I DE STERKE LICHTGEWICHT PvdA houdt nog vast aan Democraten Dolman: uitmuntend voorzitter DE NIEUWSTE RETOURFLES VAN SPRITE Thuislozenzorg moet steeds meer weigeren Deetman toch kamervoorzitter Economie en wiskunde moeilijkst bij examen VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 WD-wethouder stemde tegen de wet voor eigen varkensmesterij ZUIDBROEK (GPD) WD-wethouder Gastman van Oosterbroek heeft tegen de wet gehandeld door afgelopen maandag te stemmen voor de uitbreiding van een varkensmesterij waarvan hij mede-eige naar is. Het besluit is inmiddels ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon. De wethouder had als belanghebbende niet mogen stemmen. Het raadsvoorstel werd dankzij de stem van Gastman met zes tegen vijf stemmen goedgekeurd. De wethouder had volgens de gemeentewet van stemming uitgeslo ten moeten worden. Een raadslid mag namelijk niet stemmen over een zaak waar hij persoonlijk voordeel van kan hebben. De bouw- en hinderwetvergunning voor de varkenshouderij waren aangevraagd door de schoonzoon van de wethouder, In de oorspronke lijke versie van het raadsstuk wordt echter de naam van de wethouder als aanvrager opgevoerd. De varkensmesterij zou in een schuur bij de boerderij van Gastman moeten komen. De boerderij moest om die re den worden verbouwd. Tijdens de raadsvergadering is gebleken dat de varkens al in de schuur zitten. De zaak is aangeslingerd door het PSP-raadslid Siersema. Siersema woont in de buurt van de boerderij en zegt als burger bezwaar te heb ben aangetekend tegen de varkensmesterij. Het PSP-raadslid mocht wel stemmen, omdat zij niet direct voordeel heeft. Het raadsvoorstel prijkt mogelijk volgende maand weer op de agenda van de gemeente raad. Eerste ronde over centrum-links DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA blijft vasthouden aan een plaatsje in het kabinet voor D66, zo heeft PvdA-leider Kok gisteren aan informateur Lubbers in een eerste ver kennend gesprek laten weten. Lubbers ontving gisteren naast Kok ook D66-leider Van Mierlo en CDA-onderhande- laar De Vries. De laatste liet nog eens weten D66 er niet bij te willen hebben. UTRECHT (ANP) - Een beperking van de verblijfsduur in de interna ten voor thuislozen is de enige op lossing om nieuwe gevallen te kun nen opvangen. De internaten moe ten nu steeds vaker nee zeggen te gen mensen die onderdak zoeken, zo constateren onderzoekers van Nijmeegse universtiteit. Het is een harde oplossing omdat de internaten voor veel thuislozen de laatste toevlucht zijn. Maar het nemen van géén beslissing is ook een keuze, aldus de onderzoekers. In dat geval wordt namelijk een steeds grotere groep thuislozen vanwege plaatsgebrek uitgesloten. Dat bij de 1600 beschikbare bedden bij de stichting voor Thuislozenzorg en Onderdak steeds minder door stroming plaatsvindt, schrijven de onderzoekers toe aan lacunes in de geestelijke en de maatschappelijke gezondheidszorg. Er zijn bijvoor beeld veel mensen bij die niet (meer) terecht kunnen in psychia trische ziekenhuizen, beschermen de woonvormen of (crisis)opvang- voorzieningen. Van de mensen in de tehuizen is ruim eenderde ouder dan 65 jaar. Zij hebben meer verzorging nodig en bij velen is sprake van een of andere psychische aandoening. Voor jon geren kan het internaat daardoor een zeer onaantrekkelijke verblijf plaats worden. Uitbreiding is hooguit een tijde lijk oplossing, menen de onderzoe kers, omdat zonder fundamentele wijzigingen van het beleid deze plaatsen snel weer zullen dichtslib ben. Ze pleiten wel voor een meer gedifferentieerd en kleinschaliger woonaanbod. Het huidige internaat krijgt vaak teveel het karakter van een pseudo-verzorgingstehuis voor psychiatrische patiënten. kamerlid Mateman was de enige die hem een hand gaf na zijn verkie zing, Deetman De uitverkiezing van Deetman tot kamervoorzitter was tot het laatste moment onzeker. Binnen de