DDR intimideert vluchtelingen Rabin naar Cairo ondanks verzet Likoed Weer aanslagen in Colombia Van Cleef Hongarije: grenzen blijven open De stekels van het 'Voerense egeltje' Happart prikken nog tón Alaska zet schoonmaak voort na vertrek Exxon Libanees vredesplan Arabische Liga MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 BONN De DDR probeert de vluchtelingenstroom door intimidatie en geweld af te rem men. Oostduitse vluchtelingen meldden gisteren dat steeds vaker al verstrekte uitreispa pieren naar Hongarije of Tsjechoslowakije door DDR-ambtenaren aan huis weer werden teruggehaald. Anderen vertelden dat Oostduitse reizigers op weg naar Hongarije met ge weld uit treinen zijn gehaald en werden teruggestuurd. Uit de kampen in de Hongaarse hoofdstad Budapest wordt gemeld dat steeds meer vluchtelingen de grens tussen Tsjechoslowakije en Hongarije illegaal moesten oversteken of dat ze de Donau zijn overge zwommen. BRUSSEL Jose Happart is terug van weggeweest. En dus kan de Voerense mallemolen weer gaan draaien. Of zijn de provocaties van de recalcitrante ex-burgemeester de laatste stuiptrekkingen van een man die weet dan zijn politieke rol is uitgespeeld? door Hans de Bruijn Op het 'Fête du Peuple Fouron- nais' (feest van het Voerense volk) kondigde Happart gisteren aan dat hij opnieuw aanspraak maakt op het burgemeesterschap van Voe ren, de verzameling van vijf dorpjes even over de Nederlands-Belgische grens bij Zuid-Limburg. Happart zou zelfs met de huidige burgemeester Droeven een af spraak hebben gemaakt om hem op te volgen. Maar dat heeft volgens minister van binnenlandse zaken door Hans Hoogendijk De stroom Oostduitse vluchtelin gen, die via Hongarije naar het wes ten komt, neemt desondanks niet af. Afgelopen weekeinde arriveer den ongeveer 1500 Oostduitsers in Westduitse opvangkampen. Sinds Budapest een week geleden de grens open zette, hebben 16.000 DDR-inwoners hun vaderland de rug toegekeerd. De Westduitse grenspolitie gaat ervan uit dat ook de komende dagen nog vele hon derden het land binnen zullen ko men. In Bonn wordt gerekend dat half oktober de 100.000-ste Oost duitser die dit jaar legaal of illegaal is afgereisd, kan worden begroet. Hongarije wil niet wijken druk uit andere Oosteuropese lan- daarmee het den. In een bijdrage voor een West- Oost-Duitsland helpen, duits zondagsblad schreef de Hon gaarse minister-president Nemeth dat zijn land de grens naar Oosten rijk niet zal sluiten. "Als men echt het Europese huis wil bouwen waar president Gorbatsjov van de Sov jetunie over praat, kun je de grens niet meer sluiten. In zo'n huis is geen plaats voor kamers die Alle Oostduitse kranten publi ceerden zaterdag een bericht het staatspersbureau ADN onde: kop 'Aanwerven van DDR- ners is slavenhandel'. In de in Oost- Berlijn verschijnende Berliner Zei- tung heet het: "We maken dogenloze psychologische oorlog kaar gescheiden zijn door prikkel- tegen het socialisme mee, zoals die draad", aldus Nemeth. in de tijd van de Koude Oorlog Tsjechoslowakije daarentegen is gevoerd". De jeugdkrant de DDR wel behulpzaam bij het Welt hield de vluchtelingen stoppen van de stroom vluchtelin gen. Functionarissen vangkamp in Budapest lingen zelf zeggen dat Tsjechische kant'. dat zij zich hebben geschaard op- rij hersenlozen en dwazen, die uit de vluchte- hand vreten van hen aan de andere Tobback geen enkele waarde: "Ik kan ook wel zeggen dat ik president van de Verenigde Staten wordt, maar daarmee is Bush nog niet weg". De Happart-story is overbekend. De Voerenaar, die weigert Neder lands te spreken en desondanks burgemeester wil zijn van het Vlaamse Voeren, zorgde eind 1987 met zijn dwarsliggerij zelfs voor de val van het zesde kabinet-Martens. Na de kabinetsformatie van vorig jaar werd tussen de Vlaamse en Waalse partijen (Happart behoort tot de Waalse socialisten) die aan het rooms-rode kabinet-Martens- VIII meededen, een akkoord over de regeling van de Voerense kwes tie gesloten. Het gevolg daarvan was dat Hap part het veld moest ruimen. Zelfs zijn eigen PS offerde hem op het al taar van de regeermacht. Vele maanden lang werd sindsdien niets meer van Happart gehoord. Hij liet zich wel weer in het Europees Parle ment kiezen. Maar Happart is nooit echt weg. "Ik heb maanden vrijwillig ge zwegen", zei Happart, "om in kalm te en discretie aan mijn terugkeer te werken". Happart denkt met steun van de Franstalige meerderheid van de Voerense bevolking te kunnen winnen. "De stekels van het Voe rense egeltje hebben andermaal hun penetratievermogen terugge vonden". Happart, nog altijd eerste wet- RUSSISCHE INVAL HERDACHT ™*L v »- -ty grenswachters weigeren Oostduitse vluchtelingen door te laten, ook al hebben zij geldige reispapieren. Het Tolerantie WASHINGTON - De staat Alaska h gaat de schoonmaak van de kust s voortzetten nu Exxon haar werk zaamheden vrijdag heeft gestaakt. De gouverneur van Alaska Steve Cowper heeft bekendgemaakt dat Alaska 21 miljoen dollar heeftuitge- trokken voor een grote schoon maak in de winter. De staat is van plan de rekening naar Exxon te stu- uit een opinie-onderzoek van de Keulse zondagskrant Express blijkt dat 80 procent van de Westduitsers tussen de 16 en 24 jaar de moed be wondert van de Oostduitse vluchte lingen. Terwijl in het noorden van de Bondsrepubliek veruit het groot ste deel van de jongeren meent dat de vluchtelingen hoofdzakelijk po litieke motieven hadden, denkt in Beieren en Baden-Wurttemberg De grote vraag is of Exxon onder daar maar ruim de helft zo over. In druk van de publieke opinie en de het zuiden overheerst de mening federale regering in het voorjaar de dat het vooral economische motie- schoonmaakwerkzaamheden zal ven zijn die de Oostduitsers tot hun voortzetten. Exxon heeft duidelijk vlucht hebben bewogen. gemaakt dat haar deskundigen mening zijn dat de olie niet langer bedreiging is voor het milieu Opvallend is ten slotte nog dat bij- de helft van de ondervraagde jongeren vindt dat er nu genoeg door Jaap van Wesel De werkzaamheden zullen zich con centreren op het schoonmaken van stranden en het schoon houden van visgronden. Dat zijn stranden die Exxon al heeft behandeld, maar die nog lang niet schoon zijn. Het gaat niet om grootscheepse operaties, daar is het in de winter ook te koud voor, maar schoonmaakwerkzaam- heden op kleine schaal met primi tieve middelen. Vrijdag heeft de Exxon haar werkzaamheden stop gezet vanwege de naderende win ter. het getroffen gebied. Gouverneur Oostduitsers zijn gekomen. De tole- Cowper wil in het openbaar geen ru- rantie van de eerste dagen begint zie maken met Exxon. Daarom plaats te maken voor zorg om de ei heeft hij gezegd dat Exxon te goe- gen arbeidsplaats en woonruimte, der trouw is en haar best heeft ge- daan, maar dat de werkzaamheden nog niet voltooid zijn. De gouver neur vindt dat Exxon in het voor jaar de werkzaamheden moet her vatten. Exxon heeft zich formeel tot niets verplicht, maar Exxon-functiona- rissen hebben laten doorschemeren dat Exxon mogelijk terug zal ko men als daar aanleiding toe is, en als er een redelijk verzoek komt van de federale regering. Vandaag komen vice-president Quayle en minister van transport Skinner naar Alaska om de president daarna verslag uit te brengen van de stand van zaken. President Bush zelf heeft zich van begin af aan niet direct met Alaska bemoeid en de schoonmaakwerk- zaamheden in hoofdzaak overgela ten aan Exxon. WARSCHAU Polen branden kaarsen bij het monument van Katyn tijdens de massale herdenking van de Rus sische inval in Polen, gisteren 50 jaar geleden. Het is de eerste keer dat deze herdenking gepaard kon