Israël zit in maag met vredesvoorstel Kremlin gaat eindelijk gistend nationalisme te lijf El Salvador doet stapje naar vrede Crisis dreigt over voorstel Mubarak Torquay viert eeuwfeest geboorte Agatha Christie Indianen beroven politie in Suriname van wapens -H'- v DR. WAYNE DYER Verklaren de oorlog aan de rimpels ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 BUITENLAND PAGINA 5 LONDEN Negenennegentig jaar geleden werd in Torquay aan de En gelse zuidkust de onbetwiste konin gin van het detectiveverhaal Agatha Christie geboren. De auteur over leed in 1976 op 85-jarige leeftijd, maar is onveranderd populair met haar gigantische oeuvre, dat onder meer 78 misdaadromans en 19 to neelstukken omvat. door Haye Thomas kleinkind Mathew Pritchard direc teur is. Voortbouwen op de niet te stui ten aantrekkingskracht Dat schreef eerste hoofdstuk tram's Hotel', dat deze altijd op en top Engelse dame die als het gaat om de meest gepu bliceerde schrijver aller tijden, al leen door de Bijbel en Shakespeare geklppt wordt. Volgens directeur Mathew Prit chard zal het eeuwfeest van z'n be roemde grootmoeder wereldomvat- tenminste in het tend zijn. Maar wat het thuisfront van het 'At Ber- betreft komt London Weekend Te- feite een eerbe- levision meteen nieuwe tiendelige Inspecteur Poirot-serie. En zal de haar geliefde Brown's oma's unieke schrijftalent, heeft Hotel. Het was de plaats waar des- BBC op kerstmis 'A Carribean Mys- Mathew Pritchard nu een Agatha tijds de Nederlandse regering Christie-eeuwfeest gelanceerd. Vol gendjaar op 15 september moet dat i Torquay culmineren in een gran- tery' vertonen, met Joan Hickson i de rol van Miss Marple. Natuurlyk zijn er ook speciale dioze viering boortedag. Dit eeuwfeest begon in een Londens meest exclusieve hotels haar 100ste ge- Graham Bell het eerste telefoonge- meest ooit Alexander festiviteiten rond Agatha Christie's olie toneelstuk 'The sprek in Groot-Brittannië voerde. Van haar zijn meer dan één mil jard boeken in het Engels verkocht. En nogeens een miljard in meer dan 44 verschillende talen. Een record JERUZALEM (GPD/DPA/Rtr.) - De vier belangrijkste Israëlische ministers willen van- omdatïefwerkvïn Agatha Chrisfie avond opnieuw proberen overeenstemming te bereiken over het Egyptische voorstel voor nog steeds veel belangstelling trekt. Brown's Hotel met heel z'n sjieke al- die het hotel sinds de opening een Israëlisch-Palestijnse vredesontmoeting in Cairo. Het overleg van gisteren leverde Afgezien van film- en televisie- lure bijna discreet verstopt tussen 1837 door super-gentleman James gend jaar organiseert Agatha Chris- geen resultaat op. Daardoor neemt de kans op een kabinetscrisis toe. Mousetrap', dat nu 37 jaar ononder broken in het Londense Westend alle beroemde gasten wordt opgevoerd en nog altijd volle zalen trekt. En in september vol- De ministers van de arbeiderspartij, onder leiding van vice-premier Shi- i Perez, hebben al besloten dat ringscoalitie gevoelige punten zoals medezeggenschap voor de Pa- steun lestijnen in Oost-Jeruzalem hun partij de regering van nationale Israëlische toezegging v eenheid zou opbreken tijnse Bevrijdingsorganisatie steun voor zijn voorstellen. De Uit- dood'met voerende Raad van de PLO noemde het Egyptische plan echter "onvol- ""herneming, rechten brengen haar boeken neelstukken alleen al aan royalties op dit moment nog zo'n slordige zes miljoen gulden op. En geen wonder dat zij bijna dertien jaar na haar voortleeft in een haar enige Dover- and Albemarle Street achter Brown Piccadilly. De schrijfster zelf kwam gaat de r r destijds graag. Niet alleen omdat nog het meest over de tong. Niet i tie's geboorteplaats Torquay 'The Mystery on The English