'Wereldhandel ook voor arme landen' Matte vertoning op vele internationale markten Problemen Philips groeien GATT over forse groei internationale handel: Zakenman kan opstijgen bij 'klein broertje Schiphol' Bouw dankt aan Nijpels lichter en veiliger werk Blokkade grensovergang Italiaanse vrachtwagens Geen bungalowpark in Belgische natuur VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 GENEVE (ANP) De industrielanden moeten de ontwikkelingslanden niet op de achter grond houden. De beleidsmakers in de westerse wereld moeten de Derde Wereld stimule ren om meer mee te draaien in de wereldeconomie, en dan in het bijzonder in de wereld handel. Nadat eerder deze week het Internationaal Monetair Fonds een dergelijke oproep heeft gedaan, schrijft nu ook de internationale organisatie voor wereldhandel GATT dit in haar jongste rapport over de wereldhandel. LELYSTAD (GPD) - De beschei- den luchthaven Lelystad maakt zich op voor fikse uitbreiding van het aantal vluchten in de commer ciële luchtvaart. Naar verwachting eind volgend jaar is een investe ringsprogramma van 5,5 miljoen gulden afgerond. Zakenlieden zou den dan met kleine toestellen van Lelystad kunnen opstijgen in plaats het volle Schiphol. Om het zakelijk verkeer naar Le- en waterstaat en door de provinc lystad te trekken, is inmiddels een Flevoland en Noord-Holland woi reisbureau opgericht: Business Air al openlijk met de gedachte ge- 'We mikken op de top-manager Taxis. Het heeft een vestiging op speeldderol die voor een dag vanuit Europa hier Schiphol en in Lelystad. Bosma: "Het bedrijf regelt zakelijk verkeer in Europa. Het zoekt de dichtstbij zijnde kleine luchthavens uit voor vertrek en aankomst en regelt een vliegtuig voor de opdrachtgev De huidige ontwikkeling r toe vliegt voor een vergadering of van hier vertrekt. Schiphol is daarvoor te groot, je moet te lang wachten, voordat je de lucht ingaat en de luchthaven is door files moei lijk bereikbaar". Directeur Jo Bosma verwacht dat Lelystad binnen tien jaar een vol waardige regionale vliegveld is met ook speciaal vrachtvervoer. Cöncre- len bij het ontlasten van de luchtha ven Schiphol. Bosma: "Schiphol is de concurrentie aangegaan met de overige luchthavens in Europa, zoals Londen, Parijs en Frankfurt. Bij de andere luchthavens zie je dat er wordt samengewerkt met kleine re vliegvelden in de omgeving". Als Lelystad zich de komende ja ren als satelliet van Schiphol ont wikkelt, dan zijn er hoge investerin- r gerust dat je liegveld moet bouwen. Dat vergt zeker een inves- dag huren. Dat wacht tering van een half miljard gulden, de terugvlucht. Met Dat kan de huidige NV Luchthave Lelystad te vergro- gen nodig. "Zeg dan een heel Bosma: "Je kunt hier een vlieg tuig dan op lijnvlucht moet je je aanpassen Lelystad niet opbrengen. Het ligt de vertrektijden. Wij verwach- de ten dat het zakenleven in het Gooi, luchthaven valt in het niet bij de rol Flevoland, de Veluwestreek en de ken met Schiphol. We willen geen, die Lelystad zou kunnen gaan spe- kop van Noord-Holland gaat kiezen concurrent worden van de nationa-' Lelystad. Want dat is veel beter le luchthaven, nog niet, in verkeer bereikbaar". vuile juist Afrika zijn De internationale gemeenschap hun devie- moet de Derde Wereld blijven steu nen met een combinatie van schuld verlichting en nieuwe leningen De armste landen voor ruim viervijfde zeninkomsten aangewezen op han delsbetrekkingen met landen bui o o ten Afrika. Voor de schuldenlanden moeten de ontwikkelingslanden be- in Latijns-Amerika geldt ongeveer ter toegang krijgen tot hun export markten. De ontwikkelingslanden