slopershamer gaan. Dat zet de ver houdingen binnen de vereniging flink onder druk. Het bestuur is er nog niet eens in geslaagd de statu ten vast te leggen, omdat daar over al heibel ontstond. Ook over het stemrecht is uitge breid gedebatteerd. De huiseigena ren claimen namelijk meer rechten te hebben dan de huurders, omdat ze zowel gebruiker als eigenaar zijn. Huurders hebben zich daar mor rend bij neergelegd. "Het argument van de eigenaren was dat zij bij eventuele sloop ook nog eens op zoek moeten naar een nieuwe wo ning, terwijl de huurders via de ge meente of de woningbouwvereni ging aan vervangende woonruimte worden geholpen. Daar tegenover stel ik dat de eigenaren anderhalf tot twee ton krijgen voor hun wo ning. Daarmee kunnen ze goed op zoek naar een plaats waar ze zelf willen wonen. Wij moeten maar af wachten waar we worden neerge zet". Blijven De familie Van Tol is niet van plan iedere woonruimte te accepteren wanneer het inderdaad tot sloop zou komen. "We hebben hier in de buurt inmiddels zo veel contacten dat we wel in het oude dorp willen blijven", aldus Van Tol. Ook de huurprijs moet vergelijk baar zijn met die van de huidige wo ning, die 360 gulden per maand be draagt. "Het kan wel zijn dat die huur zo laag is omdat we met onze neus op de A4 zitten, maar wij heb ben er niet om gevraagd hier weg te moeten", aldus Van Tol. Hij be grijpt niet dat mensen voor hem be slissen dat het niet valt uit te hou den in een woning langs een snel weg: "Ik zeg niet dat het ideaal is, je went er nooit aan. Maar de huurprijs en de mooie flat maken alles ruim schoots goed". Achtervolging eindigt in water WARMOND - Een 33-jarige Am sterdammer is zaterdagochtend met onbekend letsel in het Leidse AZL opgenomen nadat hij met zijn auto het water was ingereden. De man reed over de Rijksweg A-4 toen agenten hem sommeerden te stop pen wegens een snelheidsovertre ding. Toen de man de politiewagen in de gaten kreeg, drukte hij het gas pedaal verder in. Op de Leidseweg, nabij de Watertuinen, verloor hij de macht over het stuur en reed het water in. Omstanders hebben hem uit zijn wagen gehaald en gereani meerd. Volgens de politie had de Amsterdammer veel te veel gedron ken. Er is proces-verbaal tegen hem opgemaakt. OEGSTGEEST - B en W van Oegst geest hebben 2500 gulden beschik baar gesteld voor de actie Christi- aan Toledo. Ruim 10.000 gulden is hiervoor inmiddels opgehaald. Initiatiefnemer Van der Kraan uit Oegstgeest zegt dat nog enkele dui zenden guldens toegezegd zijn. On der de vele giften is er één van 800 gulden van buurtvereniging Bui- tenlust. Christiaan Toledo is een Chileen se jongen die in 1982 kort na zijn ge boorte in een put werd gegooid, waarna zijn gezicht werd aangevre ten door ratten. Hij werd gered door een Belgische missiezuster, die de verminkte jongen bij een Belgisch pleeggezin onderbracht. Met de actie moet uiteindelijk 100.000 gulden worden opgehaald zodat plastische chirurgie mogelijk wordt. Voorlopig hoopt van der Kraan 25.000 gulden binnen te ha len zodat de voorbereidende onder zoeken kunnen beginnen. HOOFDDORP - De brand in het cellencomplex van het politiebu reau in Hoofddorp, in de nacht van vrijdag op zaterdag, blijkt te zijn aangestoken door één van de daar verblijvende arrestanten. De 25-jari- ge dader heeft zondag bekend, zo deelde de politie vanmorgen mee. De man was aangehouden in ver band met een autodiefstal en ver bleef illegaal in ons land. De man vond zijn situatie zo uitzichtloos, dat hij zijn cel in de brand stak. Waarschijnlijk probeerde hij door verstikking om het leven te komen. Tijdens de brand heeft de arrestant echter alsnog alarm geslagen en kon hij worden gered. Gisteren werd hij uit het ziekenhuis ontsla gen en op het bureau van de Am sterdamse