gaan met officiële plechtighedenonder meer bij het monument voor de onbekende soldaat in Warschau. Vele tienduizenden Polen namen deel aan de plechtigheden in onder meer Warschau, Krakow, Gdansk, Wroclaw en Bialystok. Op 17 september 1939 en de daarop volgende dagen vielen grote delen van het Poolse leger in handen van de Sovjetrussen die Polen binnentrokken, hoewel Moskou en Warschau in 1932 een niet-aanvalsverdrag hadden ge sloten. De Duitsers en de Russen bleken Polen onderling te hebben verdeeld. In het voorjaar van 1940 werden ongeveer 15.000 geïnterneerde Poolse soldaten door de Russen vermoord. In Katyn zijn de stoffelijke resten van ruim 4000 Polen gevonden. Wat er gebeurd is met de geïnterneerden van twee andere kampen, is nooit bekend geworden, maar niemand twijfelt eraan dat ook zij vermoord zijn. Meer dan een miljoen Polen zijn naar de Sovjetunie gedeporteerd. Onder hen bevond zich de huidige president Wojciech Jaru- zelski, toen 16 jaar oud. (foto afpi TEL AVIV De Israëlische minis ter van defensie Rabin brengt van daag een bezoek aan Cairo voor be sprekingen met president Mubarak over het Egyptische ver kiezingsplan voor de Palestijnen en over een eventuele ontmoeting met een Palestijnse delegatie. Tegelijk met de Israëlische minister verblijft ook PLO-leider Yassir Arafat in de Egyptische hoofdstad voor overleg. In het intensieve overleg over het Egyptische vredesinitiatief slaagde uOOT Jeruzalem er het afgelopen week- \/i/j||w VA/prkman einde niet in een eenstemmig stand- vvmy vvtJiiMiiall punt te formuleren. De ministers van de Likoedpartij onder leiding van premier Shamir verzetten zich heftig tegen de voorgestelde ont moeting. Leiders van de Arbeiders partij, aangevoerd door vice-pre mier Peres en minister van defensie Rabin, hebben juist laten weten het zelfs op een regeringscrisis aan te la ten komen 'als de huidige vredes- kans niet wordt gegrepen'. BOGOTA/WASHINGTON (AP/Rtr/AFP) De Colombiaanse drugsmafia heeft gisteren een aan slag gepleegd op de Amerikaanse ambassade in de hoofdstad Bogota. Daarbij werd weinig schade veroor zaakt en raakte niemand gewond. Bij andere bomaanslagen in Medel- lin en Cali, de hoofdkwartieren van de drugskartels, vielen het afgelo pen weekeinde acht doden en veer- Crimineel De Spaanse politie heeft in de bad plaats Torremolinos de Belg Mada- ni Bouhouche aangehouden, voor malig lid van de Belgische Rijks wacht en door de Belgische justitie gezocht wegens een lange reeks misdrijven. Hij zou ook betrokken zijn bij de beruchte bende van Nij- vel, die tussen 1983 en 1985 België onveilig maakte met een reeks bloedige overvallen en schietpartij en, waarbij 30 doden vielen. Ivoor De politie van Namibia heeft zater dag 980 slagtanden van olifanten - zeven ton ivoor - in beslag genomen. Zes mannen werden gearresteerd. De slagtanden komen waarschijn lijk uit het zuiden van Angola, waar door de burgeroorlog niet kan wor den opgetreden tegen stropers, of uit het noorden van Namibia. Azerbaidzjan Een explosie in een bus in de door etnische spanningen geplaagde Sovjet-republiek Azerbaidzjan heeft zaterdag aan drie mensen het leven gekost en een onbekend aan tal andere inzittenden verwondin gen toegebracht. Rente Brazilië zal een bedrag van 1,6 mil jard dollar, dat vandaag zou moeten worden betaald aan buitenlandse banken, voorlopig niet overmaken. Het land heeft nog geen nieuwe le ningen binnen en wil zijn deviezen reserves niet aantasten. Die worden momenteel geraamd op 6,5 miljard dollar. Brazilië krijgt nog geen le ningen omdat er tot dusverre geen akkoord is bereikt met het Interna tionale Monetaire Fonds. tien gewonden. Elders werd de journalist Guillermo Murillo van het dagblad El Espectador ver moord, die zich al jaren fel tegen de drugsmafia keert. In totaal zijn sinds het begin