heffingen Oegstgeest Geen verhoging van 'Meer bouwen om niet te vergrijzen' 'We gaan geen uniformen dragen' .GROOTS MIDDELEEUWS RIDDERSPEL Begroting '90 Oegstgeest 2 en 3 oktober 1989 Kritiek op monumentenbeleid bij heropening Oud-Poelgeest Raad akkoord met aanvraag vierde lokaal AUemanschool ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 REGIO LEIDEN PAGINA 13 VOORSCHOTEN - "We worden een zitorkest en zullen geen uni formen dragen. Voor veel men sen zijn de marsen en de unifor men drempels om in vereni gingsverband te spelen", aldus mevrouw R. Sloos, oprichtster en secretaris van de nieuwe Harmonievereniging Voorscho ten. De klarinettiste had al ge ruime tijd plannen om in Voor schoten een harmonievereni ging op te richten, maar de fi nanciële risico's die aan zo'n on derneming zijn verboden en tijdgebrek hielden haar lange tijd tegen. door Dorith Ligtvoet Toch heeft de voortvarende Voor- schotense de eerste stap gezet, en met succes. Dertig enthousiaste le den hebben zich aangemeld bij de nieuwe vereniging. "Op een gege ven moment dacht ik: nu of nooit. Als ik er nu niet aan begin komt er nooit iets van terecht", aldus Sloos. "Ik had ook meen tijd om me hierop te richten. Dat is maar goed ook, want ik ben iedere dag met de vere niging bezig". Ondanks het bestaan van meer dan 15 muziekverenigingen in Voorschoten blijkt de nieuwe loot een succes. Al voordat de eerste re petities begonnen, hadden zich 30 leden in de leeftijd van negen tot ze ventig jaar aangemeld. "Een heel gemêleerd gezelschap. Er zijn men sen bij die nog nooit een instrument hebben bespeeld, maar we hebben ook leden die al eerder bij een har monievereniging speelden", aldus de secretaris. De vereniging repe teert voorlopig elke Vrijdagavond in het houten gebouwtje nabij het Aletta Jacobsplantsoen. Probleem Sloos vertelt dat ze heel wat drem pels heeft moeten overwinnen, voordat de vereniging een feit was. Vooral het bij elkaar sprokkelen van instrumenten was een pro bleem. Sloos vertelt dat de vereni ging een aantal muziekinstrumen ten voor gezamenlijk gebruik heeft aangeschaft. Op deze wijze hq,even de leden geen duizenden guldens uit te geven voor een klarinet of saxofoon. De maandelijkse contri butie is voldoende. De instrumenten zijn gedeeltelijk op afbetaling gekocht. Een Noord- wijks bedrijf was bereid de instru menten tegen een behoorlijke aan betaling alvast te leveren. De vere niging kon hierdoor afgelopen vrij dag voor het eerst repeteren. Met behulp.van sponsors, subsidie en de uitgifte van obligaties hoopt de ver eniging het resterende geld bijeen te garen. Belangstellenden kunnen een obligatie kopen, die na enkele jaren wordt uitgeloot. De mensen krijgen hun geld op dat moment zonder rente weer terug. Het be stuur heeft tot de uitgifte van obli gaties besloten, omdat een sponso ractie niet zo gek veel opleverde. "Winkels en bedrijven worden na tuurlijk overstelpt met aanvragen", zegt Sloos vergoelijkend. harmonievereniging Voorschoten is al druk aan het repeteren in het gebouwtje v Band Voorschoten oefende. De klarinettiste met het gestreepte truitje is oprichtster R. Sloos. Overstap Sloos heeft een aantal jaren geleden bij de Voorschotense drumfanfare gespeeld. Toch verwacht ze niet dat een groot aantal leden de overstap naar 'haar' vereniging zal maken. "Een drumfanfare is toch iets an ders. In een harmonievereniging overheersen de klarinetten. Een drumfanfare heeft meer tamboers en vaak een drumband. De leden spelen vooral marsmuziek en het showelement overheerst. Een drumfanfare trekt mensen, die zich tot dat soort zaken voelen aange trokken. Wie dat marcheren leuk vindt zal niet snel in een zitorkest spelen. Misschien wat oudere men sen, die wat slechter gaan lopen. Maar de mogelijkheid bestaat altijd om lid te worden van beide vereni gingen". Binnen de harmonievereniging zal het gezelligheidselement een be langrijke rol spelen, geeft Sloos aan. "Het