Partij van de Arbeid kwam dinsdag een actie op gang om Dolman, die tien jaar voorzitter was, te handhaven. Het CDA meende als grootste partij aanspraak te kunnen maken op de voorzitterszetel. Gróen Links en D66 steunden de kandidatuur van Dolman, maar de WD besloot vlak voor de vergadering Deetman te steunen. Volgens WD-leider Voorhoeve zijn er 'onvoldoende bijzondere om standigheden' om af te wijken van de ongeschreven regel dat de groot ste fractie de voorzitter levert. CDA- woordvoerder De Vries eiste met datzelfde argument de baan op, en prees Deetman als een jongere kan didaat. Groen Links-leidster Bec kers noemde Deetman een misluk te minister die gezag mist. De PvdA wees er tevergeefs op dat de laatste honderd jaar de ka mervoorzitter 44 jaar lang niet af komstig was uit de grootste partij, en dat het deze eeuw nooit is voor gekomen dat een zittend voorzitter niet werd herkozen. Maar al bij de eerste stemming moest Dolman met 68 tegen 75 stemmen voor Deet man wijken. Deetman oogste slechts een dun applausje voor de loftuitingen aan het adres van zijn voorganger. Volgens Kok heeft Lubbers hem gisteren niet gevraagd om D66 te la ten vallen, en voegde daar aan toe dat 'onze argumenten in deze infor matiefase voluit zullen klinken'. Kok noemde de benoeming woens dagmiddag van Lubbers als infor- Nederland:lozen zout koppelen aan waterstand DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vandaag op het ambtelijk vooroverleg voor de ministerscon ferentie van de Rijn-oeverstaten eind november een nieuw voorstel gedaan om de lozing van zout op de Rijn door Franse kalimijnen in de Elzas te beperken. Directe aanlei ding is dat mede door de zoutlozin- gen het natriumgehalte van een deel van het Noordhollands drink water spoedig te hoog zal worden. Vorig jaar zegde de inmiddels de missionaire minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat de Neder landse medewerking aan de tweede fase van het Rijn-zoutverdrag op. In deze fase, waaraan Nederland met 100 miljoen gulden zou bijdragen, zou de zoutinjectie vanuit de Elzas met 40 kilo per seconde terugge bracht worden. De weigering van Smit kwam voort uit het feit dat het opgeslagen zout in 1998 mogelijk alsnog in de Rijn gestort wordt. Het nieuwe voorstel houdt in dat de Fransen met hun .zoutlozing meer rekening houden met de wa terstand. De gemiddelde verminde ring zou dan uitkomen op ongeveer 20 kilo per seconde. De Nederland se bijdrage kan in dat geval beperkt blijven tot circa zestig miljoen.. Aan dit voorstel koppelt Neder land de bereidheid om de lozing van zogeheten zout uitslagwater vanuit de Wieringermeer in het IJsselmeer stop te zetten. Volgens directeur Sprey van het Provinciale Waterbe drijf Noord-Holland maakt het Ne derlandse voorstel over de Franse zoutlozing een goede kans van sla gen. Asielzoekers Nederland beraadt zich nog over het Duitse verzoek om tijdelijk tus sen de 500 en 600 asielzoekers op te nemen, omdat de Duitsers zélf hun handen vol hebben aan de opvang van de duizenden Oostduitsers die het land binnenstromen. Voor de regering in Bonn is het politiek vrij wel onmogelijk om Duitsers uit de DDR zelfs maar tijdelijk in het bui tenland onder te brengen. Door de grote toevloed van asielzoekers dreigt in Nederland echter zelf een tekort aan opvangplaatsen. Olielozing De Vogelbescherming eist via de rechter een kwart miljoen van de Roemeense reder van het schip Borcea. Dat bedrag heeft de Vogel bescherming uitgegeven aan de op vang en verzorging van circa 5000 vogels die het slachtoffer werden van een olielozing door de Borcea vorig jaar januari voor de Zeeuwse en Zuidhollandse kust. De reder weigert tot nu toe om met geld over de brug te komen. Bij de lozing kwamen tienduizenden vogels om het leven. Vrijspraak Het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren een 30-jarige Rotter dammer vrijgesproken van één van