van de regeringscampagne op 18 augus tus meer dan 42 bommen ontploft waarbij vier doden en 116 gewon den vielen. De campagne begon na de moord op de presidentskandi daat van de Liberale Partij Luis Car los Galan. Zijn opvolger in de ver kiezingen Botero heeft zaterdag op geroepen de uitwijzingen van drugshandelaars naar de VS stop te zetten. Botero zei geen voorstander te zijn van het berechten van Co- lombianen 'onder andermans dak'. Hij kreeg bijval van bijna alle kran ten en van de burgemeester van Me- dellin Martinez. Aleen El Especta dor bleef fel gekant tegen elke vorm vah onderhandelen. De politie maakte inmiddels de arrestatie bekend gemaakt van weer twee vermeende drugshande laren die voor uitlevering naar de VS in aanmerking komen. Het zijn Bernardo Pelaez Roldan van het co- caïne-kartel van Medellin en Guil lermo Bueno Delgado van het riva liserende drugskartel van Cali. De Amerikaanse geheime diensten hebben de bewaking verscherpt van Dorothy Bush-LeBlond, de dochter van president Bush, nadat volgens het televisiestation NBC de Colombiaanse drugsmafia zou heb ben gedreigd haar te vermoorden. Een regeringswoordvoerster ont kende dat, maar wilde niet zeggen wat dan wel de reden voor de extra maatregelen is. Afgelopen week werden in Canada vijf zwaarbewa pende Colombianen gearresteerd, van wie er twee bindingen met de cocaïnemafia hebben. Bush zelf verklaarde zich dit «weekeinde bereid met Democrati sche senatoren van gedachten te wisselen over hun voorstel 2,2 mil jard dollar extra uit te trekken voor de campagne tegen de drugs. "Wat betreft de financiering zijn wij soe pel", aldus Bush. Hij liet echter doorschemeren niet bereid te zijn andere aspecten van zijn campagne te heroverwegen. De regering van Ecuador heeft in middels besloten de grondverkoop aan buitenlanders aan banden te leggen. De maatregel behelst dat geen enkele buitenlander grond mag kopen, voordat zijn personalia grondig zijn onderzocht. De maatre gel is getroffen direct nadat er klachten binnenkwamen dat Co lombiaanse drugshandelaren stuk ken land opkochten. Het grootste struikelblok voor Je ruzalem is op dit moment de samen stelling van de Palestijnse delega tie. Hoewel Israël in alle toonaarden heeft laten weten niet met de PLO te willen onderhandelen, wil de Egyptische president met zijn voor stel juist dit taboe doorbreken. De Palestijnse delegatie, die inmiddels in overleg met Yassir Arafat is sa mengesteld, bestaat uit zeven Pa lestijnse leiders uit bezet gebied en twee Palestijnen die in de afgelopen jaren door Israël zijn gedeporteerd. De twee gedeporteerden zijn Mo hammed Milhem, ex-burgemeester van het dorpje Halhoul op de Weste lijke Jordaanoever en lid van het uitvoerend comité van de PLO, en Akram Haniye, een bekende Pales tijnse journalist. De zeven plaatse lijke Palestijnse leiders staan allen bekend om hun pro-PLO-stand- punten en hun intensieve contacten met de PLO-leiders in Tunis. Elias Freij, burgemeester van Bethle hem, een van de zeven, keerde giste ren terug van gesprekken met Yas sir Arafat in Tunis. Hij voorspelde dat de Israëlisch-Palestijnse ont- Medewerkers van premier Yitschak Shamir zijn intussen uitermate arg wanend over het optreden van mi nister Rabin. Volgens hen heeft Ra bin de verrassende politieke ont wikkelingen stiekum uitgewerkt met de Amerikanen, de Egyptena- ren en de PLO tijdens zijn recente bezoek aan Washington. De VS rea geerden dit weekeinde positief op het plan, dat morgen in de VN wordt besproken. Peres en minister Arens zijn momenteel in de Vere nigde Staten, waar ze naar verluidt met president Bush en minister van buitenlandse zaken Baker zullen spreken over het vredesplan. Likoed-minister Sharon keerde woedend terug uit de Verenigde Personeel van de Nationale bank in Cali buigt zich over de