'Djazzdans: meer dan swingen in televisieshow' Dans op komst Kleine theaters klaar voor de start Glenn van der Hoff, artistiek leider Djazzex: PAGINA 30 TjfHEA TERKRANT '89/VO Toen jullie in 1983 begonnen, wilden jullie dat de moderne jazzdans net als alle andere theaterdans serieus genomen zou worden. Was dat dan niet het geval? "Nee, althans in Europa nog niet. In Amerika werden dergelijke po- gingen al sinds mensen als Katheri- ne Dunham en wat later Alvin Ailey ondernomen. Dunham was de eer ste die de jazzdans uit de sfeer van het amusement heeft gehaald en ge probeerd heeft jazzdans op het po dium in de theaters te krijgen. De ei gen waarde van de zwarte mensen moest weer teruggegeven worden aan de jazzdans. Die meerwaarde die zij daarmee aan de jazzdans gaf, die wilde ik ook in Europa. In het begin is dat heel erg hard zoeken. In elk geval wist ik wat ik niet wilde en dat was dansen op het podium laten zien die alleen bedoeld waren om mensen te vermaken en te behagen. Dan krijg je immers het soort show- dansen dat je op de televisie ziet. door Ingrid van Frankenhuijzen Die zijn gericht op de grote massa en de herkenbaarheid. Al zou je dronken voor de tv zitten, dan nog herken je alle elementen heel ge makkelijk. Bij de echte jazzdans zoals ik die voor ogen had, moet je net als bij andere dansvormen, heel intensief kijken om het wel of niet te'kunnen waarderen. Als choreo graaf moet je dus veel verder gaan dan puur behagen. De ideeën en drijfveren achter een dans zijn veel belangrijker voor mij. Pas door de jaren heen ontwikkel je dan een specifieke vorm en stijl voor die ideeën. Aanvankelijk zocht ik daar ^heel impulsief en intuïtief naar maar toch stippelden we voordat we een programma samenstelden ;een bepaalde lijn uit. Als je die een maal had, dan koos je voor een be paalde vorm en stijl bijvoorbeeld een lyrisch stuk of een dramatisch stuk, maar je kon je ook door.de mu ziek laten inspireren". Je werkte heel veel met gastcho- reografen die uit Amerika kwamen. "Ja, omdat ik toen heel veel ver trouwen had in de ontwikkeling van de jazzdans zoals die in Ameri ka was verlopen. Daar lag immers de bron en door gastchoreografen uit te nodigen hoopte ik dat ze met al hun ervaring en kennis weer net iets verder gingen dan ze gewend waren. Dat lukte natuurlijk niet el ke keer, maar soms verraste het re sultaat de choreograaf zelf ook. Warren Spears bijvoorbeeld die ja renlang gedanst heeft bij Alvin Ai ley, heeft bij ons stukken gemaakt die een pure mengvorm tussen mo derne dans en jazzdans zijn gewor den. En choreograaf Leslie Watana- be ging in de choreografie 'Luna' zelfs zo ver met experimenteren dat de jazzelementen bijna helemaal uit de choreografie verdwenen. 'Luna' bleek eigenlijk een puur moderne dans choreografie. De vraag of je iets dan mislukt of gelukt moet noe men binnen die ontwikkelingen, is dan niet zo relevant. Maar het helpt je bij de bepaling van je eigen idee- De programmering van Djazzex is altijd heel veelzijdig geweest. Alle richtingen die de jazzdans rijk is zijn wel aan bod gekomen: van Afri kaanse rituelen en tapdans tot pure swing en zelfs elementen uit de mini mal dance. "Ook dat had te maken met mijn onderzoek naar een specifieke stijl. Eerst zet je op een rijtje wat er alle maal is om later uit die grote ver scheidenheid een eigen richting te destilleren". De oorsprong van de jazzdans ligt in Amerika, de wortels liggen in Afrika. De dansen waren een uiting van de zwarte slaven tegen hun ko loniale onderdrukking en de