moeten de toezegging krijgen dat ze s Latijns-Amerika zal de komende met hun pogingen om hun export jaren niet veel verandering in de de- industrie te ontwikkelen niet stuk- viezeninkomsten optreden. Het kan lopen op starheden en protectie op dan ook niet vaak genoeg worden de belangrijkste afzetmarkten, al- gezegd dat een doelmatig en open dus de GATT. wereldhandelsstelsel voor de be- De wereldhandel zal de komende treffende landen van groot belang jaren alle records breken, nadat dit is, aldus de GATT. jaar het record van 1984 is geëve- *OAK BROOK Een groepje Russen wordt ni geleid om de MacDonalds hamburgertent, die i gaan leiden. de Verenigde Staten op- jen Moskou geopend wordt, te naard met een waarde 2.840 miljard dollar. Dat komt onder meer door de technologische vernieuwing en de toeneming van het aantal joint- ventures en fusies. Andere gunstige ontwikkelingen, die verantwoorde lijk zijn voor de verwachte groei van de wereldhandel van 7 procent dit jaar zijn onder andere privatisering en het vertrouwen in het vermogen van centrale banken om te voorko men dat de inflatie in de industrie landen weer de kop opsteekt. Ver der wijst de GATT op de economi sche veranderingen in de Sovjetu nie en enkele andere Oostbloklan den en op de ontwikkelingen in de Uruguay-ronde, de lopende ronde van wereldhandelsoverleg. Informatie wordt economisch ge zien steeds belangrijker en de spec taculaire exportgroei van kapitaal goederen (bijvoorbeeld machines) met maar liefst 20 procent is voor een groot deel te danken aan inves teringen in de telecommunicatie naast die in kantoren. De internatio nale export van kapitaalgoederen is in het afgelopen jaar goed geweest voor 850 miljard dollar, twintig pro cent meer dan in 1987. Daarmee is deze export een belangrijke factor geworden in de groei van de wereld handel. Kapitaalgoederen vormden inmiddels 30 procent van de totale wereldexport tegen 24 procent in 1970 en 22 procent in 1980. De Europese Gemeenschap heeft gisteren gezegd de handelsgeschil len met de Verenigde Staten te wil len oplossen via de GATT. "Han delspartners hebben geen andere keuze dan te onderhandelen op ba- agenda die de VS opstel- op basis van Amerikaanse zichten, Amerikaanse oordelen, Amerikaanse spoorboekjes en bin nenlandse Amerikaanse wetge ving", zei Horst Krenzler, directeur- generaal buitenlandse betrekkin gen bij de Europese Commissie. Met de wetgeving doelde Krenzler op de jongste Amerikaanse han delswet. Daarin wordt een aantal landen genoemd die in de ogen maakte: de zeer hoge kosten i de Amerikanen sancties treffen. geneesmiddel AZT. WOERDEN (ANP) - Minister Nij- pleidooi' tot de bedrijfstak en ande pels van volkshuisvesting, ruimte- re bewindslieden om arbeidsom- o lijke ordening en milieubeheer standigheden een belangrijke Z\j hun regels niet aanpassen zullen heeft vanmiddag de Eimert Sinoop- plaats in het beleid te geven, rijs 1989 gekregen. Deze prijs, twee Ten slotte is er waardering voor jaar geleden ingesteld door de het "zoals het er naar uitziet succes- Bouw- en Houtbond FNV, onder- volle initiatief om de overheid met scheidt 'markante bijdragen' aan de sociale partners in de bouwnijver- verbetering van arbeidsomstandig- heid een overeenkomst over de ar- heden. beidsomstandigheden te laten af sluiten". Bovendien vindt het jury De jury onder leiding van Ar- het bijzonder dat de minister plan- boraad-voorzitter W. Spit toonde nen heeft gemaakt, zonder dat dit zich onder de indruk van Nijpels' vanuit de bedrijfstak of de politiek initiatieven om de arbeidsomstan- van hem werd gevraagd, digheden in