'Italianen kunnen alpen niet weg demonstreren' Kerkendag bewijst draagvlak voor verandering' Reportage Verbod voor Cable One kan nog verstrekkende gevolgen hebben Oostenrijk wijkt niet voor eh a uffeurs bhkkade MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 VIPITENO - Frans Kappe, chauf feur bij transportbedrijf Appel doorn uit Woudenberg, staat met een vrachtwagen koeiehuiden sinds vorige week dinsdag op de parkeer plaats Nosslach, een kilometer of tien voor de grensovergang naar Ita lië bij de Brennerpas. "Niks koeie huiden. Nieuwe uniformen voor de Oostenrijkse douane zul je bedoe len", zegt hij lachend. door Ad Moerman De stemming zit er goed in bij een groepje Nederlandse chauffeurs dat is getroffen door de grensblokkade van hun Italiaanse collega's. Toch zouden de meesten wel naar huis willen, voornamelijk omdat in Oos tenrijk geen zware Van Nelle te koop is. Sommigen zijn dit week einde ook terug gereisd met bussen. Maar zij moeten van hun baas op de wagens blijven passen. Zijn er aan de Oostenrijkse kant van de grens nog tientallen chauf feurs aanwezig, aan de Italiaanse kant, aan het begin van de blokkade bij Vipiteno, lijkt het alsof de atoombom is gevallen. Duizenden vrachtwagens staan er te blakeren in de zon, terwijl de meeste 'truc kers' huiswaarts zijn gekeerd. Het doet onwerkelijk aan, middenin de vrijwel uitgestorven blokkade, als zo nu en dan een koelaggregaat aan slaat. Aan beide zijden van de grens zijn de niet-Oostenrijkse chauffeurs het roerend met elkaar eens: de Oosten rijkse douaniers deugen voor geen cent. Ze meten met twee maten en bevoordelen chauffeurs uit eigert land. "Bovendien", zegt Lucia Utterini, vertegenwoordigster van de vereni ging van transportwerkgevers uit Trento, "moeten wij voor die hon derd kilometer door Oostenrijk ruim driehonderd gulden betalen en kunnen zij bij ons voor vijftien gulden bij wijze van spreken tot aan Palermo op Sicilië rijden. En dat terwijl de aanleg van de Brenner- autobahn grotendeels door de EG- landen is betaald". Gewenning Aan beide zijden van de grens be staat al een zekere mate van gewen ning aan blokkades. De parkeer plaats Nosslach is er zelfs na de laatste grote blokkade van decem ber '84 speciaal voor uitgebreid, zo dat daar nu dubbel zoveel vracht wagens kunnen bivakkeren. Het Italiaanse Witte en het Oostenrijkse Rode Kruis doen routineus mee. De twee organisaties rukten dins dag, toen de blokkade begon, meteen uit om de verzorging der ge troffenen ter hand te nemen. "Het eten is hier prima, en we kunnen ie dere dag douchen. En we hebben mooi weer", zegt Harry Ammerlaan van het Rhoonse oedrijf Ba- rendrecht. "We krijgen op deze ma nier nog een geregeld leven. Het is fantastisch wat die ons doen. Vanavond gaan we zelfs naar een Tiroler avond". Over de oorzaak van de blokkade zijn de Hollandse chauffeurs het roerend eens. Bij de Italianen is het een rommeltje met het verdelen van de transito-vergunningen, vandaar dat ze nu door hun quotum voor dit kwartaal heen zijn. Zo zou een kwart van de vergunningen 'zoek' zijn. "Die zijn opgekocht door de grote Italiaanse transporteurs en die lachen zich rot omdat de 'klein tjes', die de blokkade zijn begon nen, zichzelf nu failliet demonstre ren", zegt Ammerlaan. Lucia Utterini, aan de Italiaanse kant van de grens spreekt dit tegen: "De kleine bedrijven zijn inderdaad begonnen, maar meteen hebben de grote zich solidair verklaard. Wij zijn hier één". Stinkbommen Utterini spreekt ook