'Ieder mens is op vrijheid gesteld, ook de koningin' Middeleeuws gekkenhuis op Grieks eiland Meeste kerken namen deel aan conciliair proces Interv VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 Kolonel Spierenburg verlaat veiligheidsdienst Op 'steenworp' afstand van paleis Soest- dijk je afscheidsreceptie houden waar de top van gezagdragend Nederland je de hand komt schudden, dat is niet voor iede re ambtenaar weggelegd bij zijn pensione ring. Maar voor het hoofd van de veilig heidsdienst van het Koninklijk Huis, kolo nel E. Spierenburg uit Baarn, werd afgelo pen maandag in aanwezigheid van prinses Juliana en prins Bernhard een uitzonde ring gemaakt. Achttien jaar lang volgde hij de koninklij ke familie op de voet. In zo'n periode ont wikkelt zich een band. Soms zijn het staats hoofd en de veiligheidsdeskundige het met elkaar grondig oneens over de mate van be scherming. "Conflictsituaties behoren tot de uitzondering", zegt Spierenburg. Een verschil van mening wordt zonodig in een persoonlijk gesprek behandeld. In de on derlinge verhouding is de ambtenaar dan in het nadeel. "De koningin krijgt vaak ge lijk". BAARN De 60-iarige kolonel Spierenburg is nog niet echt beko men van de inspannende afscheids receptie en bijbehorende feestelijk heden. Om drie uur 's nachts lag hij in bed. "Maar zo'n dag maak je maar eens in je leven mee". Een dag waar bij de rollen waren omgedraaid. door Edward de Vries Lentsch De 'vips' (very important per sons) die normaal bescherming ge nieten in de schijnwerpers, kwa men massaal de man uitzwaaien wiens beroep het was om zo (onop vallend mogelijk aanwezig te zijn als lijfwacht. Is het eigenlijk wel een mooi beroep als Spierenburg de be veiliging voor de leden van de ko ninklijke familie zelf "een straf' noemt? "Mooi is niet het juiste woord. Het vak heeft een vage voldoeningsfac tor. Je ziet weinig resultaat. Je bent dankbaar als er weer een dag voor bij is en er niets is gebeurd. Ieder mens heeft zijn vrijheid lief. Ge schaduwd worden door anderen is een inbreuk op de privacy. In de be schermde omgeving van de woon paleizen heeft de koninklijke fami lie een redelijk niveau van vrij heidsbeleving". Overwerk Buiten die muren komt het extra op de bewaking aan. Met de honderd personeelsleden kan de beveili gingsdienst het werk niet aan. "Stu derende prinsen moeten dag en nacht worden bewaakt". Hiermee doelt Spierenburg onder andere op prins Willem Alexander en prins Constantijn die beiden in Leiden studeren. "Dat betekent structureel overwerk met de huidige bezetting. Bij de politie kunnen ze de mensen naar huis sturen en een zaak laten liggen. Wij moeten er bij blijven. De jeugd leeft anders. Mijn dochter gaat ook 's avonds om elf uur de deur uit om met vrienden ergens wat te drinken". Het stelselmatige overwerk van de dienst is volgens Spierenburg niet langer aanvaardbaar. Een uit breiding tot honderdvijftig man acht hij nodig. "Ik geloof ook wel dat er binnen afzienbare tijd oplos singen komen. Op het ministerie is men op de hoogte. De nood is hoog. Er zijn gespannen mensen bij de dienst, die duidelijk tegen de grens aan zitten. Rust hebben ze nodig. Daar komen ze niet aan toe door al dat overwerk. De motivatie is bij zonder goed, maar ook daaraan zijn natuurlijk grenzen". Het blijkt niet makkelijk te zijn om hoog gekwalificeerd beveili gingspersoneel te werven onder de rijkspolitie. Het huidige aantal for matieplaatsen kan niet eens worden gevuld. "Mensen die bij de dienst werken en na verloop van tijd terug willen, zijn in het nadeel bij sollicitaties. Ze zijn te gespecialiseerd in vergelij king met anderen. Een andere fac tor is dat er ook hoge eisen aan kan didaten voor de veiligheidsdienst worden gesteld". "Alles is erop gericht om in te grij pen op dat ene moment dat hopelijk nooit komt". In zijn tijd hebben zich met leden van 'Oranje' nooit direct- levensbedreigende situaties