LVC vernieuwt zich Toch weer concertprogramma K&O Extra aandacht voor hiphop en speedmetal y/-EdJE^.M^s.9.r.g!l 'We hebben in Leiden geheel eigen publiek' Ondanks 'marktvervuiling' Leids muziekleven VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1 Het monotone getimmer, dat weerklinkt in de grote podiumzaal van het Leids Vrije Tijds Centrum, doet denken aan een laat-zomerse acidhouse-party. Het LVC bevindt zich echter midden in een interne verbouwingsfase. Daarom opent het jongerencentrum dit seizoen pas rond half oktober zijn deuren. En al is de indeling van het pand gelijk gebleven, omwonenden zullen plezier hebben van de nieuwe dubbele beglazing. De vloer in de grote zaal zal de honderden modern dance en swing-liefhebbers beter kunnen dragen. Zij kunnen dan terecht in de straks op de oude binnenplaats gesitueerde toilet-blokken. Een broodjesbar en een verlaagd plafond in de caféruimte zullen ongetwijfeld ook hun nut gaan bewijzen. LEIDEN Al deze vernieuwingen doen de herinnering aan leraren en leerlingen, die in een ver verleden hun gang maakten naar het aan de Breestraat gelegen pand, nog meer verbleken. "Want oorspronkelijk was dit een schoolgebouw" weten stafleden Tea van der Meer en Jo- han Andrée. Van der Meer (25) en de even oude Andrée betreuren het dat ze de deuren dit jaar zes weken later dan gewoonlijk moeten openen. "We worden er door onze vaste be zoekers steeds over aangesproken, maar het kon niet anders" zegt An drée, die een jaar bij het LVC werkt en onder meer het cursus- en film programma samenstelt. En Van der Meer, drie jaar aldaar werkzaam en verantwoordelijk voor publiciteit en het popprogramma, vult aan: "Als je gaat verbouwen, moetje het uiteraard in de zomerse maanden doen. Maar omdat dit pand van de gemeente is en je rekening moet houden met de bouwakvakantie kon men pas laat met verbouwen beginnen". Het LVC is, naast studentenvere nigingen en café s, één van de weini ge uitgaansgelegenheden voor jon geren in de Leidse binnenstad. De beginnende of redelijk gearriveer de, plaatselijke of zelfs Amerikaan se popbands waar het LVC de mees te eer mee inlegt, zijn weliswaar in het algemeen in geen enkele hitpa rade te bewonderen, maar genieten door Emiel Fangmann faam bij een kleine schare kenners en aanhangers. Het vorig seizoen begon de orga nisatie verrassend met eveneens laaggeprijsde theatervoorstellin gen. "Gezien de bezoekersaantallen vielen ze enorm in de smaak*, maar toch kunnen we dit komende sei zoen hier helaas niet op dezelfde fre quentie mee doorgaan. We wilden de toegangsprijs laag houden, wat vrijwel onmogelijk is met theater. Er moest dan ook eenentwintig dui zend gulden bij" legt Tea van der Meer uit. Toch zullen we inciden teel wel voorstellingen aanbieden. Als we Kamagurka Herr Seele of Jan Vos met Etna Vesuvia weer kunnen krijgen, laten we dat na tuurlijk niet na". Daarentegen zal de nadruk dit jaar eerder op de popmuziek komen te liggen. Nieuw is de verbinding die door Andrée gelegd is tussen het pop- en cursusprogramma. "Op de donderdagavond gaan we in het zol dercafé vanaf januari ruimte bieden aan echt in het oefenstadium zitten de bands uit Leiden en zeer naaste omgeving. Die kunnen dan hun eer ste podiumervaring opdoen. Een muziekdocent van ons kan zo'n band van te voren één of meer keren begeleiden, alvorens ze dan hun vuurdoop krijgen. Volgens ons zal deze geboden kans in een behoefte voorzien" verklaart Andrée. De vrijdag blijft de vaste swing