de bouwnijverheid aan Twee tweede prijzen gingen naar te pakken. De bewindsman kreeg directeur J. van Vliet van een slo- de prijs (10.000 gulden) uit handen pers- en koppensnelbedrijf in Al- van bondsvoorzitter J. Schuller. phen aan den Rijn (voor een sys- Het juryrapport noemde Nijpels' teem van hydraulisch koppensnel- steun aan pogingen om ongezonde Ier met een palenkraker) en naar in- en onveilige materialen van de specteur R. Baneman van de ar- bouwplaats te weren en vooral zijn beidsinspectie. Baneman bedacht steun aan het uitbannen van de 50 een systeem van leuninghouders kilo-zak en asbest via de cao en aan voor vloerbeveiliging bij het lijmen de invoering van een arbo-keur- van kalkzandsteenblokken en een merk voor bouwmaterialen. Verder beveiligingssysteem voor het wer- roemde de jury 'zijn niet aflatende ken op platte daken. BOLZANO/DEN HAAG (ANP) - of uit' Italiaanse vrachtwagenchauffeurs hebben gisteren alle grensovergan gen met Oostenrijk geblokkeerd, al 'oordvoerster NI WO tegenover het ANP. Duizenden vrachtwagens waren woensdag al vast komen te zitten op' dus de Nederlandse Internationale de Brennerpas. De actie v Wegvervoersorganisatie (NIWO). vrachtwagenchauffeurs is be- Murdoch zou 7; achter bod op W MGM/UA zitten BEVERLY HILLS (Rtr) - Het bod op MGM/UA lijkt afkomstig te zijn van Rupert Murdoch. Murdoch zelf heeft gisteren verklaard in discus sie te zijn met MGM/UA, maar nog geen definitief bod te hebben uitge bracht. Murdoch heeft sinds 1985 een belang in Hollywood. Hij nam toen de filmmaatschappij 20th Cen tury Fox over. MGM/UA maakte woensdag be kend een bod van 1,2 miljard dollar te hebben ontvangen van een aan de beurs van New York genoteerde on derneming. Op het concern liep al een bod van het Australische con cern Qintex. Dat had in een inge wikkelde overeenkomst 1,05 mil jard dollar geboden voor met name de studio en het archief van United Artists. Daarna zou Tracinda, het bedrijf van Kerkorian, bepaalde on derdelen terugkopen waaronder het logo met de leeuw en de naam van MGM, alsmede het archief van MGM met 34 films die zijn gemaakt na juni 1986. Daaronder zijn kassuc cessen als 'Rain man', 'Moonstruck' en 'A fish called Wanda'. MGM/UA is één van 's werelds grootste onder- Binnen in de beurs nan New York stonden de handelaren als vanouds op- nemingen in de amusementssector. gewonden met opgeheven armen, nu omdat de aandelenkoersen gisteren Qintex zou voornamelijk de stu- de VS "belemmeringen opwerpen flink zakten met een daling van de Dow Jones-index van dertig industriële dio en het archief van United Artists voor de Amerikaanse export. De VS fondsen met 14,63 punten omlaag tot 2.664,89. Buiten lagen demonstranten overhouden. In die verzameling be gaan met deze landen praten en als van de homosexuele actiegroep Act Up, die zich heel ergens druk over vindt zich de legendarische vast. Met de doeld als protest tegen de trage niet meer in strekking van transitovergunr.in- gen (doorreisvergunningen) door de Oostenrijkse autoriteiten. Vol gens het NIWO gaan de acties tot na het weekeinde door. Ook de Re- schenpas is door Italiaanse vracht wagenchauffeurs geblokkeerd. Al leen personenwagens en autobus sen mogen om de beurt passe- Bij de wegvervoerdersorganisatie NOB Wegtransport in Rijswijk zijn tientallen telefoontjes binnengeko men van Nederlandse bedrijven die vrachtwagencombinaties hebben vastzitten op de Brenner. Hoeveel* precies is niet bekend. Maar gezien het aantal telefoontjes en gezien het feit dat er paar honderd bedrijven op Italië rijden, wordt aangenomen dat het om een fors aantal