Oostenrijkse krantenverhalen tegen. Die meld den zaterdag dat een Oostenrijkse chauffeur het ziekenhuis is ingesla gen en dat van Oostenrijkse wagens banden zijn lek gestoken en dekkle den zijn kapot gesneden: "Die foto van die lekke band was in scene ge zet. Nee, ook hier is de sfeer ont spannen." Intussen weet de Oostenrijkse verkeersminister Rudolf Streicher van geen wijken. "Mann kan die Al pen nicht weg demonstrieren", ver klaarde hij na het gesprek met zijn Italiaanse collega Carlo Bernini. Hij is vastbesloten en wil niet nog meer 'rijdende stinkbommen' op de 'Transitstrecke' dan de vijf- tot ze venduizend die er nu al dagelijks 'met de vlam in de pijp' overheen denderen. Oostenrijk wil niet langer meer de uitlaatpijp van de EG zijn en betwij felt of al dat vrachtverkeer van en naar Italië wel nodig is. Melk gaat bijvoorbeeld vanuit Duitsland naar Italië en komt als kaas een paar da gen later terug. "Maar dat kan niet anders. Als jij ergens een broek kunt kopen voor vijf tientjes, dan rij je toch ook een eindje om, in plaats van dat je er een van honderd gul den koopt. Zo werkt nu eenmaal de vrije markt economie," zegt de Weertse transportondernemer Van Heurs die met twee van zijn drie wa gens vast 2it. "Oostenrijkse staatsbedrijven la ten ook produkten half in elkaar zet ten in Hongarije, omdat het daar goedkoper is. Nee, dit grapje kost me per wagen duizend gulden per dag. En wij zijn altijd al de dupe. Maar uiteindelijk komt het, omdat iedereen 's morgens verse kiwi's in de winkel wil en dat kan niet zonder internationaal transport". Ergernis Hoewel de meest chauffeurs liever rijden, zijn ze het wel eens over het feit dat er actie moet worden onder nomen tegen Oostenrijk. Sinds vo rig jaar mogen ze tot grote ergernis 's nachts al niet harder rijden dan zestig kilometer per uur. Na 1 de cember mag er in de nachtelijke uren helemaal niet meer worden ge reden. Vanwege de nodige nacht rust en frisse lucht wil geen van de chauffeurs echter ruilen met een Oostenrijker die in de buurt van de Brennerautobahn woont. In de trein als alternatief zien ze ook niets. Een enkeltje kost per vrachtwagen meer dan het dubbele van de tol en 'Strassenbeitrage'. Bo vendien duurt de reis vier keer zo lang en is de maximale hoogte per trein 3.65 meter terwijl een vracht wagen vier meter meet. "Én als die spoorwegtunnels over drie jaar op goede hoogte zijn ge bracht, moet er elke vijf minuten een trein vertrekken om het huidige aanbod te kunnen verwerken. En wat denk je hoeveel herrie dat maakt", meent Andries van der Meulen van het transportbedrijf Veenstra uit het Friese Heeg, dat met zeven wagens in de blokkade staat. Een pompbediende in het Oos tenrijkse dorpje Gries denkt er het zijne van. Zijn dorp ligt precies on der de op tientallen meters hoge be tonnen pilaren rustende Autobahn. "Volgende week zijn hier deelstaat verkiezingen. Door nu de poot stijf te houden en voor het milieu op te komen, willen de politici aan popu lariteit winnen. Ze zijn gewoon bang stemmen te verliezen aan de Grünen". Broodjes van het Rode Kr r de Nederlandse chauffeurs. "We worden hier prima verzorgd". LEIDEN - De strijd om de invoe ring van commerciële radio en te levisie in Nederland is in een stroomversnelling geraakt. Cable One, het commerciële radiosta tion van Willem van Kooten, moet voor 1 oktober van de kabelnet ten verdwijnen. door Gijs Schreuders De Hilversumse omroepen en de dagbladuitgevers hebben aan de overheid gevraagd nu snel