Riviera Festival'. Met een keur van speciale r helemaal „Edwar- het minst door het nog steeds met gasten en genodigden, die daan- l, maar vooral omdat succes gekochte 'At Bertram's Ho- met de legendarische Oriënt Ex- alleen volstrekt vei- tel'. Maar door het nu gelanceerde press T TT' eeuwfeest ter nagedachtenis aa Londens Victoria Station de zuidkust zullen rijden. Egyptische voorstel niet aanvaard ruild wordt j/ordt. De Likoedpartij, onder lei- In Cairo e het eindelijk akkoord waarbij land ge- doende". In het voorstel wordt geen melding gemaakt Pales- ding premier Yitzak Shamir ruchten de ronde over het direct op Jeruzalem doen ge- tijns recht op zelfbeschikking wijst het vredesplan van de hand, Het grote struikelblok in het mi- nistersoverleg ligt in het Egypti sche voorstel dat naast de uit te no digen Palestijnse delegatie ook en kele uit de bezette gebieden gede porteerde Palestijnen de conferen- landse zaken ligt een officieel tie moeten bijwonen. Zij zouden lid stel daartoe nog niet op tafel, moeten zijn van de officiële Pales tijnse delegatie. Cairo kwam met een voorstel voor tien aanvullingen op het Israë lische plan de Palestijnen in de be- druk uit op zowel de PLO als Israël gang brengen van Israëlisch-Pales tijnse vredesonderhandelingen zonder daartoe eerst verkiezingen in de bezette gebieden te houden. Volgens de woordvoerder Israëlische ministerie De Egyptische regering, ge steund door positieve reacties uit Washington, oefent inmiddels grote zette gebieden afgevaardigden te la ten kiezen die met Jeruzalem moe ten gaan praten over een mate van Palestijns zelfbestuur op de Westoever van de Jordaan en in de Strook van Gaza. Het Egyptische plan roerde een aantal voor de Israëlische rege- i met. de vredesontmoeting stemmen. President Hosni Mu barak van Egypte vroeg de Pales eigen staat. Volgens Radio Israël drong Mu barak er Israël op aan Egypte toe te staan een Palestijnse delegatie te benoemen die over de voorgestelde /an het verkiezingen moet gaan praten. Een buiten- zegsman zei dat Jeruzalem over weegt te gaan praten met de Pales tijnen die door Egypte worden voorgedragen. De noodzaak voor verkiezingen in de bezette gebieden zou dan vervallen. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ver klaarde echter: "Israël blijft bij het vredesplan in zijn totaliteit, waaron der verkiezingen in de gebieden". ALOM PROTEST IN ZUIDAFRIKA PARAMARIBO (GPD) - Indiaanse opstandelingen hebben de politieagen ten van het dorp Wageningen van hun wapens beroofd. Karabijnen en Uzi's moesten ingeleverd worden. De dienstpistolen mochten de zes agen ten houden. De leiders van de Toekayana-indianen hadden de politie al eerder gewaarschuwd zich niet in het bezette gebied te begeven. "Dat wordt opgevat als een verstoring van de voorbereidingen van het gesprek met Assemblee-voorzitter Lachmon", zo liet 'contactman' Gijsberg in Pa ramaribo weten. Volgens inwoners van Wageningen gaf de ontwapening van de politie agenten weinig problemen. De leiding van het Surinaamse politiekorps spreekt van "dertig tot veertig zwaarbewapende indianen", die wilden voorkomen dat de agenten een indiaans dorpshoofd te spreken kregen over "tal van criminele activiteiten" in het dorp Post Utrecht dichtbij Wa-. geningen. In Paramaribo is een nieuw mensenrechtenbureau opgericht. Initiatief nemers van het bureau zijn indianen, die op willen komen voor de mensen rechten in de indiaanse dorpen. Ze zeggen niets te maken te hebben met de opstandige Toekayana-indianen, maar wijzen het Kourou-vredesakkoord met Brunswijk af omdat het junglecommando als 'speciale politie-een- Initiatiefnemer Mubarak foto AP) heid' ook in de indiaanse dorpen zal patrouilleren. ADVERTENTIE