de grootste heroïnesmokkels van de laatste jaren. De officier had vier jaar geëist, dezelfde straf waartoe hij eerder door de rechtbank was veroordeeld. De man heeft altijd ontkend en zal schadevergoeding eisen. Daarbij wordt ook meegere kend dat de man, vorig jaar nog tot beste Turkse rijschoolhouder uitge roepen, na een jaar voorarrest zijn bedrijf weer van de grond af moet gaan opbouwen. Toetanchamon Een tot twee jaar cel veroordeelde ex-mede'werker van het Scheve- ningse bedrijf Toetanchamon, dat vorig jaar in het nieuws kwam door aanslagen op de Haagse uitgeverij Sijthoff, heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door vier mede-gedetineerden in de Scheve- ningse gevangenis. De 28-jarige Amsterdammer zou niet goed meer kunnen horen. De man vermoedt dat de mishandeling een wraakactie is van zijn voormalige werkgever, tegen wie hij belastende verklarin- ppn hppft afcrplpcrH mateur 'een verrassende ontwikkeling', zeker gezien het standpunt eerder die dag van Lub bers als CDA-fractieleider dat D66 buiten een centrum-lïnkse combi natie moet blijven. Dat Lubbers de benoeming niettemin heeft aan vaard, geeft volgens Kok 'mis schien ook aan dat Lubbers niet al leen een eigen opvatting had en heeft, maar ook bereid is naar argu menten van anderen te luisteren'. Van Mierlo zei na zijn gesprek dat hij niet met Lubbers heeft gespro ken over de euthanasiekwestie. "Er is geen inhoudelijke discussie ge voerd", aldus Van Mierlo. De deel name van de Democraten aan een centrum-links kabinet was wel on derwerp van gesprek, maar de De mocraat wilde niet zeggen wat de uitkomst daarvan was. Het-CDA handhaaft zijn bezwa ren tegen deelname van D66, aldus CDA-onderhandelaar De Vries na zijn gesprek met Lubbers. Hij be aamde Lubbers' woorden dat het gaat om een moeilijke informatie- opdracht. "Maar de informateur is een optimistisch mens die vele moeilijke opdrachten tot een goed einde heeft gebracht". Voorlopig zullen de onderhandelaars van CDA, PvdA en D66 apart met de in formateur praten, zo schat De Vries De politieke voorlieden prateri vandaag wederom apart met Lub bers. Die is op dit moment bezig met het opstellen van een 'plan van aanpak', waarin staat op welke ma nier en in welke volgorde de ver schillende politieke hangijzers ter sprake gebracht moeten worden. Het gaat daarbij vooral om de zetel verdeling, euthanasie, en het socir aal-economisch beleid. Informateur en gedoodverfde nieuwe premier Lubbers legt als 'gewoon kamerlid' de ambtseed af. Recht voor hem demissionair staatssecretaris Van Rooy en demissionair minister Brinkman. De laatste wordt waarschijn lijk fractievoorzitter. (foto anp) HAAG (GPD/ANP) Demissionair onderwijsminister Deetman (CDA) is gisteren gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. Deetman versloeg in een schriftelijke stem ming met kleine meerderheid de PvdA'er Dolman, die tien jaar voor zitter van de Kamer was. De instal latie van de nieuwe kamerleden werd onderbroken door incidenten rond demonstranten en de cen trum-democraat Janmaat. Het 150ste kamerlid, de liberaal Weisglas, werd apart beëdigd. Zijn herbenoeming tot kamerlid was tot het laatste moment onzeker, omdat hij ondanks zijn vijftiende plaats op de lijst op 6 september bij de verde ling van restzetels buiten de boot was gevallen. Pas toen de liberale kandidaat Van Erp, die volgens het Centraal Stembureau in Weisglas' plaats-in de nieuwe Kamer mocht plaatsnemen, afzag van een voort zetting van zijn kamerlidmaat schap, kon Weisglas worden be noemd. Naast Van Erp, die op de 23ste plaats van de WD-lijst stond, moesten nog 29 WD-kandidaten schrifteliik bevestigen dat ze geen aanspraak wensten te maken op de liberale kamerzetel. De installatie van de kamerleden werd korte tijd onderbroken om de politie de gelegenheid te geven drie demonstranten van de publieke tri bune te verwijderen. Zij schreeuw den leuzen