avond in de grote zaal, terwijl op de zolderétage dan steevast een live- band te horen is. De in het vorig sei zoen opzien barende acidhouse- avonden op de donderdag, keren dit komend jaar terug onder de noemer moderne dansavonden. Dit bete kent volgens Andrée dat het accent weer komt te liggen op de zuivere housemusicde Amerikaanse basis stroming waar de Engelsen een acidvariant aan hebben toege voegd. Bij de acidhouse is het aantal beats per minuut nog verder opge voerd. Maar acid is inmiddels al weer passé. De vaak nog steeds in een adem met acid genoemde hard drug XTC mag in het LVC evenwel zoals alle harddrugs gebruikt noch verhandeld worden, al heeft men het afgelopen seizoen de enkeling die onder invloed van het moderne genotmiddel op de dansvloer stond niet al te hardhandig aangepakt. Hiphop Twee popmuziekstromingen krij gen in het nieuwe seizoen extra aan dacht van het LVC. Johan Andrée wil zijn eigen favoriete hiphop, ont staan in de Newyorkse wijk de Bronx, promoten. "De hiphop is de hele cultuur die rondom de aloude rap is ontstaan. Snelle ritmisch ge sproken tekst, waar eigenlijk, op een drumcomputer en wat draaita- fel-scratch-geluiden na, geen instru ment meer aan te pas komt". Daar om treedt Urban Dance Squad in november op en zou men graag Boogie Down Productions, EPMD en Merlin contracteren. "In tegen stelling tot theaterprodukties wor den popgroepen meestal één of twee maanden van te voren ge boekt, zodat we nog slechts voor een paar groepen zekerheid hebben wat de invulling van ons program ma betreft" zegt Andrée. Zijn colle ga Tea van der Meer geeft de voor keur aan de op het ogenblik zeer po pulaire speedmetal. "Een huwelijk tussen punk en hardrock, tegen heavy metal aan. Gierende gitaren, het LVC-pand, dat wegens interne verbouwing pas half oktober zijn deuren korte nummers" karakteriseert zij de stroming. Minder melodieus is de trashmetal, die het komend sei zoen vertegenwoordigd is met een optreden van de Amerikaanse Buf falo Tom (november) en het even eens uit de Verenigde Staten af komstige ALL (december), al noemt Van der Meer de laatste een verte genwoordiger van de trashcore. De- optredens hebben steeds op za terdagavond plaats. Tröckener Kecks I De openingstijden van het LVC blij ven ongewijzigd. Andere namen, die dit najaar zeker zullen optreden zijn de tegenwoordig vanuit België opererende Blaine L. Reininger (ex- Tuxedomoon) in november en de pretpunker annex Waterpopvedette Wreckless Eric in december. Men kan tevens de Nederlandse bands uit het clubcircuit dit tegemoet zien. Toy Factory uit Lei den, Herman Brood, Claw Boys Claw, De Dijk en Tröckener Kecks. Het spelen in het LVC bevalt deze laatste band zo goed, dat de Amster damse viermansformatie met de grote live-reputatie overweegt zeer binnenkort in het pand aan de Bree straat een live-elpee op te nemen, dan op twee avonden ge speeld moet gaan worden. Maar ook als dit niet mocht doorgaan, pro beert het LVC in the picture te blij ven. "We zitten nog altijd achter Bo Diddley aan" besluiten Andrée en Van der Meer. R.O.: DEN HAAG/LEIDEN - Al bij het slaan van de eerste paal voor het eigen huis van het Residentie Orkest, de Dr. Anton Philipszaal in Den Haag, deden geruchten de ronde dat de totstandkoming van dit gebouw het einde zou beteke nen van het optreden van het or kest in Leiden. Toch treedt het Residentie Orkest nu voor het derde seizoen n^ de voltooiing van de zaal op in de Meesterserie van K&O in de Stadsgehoorzaal. R.O.