VERHUISBERICHT^ 15.000 bezoekers op zesde Leidse uitdag Academisch ziekenhuis ontdekt nieuw middel tegen vorming van nierstenen Organisatie op zoek naar nieuwe sponsor Attracties zorgen voor meer publiek bij 28-ste Leidato Nog weinig verboden wapens bij Leidse politie ingeleverd AAN DOOD ONTSNAPT actief in vrije tijd 't Leek hier wel een veemarkt' HEMCAR LEIDEN B.V. LEIDEN - In en rond de Pieter skerk was het zaterdag een ge zellige drukte bij de zesde Leid se Uitdag. Naar schatting 15.000 mensen bezochten het evene ment waar Leidse verenigingen en instellingen op het gebied amateuristische kunstbeoefe ning die zich presenteerden aan het Leidse publiek. Burgemeester Goekoop gaf zater dagochtend het startsein voor het Leidse clubseizoen. De hele dag, van half tien 's morgens tot twaalf uur 's avonds kon het publiek bij de vele stands kennis nemen van wat Leidse verenigingen en instellingen te bieden hebben op het gebied van kunst en cultuur. En dat is een hele boel. De culturele warenmarkt was dit jaar nog kleurrijker, bonter en inter- nationaler dan vorige jaren omdat de organisatie deze keer een groot aantal buitenlandse groepen had benaderd om op de Leidse Uitdag acte de présence te geven. Dat bete kende dat er meer te genieten viel van folkloristische zang en dans, maar ook van exotische drankjes en hapjes die werden geserveerd in een grote tent die op het Pieters kerkplein stond. Bijna de helft van alle Leidse ver enigingen die actief zijn op het ge bied van muziek, theater of dans LEIDEN/DEN HAAG - Het inle veren van wapens die sinds 1 sep tember verboden zijn, blijft in Leiden in vergelijking met de rest van het land ver achter. Zo is er nog geen enkele vuurwapen bij het Leidse politiebureau ge bracht. Verder zijn er 4 alarm pistolen, 8 luchtdrukwapens, 6 sabels, 6 werpsterren en 23 ver schillende soorten messen bin nen gekomen. Het enige opval lende dat is ingeleverd is een de genstok. Tot 1 oktober kan iedereen zon der strafvervolging wapens inle veren die voorheen al verboden waren. Voor wapens die strafbaar zijn geworden door de nieuwe wet krijgen inleveraars een kleine vergoeding. Halverwege de inle- veractie is de politie landelijk ge zien, zeer tevreden. Bij twintig grote steden in ons land zijn tot nu toe meer dan 6000 wapens ingeleverd. Bij de ge meentelijke korpsen zijn in de eerste twee weken van september vijfduizend steekwapens, 800 vuurwapens en 430 slag- en stoot- wapens ingeleverd. Tot die laatste categorie behoren onder meer ploertendoders, stroom stootwapens en wapenstokken. Het afgelopen weekeinde kwam een Leidse vader wel de verzameling van zijn 16-jarige zoon inleveren. Daaronder be vonden zich enkele dolkmessen, stiletto's, vlindermessen en een groot aantal forse zakmessen. Over de reden van het geringe aantal ingerleverde wapens in Leiden, tast de politie nog in het duister. verzorgden een optreden: koren en orkesten, volksdans- en balletgroe pen, majoretten, theater- en caba retgezelschappen die stuk voor stuk op een enthousiast applaus van het toegestroomde publiek konden rekenen. Vooral Cabaret Purper trok 's middags veel belang stellenden met een voorproefje van hun nieuwe programma dat op de agenda van de Leidse Schouwburg prijkt. De organisatie is zeer tevreden over het verloop van de zesde Leid se Uitdag en is er van overtuigd dat er ook weer een zevende Uitdag zal worden gehouden. Daarvoor moet men wel op zoek naar een nieuwe sponsor omdat de huidige hoofdsponsor zich terugtrekkt. Vol gens Paulien Post van de Werk groep Leidse Uitdag zijn ook de standhouders op de Uitdag tevre den over de belangstelling voor hun culturele aanbod zodat wel duide lijk is dat Leiden niet zonder Uitdag kan. LEIDEN - De 28ste Leidato Huis- houdshow heeft de afgelopen tien dagen ruim 67.000 bezoekers naar de Groenoordhallen getrokken. Dat is meer dan in afgelopen jaren. Leidato-bestuurslid Jan Bemer zegt alle reden te hebben om tevre