gaat. Ieder jaar verlenen de Oostenrijk se autoriteiten zo'n 230.000 vergun- Italiaanse vrachtwagens het gebruik van het Oosten rijkse wegennet op weg naar be stemmingen in het noorden van Eu ropa. i behand BRUSSEL (ANP) De Nederlandse onderneming Center Pares moet afzien van de plannen voor een groots opgezet bungalowpark in het Belgisch-Limburgse Maasmechelen. De bouw van de bungalows is uit milieu-oogpunt onverantwoord. De Vlaamse minister van ruimtelijke ordening, Louis Waltniel, zal het miljoenenproject daarom niet voor leggen aan de Vlaamse deelregering, zo heeft hij gisteren laten weten. Volgens Waltniel toont een rapport over de milieu-effecten aan dat het bungalowpark op langere termijn zou leiden tot het verdwijnen van een uniek natuurgebied. Met name het zogenaamde 'Ven onder de Berg' zou door het doorboren van de ondiepe leemlaag ter plaatse wor den bedreigd. Deze en andere ingrepen zijn onaanvaardbaar, aldus Waltniel. Als mogelijk alternatief noemt de Vlaamse bewindsman het terrein rond de voormalige steenkoolmijn in het nabijgelegen Eisden. De Lim burgse mijnstreek zit na de sluiting van de mijnen dringend verlegen om projecten die nieuwe welvaart en werkgelegenheid opleveren. Overneming Groningen op de tocht GRONINGEN (GPD) - De kunst- geen vertrouwen hebben, omdat a i vele malen slechter eindrésul- stoffenfabrikant Schuttersveld Hol- beidsonrust die levering in gevaar taat kan opleveren, dan de stakers ding bv dreigt de overneming bijna 150 werknemers en de gebou wen van Philips in Groningen te schrappen. Het bedrijf wil een snel- Snelheid is geboden". le oplossing in Groningen, gestaakt. Directeur Wolters het arbeidsconflict al drie dagen brengt. Bovendien dreigen goede beogen. Volgens een woordvoerder van de FNV is onderhandelen uitge sloten zolang Philips niet met voor stellen komt: "Philips heeft maakt onderdeel uit van Philips- plannen om de produktie van kof- Schutters- fiezetters, door verhuizing Schuttersveld probleem en moet dat oplossen. Schuttersveld is gebaat bij het c nemen van tevreden werknemers". De bonden voor midden veld: "We hebben inmiddels andere Hoogeveen, financieel gezond te ger persopeel Unie BHLP en FHPP opties den. En we ringsbedrijf kunnen uitbrei- willen geen toeleve- iVaarin onze klanten maken. De Philips-directie zelf hebben vanochtend heeft in een brief aan alle werkne- poort in Groningen zonder suc< mers al laten weten dat de staking geprobeerd de industriebonden v FNV en CNV r de c KLM-personeel Ongeveer 200 personeelsleden van de technische dienst van de KLM hebben gisteren tussen 3 en 5 uur een demonstratieve werkonderbre king gehouden. Zij eisen dat de KLM vaart zet achter herwaarde ring van hun functies, op basis waarvan ze worden ingedeeld in een salarisschaal. Bejaardenoorden Ongeveer 300 werkers in de bejaar denzorg hebben premier Lubbers gisteren bij Het Torentje een petitie aangeboden waarin zij de minister president verzoeken mee te werken aan een oplossing in het cao-con flict. De onderhandelingen voor een nieuwe cao verlopen stroef. In veel bejaardenhuizen wordt a) enige tijd actie gevoerd. Statiegeldtas Klanten van Nederlandse slijters kunnen vanaf morgen hun inkopen meenemen in een draagtas waar een kwartje statiegeld op zit. De tas is steviger dus meermalen bruik baar - en van polyethyleen, na ge bruik onschadelijk ih de vuilver branding. Koffie De prijs van koffie op de wereld markt is de afgelopen twee maan den met 50 procent gedaald. Tegelij kertijd is de vraag «naar de nu goedkopere koffie slechts met 10 procent gestegen. Als deze situatie niet verbeterd, lijden