De Leidse bibliotheek doet meer dan uitlenen De oudste lezeres is bijna 102 Een boekje open over 80 jaar openbaar lezen Het werk achter de schermen De boek-aan- huis-dienst Wijkbibliotheek Het Spoortje Wijkbibliotheek de Stevenshof Coördinatrice van 'Uitleen' ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 PAGINA 29 De openbare bibliotheek van Leiden bestaat 80 jaar. Dat jubileum wordt gevierd met veel festiviteiten in de week van 18 tot en met 23 september. Groots opgezet is een talkshow in de Pieterskerk op 22 september met o.a. de schrijvers Joost Zwagerman, Renate Dorrestein en Marjan Berk, journalist Nico Scheepmaker en entertainer Hans Dorresteijn. De bibliotheek wil laten zien dat zij méér doet dan het uitlenen van boeken. Er worden tal van werkzaamheden verricht en diensten verleend, waarvan het publiek geen weet heeft. Om een indruk te geven van dit werk achter de schermen op deze pagina een aantal gesprekken met bibliotheekmedewerkers en de oudste lezeres van 'de bieb'. Door Margot Klompmaker en Cees van Hoore Foto's Wim Dijkman Voor het lezend publiek bestaat de bi bliotheek uit een groot gebouw gevuld met voornamelijk boeken en enkele medewerkers die boeken afstempelen of opbergen. Onzichtbaar voor de be zoeker bevindt zich naast de uitleen zaal van de centrale bibliotheek een la byrinth van gangen, trappen en ka mers. waar tal van mensen zich bezig houden met het werk achter de scher men. Een van hen is Wil Warning, belast met boekverwerking, catalogus en aan schaf van nieuwe boeken, video's en cassettes. Wekelijks worden voor centrale en wijkbibliotheken in totaal zo'n 400 boe ken aangeschaft. De aankoop verloopt meestal via de Nederlandse Biblio theek Dienst, die de boeken voorziet van een harde kaft en een plastic om slag. Ook levert de dienst een omschrij ving van het boek voor de bibliotheek catalogus. Alle titelbeschrijvingen gaan tegen woordig in de computer. De ouderwet se kaartjesbakken staan er nog wel, maar worden niet meer bijgewerkt. Wie een boek wil opzoeken, moet dat doen door middel van een beeldscherm. Niet tot ieders vreugde overigens, maar het voordeel is datje ook kunt zien wat an dere Leidse bibliotheken in voorraad hebben. De bibliotheek koopt alle boeken waar vraag naar is. De wensen verschil len van filiaal tot filiaal. Warning: "De wijkbibliotheken willen meestal ro mans en boeken op gebied van reizen. Wil Warning. hobby, techniek en sport. In de centrale hebben we een uitgebreidere collectie met bijvoorbeeld boeken op het gebied van psychologie, filosofie, letteren en recht". De aanschaf van 400 boeken in een week lijkt behoorlijk wat. Toch is Wil Warning niet echt tevreden. "Het gaat niet alleen om nieuwe titels, maar ook om het vervangen van versleten of ver ouderde boeken. Gemiddeld zou jaar lijks zeven procent van het totale boe kenbestand moeten worden ver nieuwd. Dat percentage halen we op geen stukken na". De levensduur van een bibliotheek roman is drie tot vijf jaar, dan is het boek 'kapotgelezen' en moet het wor den vervangen. De slechte kwaliteit van het papier maakt dat boeken steeds sneller verouderen. "Er blijven nu boe ken in de schappen staan, die eigenlijk al lang in de prullenbak hadden moeten liggen". Marion Captein is een van de organisa toren van de boek-aan-huis-dienst. Een bibliotheekservice voor mensen die niet zelf naar de bibliotheek kunnen komen wegens ziekte, handicap of ou derdom. Een dienstverlening waaraan geen extra kosten zijn verbonden. Het echte werk wordt gedaan door vrijwilligers, de bibliotheek bemiddelt alleen. Wanneer -een leesbehoevende zich heeft aangemeld, zoekt de biblio theek iemand in de buurt die bereid is om eens in de zoveel tijd een boek te brengen en te halen. Er zijn genoeg mensen die aan deze service willen meewerken. Volgens Marion Captein heeft een recente oproep een flink aan tal vrijwilligers opgeleverd. Ze worden beloond met een gratis lidmaatschap en een VVV-bon. Captein: "Het gaat niet alleen om een boek brengen en halen, het biedt de mensen die aan huis zijn gekluisterd ook wat afleiding. De boek-aan-huis- dienst is een klein project, maar het is heel geslaagd". Marion Captein houdt zich ook bezig met de samenstelling van wisselcollec- ties. Dat zijn boeken die tegen een klei