Herfst in vredesbeweging Bekende Nederlanders over het bekendste boek Vredesweek trekt slechts de echte enthousiastelingen ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 PAGINA 17 Met de ontmanteling van Woensdrecht verdween bij velen het 'heilige vuur' in de strijd tegen de nucleaire bewa pening. Een beeld van een hoogtepunt in de demonstraties tegen de kruisraketten: 21 november 1981 trokken ruim 400.000 mop in een protestmars in Amsterdam. (foto ANP) LEIDEN De bladeren val len binnen de kerkelijke vre desbeweging. Na een zeer fraaie zomer met ongekende massademonstraties en ver hitte discussies binnen de kerken, is de herfst ingetre den. Met de kruisraketten is bij velen het heilige vuur verdwenen, terwijl Gor- batsjov de diverse vredesor ganisaties ook geen goed doet. Bovendien eist binnen het conciliair proces het milieuvraagstuk de meeste aandacht op. Tijdens de Vre desweek die morgen begint, zullen dan ook slechts de echte enthousiastelingen in beweging komen. door Wim Schrijver Het was het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV), dat er in 1977 met de start van een nieuwe aanpak voor zorgde dat de ker kelijke vredesbeweging volop in de schijnwerpers kwam. 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen in Neder land', was de leuze die in de ja ren daarna enorm veel losmaak te. Binnen en buiten de kerken. Voor die tijd leidde de bezinning in kerkelijke kring op het vraagstuk van oorlog en vrede maar een zeer bescheiden bestaan. Jarenlang ken den alleen de rooms-katholieken een echte vredesbeweging, Pax Christi vorig jaar kon het veertig jarig bestaan worden gevierd die vooral binnen de eigen gelederen aan een bewustwordingsproces werkte. In 1966 besloten negen kerkge nootschappen uit zorg over de nu cleaire wapenwedloop dat een in terkerkelijk beraad een zinvolle bij drage aan de publieke oordeelsvor ming kon geven. Daartoe werd jaar lijks een vredesweek georganiseerd en een Vredeskrant uitgegeven. Omdat deze opzet maar in zeer be perkte mate vruchten afwierp, werd besloten tot de even befaamde als beruchte 'Kernwapens weg'-cam- pagne. Sindsdien weet iedere vaderlan der wat het IKV is, terwijl secretaris Mient Jan Faber bij het rijtje beken de Nederlanders gerekend mag worden. En, meer inhoudelijk, zelfs felle tegenstanders van het beraad zullen moeten toegeven dat het IKV vanaf die tijd de spil in de anti- kernwapenlobie met zijn activi teiten ook andersdenkenden tot een bezinning over de bewapenings wedloop heeft gedwongen. Emoties Het IKV leverde een belangrijke bijdrage aan het succes van de grootste demonstraties die ons land ooit heeft gekend: 21 november 1981 in Amsterdam en 29 oktober 1983 in Den Haag, waar respectieve lijk ruim 400.000 en 550.000 mensen de straat opgingen tegen nieuwe kernwapens. Het IKV wilde zoveel mogelijk mensen mobiliseren en gaf daarom ook stemadviezen, waardoor men automatisch bij 'links' terecht kwam. Die positiekeuze leverde grote polarisatie op binnen de kerken. Het Interkerkelijk Comité Tweezij dige Ontwapening (ICTO) dat in 1977 werd opgericht omdat het IKV een 'eenzijdige actiegroep' was ge worden, probeerde tegengas te ge ven. Maar" besluiten als die van de gereformeerde synode tegen de plaatsing van kruisraketten (1984), werden desondanks toch genomen. Het gevolg was dat emoties hoog oplaaiden. Dit alles is voorbij. Met het ont* mantelen van Woensdrecht verloor het IKV een groot deel van zijn sym pathisanten, terwijl binnen de ker ken de gemoederen tot bedaren zijn gebracht. Zo meldde een jaar gele den het hervormd synodebestuur dat het geruzie grotendeels over is. En de gereformeerde synode be sloot om naast het IKV ook aan dacht en geld te schenken aan ande re vredesbewegingen en het be ruchte kernwapen-besluit werd vo rig jaar teruggedraaid. Zakte de afgelopen jaren de be langstelling voor de vredesproble- matiek steeds verder in, aan de vooravond van de Vredesweek die morgen begint, werd bekend dat de financiële problemen bij het IKV