discri minatie. Zie je daar nog iets van te rug in de huidige jazzdans? "D'r zijn eigenlijk twee antwoor den op die vraag mogelijk. Als je naar het aanbod kykt is er zeker sprake van een verwatering en een verwijdering van de oorsprong. Maar wat ik wil is juist weer terug keren naar die oorsprong: de reden van de jazzdans. Waarom de jazz dans eigenlijk ontstaan is. Als er geen onderdrukking was geweest was er waarschijnlijk ook nooit jazz dans geweest. Als de zwarte men sen uit Afrika naar Amerika zouden zijn overgebracht om daar in alle vrijheid hun eigen land te kunnen kopen en verbouwen, dan zou de Afrikaanse cultuur' in Amerika zich op een heel andere manier ontwik keld hebben. D'r zou wel een meng vorm ontstaan zijn, maar de drijf veer zou anders geweest zijn. Nu is onderdrukking de drijfveer ge weest". Heeft jouw drijfveer te maken met je achtergrond: je bent in Indonesië geboren. "Niet in de eerste plaats omdat het niets te maken heeft met de oor sprong van de jazzdans. Je kunt weliswaar parallellen trekken met soortgelijke gebeurtenissen als on derdrukte mensen die weggerukt worden uit hun eigen cultuur en ge dwongen worden zich in een vreem de omgeving te manifesteren, maar jazzdans blijft een zuiver Afrikaans- Amerikaanse aangelegenheid. Toch, en nou moet ik voorzichtig zijn, is een dergelijk gevoel wel her kenbaar. Zolang je maar weet dat het nooit hetzelfde is. Eén van de handelsmerken van Djazzex is de vermenging van de westerse moderne dans met de jazz dans. Is dat niet raar twee van die uiteenlopende stijlen. De westerse dans probeert de zwaartekracht te overwinnen en de ruimte te verove ren terwijl de jazzdans zich juist heel erg aan de grond hecht en de losse bewegingen van het lichaam zelf belangrijker vindt dan de plaatsing er van in de ruimte. "De moderne dans heeft gezocht naar de essentie van de beweging via het verstand. Heel analytisch. DEN HAAG/LEIDEN In 1982 gaven ze nog een proefvoorstelling op het Oegstgeester Rijnlands Lyceum, anno 1989 geven de dansers van de Modern Jazz Dance Company Djazzex uit Den Haag ook voorstellingen in Canada en op Aruba. Sinds de officiële oprichting in 1983 heeft Djazzex geprobeerd de jazzdans van het etiket amusement en show te verlossen. Jazzdans moest een volwaardige podiumkunst worden. Aan uitzinnige fans heeft het Djazzex nooit ontbroken; aan toeschietelijke subsidiënten des te meer. Menigmaal hebben Marlinda en Glenn van der Hoff, zus en broer en respectievelijk zakelijk en artistiek leider, op het punt gestaan het strijdbijltje er bij neer te gooien. Jazzdans bleef een hardnekkige bijsmaak houden. Aan de vooravond van het nieuwe seizoen staan de financiële zaken er iets beter voor en is de artistieke koers van Djazzex duidelijker dan ooit. Een gesprek met Glenn van der Hoff. De oorsprong van de jazzdans is de directe uiting van een gevoel van zwarte mensen. De reden waarom ik die twee wil verbinden is dat het gevoel en het rationele onderzoek naar beweging voor mij niet los staan van elkaar. Wat ik probeer is de tegenstrijdigheden daarin op te heffen. Een uiterlijk kenmerk van de moderne dans is dat de beweging vooral gebruikt wordt in samen hang met de ruimte. Voor de jazz dans is het heel kenmerkend om ge voel of een idee te uiten in de bewe gingen van het lichaam zélf. Als je die twee elementen combineert dan krijg je een synthese. De dansers bij Djazzex hebben daarom ook klas sieke, moderne en jazzlessen". Jullie huistheater was tot twee jaar geleden het Circustheater in Den Haag. De