ne vergoeding voor langere tijd worden uitgeleend aan bijvoorbeeld scholen of bejaardentehuizen Scholen maken echter maar weinig gebruik van deze dienst. "De vergoeding is vaak een struikelblok", vertelt Captein. "Die be draagt twee gulden per boek. Wij vin- Marion Captein. den dat niet veel, maar scholen gebrui ken het geld liever om zélf boeken te kopen. Er doen in heel Leiden maar zo'n stuk of zeven scholen mee. We overwegen om maar eens met het on derwijs te gaan praten". Marion Captein vermoedt dat scho len de wisselcollecties niet interessant vinden, omdat eens in de zes weken veel schoolklassen toch al in de biblio theek komen om een boek uit te zoe ken. Daarentegen lopen de collecties voor verzorgings- en verpleeghuizen en be jaardenoorden als een trein. De collec tie is onlangs nog eens extra uitgebreid met Grote LetterboekenDat maakt het lezen van een populaire schrijfster als Mien van 't Sant een stuk gemakkelij ker. Bij de deur van wijkbibliotheek Het Spoortje aan de Bernhardkade hangt een opvallend raambiljet: alle inwoners van de Leidse wijken G roenoord, Noor derkwartier, het Waardgebied, De Kooi en het woonwagenkamp kunnen een jaar lang gratis boeken lenen. Biblio theekmedewerkster Francien Cuppers noemt het een uniek initiatief dat 25 procent méér lezers heeft opgeleverd vergeleken met vorig jaar. Financieel schiet de bibliotheek er dit jaar bij in, maar Cuppers hoopt dat de nieuwko mers in de toekomst betalend zul len blijven. i het leespubliek in Het Spoortje zijn simpel. De meeste be langstelling gaat uit naar flutboekjes, zoals critici prettig leesvoer omschrij ven. De Bouquetreeks dus, familie- en streekromans, detectives en thrillers. Mannelijke lezers vragen veel om wes terns, maar die zijn volgens Francien Cuppers nauwelijks te krijgen. Ook voor de collectie videofilms bestaat grote interesse, evenals voor boeken op het gebied van tuinieren, knutselen, r Francien Cuppers. techniek, koken, handwerken en naai- ïn de omgeving van Het Spoortje wo nen veel buitenlanders. Er is dan ook een bescheiden collectie Turkse en Arabische boeken. De Arabische boe ken zijn in de minderheid, want ze zijn nauwelijks te krijgen. Volgens Franci en Cuppers is de belangstelling groot, vooral van jongeren. De buitenlandse jeugd beschouwt het bibliotheekge bouw als een ideale ontmoetingsplaats. Om meer kinderen aan het lezen te krijgen, kunnen schoolklassen gere geld een boek komen uitzoekeri. Ook worden boeken op scholen gepromoot. Verder heeft Het Spoortje van sommi ge titels een groot aantal exemplaren in voorraad voor leerkrachten die een be paald onderwerp met hun klas behan delen. Ondanks al deze activiteiten en het gratis lidmaatschap loopt het niet storm in Het Spoortje. Francien Cup pers: "Kinderen komen wel met hun klas, maar zelden alleen. En vergeleken met andere wijken zijn maar weinig volwassenen lid". Greet Werner is tussen de boeken opge groeid. Haar vader werkte als boekbin der en conciërge in de Reuvensbiblio- theek in de Breestraat. Samen met hem en haar moeder bewoonden ze daar een ambtswoning, 's Zondags, als de biblio theek was gesloten, mocht ze als meisje boeken gaan uitzoeken. Dat was iets bijzonders, wantje mocht als klant daar niet zelf in de boekenkasten komen. Dat werd allemaal gedaan door biblio- thecaresses. "Nooit gedacht dat ik nog eens zelf in een bibliotheek zou gaan werken. Die bibliothecaresses waren nogal strenge types, meestal dochters van professoren of dokters. Ze voelden zich wel een beetje, ja, dat kun je wel zeggen". Ongeveer een jaar werkt Greet Wer ner nu in het filiaal van de openbare bi bliotheek in de Stevenshof. Samen met anderen verzorgt zij daar de admini stratie en helpt ze bij de uitlening. Voor die tijd werkte ze in de openbare biblio theek zelf. "Het werk in zo'n filiaal is toch wel anders. Iedereen doet hier zo'n beetje wat zijn hand vindt. Voordat ik hier kwam, hebben we in de Stevens hof ook nog met de bibliotheekbus ge staan. Er was hier bij wijze van spreken nog geen broodje te koop, maar boeken konden de mensen wel lenen". ''Hier zijn we in augustus 1988 begon nen met zo'n 13.000 boeken. Dat lijkt veel maar toen we net open waren wa ren we al na enkele dagen bijna leeg. We streven ernaar in september 19.000 banden