zelfs ontslag van drie van de zeven stafleden in Den Haag tot gëVolg heeft. "Het aantal donateurs i$ on geveer stabiel gebleven", vertelt IKV-voorlichtster Grada Huis, "maar velen zijn minder gaan ge- Kernen Zij gelooft dat het milieu, dat samen met vrede en gerechtigheid in het conciliair proces centraal staat, bij veel christenen terrein wint. "De verkoop van boeken over de vredes- problematiek is ook gedaald", geeft zij een andere oorzaak van de tekor ten aan. Op brochures en documen tatiemateriaal werd altijd al verlies geleden, maar: "Dat is niet erg, zo lang de achterban maar sterk ge noeg is". Zorgen zijn er bij het vredesbe raad ook over de stand van zaken bij de plaatselijke 'kernen'. Kende het IKV in zijn glorietijd ongeveer vier honderd werkgroepen, inmiddels zijn dat er niet meer dan 270. En daarbij komt ook nog eens dat som mige kernen vrijwel niets uitrich ten. "Er zijn kernen die uit maar één persoon bestaan", weet Huis. Overigens toont zij'zich over de Vredesweek niet ontevreden. "Er gebeurt op een heleboel plaatsen wat". De oplage van de Vredeskrant is, zo gaat zij verder, ten opzichte van vorig jaar ook niet gedaald. Het gaat om ongeveer 200.000 kranten. Maar, inderdaad, een jaar of vijf ge leden was de oplage wel hondérd- duizend kranten hoger. De voorlichtster vindt niet dat de huidige situatie afgezet moet wor den tegenover het hoogtepunt van de bekende campagne. "Die kruis raketten spraken een veel breder publiek aan, dat raakte de mensen persoonlijk. Maar er staan nog steeds moderniseringen op stapel". De situatie van de nucleaire bewa pening is niet wezenlijk rooskleuri ger geworden, maar onderzeeërs zijp wel verder van het bed dan een basis in Woensdrecht... Oost-Europa "Op een bepaald moment zijn de mensen op het onderwerp uitgeke ken. Dat heeft ook met de media te maken. Zolang die het nog belang rijk vinden... Daarin wordt nu ook veel meer aandacht voor het milieu gevraagd". Het IKV steekt nu rela tief veel energie in het opbouwen van een uitgebreid netwerk tussen West- en Oost-Europa. "Dat moet nog bij de mensen gaan leven, daar is een mentaliteitsverandering voor nodig". Het IKV rekent voor dat proces een jaar of vijf. "Het is heel gewoon dat je geld geeft voor landen in de Derde Wereld, maar dat ook de lan den in het Oostblok financiële steun nodig hebben, dat vinden de men sen nog heel vreemd. Maar Oost-Eu ropa mag niet het Mexico van West- Europa worden. In 1992 gaan de grenzen open, maar voor het Oost blok worden ze gesloten. Het besef is er nog niet dat je die landen ook via economische steun kunt helpen om de democratische ontwikkelin gen daar veilig te stellen". Het ICTO, dat de afgelopen jaren verschillende malen met conflicten binnen het bestuur te kampen had, weet ook alles van de verminderde interesse voor de vredesproblema- tiek. "De eerlijkheid gebied te zeg gen dat wij ook last hebben van het Gorbatsjov-effect. Er zijn mensen die bedanken als lid, want het gaat toch zo goed?", aldus Nanne de Jong, directeur van het ICTO-bu- reau in Hoogeveen. Enige jaren geleden telde het IC TO nog ongeveer 14.000 leden, mo menteel zijn dat er inmiddels iets meer dan 8500. Vier jaar geleden be leefde het comité een aderlating, doordat na een conflict rond de toenmalige voorzitter Jansen van Raay een nieuwe organisatie werd opgericht: VOKS (Vredesoverleg Kerk en Samenleving). Deze club telt op dit moment trouwens niet veel meer dan pakweg vierhonderd leden. Slapend "Zolang er nog predikanten zijn die politieke preken houden, toege spitst op oorlog en vrede en zolang er in de wereld door de zonde nog legers nodig blijven, zal het ICTO blijven bestaan", aldus De Jong. "En ja, wat de politieke realiteit be treft, we moeten nog maar eens zien of Gorbatsjov zijn woorden kan waarmaken. Hij krijgt van ons het voordeel van de twijfel, maar laat hij het nu eerst allemaal maar eens be wijzen". Volgens De Jong gaat het prima met zijn organisatie, hoewel hij be aamt dat er momenteel volop ge sproken