laatste tijd maken jullie produkties voor kleinere zalen. dat met opzet? "Ja, omdat we daarmee veel meer publiek konden bereiken in plaat sen waar we anders nooit zouden komen. We hebben het nu weer af geschaft omdat de kosten veel te hoog waren". Marlinda van der Hoff, die zich tij dens het gesprek op de achtergrond hield, schiet bij het horen van het woord kosten achter haar computer vandaan: "Geld is altijd een pro bleem geweest omdat we zo mond jesmaat gesubsidieerd werden. We hebben nu wel een positief advies gekregen van de Raad van de Kunst, maar de subsidie is nog steeds niet structureel. Elk jaar is het weer afwachten of we wel of niet geld krijgen. We zijn nu ook wel be zig met kunstsponsoring maar echt ingeburgerd is de sponsoring van podiumkunsten in Nederland nog niet". Maar in 1987 hebben jullie toch in opdracht van de Nederlandse Vere niging voor Wegenbouw een choreo grafie gemaakt. Moest je toen aan bepaalde eisen van de opdrachtge ver voldoen of had je alle artistieke vrijheid? Marlinda: "We hebben ons toen heel erg verdiept in de wegenbouw omdat ze toch wel een speciaal bal let voor hun jubileum wilden heb ben. Er waren absoluut geen restric ties, maar het waren wel tweedui zend mannen, echt alléén maar mannen in driedelig grijs die anders nooit van hun leven naar een dans voorstelling gaan. Niet dat je je ni veau dan verlaagt, maar het is geen produktie die we opnemen in ons repertoire. Siemens heeft twee jaar geleden onze tournee door Hongarije ge sponsord, in ruil voor de medewer king aan een bedrijfsfilmpje. Toch willen we van dit soort hapsnap- sponsoring af, vandaar dat we op het ogenblik bezig zijn met het uit- Glenn van der Hoff: 'Als choreo graaf van jazzdans moetje veel ver der gaan dan puur behagen(foto Wim Dijkman) zetten van een sponsorbeleid met ook hele duidelijke eisen van onze kant". Hoe ziet het programma voaor het komende seizoen eruit? Glenn: "De eerste produktie in de grote zaal gaat 14 oktober in premiè re. Zoals gebruikelijk heb ik het programma weer samengesteld uit dansen van verschillende choreo grafen. Ik maak zelf een nieuw bal let en ik heb een derde deel aan mijn choreografie V-Male gemaakt. Con- ny Jansen (danseres bij Djazzex) en Alida Chase (ex-danseres van het Nederlands Dans Theater en free lance choreografe) nemen de ande re twee voor hun rekening en wat ik er van gezien heb is dat het ballet van Alida heel funky wordt. Hoe mijn eigen balletten er uit gaat zien kan ik in dit statium nog niet zeggen, maar ik heb me laten inspireren door mijn geboorteland Indonesië. Het gaat om de verande ringen van iemand die opgegroeid is in een heel andere cultuur en die zich moet handhaven in een wester se cultuur. De verschillende fases die je doorloopt van het aanpassen en het ontkennen van je eigen cul tuur, het ontdekken wat nou van je zelf is en wat niet, tot het opnieuw waarderen van de cultuur die je ja renlang ontkend hebt, die fases staan centraal. Ik laat me wel inspi reren door allerlei typisch Indonesi sche bewegingen en de muziek, maar het blijft een zeer vrije en per soonlijke interpretatie. De muziek die Albert Veenendaal speciaal ge componeerd heeft is uiteindelijk heel westers, maar wel met een oos terse inspiratie". Het nieuwe programma van Djazzex gaat 14 oktober a.s. in het Haagse Danstheater aan 't Spui in première. Op 16 januari komt Djazzex met dit programma naar de Leidse Schouwburg. DEN HAAG/AMSTERDAM Op het ogenblik is in Den Haag het Holland Dance Festival in volle gang. Het twee