PORT Ajax vecht tegen de nul Wissel Romario inspireert PSV S^STV Austria Wien wint weer Persoonlijke fouten oorzaak nederlaag FC Den Haag Lawson al zeker van zijn zaak BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Al 290 minuten zonder treffer AMSTERDAM (GPD) RKC aan kop van de eredivisie, Leo Beenhakker vond het zondagmorgen nog leuk. Weer 'ns wat anders en zo. Zondagmid dag om kwart over vier dacht hij er al iets anders over. Met anti-voetbal van het ergste soort troggelden de piraten uit Waalwijk Ajax het zevende punt af (0-0) en Beenhakker, die zijn ploeg inmiddels alweer 290 minuten zonder een goal weet, had geen goed woord over voor de wijze waarop dat gebeur de. Het publiek, 15.800 mensen in getal, trouwens evenmin. Stanley Brard struikelt over Ronald de Boer waarna Aron Winter de bal maar voor het 'oprapenheeft. Beenhakker was wel zo eerlijk eerst de eigen keuken te inspecteren voordat hij RKC, in de Watergraaf smeer gisteren kampioen terug speelballen geven, een verbale draai om de oren gaf. Het sierde de oefenmeester, tot nu toe opvallend mild voor zijn punt na punt inleve rende pupillen. „Wij hebben ge faald, laten we dat vooropstellen. De afwerking lijkt nergens op. Van daag niet en afgelopen donderdag tegen Austria niet". Waarop hij, bedachtzaam en zichtbaar van zijn stuk gebracht, met een plausibele verklaring kwam. Eerder op de dag, halverwe ge de tweede helft om precies te zijn, was de oorzaak van de offensie ve malaise al eerder ter sprake geko men. „We kunnen twee dingen doen", sprak Beenhakker, het Wim Rijsbermen wil het veld niet verlaten WATERINGEN - Trainer Wim Rijsbergen heeft tijdens de wed strijd VELO - Roodenburg (6-1) voor opschudding gezorgd. Tij dens een blessure-behandeling van Ronald Jansen was de Leid- se trainer het veld opgelopen. Scheidsrechter De Wit uit Den Haag sommeerde Rijsbergen te rug te keren naar de dug-out. De stoicijnse Rijsbergen reageerde in het geheel niet op de man in het zwart en werd door de strak op zijn strepen staande leids man vervolgens naar de tribune verwezen. Verder dan de binnenzijde van de afrastering begaf Rijs bergen zich echter niet, waarop De Wit de wedstrijd stil legde! In de daarop volgende consterna tie wisten voorzitter Ruud Wig- gers en aanvoerder Marcel van de Burg hun trainer alsnog tien centimeter te verplaatsen, ach ter het hek, en kon de wedstijd worden vervolgd. hoofd even afgewend van het on machtige geklungel, op de bank te gen rechterhand Kohn. „Of Van Loen bellen of Pettersson erin zet ten". En later: „Maar de één voet balt hier niet en de andere is nog lang niet fit". Lef Ajax ontbeert momenteel inder daad een spits met lef en klasse (Pettersson; de Zweed is waar schijnlijk pas over drie maanden in zetbaar) of een kopspecialist als Van Loen die verdedigers nog wel eens met eigen, spijkerharde mid delen bestrijdt om een opening te forceren. Daarbij komt dat er vanuit de tweede lijn nauwelijks onortho dox op de goal geknald wordt. Wou ters krijgt daarvoor de meeste gele genheid, zoals tegen Austria Wien en RKC weer eens bleek, maar juist de aandrijver op het middenveld heeft een ondermaats schot in de benen. Beenhakker: „Hij schiet veel en hij raakt de bal goed. Jam mer genoeg. Ik wou dat-ie de bal maar 'ns verkeerd raakte, dan scoorde hij misschien een keer". Het ontbreken van een kanon en een kopwonder breekt Ajax, de competitie vliegend gestart, lelijk op. Met de veelal fraaie voorzetten van, vooral, de herboren Van 't Schip en, zo nu en dan (maar giste ren niet), Roy, wordt niets zinvols gedaan en de pogingen om van af stand vijandelijke muren te slech ten, zijn meelijwekkend. Drie keer op rij, tegen