leuke is natuurlijk dat ieder een van muziek houdt binnen een harmonievereniging. De sfeer is meestal heel plezierig". Dat kan er toe leiden dat hele gezinnen lid wor den van een harmonievereniging. "Ik kom zelf uit zo'n familie", zegt Sloos lachend. "Bij onze vereniging zijn op dit moment twee broers en een vader en dochter lid". Toch zal de harmonievereniging na verloop van tijd laten zien dat het niet alleen gezellig is in het oude houten gebouwtje, maar dat er er ook driftig wordt gerepeteerd als voorbereiding op optredens. De di rigent A. Vulperhorst, bekend als dirigent van Werkmans Wilskracht in Leiden, zal bepalen wanneer de tijd rijp is voor het eerste optreden. "Ik hoop dat we over een half jaar zover zijn", aldus Sloos. OEGSTGEEST - Inwoners van Oegstgeest hoeven zich geen zorgen te maken over de gemeentelijke belastin gen. In de begroting voor 1990 stellen B en W voor de ze over het algemeen niet te verhogen. In de aanbie dingsbrief schrijft het colle ge dat ruimte is gelaten voor een aantal keuzes door de in 1990 nieuw te kiezen ge meenteraad. De begroting heeft dan ook meer het ka rakter van een terugblik dan een verzameling beleids voornemens. De ontwerp-begroting voor 1990 sluit met een positief saldo van 579.000 gulden. Dit overschot is voor een deel te danken aan een ho gere uitkering uit het gemeente fonds. B en W hebben ervan afge zien dit overschot te benutten voor het verlagen van de gemeentelijke belastingen. Omdat het overschot niet structureel is bestaat het gevaar dat de belastingen volgend jaar weer zouden moeten worden ver hoogd. Bovendien willen B en W de beleidsruimte pas vaststellen via de voorjaarsnota en geven zij prioriteit aan het versterken van de algemene Onderzoek naar woningbehoefte in Wassenaar WASSENAAR - Om te voorkomen dat het inwonertal van Wassenaar in het jaar 2000 tot onder de 21.500 in woner! zal zakken, moet de ge meente haar nieuwbouwprogram- ma aanzienlijk uitbreiden. Dat is de conclusie van de Stichting voor Ruimtelijk Onderzoek en Marke ting (Stogo) in een onderzoek naar de woningbehoefte in Wassenaar. Het bestaande nieuwbouwpro- gramma omvat volgens het rapport slechts 638 woningen. De Stogo pleit er voor het aantal nieuwbouw woningen op te trekken tot 1670 so ciale huur- en koopwoningen. Hier bij moet de gemeente kijken naar de wensen van de toekomstige gebrui kers. Gebeurt dit niet dan zullen ve le jonge huishoudens en hun toe komstige kinderen de gemeente verlaten. 'Dit wordt nog versterkt, omdat de nieuwbouw in hoofdzaak wordt toegewezen aan doorstro mers', aldus het rapport. Om ervoor te zorgen dat het aan tal inwoners van de gemeente onge veer gelijk blijft moet het toewij zingsbeleid van de gemeente zich in de toekomst meer richten op begin nende huishoudens, vindt de stich ting. De organisatie heeft berekend dat maar liefst 90 procent van de starters op de woningmarkt langer dan vijfjaar op een woning moeten wachten. Bij de doorstromers, men sen die een bruikbare woning ach terlieten, hoefde slechts 20 procent langer dan vijf jaar te wachten. Starters 'Lang wachten betekent dat men zelf naar woonruimte gaat zoeken', concluderen de schrijvers van het rapport. Volgens hen vindt 65 pro cent van de Wassenaarse starters zelf woonruimte buiten de gemeen te. Driekwart van hen is niet ouder dan 29 jaar. Door het wegtrekken van deze groep jongeren vergrijst Wassenaar sneller dan andere ge meenten, met alle negatieve gevol gen vandien voor het aantal scho len, winkels en de uitkering uit het gemeentefonds. Daarom raadt de organisatie de gemeente aan om de ze ontwikkelingen op de voet te blij- tarieven blijven gelijk, maar de hon denbelasting gaat omhoog. Het ta rief voor de eerste hond gaat om hoog van 78 naar 84 gulden per maand en ook voor meerdere vier voeters onder één dak moet fors ex tra worden betaald. De rioolrechten stijgen tot 11,45 per maand, terwijl in de voorjaarsnota nog een