politie ingesloten. De andere vijf arrestanten uit het cellenblok zijn zaterdag in het zie kenhuis onderzocht en vervolgens bij politiekorpsen in de regio onder gebracht. Het cellencomplex in Hoofddorp is minstens een week niet te gebruiken. Het schadebe drag moet nog worden vastgesteld. LEIDERDORP/OEGSTGEEST - De gemeenten Leiderdorp Oegstgeest hielden zaterdag compostvatenactie. deed dat voor de tweede keer, in Leiderdorp is het gebruik van compostvaten nieuw. Wethouder J, den Boeft gaf za terdagochtend op de gemeente- werf het startsein voor de ver koop van compostvaten in Lei derdorp. In totaal werden 284 compostvaten verkocht, 234 gro te (240 liter) en 50 kleine (180 li ter). De gemeente had van beide soorten 250 stuks in voorraad, die tegen gereduceerd tarief werden verkocht. VVD-raadslid J. de Waard was een van de 284 composteerders in de dop, zoals de foto van Ellen Martens laat In het winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest stond tussen 11.00 en 13.00 uur en milieuk- raam met informatie over het gscheiden ophalen van huis- en tuinafval. Wethouder A.J.W- .F.M. Kohlbeck gaf een demon stratie van het compost-klaar maken van organisch afval. Hij schilde aardappelen, gooide dat afval in de bak en haalde onder uit het vat klaarliggende com post. Ook op het Boerhaaveplein en in de Kempenaerstraat ston den informatiestands. In Oegstgeest zijn al ruim 400 door de gemeente gesubsidieerde vaten in omloop. De eerste actie voor het gescheiden ophalen van huisvuil was een paar jaar gele den. De actie van zaterdag heeft 200 nieuwe aanmeldingen opge leverd. Concert Addie de Jong geeft vanavond een orgel concert in de Dorpskerk te Voorschoten. Gespeeld worden onder meer werken van J.S. Bach, Francois Couperin, Gio vanni Paolo Cima en Boudewijn Schee pers. Het optreden begint om 19.45 uur. Bewegen De GVO-Programmagroep van de ge meente Voorschoten houdt vanavond een informatieavond over 'bewegen' in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4. Op het programma staan onder meer lezingen over 'wat bewegen is' en 'het belang van bewegen in de ver schillende levensfasen'. Aanvang 19.30 Fotografie De Sjelter in Leiderdorp (Heemraadlaan 67) organiseert een cursus fotografie voor mensen van 16 jaar en ouder. Cur sisten leren met de camera om te gaan, zelfs films ontwikkelen en foto's afdruk ken. Opgeven bij de Sjelter, tel. 893135. Lezing Wim Lens verzorgt woensdag 20 sep tember In de Leiderdorpse Muzenhof (Cor Gordijnsingel 4) een dialezing over klimtochten en wandeltochten in noorde lijk Italië. De avond wordt georganiseerd door de Nederlandse Bergsport Vereni ging. Aanvang 20.00 uur. Theater Pleuni Touw en Hugo Metsers spelen de hoofdrollen in het toneelstuk 'De kersen tuin' dat woensdag 20 september in The ater Warenar (Kerkstraat 75) wordt op gevoerd. Het verhaal gaat over een land- die, om uit de schulden te ko- haar unieke kersentuin moet verko pen. Aanvang 20.15 uur). Dik naar dun De Nederlandse Obesitas Vrerniging 'Door dik naar dun' houdt donderdag 21 september een kennismakingsavond (19.00 uur) in de Ursulakliniek in Wasse naar (Eikenlaan 3-5). De vereniging steunt iedereen die te dik is. Sprekers vertellen onder meer over de oorzaken van overgewicht, de mogelijkheden van plastische chirurgie en diëten. De vrouwenstraatband De Vanilla's was zaterdag actief bij de opening van het cultureel seizoen in Wassenaar. (foto Ellen Marlens) Eerste zondagsconcert in raadhuis De Paauw een succes WASSENAAR - Onder grote pu blieke belangstelling is zaterdag het cultureel seizoen van Wassenaar ge opend met straatevenementen, een kinderfestival en een middag- en avondprogramma in en rond het cultureel centrum Warenar. Burgemeester Schoute en cul tuurwethouder Greep gaven