PSV, Austria Wien en RKC, de 'nul' voorin, een score van één op één in de competitie en een vervelende uitgangspositie voor de Europa Cup-return zijn het gevolg. Krampachtig De pogingen van Beenhakker om de nul van het scorebord weg te poetsen en zodoende eindelijk weer eens beloond te worden voor de aanvallende aanpak, doen wat krampachtig aan. Tegen RKC pro beerde Ajax het eerst met Ronald de Boer als spits en Aron Winter als aanvallende middenvelder, later met Fischer/De Boer en tenslotte met het koppel Fischer/Bergkamp. Het leidde tot niets, althans niet tot een leuk aantal uitgespeelde kan- Beenhakker telde er „een stuk of zes, zeven", het waren er slechts twee. Winter kopte voor rust over, Blind mikte erna op de vuisten van de uitblinkende Waalwijkse goalie Herman Teeuwen. Daar tussendoor waren Wouters, Witschge, Berg kamp, Van 't Schip en en Blind dichtbij, maar niet dichtbij genoeg, de openingstreffer en zag arbiter Van Swieten, geheel ten onrechte, geen strafschop in een overtreding tegen Fischer. Met de Hongaar wisselde Been hakker afgelopen vrijdag maar weer eens van gedachten. Zo goed en zo kwaad en met behulp van tolk Laszlo Jambor, werd Fischer te ver staan gegeven dat van hem iets meer wordt verlangd dan plichtma tig trainen en spelen. Fischer werd desondanks, evenals tegen PSV, buiten het elftal gelaten en ook Frank de Boer moest, voor de eerste maal dit seizoen, een reservebeurt ondergaan. Het haalde allemaal weinig uit. Van RKC had Ajax, 85 minuten in balbezit en op de Waalwijkse helft, overigens niets te vrezen. De om hooggevallen Waal wij kers, met de spitsen Hoekstra en Schapendonk als extra verdedigers, bakten er aan vallend niets van. Dat was de bedoe ling ook niet, verklaarde aanvaller Van de Wiel, die een baaidag had opgenomen en na 45 minuten zijn biezen mocht pakken, naderhand breeduit grijzend. „Wat moet je dan? Hier net zo gaan aanvallen als MW en dan met 5-0 klop krijgen?" En Beenhakker, met een nieuwe poging het succes van RKC te baga telliseren: „Als het snel 1-0 was ge worden, hadden we vandaag ge woon met een nulletje of vijf gewon nen". Als, ja. PAUL ONKENHOUT WENEN APA) - Austria Wien was enkele dagen na de winst tegen Ajax (1-0) in de eerste ronde van de strijd om de UEFA-beker in de Oosten rijkse competitie opnieuw succesvol. De ploeg van sportdirecteur Pro- haska versloeg Vienna, 2-0. Voor 5.000 toeschouwers scoorden de be weeglijke aanvaller Ogris en verdediger Degeorgi. De laatste, oud-in ternational, maakte tegen Ajax het enige doelpunt. Beide treffers vie len na de rust. Er waren bij de Weense derby 5000 toeschouwers. Prohaska had zijn ploeg, vergeleken met de wedstrijd tegen Ajax, op twee plaatsen gewijzigd! Frind en Künast waren vervangen door Per- cudani en Prosenik. De laatste viel tegen Ajax overigens in. Tegen Vienna speelde Austria in de volgende opstelling: Wohlfahrt; Prosenik, Aigner, Pfeffer en Degeorgi; Zsak, Milevski (Sekerlioglu) en Hörmann; Ogris, Persudani (Pleva) en Hasenhuttl. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1989 PAGINA 13 Met dank aan je doelman.. NICE (AFP) - Tony Kurbosde Joegoslavische aanvaller van Nice, was zaterdag niet van de partij in het duel met Montpel- lier. De spits moest vrijdag avond acuut in een ziekenhuis worden opgetiomen. Dat gebeur de opmerkelijk genoeg na een botsing met zijn doelman Fa- bien Piveteau tijdens de trai ning. Om onbekende reden trapte Piveteau in het gezicht van Kur bos. Buiten bewustzijn moest de voetballer naar het ziekenhuis worden gebracht, waar interne beschadigingen (keel) werden geconstateerd. Na observatie van 48 uur bleek Kurbos ook een lichte her senschudding te hebben opgelo