stijging tot 11,75 was voorzien. Ondanks het feit dat de belastin gen niet stijgen is er volgens B en W voldoende ruimte voor ondersteu ning van welzijnsvoorzieningen. De subsidies aan bibliotheken, sport verenigingen en dergelijke blijven gehandhaafd op het huidige peil. Feitelijk betekent dit overigens een verlaging als rekening wordt ge houden met de toename van het aantal inwoners. Verdere privatise ring van sportaccomodarties is niet aan de orde. De overdracht van de tennisbanen aan de Oegstgeester Lawn Tennis Club krijgt dus geen vervolg voor andere organisaties. Het aanzien van Oegstgeest zal in De burgers van Oegstgeest kun nen over de belastingen redelijk ge rust zijn. In verband met wijzigin gen in landelijke regelingen 'ver schuift' een deel van de onroerend- goedbelasting van het eigenaren ta rief naar het gebruikerstarief, maar de totaalopbrengst blijft gelijk. De verschuiving beperkt zich tot 3 cent, waardoor een huurder van een flat met een waarde van 100.000 gul den per jaar 1 gulden extra moet be talen. De reinigingsrechten en de leges- Andere route buslijn 30 in Voorschoten VOORSCHOTEN - Buslijn 30 die vanaf Oegstgeest langs Voorschoten richting Katwijk rijdt, zal vanaf 26 november een andere route nemen. Dat hangt samen met de afsluiting van de spoorwegovergang bij het sta tion De Vink. Auto's moeten vanaf die datum vier jaar lang omrijden. De bus rijdt op dit moment via de Hoflandbrug over de Leidseweg richting Kat wijk. Vanaf 26 novbember rijdt bus 30 rechtdoor vanaf de Hof landbrug rechtdoor over de Trompweg en keert bij het sta tion om terug te keren in de rich ting van Leiden. ven volgen. Een probleem is dat Wassenaar slechts 28 procent van de woningen uit haar totale woningvoorraad k3n toewijzen. De resterende voorraad bestaat uit premie-koopwoningen, kavels en vrije sectorwoningen. In de toekomst zal dit aantal nog afne men, voorspelt het rapport. Dat komt doordat 267 woningen uit de sociale huursector verdwijnen door verkoop, overheveling naar de vr: je sector en afbraak. Omdat veel woningzoekenden, en met name starters, vooral zijn aangewezen op huurwoningen doet het rapport de aanbeveling om eens te kijken of de gemeente deze ont wikkeling kan stoppen. Recordaantal bekeuringen SASSENHEIM/WARMOND - Ge durende de hele dag heeft de politie gisteren snelheidscontroles gehou den in Sassenheim en Warmond. In totaal werden ruim 2500 auto's ge controleerd. Dat leverde precies 440 processen-verbaal op, een verhou ding van ongeveer 1 op 6. De hoog ste snelheid werd in de bebouwde kom gemeten. Daar reed een auto mobilist 100 kilometer per uur, ter wijl 50 was toegestaan. In de Sas- senheimse Postwijk werd ook ge controleerd, maar daar reed nie mand te hard. de komende jaren niet wezenlijk veranderen. Het beleid van de afge lopen jaren, waarin het vullen van open gaten in de bebouwing cen traal stond, wordt voortgezet. In de komende periode willen B en W vooral aandacht besteden aan de bouwlocatie De-Raad op de hoek van de President Kennedylaan en de Dorpsstraat, en moeten in de Ge versstraat de locaties Kamsteeg, Brinkman en van de Ameele wor den aangepakt. In het vooijaar van 1990 wordt begonnen met de bouw van de 37 villa's in het plan Ende geest. Tenslotte moet begin 1990 ook de eerste spade de grond in voor de bouw van 12 villa's in het park van Poelgeest. De verkeersproblematiek komt aan de orde in een 'integraal ver keersplan', dat volgend jaar moet verschijnen. Het plan moet duide lijkheid verschaffen over de kosten die met verschillende verkeers maatregelen zijn gemoeid. Ook op het gebied van milieubeheer heeft de gemeente grootse plannen. De dit jaar gestarte com postvatenactie, wordt voortgezet, het grofvuil moet zoveel mogelijk gescheiden worden opgehaald en de proef om geen che mische middelen bij het beheer van het openbaar groen te gebruiken gaat door. B en W houden rekening met 'structurele meerkosten', maar