Bouw kanaaltunnel wordt veel duurder Tussen de bergen blijft het galmen Nederlander laat vlees vaker staan SER unaniem over advies milieuplan Exploitant eist sekslijnen terug Wellicht nachtverbod voor Oostenrijkse vrachtwagens Coastal Oil bouwt grote raffinaderij op Aruba Dollarkoers stijgt fors Maatregelen tegen groei ziekteverzuim Vrachtwagens veroorzaken veel herrie en stank in Oostenrijk De bijlage 'Belastingherziening 1990' helpt u op weg in het nieuwe belastingstelsel. Belastingdienst ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 PAGINA 7 LONDEN (GPD) - De kosten van de Kanaaltunnelbouw vliegen de pan uit. Dat maakt een grondige herziening van de financiering noodzakelijk. Het is dit hardnekkige gerucht, dat voortdurend de aandelen van Eurotunnel doet zakken. Ook voedt het de zorgen over het spectaculaire project dat voorziet in de aanleg van drie tunnels van vijftig kilometer tussen de Shakespeare Cliff bij Folkesto ne aan de Engelse kust en Sangatte bij Calais aan de Franse zijde. RIJSWIJK (GPD) - De somberste verwachtingen zijn uitgekomen wat betreft de verkoop van vlees. Vorig jaar werden de slagers al opge schrikt door een teruglopende be langstelling. Ook dit jaar zet de trend door. Per 100 huishoudens daalden vorig jaar de gemiddelde aankopen per kwartaal met 17 kg. In het tweede kwartaal van 1989 lag dat gemiddelde zelfs nog wat hoger. Volgens het Voorlichtingsbureau Vlees dat het marktonderzoek uit voerde, zal de vleessector meer dan ooit moeten inspelen op de veran deringen die zich voltrekken in de samenstelling van de bevolking. Die zijn niet meer zo hevig als enke le jaren geleden, maar nog lang niet uitgewoed. Met termen als 'gezinsverdun- kleinere porties, gezond, exotisch, ning' (het afnemen van de gemid- light. Het zijn allemaal factoren die delde gezinsgrootte), 'vergrijzing' daarmee samenhangen." en - aan de andere kant - 'ontgroe ning' probeert het bureau duidelijk Aan het aantal kopende huishou- te maken dat er sprake is van afwij- dens ligt het in elk geval niet want kend koopgedrag en van nieuwe dat is nog nooit zo hoog geweest. De koopwensen: „Variatie, kwaliteit, consument koopt gewoon minder. In totaal is er nu zo'n 33 kilometer geboord. En nog steeds geldt de ver wachting dat na de opening in 1993 het Eurotunnelproject in z'n eerste jaar 30 miljoen passagiers en 14,8 miljoen ton vracht zal verwerken. Een indrukwekkende prognose, die zeker z'n bijdrage heeft geleverd aan de vlotte wijze waarop door banken en andere financiële instel lingen vijf miljard pond en door par ticulieren investeerders nog eens één miljard pond bijeen is gebracht voor de Eurotunnelbouw. De totale bouwkosten werden door Eurotunnel aanvankelijk ge raamd op 4,7 miljard pond. Een be drag dat later werd verhoogd tot 5,4 miljard pond sterling. Er zijn nu sterke aanwijzingen dat deze verho ging allang niet meer toereikend is. En dat er minstens een miljard pond extra bij moet. Achter de schermen vinden thans felle onderhandelingen plaats tus sen de opdrachtgevers en de tien verschillende aannemers, die onder de naam Transmanche Link Euro pa's grootste en meest ambitieuze bouwv^erk uitvoeren. Er wordt al gefluisterd dat mogelijk Japanse bouwers zullen worden aangetrok ken om het gigantische karwei te klaren. In deze ontwikkeling heeft het vertrouwen in de onderneming een forse deuk gekregen en is het wach- DEN HAAG (ANP) - In tegen stelling tot de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH) is de Sociaal Economische Raad (SER) het gisteren unaniem eens geworden over een advies betreffende het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) aan de regering. Zowel werkgevers als werk nemers, plus de onafhankelijke kroonleden, spraken zich geza menlijk uit voor een verder gaand milieubeleid. Het NMP moet slechts worden gezien als een eerste stap in de goede rich ting. De raad is van mening dat het NMP te weinig aandacht schenkt aan de noodzaak