Grote verbeteringen telefoonnet Alphen 'Mooi stuk voor maar vier mensen is nutteloos' Derde reünie BNS Voorhout Huisartsen Alphen steunen Rijnoord Plan volgens IGOR vergevorderd Interim-directeur Parktheater, R. Jansen, predikt pragmatisme ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 REGIO PAGINA 15 ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense huisartsen steunen zie kenhuis Rijnoord bij de strijd; het behoud van een goed basiszie kenhuis. Volgens A. van Gemerep, secretaris van de Alphense Huisart sen Combinatie, hebben de huisart sen hun bezorgdheid uitgesproken over de ontwikkelingen rondom Rijnoord dat op 1 januari moet fuse ren met het Sint Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp (EZL). "We zijn niet van plan op korte termijn actie te voeren maar kunnen wel onze mening geven. Erover praten is een goede zaak, hoe dan ook". Van Gemeren benadrukt dat de huisartsen geen partij zijn in de fu sieperikelen maar volgens hem zijn de huisartsen 'wel 'belanghebben den'. Hoewel hij niet helemaal op de hoogte zegt te zijn van de details van het vastgesteld medisch func tieplan, is in een stadium al een brief geschreven naar de beide di recties van de ziekehuizen. Hierin heeft de huisartsen Combinatie be zorgdheid uitgesproken over het concept medisch functieplan waar in aanvankelijk was bepaald dat de kinderafdeling en de hartbewaking uit Rijnoord zouden verdwijnen. De secretaris kan nog geen con crete uitlatingen doen over het ver trek van een deel van de hartbewa king naar Leiderdorp zoals dat nu is vastgelegd in het definitieve me disch functieplan. "Daarover heb ik onvoldoende informatie. Het is na tuurlijk een hele complexe zaak waarin je zowel rekening moet hou den met de apparatuur, de verpleeg kundigen en de specialisten. Maar in principe staan we achter de men sen die in Rijnoord werken. Zij kun nen er beter over oordelen dan wij". Van Gemerens persoonlijke me ning is in elk geval 'blijdschap dat de acute opvang voor Alphen ge- waarbord blijft'. "Wellicht hebben we dan toch een bepaalde invloed gehad bij deze beslissing. Ook weet ik van mijn patiënten dat er tevre denheid is over het tot nu toe her haalde resultaat voor Rijnoord. Als huisarts vind ik dat natuurlijk ook plezierig". De arts vindt dat er niets op tegen is dat andere huisartsen zich voor Rijnoord inzetten door middel van persoonlijke activiteiten. ALPHEN AAN DEN RIJN - De PTT wil in overleg met de gemeente Alphen en het samenwerkingsverband van 10 re giogemeenten, het IGOR, het telefoonnet in Alphen en re gio de komende jaren drastisch verbeteren. Volgens F. Mar cus van het IGOR (Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijn streek) zijn deze plannen in vergevorderd stadium. "Het geld daarvoor is voor 1991 al door de PTT gereserveerd waardoor met de werkzaamheden vanaf 1991 kan worden begonnen". HILLEGOM Op de Meêrlaan in Hillegom werd gistermiddag de traditionele kortëbaandraverij gehouden. De draverij was één van de onderdelen van de najaarsfeesten die deze dagen worden gehouden in het bollendorp. Behalve de draverij werden gisteren ook spelen voor de kinderen en volwassenen gehouden op de speelweide van het zwembad De Vosse. Ook voor vandaag staan er nog een groot aantal activiteiten op het programma in Hillegom. Daaronder touwtrekkenringsteken en mastklimmen. De najaarsfeesten worden morgen'besloten met een groot vuurwerk aan de Jonkheer Mockkade. (foto Holvast) Volgens Marcus is de verzelfstan digde PTT 'meer dan ooit klantge richt bezig en wil daarom snel rea geren op vragen vanuit de markt'. "Daartoe behoren ook klachten van consumenten over het telefoonnet hier in de omgeving. En daaruit blijkt dat er nog wel het een en an der schort aan het telefoonnet in Al phen en regio". Concreet komen de verbeterin gen neer op het dë schakelkasten, het leggen vap glasvezelkabels en het verbeteren of verplaatsen van telefooncellen die