LEIDSCH DAGBLAD Orkaan Hugo laat spoor van vernielingen achter Fusie Amro-Generale van de baan PREIEN RUNDERTARTAAR 1.50 LEIDSCH DAGBLAD Westduitse Co-op kan toch nog doordraaien Emmy Awards voor L.A. Law en Cheers Euthanasie meestal niet gemeld De Klerk formeert kabinet met hervormingsgezinden Gijzeling van Belgisch gezin Wethouder gaat in Leidse wijken spreekuur houden MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39040 Prijs fl. 1,25 'Houseparty' in Stadsgehoorzaal werd puinhoop LEIDEN - Een zogenaamde House party in de Stadsgehoorzaal is vrij dagnacht geëindigd in een puin hoop. Omdat zich onverantwoord veel mensen in het gebouw bevon den, verbood de brandweer de orga nisatie rond kwart over één nog mensen toe te laten tot het feest, dat tot zes uur zou duren. Enkele hon derden mensen die het gebouw in wilden, veroorzaakten volgens de politie overlast. De politie arresteerde in de Stads gehoorzaal drie Amsterdammers, een man uit Boskoop en een man uit Utrecht wegens drugsbezit. Aan het gebouw werd voor een nog on bekend bedrag aan schade aange richt. Zo sneuvelden enkele spie gels in de hal. Zowel brandweer als politie spre ken van een flink uit de hand gelo pen evenement. Volgens een woordvoerder van de brandweer had het gezien het grote aantal be zoekers in een 'Heizel-dramaatje in Leiden' kunnen ontaarden. "In de zaal, waar het met 1700 mensen nor maal gesproken 'lekker druk' is, wa ren denk ik 2500 tot 3000 mensen aanwezig. Op een gegeven moment waren er naar ik schat zelfs wel 4000 binnen. Je moet er niet aan denken dat er paniek uitbreekt". De organisatie was volgens poli tie en brandweer zeer gebrekkig. Bovendien was de brandweer niet op de hoogte gesteld van het evene ment en heeft dus niet gecontro leerd of het feest of onderdelen daarvan wel in de Stadsgehoorzaal thuis hoorden. Banken schrijven twee miljard af BONN (GPD) - Het Westduitse handelsconcern Co-op (omzet 16 miljard gulden, 46.000 werknemers) heeft het verzoek tot uitstel van be taling ingetrokken. Na keiharde on derhandelingen tot diep in de nacht stemden de banken vanmorgen in met een saneringsplan waarbij zij bijna twee miljard afschrijven, drie kwart van hun vorderingen. Co-op zal de rest van de schulden voor het ejnd van de maand betalen. De Deutsche Genossenschafts- bank had vorige week een reddings programma gemaakt voor het al ja ren in grote problemen verkerende concern. Daarin werd onder meer voorgesteld dat de 150 banken, waaronder de Amro-bank met 22 procent van de aandelen, driekwart van hun vorderingen afschreven. In ruil zou de Genossenschaftsbank de Co-op een nieuwe lening van ruim 550 miljoen verstrekken, waaruit het concern de resterende schulden kon betalen. Het waren vooral de Japanse kre dietbanken, die bijna een half mil jard te vorderen hebben, die om fis caal-technische redenen weiger den. Volgens het Japanse recht is fiscale afschrijving van dit verlies niet mogelijk. Na overleg het minis terie van financién in Tokio schijnt een oplossing te zijn gevonden waarmee de banken kunnen leven. Daardoor kon vandaag het ver zoek tot uitstel van betaling worden ingetrokken. Een Co-op-directeur: "Was het nu niet gelukt, dan was de hele zaak in elkaar geklapt". Steeds meer toeleveranciers weigerden Co- op nieuwe voorraden te leveren, omdat men een faillissement vrees de. Ondanks het akkoord met de ban ken is het uitgesloten dat Co-op in de huidige vorm blijft voortbestaan. Verschillende bedrijven hebben al interesse in het bedrijf getoond, waaronder de Nederlandse levens middelengroothandel Unigro. Michael Jackson