'Koudekerk moet een jachthaven hebben' DE 'kroniek VAN TOEN/oM Pannendief zet handelsreiziger voor het blok HeteluchtbaUonnen verstoren vogels Nieuwkoopse Plassen Verkeerstuin Zeehospitium geopend PAGINA 8 REGIO MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 TER AAR - Uit een auto van een Ter Aarse vertegenwoordiger in pannen zijn zaterdag twee sets van vijfduizend gulden ontvreemd. De auto stond geparkeerd in de Elsen- straat. Later op de dag werd de han delsreiziger gebeld door de pannen- dief. Deze bood de Ter Aarder aan de pannen terug te kopen. Volgens de politie hebben de twee op financieel gebied nog een appeltje met elkaar te schillen. "Maar dit is niet de manier om aan je geld te komen". Automobilist droog uit het water ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22-jarige automobilist uit Alk- phen is zaterdagavond de Oude Rijn ingereden en met droge kle ren weer op de kant gekomen. De bestuurder reed met te hoge snel heid over de Kortsteekterweg in Alphen. slipte en verloor de macht over het stuur. De auto kwam zo'n twintig meter vanaf de walkant in de Oude Rijn terecht. Zo snel als hij kon klom de man via het por tierraam op het dak van de nog drijvende auto en daarop nam een toevallig voorbijvarend motor jacht de man direct aan boord. =NDUIVENBERICHTEN De Reisduif Vanuit Arras: 1 -3-4-7 N. de Groot en Zn, 2-6 P: Modten, 5-8 W. Kop, 9. S. v. Iterson, 10. Har- teveld-Schoenmaker. PV De Blauwkras Vanuit Arras: 1. Comb, v/d Blom, 2-4-5-6-8-9- 10 Comb. Nieuwendijk, 3. H. Koome, 7. P. Lan- densbergen. PV De Zwaluw Vanuit Peronne: 1-2-3 W. v. Ommen, 4-6 P. v. Wissen, 5. Mevr. Ft. v. Klaveren, 7. F. v. Heus- den, 8. J. Heijne, 9. P. v. Leeuwen, 10. K. de Vanuit Arras: 1-3-4-5-7-10 W. van Oosten, 2. J. van Laar Zn, 6-8 J. Knijnenburg, 9. R. v.d. Nieuwendijk. LPC Vanuit Arras: 1-8 Verhagen-Witteveen, 2. P. de Haas, 3-5-10 J. van Staffeleu, 4-7-9 A. Wit- teveen, 6. J. Boelee. APS 't Centrum Vanuit Arras: 1H. van Klaveren en Zn, 2. H. Sassen en Zn, 3-4-7-9-10 J.G. den Hartog, 5. P. Bruné en Zn. 6. J. Heinen, 8. B. Hooger- vorst. Het Stedelijk Samenspel Vanuit Arras: 1. Anders-Straathof, 2-4-9 G. Verkerk en Zn, 3. H. van Klaveren en Zn, 5-6 G. Groenendijk en Zn, 7. F. Sanders, 8. H. Sassen en Zn. 10. J.G. den Hartog. PV De Vriendenclub Vanuit Arras: 1-7-9-10 W. v/d Kooy, 2-3-4-5 F. Ladan, 6. W. de Wit jr., 8. J.J. Wansink. PV De Rijnklievers Vanuit Arras: 1 -2-6-7 J. Kok, 3. H. Sladek, 4. M. Hoogenboom, 5-10 G.H. v.d. Poel, 8. J. v. Ley- den, 9. J. Zevenhoven. Het schilderij Voorjaar (gezicht op Vreewijk, 1891) van Floris Verster. op het stuk overheersen, komen maar heel zwak omlijnde en van elkaar afgezonderde vormen te voorschijn, zodat de kijker niet echt goed kan zien hoe die toef af hangende bladeren, met de bloe men daartussen, eigenlijk in el kaar zit. Misschien juist daarom blijf je er gefascineerd naar kij ken: niet om uiteindelijk te kun nen vertellen om welk soort bla deren en om welke soort bloemen het gaat, maar uit bewondering dat iemand zo geraffineerd met verf weet om te gaan. Datzelfde geldt voor een land schap dat drie jaar later dan "Bloemen en blaren" ontstond, en dat ons een blik gunt op de om geving, waar Verster voor zijn hu welijk woonde: het huis Vree wijk, achter de Witte Singel. Niet vaak lukt het een schilder om de lichte schaduweffecten van een tussen bomen en dor gebladerte heen felschijnende zon zó te van gen als Verster het hier heeft ge daan. De meeste 'natuuropna men' van schilders uit deze perio de zijn gelijkmatiger van lichtval, maar hier is door middel van die op ons toekomende schaduw van de boom vooraan en door het blikkeren van