pen. De leiding van de club zal vandaag bepalen welke maatre gelen er tegen de onbesuisde doelman worden genomen. Nice won overigens zaterdag de thuiswedstrijd tegen Mont- pellier met 3-0. DEN HAAG (GPD) Elf minuten voor de rust was het ge duld van Guus Hiddink op. Uit ergernis, al wilde de trainer van PSV dat na afloop niet met een volmondig 'ja' beant woorden. ruilde hij Romario in voor Kalusha. Toeval of niet, de Braziliaan was amper onder de douche verdwenen, of Gerald Vanenburg, met hulp van doelman René Stam, en Willem Kieft stelden in het Zuiderpark nog voor rust orde op zaken. Net als eerder Ajax had de landskampioen vervol gens geen kind meer aan het uitgebluste FC Den Haag (1-5). Met handen en voeten probeert Wim Kieft zich langs Marco van Alphen (4) te wringen. (foto anp> Gevangenisstraf voor relschoppers van Swansea City ATHENE (RTR) - Een Griekse rechtbank heeft tien voetbalfans uit Wales afgelopen zaterdag in Athene een celstraf van zestien maanden opgelegd. Het groepje aanhangers van Swansea City uit Wales, dat woensdag met 2-3 van Panathinai- kos verloor in het toernooi om de Europa-Cup voor bekerwinnaars, werd schuldig bevonden aan ernsti ge geweldplegingen in de nacht van donderdag op vrijdag in Glyfada, een voorstadje van Athene. Vier an dere supporters van Swansea wer den vrijgesproken. De relschoppers kunnen hun straffen afkopen met vijf gulden per dag. De veroordeelde fans moeten drieduizend gulden betalen, indien ze meteen weer op vrije voeten ge steld willen worden. Volgens de Griekse officier van justitie hadden de supporters in dronken toestand een restaurant, twee bars en vijf auto's totaal ver nield. De fans ontkenden de vernie lingen te hebben aangericht. "We hebben ons uitsluitend ver dedigd tegen een groep van meer dan 250 Griekse supporters", ver klaarde de 31-jarige Adrian Evans, getrouwd 'en vader van een baby. "Onze veroordeling slaat echt ner gens op. We gaan zo snel mogelijk proberen het benodigde geld bijeen te krijgen". Met de aanvalslinie Povlsen-Kieft- Romario, samen goed voor zo'n slordige 15 miljoen gulden aan transfergeld, koos Hiddink op het laatste moment voor hetzelfde trio als een week eerder tegen Ajax. De toen halverwege in het veld geko men Ellerman zou nu vanaf het be gin in de basis staan, maar een oude blessure noopte Hiddink in de war- ming-up alsnog terug te vallen op Povlsen. Dat was op zich al opmer kelijk, omdat de Deen het beste tot z'n recht komt in uitwedstrijden, als hij bij een counter een vrij veld voor zich krijgt. De kracht van Romario ligt daar entegen in de kleine ruimte. Dat be wees de Braziliaan vorige week door de manier waarop hij met een gave demarrage en een kapbewe- ging op het juiste moment het von nis over Ajax voltrok. Alleen al om die reden lag het voor de hand, dat Hiddink hem gistermiddag verkoos boven Povlsen en Kalusha. De Ach terhoeker moet zich echter groen en geel hebben geërgerd aan het onge motiveerde en ongeinspireerde spel van Romario, die er willens en we tens voor spek en bonen bijliep. De Braziliaan kon zelfs niet de schijn vermijden, dat hij liever bij z'n fami lie in Eindhoven was gebleven. Diplomatiek als immer, weigerde Hiddink echter Romario op het of- ferbloK te leggen. Hij noemde het een tactische wissel. „Ik wilde het loopvermogen van Povlsen benut ten om de verdediging van Den Haag open te rijten". Wat later: „Het lijkt me niet juist om het magere spel van ons in het eerste half uur volledig te projecteren op Romario. Maar ik geef toe, dat hij vandaag te weinig heeft geboden. Ik verwacht van hem geen rushes over 40,50 me ter, maar wel iets meer beweging. En als hij wordt aangespeeld ver wacht ik van