verdient 't meest NEW YORK (UPI) - Michael Jackson is de best verdienende ster ter wereld hoewel hij in 7 jaar slechts 2 platen heeft uit gebracht. In 1988 en 1989 ver dient Jackson 125 miljoen dol lar. 100 miljoen dollar is af komstig van de 60 miljoen exemplaren die van .Thriller' en ,Bad' zijn verkocht, zo meldt het financiële blad For bes. De wereldtournee bracht een brutobedrag van 125 mil joen dollar op. Onlangs teken de de ster een contract met een Amerikaanse producent van sportschoenen dat hem nog 20 miljoen dollar rijker maakt. De tweede plaats op de lijst wordt ingenomen door filmre gisseur en producer Steven Spielberg. Spielberg heeft stuivertje gewisseld met tv- ster Bill Cosby, die vorige keer de tweede plaats bezette. In de top-10 staan verder bokser Mike Tyson, stripteke naar Charles M. Schulz, film acteur Eddy Murphy, de pop groepen Pink Floyd en de Rol ling Stones, en presentatrice Oprah Winfrey. i onderscheidingen PASADENA (AFP) - De tv-series In totaal werden 85 Emmy's uit- L.A. Law en Cheers, beide produk- gedeeld, niet alleen voor de beste ties van het Amerikaanse televisie- series, maar ook voor de beste ac- station NBC, zijn onderscheiden teurs, filmmakers, regisseurs mu- met de Emmy Award als respectie- ziek of make-up. L.A. Law had in velijk de beste dramatische en de 1987 al een Emmy gewonnen, en beste komische tv-serie. De Emmy- Cheers in 1983 in 1984. beeldjes werden gisteravond Pasadena, aan de Amerikaanse westkust, uitgereikt. Brand jeugdhotel eist vijf levens Het tv-station CBS kreeg met 27 onderscheidingen de meeste Em my's van de drie nationale stations in de VS. NBC mocht er 25 in ont vangst nemen en ABC 13. Voor het eerst was dit jaar ook een nieuw tv- station in de race om de Emmys: Fox Network kreeg er 4. Het waren SAN JUAN/WILLEMSTAD (DPA/RTR/ANP) - De orkaan Hugo heeft gisteren en vandaag een spoor van vernielingen achtergelaten in het oostelijk deel van het Caribisch gebied. Het eiland Guadeloupe werd het zwaarst getroffen. Er kwa men daar 5 mensen om en zo'n 4.000 mensen werden dakloos als gevolg van het noodweer dat gepaard ging met windsnelheden van 220 kilometer per uur. Elders vielen ze ker 4 doden. Gier als verstekeling ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse dierentuin Blijdorp is sinds gisteren een vale gier rijker. De roofvogel arriveerde als versteke ling aan boord van het Liberiaanse motorschip Mosel Ore in de Rotter damse haven. Gedurende de hele reis vanaf Afrika bivakkeerde de vogel op de voorplecht. Toen medewerkers van de die renambulance probeerden de vogel te vangen vloog hij richting Euro- poortgebied. Daar kon de vogel door medewerkers van Blijdorp worden gevangen. DEN HAAG (GPD) - Van de naar schatting 6.000 tot 12.000 gevallen van euthanasie die zich jaarlijks in ons land voordoen, wordt slechts 2 tot 5 procent gemeld bij justitie. Dat blijkt uit een onderzoek van de Stichting voor Sociale Gezond heidszorg in Utrecht. De officieren van justitie maken zich grote zorgen over het grote aan tal gevallen van euthanasie, dat niet door de artsen wordt gemeld. Zij vrezen dat niet altijd de nodige zorg vuldigheid in acht wordt genomen. De meeste meldingen van artsen komen uit de arrondissementen Alkmaar en Rotterdam. „Daar zijn goede afspraken gemaakt tussen de artsen en de officieren van justitie", aldus directeur Lelieveld van de Stichting voor Sociale Gezond heidszorg. Hij bepleitte een drempelverla ging voor de aangifte. Euthanasie moet volgens de stichting niet lan ger worden getoetst door de politie, maar door de gemeentelijke lijk