dui delijk te maken dat ook zenders als TV 10 en Veronique in strijd zijn met de Mediawet. Als de commerciële omroep niet valt te gen te houden, willen de pu- blieksomroepen en de uitgevers een vierde net gaan exploiteren, dat dan door de kabelexploitan ten verplicht moet worden door gegeven. Het zijn spannende dagen voor Joop van den Ende, Lex Harding en hun gevolg. Op dit moment is de grote vraag wat het verbod op de doorgifte van Cable One via de kabel nu eigenlijk betekent voor de anderen die in de startblokken staan. Ook zij presenteren zich als 'buitenlandse omroepen', die door de kabelexploitanten mo gen worden doorgegeven met een beroep op het vrije verkeer van diensten binnen de Europese Ge meenschap. Sleept Willem van Kooten hen mee in de juridische val? Zullen ook zij door de mand vallen als verkapte Nederlandse omroepen die via de kabel geen commercie mogen bedrijven? Hebben de omroepcoryfeeën die met veel tam-tam de overstap naar TV 10 maakten dan toch ver keerd gegokt en wacht hen de werkloosheid? Kunnen de kabel exploitanten de miljoenen die zij in de wacht hopen te slepen voor het doorgeven van de commercië le programma's nu wel op hun buik schrijven? De roep uit Hilversum om een verbod is juridisch niet kansloos. Het aanvankelijke standpunt van het Commissariaat voor de Me dia, dat volgens een strikte uitleg van de Mediawet onmogelijk te gen de pseudo-buitenlandse zen ders viel op te treden, is sinds de uitspraak van de Raad van State over Cable One niet meer geldig. Het is niet genoeg dat een om roepbedrijf alleen maar op papier in het buitenland is gevestigd. Het commissariaat moet voortaan ook letten op 'geest van de Mediawet' en op de bedoeling van de wetgever. Die bedoeling was nu juist het weren van Neder landse commerciële stations. Extreem Aan de andere kant, Cable One, het eerste slachtoffer van de nieu we gedragslijn, is wel een heel ex treem voorbeeld van een schijn constructie die louter is bedacht om de in Nederland- geldende voorschriften te omzeilen. De Raad van State noemde niet min der dan zes omstandigheden waaruit bleek dat het eigenlijk om een Nederlandse zender ging. De uitzendingen van Willem van Kooten werden opgestraald met een straalzender van de PTT. Het programma werd in Hilver sum gemaakt in de Nederlandse taal. Maar ook het kapitaal was Nederlands, hetzelfde gold voor het management, en het program ma werd vrijwel uitsluitend in Nederland verspreid. Hoeveel van deze omstandig heden moet men wijzigen om te kunnen doorgaan voor een bui tenlandse zendér? De uitspraak van de Raad van State heeft op zichzelf uitsluitend betrekking op Cable One en het moet nog maar worden afgewacht op hoe veel punten de andere niet door de beugel kunnen. Het is natuurlijk mogelijk ver scheidene aanpassingen te ver richten om minder het verkapte Nederlandse karakter van een omroep te laten zien, bij voor beeld door het management in buitenlandse handen te geven of door aandelen te verkopen aan in ternationale mediagiganten als Maxwell of Berlusconi. De eerstvolgende test betreft Radio 10, waar de Raad van State zich binnenkort over uitspreekt. In veel opzichten is dit geval ge lijk aan Cable One, .maar met dit verschil dat. het programma van Radio 10 wordt opgestraald vanuit België. Als straks ook TV 10 gaat uitzenden, dan gebeurt dat in Luxemburg, waarvandaan de programma's naar de Astra-sa- telliet worden geseind. Nog iets krachtiger kan Télé-Veronique zich presenteren als buitenlandse