hem dat hij de juiste beweging maakt. De ploeg zal ech ter ook meer gebruik moeten ma ken van de specifieke kwaliteiten die Romario heeft". Concurentie Wedstrijden als gistermiddag kan Romario zich niet te vaak veroorlo ven. De spelersgroep zou zich dan wel eens tegen hem kunnen keren. De moordende concurrentie staat daar borg voor en maakt het er voor Hiddink niet eenvoudiger op. Dat negatieve aspect van de progressie ve aanpak in Eindhoven schrikt Hiddink niet af. „In andere takken van sport is het heel normaal als er veel gewisseld wordt. Het voetbal is wat dat betreft heel conservatief. In het Amerikaanse football halen ze er rustig één uit Europa die, heel zwart-wit geredeneerd, alleen wordt gebruikt voor de lange trap. De nummers 12 tot en met 16 bij ons hebben de kwaliteit om te spelen. PSV kan zich niet vastpinnen op tien veldspelers". FC Den Haag-trainer Co Adriaan- se moet de overdaad bij PSV gister middag met jaloerse blikken heb ben gadegeslagen. Zonder Lems, Schellevis, Van Oosten, Gentile (ge blesseerd), Van Buuren en Van der Laan (geschorst) weigerde 'Cootje' echter resoluut af te stappen van de huisstijl. Adriaanse: „Het bestuur heeft de weg aangegeven, de techni sche staf is daar een voorstander van, net als de spelers en het pu bliek. Als we ons vanmiddag had den aangepast, doe je afbreuk aan je geloofwaardigheid". De suggestie dat de ploeg in de eerste helft te veel kracht en energie zou hebben ver bruikt wees Adriaanse laconiek van de hand. „Van professionele voet ballers mag je verwachten dat ze het 90 minuten kunnen. Maar als je de individuele kwaliteiten tegenover elkaar zet is de uitkomst natuurlijk logisch". Wilskracht Met die even riskante als spectacu laire speelstijl werd FC Twente twee weken geleden volledig over de kling gejaagd, PSV liet het zo ver niet komen. „Op basis van wils kracht", verweet Hiddink de PS- V'ers, „hebben wij in de eerste helft te weinig geboden". Op wilskracht en onverzettelijkheid voetbalde FC Den Haag een prima eerste helft en werd het duel een herhaling van de ontmoeting tegen Ajax. Ook toen la gen persoonlijke fouten ten grond slag aan het verlies (0-4). „Vanmid dag was het niet anders", refereerde Adriaanse aan de blunder van doel man Stam. De perfecte kopbal van Kieft maakte de tweede helft over bodig. De 'zelfmoordtactiek' van Adri aanse eiste na de rust zijn tol. Het aantal overtredingen (een tegen 14 daarvoor) was veelzeggend. De Haagse verdediging, met Adam in een negatieve hoofdrol, raakte vol ledig gedesorganiseerd en dat leid de tot treffers van Vanenburg, Van Aerie en Kieft plus een schot tegen de lat van Povlsen. Een slippertje van Van Breukelen stelde Danen in staat tegen te scoren. „Wij hebben geen slechte week achter de rug", verwees Hiddink naar de drie op eenvolgende overwinningen. Puur cijfermatig geredeneerd had Hid dink het gelijk aan zijn kant. Inter nationaal bezien is er op de Herd- gang echter nog heel wat werk aan de winkel. ALBERT GEESING GOIANIA (ANP) - De Amerikaan motorcoureur Eddie Lawson werd gisteren in Goiania de eerste we reldkampioen in de halve-literklas- se sinds Kennv Roberts die zijn titel met succes verdedigde. De tweede plaats in de Grote Prijs van Brazilië was voor de 31-jarige Lawson vol doende zich opnieuw van het kam pioenschap te verzekeren. Het was de vierde titel van Lawson in de koningsklasse. In 1984, 1986 en 1988 was de coureur eveneens ongenaakbaar. Met zijn erelijst passeerde de Honda-rijder zijn landgenoot Roberts, die de titel in 1978, 1979 en 1980 greep. Lawson was zo zeker van zijn zaak, dat hij voorbedrukte T-shirts laten maken. Na de finish werden die met gulle hand onder de belangstellenden