tot verandering van het gedrag van bedrijven en burgers. Belangrij ke instrumenten die het gedrag kunnen beïnvlpeden, zijn vol gens de SER ge- en verboden, regulerende heffingen en re toursystemen. De raad is in het algemeen van oordeel dat de ex tra kosten van het milieubeleid door het bedrijfsleven en de burgerij te dragen zijn. ten op een nieuw public-relations- offensief van de elequente en slag vaardige directeur van de Eurotun nel-onderneming Alastair Morton. Aan hem nu de taak om te verklaren waarom het allemaal opnieuw zo veel duurder is geworden. En de vrees weg te nemen dat als straks de tunnel inderdaad geopend en in ge bruik wordt genomen, de reis- en vrachtkosten niet exorbitant hoog zullen zijn. Geen eenvoudige opgave, zo lijkt het, nu aan de Engelse kant ook de zorgen om een snelle functionele treinverbinding tussen Londen en de tunnel toenemen. De regering- Thatcher gaat er nog steeds vanuit dat deze snelle verbinding gefinan cierd en geëxploiteerd zal worden door de privé-sector. Maar nu de kostenprognoses van deze snelle Londen-Eurotunnel-verbinding ook al tot boven de drie miljard pond gestegen zijn, is de animo in de privé-sector sterk teruggelopen. Met het oog op het nog steeds gel dende tijdschema van 1993 voor de opening van de Kanaaltunnel, dreigt er nu al flinke vertraging in de bouw van een verbinding tussen Londen en Folkestone, die moet concurreren met de supersnelle Franse treinen tussen Parijs en Ca lais. En dat is op zich al pijnlijk ge noeg voor de regering-Thatcher, die de treinverbinding tussen Londen en Folkestone als een voorbeeld ziet voor de inschakeling van particulie re financiële hulp bij de bouw var sleutelprojecten voor de infrastruc tuur. ROTTERDAM (ANP) - Een exploi tant van 06-sekslijnen heeft gisteren in kort geding voor de rechtbank in Rotterdam geëist dat de PTT de overeenkomst voor het gebruik van 90 lijnen alsnog nakomt. De PTT verbrak de overeenkomst, nadat fraude was geconstateerd met de 06-nummers. Het gerechtelijk voor onderzoek naar die fraude, waarbij de PTT naar schatting 800.000 gul den schade heeft' geleden, loopt nog. Volgens raadsman van de ex ploitant heeft dit onderzoek nog nauwelijks concrete feiten opgele verd. Door het opzeggen van de lijnen loopt de exploitant een omzet van 250.000 gulden per maand mis. Bo vendien is de werkgelegenheid 9 vaste werknemers in gevaar. De fraude, die enkele maanden heeft geduurd, kwam onlangs aan het licht. Bij de fraude waren tenminste twee (ex)-PTT'ers betrokken. De rechtbank doet volgende week woensdag uitspraak. De bewindsvrouw zegt zich de problemen van doorgangslanden Oosten- als Oostenrijk en Zwitserland goed DEN HAAG (ANP) - Als de Bonds republiek overgaat tot het rijkse vrachtwagenchauffeurs, overweegt minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) hetzelfde te te kunnen voorstellen, maar hun ,niet tegen rijden bij nacht en beper kingen in het aantal overdag' noemt doen, Ook tegen Zwiterse chauf- zij niet acceptabel, feurs zouden dan maatregelen moe- Oplossingen zouc ten worden genomen. Smit-Kroes moeten worden gezocht heeft dat gisteren meegdeeld. combineerd spoor/wegvervoer. De DANVILLE - De Russische oppositieleider Boris Jeltsin, die een rondreis door de Ve In Oostenrijk geldt per 1 decern- spoorwegen van de diverse landen gisteren een boerderij in de staat Indiana. Naast hem de eigenaar van de 'farm'John nachtelijk rijverbod voor zouden meer moeten samenwerken Sovjetunie een biggetje in zijn handen stopte. ber vrachtwagens. Hiertoe wordt gegaan omdat de Oostenrijkers de stroom nachtelijk vrachtverkeer door hun land moe zijn. Ook heb ben zij beperkingen opgelegd in het maximaal gewicht dat mag worden vervoerd en het aantal doorgangs pasjes dat wordt verstrekt. Uit protest hiertegen blokkeren Italiaanse vrachtwagenchauffeurs al enkele dagen de Brennerpas. Ook Nederlandse vrachtwagenchauf feurs zijn hiervan de dupe i dit mogelijk te maken. de