de dakpannen op het lage aanbouwtje van het grote huis precies datgene gedaan wat nodig is om ons het gevoel te ge ven dat we zo'n natuureffect wel kennen, maar alleen niet weten hoe we dat zelf zo overtuigend op het doek zouden kunnen krijgen. Als we de stukken een voor een bekijken zal het ons opvallen dat in Versters werk niet maar één manier van werken en één manier van schilderen is te vinden. De kunsthistorici en de kunstcritici die zich met zijn werk hebben be ziggehouden, onderscheiden glo baal drie stadia. Die twee zojuist besproken werken dateren dan uit de tijd van vóór het begin van de jaren negentig. Al experimenterend met zijn materiaal - olieverf - kwam Verster langzaamaan uit bij een manier van werken die hem te 'los' werd: de vormen ver vaagden te veel, het verfopper- vlak werd te ruw, het werd teveel alleen maar verf en geen expres sie meer van zijn natuurobserva ties. Zo althans verklaart men het dat hij in het midden van de jaren negentig zijn toevlucht zocht tot een geheel andere techniek: hij ging grote tekeningen met be hulp van waskrijt maken. Dat duurde een jaar of vijf en vanwe ge het bewerkelijke van deze techniek maakte hij in die perio de niet meer dan een stuk of vijf tien werken, voor zijn doen een uitzonderlijk geringe produktie. 'Simpel takje Een van de mooiste voorbeelden van wat hij met waskrijt kon uit richten hebben ze in de Lakenhal. Al sinds 1897, toen de tekening, vlak na het ontstaan, door de Leidse industrieel C.J. Leem bruggen aan de Lakenhal werd geschonken. Geen wonder dat ie mand ogenblikkelijk inzag dat deze subtiele weergave van een eucalyptustakje in een groene fl^s de 'veilige haven' van een mu seumcollectie verdiende. Door de jaren heen heeft dit subtiele stille ventje niet nagelaten indruk te maken. Herhaaldelijk wordt het uitgezocht als er weer eens een tentoonstelling wordt ingericht over de Nederlandse schilder kunst van rond de eeuwwisse ling. In 1946 schreef de kunsthis- ricus Hammacher onder meer het volgende: "Volmaakt van even wicht, de materie veredeld, zon der één ogenblik de lichamelijk heid met de oogen te hebben los gelaten, zoo is dit werk. De be schouwer, het in onderdeelen vol gende, wordt een verandering in zijn eigen blik gewaar." Wat hij bedoelt is waarschijnlijk het vol gende: als je zo'n intense uitbeel ding van wat ogenschijnlijk niet meer dan een simpel takje is, in een flesje neergezet, goed op je laat inwerken krijg je de ervaring dat je nadien anders naar zulk soort dingen gaat kijken: naar een bloesemde tak, naar een stel pot ten en pannen, naar de lichtval over de planten op de venster bank. Het is achteraf misschien maar goed dat Verster zo weinig over zichzelf heeft losgela ten en dat ei genlijk het enige inzicht in zijn geest, dat ons gegund is, gewaagt van de moeite, die het hem tel kens weer kostte om zijn ervarin gen in olieverf of waskrijt of aqua rel om te zetten. In de laatste twintig jaar van zijn leven, de der de periode als je het aan de kunst historici vraagt, hield hij het alle maal dicht bij huis: gemberpot- jes, bloemvaasjes met rozen of narcissen of ranonkels, een hand vol appels, een paar bokkingen, en heel af en toe een portretje van een vriend of kennis of diens kin deren, dat is alles. Ook van die ontwikkeling 'kunnen we in de Lakenhal een paar blijken zien. Naar mijn gevoel halen die laatste werkjes - ze zijn alle van een klein, om niet te zeggen minuscuul for maat - niet meer de doorleefdheid van de schilderijen uit de eerste ontwikkelingsfase of de gevoelig heid van de waskrijtcomposities. Althans uiterlijk niet. De mensen die hem gekend hebben, zoals de al genoemde Hammacher, spreken