ravage die een bomaanslag van de mafia aanrichtte. Bij drie bomaanslagen in deze stad raakten het afgelopen weekeinde vijf mensen zwaargewond. (foto ap) BAYRUT/DAMASCUS (AFP/DPA/Rtr/UPI) - Syrië, de VS, Frankrijk, de Sovjetunie en de Verenigde Na ties hebben instemming betuigd met het vredesplan voor Libanon dat de Arabische Liga zaterdag heeft ge presenteerd. Maar in de omgeving van generaal Aoun valt vooral scepsis te vernemen rond de kans op suc ces voor het zoveelste plan om vrede tot stand te bren gen in het land dat sinds 1975 onder een burgeroorlog zucht. Gisteren kwam in Bay rut de Algerijnse diplomaat Al-Ibrahimi aan, die door de Arbrische Liga is aange wezen als bemiddelaar tussen de strijdende partijen. Hij had voor zijn vertrek naar Bay rut eerst diploma tiek overleg in de Syrische hoofdstad Damascus. Aoun, die zich als president van Libanon be schouwt, vindt het bedenkelijk dat in het vredesplan van het triumviraat van de Arabische Liga (Saudiara- bië, Marokko en Algerije) niets staat over de terugtrek king van de Syrische militairen, naar schatting 35.000 man. In maart begon Aoun een 'bevrijdingsoorlog' om de Syrische militairen weg te krijgen. Daarin zijn ze ker al ruim 900 doden en bijan 3000 gewonden geval len, vooral onder de burgerbevolking. Het plan van de Arabische Liga behelst de onmid dellijke afkondiging van een wapenstilstand en het staken van de wapenleveranties aan de elkaar bestrij dende Libanese groepen. De is in het nadeel van Aoun, omdat hij zijn wapens over zee krijgt aangele verd. Het stopzetten van die leveranties is gemakke lijk te controleren, in tegenstelling tot de controle op de naleving van die clausule door Syrië. Verder zou het Libanese parlement nog deze maand moeten ver- houder van Voeren, meent weer recht te hebben op de burgemees terszetel, als gevolg van een mala- tigheid van de Vlaamse minderheid in de gemeenteraad. Die liet na een officieel protest in te dienen, toen Happart ruim een half jaar geleden tegen de regels in korte tijd de raad voorzat. Burgemeester Droeven ging en kele minuten weg en Happart nam meteen de voorzittershamer ter hand en leidde de raad...in het Frans. Dat mocht hij niet, omdat ge zagsdragers in het Vlaamse Voeren Nederlands moeten spreken. De Vlaamse raadsleden protesteerden wel, maar dienden geen officiële klacht in. Onder het motto 'Wie zwijgt stemt toe' meent Happart nu weer recht op de burgemeesterszetel te hebben. Hij zal die echter niet meteen opeisen. Hij houdt dat als stok achter de deur voor de discus sies over de derde fase van de Belgi sche staatshervorming, waar de Waalse Belgen vrezen achtergesteld te zullen worden. Actie Surinaamse indianen zet Nederanders vast PARAMARIBO (GPD) - Vier Ne derlandsejongens die een tocht met een rubberboot maakten langs de Saramacca-rivier, zijn gestrand in het bosnegerdorp Nieuw-Ja- cobkondre. Zij kunnen hun reis niet voortzetten, omdat de rivier hen door het gebied van de Toekayana- indianen zal voeren, die de door gang belemmeren. Ook over land is Paramaribo niet te bereiken zonder geconfronteerd te worden met de opstandige india nen. Het contact tussen de Suri naamse regering en de opstandelin gen is minimaal. Assemblee-voor zitter Lachmon wacht op een uitno diging door de Toekayana-indianen om rond de tafel te gaan zitten. Tot die tijd is het onduidelijk of de vier vakantiegangers hun reis kunnen vervolgen. De bezetting van Midden- en West-Suriname door gewapende in dianen duurt nu al langer dan twee weken. Veel bedrijven raken in ern stige problemen door stagnatie in de aanvoer van grondstoffen. Het houtbedrijf Bruynzeel ziet de voor raden met de dag slinken en ver wacht binnen enkele weken de slui ting van de zagerij. Niet alleen de houtvoorraden in het bos zijn onbereikbaar gewor den, ook vervoer