PROPER Stichting Saphier beantwoordt alle vragen Op welke datum viel paaszondag in 1549? menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv RIJNSATERWOUDE menno smitsloo bedrijfsmakelaardij bv ÏH- PAGINA 37 extra ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 Kunt u mij zeggen op welke datum paaszondag in het jaar 1549 viel? Heeft u het recept van het Turkse voorgerecht Arnavuth? Hoe krijg ik zweetplekken uit mijn colbertje? De Delftse stichting Saphier wordt dagelijks bestookt met de gekste vragen. Geregeld zitten er ook luciferdoosjes met enge beestjes bij de post, omdat de nieuwsgierige afzender wil weten wat de naam is van dat vlooitje of torretje. Vergezeld van een antwoord worden de vragen afgedrukt in veertig dagbladen en tijdschriften. In een klein kantoortje met boekenrekken vol encyclopedieën en andere naslagwerken zoeken enkele heren op leeftijd driftig naar de antwoorden op tal van brandende kwesties. Een verhaal over deze wonderlijke stichting, die deze maand veertig jaar bestaat. door Jetty Claus "Je kunt aan het papier zien uit welke re gio een brief komt. Als er wat geschreven is op een scheurseltje van een kalender of reclamefolder, dan komt het van de Veluwe. Die mensen zijn zo zuinig. Ik heb weieens tegen een hoofdredacteur gezegd: als het wc-papier dikker was, zouden ze nog op de rand schrijven", grinnikt secretaris en redactiechef P. van Gelder (68) van de Stichting Saphier. Op zijn bureau staat een glazen potje met een zwam erin. Volgens een Japans gebruik moetje hem met acht theezakjes laten trekken. "Dat zou een wondermid del zijn tegen allerlei kwalen", zegt Van Gelder ongelovig. "Wij gaan uitzoeken of het klopt". Vreemde beestjes behoren eveneens tot de dagelijkse post van de stichting. "Soms maak je een envelop open, waar ineens een beest uit kruipt. Het komt ook voor dat het vermorzeld is onder de PTT- stempelmachine. We adviseren de men sen die diertjes in een filmrolkokertje te doen, omdat zij zich nogal eens door het luciferdoosje heen knagen". "Een enkele keer wordt er een heel zeldzaam dier opgestuurd, dat niet in on ze boeken voorkomt. Neem nu de mala riamug, die is geimporteerd. Het insekt wordt meegebracht in vliegtuigen. Er zit ten soms ook hele gevaarlijke diertjes bij, zoals de balkanteek. Koningin Beatrix kreeg hersenvliesontsteking van de beet van dat insekt". Deskundigen De stichting heeft een leger van deskun digen tot haar beschikking. Onder de medewerkers bevinden zich een en tomoloog (insektenkundige, red.), een belastinginspecteur, een arts, een boer, een econoom, een jurist, een kunsthisto ricus, een plantkundige en een culinair expert. Een van de medewerkers rijdt met een autootje door het land en snuf felt in bibliotheken en archieven. Van Gelder en voorzitter G. Kunz (75), oud-hoofdredacteur van de Delftsche Courant, hebben lol in hun werk. Toch verwachten zij dat de stichting geen lang leven meer beschoren is. Gezien hun leeftijd zijn ze er niet zo rouwig om. "Ik zie ervan komen dat wij over vijf of tien jaar overbodig zijn geworden. Toen de belastingtelefoon zijn intrede deed, liep het aantal vragen ook terug". De tijden zijn veranderd. Tegenwoor dig kunnen mensen overal te rade gaan als zij met vragen of problemen zitten. Tal van organisaties hebben informatie diensten. Ook kun je er de vakliteratuur op naslaan. Vlak na de Tweede Wereld oorlog was dat wel anders. Archieven, adreslijsten, encyclopedieën en andere naslagwerken waren niet erg up to date. Rechtswinkels en consumentenorgani saties waren nog niet zo actief. Brieven Van Gelder herinnert zich nog de hart verscheurende brieven, die indertijd naar de kranteredacties werden ge stuurd. Vragen als wie helpt mij aan een huis of