wordt over de gedachte om als ICTO ook bij te dragen aan de bezinning over bijvoorbeeld het milieuvraagstuk, terwijl een moge lijkheid ook is dat het een slapende beweging wordt die alleen aan de weg timmert als er een aanleiding voor is. "Maar we zullen ons nooit opheffen", aldus de enige betaalde kracht van het ICTO. Een slapende organisatie is sinds vier jaar de Stichting Bijbel en Vre desvraagstukken, die zes maal (van 1980 tot '85) een onafhankelijke vre deskrant uitgaf: 'Shalom'. De krant, die tijdens de top een oplage had van 300.000 exemplaren, wilde bin nen evangelisch-christelijke kring een diepere bezinning op gang brengen temidden van de polarisa tie rond IKV en ICTO. Eén van de initiatiefnemers, drs. Andries Knevel (werkzaam bij de EO), legt uit waarom men gestopt is met de uitgave van 'Shalom': "Wij zagen in de oplage aankomen, dat de aandacht voor de vredesproble- matiek verminderde". Achteraf, zegt hij, zijn we blij dat we gestopt zijn, want "nu zie je dat de hele aan dacht voor oorlog en vrede in de kerken is ingezakt". Er wordt nog één keer per jaar vergaderd over de vraag of er weer een krant moet ko men, maar: "Dat zie ik niet meer ge beuren". De bijbel die cabaretier Herman Finkers jarenlang in de kast had staan, bleek niet compleet, zo ontdekte hij toen hij de theorie van de Goerees wilde controleren. Gospelzangeres Elly draaide in haar hippie-tijd weieens een stickie van een 'lekker dun blaadje' uit het bijbeltje van Rikkert. En Mart Smeets weet niets van de bijbel en verloor daardoor een spelletje van zijn 11-jarige dochter. Het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) dat dit jaar volop het 175-jarig bestaan herdenkt, wilde van een aantal bekende Neder landers weieens horen wat zij van het nog steeds best verkochte boek van de wereld vinden. Uit eindelijk werden zestig vaderlan ders aan de tand gevoeld, die vari ëren van liedjeszangers tot politi ci. van kunstenaars tot hooglera- Het gaat om de bundel 'Bood schap aan de bijbel', die gisteren in Den Haag door de voorzitter van de NCRV, drs. Th. J. Janssen werd aangeboden aan kamerle den, die zich in het boekje van links tot rechts 'vrijmoedig uit spreken' over het boek der boe ken. Bijvoorbeeld Ria Beckers, die niets moet hebben'van partijen die de bijbel 'als vlag op hun be leid' zetten. "Die staan een totaal verschillend beleid voor met de- Kartner: 'pech onderweg' zelfde vlag als legitimatie en dat is op zich heel vreemd". Ze moet trouwens toegeven dat zij zelf 'een heel enkele keer' de bijbel gebruikt. Zoals in een debat over vluchtelingen. Maar ze doet het liever niet, "want in feite sla je an deren dan om de oren met iets wat je zelf liever niet wilt". 'Burgerplicht' Elco Brinkman (CDA) zegt er het zijne van: "Je hebt de 'burger plicht' richting aarde en mede- burgers. Zo is mij de bijbel steeds uitgelegd. In onze familie ziet je dat ook wel terug, die ver menging van religie en openbaar bestuur, bijna een soort roeping dat je iets moet doen voor de ge meenschap. Met verzen zwaai en, nee. Maar in de geest van de bijbel opkomen voor degenen die aan de marges staan, dat wel". Het verhaal van de vrouw die de vijandelijke generaal Sisera in zijn slaap een tentpin door het hoofd slaat daardoor wordt misdaadschrijver Ab Baantjer ge boeid. Collega-auteur en cabare tier Finkers heeft op de rooms-ka- tholieke middelbare school een bijbeltje, waarin het Hoolglied ontbrak, evenals teksten uit Levi ticus. "Dat merkte ik toen ik wil de nalezen of wel klopte waarop het echtpaar Goeree zich beriep". Hij heeft toen een echte bijbel ge kocht. Van de slordige 25 bijbels die prof. dr. Bas de Gaay Fortman in zijn bezit heeft, gebruikt hij een tje het liefst: "Een klein nieuw testamentje met de psalmen, dat ik voor heel weinig geld in het le ger heb gekocht bij het Protes tants Militair Tehuis. Voorin staat: Vaandrig De Gaay Fort man. Mftt het nieuwe testament en de psalmen heb je al veel in handen. De psalmen zijn me heel dierbaar". Beckers: 