den terug te ki jken op het jaarlijkse evenement. "Gisteren, op de laatste dag van de Leidato, hielden we ons hart vast, want het was beslist geen beursweer", aldus Beemer. "Het was eerder weer om naar het strand te gaan. Toch werd het ook deze laatste dag een enorme drukte. Wij zijn dus heel tevreden. En met ons een groot deel van de standhouders waarvan al zo'n 40% voor volgend jaar heeft ingeschreven". Beemer meent dat de vele attrac ties, waaronder het wereldvermaar de trapeze-duo van het Hongaarse Staatscircus, de recordpoging van Van der Luit, de Miss Rijnland ver kiezing en optredens van bekende Nederlandse artiesten een belang rijke bijdrage hebben geleverd aan het grotere bezoekersaantal. Het Leidato bestuur dénkt er nu al over om volgend jaar weer een spectacu laire attractie vanuit het oostblok naar de Leidse huishoudbeurs te halen. "Het is niet zo dat we over een half jaar weer eens over de volgende Leidato beginnen na te denken", al dus Beemer. "Dat begint volgende LEIDEN - Het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) heeft een middel ontdekt waarmee de vorming van nierstenen lijkt te voorkomen of sterk verminderd kan worden. Eén en ander blijkt uit een onderzoek onder vijftien niersteenpatiënten waarbij, na de toediening van ci- traat (citroenzuur-zout), de vorming van nierstenen zeer sterk afnam. Naar aanleiding van deze bevindin gen start het AZL binnenkort sa men met de VU en het AMC een In Nederland worden jaarlijks zo'n 9000 patiënten in ziekenhuizen op genomen wegens nierstenen. Onge veer 5500 van hen moeten worden geopereerd. Met de komst van de niersteenvergruizer is de behande ling de afgelopen jaren wel eenvou diger geworden, maar van een defi nitieve oplossing kon men nog niet spreken omdat ook na verwijdering Inbraak aan Graskarper LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Graskarper zijn in de nacht van zaterdag op zondag een grote hoeveelheid goederen en waardepapieren ontvreemd. Gestolen werden een videorecor der, een cd-speler, een tuner/ver sterker, een koptelefoon, veertig cd's, 27 betaalkaarten en enkele pasjes, een bedrag van 190 gulden, drie spaarpotten met onbekende in houd, een colbert, een schouder- en een rugtas, vier paar schoenen en een horloge. De inbrekers kwamen binnen door het forceren van een raam. Politie houdt twee inbrekers aan LEIDEN De politie heeft van morgen rond half vijf twee mannen aangehouden wegens (poging tot) inbraak bij de Verenigde Houthan del aan de Hoge Morsweg. Twee surveillancewagens van de politie hadden bij de zaak een auto met de sleutel in het contact zien staan. In nabijgelegen bosjes troffen zij een 33-jarige Leidenaar en een 28-jarige Leiderdorper aan. Het tweetal had een ruit van de houthandel vernield en al een computer klaargezet om mee te nemen. Zij hebben kennelijk de benen genomen op het moment dat de politie arriveerde. Architectencafe Het Leids Architectencafé houdt van avond een avond over de drie ontwerpen voor een nieuwe Paterbrug over de Witte Singel. De drie architecten zullen hun ontwerpen, waaruit de gemeente dit na jaar een keus maakt, toelichten. Aan vang: 20.00 uur, sociëteit De Burcht. Klussencursus Speciaal voor vrouwen die denken dat ze twee linker handen hebben of die klusjes willen doen in huis. organiseert buurthuis Cornelis Joppensz (Oppenheimstraat 6a) een klussencursus voor vrouwen. De cursus wordt gegeven op maandagmid dag en kost 84 gulden voor 14 lessen. Het buurthuis Cornelis Joppensz organi seert verder cursussen calligrafie (de kunst van het schoonschrijven), origami (Japanse vouwkunst) en grimeren. Alle cursussen gaan binnenkort van start. Voor meer informatie tel. (071) 132462. Bingo-avond Buurthuis Matilo (Zaanstraat 126) orga niseert op vrijdag 15 september een bin go-avond. Aanvang 20.00 LEIDEN Een 18-jarige Leidse vrouw is vanmorgen rond zeven uur ternauwernood aan de dood ontsnap! na dat zij op de kruising