in hun tek sten over de verborgen strijd, die hij steeds weer met zichzelf moest voeren. Ook Albert Verwey, de vriend van jaren, deed dat. In de catalogus van Scherjon staat een lang gedicht van Verwey, dat we een poging mogen noemen om Verster te doorgronden. Het is ge steld in woorden die niet van on2e tijd zijn en ons bovendien schro melijk overdreven lijken. En toch geven ze iets aan van de plechtige en ernstige sfeer, die al het werk van Verster met zich draagt. L.D. COUPRIE noot: het woord nepente in het gedicht van Verwey betekent zo veel als 'geneesmiddel'. WERELD VAN FLORIS VERSTER Af en toe zie je het nog wel eens: iemand langs de weg die een teke ning of een schilderij zit te ma ken. Van een kerkgebouw, of een schilderachtig straatje, of een aantal afgemeerde schepen. Toch lijkt het v/el of dat soort activitei ten zijn beste tijd gehad heeft. Alsof de dingen om ons heen ons weinig meer te zeggen hebben. Omstreeks de eeuwwisseling was er in en om Leiden iemand bezig die bevreemd zou hebben opgekeken bij het lezen varx deze zinsneden. Hij ging vaak vanuit zijn grote huis aan de Haarlem mertrekvaart naar Oegstgeest of naar Noordwijk en tekende daar de oude huisjes met hun stille plekjes. Soms zocht hij het ook wat verder weg: dan liet hij zich inspireren door de boerderijen bij de Nieuwkoopse of Loosdrechtse plassen. En heel dikwijls, vooral op het laatst, bleef hij ook gewoon thuis, waar hij zich omringd v/ist met eenvoudige schaaltjes, bak jes, flesjes en bloemen, die hem iedere keer weer uitdaagden het penseel ter hand te nemen. We hebben het over Floris Ver ster, één van die opmerkelijke schilders die in Leiden hebben gewoond en gewerkt. Van 1861 tot 1927 was dat. In zijn leven mankeert het aan evenementen. Na een paar jaar van teken en schilderlessen trad hij, 31 jaar oud, in het huwelijk met Jenny Kamerlingh Onnes, de zuster van een andere Leidse schilder. Ze namen hun intrek in een groot wit landhuis, Groenoord, even buiten de bebouwde kom van Leiden (ongeveer daar waar bij het tegenwoordige hoofdpost kantoor een grote verkeersbrug over de trekvaart ligt). Kluizenaars Zo opvallend was na verloop van tijd hun teruggetrokken manier van leven dat de Leidse volks mond over kluizenaars ging spre ken. Eén van de weinigen die tot hen kon doordringen, was de hoogleraar/dichter Albert Ver wey, maar pas laat tijdens hun langdurige 'vriendschap' liet Ver ster wat meer over zichzelf los: vertelde bijvoorbeeld dat hij zo van het werk van de Franse schrijver Stendhal hield. Dat Verster ondanks zijn terug getrokken aard fervente bewon deraars had bleek nauwelijks een jaar na zijn dood. In 1928 ver scheen namelijk de 'Volledige ge- illustreerde catalogus van zijn schilderijen, waskrijt en water- verfteekeningen en grafisch werk', waarin 329 werken opge somd en afgebeeld werden. De Utrechtse kunsthandelaar Scherjon kon dat allen maar zo snel voor elkaar krijgen omdat Versters echtgenote vanaf het be gin van hun huwelijk van de pro duktie van haar man goed boek gehouden had. Ze schreef van elk voltooid werk nauwkeurig op hoe groot het was, in welke techniek het was vervaardigd en wie er uit eindelijk de eigenaar van gewor- deh was. In 1922 had Scherjon al eens een bundel reprodukties van Ver sters werk uitgegeven, waarop de schilder heel enthousiast had ge reageerd ("Wat heb je me toch een groot genot gegeven met je prach tige reprodukties. Ik wist niet dat het zóó kón", schreef hij in een bedankbriefje), en zo was deze tweede bewonderaar natuurlijk de aangewezen persoon om al het werk te publiceren. Hij deed dat niet zozeer om dat overzicht, als een soort verkoopcatalogus, in de