deze zullen in een volgende college periode pas nader worden ingevuld. Over een punt is er wel duidelijk heid. Steeds vaker moet de gemeen te grond saneren die vervuild blijkt te zijn. Het uitgangspunt blijft steeds dat de vervuiler betaald. Informatiemarkt Leiderdorp over 'meisjesmaatregel' LEIDERDORP - Het Leiderdorpse Vrouwenoverleg en de gemeente Leiderdorp houden woensdag 20 september een informatie-avond over de '1990-maatregel'. De bijeen komst is bedoeld voor meisjes die volgend jaar achttién worden. Iedereen die na 1 januari 1990 de leeftijd van achttien jaar bereikt moet in staat zijn om zelf de kost te verdienen. Ook als de partner werk loos is, is er een arbeidsplicht. De gemeente Leiderdorp vindt het daarom belangrijk om meisjes fê wijzen op de noodzaak van een goe de schoolopleiding. De informatieavond begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Mé- vrouw Den Ouden van de Emancl- patieraad vertelt om 20.15 uur wat de 1990-maatregel'. ook wel 'meis jesmaatregel', inhoudt. Daarna is er gelegenheid om vragen te stellen aan een forum dat bestaat uit me vrouw Den Ouden (Emancipatie- raad), mevrouw Verhagen (schooldecaan), mevrouw Edman (Vrouw Werkwinkel) en me vrouw Groenheijde (buschauffeur). Na afloop van de forumdiscussie is er een optreden van Elk ie Deadman met persiflages op bekende arties ten en snelle conferences. terrein Wassenaarseweg Leiden Middeleeuwse taferelen herleven tijdens een groots spektakel ter gelegenheid van de 3-oktoberfeesten Opvoering door een Frans/Duits/Tsjechische stuntgroep van 20 personen met paarden van o.a. rmgsteken popsteken koppen afslaan duelleren met zwaarden en lansen zwaard- en schildgevechten steekgevechten degen-, dolk- en sabelgevechten groots riddertoemooi speciale attraktie demonstratie met vuurwapens en buskruit Aanvangstijden: maandag-avond 2 oktober 22 00 uur dinsdag-ochtend 3 oktober 10.00 uur Toegangskaarten: 2.50 p.p. kinderen t/m 12 jaar: 1.50 Opbrengst bestemd voor een goed doel' Toegangskaarten verkrijgbaar bij; VVV Leiden, Stationsplein 210 Kantoor Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. Leiden Renovatie kasteel lange tijd onmogelijk wegens geldgebrek OEGSTGEEST - Wethouder A.J.W- .F.M. Kohlbeck van openbare wer ken in Oegstgeest heeft gistermid dag forse kritiek geuit op het rijks- monumentenbeleid. In zijn toe spraak bij de officiële heropening van kasteel Oud-Poelgeest vroeg hij zich af waarom het ministerie van welzijn en cultuur (WVC) de afgelo pen tien jaar geen enkele financiële bi.jdrage heeft geleverd voor de res tauratie van het tuinmans-, jagers- en koetshuis van het landgoed. "Het rijksmonumentenbeleid is niet in goede handen bij bij WVC. Wellicht kan deze afdeling beter bij het ministerie van verkeer, ruimte lijke ordening en milieu worden on dergebracht. Op WVC werken di verse afdelingen hopeloos langs el kaar heen", zo deed Kohlbeck zijn beklag. "De enige bijdrage die uit eindelijk van het rijk is ontvangen kwam van het ministerie van socia le zaken en werkgelegenheid". Na een grondige restauratie van anderhalf jaar is kasteel Oud-Poel geest aan de Poelgeesterweg gister middag officieel heropend door me vrouw van den Brink, de plaatsver vangend directeur welzijn van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur (WVC). Onder de vele sprekers was ook auteur Jan Wolkers, die een bijdrage leverde onder de titel 'Terug naar Oegst geest'. Financiële problemen hebben de hoognodige restauratie lang in de weg gestaan. Omdat de rijksover heid het liet afweten heeft de ge meente Oegstgeest met de gebrui ker van Oud-Poelgeest een aantal regelingen getroffen. Zo heeft het vormings- en scholingscentrum dat al enige tientallen jaren in het kas teel is gehuisvest het landgoed en de gebouwen die erop staan voor vijftig jaar in erfpacht gekregen. Daarnaast stelde de gemeente zich garant voor een lening die het cen trum bij een bank moest afsluiten