de koffiepro- ducerende landen in een jaar een verlies van ongeveer vier miljard dollar (negen miljard gulden), aldus de voorzitter van de Nationale Fe deratie van Koffietelers in Colom- AMSTERDAM - Het zat het inter nationale effectenbeurswezen deze week niet mee. Vier belangrijke fi- nancieel-economische indicatoren in de Verenigde Staten waarop met spanning werd gewacht zouden pas vandaag in de loop van de dag wor den vrijgegeven. De meeste effec tenbeurzen hadden daardoor te weinig tijd om er goed op te reage ren, terwijl Tokio de werkweek al volledig achter de rug had. Het wa ren de handelscijfers over juli en de industriële produktie, de bezet tingsgraad van de fabrieken en het beloop van de groothandelsprijzen, alledrie over de maand augustus waarop gewacht moest worden. Elk voor zich belangrijk genoeg om er rekening mee te houden. door Jan Wagenaar Het is dus begrijpelijk dat er op vele dagen van deze week weinig te doen viel en dat menige effecten beurs een matte vertoning liet zien. En niet alleen daar maar ook op de valutamarkten kon vrijwel geen richting gevonden worden. Wall Street had daarbij nog het extra na deel dat vrijdag, de dag van de pu- blikaties, ook nog het beruchte drie luik van de optiemarkt moest wor den verwerkt. Dit 'driedubbele hek- senuur' waarin de normale maande lijkse aandelenopties samen aflo pen met de september-termijncon- tracten en de opties op termijncon tracten komt elke drie maanden voor als besluit van een kwartaal. Alles was dus op vrijdag gericht en daarmee op de volgende week waarin voldoende ruimte zal zijn om op de vrijdag te reageren. Dit nam niet weg dat er hier en daar al enigszins op de verwachtin- werd vooruitgelopen. Zo druk- - Hoogovens moest deze week 5 procent van de beurswaarde inleveren. Het :oncem opende gisteren in Velsen een nieuwe dompélverzinkerij. (foto over juli veel ongunstiger zouden uitpakken dan het beloop in juni had aangegeven, de dollarkoers te rug. Ergens was dat positief want in de eerste helft van de week moest er nog hard gedreigd worden met in terventies om de prijs beneden de psychologische barière van twee Duitse marken te houden. De strijd om de dollar enigszins rustig te houden is funest voor het rentepeil buiten de Verenigde Sta ten. Dat bleek deze week opnieuw in ons land en de Duitse Bondsre publiek. Daar zakten de obligatie- markten gestadig terug en in Bonn begon alweer het gerucht de ronde te doen dat er een discontoverho ging voor de deur stond. Daarbij komt voor de Westduitse mark nog het extra vervelende verschijnsel van zwakte binnen het Europees Monetair Stelsel waar vooral de ïseta en de Italiaanse lire den zijn. Beide landen houden een extreem hoog renteniveau in stand. Voor de gulden geldt dit niet, want onze munt ligt nog altijd bij zijn bovengrens. Dit kan doordat de geldmarkt krap wordt gehouden. De hier geldende rentetarieven staan al vele maanden boven die van de kapitaalmarkt en deze zoge naamde omgekeerde rentecurve, waarbij de rente dus niet stijgt met de looptijd, lijkt langzamerhand een blijvertje te worden. Maar dit leidt wel tot blijvende opwaartse rentedruk. Zo verhoogde de Nederlandsche Bank afgelopen weekeinde de spe ciale beleningsrente met 0,1 pro cent tot 7,2 procent en bleef de kapi taalmarktrente oplopen door aan houdende koersdalingen op onze obligatiemarkt. Toenemende ge ruchten over discontoverhogingen West-Duitsland dollar die zijn haussekracht erdoor ziet ondermijnd. Aan de andere kant zal het duide lijk zijn dat in een dergelijk klimaat de aandelenmarkten nauwelijks nog kunnen leven. Die hadden