hoe kom ik in contact met mijn verdwenen familie, waren aan de orde van de dag. De journalisten wisten niet wat zij ermee aanmoesten en vonden het maar wat fijn dat zij die lastige vragen op het bordje konden leggen van de Stich ting Adviezen Pers Handel Industrie en Radio (SAPHIER), die in september 1949 werd opgericht. De eerste (inmid dels overleden) voorzitter nam veel speurwerk in binnen- en buitenland voor zijn rekening. Hij was dan ook hoofd van een detectivebureau. Tijdens zakenrei zen knapte hij tal van niet ongevaarlijke klusjes op voor Saphier, zoals het opspo ren van een vermist familielid achter het IJzeren Gordijn. Het karakter van de vragen is in de loop van die veertig jaar sterk veranderd. "Vlak na de oorlog kregen we opvallend veel zwangere meisjes die smeekten om uitleg hoe zij konden trouwen bij de le gendarische Schotse smid van Gretna Green. De huwelijken die hij sloot, wa ren rechtsgeldig en konden binnen een paar dagen worden gesloten". Ook wer den vragen gesteld over hoe je bijvoor beeld een radio kon bouwen of een sto ring kon verhelpen. In de jaren zestig kreeg Saphier veel vragen over artiesten en teksten van lied jes. "Dat kwam door zeezenders als Ve ronica en de opkomst van de televisie. Ook werd er geinformeerd naar moge lijkheden om zwart te verdienen. Grap pig is dat dergelijke vragen worden be antwoord door onze belastinginspec teur. Zijn antwoord zat heel slim in el kaar: hij legde uit hoe het gebeurde en voegde er dan heel slim aan toe, maar zo mag het natuurlijk niet". In de welvaarts jaren steeg het aantal vragen over beleg gingen en belastingproblemen. Vlekken Van Gelder en Kunz sommen een aantal zeer veel voorkomende vragen op: Erfe nissen (bijvoorbeeld zijn dochter nam al le juwelen mee en ik, zijn schoondochter, kreeg er niets van), te hoge bomen bij de buren, de vrees voor kankerverwekken de stoffen en vlekken in kleding. De re dactiechef laat een kaartje zien, waarop allerlei vlekken-adviezen staan, van een mayonaisevlek in suède tot kersensap op leren schoenen. "In de bezuinigsperiode kregen we steeds meer vragen over de waarde van oude spullen. Om daarachter te komen, moet altijd een foto worden bijgesloten". Volgens de redactiechef heeft Saphier ook meermalen als eerste gewaarschuwd voor bepaalde zaken. Als voorbeeld noemt hij het hoge nitraat-gehalte, dat wordt omgezet in het schadelijke nitriet, in spinazie en andere bladgroenten als gevolg van (over-)bemesting. Daarover publiceerde de stichting al in de jaren ze ventig. Pas veel later kwam de voedings raad ermee. "Onlangs kaartten wij het gevaar aan van de spoelwormeitjes, afkomstig van uitwerpselen van honden. Als kleuters daarmee in aanraking kan dat nare ziek ten veroorzaken, zoals blindheid en aan tasting van de hersenfunctie. Honden die jeuk hebben schuren met hun onder lijf over de grond. Poepdeeltjes komen dan op de grond terecht. De kruipende kleuter kan er gemakkelijk mee in con tact komen. Larven van spoelwormen vreten zich door de darmwand naar bin nen, komen in de bloedbaan terecht en verspreiden zich naar organen als de le ver en longen", aldus Van Gelder. Toen Saphier daarvoor waarschuwde, kreeg zij heel wat verontwaardigde die renartsen op haar dak. "Volgens hen was het allemaal paniekschopperij. Uit een recent onderzoek van de Haagse GG en GD onder kinderen van een tot zes jaar is echter gebleken, dat een op de negen kleuters een stoornis heeft aan de inge wanden door die spoelwormen. Wij heb ben toch gelijk gekregen". Straf Volgens Van Gelder komt het maar zel den voor dat Saphier een vraag niet kan beantwoorden. Bij moeilijke vragen gaan er soms enkele maanden over heen. Het komt ook voor dat er meer informa tie moet worden gevraagd bij de brief schrijver. Een enkele keer geeft Saphier de briefschijver nul op request. "Zo vroeg laatst iemand wat er toch was ge worden van een oplichtersbende, die ja ren geleden actief was. Daar kunnen wij natuurlijk niet aan beginnen. We hebben geantwoord, dat die mensen hun straf hebben gehad". Ï::LM! .W. W.A'.». fcHLM.