zender. Dit bedrijf is namelijk een dochteronderneming van de Luxemburgse Omroep Maat schappij. De commerciële omroepen met hun buitenlandse jasjes zijn dus nog niet ten dode opgeschreven, al baart het lot van Cable One hen natuurlijk de nodige hoofdbre kens. Vast staat dat het uitzenden in de Nederlandse taal op zichzelf geen reden is om hen van de ka bel te weren. De essentie van het vrije dienstenverkeer in de Eu ropese Gemeenschap is immers dat grensoverschrijdende om roep niet mag worden belem merd. Het Europese recht belet Ne derland echter niet de eigen on derdanen te discrimineren. De consequentie van een rigoureus aanpakken van de buitenlandse vermommingen zou dan ook kun nen zijn, dat de commerciële om roepen letterlijk de grens over worden gepest en dat de Neder landse markt wordt voorzien door ondernemingen met buiten lands kapitaal, onder buitenlands management en het gebruik van buitenlandse PTT-diensten. Dit alles zal nog scherper ko men te liggen zodra de EG-richt- lijn over grensoverschrijdende omroep tot stand komt, wat mo gelijk nog deze maand zal gebeu ren. Commerciële omroep valt dan niet meer buiten de deur te houden. Daarom hebben de Hilversum se. omroepen nu zelf, samen met de dagbladuitgevers een plan ge maakt voor een commercieel vierde Nederlandse televisienet. De eerste verliezers daarvan wor den dan de kabelexploitanten, die nu eenmaal verplicht zijn tot de doorgifte van legale Neder landse omroepprogramma's en dus niet zonder meer naar de hoogste bieder kunnen gaan. Monopoliepositie Is het dan maar niet het verstan digste om de kabelexploitanten volledig vrij te laten in de keuze van wat zij aan hun klanten door geven? Daar zitten ook weer de nodige haken en ogen aan. Want anders dan bij voorbeeld uitge vers en verkopers van gedrukte media, nemen de kabelexploitan ten (in feite de gemeentebestu ren) een monopoliepositie in. De televisiekijker is voor het aanbod dus afhankelijk van de selectie van de kabelexploitant. Als deze alleen nog maar naar de hoogste bieder hoeft te kijken, kan de con sument de dupe worden. Italiaanse vrachtwagenchauffeurs gaan door met hun blokkade van de Brenner pas, nadat het overleg tussen de minis ters van verkeer van Italië en Oosten rijk op niets is uitgelopen. De files aan beide kanten van de grensovergang wa ren zaterdag aangegroeid tot 30 km. De Italiaanse minister van verkeer Bernini en zijn Oostenrijkse collega voerden vrijdag in Wenen overleg, maar kwamen niet tot een oplossing van het geschil. De Italiaanse chauffeurs zijn kwaad over de beperking van doorrei zend buitenlands vrachtverkeer dat op de Oostenrijkse wegen is ingesteld. Streicher verklaarde dat het "uitgeslo ten" is dat de beperking van het zware vrachtverkeer zal worden opgeheven. De Italiaanse truckers willen onbe perkt door Oostenrijk kunnen rijden, omdat de Oostenrijkse snelwegen een belangrijke schakel vormen in de ver bindingen met hun bestemmingen in Noord- en Oost-Europa. Per december zal ook nog eens de snelweg door Tirol via het Inn-dal 's nachts voor alle zwaar verkeer worden gesloten. Ook daar zijn de Italiaanse chauffeurs verbolgen over. Zij hebben aangekondigd hun blokka de van de Brenner en twee andere grensovergangen voor onbepaalde tijd te zullen voortzetten. Bij de Brenner staan momenteel zo'n 5.000 trucks, die aan beide zijden van de pas een lint van 20 kilometer vormen. Het succes van de Kerkendag bewijst dat er een breed draag vlak is voor een politiek van