TAD LEIDEN Uitbreiding van aantal winkels De Kopermolen Antwoord op bezwaarschrift kwam na 2 jaar, 6 maanden en 2 dagen Wethouder gaat spreekuur in aantal Leidse wijken houden Plan van Voorhouts architectenbureau Integratie minderheden bij sportclubs gaat moeizaam BONAPARTE Van der Luit evenaart wereldrecord Hippocratesprijzen voor Leidse wetenschappers ***80 JAAR- Bibliotheek WIJ FELICITEREN!!! Leiden KOOYKER DEKKER 'N UNIEKE COMBINATIE s LEIPSCH DAGBLAD ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1989 LEIDEN - Het winkelcen trum de Kopermolen in de Merenwijk wordt ingrijpend verbouwd en uitgebreid, al thans wanneer het architec tenbureau Verheijen/Heuer- /De Haan uit Voorhout zijn zin krijgt. Het bureau stelt ook voor om de flat aan de Wiekelhorst te slopen, een hoge woontoren nabij de Kopermolen neer te zetten en de IJsselmeerlaan te ver smallen. Het plan van het architectenbureau is een vervolg op een verbeterings plan voor de Slaaghwijk dat de wo ningbouwvereniging De Sleutels vorig jaar presenteerde, en het Plan van Aanpak voor deze wijk dat de gemeente vervolgens vaststelde. Het belangrijkste uitgangspunt van LEIDEN - De integratie van al lochtonen in de bestaande sport clubs verloopt moeizaam. Oorzaak daarvan is dat allochtonen liever sporten met mensen met dezelfde etnische achtergrond. Voor vrou wen geldt bovendien dat zij zich in sporttenue niet echt thuisvoelen. Ook de contributie blijkt vaak een probleem. Dit schrijft de directie Sport en Rekreatie van de gemeen te in een nota. Uit een onderzoek in 1988 bleek dat het percentage allochtonen bin nen de Leidse sportverenigingen vrijwel nihil was. Relatief de meeste allochtonen bleken te voetballen of deel te nemen aan gevechtssporten. Het aantal allochtone sporters is aan het toenemen, volgens de direc tie. Om kinderen te laten wennen aan sportactiviteiten is de gemeente van plan om een proef te nemen met het uitlenen van sportartikelen op vaste dagen in de wijken. Bij toer beurt komt een karretje van de di rectie Sport en- Rekreatie bij de speelvelden in de wijken te staan waar kinderen eenvoudig sportma- teriaal als ballen, netten, kegels etc. kunnen lenen. Een sportleider coör dineert de activiteiten. Het experi ment gaat volgend van start en wordt bij voldoende belangstelling definitief. beide plannen is het laten vervallen van een deel van de Ketelmeerlaan. Deze weg blijkt een grote barrière te vormen tussen de Slaaghwijk en de rest van de Merenwijk. Als de voort gaande verpaupering van de Slaaghwijk gestopt moet worden, dan zal eerst het isolement van deze wijk moeten worden opgeheven. Ook het bureau Verheijen/Heuer- /De Haan is uitgegaan van het schrappen van de Ketelmeerlaan. Het plein dat op deze manier ont staat moet volgens het bureau het 'centrum' van de Merenwijk wor den. Om al van verre de aandacht hierop te vestigen, zou de gemeente moeten overwegen om een hoge woontoren nabij het winkelcen trum neer te zetten. Het winkelcentrum zelf is vol gens Verheijen toe aan een ingrij pende opknapbeurt. Het architec tenbureau vindt de Kopermolen te veel 'in zichzelf gekeerd', doordat buiten voornamelijk kale muren en expeditieruimten zijn te zien. Het bureau doet daarom het voorstel om ook aan de buitenzijde winkel galerijen te vestigen. Voorts wordt voorgesteld het aantal winkels uit te breiden. Het expeditieverkeer, dat nu het straatbeeld bij de Kopermo len verstoort, moet volgens Verheij en via aparte routes naar de winkels worden geleid. Autoverkeer moet op het plein zo veel mogelijk wor den geweerd. Zoals ook in eerdere plannen naar voren kwam, is de toestand van de flatwoningen op zichzelf goed. Het Inspraakavond op inspraakavond. LEIDEN - De gemeente heeft een informatie-avond over het bouw plan voor Morsweg 188 gepland op dinsdagavond 19 september. Op die avond is ook de 'Dag der democra tie' gepland, een bijeenkomst waar op de burgers zich rechtstreeks tot de gemeentebestuurders kunnen wenden. P. Hoogeveen van het wijkcomité in het Morskwartier is woedend over het samenvallen van de twee avonden. "De informatie-avond over het bouwplan had al in mei kunnen worden gehouden, nu is de bijeenkomst in alle haast nog vlak voor de