handel te brengen, maar om vast te leggen wat Versters produktie was geweest, want er waren al fal sificaties in omloop. Als een post- hume vriendendienst zou je haast zeggen. Geraffineerd Wie naar de Lakenhal gaat vindt daar altijd wel een keuze uit het schilder- en tekenwerk van Ver ster uitgestald. Ze hebben daar een prachtig vroeg werk uit 1888: "Bloémen en blaren" heet het in Scherjons overzicht. In 1928 was ene mej. Hubrecht, die in Noorwijkerhout leefde, eigenaresse van het dit grote schilderij, maar in 1940 lega teerde ze het aan de Lakenhal. Uit de groene en gele verfvlekken die Ben W verrassen in begroting met watersportplannen NIEUWKOOP HeteluchtbaUonnen vliegen af en toe zo laag over het Nieuwkoopse Plassengebied, dat broedkolonies daarvan opschrikken. Jachtopziener J. Wansinck heeft daarom aan de bel getrokken en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie ingeschakeld om de zaak uit te zoeken. Aanleiding voor Wansinck was een voorval deze zomer met twee hete- luchtballonnen. Deze zweefden amper tien meter boven een broedkolonie van purperreigers, waardoor deze zeer zeldzame vogels helemaal van streek raakten. "Van de misschien 250 nesten purperreigers in Nederland zijn er in het plassengebied zo'n 100. Het is doodzonde als die vogels wor den weggejaagd. Ik heb op zich niets tegen die ballonnen, maar ze moeten het stiltegebied niet verstóren", aldus Wansinck. De opzichter heeft daarom een rapport met eigen bevindingen opge stuurd naar de dienst luchtvaart van de rijkspolitie in Rotterdam. "Mo menteel hebben wij de zaak in behandeling. Het probleem is in dit geval dat er wettelijk weinig geregeld is omtrent de ballonvaart. We zijn dus be perkt in onze sanctiemaatregelen", vertelt een woordvoerder van de dienst. Dit kan F. Alte, werkzaam voor de Stichting tot Behoud van Natuur Mo numenten in het Nieuwkoopse Plassengebied, onderstrepen: "Het is een probleem, zonder meer. HeteluchtbaUonnen vliegen zo laag over het plas sengebied omdat zij verplicht zijn beneden de vijfhonderd voet te blijven. Daarboven komen ze namelijk terecht in het aanvlieggebied van Schiphol. Maar het betekent wel dat ze overlast bezorgen voor de broedkolonies, want de gasbranders maken veel lawaai. Bovendien werpen ze een scha duw op de nesten, waardoor de reigers denken met een enorme roofvogel te maken te hebben". "Nu weten de ballonvaarders wel dat ze bepaalde gebieden behoren te mijden, zo ook het plassengebied. Die ballonnen zijn echter onbestuur baar. Ze worden gedragen door de wind en die bepaalt de koers. Feit is dat er wettelijk bijna niet tegen de ballonnen op te treden is", aldus Alte. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een jachthaven in Koudekerk. Dat voornemen staat in de beleidsnota van B en W bij de gemeentebegro ting voor volgend jaar. Het onderzoek naar de haalbaar heid dat het dagelijks be stuur wil verrichten, richt zich ook op de mogelijkhe den voor woningbouw in Kerkewijk. Over de plotselinge plannen voor de watersport zeggen B en W in de no ta: "Gezien het feit dat er een tekort is aan voorzieningen op dit gebied in de komende jaren, denken wij met het aanleggen van een jachtha ven in dit gebied in een behoefte te Genoemde plannen voor woning bouw achter de huizen tussen de twee kerken aan de Dorpsstraat werden een tijdje terug al uit de kast gehaald. Omdat pas na 1995 het be stemmingsplan Kerklaan in de praktijk kan worden gebracht (de waterzuiveringsinstallatie zal voor die tijd niet naar Alphen verhuizen) moet er voor de Koudekerkse wo ningbouw andere ruimte worden gezocht. De betrokken raadscommissie ging onlangs akkoord met een on derzoek naar de