voor gedaan. Ook niet vier jaar geleden toen zich een ernstig incident voor deed, waar Spierenburg niet op wil ingaan. "Ons werk wordt steeds moeilij ker in deze tijd van verharding en agressie in de maatschappij". Spie renburg is het zwaarst op de proef gesteld bij de rumoerige troonswis seling in 1980. Hij noemt het vanwe ge de uitgebreide voorbereidings periode een hoogtepunt in zijn car- "Ik heb toen wel in spanning ge zeten. Onrustige uurtjes, ja. De hor de was tot de Dam opgerukt. Je kon ze horen in het paleis. En ze zijn tot de laatste grens gekomen". Een in gecalculeerde evacuatie van het pa leis hoefde niet te worden uitge voerd. Na lang nadenken zegt Spie renburg dat men destijds niet op het punt heeft gestaan om uit te wijken. "Er was nog voldoende ruimte bij het paleis om weg te komen". Werkslaaf Emotioneel heeft Spierenburg nog een andere herinnering aan de abdi catie. "Ik zal niet gauw het ogenblik vergeten dat Juliana haar besluit aan mij bekend maakte. Dat was Krooriprins Alexander op het Rapenburg. "Studerende prinsen moeten dag en nacht worden bewaakt" een indrukwekkend moment". Spierenburg, die zichzelf een 'werkslaaf noemt, maakte in zijn functie ook bijna alle staatsiebezoe- ken mee sinds 1971. "Achteraf heb ik er wel spijt van dat ik niet eens een paar dagen heb gekoppeld aan de vele voorbereidingsreizen voor staatsiebezoeken". Tijdens het be zoek zelf was er geen tijd om voor toerist te spelen. Het was eigenlijk slopend, je kwam altijd afgedraaid terug. Je moest ieder moment alert zijn". De verstandhouding met buiten landse veiligheidsdiensten is niet altijd makkelijk. "Grote manifesta ties, zoals bijvoorbeeld het bezoek van president Bush, trekken veel andere belangrijke figuren aan die allemaal eigen bewaking hebben. Iedereen vindt zijn eigen 'vip' het belangrijkste. Maar bij paniek we ten de Nederlanders niet wat de Amerikanen gaan doen. Het ontbre ken van de bevelsvoering baart mij zorgen". Ieder land pakt zijn 'security' an ders aan. Wordt de president van de Verenigde Staten ondergeschikt ge maakt aan het veiligheidsbelang, voor de Nederlandse vorstin moet juist zoveel mogelijk vrijheid wor den ingebouwd. "Dat kan in ons land gelukkig ook. Het koningshuis wordt gerespecteerd. Bij het pu bliek is er daarom ongetwijfeld sprake van sociale controle. Dat is onze grootste kracht". Als hij mocht kiezen tussen het bewaken van Bush of Gorbatsjov, dan zou hij de laatstgenoemde ne men. "Beveiliging in een totalitair bestel lijkt gemakkelijker". Alleen het onvoorspelbare gedrag van Gor batsjov tijdens buitenlandse reizen wanneer hij zich plotseling in de menigte begeeft, vindt Spierenburg een 'crime' voor iedere beveili gingsbeambte. Het hoofd van de beveiliging van de leden van de Nederlandse ko ninklijke familie moet in zijn werk altijd schipperen tussen twee ba zen. "Ik moet de politiek verant woordelijke minister 'veilig stellen'. Want als er wat fout gaat wordt hij erop aangesproken. En dan moet er altijd wel een.Barbertje worden ge hangen". Belangen "Ik heb de opdracht van de minister om de veiligheid te verzekeren, maar ik moet ook rekening houden met de wensen van de vorstin. Dat is een afweging van belangen. In dien nodig is er rechtstreeks con tact met de koningin over de plan ning van de beveiliging". "Conflictsituaties behoren tot de uitzondering", zegt Spierenburg. Een verschil van mening wordt zo nodig in een persoonlijk gesprek behandeld. In de onderlinge ver houding is de ambtenaar dan in het nadeel. "De koningin krijgt vaak ge lijk", erkent hij. In het aan hem toegekende ere kruis verbonden aan de Huisorde van Oranje ziet Spierenburg een be loning voor de inzet van alle mede werkers van de beveiligingsdienst. "Het is immers teamwerk". Een persoonlijke blijk van waardering vindt hij minstens zo waardevol. "Zeker als het gemeend is en daar twijfel ik niet aan". Per 1 september is de