verandering, van versobering ter wille van de armsten, de ont rechten en het aangetaste milieu. Die conclusie trok ds. Willem van der Zee, secretaris van de Raad van Kerken, zater dag in Utrecht, waar ruim 17.000 christenen uit alle delen van ons land de eerste oecumenische Kerkendag beleefden. Een historische gebeurtenis, omdat de dag door zoveel kerken werd gedragen en omdat de meeste bezoekers officieel waren afgevaardigd door hun gemeente of parochie. Vooral dat laatste on derstreepte dat het conciliair pro ces voor gerechtigheid, vrede en schepping geen hobby van enke lingen is geworden, zoals ge vreesd werd toen de Wereldraad van Kerken in 1983 het initiatief "Het is de urgentie van de grote maatschappelijke vragen en de verantwoordelijkheid die kerk mensen daarvoor voelen, die zo veel inzet en creativiteit teweeg brachten", zei Van der Zee, die zich liet ontvallen dat de dag een hoogtepunt is in zijn leven. "Ik heb een feestelijk gevoel, want het concilair proces heeft de ker ken vleugels gegeven". Prof. Mulder, voorzitter van Raad, had bij de opening gezegd dat de Kerkendag geen afsluiting mag zijn van het conciliair proces, maar een mijlpaal op een weg die nog veel verder voert. Jan Grui- ters, organisator van de dag, zei dat er signalen van de Kerkendag uitgaan naar de politiek en naar de kerken. "De brede en oecume nische deelneming maakt het maatschappelijk draagvlak zicht baar voor het streven naar gerech tigheid, vrede en een schoon milieu. Hoe breder dit draagvlak, des te gevoeliger de politiek zich zal tonen voor de inzet voor de conciliaire thema's". "De gezamenlijke inzet voor ge rechtigheid, vrede en heelheid van de schepping vraagt van ons als christenen om ook de eigen activiteiten en de onderlinge ver houdingen kritisch te bezien". Dat is een van de kernzinnen uit het 'Getuigenis vanuit Utrecht' van de voorzitters van zestien ker ken in Nederland, die aanwezig waren. De kerkleiders noemen ia hun getuigenis de zes speerpunten die de Raad van Kerken voor de Ne derlandse situatie heeft gekozen als belangrijkste thema's: het be vorderen van maatschappelijke gelijkwaardigheid van mannen en vrouwen; het verlichten van de honger en de schuldenlast in tweederde van de wereld; het be strijden van elke vorm van discri minatie en racisme en het schep pen van ruimte voor de vreemde lingen in ons midden; het terug dringen van het proces van verar ming in onze Nederlandse samen leving; het afbreken van de mu ren van vijandschap, vervreem ding en vooroordelen, en van de daarop gefundeerde bewape ningssystemen die de hele schep ping bedreigen; het werken aan een nieuwe verhouding met het natuurlijk leefmilieu. De kerkleiders spreken na drukkelijk uit dat de kerken el kaar nodig hebben bij de bezin ning, en zij zien daar ook een sti mulans in voor een verder zoeken naar eenheid. "Wij zullen elkaai nodig hebben", aldus het getuige nis. Tot de ondertekenaars beho ren kardinaal Ad Simonis, de sy nodevoorzitters ds. Barend Wal let (hervormd) en ds. Evert Ove- reem (gereformeerd) en de leiders van de kleinere kerken in de Raad. Als niet-lidkerken hebben de voorzitters van twee Molukse kerken in ons land het getuigenis ondertekend. "Hoe is het in Gods naam mo gelijk dat we een Kerkendag be ginnen zonder gebed?" Woorden van ir. J. van der Graaf van de Ge reformeerde Bond zaterdag tij dens een forumdiscussie over de 'diepgang' van het conciliair pro ces. Dit programma-onderdeel was op de valreep toegevoegd, na