ten prooi vallen aan vandalisme. Ook de capaciteit van het net wordt uitbebreid. Volgens Marcus heeft de PTT daarmee al rekening gehou den in haar begroting. "Die investe ring kan vanaf 1991 worden ge daan". VOORHOUT - Ruim 600 oud leerlingen en hun familieden zijn vandaag en morgen van de partij tijdens de derde reünie van de Bisschoppelijke Nijver heids School (BNS) in Voor hout. De reünie is zeker geen onderonsje van Voorhouters; de deelnemers komen uit plaat sen van Limburg tot Gronin gen, en een flink aantal van hen zelfs uit het buitenland. Een van hen komt zelfs uit Zuidafri- ka over om zijn vroeger mede leerlingen de hand te kunnen drukken. door Kees van Kuilenburg De Bischoppelijke Nijverheids School is de voorloper van de Ka tholieke Technische School, nu ge vestigd aan de Leidsevaart in Voor hout. De reünie wordt niet in het huidige schoolgebouw-, gehouden, maar in. het congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout. De oud-leerlingen kwamen in 1979 voor het eerst weer bij elkaar. "Voor die tijd werden er wel bijeen komsten van bepaalde opleidingen gehouden, maar dat bleef beperkt tot enkele tientallen deelnemers", vertelt broeder Achariüs .van den Bogaard, lid van het organisatieco mité en oud-leraar kleermaken bij de bekende Voorhoutse school. "Het was oud-leerling Arnold Kraus die tien jaar geleden op het idee kwam om eens in de vijf jaar een grote reünie te houden, waar al le oud-BNS'ers welkom waren. Hij formeerde dezelfde dag 's avonds tussen half elf en elf uur een comité en ging aan de slag". De Voorhoutse rooms-katholieke technische, school, toen nog bischoppelijke nijverheidsschool geheten, werd in 1925 opgericht door de broeders van de congrega tie van Onze Lieve Vrouw van Ze ven Smarten. Deze congregatie, da terend van rond 1850, trok zich het lot van de jeugd in de hoofdstad en die op het platteland aan. Her en der in het land werden opleidingsinsti tuten gesticht. Intern De lessen werdén gegeven door de broeders, die een middelbare tech nische opleiding hadden gevolgd. De school trok leerlingen uit zowel de bollenstreek als uit andere delen -van het land. Voor diegenen die ver weg woonden, was er een internaat. "Er zijn jaren geweest dat er maar liefst 700 jongens intern op school verbleven, van wie een aantal maar twee of drie keer per jaar naar huis konden", vertelt broeder Acharius. "Een deel van de jongens kwam' uit arme gezinnen. Zij hadden het geld niet om vaker dan een paar keer per jaar heen en weer naar hun woon plaats te reizen". De bemoeienis van de broeders bleef niet beperkt tot Het geven van onderwijs. "Zij begeleidden de jon gens ook buiten schooltijd. Het was echt geen baan van 's morgens half negen tot 's middags vier uur. Daar kwam echt veel meer voor kijken", vertelt de broeder uit eigen erva ring. De laatste 'interne' leerling zwaai de in 1973 mét diploma af. Zes jaar later werd het gebouw van de BNS gesloopt en werd op dezelfde plek de huidige KTS neergezet. De eerste reünie in 1979 was, met 900 oud-BNS'ers en familieleden, een groot succes voor initiatiefne mer Arnold Kraus. Vijf jaar later trok de hereniging slechts 390 be langstellenden. "De animo was be duidend kleiner dan bij de eerste reünie. Om een fiks bezoekersaan tal te bereiken, zijn we de afgelopen maanden fanatiek bezig zijn ge weest met het 'werven' van deelne- Broeder Acharius heeft in de af gelopen maanden niet minder dan 3000 öud-leerlingen van de BNS aangeschreven met het verzoek om aan de reünie deel te nemen. Een hele klus want van veel 'jongens' was het adres niet bij de broeders bekend. "Via via ben ik toch achter veel adressen gekomen. De leerlin gen onderling hebben onderling ook nog contacten en dat verge makkelijkte de speurtocht. Boven dien hadden we nog de lijsten van de twee eerder bijeenkomsten", schetst de broeder zijn speurtocht. Het vele werk dat de organisatoren de afgelopen tijd hebben verzet, is