'heel vreemd' "Een vreselijk boek", zo vindt de hoogleraar economie dr. J. Pen. "Afstotelijke verhalen vind ik het, over oorlogen, slachtpartijen, verkrachtingen. Ik heb er geen boodschap aan". Elly van Rikkert Zuiderveld denkt daar bepaald anders over, maar vindt alle ver halen in de bijbel ook niet even prettig. "Sommige dingen lijken onwaarschijnlijk, maar als ik in God geloof moet dat ook een God zijn voor Wie alles mogelijk is". Om die 'zeer moeilijke' verha len heeft Frans van Dusschoten hulp nodig bij het bijbellezen. Iets wat hij trouwens regelmatig doet. Aan de van de tv bekende ds. Nico ter Linden heeft hij dan een goeie;, die vindt namelijk dat je zonder gids niet een bijbel kunt lezen. "Het is zelfs levensgevaar lijk dat boek zomaar aan iedereen in handen te geven. Ze gaan er mee op de loop, maken er ruzie, over of begrijpen die verhalen niet". Gids of geen gids, als Rien Poortvliet één boek op een onbe woond eiland zou kunnen meene men, dan werd dat toch de bijbel. Voor dr. J. Philips, oud-president van het gelijknamige concern, is de bijbel juist "een handleiding voor degenen aan wie de aarde is toevertrouwd". Hotels In ieder geval is het 'geen kook boek', weet de gynaecoloog A. A. Haspels. "Ik was laatst op een CDA-bijeenkomst waar gespro ken zou worden over het onder werp 'zinvol leven'. Daar werd toen ook Psalm 139 gelezen. Aha, dacht ik, daar heb je het weer, de anti-abortus-psalm. Die wordt dan ook zo galmend'voorgedra gen dat de kriebels over mijn rug lopen". Prof. Pen: 'vreselijk boek' Adriaan van Dis 'laaft' zich aan de taal van de bijbel. "De bijbel kuist niet zozeer mijn ziel, als wel mijn taal en spraakkunst". Dat geldt ook voor woordkunstenaar Henk van Ulsen. "Hoewel het ook weer niet alleen opportunisme is; ik heb toch ook altijd duidelijk de behoefte om de mensen te laten merken dat ik het belangrijk vind als literair en religieus goed". 'Voor pech onderweg', zo func tioneert de bijbel voor Pierre Kartner die zijn artiestennaam Vader Abraham niét op de bijbel maar op een Belgisch liedje heeft gebaseerd. "Dat zit zo. Als artiest moetje heel wat reizen. Vooral in de Smurfentijd zat ik geregeld in hotels. Daar voel ik me toch al niet erg thuis... Dan is er gelukkig altijd een bijbel. Het is mijn erva ring datje op zo'n moment geleid wordt naar een gedeelte dat goed voor je is". Zo niet Smeets. "Ik slaap per jaar gemiddeld 150 nachten in ho tels. Al tien jaar lang. ik heb dus in mijn leven 1500 keer in een vreemde omgeving gelegen, moe, eenzaam en alleen. 1500 kansen heb ik gehad om het boek in te kijken, en ik heb het 1500 keer niet gedaan". Het gevolg: "Ik speelde een spelletje Trvial Purs uit met mijn dochter van 11. Ik verloor omdat ik niet wist wat het eerste hoofdstuk van de bijbel Hoewel de samenstelling van de zestig 'bekende Nederlanders' tamelijk willekeurig lijkt, biedt 'Boodschap aan de bijbel' enige uren lang interessant en prettig leesmateriaal. Echt veel verras singen bevat het boekje niet, maar het is voor het eerst dat zo veel bekendheden expliciet op de vraag naar de betekenis van bij bel en geloof ingaan. 'Boodschap aan de bijbel' is een uitgave van NBG, NCRV en Zirkoon Amsterdam en kost 17 gulden vijftig. W.S. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kool stra, 11.45 oec. studentendienst; Marekerk 10 ds. Juckema Leerdam, 5 ds. Stam; Mara- nathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecume nische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwi|k) 10 pastoor Van Well; Bethlehem- kerk (Driftstr.) 10 ds. Hortensius; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld. 5 ds. V.d. Velden; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 kand. Blok. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst, 10.15 ds. Schokker. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Van 't Hof. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Beth- kerk. Oude Vest zie Hoogl.kerk; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 kand. Henzen; Merenwijk zie hen/, gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds.'Simpelaar, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steehschuur) 9.30 ds. Den Her tog. 5 ds. Brandsma Amsterdam. Geref. Gem. (zie onder Leiderdorp). Geref. Gem. in Ned (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.j 10.15 ds. Mosterl hoofddienst. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pielerskerkstr.) 10 ds. Brü- sewitz. Baptistengemeente (aula 'Nieuwer- oord'. Rijnsburgerweg 124) 10 ds. Agtereek doopdienst. Evang. Gemeenschap (Middelste- gr 3) 9.30 en 10.30 ev Meulenberg. Evange- liecentrum-Pinksterbew (Bethlehemskerk Lammermarkt) 10. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 ev Vd Molen. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H R.jnd. 24): 9.30 en 4. wo 8. Zevendedag-ad ventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten)elke zat. 10 tot 11 bijbelstudie. 11 tot 12 predikatie. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heili gen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.smgel) 10. Rooms-Kath. K Haagweg zat. 7. zo. 10.30; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11Rijndijk (Stevenshof) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10.11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerka- de zat. 7. zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 10.30 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffenaar Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. V.d. Broek Ravenswaay, 7 dr. Zwanenburg Ede. Geref. Kerk 10. 6.30. Chr. Geref. Kerk 9,30 en 4 ds. Velema Nunspeet ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. 't Hooft, 5 ds. Wilschut dienst met verstand, gehand.; Kruiskerk 9.30 ds. Lourens Steggerda; Opstandingskerk 9.30 prof. Berkhof Leiden, 6.30 ds. Achterberg Lei den; G. Herderkerk 10 en 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.15 ds Moll, 10.30 ds. Tasslaar, 6.30 vredesviering; Ashram (Marsdiep) 10 dr. Wig mans; Oudshoornse kerk 10 ds. Oort Rotter dam; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. Vroegindeweij Amersfoort. Geref Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Van Wijngaar den, 5 zie Adventskerk; Salv.kerk 9.30 drs. Wil schut, 6.30 ds. De Lange Aalsmeer. Geref. K. Vrijg. (school Bospark. 8eatr.xl. 4) 10 en 4.30. Ned. Geref.vKerk (school Willemstr.) 9.30 ds. De Vries. 7 ds. Janssens. Chr. Geref. Kerk (Gri|pensteinstr.) 9.30, 2.30 ds. Romph. Oud- Geref Gem (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt- gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koek koek Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 drs. Stavleu, 6.30 drs. Van Barneveld. Volle-evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hendrikstr. 54) hr. V.d Hoorn Pinkstergem. 'Het Licht' (Mor- genstersch. Bnljantstr. 1)10. Christengemeen te 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 3. Leger des H. (Zonneweg 3) 10' en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Pi- usk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30, 6. Geref- ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen'. Schweit- zerstr.-Bernhardstr.) 10. Geref. Gem. 9.30 en 6. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Cirkle Woudenbuerg, 6.30 da. Terlouw- Sterk; Salv.kerk 9.30 ds. Terlouw, 6.30 dr. Van Eek Ede; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Jumelet Polsbroek. Geref. Kerk 10, 6.30. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30, 5.30. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Steinhart Alphen. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Jansen ha. 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Van 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. De Jong, 6.30 ds. Van 1 Hoff ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds Oosting. Geref. Gem. 9.30, 3.30 ds. Rietdijk. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijn- str. 83) 9.30. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. Van Eijk Gouda, 6.30 ds. Goossen Waddinxveen. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 10.30; Rijndijk zo. 9 HILLEGOM- Herv. Gem. 10 ds. Rothfusz. 7 ds. Hofland. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Hof land. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Van Lange- velde Rk Kerk: Marl. zat 7. zo. 9 en 11; Jo- zefk. zat. 7. zo. 10 en 11.30. HOOGMADE Herv. Gem. 10 ds. Van Dok Al phen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 dr. V.d. Bank, 6 ds. Sloof; Ontm- .kerk 10 ds. Sloof. 6.30 ds. Katt Herv. Gem 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Van Breevoort ha. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Ten Voorde, 6 ds. Vroegindeweij; O. Kerk 10 ds. Volk, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. Visser, 6 ds. Schuurman; Pniëlk. 9.30 ds. Sjol lema, 6 ds. Volk; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Abma Putten, 6 ds. Christ. Overduin 14.15 ds. V.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (au la P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Hoogendijk Alphen. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. V.d. Horst; Triumfatoik. 9.30 ha en 5 ha ds. Cziria Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 9.30, 4. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Goossens, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. V.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voor- str. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 hr. Houwink Surhuisterveen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Kattenberg Leiden, 2.30 afscheid ds. Lap- ré. Geref. Kerk 10 ds. V.d. Lugt, 2.30 zie herv. kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth. 6.30 ds. v.d. Born; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. born ha. 6.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.-ziekenhuis 10. Geref. Gemeente Leiden eo (kerkgeb. Hoofdstr. 73) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart Nieuwkoop. Geref. Kerk zat. 3 ha. zon. 9.30 en 7 ds. V.d. Kooi ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 dr. Zwanen burg Ede, 7 ds. 't Hooft Alphen jeugdd Pauiuskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 Sipke v.d. Land, 7 zie dorpskerk. Geref. K. Vrijg. (Prinsessestr. 19.30 ds. De Putter. 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10. 7 ds. Arnold Zoetermeer. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Van Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45. Rk Kerk Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7. zo. 10.30; Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.15; Engelbew. zat. 7. zo. 10.30. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Mou- nk, 6.30 ds. Van Eeden Putten. Geref. Kerk 9.30. Chr. Geref. Kerk 9.30,7 ds. Boiten Schie dam. Remonstr. Gem. 10 drs. Knoppers. Evang. gem. (ver.aebouw 'De Rank', Regthuy- splein) 12 nam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf Katwijk, 6.30 hr. V.d. Bos jeugdd. Geref. Kerk 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Brons geest Leiden, 7 ds. Smaling Rijnsburg. Geref.- Kerk 9.30 ds. Rang, 6.30 drs. Heiner Woerden. Chr. Geref. Kerk 9.30,4.30. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Rk Kerk zat. 7. zon. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Rothfuss Hillegom ha, 7 ds. Kuiper; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenberg; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Vroegindeweij. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 5 ds. Ruitenberg; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. War ner Hengelo. 'Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 ds. V.d. Wal Houten. 'Sole Mio' 9 ds. V.d. Lee. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 da. Bos- man-Huizinga Rotterdam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds Van Achterberg; De Zilk geen opgave. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7. zo. 9 en 11Jozefk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauiuskerk 10 pastoor Kester en ds. Da Costa oec. dienst ha; Ge meentecentrum (Lijtw.) 