schouwer. Voor die toetsing zouden landelijke richtlijnen moeten wor den opgesteld. SYDNEY (AP) - De politie van de onderscheidingen voor de 'Tracey Australische stad Sydney onder- zoekt een brand in een jeugdhotel waarbij gisterochtend 5 mensen om het leven kwamen en 17 gewonden vielen. De brand is mogelijk aangesto ken door een pyromaan die in de af gelopen tijd meer dan 29 branden heeft gesticht. Het vuur brak uit in de lobby van het „Down Under Ho tel" en verspreidde zich razendsnel sleepte twee Emmy': naar de bovengelegen verdiepin- De^meeste Emmy'- gen. Het hotel ligtJ 1 Sydney, en is populair bij rug zaktoeristen. Meer dan 60 mensen konden ontsnappen door uit de ra men te springen. Piet van den Ende weg bij Radio West DEN HAAG (GPD) - Piet van den Ende, hoofdredacteur en directeur van de regionale omroep Radio West legt op een nog vast te stellen datum zijn functie neer. Dat heeft het dagelijks bestuur vandaag mee gedeeld. Tot het ontslag is besloten gezien 'de zakelijke verschillen van inzicht' tussen het bestuur en Van den Ende, aldus het bestuur. Inte rim-manager drs. C.J. Baay blijft de directie-functie blijven waarnemen. Tussen Van den Ende en mede werkers ontstond al kort na zijn in dienst treden verschil van mening over het beleid. Sinds enige tijd is hij met ziekteverlof. Koeler weer In de nacht en vroege ochtend veel be wolking en enkele regen- of onweers buien. In de loop van de ochtend va'nuit het westen opklaringen. Minimum temperatuur rond 16 graden, middag- temperatuur ongeveer 20 graden. Wind in de loop van de nacht draaiend naar zuidwest, matig, kracht 3 a 4, overdag aan zee af en toe krachtig, windkracht De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: eerst overwegend zonnig en in de middaguren warm na- zomerteer met maxima tot rond 24 graden. "Tegen het einde van de week mogelijk enkele buien en iets koeler. Dinsdag 19 september zon op: 07.21 uur, zon onder: 19.46 uur: maan op: 20.57 uur, maan onder: 13.12 uur. Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.29 en 18.49 uur; laag water: 02.11 en 14.32 uur. 24 PAGINA'S Ullman Show'. "War and Remembrance" van ABC, een aangrijpende serie over de holocaust, werd uitgeroepen tot de beste miniserie, terwijl ABC 30 miljoen dollar op de serie had verlo- JOHANNESBURG (Rtr/AP) - De mingen met de zwarte meerderheid Zuidafrikaanse president De Klerk in het land, die geen stemrecht heeft een nieuwe, door ingewijden heeft. als hervormingsgezind bestempel- Viljóen (63), die wordt gezien als de, regeringsploeg bekendgemaakt, een van de sluwste politici binnen die woensdag moet worden beë- de NP en als een zeer kundig onder- digd. De binnen de regerende Na- handelaar, krijgt alle ruimte om tionale Partij als liberaal bekend zich te concentreren op de politieke staande Viljoen krijgt de belangrij- hervormingen in Zuidafrika, aldus ke post van minister voor constitu- De Klerk zaterdagavond in een ver- tionele ontwikkeling. Hij moet on- klaring. Minister van buitenlandse derhandelen over politieke hervor- zaken Pik Botha, minister van fi- Barend du Plessis en mi- vanwege de lage kijkcijfers. "Roe vs. Wade", de scherp bekri tiseerde tv-film van NBC over de strijd voor gelegaliseerde abortus, de wacht, en wegge- buurt le£d voor de western-miniserie "Lo- Dove", die er in totaal zeven kreeg. De speciale Emmy award ging dit jaar postuum naar Lucille Ball. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Rina Venter wordt de eerste vrouw in een Zuidafrikaans kabi net. Zij wordt belast met gezond heidszorg en volksontwikkeling. Voor zover bekend zijn op de drie Bovenwindse eilanden van de Ne derlandse Antillen geen slachtof fers gevallen, toen Hugo gisteren op 75 kilometer afstand passeerde. De schade zou meevallen, al is nog niet duidelijk hoe groot die precies is omdat het verkeer op Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius gestremd is en de telefoonverbindingen voor een groot deel zijn uitgevallen. Op Guadeloupe, een geliefd va kantie-oord met een bevolking van zo'n 300.000 mensen, is de bananen- oogst verwoest, de verkeerstoren van het vliegveld zwaar beschadigd en een toeristenoord verwoest. De stroomvoorziening en de telefoon verbindingen werden verder ook verbroken. Ook de eilanden An- tigue, Dominica, Montserrat en St. Kitts ondervonden de kracht van Hugo. Op Antigue vielen 2 doden en grote delen van het eiland kwamen onder water te staan. Vanochtend trok Hugo over de Maagdeneilanden en zou rond het middaguur Puerto Rico met een be volking van 5,3 miljoen mensen be reiken. Daar zijn uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen. Zo'n 5.000 kustbewoners werden geëva cueerd, al weigerden enkele bewo ners van Punto Santiago dat. „Of ze gaan weg of ze komen om", reageer de een functionaris. Verder zijn zo'n LUIK (AP) - De 28-jarige ont- Oostduitser verdrinkt WENEN (AP) - Een 22-jarige Oost duitser is in de Donau verdronken, 2.500 man van de nationale garde toen hij in de nacht van zaterdag op paraat en is de luchthaven van San 5Lond£?g trac^tte de grens van Juan gesloten. Tsjechoslowakije naar Hongarije Volgens het Amerikaanse or- over te zwemmen. Tsjechoslowa- kaancentrum in Miami (Florida) kije heeft de controle aan de grens kan Hugo zich meten met de orkaan Hongarije verscherpt en laat David die in 1979 dood en verderf Oostduitsers met of zonder geldige zaaide op Dominica en verder huis PaP,eren nie* meer door. Inmiddels hield in de Dominicaanse Repu- 's vluchters vanmorgen bliek en het zuidoosten van de VS. de 16.000 gepasseerd. Daarbij vielen zo n 1.000 doden. (pagina 5: DDR intimideert vluchte lingen) Massaal bezoek eerste Kerkendag Haar benoeming wordt gezien als snapte Franse misdadiger Philip- gers Prei, kilo Rundertartaar, 1 QQ 100 g ®®®d> lr?5"XiO^/ een liberale stap in een vanouds door mannen gedomineerde politie ke wereld. De NP, die vorige week de verkiezingen won met een zeer pe Delaire en twee medeplichti gen houden in de Belgische stad Luik de vrouw en de twee doch tertjes (10 en 13 jaar) van een ban- schap te geven in de regering, ter- klaar om in te grijpen, maakten de daagse leven. De Klerk handhaaft de controver siële minister voor wet en orde Vanochtend begon de politie met onderhandelingen, maar het nog onduidelijk wat de Een volle veemarkthal UTRECHT Zeker 17.000 mensen de breedte van het conciliair proces, hebben zaterdag in Utrecht de eer- Veel aandacht trok een gesprek met ste Nederlandse Kerkendag be- politici over de haalbaarheid van de zocht. "Een heel bijzondere mijl- kerkelijke verlangens: De kritiek paal", aldus voorzitter dr. D. C. Mul- die vanuit de rechterflank van de der van de Raad van Kerken. kerk en de evangelische wereld op Vooraanstaande vertegenwoordi- de organisatie van de Kerkendag is 16 kerkgenootschappen geuit, kwam aan bod in een speciaal beloofden in het 'Getuigenis van toegevoegd programma. Utrecht' zich in te zetten voor de ge- Secretaris ds. W.R. van der Zee lijkwaardigheid van mannen en van de Raad van Kerken zei dat na vrouwen, voor vermindering van de deze Kerkendag evangelische en honger en de schuldenlast in de charismatische christenen meer in- Derde Wereld