een moeilijke week en op de meeste da gen liep het gros in de vrije wereld flink terug. Alleen Brussel vestigde een nieuw historisch hoogterecord door de vaste stemming voor een paar belangrijke aandelen, maar Frankfurt en Zürich waren flauw en in Amsterdam was de stemming mat. Na vier dagen handel liep de afbrokkeling op de algemene stem- gsindex op tot 1,5 punt. Vooral de lokale marktfondsen moesten flink inleveren omdat daar in de laatste weken juist het meest was gespeculeerd. De lokale index volgens de CBS-peiling verloor zelfs 2,5 punt. Maar ook Wall Street was niet gerust. Deze beurs heeft duidelijk moeite na Labourday z'n draai te vinden. Volgende week, als ook de kosten van levensonder houd over augustus bekend zijn, komt er misschien meer zicht op de toekomst. Deze week was de lijn per saldo opnieuw omlaag gericht, maar nog altijd uit vrees dat de eco nomie meer door oververhitting dan recessie bedreigd wordt. Voor Beursplein 5 is daar een po litiek aftasten bij gekomen. De zwenking in de mogelijke oplossin gen van centrum-rechts, wat sterk de voorkeur in beurskringen heeft, naar centrum-links maakte een on gunstige indruk. Het koerspeil kon zich gisteren dan ook niet herstellen toen bleek dat Bonn geen discon toverhoging wil doorvoeren. Frank furt reageerde daar positief op maar onze beurs bleef omlaag gericht. De saldoverliezen overwogen deze week sterk. De Olies konden enkele guldens aantrekken door een hoge re oliemarkt. Maar Unilever en Phi lips waren lager. Hoogovens moest zelfs 5 procent van de beurswaarde inleveren, wat ook het geval was voor Wessanen, Grasso en de Amro- bank. CKK verloor zelfs 10 procent. Maar er waren ook winnaars zoals Océ van der Grinten en Bols die elk 5 procent in koers konden stijgen. En CSM, die zelfs 10 procent aan trok. De Europese optiebeurs had het aanvankelijk enorm druk met Phi lips die op sommige dagen bijna 40 procent van de totale dagomzet van de beurs voor z'n rekening nam. Na dien nam Koninklijke Olie het voor touw. Hoogovens kwam regelmatig op de tweede plaats. De weekomzet kwam uit op het relatief hoge aantal van 328.000 contracten.. derhandelingstafel te krijgen. De vakorganisaties voor hoger Philips personeel, vrezen dat alle vijfhon derd arbeidsplaatsen bij Philips in Groningen verloren gaan wanneer de directie van Philips en de vak bonden niet snel overeenstemming bereiken over een reorganisatie bij Philips Groningen. De Groeps Ondernemingsraad van Philips Huishoudelijke Appa raten heeft het overleg met de direc tie van Philips over de toekomst van de Philips vestiging in Gronin gen opgeschort. Dat maakte een woordvoerder van de Groeps On- dernemingsraad gisteren bekend tijdens een vergadering van sta kend Philips personeel. Pas wan neer dat probleem over de vër- huizing van de produktie van kof fiezetapparaten van Groningen naar Hoogeveen is opgelost wil de Groeps Ondernemingsraad ver der praten met de directie van Phi lips. In Almelo zal Philips i+e (indus trial electro-acoustical products) de werkzaamheden op het gebied van optische analyse-apparatuur (om de samenstelling van stoffen te analyseren, de apparatuur wordt onder meer gebruikt in de industrie en in laboratoria) op korte termijn beeïndigen. De markt voor dit soort apparatuur krimpt, wat gepaard gaat met een prijsdaling, waardoor winstgevende produktie onmoge lijk wordt, aldus Philips. Door deze maatregel zullen in 1990 in Almelo 45 arbeidsplaatsen komen te verval len. Tot ontslagen zal dat niet lei den. Kamsteeg Auto Lease 071-317436/01720-31102

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7