Sri Lanka Bij aanhoudend geweld door extre mistische groepen op Sri Lanka zijn opnieuw 20 doden gevallen, en vei ligheidstroepen hebben 279 ver dachte Singalese extremisten opge pakt, heeft de regering bekendge maakt. Inwoners van de heilige stad Kandy, 90 km ten noordoosten van Colombo, zeiden dat daar vrijdag 18 half-verbrande lijken waren gevon den. De bronnen zeiden te vermoe den dat de doden Singalese extre misten waren die het slachtoffer zijn geworden van doodseskaders die voor de regering werken. Reagan Ronald Reagan is teruggekeerd naar huis in Los Angeles, na een verblijf van een week in een zieken huis in Rochester, waar vocht was verwijderd uit zijn hersenen. De 78- jarige voormalige president van de Verenigde Staten heeft de-operatie volgens zijn artsen goed doorstaan. De vochtophoping in Reagans her senen was het gevolg van een val van zijn paard op 4 juli. Joegoslavië Het collectieve leiderschap van Joe goslavië heeft een wetswijziging van de deelrepubliek Slovenië ge blokkeerd, omdat die indruist tegen de grondwet van het land. Het tame lijk liberale Slovenië is een voor stander van meer autonomie voor de Joegoslavische deelrepublieken. Het levert daarover al geruime tijd strijd met Servië dat juist strek centraal gezag is nie heeft beschuldigd LEERT U BETER LEVEN EERST GELOVEN, DAN ZIEN is het nieuwste boek van dr. Wayne Dyer, die met zijn wereldbestseller Niet morgen, maar het leven van miljoenen mensen ingrijpend veranderde. ISBN 90 229 7846 X f 32,50 Verkrijgbaar in iedere boekhandel. Haal de gratis dr. Wayne Dyer-folder in de boekhandel. Gelooi in eigen kracht Baas over emolies Zonder lalen kunnen we niets leren Vrijheid: k|es /e eigen leven hogstoee^ Akkoord over onderhandelingen MEXICO STAD (AP)/Rtr) - Verte- willen ze dat de militaire steun die genwoordigers van regering en ver- de VS de Salvadoraanse regering zet in El Salvador zijn het bij hun biedt, omgezet wordt in economi- overleg in Mexico eens geworden sche hulp. over onderhandelingen die een ein- Met het oog op de vredesonder- de moeten maken aan de burgeroor- handelingen had het verzet een een- log in hun land. De Salvadoraanse zijdige wapenstilstand ingesteld, hulpbisschop Chavez, die bij het Desondanks gaan de gevechten in verkennend overleg als bemidde- El Salvador gewoon door. Een laar fungeerde, zei dat beide partij- woordvoerder van het leger in San en het eens zijn geworden over de Salvador zei dat donderdag bij ge- opzet van de besprekingen. vechtshandelingen met het leger "Je kunt een burgeroorlog van vier guerrillastrijders waren gedood tien jaar niet in tien dagen tot een en dat twee guerrillastrijders en een oplossing brengen. Maar we zijn de soldaat gewond raakten. De burger- weg van de vrede ingeslagen en dat oorlog heeft in de afgelopen tien is een belangrijk resultaat," aldus jaar aan 70.000 mensen het leven de hulpbisschop. heeft gekost. Het in Mexico bereikte akkoord zal worden neergelegd in een tien Al punten omvattende verklaring. /XflfTqlflgen ZclcUd! Overeengekomen werd dat de on- O derhandelingen zullen worden ge- L "D^rrrvfro houden met een maandelijkse fre- PcU116l£ 111 .DO^Otcl kwentie, waarschijnlijk in Costa Ri- ca. Naar verwachting zal volgende BOGOTA (AFP) - De bevolking van maand de eerste bijeenkomst wor- de Colombiaanse hoofdstad Bogota den gehouden. Er zal worden ge- is in de nacht van donderdag op werkt aan een staakt-het-vuren, de vrijdag opgeschrikt door een serie omvorming van de verzetsbewe- bomaanslagen. Drie bankgebou- ging FMLN tot een politieke partij wen in het noorden van de stad wer en de integratie van de guerrilla- den gedeeltelijk verwoest. Er viel strijders in het gewone leven. één