en voor de strijd te- breng in het conciliaire proces moe gen bewapening, racisme en milieu- ten krijgen. Bovendien moet nu vervuiling. contact worden gezocht met allerlei De 60 programma-onderdelen maatschappelijke organisaties, van de Kerkendag weerspiegelden (Zie verder pagina 2.) Vlok, ondanks scherpe veroordelin- van de gijzelnemers zijn. Delaire 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gen van diens beleid in binnen- en buitenland. Felle kritiek is vooral geuit na het harde politie-optreden tegen anti-apartheiddemonstranten tijdens de verkiezingscampagne. Zaterdag werden op verschillende plaatsen begrafenisplechtigheden gehouden voor de 23 doden bij de verkiezingsonlusten. april ontsnapt uit de gevan genis, verklaarde het Belgische ministerie van justitie. De misdadigers drongen in het weekeinde het buis binnen en hielden het gezin onder schot. Gisteravond laat slaagde de vader erin om het hiiis te ontvluchten en de politie te waarschuwen. BRUSSEL (GPD) - De fusieplan nen tussen de Amro-bank en de Bel gische Generale Bank zijn voorlo pig van de baan. De samenwerking blijft voorlopig beperkt tot interna tionale activiteiten. Vanmiddag zouden de beide di-, recties in Amsterdam uitleg geven over de mislukking. Volgens Belgi sche vakbondskringen liggen juri dische, belastingtechnische en zelfs 'culturele' problemen aan het stuk lopen van het overleg ten grond slag. Dat laatste zou duiden op het ver zet in Waalse financiële kringen. De Franstalige Belgen zouden niet graag zien dat de nu tweetalige Ge nerale Bank in hoofdzakelijk Ne derlandstalige handen zou komen. De samenwerking werd in febru ari vorig jaar aangekondigd. De combinatie had de grootste bank van de Benelux moeten worden en de 15de van de wereld. Het geza menlijke balanstotaal bedroeg vo rig jaar bijna 300 miljard gulden, de gezamenlijke winst ongeveer een miljard gulden. Overigens deden beide banken het de laatste tijd minder goed. De omzet van de Generale Bank daalde vorig jaar fors. Weliswaar steeg de winst in het eerste half jaar van 1989 met 9,6 procent tot ruim 220 miljoen gulden, maar dat was veel lager dan men had gehoopt. Beide banken besloten vorig jaar een aandeel van 9,9 procent in el kaar te nemen. Aanvulling met zo genaamde 'warrants' moest de deel neming over en weer op 25 procent brengen. Nu de fusie van de baan is zullen de banken die wederzijds^ deelnemingen weer verminderen. De aandelen uit de deelnemingen werden in 1988 ondergebracht in een speciale holding Tuba Holding International BV, waarvan beide banken 50 procent van de aandelen bezitten. Bovendien traden twee Generale-vertegenwoordigers toe tot de raad van bestuur van de Am- ro en omgekeerd. Volgens nog onbevestigde be richten in Brussel zou de Generale Bank nu de steven willen wenden in de richting van de Franse financiële groep Indosuez. Eerder deze zomer lieten de Nederlandse vakbonden weten hun twijfel te hebben over de samenwerkingsplannen. De Dien stenbond FNV noemde de fusie toen 'een aflopende zaak'. (Een andere bankfusie, die tussen NMB en de Postbank gaat wel door. Zie pagina 3.) (uit het Leidsch Dagblad van zaterdag) JE HAD HET KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND DOM ja.ik wil een abonnement op de krant voor M'n eigen stuk DUIM van nederland Ik neem het Leidsch Dagblad 7 wéken op proef voor maar 26,50 Noteer mij voor een kwartaalabonnement 72,40 Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (Aankruisen wat van toepassing is) Naam: Adres: Telefoon: Opsturen ii

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1