van rijst over de binnenwateren is onmogelijk zodat rijstexporteurs niet meer aan hun verplichtingen kunnen voldoen. PLO-leider Arafat en de Egyptische president Mubarak overlegden zater dag voor de tweede maal over het vredesplan van Egypte. (foto epa> Staten met de woorden: "Dit is le vensgevaarlijk. De Arabieren willen ons met mooie woorden terugdu wen naar de grenzen van 1948. We zetten onze nationale toekomst op het spel". Sharon, bekend om zijn uiterst rechtse oppositie-activitei ten binnen de Likoedpartij, eist dan ook een onmiddellijke bijeenkomst van het centrale partijcomité om premier Shamir terecht te wijzen. "Waarom trouwens", riep de minis ter, zich nauwelijks beheersend, "moet minister Rabin zo nodig naar Cairo, als we toch tegen de tien pun ten van president Mubarak zijn?". In Jeruzalem werd gisteren voor zichtig gespeculeerd, dat als Arafat zijn officiële zegen zal geven aan een vredesgesprek, premier Shamir geen andere keus zal hebben dan de moeilijk door de keel te krijgen vre- deskans te accepteren. Deng komt weer tevoorschijn PEKING (AP) - De Chinese lei der Deng Xiaoping is zaterdag na ruim drie maanden weer in het openbaar verschenen. De 85-jarige leider ontving in de Grote Hal van het Volk een Amerikaanse hoogleraar. Deng trad op 9 juni voor het laatst in het openbaar op. Hij had toen een ontmoeting met legeroffi cieren en prees hun optreden bij de onderdrukking van de demo cratiseringsbeweging van stu denten op 3 en 4 juni. Bij het le- geroptreden zijn honderden, zo niet duizenden mensen om het leven gekomen. Door Dengs lange afwezig heid doken geruchten op dat hij ernstig ziek zou zijn, maar rege ringsfunctionarissen hielden het op een lange zomervakantie aan zee. Vice-premier Yilin deel de mee dat Deng dagelijks nog altijd een half uurtje zwemt en op 1 oktober bij de viering van het veertigjarig bestaan van de Volksrepubliek van de partij zal zijn. ADVERTENTIE gaderen om een kader op te stellen voor nationale ver zoening en te praten over de Libanees-Syrische be trekkingen. Het plan vormt de uitkomst van drie da gen overleg tussen de onderministers van buitenland se zaken van Saudiarabië, Algerije en Marokko over de manier waaarop een eind kan komen aan de ge vechten tussen christelijke eenheden en islamitische milities. Waarnemers menen dat de positieve ontvangst van het vredesplan in diverse hoofdsteden aantoont dat Aoun in een steeds geïsoleerdere positie terechtkomt. Diplomaten en commentatoren menen dat de gene raal de keus heeft uit drie opties: vierkant afwijzen, er mee akkoord gaan onder de voorwaarde dat Syrië een deel van zijn troepen terugtrekt, of proberen tijd te rekken door een bestand in acht te nemen maar tege lijkertijd de politie besprekingen te saboteren. Het is ruim een jaar geleden dat het Libanese parle ment voor het laatst vergaderde. De leden ervan zijn in 1972 gekozen. Van de 99 afgevaardigden leven er nog maar 74, 40 christenen en 34 islamieten. Slechts met een tweederde meerderheid kan het de grondwet ver anderen. Overigens ging de strijd het afgelopen weekeinde gewoon door. Bij hevige beschietingen kwamen ten minste dertien mensen om en raakten zeker 72 ande ren gewond. Zowel in de christelijke als in de islami tische woonwijken van de hoofdstad werden honder den voltreffers gemeld. Daarbij werden onder meer enkele ziekenhuizen en de christelijke havens in Noord-Bayrut getroffen. De strijd brak uit kort voor dat Saudiarabië, Algerije en Marokko aankondigden dat zij een nieuw vredesplan hebben opgesteld. U wilt nog eens in alle rust het complete Bang&Olufsen programma zien en beluisteren? Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken. Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25, Tel. 071-122669

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5