uitgedeeld. De vijftiende en laatste race om het wereldkampioenschap werd ge wonnen door Kevin Schwantz, die zijn zesde seizoenzege incasseerde. Lawson verwees zonder zichtbare moeite zijn enige concurrent. Way ne Rainey, naar de derde plaats. Rainey, een pupil van Roberts bij Yamaha, had de slotrace moeten winnen om Lawson in de rang schikking te kunnen passeren. Ach ter Lawson, Rainey en de Fransman Christian Sarron eindigde Schwantz als vierde in het WK-klas- sement. Voor slephts 10.000 toeschouwers op een circuit waar eigenlijk alles ontbrak, toonde Lawson schitteren de vorm. Tot de 22ste van de 32 af te leggen ronden voerde de Califor- niër het deelnemersveld aan. Voor zichtigheidshalve liet Lawson toen Schwantz maar voorgaan. De man uit Texas geldt veel meer dan Lawson als een durfal. „Door de hitte hadden mijn banden steeds minder greep op het wegdek. Om het risico van een glijpartij te voor komen, ben ik rustig achter Schwantz gaan rijden", aldus de ou de en nieuwe kampioen. Gezien de wankele organisatie was het tot kort voor de start onze ker of de grote troeven zouden deel nemen. De organisatoren hadden verzuimd voldoende prijzengeld beschikbaar te stellen. Er was een tekort van ruim een ton. Pas na een waarschuwing van Mike Trimby, de voorzitter van de club van race-stal len (IRTA), werd besloten toch te rijden. VOETBAL - Jan Poortvliet keert terug in de Belgische competitie. De 33-jarige oud-international te kende dit weekeinde een contract voor twee seizoenen bij de Belgi sche tweede klasser Eendracht Aalst. Poortvliet was door Antwerp verhuurd aan Cannes. MAANDAG 16.00-16.25 BBC 1: Hudson and Halls The Harlem Globetrotters. 17.00-17.15 Ned 1Schaken verslag van het Interpolis Schaaktoernooi m Tilburg. 18.00-19.00 SKY: International Motor Sport. 19.00-21.00 SKY' Tennis: John McEnroe- Carl Uwe Steeb 20.20-21 10 Ned 3 Sport Studio: met een portret van de van een blessure herstel lende Ajacied Steflan Petterson. gesprek ken met de vier roeiers die vorige week in Joegoslavië wereldkampioen zgn gewor den en een reportage over polo te paard 21.00-22 00 SKY What a Week 22.00-23.00 SKY Motorsport Grand Pr.x van Brazilië (hoogtepunten van de GP voor 500 cc motoren). 23.00-00.00 SKY Boksen: Hagler-Antuo- fermo 00.00-01.00 SKY: Moderne Vijlkamp: WK Pentathlon in Hongarije. DINSDAG 10.05-10.30 BBC 1 Better Badminton: 15.59-16.23 Ned 1Liever Sportiever. Geen sneeuivvlokje maar mensaap UTRECHT (GPD) - Is Ronald Koeman zo zeldzaam of lijkt hij op een mensaap? Koemans bijn aam in Barcelona is 'copito de nieve', letterlijk vertaald betekent het in het Nederlands 'sneeuw vlokje'. Wie in Barcelona over 'co pito de nieve' praat zal echter in eerste instantie niet aan de Neder landse international denken. De werkelijke Copito de nieve is na melijk een witte gorilladé attrac tie van de dierentuin in Barcelo- Copito de nieve is de enige wit harige gorilla ter wereld, die in 1966 is geboren en als baby gevan gen werd door Benito Mane in Rio Muni in Equatorial Guinea. De albino-gorilla is helemaal wit heeft een roodachtig gezicht en lichte ogen en vormt in dat op zicht enige overeenkomsten met Koeman. Het zeldzame dier is 1.63 lang en weegt 187 kilo. De mannetjes aap heeft al heel wat vrouwtjes gekruist, maar het leverde slecht bontkleurige apen op. maar geen witharigen. Barcelona koestert het dier, dat graag poseert als er foto's gemaakt worden. Een gorilla is de grootste mensaap ter wereld. Enorm sterk en soms kwaadaardig. Het laatste is niet van toepassing op Copito de nieve. want die is in werkelijkheid een beetje schuw en een vriendelijk dier.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13