oliemultinational Exxon tot Het aantal vrachtwagens dat Oos- akkoord gekomen inzake de ARUBA (GPD) - De onderhandelin- teit van 150 duizend vaten. Het be- gen over de bouw van een olieraffi- drijf zal dan direct en indirect 2000 minder afhankelijk naderij op Aruba zijn vrijwel afge- banen opleveren. Premier Oduber nomische peiler die het rond. De Nederlandse landsadvo- is erg tevreden over het bereikte re- caat Wubs is de afgelopen week met sultaat: „Wij bewijzen met de vesti- eiland maakt zich op deze wijze Aruba heeft deze voorwaarde af- e eco- gewezen en blijft erbij dat de zwaar heeft, verontreinigde bodem moet wor- het toerisme. den schoon gemaakt. Coastal Oil De besprekingen met de olie- neemt nu de verantwoordelijkheid gesteld. Afhankelijk Een klein beetje compensatie krijgt de slager door de stijgende verkoop van pluimveevlees (met name kip) en - in mindere mate - van paardevlees. Maar daar staat een da ling in de consumptie van varkens rund- en kalfsvlees tegenover. Voor de verkoop van vleeswaren en conserven ziet de situatie er wat rooskleuriger uit. Meer consumen ten kochten meer en vaker vleeswa ren. De huishoudelijke aankopen van vleeswaren zijn vorig met twee procent toegenomen. Echter: voor de zelfstandige slager is het met de verkoop van vleeswaren slecht ge steld.' Het levensmiddelenbedrijf zag zijn aandeel opnieuw stijgen en bedient nu 74,7 procent van de markt. AMSTERDAM (UCN/ANP) - De dollar is giosteren flink gestegen op de Europese valutamarkten. Dit was het gevolg van een veel lager handelstekort dan werd verwacht. Op de wisselmarkt in Amsterdam liet de Amerikaanse munteenheid een slotkoers van 2,2565 gulden aantekenen, bijna vier cent hoger dan de 2,2170 gulden die donderdag aan het eind van de handel werd ge noteerd. Het lagere tekort geeft aan dat een zachte landing van de Amerikaanse economie op komst is. Het enthou siasme van de valutahandelaren kon niet worden gestuit door inter venties van de centrale banken. On danks dat die dollars verkochten, brak de dollarkoers in Europa door de grens van twee mark. UTRECHT (ANP) - Werkgevers, werknemers en overheid komen binnenkort met gezamenlijke voor stellen om het ziekteverzuim en de groei van het aantal arbeidsonge schikten af te remmen. Het kabinet vreest een verdere groei van de laatste categorie, tot over het mil joen. Of de directe maatregelen die zich nu aftekenen voldoende zijn, wordt door staatssecretaris De Graaf be twijfeld. Hij wil dat sociale partners zich ook gaan buigen over ingrij pender wijzigingen in de arbeidson geschiktheidswetten. Behalve in preventief beleid, con- venanten (afspraken) en extra geld uit de arbeidsongeschiktheidsfond sen voor de Gemeenschappelijke Medische Diensten stelt de werk groep van werkgevers, werknemers en overheid vormen van premiedif ferentiatie voor. In de ziektewet zouden de premies, die nu per be drijfstak worden vastgesteld, per onderneming kunnen worden vast- tenrijk te verwerken krijgt is des te groter omdat in Zwitersland dracht van het terrein. Coastal Oil enkele maanden beginnen met een totaalgewicht v vrachtwagens met de bouwwerkzaamheden, die gen door de Amerikaanse olie- eiland gesloten. De Exxon eiste i het overgedragen gedeelte verlopen. Dit bedrijf over. Voor dit bedrijf is het aanzien- heeft enkele jaren geleden de poor- lijk goedkoper om op de bestaande de Lago-raffinaderij op het fundamenten te bouwen. het 28 ton. Oostenrijk .betaalt hierdoor schaffen. 