tegen het vasthouden van gevangenen in de islamitische republiek Iran. Scheidend voorzitter Dolman, die de nieuwe kamerleden'installeerde, had het kort daarvoor al aan de stok gekregen met de Centrumdemo craat Janmaat. Die vroeg tijdens de installatie onverwacht het woord. Dolman onderbrak dat met de hard ste klap met de voorzittershamer uit zijn carrière: "Dit is een heilige be zigheid" en even later: "Houd je mond". De partijen in de Tweede Kamer hebben besloten de ex- treem-rechtse Janmaat net als vier jaar geleden volstrekt te negeren. Dat blijkt ook uif zijn plaats: hij zit in een bankje voor hem alleen links achterin de Kamer bij de PvdA- fractie. PvdA'ers met wie hij pro beerde een praatje aan te knopen, negeerden hem volledig. Het CDA- DEN HAAG (ANP) - "Een uitmun tende voorzitter. In mijn 26 jaren als kamerlid is de functie van voorzit ter van de Tweede Kamer nooit be ter bekleed". Lovende woorden aan het adres van dr. Dick Dolman, woensdag uitgesproken door de scheidende WD-parlementariër Theo Joekes. Gisteren verloor Dol man evenwel de race van zijn CDA- concurrent Deetman, die de voor zittershamer na ruim tien jaar van hem overnam. De socialist Dolman nam in 1979 het kamervoorzitterschap over van zijn partijgenoot dr. Anne Vonde ling, die in dat jaar lid werd van het Europees Parlement. In 1986, toen het tweede kabinet-Lubbers aan trad, mocht Dolman aanblijven, hoewel het CDA toen als grootste partij de kamervoorzitter mocht le- De PvdA kreeg het kamervoorzit terschap in 1986 niet geheel van het CDA cadeau. Zij moest daarvoor een prijs betalen die bestond uit een wisseling van een aantal voorzitter schappen van kamercommissies. D.e PvdA leverde vóór '86 als groot ste fractie in de Tweede Kanjer de voorzitters van grote commissies als buitenlandse zaken, economi sche zaken, justitie, onderwijs en wetenschappen, emancipatiebeleid en verkeer en waterstaat. "Het is een leuke baan. Elke dag-wat an ders", zei Dolman in reactie op zijn herverkiezing. De econoom Dick Dolman (54) werd in 1970 kamerlid voor de PvdA. Daarvoor werkte hij op het ministerie van economische zaken (1966-1970) en daarvoor (van 1963 tot 1966) bij het ministerie van soci ale zaken en volksgezondheid. Karakter Dolman toonde zich in de afgelopen tien jaar een kamervoorzitter van bijzonder karakter. In 1986 veroor zaakte hij gefronste wenkbrauwen toen hij zich door het tijdschrift Playboy liet interviewen, "door een blad met foto's van vrouwen zonder kleren", zoals hij het zelf uitlegde. Hij haalde zich de woede van de CD A-fractie op de hals toen hij zich vorig jaar tegen het Eindhovens Dagblad uitliet over de kerk. Hij had "tegen kerken in het algemeen grote bezwaren". "Uit de hele ge schiedenis blijkt dat kerken intole rant zijn". Dat zou de reden zijn - zo werd ge opperd - dat hij tijdens het bezoek van de paus aan Nederland in het voorjaar van 1985 maar liever in het buitenland bleef. In een interview twee jaar later bestreed hij deze sug gestie. "Als ik in Nederland was ge weest toen de paus hier was, had ik een uitnodiging aanvaard. Ik vind hem geen aardige man en ik heb grote bezwaren tegen zijn beleid, maar ik had het niet correct gevon den om niet te gaan", aldus Dolman. Dolman lacht manmoedig zijn opvolger Deetman toe bij de overhandi ging van de voorzittershamer: "Ik geloof niet dat ik ooit buitenzinnig kwaad ben geweest". (foto gpd) werden door Dolman op de kast ge jaagd door zijn herhaalde opmer kingen over de wenselijkheid van een kiesdrempel. De kamervoorzit ter liet meer dan eens blijken dat de batten en besluitvorming vlotter zouden kunnen verlopen als het aantal partijen in de volksvertegen woordiging zou zijn uitgedund. Dolman maakte die opmerkingen steeds als lid van de PvdA-fractie, maar wist daarmee niet te voorko men dat zowel klein links als klein rechts kritiek over hem uitstortten, omdat hij de rol van de