jaar geleden opgezette Festival boekte direct een enorm succes een gezien het nieuwe programma zal dat zeker herhaald worden. Naast internationaal befaamde gezelschappen als New York City Ballet (nog op 16 en 17 september), geven minder bekende maar veelbelovende gezelschappen als het wervelende Hubbard Street Dance Company uit Chicago (19 t/m 21 september) acte de présense. Fondation Jean- Pierre Perraelt uit Canada brengt architectonische dans (26 en 27 september) en het Cullberg Ballet uit Kopenhagen brengt een eigenzinnige interpretatie van het bekende Zwanenmeer (29,30 september, 1 oktober). In 1987 oogste dit gezelschap tijdens het Holland Dance Festival veel bijval met een verrassende visie op het ballet Giselle. Muziektheater Het Amsterdamse Muziektheater heeft behalve als vaste speler Het Nationale Ballet, de nodige bui tenlandse gezelschappen te gast. The Tokyo Ballet komt op 10, 11 en 12 november voor de tweede maal naar Amsterdam. Op het programma van het succesvolle Japanse gezelschap staan ballet ten van John Neumeier, Maurice Bejart en Felix Blaska. De Franse choreografe en regis- seuze Maguy Marin is in .Neder land al lang geen onbekende meer. Voor Het Nationale Ballet maakte zij vorig seizoen het zeer lachwekkende Groosland, waarin de dansers in moddervette 'naak te' pakken gehuld gingen. Op 4,5, 6 en 7 januari komt zij met haar ei gen Compagnie om haar onge twijfeld afwijkende visie op de Franse Revolutie te geven. Op 14, 15 en 16 april brengt de Merce Cunningham Dance Com pany een bezoek aan het Muziek theater., Merce Cunningham is in veel opzichten de Andy Warhol van de dans: hij combineerde dans met pop-art en happenings, maar hij maakte in samenwer king met componist John Cage ook de meest experimentele ab stracte dansen. De Finse cultuur wordt gebracht door The Jorma Uotinen Dance Company. Het ballet Kaleva is gebaseerd op het gelijknamige Finse epos waarin leven en daden van de Finse oer held beschreven worden. Op 19, 21 en 22 april.' Danstheater Op 6 september opende Het Ne derlands Dans Theater het Hol land Dance Festival met nieuw werk van Hans van Manen en Philip Taylor en de reprise van Ji- ri Kylians bekende ballet Stam ping Ground. Op 22,23 en 24 sep tember is deze voorstelling in Den Haag nog te zien. In het AT T danstheater, zoals het Dansthe ater aan 't Spui dankfcij de spon sor zal gaan heten. Meer oud werk van Jiri Kylian is te zien in het tweede program ma dat No more play, Silent cries en Sechs Tanze bevat. 19, 20, 21, 26, 27 en 28 oktober. November is een drukke maand voor het gezelschap: Na- cho Duato en Paul Lightfoot ma ken een nieuw ballet voor het der de programma waarin ook Septet Extra van Hans van Manen en het prachtige Innostress van Ohad Naharin te zien zijn. 16, 17, 18, 26 november. Op 23 november gaat het vierde programma in première: nieuw werk van Jiri Kylian naast Hans van Manens Shaker Loops en Raptus van Nacho Duato. 24, 25 november en 6, 7, 8, 9 december. Mocht u in juni Tantzschul van Jiri Kylian gemist hebben: in ja nuari wordt het weer opgevoerd samen met zijn Commedia del- l'arte. 18 tot en met 27 januari. NDT-danser en choreograaf Lionel Hoche maakt voor het Ne derlands Dans Theater 11 nieuw werk in februari. Ook Kylians No maden en een nieuw, nog onbe kend werk van een andere cho reograaf. In maart volgt een ongetwijfeld sterk programma waarin Mats Ek's Antigone wordt gedanst en Ek speciaal iets voor het NDT maakt. Een voorproefje op zijn werk met het Cullberg Ballet kunt u tijdens het