gewonde. De politie van Bogota zei gisteren Om de kans van slagen te vergro- dat er een telefonische campagne ten zullen de onderhandelingen door terroristen aan de gang is die worden bijgewoond door buiten- voor een ware paniekstemming on- landse waarnemers. Rooms-katho- der de bevolking zorgt. Er wordt ge- lieke leiders zullen blijven optreden dreigd met aanslagen op allerlei ge- als bemiddelaar. De Salvadoraanse bouwen, in het bijzonder op scho- regering verzette zich aanvankelijk len, universiteiten, banken en mi- tegen de aanwezigheid van buiten- nisteries. landse waarnemers en rooms-ka- De autoriteiten hebben extra vei- tholieke leiders, omdat ze de be- ligheidsmaatregelen getroffen voor blanke sprekingen beschouwde als een het weekeinde wanneer "het^ feest nnenlandse aangelegenheid. van liefde en verbroedering", een De verzetsbeweging FMLN heeft soort Valentijnsdag, wordt gevierd. JOHANNESBURG - Duizenden zwarte, Indische, 'gekleurde' _F Zuidafrikanen zijn gisteren naar het politiebureau van Johannesburg ge- binnenlandse aangelegenheid marcheerd, terwijl zij luidkeels de apartheid veroordeelden. De verzetsbeweging FMLN Sinds de nieuwe Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk woensdag aangeboden de strijd te staken, als Speciale patrouilles zijn ingezet, de regering politieke hervormingen vooral ter bewaking van de gebou wen van radio, televisie en kranten. Vrijdag werd de aanhouding ge meld van 28 personen die mogelijke banden onderhouden met de drugs- toestemming gaf voor de grootste protestmars in 30 jaar, gaan overal sen de straat op om te protesteren tegen de apartheid. Zo demonstreerden doorvoert,Voals de benoeming in Pretoria 600 mensen, die eisten dat de zwarte leider Nelson Mandela een nieuw Hooggerechtshof en ver wordt vrijgelaten. In de universiteitstad kwamwn in Grahamstown 1.500 vroegde gemeenteraadsverkiezin- studenten op de been. gen. Ook eisen de verzetsleiders In de week van de parlementsverkiezingen kwam het nog tot bloedige ge vechten tussen politie-agenten en betogers, waarbij ten minste 23 om het leven kwamen. 'eranderingen in de grondwet, i krimping van het leger, landhervor mingen en vervolging van leden oorlog voert van rechtse doodseskaders. Voorts MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft gisteren een kunstmaan met twee apen gelanceerd om het effect van gewichtloosheid en ruimtestraling op levende or ganismen te onderzoeken, zo heeft het persbureau TASS meegedeeld. De apen zullen twee weken in de ruimte verblij- De lancering is onderdeel van een experiment waarbij weten schappers uit de Verenigde Sta ten, Canada, Frankrijk, Honga rije, de DDR, Polen, Roemenie Kunstmaan met 2 apen de ruimte in en Tsjechoslowakije en van het Europese Ruimte Agentschap zijn betrokken. In oktober 1987 voerde de Sovjetunie ook experimenten in de ruimte uit met twee apen. Die vlucht kreeg veel aandacht, doordat televisie-camera's aan boord opnamen naar aarde zon den. De twee kosmonauten van het Sovjet-ruimtestaion Mir zijn be zig de onderzoeksuitrusting aan boord opnieuw in gereedheid te brengen. De kosmonauten, Alexander Viktorenko en Alexander Serebrov, zijn sinds 5 september aan boord van het ruimtestation. Het ruimteschip is sinds zijn lancering in februa ri 1986 slechts twee keer een pe riode onbemand geweest. De vorige twee kosmonauten zijn een recordperiode van een jaar aan boord van de Mir geweest. ADVERTENTIE DEN HAAG Moskou heeft einde- reien. Overal zijn oude vetes opge laaid: tussen de christelijke Arme niërs en de islamitische Azerbajd- zjanen, tussen de Georgiërs en de Abchazen, tussen de Oezbeken i lijk besloten de tanden te zetten i het taaiste probleem waarmee Sovjetunie te