-woordvoerder F.L.M. van Mierlo legt uit waarom. "Inderdaad past het komen naar Leiden eigenlijk niet in ons beleid, dat er op gericht is ieder een zoveel mogelijk naar onze ei gen nieuwe zaal te krijgen. Wij vinden dat een logische zaak: de zaal is met openbaar vervoer goed bereikbaar, wie met een ei gen auto komt kan die zonder moeite kwijt in de parkeergarage onder het gebouw, en, belang rijkste argument, het orkest is ge wend aan de uitstekende akoes tiek van zijn eigen zaal, waardoor optimale uitvoeringen tot stand kunnen komen. Toch komen we naar Leiden en wel'om twee rede nen: de relatie met Leiden is his torisch zo gegroeid, en we heb ben er een geheel eigen publiek. Gezien de grote belangstelling voor abonnementen en losse ver koop vóórzien we in een duidelij ke behoefte. De zaal is eigenlijk altijd vol tot en met de laatste rij. Het R.O. geeft echter niet veel buitenconcerten meer zoals dat vroeger in het kader van de cul tuurspreiding gebeurde. Men is daar in het algemeen van terug gekomen omdat de zalen vaak beroerd waren en het reizen voor de orkesten verschrikkelijk be lastend was. Wel hebben er tus- I sen het R.O. en andere orkesten uitwisselingen plaats; zo spelen wij in series van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Bra bants Orkest en het Gelders Or kest, die dan op hun beurt weer in onze abonnementenseries ko men spelen. Het Concertgebouw Orkest geeft zes concerten in on ze series, wij overigens niet in die van hun". Hoe is de samenwerking met K &0 en hoe komt de programma samenstelling voor Leiden tot stand? "De samenwerking met K&O is uitstekend, uiterst plezierig. De rol van directeur Tjitte Weber I is in hoofdzaak adviserend. Een aantal factoren speelt een rol bij de samenstelling: wat speelt het R.O. in een bepaalde periode voor repertoire en met welke so listen en dirigenten. Voor Ons ei gen artistiek beleid is onze eigen artistiek directeur, Theo Muller, verantwoordelijk. Een enkele maal zal Weber zelf een bepaalde solist voorstellen, maar in het al gemeen is dé keuze beperkt tot wat het orkest in die periode in Den Haag speelt. Bij zijn keuze speelt hij wel min of meer op sa fe, omdat een volle zaal toch niet onbelangrijk is. LEIDEN De muzikale toekomst van Leiden: hoe lang nog voor een dubbel tje op de eerste rang? Hans Vonk: na ziekte met 'zijn' Residentie Orkest weer terug in de Leidse Stadsgehoorzaal. Centraal in het concertaanbod van K&O staat de Meesterserie in de Stadsgehoorzaal, een serie waar- de belangstelling elk jaar zeer groot is. Het zal de liefhebbers van orkestmuziek verheugen dat ook dit jaar het Residentie Orkest vijf m de acht concerten in deze serie jor zijn rekening neemt. Of dit echter in het seizoen '90-'91 ook nog zo zal zijn is zéér de vraag. Als steeds draait de muzikale toe komst van dit belangrijke onder deel van het Leidse concertleven geld. Deze kwestie is des te nij pender geworden, doordat WVC de zg. uitkoopsommen voor orkesten heeft vastgelegd. Een uitkoopsom het bedrag dat een organisatie moet neerleggen om een orkest, toch altijd nog zo'n 80 a 90 musici tellend, plus dirigent plus alles wat er nog verder bij komt te laten op treden. In de toekomst zal het door deze maatregel van WVC dus niet meer mogelijk zijn om met deze uit koopsommen te 'rommelen'; de tijd is voorbij dat het Residentie Orkest voor een vriendenprijsje in 'de voor tuin van Den Haag' komt spelen. Voortaan zal daar het landelijk gel dende bedrag