Holland Dance Festival nemen. In april Staat Hans van Manen in de schijnwerpers en maakt hij een choreografie. Black Cake en Keep Going gaan in reprise. Na cho Duato en Jiri Kylian tenslotte nemen in mei nieuw werk voor hun rekening. Nat. Ballet Het nationale ballet opent met eer» vertrouwd 'George Balanchi- ne programma; een hommage aan deze meester en vernieuwer van het twintigste eeuwse ballet. Muziektheater 6 tot en met 17 sep tember. In het tweede programma wordt het werk van de vorig jaar overleden choreograaf Frederick Ashton belicht: naast de reprise van Midzomernachtsdroom, de Nederlandse première van Sym phonic Variations. Muziektheater 18 oktober tot en met 5 novem ber; Danstheater aan 't Spui: 7 en 8 november. Rond kerst weer het romanti sche en schitterende ballet The Sleeping Beauty van Marius Peti- pa/Peter Wright. Muziektheater 14 tot en met 29 december. Mocht u het succesvolle Zwa nenmeer van Rudi van Dantzig en Toer van Schayk gemist hebben, op veler verzoek staat deze pro duktie weer op het programma. Muziektheater 12 februari tot en met 4 maart. Danstheater aan 't Spui, Den Haag: 6 en 7 maart. Voor het vijfde programma maakt Rudi van Dantzig een nieuw ballet en gaat Balanchine's choreografie Brahms-Schönberg Kwartet in première. Muziekthe ater 22 maart tot en met 6 april. Den Haag: 9 en 10 mei. In het laatste programma van Het Nationale Ballet staat Mozart centraal. Toer van Schayk maakt een choreografie op het Requiem, van Van Dantzig wordt Symfonie no. 29 in reprise genomen. Muziektheater 15 tot en met 20 juni. Schouwburg De eerste dansvoorstelling in de Leidse Schouwburg is op zater dag 14 oktober: de Rotterdamse Dansgroep brengt een nieuw pro gramma uit. Een kleine week la ter (20 oktober), geeft The Natio nal Thai Dance Troupe acte de présence met een klassiek dans drama-programma uit het voor malige Siam. Russisch* dans, muziek en zang kunt u op 6 no vember zien en horen: het ensem ble Tajikistan treedt op. Vlak voor kerst (20 december) komt In- trodans met enkele premières. Op 16 januari brengt Djazzex een be zoek aan de schouwburg. (Meer over Djazzex elders op deze pagi na). In 1990 tenslotte staan op het programma: Alexandra Radius (3 februari), Shusaku Dormu Dance Theatre (21 februari), Sca- pino Ballet (1 april), Dansgroep Reflex (3 april), een tweede optre den van Introdans (17 mei) en de Rotterdamse Dansgroep (22 mei), Margriet de Jong (16, 17 juni). LEIDEN/ LEIDERDORP/ WASSENAAR Behalve de Leidse Schouwburg en het Parktheater in Alphen aan den Rijn hebben ook de andere en wat kleine theaters in deze contreien hun programmering voor het seizoen 1989-'90 ruimschoots rond. Ze staan dit weekeinde klaar voor de start. Toneel en cabaret moeten als de belangrijkste trekkers fungeren, maar ook muziek speelt in de meeste programmeringen een voorname rol. door PieterC. Rosier Het programma van de Leiderdorp- Muzenhof, evenals vorig jaar tot standgekomen in samenwerking met de Leidse Schouwburg, ver meldt voor het komende seizoen dertig evenementen: vijftien thea tervoorstellingen (voor volwasse nen), zes kindervoorstellingen en zeven concerten alsmede twee ama teurvoorstellingen. Er is weer geko zen voor een programma met een aantal publiekstrekkers en wel om 'de loop naar de Muzenhof er in te krijgen'. De Muzenhof opent het seizoen op 30 september met een optreden van Joke Bruijs ('Helpers wegteer ste ronde'). In oktober zijn er optre dens van Hans Liberg (13 oktober) en Harry Sacksioni (28 oktober). In november is er een recital