rijkspolitie man, zoals het officieel heet, met functioneel leeftijdsontslag gegaan. Stilzitten is niet de stijl van Spieren burg. "Ik heb samen met oud-colle ga Knijff een maatschap opgericht. We gaan ons onder meer bezig hou den met advisering over beveiliging van panden en mensen". Daarnaast is binnenkort zijn be noeming als provinciaal voorzitter van het Rode Kruis in Utrecht te verwachten. "Ik krijg ook wat meer tijd voor de sporten die ik graag doe zoals tennis en joggen. Volgend jaar wil ik naar Italië fietsen. Ook meer aandacht aan vrouw en kinderen schenken want die zijn schromelijk te kort geschoten. Dat weet ik heel Nederlandse psychiatrie scliiet te hulp op verzoek consul UTRECHT (GPD) Mannen gekleed in de blauwgrijze gestichtspij of naakt rondlopend. Allemaal dezelfde kortharige kapsels, allemaal dezelfde doelloze blikken. Hangend tegen de muur, hangend in bed, want stoelen en tafels zijn er niét. Dag in dag uit wachtend op het tijd stip van eten, van luchten, van schoongespoten worden met een soort tuinslang, van naar bed gaan. Deze middeleeuwse toestanden troffen Ge rard Vincken en Frenk Peeters drie maanden geleden aan op een afdeling van de psychiatri sche kliniek op het Griekse eiland Leros. Bei den zijn werkzaam bij psycho-meaisch streek- centrum Vijverdal in Maastricht. Ze zijn net af gelost van hun werkzaamheden als 'opbouw werker'. Een nieuwe afgevaardigde van Vijverdal is inmiddels al aan het werk op Leros, vandaag vertrekt een andere van psychiatrisch centrum Zon en Schild in Amersfoort. Bedoeling is op kosten van de Nederlandse inrichtingen verbe teringen aan te brengen in de kliniek op het zon nige en toeristische eiland. Dit op verzoek van de Griekse consul in Rotterdam. Volgens directeur H. Dalewijk van Zon en Schild zijn er sinds de val van minister-presi dent kolonel Papadopoulos in 1973 psychiatri sche patiënten op Leros: daarvóór werden er politieke gevangenen gehouden. Momenteel telt het eiland 6500 bewoners, van wie er 800 werkzaam zijn in de kliniek. De inrichting biedt onderdak aan 1500 patiënten: 900 mannen, 400 vrouwen en 200 kinderen. De omstandigheden van de patiënten zijn niet op alle afdelingen even onmenselijk als op de afdeling waar Peeters en Vincken hebben gewerkt. Directeur Dalewijk van Zon en Schild is dit voorjaar zelf op het eiland geweest. Hij heeft gezien dat de cliënten die leven in de zoge heten socio-woningen (woningen waar patiën ten onder begeleiding een redelijk zelfstandig bestaan kunnen leiden) het niet slecht hebbén. Maar ook zij worden niet echt geholpen, zegt Dalewijk. "Er zijn bijvoorbeeld voor alle mannelijke pa tiënten in de kliniek maar ëén psychiater en vier verpleegkundigen beschikbaar. Voor de rest moeten de zieken het doen met welwillende ex- vissers en ex-timmerlieden die er werken als ondeskundige hulpverleners. Zo was het ten minste toen ik er verbleef'. Verpleegkundige Gerard Vincken vertelt dat de situatie sindsdien wel iets is verbeterd. "Toen Peeters en ik in juni aankwamen op het eiland, waren psychiatrische hulpverleners uit Tessaloniki, waar een goede psychiatrische in richting is, al bezig verbeteringen aan te bren gen. Samen met hen hebben we bij 25 van de 82 de gesloten afdeling St. Georgos zó veel kunnen bereiken dat ze weer reageren op gebeurtenissen. Deze patiënten liepen eerst naakt rond, maar hebben nu weer kleren aan. Kleren die ze zelf mogen uitkiezen, of dat nu een spijkerbroek is met een trui of het scheurhemd van de inrich ting. We hebben ze geleerd met mes en vork te eten in plaats van met de handen. En zich te wassen en te scheren. Ze maken nu zelf hun bed op, en dekken samen de tafel. En ze zitten niet meer de hele dag doelloos te wachten, maar vul len hun tijd met tekenen, wandelen en spelen met de bal". Het is de bedoeling dat de veranderingen die zijn bereikt blijvend van aard zijn en verder worden uitgewerkt. De Griekse