kampen heeft: het r tionaliteitenprobleem. Na lang a; t zelen heeft het Kremlin het Cen- de Turkse Mescheten en natuurlijk dat Slove- traa* Comité van de partij bijeenge- tussen bijna al deze volken roepen om te praten over een oplos- Russen, de 'grote broer' sing voor de etnische tegenstellin- jet-gezin gen die het Sovjetrijk verscheuren. i het Sov- i iedereen een he kel heeft. Burgeroorlog De etnische conflicten hebben al aan honderden mensen het leven gekost en in de Kaukasus een ware volksverhuizing teweeggebracht. Sinds het uitbreken van de strijd om Nagorny-Karabach zijn hon- lese oppositiepartij. In de'nationale Het nationaliteitenplenum, dat derdduizenden Armeniërs uit Azer- ontwakingscampagne' die de Con- dinsdag begint, zal ongetwijfeld uit- bajdzjan gevlucht en omgekeerd. er- lopen op een krachtmeting tussen Moskou heeft al bijna 40.000 man de Gorbatsjov en de conservatieve Nepal In Nepal zijn gisteren in diverse ste den ongeveer 1.200 studenten en militante leden van de verboden Congrespartij gearresteerd. Dit is kringen van de Nepa- door Bert Lanting/ANP speciale troepen naar de verschil- •leugel van de partij, die vindt dat lende brandhaarden gestuurd, maar grespartij de afgelopen week de zijn in totaal 3.000 leden v verboden partij opgepakt. Zij wil den met de campagne wijzen op de hij de teugels veel te ver heeft laten in bijvoorbeeld de Armeense encla- dreigt desondanks volgens gou- Volski een burgeroorlog. De etnische onlusten hebben de positie van Gorbatsjov danig onder mijnd. De conservatieve vleugel de partij, onder leiding Maar of de bijeenkomst i oplossing voor de etnische conflic- handelsconflict met buurland ten zal bieden mag worden betwij- Pakistan feld. De speciale zitting van het partij- parlement stond al lang op de agen- Pakistan zal op 1 oktober weer toe- da, maar werd steeds lopen moest zijn met de 'nationalis- wetten uit Moskou die hen niet aan staan niet van toepassing te verkla ren op hun grondgebied en be schouwen het voorstel dan ook als een stap terug. tische hysterie'. Kanongebulder Te oordelen naar het kanongebul der van de afgelopen weken hebben de conservatieven het initiatief in Orglrvccirvcr het Kremlin. Maar of zij sterk ge- UpiOSSlüg noeg zijn om Gorbatsjov te dwingen het roer om te gooien moet nog blij- het document worden de etm- ken op de bijeenkomst van het Cen- sch" ""lusten voor een groot deel traal Comité. Het partijparlement op het conto van Stalin geschreven, gaat praten over een document met die tijdens de Tweede Wereldoorlog treden tot het Gemenebest, het .verkingsverband uitge- Jegor Ligatsjov, vindt dat Gor- maar onder druk van de cc tieven begint de partij zich harder op te stellen tegen het natio- heeft dit in Londen bekendge- clave Nagorny-Karabach uitbarstte, spel heeft gezet. Helemaal onte- nalisme in de Oostzee-staten. De zicht komen, aldus het document, r, r*1 1 er over een nationaliteitenple- recht is het verwijt niet: de Balti- druppel die de emmer deed overlo- gesproken. Maar de kwestie sche volksfronten maken er geen pen waren de massale betogingen Het voorstel lige Britse koloniën. De organisatie Azerbajdzjan rond de Armeense batsjov veel te ver is gegaan met zijn hervormingen en het voortbestaan n- van het Sovjet-imperium op het de title 'Het nationaliteitenbeleid van de partij in de huidige omstan digheden'. Het stuk draagt onmis kenbaar het glasnost-stempel van Gorbatsjov, maar bevat zulke vage voorstellen dat noch de conserva tieven, noch de nationalisten er vre de mee kunnen hebben. Allereerst moeten de republieken meer zeggenschap krijgen over het economische beleid dat nu nog gro tendeels in Moskou wordt bepaald. Verder wil Gorbatsjov de republie