Ï::LU! W ELKE zaterd.G in m il'i ai n »l h m m ik ii as tas ta sa ia sa isaa os so isss os so isss I sluitingstijdvoor advertenties ONROEREND GOED ONROEREND GOED ONROEREND GOED ONROEREND GOED ONROEREND GOED ONROEREND GOEO ONROEREND GOED ONROEREND GOED ONROEREND GOED ONROERENDGOED ONROERENDGOED 0NR0EREN0G0ED telefoon (071)161400 OED ONROEREND GOED KANTOREN 250m2 MODERNE KANTOORRUIMTE LEIDEN - BOOMMARKT 3 Moderne kantooretage met uitzicht op gezelli ge gracht. Oplevering op turnkey basis. Balie, pantry en telefonische installatie aanwezig. Huurprijs f 40.000,- exclusief BTW per jaar. steboneweg 26 2311nWdn «eMei 071-M3442 telOTbOSOn TF HIIIIR I M van der meer IC nuun I /A\ onroerend goed KAAGEILAND EMMALAAN 2 Schitterende vrijstaande semi bungalow op 431 m2 eigen grond met aanleg enjollensteiger grenzend aan de Kagerplas- sen, bouwjaar 1980. Ind.: entree, hal met garderobe en toilet. Royale woonkamer met open haard, convector en brede schuifpui naar onderheid terras. Moderne keuken voorzien van diverse apparatuur, bijkeuken met tuindeur en aansluitingen voor wasmachine en droger. Slaapkamer met aangrenzend een badkamer met ligbad en wastafel. Verd.: overloop, badka mer met douche, wastafel en toilet. 3 slaapkamers, ouder slaapkamer met eigen badkamer voorzien van ligbad/douche, toilet en wastafel. Aangrenzend aan de ouderslaapkamer een inpandig balcon bereikbaar d.m.v. schuifpui. Boven deze ver dieping bevindt zich nog een kofferzolder. Div.: het gehele pand is voorzien van hardhouten kozijnen en aluminium schuiframen, welke uitgevoerd zijn in isolerende beglazing. Terras en balcon alsmede het grootste gedeelte van de tuin lig gen op het zuidwesten. Het eiland is bereikbaar d.m.v. een veerpont dat een 24-uurs dienst heeft. De vraagprijs bedraagt 690.000,- k.k. openbare vrijwillige bij inschrijving van het centraal in het groene hart van Hol land gelegen perceel grond met opstallen, aan de Herenweg nr. 108 te Rijnsater- woude, met magnifiek uitzicht over weids polderlandschap, in totaal groot 13 aren 77 ca, met mogelijkheid tot nieuwbouw na aanvraag vergunning. Ten overstaan van A.D.H. Heenk notaris te Hazerswoude Biedingen zijn uitsluitend mogelijk met de bij genoemde notaris verkrijgbare inschrijvings formulieren, welke moeten worden ingele verd tijdens de openbare zitting, welke zal plaatsvinden op 26 september 1989 om 11.00 uur in café-restaurant Keijzer, Dorpsstraat 30 te Leimuiden. Nadere informatie alsmede inschrijvingsfor mulieren en verkoopvoorwaarden te verkrij gen bij notaris A.D.H. Heenk (01714-14600), Postbus 128, 2394 ZG Hazerswoude. OPENBARE VERKOOP Mrs Van Hoeken Janbroers, notarissen te Noordwijk, zijn voornemens op woensdagen 20 en 27 sept. a.s. telkens te 11.00 uur v.m. in Hotel-Rest. "het Hof van Holland", Voorstraat 79 te Noordwijk (-Binnen), resp. bij inzet en afslag PUBLIEK TE VERKOPEN ex art. 1223 B.W. het woonhuis met zomerhuis, erf en tuin, Quarles van Uffordstraat 63 te Noordwijk, kadaster N 1400, groot 2.65 aren, in verhuurde staat, huursom 1.462,- per maand. Aanvaarding/Betaling koopsom: aanvaarding in verhuurde staat bij betaling van koopsom uiterlijk op vrijdag 27 okt. a.s.; gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring van hun bankrelatie te kunnen overleggen betreffende hun financiële gegoedheid. Bezichtiging uitsluitend in nader overleg na (tel.) afspraak opdedinsd. resp. donderd. 