door de pianist Jan van der Meer en de flui tist Koos Verheul (5 november). Theater To verlei brengt op 10 en 11 november 'De geschiedenis' van een paard'. Peter Faber en Olga Zui- derhoek spelen op 1 december 'Een nacht ijs' en Herman Finkers geeft op 15 december een proefvoorstel ling van zijn nieuwe cabaretpro gramma. De Muzenhof-agenda vermeldt voor januari een pianoconcert door Ernst Stolz (7 januari) en een voor stelling van het duo Hot Neon. Purper Pastiche staat voor 27 janua ri genoteerd. En Opus Variabel, een gezelschap jonge musici, geeft op 4 februari een concert in de Muzen hof. Josine van Dalsum en Paul Röttger spelen op 9 februari 'Huwe- lijksspel' en de.Spaanse danser Cur- ro Velez presenteert op 16 februari zijn Fiësta Flamenca. Het Toon kunstorkest Leiden concerteert op 4 maart in de Muzenhof en de lied jeszanger-entertainer Harrie Jekkers, die ooit de lof op Den Haag bezong, doet dat op 9 maart. André v.d. Heuvel komt op 24 maart met de muzikale komedie 'Onze Kreek'. Dan is er op 6 april een optreden van The Deep River Quartet, dat wordt gevolgd door een voorstelling van het 'meidencabaret' Magnolia. Zan geres Thérèse Steinmetz staat voor 6 mei genoteerd en theaterman Mars Teunisz voor 12 mei. LAK-theater Het LAK-theater in Leiden begint het seizoen 1989-'90 met voorstellin gen van Bram Vermeulen op 15 en 16 september. Een programma dat als titel 'Gezellig' heeft meegekre gen, maar dat over minder gezellige zaken als scheiding, alcohol en kin derverdriet gaat. Een programma van liedjes en korte conferences, waarbij Vermeulen zich zelf bege leid op pian®, accordeon en gitaar. De eerste LAK-kindermiddag wordt 17 september verzorgd door Theater Eldorado, dat 'De koning en de rest' op zal voeren. De poppenspeler Feike Boschma presenteert zijn nieuwe programma 'A romance in many dimensions' op 20 en 21 september in het LAK. De poppen van Boschma zijn geen poppen in de traditionele zin, maar schetsmatig aangegeven gestalten, samengesteld uit doekjes en vor men in allerlei kleuren. Boschma, die in dit programma niet alleen met poppen speelt, maar ook ac teert, stoeit in dit programma met een levensgrote, gedistingeerde da me. Een fatale 'histoire d'amour' is het gevolg. Tijdens een tournee door Grie kenland ontmoette Boschma de to neelregisseur Nikos Armaos, die zo sterk werd aangetrokken door de dramatische kracht van Boschma's creaturen, dat hij de regie van deze produktie op zich nam. De muziek is van Iraklis Paskalides en ademt volgens de programmatoelichting een mediterrane melancholie. Warenar Het cultureel centrum Warenar in Wassenaar is al aan het nieuwe sei zoen begonnen. Het Warenar-pro- gramma vermeldt voor deze maand nog een voorstelling van 'De Ker sentuin' met Pleuni Touw en Hugo Metsers (20 september). De rest van de agenda ziet er als volgt uit: 'Zon dagskinderen' met Johnny Kraay- kamp e.a. (2 oktober), 'Onze Kreek' met André v.d. Heuvel (9 novem ber), 'Beste Maatjes' met Paul de Leeuw 30 november), 'Laat je niet kisten met Joop Doderer e.a. (22 de cember), 'Up on the roof, musical (14 januari). Trio Pim Jacobs (25 ja nuari), 'Cocktailuur' met Mary Dresselhuys (2 februari), Purper Pa stiche (25 februari), 'Separation' met Linda van Dijck en Kees Brus- se (8 maart), Cabaret Luk Wijns (24 maart), The Deep River Quartet (26 april) en Cabaret Magnolia (10 mei). Feike Boschma presenteert deze maand omance in many dimensions'. het LAK zijn programma 'A (foto E. Brizzl)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 30