Levendaal/Sint Jorissteeg met haar brommer onder een zware vrachtwagen terecht was ge komen. Zij is met vleeswonden aan haar rechterbeen overgebracht naar het AZL en mocht in de loop van de och tend alweer het ziekenhuis verlaten. De vrouw stond naast de vrachtwagen, een tienwielige betonmixer bestuurd door een 52-jarige man uit Koude kerk aan den Rijn, op de kruising voor het rode verkeerslicht te wachten. Op hetzelfde moment dat de vrouw toen het licht op groen sprong rechtdoor reed, sloeg de vrachtwagen rechtsaf. Volgens de politie had hij haar niet ge zien. De bromfietster schrok van deze manoeuvre dusdanig, dat zij met de brommer eerst tegen en vervolgens on der de vrachtwagen terecht kwam. Het slachtoffer raakte met haar rechterbeen bekneld tussen de achterwielen van de vrachtwagen en haar brom mer. Dankzij haar harde geschreeuw kreeg de vrachtwagenchauffeur volgens de politie uiteindelijk in de gaten dat er iets aan de hand was en stopte. Hij moest een stukje achteruit rijden om de vrouw uit haar benarde situatie te bevrijden. (foto Jan Holvast) Feest in Stadsgehoorzaal loopt uit de hand of vergruizing nierstenen zich op nieuw bleven ontwikkelen. Onderzoek heeft nu uitgewezen dat een verhoogde niersteenvor ming gepaard gaat met een verlaag de citraatuitscheiding in de urine. En hieruit is weer gebleken dat ci- traat de sterke remmer is die kristal- klontering en dus nierstenen tegen- In het AZL is bij vijftien zware niersteenpatiënten nagegaan in hoeverre de niersteenproduktie verminderd door toediening van ci- traat. Na anderhalfjaar bleek bij de ze patiënten, die gemiddeld jaar lijks zeker tien nierstenen ontwik kelden, de vorming van nierstenen zeer sterk afgenomen en bij sommi gen zelfs geheel gestopt te zijn, al dus meldt de leider van het onder zoek, dr. S.E. Papapoulos (hoofd van de balansafdeling van het AZL) in het tijdschrift Cicero van het Aca demisch Ziekenhuis. Nader onderzoek moet uitwijzen of citraat werkelijk nierstenen kan voorkomen bij patiënten die nor maal herhaaldelijk nierstenen ont wikkelen. Pas na de afronding van dit grote onderzoek mag gesteld worden dat er een preventief ge neesmiddel is voor niersteenpatiën ten, aldus Papapoulos die de resul taten vooralsnog "veelbelovend" noemt. Verwacht wordt dat het na der onderzoek nog twee tot driejaar in beslag zal nemen. Nadat duidelijk was dat citraat een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van nierstenen is ook al, in samenwerking met drs. C.J. Doorenbos van de afdeling nier ziekten van het AZL, onderzocht in hoeverre voeding van invloed is op de aanmaak van citraat in het li chaam. Tot dusver hadden dieetad viezen voor niersteenpatiénten geen betrekking op de produktie van citraat. Dit onderzoek heeft uitgewezen dat een hoge inname van dierlijke eiwitten en zout een verlaagd ci- traatgehalte in de urine teweeg brengt. Deze bevinding sluit aan bij Collecte Wilhelminafonds brengt ruim 110.000 op LEIDEN - De opbrengst jaarlijkse collecte voor de kankerbestrijding van het Koningin Wilhelminafonds bedraagt 110.664,50 gulden. Ten op zichte van vorig jaar betekent dat een stijging van bijna tien procent. een eerder onderzoek in Engeland waaruit naar voren kwam dat bij mensen die meer vlees aten zich va ker nierstenen ontwikkelden. "Hieruit blijkt dat we in de voe dingsadviezen aan niersteenpatiën ten ook de inname van dierlijke ei witten en zout moeten beperken", aldus Papapoulos. week al. We zijn tevreden over de af gelopen beurs maar willen volgend jaar toch weer een aantal dingen an ders doen om de Leidato nog aan trekkelijker te maken. Zo denken we er over om volgend jaar nog meer aandacht te besteden aan de mode door een speciaal mode-ei- land in de hal te creëren". "Het concept van de Leidato is goed", denkt Beemer. "Maar je ziet op zo'n beurs toch ook altijd dingen die minder goed gaan. Dingen waar van je zegt: dat moet volgend jaar anders en beter. Door te