begrotingsbehandeling ge organiseerd". Hoogeveen heeft de gemeente nog wel verzocht de bij eenkomst op een andere dag te hou den. Aan dat verzoek is geen gevolg gegeven. De gemeente heeft de avond waarop de burgers zich recht streeks tot het bestuur kunnen wen den, overigens niet in de gemeente advertentie opgenomen, die mor gen verschijnt. probleem schuilt in de omgeving. Verheijen doet de gemeente nu de suggestie aan de hand om het laag- bouwgedeelte in de Slaaghwijk - het bureau noemt dit heel idyllisch 'de Brink' - een dorpsachtig karak ter te geven. Daarvoor is onder mepr een aanpassing van de bestrating en het groen nodig. Omdat een goede invulling van de ruimte niet mogelijk als de Wie kelhorst blijft bestaan, en deze flat bovendien een goede verkeersaf wikkeling in de weg staat, stelt het architectenbureau voor dit gebouw flat te slopen. Op andere plaatsen zou vervangende woonruimte moe ten worden gerealiseerd. Verheijen wil dat het hoogbouw- gedeelte van de Slaaghwijk een parkachtig karakter krijgt. Daar voor is onder meer noodzakelijk dat alle struiken verdwijnen, en water partijen en fietspaden een wat 'gril liger karakter krijgen. De bouw van kleine, zogenoemde kopwoningen bij de flats zou het zo verfoeide 'blokkendoos-karakter' van de Slaaghwijk verder kunnen doen vergeten. ADVERTENTIE EERSTE KLAS TWEEDE HANDS FIETSEN IN ALLE SOORTEN EN MATEN! 'Leiden Boommarkt8 071-124124' Wassenaar Kerkehout 22 01751-77253 Onder het motto: 'Bestorm de gemeenteraad met uw vragen en opmerkingen' houdt de Stichting Burgerschapskunde dinsdag 19 september in de Stadsgehoorzaal een avond over democratie en gemeentebeleid in Leiden. Burgers kunnen zich dan in rondes van tien minuten rechtstreeks wenden tot raadsleden en wethouders. Leidenaars krijgen dè gelegenheid hun mening te geven over bijvoorbeeld de verkeerssituatie in hun buurt, de bouw van woningen of de subsidiëring van sport en spel. Voorafgaand aan de 'Dag der democratie' besteedt deze krant in een serie van vier artikelen aandacht aan de inspraak in Leiden. Heeft de burger werkelijk de mogelijkheid invloed uit te oefenen op het beleid van het gemeentebestuur, maken bezwaren tegen besluiten van de gemeente een kans? Neemt de gemeente de burger serieus, of is inspraak slechts een wassen neus? Vandaag een gesprek met advocaat J. Hommes en opbouwwerker B. van Veen. LEIDEN - Burgers die hun in vloed willen uitoefenen op het gemeentelijk beleid tref fen het niet altijd. Neem Lei- denaar J. Hommes, bewoner van een flat aan het Utrechtse Jaagpad en nota bene een ad vocaat. Iemand die de weg weet, zou je zo denken. Hommes stuurde op 9 maart 1987 een brief aan de gemeente over het plannetje om een aantal parkeerplaat sen op te heffen voor zijn deur. Hij kondigde aan dat als de gemeente het plan daad werkelijk zou uitvoeren, hij daartegen bezwaar zou ma ken. door Henny van Egmond Een ontvangstbevestiging voor zijn klaagschrift kreeg hij al na een dag of acht, maar daar bleef het bij. In het summiere briefje van de directie verkeer en vervoer stond onder meer: "Gezien de grote hoeveelheid werk bij de di rectie dient u er rekening mee te houden dat het enige tijd kan du ren voordat u een antwoord ont vangt". Meneer Hommes wacht nog steeds. De advocaat in een brief aan de gemeenteraad: "Blijkbaar is de directie verkeer en vervoer zeer zwaar overbe last". De Leidenaar bleef niet voor de brievenbus zitten wachten. Vorig jaar nam hij contact op met het Opbouwwerker B. van Veen van de stichting Samenlevingsop bouw Woonwagencentra regio Leiden vindt dat de inspraak sinds het aantreden van wethou der De la Mar is verbeterd. (archieffoto Wiro Dijkman) WD-raadslid Geertsema. De li beraal nam enkele malen contact op met de gemeente over deze zaak, schreef zelfs een brief aan de voorzitter van de commissie beroep- en bezwaarschriften, maar kreeg nul op het rekest. Ten einde raad schreef Hom mes een brief aan de hele ge meenteraad. En zie: twee jaar, zes maanden en twee dagen na zijn eerste brief, besloot de raad afge lopen maandag dat Hommes per kerende post antwoord moest krijgen. En verder vond de raad dat dit nooit meer mocht gebeu- De parkeerplaatsen zijn overi gens nooit