ken het recht geven besluiten van Moskou op te schorten als die in breuk maken op de soevereine rechten van de republiek. Om even tuele verschillen over de bevoegd heden van Moskou en de republie- wat ken op te lossen, moet er een Com- Constitutioneel Toe maakt. Premier Bhutto zal in okto- werd e i Geme- i Malay- werd op de lange baan geschoven gehein dat zij niet uit hele reeks volken - zoals de Vol- ga-Duitsers, de Mescheten en de'. Krimtartaren - naar Centraal-Azië liet deporteren. Maar concrete voor stellen om dit probleem op te lossen doet de partij voorzichtigheidshal ve niet, om te voorkomen dat er nieuwe conflicten ontstaan. In de gebieden waar deze volkeren oor spronkelijk woonde bestaat name lijk veel verzet tegen hun terugkeer. Het ziet er evenmin naar uit dat de partij een oplossing heeft voor de minderheden die in Georgië en Azerbajdzjan wonen. Volgens het ontwerpprogramma van de partij moeten de rechten van de autono me gebieden en republieken meer inhoud krijgen. Maar wanneer de Abchazen, die een autonome repu bliek hebben in Georgië, meer zelf standigheid krijgen, zal dat onge- omdat de partij het intern niet eens zijn op hervorming van het Sovjet kan worden over de aahpak van het stelsel, alswel op afscheiding en on- 1972, uit protest tegen de erkenning nationalisme en de etnische tegen- afhankelijkheid. Bangladesh als onafhankelijke stellingen in dat land. Moskou heeft de nationalistische Met het verstrijken van de tijd is beweging in de Baltische republie- het onafhankelijkheid bij de vijf- neel hof dat als een soort scheids- twijfeld tot woedende reacties tigste verjaardag van het Molotov- rechter moet optreden tussen Mos- Ribbentrop Pact op 23 augustus, kou en de Unie-republieken, zal c de Georgiërs leiden. Omgekeerd zijn de Abchazen bang dat zij het Enkele dagen later gaf het Centraal getwijfeld op verzet stuiten van de slachtoffer zullen worden dreigende verklaring Baltische vertegenwoordigers. De de Baltische landen te drie Oostzee-republieken hebben OUA De heren professoren Kligman en Puschmann Wie zijn deze wetenschapslui en hoe leven ze? NEW YORK - lederen droomt ervan de tijd stop te zetten en de onvermijdelijke ouder- domsverschijnselen te overwin nen. Dankzij het jarenlange on derzoekswerk van enkele Ameri kaanse en Duitse wetenschapslui kent de mensheid nu de vreugde, de jeugd te bewaren, tenminste voor de spiegel. Maar wie zijn deze professoren, waarvan iede reen de naam wel kent, nu eigen lijk? Albert Kligman, 75 jaar oud (maar hij lijkt wel 20 jaar jonger) is één van de belangrijkste Ame rikaanse huidspecialisten. Hij heeft met zijn retinylzuur meet bare resultaten tegen rimpel- vorming bereikt. Manfred Pusch mann, 63 jaar oud, van de Experi mentele Dermatologische Kliniek te Hamburg brengt al jarenlang zijn dagen door met het uittesten van nieuwe anti-rimpel prepara ten. Enige tij geleden heeft hij met retinol, een substantie die veel gemeen heeft met het retinylzuur van Kligman, maar die een cos metische werking heeft, tests uit gevoerd op mannen en vrouwen van 24 tot 45 jaar. Deze tests heb ben uitgewezen, dat dankzij het gebruik van retinol het aantal rimpels en de diepte ervan dras tisch en zichtbaar verminderen. Zal de mensheid nu werkelijk van het gewicht van de ouderdom be vrijd worden, tenminste wat be treft ons uiterlijk? Intussen wordt de crème van professor Pusch mann gretig gekocht in de apothe ken van Amerika en Europa. Ook in Nederland zijn enkele apotheken ervan voorzien. Hij wordt geproduceerd door de mul tinational Korff en is te verkrijgen in drie versies: voor gebruikers van 25-35 jaar, 35-45 jaar en ou der dan 45 jaar.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5