kiezen voor een andere opzet van bepaalde za ken kunnen we de Leidato Huis houdbeurs volgend jaar nog aan trekkelijker maken", aldus de Lei- dato-bestuurder. Eigenaar belooft overlast cafés te beperken LEIDEN - De eigenaar/beheerder van de cafés Malle Babbe en d'Over- kant aan de Nieuwe Beestenmarkt heeft de politie toegezegd de geluid- overlast, die vertrekkende bezoe kers rond zijn etablissementen ver oorzaken, in te dammen. Als gevolg daarvan is de overlast inmiddels af genomen, zo blijkt uit een brief van korpschef H. Mostert. De politie is met de beheerder van de beide zaken om de tafel gaan zit ten na een boze brief van een omwo nende. Die klaagde er over dat voor al deze cafés 's avonds en in het weekeinde grote overlast veroorza ken: De muziek staat er te hard en vertrekkende bezoekers maken soms tot diep in de nacht lawaai. Mostert erkent dat het vele pu bliek die de horeca-zaken aan de Nieuwe Beestenmarkt trekken, overlast veroorzaakt. Hij tekent daarbij wel aan dat het aantal inci denten, gezien het grote aantal be zoekers, naar verhouding beperkt LEIDEN - Wethouder Tesselaar in de rol van sloofje. Een toneelstukje dat niet in de stadsschouwburg maar zaterdagavoiid in kantine van het Leidse stadsbouwhuis te aanschouwen viel. De PvdA-wethouder serveerde daar de maaltijd voor zijn Groen Links-collega De la Mar. Als een politicus zich zo uitslooft, kan dat maar twee dingen betekenen. Er zijn verkiezingen op komst of het gaat om een goed doel. Het betrof het laatste. In het stadsbouwhuis werd zaterdag namelijk een benefietmaaltijd geserveerd waarvan de opbrengst ten goede komt aan een medisch project (medicijnen en apparatuur) m Juigalpa in Nicaragua. Leiden en Den Haag hebben samen een stedenband met Juigalpa. In okto ber wordt een collecte gehouden. De opbrengst van de benefietmaaltijd zal bij die collecte-opbrengst worden gevoegd. (Vervolg van pagina één) LEIDEN De politie heeft tijdens het feest drie Amsterdammers van 25, 54 en 22 jaar, een 41-jarige Bos koper en een 25-jarige Utrechter ge arresteerd wegens het bezit van ver dovende middelen. Zij hadden XTC-pillen en een geringe hoeveel heid cocane bij zich. Bij een huis zoeking in de woning van de 54-jari- ge Amsterdammer heeft de politie een aantal grammen cocaïne en scherpe pistoolpatronen aangetrof fen. Omdat niet wordt Uitgesloten dat het om cocaïne gaat, wordt de inhoud van enkele potten die in de woning stonden, nader onderzocht. Od het feest werd volgens de politie flink in drugs gehandeld en was me nigeen onder invloed van drugs. Volgens een woordvoerder van de brandweer had de organisatie van de Houseparty het feest niet meer onder controle. "Het was een gigantische rotzooi. In de zaal was het onstellend heet en druk. Men sen liepen in hun onderbroek, in de gangen lagen overal mensen onder invloed van verdovende middelen. Buiten stonden bovendien mensen tegen het gebouw te duwen omdat ze naar binnen wilden". t "Nadat we hadden verboden nog mensen binnen te laten, bleken ze aan de achterkant bij de ingang van de Boommarkt toch met bosjes te worden toegelaten. Later in de nacht leek het redelijk leeg in de Breestraat. En dat klopte ook wel, want de organisatie had in haar wanhoop alle deuren maar openge gooid. En waren er naar schatting wel 4000 mensen binnen". Chef Den Boer van de Stadsge hoorzaal stelt dat dit feest niet in de Stadsgehoorzaal thuis hoort. "We troffen een bende aan, het leek wel een afgelopen veemarkt. Dit soort feesten horen in de Groenoordhal len". De organisatie van het feest was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Het is zover. Vanaf woensdag 20 september zitten wij in ons spiksplinternieuwe pand aan de Amphoraweg. En u bent daar natuurlijk van harte welkom. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden. Postbus 32032, 2303 DA Leiden. Telefoon 071-76 92 26. Telefax 071-76 64 00. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7