7-12-14-19-21- 26 sept a.s. Veiiingcondities en nadere inlichtingen bij Mrs Van Hoeken Janbroers, notarissen. Lindenplein- Voorstraat 85, Noordwijk (tel: 01719-19304) (fax: 01719-19475). MAKELAARS IN ONROERENDE GOEDEREN Leiden, Thorbeckestraat 19. Ruim, zeer goed onder houden tussenwoning met voor- en achtertuin en aange bouwde stenen schuur. Rustige ligging in Professoren- wijk. Het pand is voorzien van c.v.-gas. Energie-kosten 155,- p.mnd. Ind.: entree, hall met plavuizenvloer, kamer en suite met parketvloer en open haard, toilet en kelder kast. 1e et.: 2 grote en 1 kleinere slaapkamer, badkamer met ligbad, dubbele wastafel, apart toilet, overloop, balkon aan zowel voor- en achterzijde. 2e et.: 2 kamers beide met dakkapel, bergruimte. 3e et.: vliering. Aanvaarding in overleg. 310.000,- k.k. LD 16-09-'89 Oegstgeest, Passage 9-12. Tel. 071-170741*. FAX 071-155608. i 10.00-16.00 uur. WINKELS 300 m2 WINKELRUIMTE LEIDEN - NIEUWE RIJN 9 Winkelpand met exclusieve uitstraling gelegen in het centrum tussen de twee meest bekende winkelstraten van Leiden t.w. Breestraat en Haarlemmerstraat. Het front bedraagt 11 me ter. Huurprijs f 125.000,-per jaar exclusief BTW. stationsw#g 26 2312avMd*n taiafax 071-143442 taf. 071-125041 Ieen vertrouwde naam in huizen Lobeliadal 3 Groot woonhuis, breed type, prachtig gelegen met schit- terend blijvend vrij uitzicht op polder en plassen. Tuin op het zuiden, voorzien van c.v.-gas. Indeling: hal, toilet, rui- me woonkamer 6x5,5m met plavuizenvloer en open" haard, annex open keuken. 1e etage: 3 slaapkamers, - waarvan 1 oorspr. 2 kamers 3.12x6m, luxe badkamer met ligbad, 2e toilet. 2e etage: grote zolderkamer met" dakkapel, veel bergruimte, ruime overloop met wasm-_ aansl. Vraagprijs: 267.000,- k.k. Korevaarstraat 27b In centrum gelegen mooi 3-kamerappartement op de 2e- etage. Ind.: hal, woonkamer met erker, open keuken, log- gia met kast voor c.v.-ketel en wasm.aans., 2 slaapka- - mers, mooie badkamer met douche, apart toilet, inpandi- ge berging. Vraagprijs: 132.000,- k.k. Korevaarstraat 29c In centrum gelegen mooi 2-kamerappartement met ruim" terras op Z. Ind.: grote woonkamer met semi open keu-_ ken, ruime slaapkamer, badkamer met douche, apart toi- let, berging inpandig. Direkt te aanvaarden. Vraagprijs: ƒ119.000,- k.k._ Moddermanstraat 16 In rustige woonomgeving gelegen oorspr. 4-kamer hoek- appartement op 2e woonlaag. Ind.: gang, ruime woonka- - mer met balkon, oorspr. 2 kamers, slaapkamer voorzijde met balkon, douche, toilet, achterslaapkamer, keuken met RVS-aanrecht. Het pand heeft c.v.-gas en berging, inpandig. Vraagprijs: 94.000,- k.k. ZOETERWOUDE Willem Alexanderstraat 18 Schitterend gelegen hoekwoning met 3-zijden tuin. Ind.: ruime hal met garderobe, toilet en kelderkast, royale tuin kamer met open haard, luxe hoekkeuken incl. app., grote tuin met schuur op Z. 1e Etage: 3 ruime slaapkamers," grote luxe badkamer met ligbad, douche, 2e toilet en w.t., aansl.wasm. 2e etage: overloop, 2 grote slaapkamers, aparte c.v.-ruimte. Het pand is zeer goed onderhouden. - Begane grond en 1e etage gedeeltelijk dubbel beglaasd. Vraagprijs: 268.000, - k.k. OEGSTGEEST Ridderspoorlaan 49 Hoekappartement op beg. grond met cv-gas. Ind.: hal," woonkamer met eetgedeelte, 2 slaapkamers, keuken,, toilet, badkamer met douche, aparte berging. Vraagprijs: ƒ99.500,-- Oegstgeester gegadigden genieten de voorkeur. Oplevering medio juli/aug. '90. INVMI Doezastraat-IB, Leiden Tel. 071 -14G745 Van Gelder (l) en Kunz: "Óver vijf of tien jaar zijn we overbodig' (foto GPD) I. - Zuidelnde 7 AA van der meer postbus«2 #A\onroerend goedïïfLdsveen B.g.g. B.C.M. van Velzen. lel 01713-15569 01713-19019

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 37