voor moeten worden neergelegd. Naar verluidt waren de cultuur beheerders in deze stad slechts met moeite, en niet dan nadat zij per soonlijk telefoontjes naar andere gemeenten van vergelijkbare groot te gepleegd hadden, er van te over tuigen dat het gevraagde bedrag niet alleen redelijk is, maar ook al gedurende enige jaren betaald wordt. Om financiële redenen is het Rotterdams Philharmonisch Or kest na het seizoen '87-'88 van het toneel verdwenen. Het komende concertseizoen zit Leiden al weer voor een dubbeltje op de eerste rang, maar wellicht zien we over een jaar posters in de stad: New York heeft het, Parijs heeft het, Wenen heeft het, Leiden heeft het ook: een eigen grote concertzaal. Echter geen orkestconcerten, maar dat dan maar in kleine onleesbare lettertjes. Oppervlakkig gezien is van finan ciële perikelen in het K&O-pro- gramma voor het a.s. concertsei zoen, dat als elkaar een behoorlijke variatie biedt, niet zoveel terug te vinden. Het gevarieerde aanbod van orkestconcerten, recitals, en ka mermuziek in diverse bezettingen, wordt echter in hoofdzaak tot stand gebracht door musici, die zo langza merhand tot de vaste gasten van K &0 behoren. De steeds terugkeren de bekende namen maken wel dui delijk dat ook dit jaar K&O-direc- teur Tuitte Weber weer veel te dan ken heeft aan de goede relaties die hij met diverse musici en ensem bles heeft opgebouwd, waardoor zij voor een vriendenprijsje, d.w.z. in feite ver onder de gangbare honora- optreden. Deze marktvervuiling gaat dus nog steeds door, maar het wel de vraag of deze situatie nog lang kan en mag voortduren. In de Meesterserie komt naast het i Residentie Orkest met vijf concer ten, het Noordhollands Philharmo nisch Orkest o.l.v. Frans Brüggen met een Rameau-Bach-Mozart pro gramma, het Arion ensemble o.l.v. Alexandru Lascae en Nieuw Sinfo- nietta Amsterdam o.l.v. Lev Markiz. De concerten van het Residentie Orkest worden gedirigeerd door Hans Vonk, Peter Gülke, Bruno Weil, Paul Daniel en Ivan Fischer. Als solisten in de Meesterserie zijn gecontracteerd twee groten uit de pianowereld: Rudolf Firkusny en Nikita Magaloff met resp. het piano concert van Schumann en het twee de pianoconcert van Beethoven. Jenny Zacharieva speelt het pia noconcert van Mozart in A K.V. 488, Geoffrey Douglas Madge voert in één programma het eerste en twee de pianoconcert van Liszt uit. Vioolsolisten zijn Vera Beths (Schubert Adagio en Rondo), Isa- belle van Keulen (Mozart concert in D en Augustin Dumay (Vioolcon cert van Medelssohn). Dmitri Fer- schtmann en Godfried Hoogeveen voeren beiden werken voor cello en orkest uit. De Deense clavecinist Keteil Haugsand vertolkt de solopartij in het Concert van Bach no 1 BWV 1052. De populaire Koffieconcerten op zondagmorgen in de Foyer van de Stadsgehoorzaal, in een serie van zes concerten met een zeer lage toe gangsprijs, worden verzorgd door de pianisten Ronald Brautigam en Jenny Zacharieva, de vioolduo's Vera Beths-Stanley Hoogland en Kaoru Kakudo-Herman Uhlhorn, het Haags Hoorntrio en het Haags pianokwartet. Op zes vrijdagavonden is er ka mermuziek in verschillende bezet tingen te beluisteren in de Kapel zaal met het duo Herre Jan Stegen- ga cello en Jacob Bogaert piano, het pianoduo Alexander Warepberg- Herman Uhlhorn, de violist Robert Szreder met begeleiding van Arielle Vernède, een pianorecital door Toos Onderdenwijngaard, het Gu- arneri Trio en de Groupe des Sept met een Frans programma. De piano als solo-instrument