te hebben en 26.000 in 1992. Er hebben zich ook hier wel wat verande ringen voorgedaan. Stond vroeger eerst alles op alfabet, nu houden we er een genre-indeling op na. We maken een indeling in: misdaadromans, steeekromans, doktersromans, litera tuur, noem maar op. Maar ja, het lastige is dat je een auteur als Konsalik dan vaak op verschillende plaatsen kunt aantreffen. Die heeft namelijk meerde re genres geschreven". De bibliotheek in de Stevenshof heeft een grote collectie boeken voor de jeugd. Dat moet wel want de Stevens hof is een kinderrijke wijk. Het lezen wordt de kinderen nu veel gemakkelij ker gemaakt dan vroeger. "Dat lezen werd toch vroeger helemaal niet gesti muleerd op school. Maar moet je nu eens zien: als het schooljaar begint zijn hier altijd rondleidingen voor de jeugd. Dan wijzen we ze op alles. Dat werkt wel. Ik probeer ze dan ook eerbied bij te brengen voor het boek, want als je ziet hoe je die boeken af en toe terugkrijgt, dat is meer dan bar. Maar ja, wij hebben hier natuurlijk niet die bewaarfunctie. Wij schrijven een boek na een bepaalde tijd af. De boeken zijn wat uitvoering betreft vaak van slechte kwaliteit te genwoordig. Als je ze op de punt laat vallen zijn ze kapot. Dat was vroeger niet zo. Ik zie nog mijn vader bezig daar in dat glazen kantoortje in de Reuvens- bibliotheek. Hoe lang die man niet deed over het inbinden van een boek. Het innaaien gebeurde nog met de hand. En ook verstevigde hij de punten met van die linnen hoekjes, weet u wel. Nou dat zat voorjaren. Maar zoiets is nu veel te arbeidsintensief'. Els Raaphorst. Els Raaphorst is coördinatrice van de afdeling Uitleen. Ze zorgt ervoor dat de 'gastvrouw-functie' binnen de biblio theek goed wordt vervuld. Dat houdt onder meer in: het samenstellen van de roosters en het bij ziekte aantrekken van invallers. Daarnaast verzorgt ze, sa men met een team, de promotie. "Eerst hield ik me vooral bezig met het ont sluiten van boeken, het in kaart bren gen van de technische gegevens. Inte ressant, maar na twaalf jaar had ik dat gezien. Ik ben dol op boeken, maar ik miste de mensen". Als ze de bibliotheek van nu verge lijkt met de oude in de Breestraat, kan ze constateren dat de drempel voor het publiek veel lager is geworden. "In de Reuvensbibliotheek had je van die dik ke, zware deuren. Vroeger was de bi bliotheek er ook vooral om mensen boeken te bezorgen waarmee ze zich konden amuseren. Nu zijn we ook een vraagbaak geworden en informeren we de mensen over allerhande zaken op maatschappelijk gebied". "Hier is het dan ook: kom maar bin nen. Het is uitnodigend, gezellig. We hebben speciaal overal tafeltjes tussen de rekken gezet. Als het 's woendags markt is, zie je dat veel mensen hier met elkaar afspreken in het leescafé. Een bi bliotheek moet een centraal punt zijn in de stad, een uitnodigende instelling waar je met vragen kunt komen. Als ie mand komt voor literatuur over een echtscheidingsprocedure, moetje hem wegwijs kunnen maken". Heeft zij er een verklaring voor waar om het altijd vrouwen zijn die in biblio theken werken? "Het zal wel een be roepskeuze zijn die hen wordt aange smeerd. En het is in dit beroep natuur lijk ook goed mogelijk part-time te wer ken". Mevrouw Van Dam-Groeneveld. "Als ze niks te lezen heeft, gaat ze overal op zitten letten". Mevrouw Van Dam-Groeneveld glimlacht naar haar zoon. Ze is bijna 102 jaar oud, maar kan een geintje nog steeds waarderen. Op 91-jarige leeftijd werd ze lid van de bi bliotheek. Voordien had ze met een ge zin van tien kinderen geen tijd. Nu leest ze het liefst streekromans. "Ach", zegt ze, "ik vind alle boeken wel mooi. Als je leest kom je nog eens ergens. Maar ik vind wel dat een boek een goede afloop moet hebben. Bij een liefdesroman wil ik wel dat ze elkaar op het einde krijgen. Ja, ik lees graag. Mijn ogen zijn natuurlijk wat slechter ge worden, maar gelukkig zijn er nu die zogenaamde Grote Letter-boeken". Mevrouw Groeneveld wordt ver zorgd door haar zoon. Hij gaat voor haar naar de bibliotheek. In de Grote Letterserie is niet veel meer dat zijn moeder nog niet onder ogen heeft ge had. Ook de bijbel leest ze regelmatig. "Dat moet je bijhouden", zegt ze. "An ders denkt God datje Hem verlaat".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29