om de restauratie te kunnen finan cieren. Verder reikte de financiële polsstok van de gemeente niet, "want wij kunnen natuurlijk geen twee miljoen uit onze begroting op hoesten voor een rijksmonument", zo stelde Kohlbeck. Uiteindelijk is een soort veredel de casco-restauratie uitgevoerd, omdat geld voor verfraaiingen ont brak. De grote, 30 centimeter dikke muren van het kasteel moesten hun "stijve verband" terugkrijgen. In de muren zijn ongeveer honderd dikke balken verankerd met zogeheten 'blindankers', die in de loop der tij den zijn gaan roesten en 'werken'. De scheuren en lekkages die vervol gens optraden maakten het noodza kelijk naast de muren ook de zolder en de dakconstructie aan te pakken. Een eerste bijdrage aan verdere ver fraaiing van het kasteel komt uit de kelders van de dienst openbare wer ken van de gemeente Oegstgeest. Wethouder Kohlbeck bood een re plica aan van een gedenkplaat die in een ver verleden aan de tulpen boom in de tuin van het kasteel ge hangen moet hebben. Deze boom werd in 1785 geplant door een na zaat van de geleerde Boerhaave die het landgoed een halve eeuw eerder bewoonde. Nadat de gedenkplaat was verdwenen werd in het begin van deze eeuw een replica aange bracht, die uiteindelijk op een on duidelijke manier in het gemeente huis verzeild raakte. Vandaag is dit stuk te zien op een door de vereniging Oud-Oegstgeest ingerichte tentoonstelling over de geschiedenis van het landgoed. Be langstellenden kunnen vanaf 11 uur 's ochtends het kasteel en de exposi tie bezichtigen. Nieuw harmonie-orkest in Voorschoten Weinig nieuwe beleidsvoornemens in begroting WARMOND - De gemeente War mond wil bij het ministerie van on derwijs een vierde lokaal aanvragen voor de bijzonder neutrale Alle- man-basisschool. Op grond van prognoses van de leerlingentalont- wikkeling voor de komende jaren, meent de gemeente dat een vierde lokaal onontkoombaar is. Het idee van van B en W om een extra lokaal aan te vragen, stuitte op nogal wat bezwaren bij de politieke partijen in Warmond. De PW-fractie was in eerste instantie de enige voorstander van uitbreiding, CDA en WD zeiden er weinig voor te voelen. Voornaamste argument hiervoor was dat grond waarop moet worden gebouwd geen eigendom is van (ie gemeente Warmond en dus moet worden aangekocht. Verder achtten de woordvoerders van beide partij en de verwachte stijging van het aantal scholieren niet zo alarme rend dat een vierde lokaal nodig is. "Er worden in de toekomst niet meer kinderen geboren in War mond dan nu het geval is. Dit bete kent dat wanneer de ene school een grote groei doormaakt, de andere school het met minder leerlingen moet doen", aldus mevrouw G. den Ouden-de Mooij, raadslid voor het CDA. Wethouder C. van Schagen deel de de mening van zijn partijgenote te^olgen^d^we^offhet Basison- geest ojjicieei heropend. ltoto Ellen Mart,:ns) demijs verplicht is een extra lokaal aan te vragen wanneer de progno ses van het leerlingental daartoe aanleiding geven. De gemeenteraad kan het voorstel afwijzen. Maar als de school in beroep gaat tegen de af wijzing, verklaart de rechter het raadssbesluit ongetwijfeld ongel dig. Simpelweg omdat het in strijd is met de wet". Dit argument heeft de CDA- en WD-fracties blijkbaar overtuigd. Zij hebben inmiddels verklaard geen bezwaar meer te hebben tegen het voorstel een vierde lokaal aan te vragen. Terweeweg in Oegstgeest dicht voor verkeer OEGSTGEEST - De Terweeweg in Oegstgeest zal in verband met de aanleg van een nieuwe riolering vanaf maandag aanstaande worden afgesloten voor alle verkeer. De werkzaamheden worden uitge voerd tussen het kruispunt Duiven voordestraat/ Prins Hendriklaan en de Nassaulaan. Afhankelijk van de weersomstandigheden zal de sane ring ongeveer twee maanden in be slag nemen. Naar verwachting zal de Terweeweg uiterlijk 15 novem ber weer toegankelijk zijn voor het verkeer.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13