1500 mensen werk zullen 1 De bedoeling is dat de raffinaderij oliebedrijf PDVSA om olie te zoe- n 1991 gaat draaien met een capaci- ken in de Arubaanse zeebodem. Het eerste instantie dat het eiland zijn -r»nrn milieuclaim van 250 miljoen dollar Verbod 1 gewenst liet vallen in ruil voor de overdracht van het terrein. Helikopter Heavy Transport Helicopters uit Amstelveen heeft als eerste wester se luchtvaartmaatschappij de rech ten verworven voör de exploitatie van de grootste helikopter ter we reld, de Mi-26, van het Mil Design Bureau uit de Sovjet Unie. De heli copter zal ondermeer worden ge bruikt voor bevoorrading en goede rentransport van en naar de olie platforms op de Noordzee en voor het uitvoeren van hijs- en transport- werkzaamheden die vanwege hun locatie niet met .conventionele mid delen' kunnen worden uitgevoerd. Wolters Kluwer Wolters Kluwer heeft een belang van 70 procent genomen in de Panj- se uitgeverij Lamy. Dit goed rende rende bedrijf heeft een omzet van f 50 miljoen en bijna 200 werkne mers, aldus de Nederlandse uitge- Lamyis een jurische-informatie- ve uitgeverij, met sterke posities op het gebied van vervoersrecht, fis caal recht, sociaal recht en onderne mingsrecht. Het bedrijf is de op richter van een databank voor ver voersbedrijven. Sparwinkel De Westduitse supermarktketen Spar, waarin ook Unigro een belang heeft, gaat een supermarkt in Mos kou uitrusten. De winkel, die later deze maand zijn deuren zal openen, wordt ingericht door Spar, krijgt lo gistieke adviezen van de Westduit sers en zal enkele malen per week door Spar worden bevoorraad met verse waren zoals vlees, fruit en groenten. Dienstplicht Jongeren uit andere EG-landen en Turkije, die in hun eigen land in dienst moeten, moeten ontslagbe scherming krijgen, net als Neder landse dienstplichtigen. Dat is de unanieme mening van de Socióal- Economische Raad (SER). De werkgeversorganisaties vinden echter dat voor jongeren uit andere landen geen speciale regeling moet komen. de premie dan hoger of la ger uitvallen, wat een stimulans voor de werkgever is het verzuim zo laag mogelijk te houden. Premiedifferentiatie, waardoor de financiële betrokkenheid van het bedrijfsleven bij de regelingen wordt vergroot, kan ook worden toegepast in de wao, door bedrijs- takken met veel arbeidsongeschik ten meer te laten betalen. Aange zien de premie door de werknemers wordt opgebracht, zou er een werk- geversdeel moeten worden inge- UTRECHT - Eigenlijk is het de honderd kilometer lange Brenner- schuld van de Zwitsers dat boze Ita- autoweg tussen de Duitse en Itali- liaanse vrachtwagenchauffeurs de grenzen met Oostenrijk blokke ren. Tenminste dat meent de werk geversorganisatie NOB Wegtrans- tig slapen port. Sinds woensdag blokkeren de plaats Italiaanse chauffeurs de grensover- men. gang bij de Brennerpas pmdat ze meer transito-vergunningen willen hebben. Oostenrijk wil die niet ge- DWcllingOn grens wordt genoemd, al ja- een doorn In het oog. Die men- willen eindelijk weer eens rus- de frisse berglucht in de smerige dieselwal- i omdat i al vijf- tot De Oostenrijkse minister duizend vrachtwagens per dag het keer R. Streicher heeft deze zomer land doordenderen op weg naar Ita- toegegeven aan de toenemende lië of terug. De overlast die dat druk vanuit de bevolking. Begin ju- geeft, komt de mensen langs de au- ni kondigde hij tot grote towegen de neus uit. door Ad Moerman werkgeversorganisaties binnen en buiten Oostenrijk en tot grote ver rassing van de EG-verkeersminis- ters een nachtelijk rijverbod aan voor vrachtwagens zwaarder dan 7,5 ton. Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat reisde deze nog tevergeefs af naar Oos- Streicher voor zijn 'dwa- In de visie van NOB Wegtrans port zouden dit er veertig procent tenrijk minder kunnen zijn, ware het niet lingen' te behoeden, dat Zwitserland al die vrachtwa gens al veel eerder spuugzat was Daar gelden sinds eind '85 beper- houding van de Oostenrijkers meer kende bepalingen. Zo mogen bij- dan beu. Zo weigeren de Oostenrij- voorbeeld wagens zwaarder dan 28 kers bijvoorbeeld hun maximale ton het land helemaal niet in. In Eu- breedtemaat voor koelwagens aan ropa zijn vrachtwagens gebruikelijk. Bovendien _o vrachtwagens daar 's nachts niet rij- maximaal 2.50 meter breed zij: den. Het gevolg van de Zwitserse jn de EG 2.60 ir maatregelen is dat het in Oostenrijk daar erg streng sindsdien veertig procent drukker Gok regelmatig 40 