minister van volksgezondheid heeft al zijn volledige mede werking toegezegd. Maar volgens Dalewijk van Zon en Schild bieden de'woorden van de minis ter geen garantie dat het hulpverleningsproject wordt voortgezet. De huidige Griekse regering is een tussentijdse, en bij het nieuwe kabinet is het maar afwachten wat er gebeurt. Dalewijk: "Daarom moeten we vóórdat de nieuwe regering aantreedt, rond hebben dat Griekenland een aanvraag indient bij de EG voor hulp voor Leros en andere slechte psychia trische ziekenhuizen in het land. Want dan pas kan deze organisatie ingrijpen: het ligt in de be doeling dat Nederland, Westduitsland, Italië en Ierland hulpverleners-teams sturen". Ruim zeventig procent van de parochies en gemeenten in Ne derland heeft met eigen activi teiten deelgenomen aan het conciliair proces voor gerech tigheid. vrede en behoud van de schepping. Dit blijkt uit een on derzoek dat is uitgevoerd door de Katholieke Universiteit Nijmegen. Drs. H. Bos en drs. B. Schen- nink concluderen uit hun onder zoek dat het kerkelijke bezin ningsproces een succes is, maar wijzen erop dat dit succes in de toekomst zonder extra inzet van de kerken niet verzekerd is. Ze ker als het gaat om de bezinning op het thema behoud van de schepping (milieu), kan de kerke lijke aandacht gemakkelijk ver slappen. Bijna tien procent van de ge meenten en parochies heeft om principiële redenen niet meege daan aar. het proces, of heeft uit angst voor verdeeldheid binnen de eigen gemeenschap van deel name afgezien. Dergelijke rede nen werden relatief vaak aange voerd door hervormde gemeen ten. De deelname aan het concili air proces is met 81 procent in de Gereformeerde Kerken in Neder land het hoogst. In de meeste parochies en ge meenten is deelname van inci dentele aard geweest zo blijkt uit het onderzoek. Veelal is tijdens li turgievieringen of spreekbeurten aandacht besteed aan de thema's van het conciliair proces. Een op de drie deelnemende kerken heeft een werkwijze ontwikkeld die ook voor de toekomst bezin ning op de thema's verzekert. De organisatie van de activitei ten is in de meeste parochies en gemeenten (54 procent) een inter kerkelijke aangelegenheid. Een op de drie kerken vindt dat het conciliair proces de oecumeni sche samenwerking heeft ver sterkt. aldus de onderzoekers. Zij hebben ruim 4500 gemeenten en parochies een vragenformulier gestuurd en kregen er 1460 inge vuld terug. Daarnaast is een re presentatieve steekproef gehou den onder 258 gemeenten en pa rochies. De resultaten van het Nijmeeg se onderzoek zullen morgen wor den gepresenteerd tijdens de eer ste oecumenische Kerkendag. het Nederlandse hoogtepunt van het conciliair proces. Tv-dominees Het gaat snel bergafwaards met de eens zo bloeiende elektroni sche kerken in de Verenigde Sta ten. Een van de belangrijkste tv dominees Oral Roberts moet t deel van zijn operaties staken v gens geldgebrek. Roberts heeft deze week aangekondigd dat hij zijn christelijke ziekenhuis en medische faculteit in Tulsa, in de staat Oklahoma, moet sluiten we gens een schuld van 25 miljoen dollar (54 miljoen gulden). De giften van Roberts' televi siekijkende publiek zijn sterk te ruggelopen. Dat is volgens hem te wijten aan geestelijke scepsis van de kijkers als gevolg van de schandalen waarin een aantal van zijn collega's zijn verwikkeld. De voormalige tv dominee Jim Bakker staat op het ogenblik te recht wegens fraude en belasting ontduiking. Jimmy Swaggart was het vorig jaar verwikkeld in een sexschandaal. Roberts kwam twee jaar gele den zelf in opspraak toen hij zijn televisiepubliek om een miljoen dolar vroeg voor zijn electroni- sche kerk en zijn medische facul teit en ziekenhuis. Als het geld er niet kwam, zei Roberts, zou God hem tot zich roepen, en sloot zich op in een toren waar hij bad voor financiële bijdragen. Dat werd ge zien als een vorm van morele chantage die heeft bijgedragen