dat met name Van der Graaf kri tiek had geuit op het programma van de Kerkendag. Vanuit behoudende en evange- licale hoek was de Kerkendag te licht bevonden, te 'horizontalis tisch'. De 'bekering tot de levende God', zoals Van der Graaf het uit drukte, werd naast de zorg voor een schone wereld gemist. De gereformeerde predikant J. Vlaardingerbroek viel hem bij. "Straks wonen we allemaal in een Schoonhoven, maar niemand meer in Vroomshoop", zo maakt hij een woordgrapje. Volgens hem beginnen velen aan de ver keerde kant: 'Wie zich bekeert tot het milieu, bekeert zich tot God'. Maar, aldus Vlaardingerbroek, "papiertjes oprapen is uitste kend, maar willen die zelfde men sen ook papiertjes uitdelen waar de naam van Christus opstaat?" 'Diep geschokt' Een delegatie van de Raad van Kerken in Nederland is 'diep ge schokt' door de wijze waarop in de door Israël bezette gebieden de mensenrechten door Israë lisch optreden worden geschon den, "hoezeer de delegatie ook onder de indruk is van Israëls be dreigde situatie". Voortduring van de huidige toestand is ten na dele van zowel Israëliërs als Pa lestij nen. Dit heeft de delegatie onder lei ding van voorzitter prof. dr. D. C. Mulder na afloop van een tien daags bezoek aan Israël en de be zette gebieden in een verklaring meegedeeld. De overige delega tieleden waren de rk bisschop van Haarlem, mgr. H. Bomers, se cretaris-generaal dr. K. Blei van de Nederlandse Hervormde Kerk, praeses ds. E. Overeem van de Gereformeerde Kerken in Ne derland en mevr. ir. M. Zeelen, bij het Hervormd Werelddiakonaat belast met het Midden-Oosten. Op basis van het verslag van de delegatie zal de Raad van Kerken op korte termijn beslissen welke praktische consequenties dit be zoek zal hebben. Het bezoek vond plaats in een periode waarin er van joodse zijde toenemende kritiek op de Raad van Kerken wordt geuit omdat de Raad geen uitspraak doet over het klooster in Auschwitz en de daarmee samenhangende antise mitische uitspraken van de Pool se kardinaal Glemp. Vredesactivisten. "De vre desactivisten lijken vermoeid", meent IKV-voorzitter len van den Heuvel. "Het grote publiek denkt dat 't wel goed zit met de ontspan ning". Op een matig bezochte bij eenkomst aan het begin van de vredesweek in Utrecht hamerde zij erop dat er volop werk is voor vredesactivisten. In de strijd te gen de bewapening moet de poli tiek 'bestookt' worden. "Het lijkt wel of kernwapens in tijden van ontspanning minder demonisch zijn". Prof. H. Opschoor spreekt vanavond in het kader van de vre desweek in Oegstgeest (gemeen tecentrum Leitweg) een lezing over 'Modern wereldbeeld en maatschappij'. Aanvang acht uur. Beroepen Hervormde Kerk: benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hen gelo mw. M. Sudhölter-Risschen Boekelo; beroepen te Besoijen G. van Goch kand. Barneveld, te Wanneperveen/Belt-Schutsloot A. N. Rietveld Amerongen, te Zoetermeer A. van Vuuren Al- blasserdam; aangenomen naar Wildervank W. Veltman te Oos- ternijkerk en Morra-Lioessens en Paesens; bedankt voor Vollenho- ve W. Wagter Rijnsburg. Gereformeerde Kerken: be roepbaarstelling drs. L. van Wijk, Kleine Houtstraat 4b, 2011 DM Haarlem, tel. 023-318207. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede- Noord G. Vrooland kand. Apel doorn; beroepbaarstelling G. Vrooland, Gentiaanstraat 496. 7322 CH Apeldoorn, tel. 055- 670707. Christelijke Geref. Kerken: aangenomen naar Doornspijk D Slagboom Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2