opgeheven, maar zo zegt Hommes: zelfs al gaat een plan van de gemeente niet door, dan nog heeft de gemeente de plicht op ingediende bezwaren te gen dat plan te reageren. "Dat de ze reactie na meer dan twee jaren en ondanks herhaaldelijk aan dringen van een van de leden van de gemeenteraad niet wordt gege ven, dat een brief van een burger aan het gemeentebestuur meer dan twee jaren onbeantwoord kan blijven, acht ik een ernstig gebrek in het bestuurlijk hande len van het gemeentebestuur". Woonwagens Is zoiets gebruikelijk voor de wij ze waarop de gemeente omgaat met reacties van burgers en ande re belangengroepen? Een zaak die op dit moment speelt, is de komst van een klein woonwagen centrum in de Stevenshof. Nadat de gemeenteraad had besloten tot de komst van een woonwagen centrum, werd een werkgroep in gesteld door de gemeente. De woonwagenbewoners zaten in de werkgroep, evenals hun toekom stige buren. B. van Veen, opbouwwerker bij de stichting Samenlevingsop bouw Woonwagencentra Regio Leiden, is heel tevreden over het functioneren van de werkgroep. "In het begin van de procedure liep het overleg eerst wat minder, omdat er na de inspraak een heel andere locatie uit de bus kwam dan eerst was afgesproken. Maar nu loopt het overleg heel goed", vertelt Van Veen. Volgens de op bouwwerker komt de verbetering van het overleg sinds de tijd dat wethouder De la Mar woonwa genzaken behartigt. "Voor die tijd heeft de gemeente zich nooit wat gelegen laten liggen aan de woonwagenbewoners". In de werkgroep gaat alles naar tevredenheid van Van Veen. "We hebben alle mogelijkheden om onze standpunten naar voren te brengen. Of de bewoners dat ook vinden? Zij hebben ondanks de werkgroep een advocaat geno men en bezwaar gemaakt. Toch hebben ze in dezelfde werkgroep gezeten en dezelfde inspraakmo gelijkheden gehad". De mogelijkheden waren er wel, zo vertelt J. de Niet, de zegs man van de gezamenlijke bewo nersverenigingen in de Stevens hof. "Je kunt je ei wel kwijt, maar de vraag is of er naar ons wordt geluisterd". De Niet vindt echter dat de in spraak in zijn algemeenheid on juist is geweest. "Voordat B en W besloten over de komst van het woonwagenkamp, hadden ze met de bewoners moeten overleggen. Maar pas na het raadsbesluit werd de werkgroep ingesteld. In feite lag de locatie toen al vast. Het enige wat wij nog konden be sluiten, is of je tegen de voorkant, de achterkant of de zijkant van de woonwagens zou aankijken". De kritiek van De Niet gaat nog verder terug. In het bestem mingsplan werd de huidige plaats voor het woonwagencentrum aangeduid als park. En kon dus niemand weten dat er ooit zoiets zou komen. Volgens De Niet had de gemeente er dan ook beter aangedaan een plek te kiezen in het nog braakliggende deel van de Stevenshof, zodat toekomstige bewoners weten wat ze kunnen verwachten. LEIDEN - Wethouder De la Mar (Groen Links) gaat open spreeku ren houden in een aantal Leidse wij ken. Op die spreekuren kunnen buurtbewoners problemen in de wijk voorleggen aan de wethouder. LEIDEN - Sportman Aad van der Luit is gisteravond mede- wereldrecordhouder stenen- doorslaan geworden. In een klap sloeg hij gisteren voor vele honderden toeschouwers in de Groenoordhal negen durox-ste- nen door. Daarmee zou hij het wereldrecord hebben gebroken, ware het niet dat een Engelse sportman enkele weken geleden eveneens negen van die blok ken doorsloeg. Aanvankelijk stond ook aan gekondigd dat hij negen stenen met de vuist zou breken, maar dat record was dus reeds geves tigd. Van der Luit zette zijn zin nen dan ook op tien stenen, maar twee pogingen daartoe lukten niet. Toch is hij blij met het resultaat en kan hij nu als mede-wereldrecordhouder in het Guinness Book of Records worden bijgeschreven. Enkele jaren geleden schreef Van der Luit het wereldrecord op zijn naam door zeven stenen door te slaan. De recordpogingen werden gisteren in de Groenoorhal ge houden in verband met de Lei- dato-huishoudbeurs. Het aantal bezoekers van de beurs ligt bo ven de verwachtingen, aldus mede-organisator Jan Bemer: "Als het zaterdag en zondag niet te warm wordt, dan verwacht ik dat er in totaal zo'n 70.000 men sen komen, aanzienlijk meer dan de laatste jaren het