tot de teruggang van de electroni- sche kerken in Amerika. Raisa Gorbatsjov De overkoepelende contactgroep van joodse vrouwen in Nederland heeft per telegram een dringend beroep op Raisa Gorbatsjov ge daan zich om humanitaire rede nen in te spannen voor de emigra tie van de 77-jarige Irina Voronke- vitsj te Moskou. Omdat ze op de hoogte zou zijn van 'staatsgehei men'. heeft Voronkevitsj. oud hoogleraar plantkunde, geen toe stemming gekregen met haar kin deren naar Israël te emigreren. Haar schoondochter Ina, haar zoon Igor Oespenski en haar meerderjarige kleinzoon Slava mogen na tien jaar wachten het land verlaten. Ina is voorzitter van 'Jewar', de organisatie van echtgenotes van 'refuseniks' (jo den aan wie herhaaldelijk een uit reisvisum is geweigerd). Slava's vrouw en baby wonen reeds in Je ruzalem. Toen Slava in 1987 meerderja rig werd, vroeg hij voor zichzelf een visum aan. Dit werd hem ge weigerd. De familie kon alleen als geheel vertrekken, maar dit zou wegens de 'staatsgeheimen' niet voor 1992 mogelijk zijn. "Alsof die staatsgeheimen erfelijk zijn", aldus drs. A. Geiman-Halff, me dewerkster van het Solidariteits- comité voor de joden in de Sov jetunie. Nu de grootmoeder ach ter moet blijven, kan de familie opeens wel gescheiden worden. Agenda Een cursus over bijbelse kern woorden start maandagavond (om acht uur) in het 'Hooglandse Huys' bij de Hooglandse kerk in Leiden'. De cursus duurt vijf avonden en staat onder leiding van ds. Ad Alblas en Hebraïca Je- annette Noorda. Informatie bij ds. Ablas, tel. 071-892189. In de Leidse Vredeskerk valt zondagavond het gospelproject 'Job' te zien en te beluisteren. Het Petra Gospelkoor brengt daarin het levensverhaal van 'Job de Keizer' ten gehore. Het stuk ging onlangs in première. Aanvang is zeven uur. De 'Vakantie Bijbel Klub' en zondagsschool 'De Graankorrel' in Leiden, uitgaande van de chris telijke gereformeerde kerk en hervormde gemeente, organise ren morgen een startmiddag met als thema 'Kom, kijk en ontdek!'. Kinderen van 4 tot 12 jaar zijn van elf tot twee uur welkom in ge bouw 'Irene' (Drifstraat 49a). Het Jongerenkoor Merenwijk i Leiden verwelkomt e leden van 15 jaar of ouder, tij dens de open repetitieavond op dinsdag 19 september van acht tot tien uur in 'De Regenboog' (Watermolen 1). Informatie bij Ni- colet Jansen, tel. 071-215452. Jon geren van elf tot 15 jaar kunnen zich aanmelden voor 'The Rain bow-singers', een nieuw koor dat iedere dinsdagavond van zeven tot kwart voor acht in 'De Regen boog' repeteert. het gospeltrio 'De Trou badours' treedt zondagavond op in Leiderdorp tijdens een samen komst in wijkgebouw Zijlkwar tier (V.d. Marckstr. 19), die geor ganiseerd is door de Baptistenge meente aldaar. Aanvang zeven Ds. T. Zoutman wordt zon dagmiddag bevestigd in de gere formeerde kerk (Spoorstraat) in Bodegraven door ds. Elderman. Aanvang van de dienst is drie uur. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Breukelen (toezegging) mevr. F. Hemrica kand. Amsterdam, te Veen C. J. van der Plas Zwijnd- recht; aangenomen te Doetin- chem tot geestelijk verzorger van de bejaardentehuizen C. Ziere Gereformeerde Kerken: beroe pen te Katwijk aan Zee drs. W. J. W. Scheltens Haren; aangenomen naar Krimpen aan de Lek (partti me) mevr. drs. J. M. de Valk-Boer- ma kand. Purmerend, naar Oude- mirdum c.a. drs. D. C. Groenen dijk kand. Kampen, naar Rotter dam-I Jsselmonde drs. J. Breder- veld kand. Almelo; beroepbaar stelling drs. J. Brederveld kand. Almelo, drs. D. C. Groenendijk kand. Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Capelle aan den IJssel (wijk Middelwatering) J. J. van Eckeveld Zeist; bedankt voor Aalburg Th. van Stuijvenberg Bij het huwelijk van Beatrix en Claus in 1966 deden zich tal voor. Spierenburg: Alles is erop gericht in te grijpen op dat dat hopelijk nooit komt'. relletjes moment

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2