7 drs. Schwencke. Ge ref. Kerk 10 ds. De Bruin. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 ds. V.d. Jagt Hoofddorp, 4.30 ds. Groenenberg Amersfoort. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Jan- se Ermelo, 3.30 ds. Janse bevestiging en intre de. Van Wijckerslooth 4 ds. Nicolai. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Zijl. Geref. K. 9.30 ds. Heijting. 6.30 ds. Zijl. Remonstr. Gem. 10 ds. Meijering Oegstgeest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 10.30; Petrus;B. zat. 7, zo. 10.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. V.d. Hoeven. Chr. Geref. K. 9.30, 2 ds. Beekhuis Rotterdam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. Smaling, 4.30 ds. Wagter; Bethelkerk 5 ds, Batelaan. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Rib- berink, 5 ds. Terpstra; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Terpstra, 5 ds. V.d. Zwaag Scheve- ningen; Maranathakerk 9.30 ds. Eerbeek Den Haag, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 ds. Heida en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Van Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ev. Mosterd Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 kinder- dienst ds. Germans. 7 ds Bras. Geref.'Kerk 9.30 ds Biewinga. 7 ds. Bras. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Hogenbirk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mw. Duhoux-Rueb Wassenaar. Rk Kerk zat 7. zo. 9 30 en 11 TER AAR Herv. Gem 9 30 ds Van '1 Hof. 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30,6.30. Rk Kerk Aar- dam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10.30 drs. Oege- ma en dr. Vermeulen. Geref. Kerk 10.30 zie herv. kerk, 6.30 prof. V.d. Beek, Geref. K. Vriiq 9.30. 5.30 ds. Heida. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 8.30 ds. Geelhoed, 2.30 ds. Van Benthem. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. V.d. berg Groot-Ammers; Hoek steen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Schipaan boord; Rehoboth-school 9.30 kand. Stam Hou ten; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Van Houwelingen. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) geen opgave. De. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds Van der Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 Remon str. Gem. geen dienst. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7. zo. 8 30 en 10.30. WASSENAAR Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Dijckmeester Naarden, 4.30 ds. Van Dis. Kie- vietk. ('Samen op weg") 10 ds. Visser; Mes- siask. 10 drs. Limburg-Klokke; Dorpscentrum 9.30 ds. Wuhlschleger Den Haag. Geref. Kerk Zijllaan 10 da. Attema-Roosjen Den Haag, 7 ds. Versluys Maassluis. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 prof. Van Leeuwen. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam Ter Aar. 6.30 ds. Van 't Hof. Geref. Kerk 9.30 dr6. Aalders, 6.30. Ned. Prot. Bond (De Wijk, Schoolstr. 20) 10.30 drs. Roos. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. VOORHOUTHerv./Geref. Kerkgemeenschap (aula KTS) 10 ds. Baas Sassenheim. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Rehoboth', A. van Leeuwenhoekka de) 9.30 ds. Stoutjesdijk Dordrecht, 4.30 ds. Groenendijk Sommelsdijk. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ds. Honig. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. 7 zie herv. kerk. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Van Doorn Alphen. Geref. Kerk 9.30. 7. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolt- haus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zon. 9 30 Chr Dienaark. za. 7. zon 10. Meerburgkerk H. Run- dijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM. Herv. Gem. 9.30 ds. Pettin. ga Utrecht, 6.30 ds. Moll Alphen. Geref. Kerk 9.30 ds. Verdoorn Waddinxveen. 6.30 ds. Baas Sassenheim. Remonstr, Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17