niet vruchteloos gebleven. Er zijn ALPHEN AAN DEN RIJN - Aan de vooravond van het eerste sei zoen van het Alphense Parkthea ter geeft R. Jansen, sinds medio dit jaar ipterim-directeur, zijn droom prijs: "Produkties van een eigen groep in het Parktheater brengen waar mensen vanuit hét hele land op afkomen". door Wim Koevoet "Maar dat is toekomstmuziek", zegt Jansen, die behalve interim directeur ook actéur en regisseur is bij het gezelschap Troja. Jansen heeft zich de laatste tijd vooral met de nabije toekomst moeten bezighouden. Samen met de pro grammacommissie heeft hij het programma voor het resterende deel van dit jaar opgesteld. Hij kan nog nietzeggen of hij nog di recteur is na 1989. Nog dit najaar begint immers een open sollicita tieprocedure die de definitieve di recteur van het Parktheater moet opleveren. Meer dan dat hij 'ge woon mee solliciteert' kan hij over zijn kansen niet zeggen. Wordt Jansen definitief directeur dan krijgt hij echt salaris. Nu ver vult hij de functie op basis van een werkervaringsplaats met be houd van uitkering. Jansen heeft met het eerste pro gramma voor het Parktheater, waarin voorstellingen met Mary Dresselhuis, Ton Lensink, Joop Doderer, Ton Lensink, en Flairck opduiken, geprobeerd een 'breed programma' samen te stellen. "Zeker in het begin niet alleen maar avant-garde toneel pro grammeren. Een tnooi stuk waar maar vier mensen naar zitten te kijken, is nergens goed voor en de smaak van dé programmacom missie is niet heilig. Anderzijds moetje de plankieren niet vrijge ven voor het ene na het andere ou bollige blijspel". Hij mikt niet alleen op Alphens publiek. "Het is tot nog toe zo ge weest dat inwoners van Alphen en omstreken voor theaterpro- dukties naar Haarlem, Den Haag of Amsterdam gingen. Nu Alphen zelf een middelgroot theater hééft, kunnen Haarlemmers ook i Ronald Jansen, interim-directeur Parktheater: "Zeker naar hier komen. Alphen ligt heel centraal". Maar ook Alphenaren die zel den of nooit theaterdrempels overschrijden, behoren tot Jan- sens prooi. "Die groep moet ken nismaken met het theater, zeker nu die mensen een theater in hun eigen woonplaats hebben. Voor theaterbezoek moet je ervaring hebben, net als bij het lezen van boeken". Jansen zegt dat om een nieuw theater te laten draaien in het be gin vooral 'pragmatisch' moet worden gehandeld. "Je moet nu niet al je ideeën spuien. Het gaat nu om simpele dingen zoals: we ten de mensen voldoende dat we er zijn, weten ze het theater te vin den. Voor veel Alphenaren, laat staan voor anderen, houdt de we reld in de Raadhuisstraat op. Toch komen we centraler te lig gen als Kerk en Zanen en Bee- rendrecht zijn gebouwd en be woond. Zouden we nu in het cen trum van Alphen zitten, dan had den wë lang niet zulke goede aan- en afvoermogelijkheden voor vrachtwagens als nu." Ombouw Jansen had en heeft zijn handen vol aan de speurtocht naar spon sors, de verzorging van de public relations en de verhuur van het theater. Vooral van de opbreng sten van de verhuur aan bij voor beeld bedrijven of instellingen die geschikte ruimte zoeken voor seminars en lezingen is Expressie '70, de exploitant waarbij Jansen in dienst is, erg afhankelijk. "En dat is dan nog maar het 'randgebeuren'. Voor het theater zelf zijn we nog op zoek naar een goede geluidsinstallatie. Die blijkt verschrikkelijk duur te zijn. Je kan volstaan met een goedko pere die dan net toereikend is. Of sparen voor de goede en' in af wachting daarvan er een huren. We weten het nog niet". Een ander nog onópgelost pro bleem vindt Jansen 'de manier van binnenkomen'. Bezoekers moeten door de zaal om in de foyer te komen. De directeur pleit voor een glazen ombouw die bui ten het gebouw om moet lopen en toegang tot de foyer biedt. "De optredende groepen hoeven dan het geheim van bijvoorbeeld dat prachtige decor dat ze hebben, niet prijs te geven aan bezoekers die er al ruim voor de aanvang van de voorstelling