om twaalf uur het startsein bij galerie Bianca, waarna een stoet vol kleur en muziek koers zette richting Wa renar. Daar onthulden de bestuur ders de expositie 'Mens en auto' en een kunstgalerie, waar jong Wasse naars talent zijn schilderijen, teke ningen, gouaches en gemengde technieken toont. Bij de 70 kraampjes onderweg stond kunst centraal. De gemeente gaf voorlichting en er waren de monstraties van de politie. De brandweer liet het op het laatste moment afweten. De Ladies Street- band Vanilla's, popgroepen, harmo nieorkesten en jazzbands zorgden voor de muzikale omlijsting. Voor kinderen was er in Warenar een open podium, een modeshow en een ludieke modeshow met kle ren die van waardeloos materiaal zijn gemaakt, 's Avonds was er een Wassenaarse versie van een klas siek drama en afsluitend volgde een bal. De volgende ochtend was er het eerste zondagsconcert in raadhuis De Paauw. De Japanse violiste Kaoru Kakudo en de Nederlandse pianist Herman Uhlhorn speelden WARMOND - De Warmondse politie heeft zaterdag zeven jon geren uit Warmond gearres teerd, in leeftijd variërend van 20 tot en met 24 jaar. Ze worden ervan verdacht in nacht van vrijdag op zaterdag in de War mondse Dorpsstraat slag te hebben geleverd met de politie. De arrestanten is onder meer openlijke geweldpleging en mishandeling ten laste gelegd. De vechtpartij ontstond toen de po litieagenten de jongelui aanspraken op het vele kabaal dat ze maakten toen ze kort na middernacht uit een café kwamen. De woordenwisse ling die daarbij ontstond, gaf de vier wachtmeesters aanleiding een man te arresteren. Dat lukte niet, omdat hij werd ontzet door vrienden. Er vielen rake klappen, waarna de poli tie de wapenstok trok. Een van de' jongeren wist een agente haar wapenstok afhandig te maken en sloeg hiermee op haar in. Daarop trokken de agenten zich te rug in het nabij gelegen politiebu reau. Omdat de wachtmeesters wis ten wie zich aan de gewelddadighe den hadden schuldig gemaakt, kon den de grootste raddraaiers in de loop van zaterdag worden opge pakt. Ze zijn zondag weer vrijgela ten. Volgens een woordvoerder van de Warmondse politie beperken de verwondingen over en weer zich tot wat blauwe plekken. De jongeren verklaarden tijdens het verhoor dat ze door overmatig alcoholgebruik niet precies wisten wat ze deden. sonates van Brahms, Handel en Chaussou en toonden zich na afloop uiterst tevreden over de akoestiek in de trouwzaal en de combinatie met de expositie in de expositiezaal. De aanwezige burgemeester was in zijn nopjes met de opbouwende kri tiek en zijn college wil de concerten voortzetten. Op 15 oktober volgt het tweede zondagconcert. Roofoverval op postagentschap voor deel opgelost ALKEMADE/RIJNSATERWOU- DE - Met de aanhouding, twee we ken geleden door de Leidse politie, van drie personen die in de Sleutel stad een roofoverval wilden plegen, is de roofoverval op een Rijnsater- wouds postagentschap op 29 juni gedeeltelijk opgelost. Dat is het af gelopen weekeinde gebleken. Bij de overval werd 20.000 gulden buit gemaakt. Waar dat geld op dit mo ment is, is nog niet bekend. Van één van de drie, een 21-jarige Haarlemmer, staat vast dat hij ook betrokken is geweest bij de roof overval in Rijnsaterwoude. De man heeft inmiddels bekend. De politie van Alkemade houdt er ernstig rekening mee dat de andere twee ook van de partij waren bij de roofoverval. De drie zaten toen ze in Leiden werden aangehouden in de zelfde auto die bij de roofoverval als vluchtauto dienst deed. Toen de drie mannen werden aan gehouden, hadden ze bivakmutsen en pistolen bij zich. De St. Burgerschapskunde nodigt u uit in de Stadsgehoorzaal. U bent van harte welkom a.s. dinsdag 19 september aanvang 19.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9