ton te passen aan de EG-n mogen Oos.ennjk^ mag een vrachtwagen Stinkende file de EG 2.60 meter. "De douane i Italiaanse varchtwagenchauffeurs blokkeren de laatste dagen alle toe- ganswegen in Oostenrijk, waaronder zoals hier de Brennerpas. De Oosten rijkse regering wil hen niet meer transito-vergunningen verstrekken dan is afgesproken. (foto ap> een voor alle partijen acceptabele manier kan worden terug gedron gen van de Oostenrijkse wegen, weet de woordvoerder van NOB Wegtransport ook niet. Misschien tunnel onder Oostenrijk "Maar met vijf- tot j vrachtwagens per dag z Volgens NOB Wegtransport het komt dan nachtelijk rijverbod geen oplossing door soelaas kan bieden. Volgens 'tebre- voor het achterliggende probleem de Oostenrijkse milieubeweging de' koelwagen aan de grens wordt van de huidige blokkade. Dan zul- enduizend tegen gehouden. Die wagens moe- len al die vrachtwagens zich i het niet moeilijk moeten zijn om de benodigde miljarden gul- lijk nog niets aan de hand moeten zijn. Dat is echt niet meer dan gelijks op de rondweg om München eigen- ten dan zo'n elfhonderd kilometer grote stinkende file overdag door dens op tafel te krijgen. Dat geld Dmrijden." Oostenrijk persen. Per trein klinkt De Italiaanse chauffeurs blokke- wel aardig, maar is volge: de Brennerpas omdat ze woordvoerder van de NOB gelijk omdat de capaciteit van de ven nu oOostenrijkse spoorwegen volstrekt gulden dat die vrachtwagens daar minder Jaarlijks krijgen de Italianen onvoldoende is om die duizenden brengen geluidshinder veroorzaken dan tus- 230.000 van die vergunningen maar vrachtwagens per dag te vervoeren, sen die Oostenrijkse bergen. Daar deze worden op driemaandelijkse Er zouden dan ook bijna vijfhon- blijft het geluid tussen de wanden basis verstrekt. Oostenrijk heeft derd treinen per dag nodig zijn in galmen", aldus NOB Wegtransport, geen behoefte om de resterende plaats van de ruim honderd nu. En heil te En juist deze herrie is voor de vergunningen van dit jaar nu al te ook treinen maken in de bergen Oostenrijkers die in de buurt van de verstrekken en vindt dat de Italia- veel herrie, of op de snelwegen rond Rotterdam door hun quotum doorrijvergun- zitten. Alhoewel ik moet toegeven ningen van dit kwartaal heen zijn. 'Transitstrecke', zoals de ongeveer hun vrachtwagens voor de rest Hoe het vrachtverkeer dan wel op voerder. binnen enkele jaren terug volgens een diend -kunnen zijn, omdat de geza menlijk Europese transportbedrij- jaarlijks zo'n 450 miljoen het Oostenrijkse laatje ian tolheffingen en aan zo geheten 'Strassenbeitrage'. Maar het NOB Wegtransport lijkt weinig deze oplossing. "Het idee, maar of het haalbaar is, valt te betwijfelen," aldus de woord- DEN HAAG (ANP) - Een groot aan tal organisaties vindt dat demissio nair minister Braks van landbouw en visserij zijn collega's in de Eu ropese Gemeenschap er toe moet bewegen het melkstimulerend hor moon bovine somatotropine (BST) voerd. definitief piet toe te laten. De orga- Het is ook mogelijk de werkge- nisaties hebben de bewindsman er ver, die inhoudingsplichtig is, meer op gewezen dat niemand zit te af te laten dragen als er sprake is wachten op een grotere melkplas in van een meer dan gemiddeld ver- de EG en dat zuivel een kwaliteits- loop naar de wao of minder als het produkt moet blijven. aantal wao-ers in een bedrijfstak on- De organisaties hebben hun eis der het gemiddelde ligt. Verder kan onderstreept met duizenden hand- worden gedacht aan een «wacht- tekeningen, die zij gisteren aan de geld'-verzekering, als voorfase voor bewindsman hebben aangeboden. de wao. ADVERTENTIE Voor de meesten onder u zal het veranderde belastingstelsel nog onbekend terrein zijn. Lees daarom de speciale bijlage 'Belastingherziening 1990'. U vindt 'm in uw TV-gids, maar hij is trouwens ook verkrijgbaar bij postkantoor en bibliotheek en natuurlijk bij het belasting kantoor bij u in de buurt.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7