mogelijkheden tot woningbouw achter de twee ker ken. En daar hebben B en W nu dus het onderzoek naar een jachthaven aan vastgeplakt. Serieus "Stilstand is achteruitgang" stellen B en W in de beleidsnota en zij kon digen aan met voortvarendheid aan de plannen te zullen werken. "Om dat ook in de toekomst woning bouw voor de eigen inwoners moge lijk moet blijven en omdat duidelijk is gebleven dat het realiseren van woningen een gunstige invloed heeft op de financiële positie van de gemeente". Volgens de Koudekerkse burge meester L. Elfers zijn de plannen voor een jachthaven 'heel serieus'. "Er is op bestuurlijk niveau een plan ontwikkeld voor een woon wijk achter de kerken met een schit terende jachthaven. De burgemees ter meldt dat zijn college begin vol gende maand met tekeningen naar buiten zal komen. Gezien het feit dat tussen de Rijn, waar de boten vandaan zullen ko men, en de gedachte jachthaven een drukke weg ligt, 'moet er op een of andere manier een doorbraak ko men', beseft hij. "Hoe of wat weten wij niet precies". Het meest waarschijnlijk lijkt een brug, maar Elfers wil geen uit spraak doen. "Er moet een adequa te oplossing worden gevonden. Een brug remt in elk geval de snelheid van het verkeer af'. Benefietconcert brengt 24 mille op NOORDWIJKERHOUT - Het be nefietconcert voor het Foster Pa rents Plan in De Schelft in Noord- wijkerhout heeft zaterdagavond 24.000 gulden opgebracht. Het con cert was georganiseerd door de re gio bollenstreek van het Foster Pa rents Plan. De ongeveer 700 bezoekers keken en luisterden naar Balletschool Gemma de Boer, het Jeugdorkest Bollenstreek, het koor Rokazano, het ensemble Derk Lottman en het Hafa-orkest. Na de pauze was er een optreden van de pianisten Louis van Dijk en Daniël Wayenberg. De Hot Yard big-band uit Noordwijk aan Zee verzorgde het slot. dag komen er wapens binnen op het politiebureau in Alphen. De politie is zeer tevreden over het verloop van de inzamelactie van wapens. Hal verwege de maand september waar in mensen hun wapens bij de politie kunnen inleveren voordat de nieu we wapenwet van kracht wordt, zijn er zo'n honderd wapens op het bureau binnengekomen. Tussen de messen, werpsterren, pistolen en luchtdrukgeweren bevindt zich zelfs een Stengun. (foto Ben de Bruyn) Burgemeester G.W. van Mont- frans-Hartman maakte in een invalidenwa gentje een rond je door de nieu we verkeerstuin van het Zeehos pitium. (foto Dick Hogewoning) KATWIJK De nieuwe verkeers tuin van het Rijnlands Zeehospi tium in Katwijk is zaterdag officieel geopend door burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman van de kustplaats. Dat gebeurde door het onthullen van twee 'straatnamen' op het parcours dat in de tuin is uit gezet: de 'G. Stubbediedoordreef en de 'Openbareslootweg'. De stra ten zijn vernoemd naar G. Stubbe (oud-politiefunctionaris) en J. Slootweg (van het directoraat Ge meentewerken), die zich beiden verdienstelijk hebben gemaakt bij de aanleg van de verkeerstuin in het revalidatiecentrum. Voordat de Katwijkse burge meester de officiële handeling ver richtte, maakte zij samen met de he ren Slootweg, Stubbe en Zeehospi tium-directeur G. Schilthuis in een invalidewagentje een aantal rondjes door de verkeerstuin. Onder grote hilariteit van de aanwezigen reed mevrouw Van Montfrans met haar voertuig tegen het verkeer in, wat haar een reprimande opleverde van 'politieman' B. van Rooy, in het da gelijks leven directeur van de school vc speciaal onderwijs De Vierbot o. wet terrein van het Zee hospitium. Van Rooy 'regisseerde' de opening van de nieuwe verkeers tuin. De verkeerstuin bestaat uit een ruim 80 meter lang stratencircuit met verkeerslichten