zijn. Het mooist is het als het publiek pas kennis neemt van de voorstelling op het moment dat het zaallicht uit gaat en de podiumspots aan". Een andere organisatievorm, waarover een informele discussie gaande is, prijkt niet op Jansens wensenlijst. In die opzet exploi teert een nieuw op te richten, al les overkoepelende stichting het Parktheater en krijgen meer in stellingen het voor het zeggen dan Expressie '70 alleen. De directeur (laconiek): "Ach, dat zou kunnen. Ik heb er overi gens slechts wat vage verhalen over gehoord, maar ik vind het ze ker geen must. Het is toch logisch dat Expressie '70, dat zich 20 jaar lang sterk heeft gemaakt voor een theater in Alphen daar nu ook de zeggenschap over heeft. En dan duikt er ineens ene meneer, eh, Jansen op die zo maar even ach ter het roer plaats neemt. Zelf zou ik het ook niet prettig vinden om met weer heel andere doen te hebben". vandaag in Voorhout zelfs oud-leer lingen uit de klassen van 1926 en 1927 aanwezig. Ook de klassen uit de jaren na de wereldoorlog zijn van de partij. "Alles bij elkaar een zeer gemêleerd gezelschap. Dat maakt het juist extra leuk. Zeker als de uren vorderen en er een glaasje wordt gedronken worden de verha len uit het verleden steeds sterker", brengt de broeder naar voren. De meeste reünisten komen van middag op het congrescentrum aan en krijgen na de begroeting om 18.00 uur een maaltijd voorgescho teld. 's Avonds is er een informele bijeenkomst. Voor morgen staat er een Heilige Mis in het centrum op het programma. Na de mis vertrekt het gezelschap naar Voorhout. Daar wordt een bezoek gebracht aan de huidige technische school en het museum van de congregatie in het broederhuis aan de Rijnsburger- weg. "Daar treffen ze nog iets van die oude BNS-sfeer", legt broeder Acharius uit. "Want bij de huidige KTS is niets meer terug te vinden wat herinnert a&n vroeger, alleen de oude boom bij de ingang van het complex. Jammer maar het is niet anders. Er. was-indertijd geen geld om het toch markante schoolge bouw op te knappen". Het IGOR" heeft de PTT vorige week de nieuwste prognoses ver strekt met de meest recente gege vens over de bevolking, de bedrij ven en de groei van de economie in Alphen en regio. Marcus: "Op basis van die gegevens kan de PTT aan de slag. Met name ook Ter Aar en Nieuwkoop zijn toe aan verbeterin gen, ook al omdat zich daar steeds meer bedrijven vestigen". Volgens Marcus zijn verbeteren aan het net dringend noodzakelijk omdat veel wordt geklaagd over het horen van een zogenaamde 'babbel box'. "Mensen melden dat telefoon gesprekken in de regio soms lijken op de babbelbox, de zogenaamde 06-lijnen. Dat wil zeggen dat vaak meerdere gesprekken zijn af te luis teren en dat kan nooit de bedoeling zijn". Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijhenburg, Meyer, Van Leeu wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Jansen, tel: 155010, Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, tel: 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J. Klaassen. tel: 213546, Prinsenstraat 5. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering Bögel. tel: de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: dr. van der Post, tel: 226568. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Bruijne, tel: 125245, Kernstraat 11 Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Horn, tel: 766123, Zo- cherstraat 1 zo 8 uur tot 24 uur: G.J.P. Bénit. tel: 720404, Kennedylaan 24. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Witpaard, tel: 217477. zo 8 uur tot 24 uur: dr. Baart, tel: 318453. Waarnemingsregeling Homeopatische artsen: C. Juffermans/D. Koster, Haagweg 41, tel: 315900; via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: R. van Velzen, tel: 891100; zo: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100; beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16. tel: 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel: 155666. Voorschoten za: F. Koopmans, Churchillweg 19, tel: 6352; zo: L. Prescott, Bachlaan 1, tel: 2356. Warmond F. Walemkamp, Dorpsstraat 45, tel: 10030. Wassenaar za: mevr. I.C. Spelt, tel: 11844. Van Groene- veltlaan 17; zo: B.R. Dinger van Kruiningen, tel: 76418, Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- terwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, ilke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 15/9 tot vr. 22/9 door Apotheek Centraal, Breestraat 74, Leiden, tel: 071-120552; Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegtgeest, tel: 071-173330; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voor schoten. tel: 01717-7957; Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Wasse naar, tel: 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel: 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: mevr. A.C. Labruyère, Langestraat 14, Leiden, tel: 071-134244, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar F. Nales, Schouwweg 34. Wassenaar, tel: 120144; na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. ZATERDAG 16 SEPTEMBER Katwijk halve marathon van Katwijk, start om 11.00 uur bij Koningin Ju- lianamavo, Koningin Julianalaan. benefietoptreden 'Les Zazous', voor het Zeehospitium, aanvang 20.00 uur in De Schuit, Voor- programma, vanaf 10.30 ur in de Pieterskerk. openiqg tijdelijk buurthuis Oos- arstraat 5a, met o.a. muziek, grabbelton, schminken en fototen toonstelling, vanaf 10.30 uur. schilderijenverkoop in de Stadsgehoorzaal, van van 8.30 tot 16.30 uur. opening bingoseizoen in buurt huis 'Op Eigen Wieken', Meren- wijk, aanvang 20.15 uur. open dag met kinderkampioen schappen bloemschikken in volkstuincomplex Veldheim. Promenadeconcert Noorhol lands Philharmonisch Orkest olv Heinz Friesen, mmv Emmy Ver- hey (viool) en Elena Vink (so praan), aanvang 20.15 uur in de try-outvoorstelling 'Tour de Chant' met Jasperina de Jong, aanvang 20.30 uur in de Leidse Schouwburg, optreden Bram Vermeulen i Cleveringaplaats. Leiderdorp bingo-avond bij De Buitenge wonen, aanvang 20.00 uur in de venstraat. 'Metal Massacre Showcase', van 15.00 tot 23.00 uur in Boerde rij Ter Weer, Deijlerweg. ZONDAG 17 SEPTEMBER Leiden fietstocht 'herfstrit' over 335 of 60 km, start tussen 8.30 en 9.30 uur bij clubhuis Swifttoer. Room- burgerweg. kaart- en sjoelmiddag bij mu ziekvereniging De Burcht, J.C. de Rijpstraat 21, aanvang 14.00 uur. dia-lezing De Ratel over 'Pol derpark Cronesteijn', aanvang 10.30 uur in Het Volkshuis, Apo- thekersdijk. film: 'De besloten leefwereld van de vrouw in een Afghaans ge zin', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum vooor Volkenkun de, Steenstraat. gratis rondleiding langs de vas te collectie van Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel, aan vang 15.00 uur. kindervoorstelling: 'De koning en de rest', door theater El Dora- do/Amsteltoneel, aanvang 15.00 uur in het LAK-theater. voorstelling: 'De Barbiet van Sevilla', door Opers Forum, aan vang 20.15 uur in de Leidse Wassenaar concert Kaoru Kakudo (viool) en Herman Uhlhorn (piano), aan vang 12.00 uur in raadhuis De Paauw. MAANDAG 18 SEPTEMBER Leiden thema-ochtend over 'Ouderen en bijzondere kosten', voor 55- plussers, aanvang 10.00 uur in buurtcentrum Dijk 33, Apothe- kersdijk. Engelstalige cabaretvoorstel ling "Adapt or Dye', van Pieter-Dirk Uys, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp glasgraveren (8-12 jaar), pro ject Dag en nacht (4-8 jaar), van 15.15 tot 17.00 uur in Sjelter, Heemraadlaan. open avond vrouwenaktivitei- ten, van 20.00 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. klaverjasclub 'Harten Twee', van 20.00 tot 22.30 uur in Sjelter. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers, aan vang 19.45 uur in Hotel Het Witte Huis. Voorschoten informatie-avond GVO, over 'bewegen', aanvang 19.30 i

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15