geval Mevrouw Luitingh uit Heem stede werd gisteravond begroet als de 50.000ste bezoeker. Zij en haar man werden overladen met cadeaus met een totale waarde van 1200 gulden. De klap van Aad van der Luit waarmee hij het wereldrecord gister avond evenaarde. Duidelijk is te zien dat de onderste - de tiende steen dus-heel blijft. (fotol Hij garandeert de bezoekers van het spreekuur dat de gemeente vervol gens binnen drie weken antwoord geeft over het probleem dat is voor gelegd. Voorlopig begint het spreekuur als een proef in drie wijken, de Ste venshof, Leiden-Noord en een wijk in het centrum van de stad. Als het een succes is, wil De la Mar het spreekuur in alle Leidse wijken gaan invoeren. De wethouder wil nog dit jaar met de vragenuurtjes beginnen. De exacte data zijn nog niet bekend. De la Mar heeft geconstateerd dat er behoefte is aan spreekuren tij dens de bezoeken die hij aan een aantal wijken heeft afgelegd. "Het is voor burgers vaak niet duidelijk wie ze bij de gemeente over een bepaald probleem moeten aanspreken. Ik denk daarom dat het heel belang rijk is dat er een gids uitkomt met de namen en telefoonnummers van de ambtenaren die een bepaald on- dewerp behandelen". De la Mar denkt dat het haalbaar is dat de bezoekers van het spreek uur binnen drie weken antwoord krijgen. "Het beste is natuurlijk dat ze meteen antwoord krijgen. Ik zal echter ook niet op alle vragen ant woorden weten". De wethouder wil met het snel antwoord geven een einde maken aan de situatie dat bur gers vaak maanden of zelfs jaren op een reactie van de gemeente moe ten wachten. "Dat heeft te maken met de cultuur of gemeentelijke af deling. Dat merken we op het stad huis ook. De ene ambtenaar geeft binnen een dag antwoord, bij een ander duurt het wat langer". Dat het initiatief van De la Mar door velen als een verkiezingsstunt zal worden betiteld, deert hem niet. "Daar blijkt uit dat het een goed plan is. Andere politici kunnen ove rigens ook zoiets doen. Ik ben overi gens bang dat vanaf nu ieder goed plan datje lanceert, als verkiezings stunt wordt beschouwd". LEIDEN - Twee Leidse doctorandussen ontvingen gistermiddag in het AZL de Hippocratesprijs. De prijs - 2000 gulden per persoon - wordt toegekend aan pas afgestudeerde studenten geneeskunde die veelbe lovend onderzoek hebben verricht. Het fonds dat de prijs beschikbaar stelt - de Stichting Hippocrates Studiefonds - is in 1947 voortgekomen uit het Leidsche medische stu dentengezelschap Hippocrates. De oud-leden van dit gezelschap stor ten jaarlijks een bijdrage in dit fonds. M. Dooren kreeg de prijs voor haar onderzoek bij het Centraal Labo ratorium Bloedtransfusiedienst naar zogeheten rhesusbaby's. Dat zijn kinderen waarvan de moeder antistoffen produceert tegen het ongebo ren kind omdat beide een verschillende rhesusfactor van het bloed hebben. Het gevolg is dat de rode bloedlichaampjes van het kind wor den afgebroken en de zuurstofopname wordt aangetast. Veelal is on middellijk na de geboorte een bloedtransfusie nodig. Het onderzoek wees uit dat sommige kinderen ondanks de grote hoeveelheid antistoffen toch niet. ziek worden. Dat zou komen omdat de moeder ook stoffen afstaat die bloedarmoede bij het kind tegen gaan. Het onderzoek van Dooren wordt voortgezet omdat het waarde vol kan zijn voor transplantaties. De tweede Leidse prijswinnaar T. Koster stelde vast dat handmatige prikken beter en goedkoper zijn dan de handige prikapparaatjes die de industrie hiervoor heeft uitgedacht. Het ouderwetse prikken doet meer pijn maar gaat sneller en laat minder littekens achter. Kosters onder zoek was gericht op het veel voorkomende bloedprikken dat tot doel heeft de bloedstollingstijd te meten. M. van Putten uit Delft ontving de prijs voor het onderzoek naar ho ge bloeddruk bij varkens, P. Veldkamp uit Groningen voor een studie naar de invloed van het hormoon ANP op de bloedvaten en M. de Vet ten uit Rotterdam voor een onderzoek naar de biologische reactie in de celwand van rode bloedcellen. ADVERTENTIE sinds 1863 Breestraat 93,2311CK Leiden. Tel. 071-160500. ...uw Libris boekhandel leiden leiderdorp, uegslgeest. katwijk, vourchoten STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11