en oversteek plaatsen. In de tuin wordt verkeers- onderricht gegeven aan rolstoelge bruikers en andere gehandicapte leerlingen van De Vierbotschool. Voor het stratencircuit zijn 18 ver schillende soorten bestrating ge bruikt. Ook patiënten die opnieuw moeten leren lopen, kunnen ge bruik maken van de verkeerstuin. De Katwijkse burgemeester sprak haar waardering uit over de inzet van velen die heeft geleid tot de aanleg van de tuin. Met de uit voering van het plan was een be drag van ongeveer 180.000 gulden gemoeid. Het geld is voor een be langrijk deel door het bedrijfsleven bijeengebracht. Het Katwijkse muziekkorps UNI zette de opening luister bij door het spelen van enkele nummers. INBRAAK Bij een inbraak in de nacht van vrijdag op zaterdag in het clubhuis van de Surfclub Noord wijk is voor ongeveer 10.000 gulden aan surfplanken, zeilen en ander materiaal gestolen. Het clubhuis staat op het strand tegenover de Ko ningin Astridboulevard. 1 schrijfestafette Amnesty Inter national, van 19.00 tot 21.00 uur in de bibliotheek, Thorbeckeplein. Alphenement met toneel avond. aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Leiden Engelstalige cabaretvoorstel ling 'Adapt or Dye', van Pieter-Dirk Uys, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. toelichting over drie ontwerpen voor een nieuwe Paterbrug over de Witte Singel, aanvang 20.00 uur in Sociëteit De Burcht. Leiderdorp open avond vrouwenaktivitei- klaverjasclub 'Harten Twee', an 20.00 tot 22.30 uur in Sjelter Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in Hotel Het Witte Huis. Voorschoten informatie-avond GVO, over 'bewegen', aanvang 19.30 uur in het Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. orgel- beiaardconcert Addie de Jong, mmv Han Kapaan, hobo, aanvang 19.45 uur in de Dorps- DINSDAG 19 SEPTEMBER Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden bijeenkomst 55-plussers met spreekbeurt bioloog G.J. de Bruyn oecumenisoh avondgebed Leiderdorp volksdansen voor 55-plussers. van 14.00 tot 15.30 uur in Sjelter, benefietconcert Foster Pa rents, mmv Daniël Wayenberg en Louis van Dijk, aanvang 20.00 uur WOENSDAG 20 SEPTEMBER Alphen jaarmarkt met o.a. oude am bachten en ringsteken, vanaf 10.00 uur in het centrum. Leiden rommelmarkt in 't Huis op de Waard. Kaarsemakerstraat, van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. kinder- en winterkledingbeurs buurthuis Cornells Joppensz, Op- penheimstraat, van 13.30 tot 16.00 uur. najaars- en rommelmarkt in be jaardencentrum Robijnzicht, van 14.00 tot 18.00 uur. optreden pantomimespeler Hi- kim Traidia, voor kinderen van 4 tot 8 jaar, vanaf 14.00 uur in buurt huis 't Spoortje. kindervoorstelling: 'De geheim zinnige rots', door Theatergroep Narcis, aanvang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. NL...ML, vanaf 19.30 uur bij volks tuincomplex Cronesteijn. informatie-avond over borst voeding voor as-moeders en va ders, vanaf 20.00 uur bij Joke schenk, Meloenstraat 17, tel: 312556/170085. bloemschikken onder deskun dige leiding, aanvang 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje, Bernhardka- de. vertoning van dia's en films over 150-jarig jubileum NS, aan vang 20.00 uur in de NZH-zaal, Rijnsburgerweg. voorstelling: 'A Romance in Many Dimensions' door poppen speler Feike Boschma, aanvang 20.30 uur in het LAK-theater, Cle- veringaplaats. informatieavond over de 'Meis- jesmaatregel', aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. instuif (4-8 jaar) en collages maken (8-12 jaar), van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heemraad- i Cultureel Centrum Warenar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8