treedt dit jaar nadrukkelijk op de voorgrond. De Pianistenserie brengt uit het buitenland Martha Noguera, Steven Mayer en Aquiles Delle Vigne op het podium, en uit eigen land Willem Brons, Ivo Jans sen (in '88 winnaar van de Vrienden krans van het Concertgebouw Or kest), en het duo Wyneke Jordans- Leo van Doeselaar. Alwin Bar speelt romantische pianowerken in een serie van drie concerten, en Martha Noguera is in oktober te ho ren in een Chopin-cyclus van twee avonden. Tevens verzorgt zij het concert op Tweede Kerstdag in de Stadsgehoorzaal. Liefhebbers van oude muziek kunnen in de Kapelzaal het Ensem ble Fontainebleau en het Ensemble Rossignol verwachten; voorts tre den in deze serie Jocelyn Stewart (klavecimbel) en Henk Dekker (for tepiano) op. Aparte vermelding ver dient het recital door de vermaarde luitspeler Toyohiko Satoh. De Vocalistenserie omvat vijf (i.p.v. de in het programma vermel de vier) concerten. Toegevoegd werd een optreden van de jongens sopraan Peter Dijkstra en de bari ton Bouwe Dijkstra. Al geprogram meerd waren Bernard Loonen (te nor), Christa Pfeiler (mezzo-so praan), het ensemble Ottovoci en een musical-programma door leer lingen van Thea Ekker-van der Pas. Voor de liefhebbers van gitaar muziek staan drie concerten gepro grammeerd, door het Nederlands Gitaarduo, het Brabants Gitaarduo en Huib Wilkes, flamenco-gitaar. Onder de naam Divertissements-se- rie is een aantal uiteenlopende con certen ondergebracht met o.a. een programma gewijd aan onbekende werken van Kurt Weil door Paola Tuin, een optreden van het harp- fluit duo Saar Strümphle-Henk Vos, en een recital door de zeer veel belovende jonge Nederlandse cel list Roeland Duijne. Elke donder dagmiddag kan men in de Kapel zaal binnenlopen voor een lunch concert. Ook in Wassenaar, Oegst- geest en Katwijk worden weer con certseries georganiseerd. Evenals vorige jaren neemt K&O deel aan de organisatie van de concertserie Ou de muziek in oudheden in de Taf- fehzaal en aan de concerten van het Bachkoor Holland in de Pieters kerk. Extra concert Nog niet vermeld in het jaarpro gramma van K&O staat het extra concert op 25 oktober in de Stadsge hoorzaal (grote zaal). De eerste prijs winnaar van het in het voorjaar ge houden internationale Franz-Liszt- concours, de 22-jarige Italiaanse pianist Enrico Pace zal daar een re cital geven. Al eerder sleepte Pace prijzen in de wacht: in '87 won hij de eerste prijs in het Yamaha Interna tionale Concours en in het Rach maninoff Internationale concours werd hij derde prijswinnaar. In het door de tv uitgezonden Liszt-con- cours, dat in het Utrechtse Vreden- burg plaats had, toonde hij zich een zeer begaafd en markant pianist, zo dat een grote belangstelling voor dit live optreden in Leiden te verwach ten is. Kerstmis Voor wie nu eens wat anders wil met Kerstmis heeft K&O een ver rassend arrangement uitgedacht, waarin fijnproevers op cultureel en culinair gebied op hun wenken be diend worden. Op tweede kerstdag begint het arrangement met een kersconcert in de Stadsgehoorzaal door de pianiste Martha Noguera, die werken van Chopin zal vertolken. Speciale bussen staan klaar voor het vervoer naar Den Haag waar een kerstmenu geserveerd wordt in res taurant Julien. Hierna volgt een voorstelling in de Koninklijke Schouwburg van het stuk 'Tussen ons' van Ayckbourn door het Natio nale Toneel. Na afloop brengt de bus de deelnemers weer terug naar Leiden.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 29