kleinere fracties niet serieus genoeg zou ne- Ijskoud Minister heeft Dolman volgens ei gen zeggen nooit willen worden. "Als de Kamer het me toestaat blijf ik liever voorzitter", zei hij vorig jaar. Toch moet Dolman wel met het idee van een ministerschap hebben gespeeld, want hij voegde eraan toe "als ze zouden zeggen, Dolman, voorzitter kan je in elk geval niet blijven maar je kan wel minister worden, ja dan ligt het een slag an ders". In april vorig jaar haalde hij op nieuw de nieuwskolommen toen hij, tijdens een bezoek aan Israël, nogal kritisch naar zijn gastheren uithaalde en ze verweet een "bezet tende mogendheid" te zijn. De VN kan "er niet mee instemmen dat de grenzen van 1967 blijvend geschon den worden en dat de door haar er kende aanspraken van het Pales tijnse volk niet worden gerespec teerd". Ook over de emoties van Dolman is veel geschreven. Variërend van kille woede, ervaren, kundig, ijs koud, tot ijskoude hartstocht. Over terview met Vrij Nederland: "Emo tie, daar moet ik me niet voor scha men, ik moet gewoon even wach ten, diep ademhalen zodra ik die spanning voel aankomen". Dit naar aanleiding van uitingen van de me dia die gewag maakten van de kou de hartstocht van Dolman. "Ik ge loof niet dat ik ooit buitenzinnig kwaad ben geweest. Ik voel wel woede in me trillen in een debat als een tegenstander zich eraf probeert te maken met verkeerde argumen ten. Dan formuleer ik het beste". Corruptie Dolman verraste vriend en vijand van tijd tot tijd met met zijn opmer kelijke uitlatingen in de media. Zo toonde hij zich in april voorstander van een situatie waarin de politieke ambtsdragers afzien van de auto met chauffeur. Een OV-jaarkaart voor deze mensen noemde hij een goede gedachte. Verder vond hij dat de kabinet- ten-Lubbers wel erg lang treuzel den met het indienen van wetsvoor stellen en dat Lubbers zich als mi nister-president teveel met de ka meragenda bemoeide. Aan de ene kant is het misschien een geluk voor Dolman dat hij de nieuwe Kamer niet meer hoeft voor te zitten. Aan de Centrumdemo craat Janmaat had hij namelijk èen grote hekel. In 1986 uitte hij de vuri ge wens dat deze man nooit meer in de kamer terug zou komen. "Kijk, wanneer Janmaat de staatssecreta ris van justitie vroeg of ze goed vindt dat 'dit allemaal zomaar bin nenkomt' zat ik net als de anderen te knarsetanden", aldus Dolman in een interview met Vrij Nederland. "Maar ik grijp alleen in wegens be ledigende woorden, niet wegens laatdunkendheid. Laten we hopen Haf hpf t.nf haf vprlpHpn hphnnrt" ARNHEM (GPD) Economie en wiskunde zijn gezien de percenta ges onvoldoendes op het eindexa men de moeilijkste vakken in het voortgezet onderwijs, zo blijkt uit een overzicht van het Cito. De helft van de mavo-leerlingen, 54 procent van de havo-scholieren en 38 pro cent van de vwo'ers scoorden in mei een onvoldoende voor dit vak. Ook wiskunde blijkt moeilijk. De per centages onvoldoendes zijn 57 voor mavo/lbo, 40 op het havo, en voor het vwó 37 voor wiskunde A en 33 procent voor wiskunde B. Het Cito geeft als de examens zijn opgesteld, ook aan waar de norm ligt voor voldoende-onvoldoende. Als blijkt dat op grond van die norm een te groot aantal kandidaten zou zakken, wordt de norm aangepast. Dat is bij de examens van dit jaar in acht gevallen gebeurd. Onder ande re de examens aardrijkskunde ha vo, geschiedenis havo en geschiede nis vwo bleken te moeilijk. Volgens het Cito is niet te zeggen hoe gerechtvaardigd de normbij stelling is ten opzichte van kandida ten van voorgaande jaren. Het Cito streeft ernaar om voor alle vakken elk jaar vragen te maken van een ge lijke moeilijkheidsgraad. Daarbij tekent het Cito aan dat de bijstellin gen bij latijn vwo, aardrijkskunde havo en bij geschiedenis gerecht vaardigd waren, omdat de examen opgaven moeilijker waren dan die van voorgaande jaren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3