Kon. Schouwburg parel aan het Voorhout 'Een goed idee krijgt hier de ruimte' Gevelrestauratie symbool van vernieuwing Alphen begint seizoen in nieuw theater j/m HEATERKRANT891'90 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 weer Shakespeare in ruimtelijke opstelling. De Appel zet de Shakespeare-cy- clus voort met 'Antonius Cleo patra'. Eric Schneider en Geert de Jong gaan de titelrollen vertolken. Volgens de programma-informatie zal deze voorstelling worden geën sceneerd op het dek van een im mens schip naar een ontwerp van Tom Schenk. In het daartoe op nieuw aangepaste Appeltheater zit ten de toeschouwers niet zoals bij de Hamlet-enscenering van vorig seizoen aan twee zijden met een speelvlak, maar worden de tribunes meer in overeenstemming gebracht met de vorm van Shakespeares oor spronkelijke Globe-theater, waarbij het publiek het speelvlak aan drie zijden omringde. De verwachtingen zijn hoogge spannen. De Appel heeft in Neder land een unieke reputatie als het gaat om dit soort superprojecten. Met enorm veel inventiviteit en in tensiteit worden deze voorstellin gen gemaakt. Eric Schneider speel de al eerder de rol van Antonius, na melijk in het seizoen 80-81 bij het toenmalige Publiekstheater en re gisseur %Erik Vos ensceneerde 'An tonius Cleopatra' al tweemaal eerder in Amerika. Om deze kostba- 1 re voorstelling, waaraan het gehele ensemble met musici en extra ac teurs zullen meewerken, mogelijk te maken, heeft De Appel een be roep gedaan op rijk en gemeente voor extra steun. Voordat 'Antonius Cleopatra' medio oktober in première gaat, wordt eerst 'Rosencrantz en Guil- denstern zijn dood' van Tom Stop- pard (eind vorig seizoen uitge bracht) nog even doorgespeeld. Nog niet eerder speelde toneel groep De Appel een stuk van Tho mas Bernhard. Daar komt nu veran dering in: eind september gaat 'Plaats van bestemming' onder re gie van Mark Timmer in première. In de tweede helft van het seizoen volgen dan nóg 'Noodlot' naar de gelijknamige roman van Louis Cou perus onder regie van Aram Adri- aanse en 'Prins van Homburg' van Heinrich von Kleist onder regie van de uit Tjechoslowakije afkom stige Jaroslav Chundela. De Appel in Leiden Leidse Schouwburg 12/01 Plaats van bestemming (Bernhard) 24/03 Noodlot (Couperus) 4/04 Prins van Homburg (Von Kleist) Het Nationale Toneel in Leiden Leidse schouwburg 23/12 Shirley Valentine (Russell) 13/01 Tussen ons (Ayckbourne) 14/04 De Kersentuin (Tjechov) LAK-theater 6/10 Een hond begraven (Woud stra) 7/10 Een hond begraven 9/03 Penthesilea (Von Kleist) 27/04 Daad zonder genade (Norén) 28/04 Daad zonder genade Gevarieerd programma Parktheater ALPHEN AAN DEN RIJN - Het programma van het Alphense Parktheater is ondanks de startproblemen redelijk gevarieerd van opzet. 'Echte Mannen' opent op 16 september met Zomer in Rimini. In Cocktailuur vormen Mary Dresselhuys, Ton Lensink, Ramses Shaffy en Marlous Fluitsma voor de buitenwereld een liefdevol ge zinnetje (28 september). De familie krijgt het echter benauwd als zoonlief tijdens het bor reluur aankomt met zijn laatste werk. Het toneelstuk van zijn hand is een zeer getrouwe weergave van hun gezinsleven. Het borrelen, met alle komische verwikkelingen van dien, blijft dan ook niet be perkt tot een uurtje. In Laat je niet kisten (7 oktober) krijgt Joop Doderer te maken met een stel wonderbaarlijke erfenisjagers. Ze hebben niet alleen een zeer scherp oog voor hun eigen belangen, maar proberen ook de concurrentie voortdurend een hak te zetten. In dit blijspel heeft Doderer onder meer Maya Bouma en Diana Dobbelman als tegen spelers. Peter Faber en Olga Zuiderhoek voeren in Eén nacht ijs (30 no vember) een welles-nietes-spelletje op. Hij wil wel een relatie, zij niet. Het geworstel met de vraag of ze naast vrijen nog meer met el kaar kunnen, levert een pittige komedie op. Ook in Antigone's ver sterf blijft toneelgroep Independance ver van de gulden midden weg (20 december). Het weigeren van concessies loopt dan ook uit op oorlog. Pandora brengt op 14 oktober Sometimes without music. Hoewel de titel anders doet vermoeden, maken de dansers wel degelijk ge bruik van muziek tijdens hun optreden. Truus Bronkhorst probeert in haar Homo universalis (14 december) te verbeelden wat dans is. En vooral alles wat dans niet is. Kleinkunst Onder het kopje kleinkunst staat naast het humoristisch duo Waar denburg en De Jong (4 november) ook de groep Flairck (25 novem ber) op het programma. Harry Jekkers kreeg als zanger van het Klein Orkest ooit bekendheid met zijn loflied op Den Haag. Op 21 oktober staat hij in het Parktheater met satirische en vrolijke lied jes en alles wat daar tussenin zit. Hans Dorrestein komt op 11 november naar Alphen met zijn Lie deren van wanhoop en geloof, deel twee. Hoe droef hij het leven ook afschildert, zijn publiek moet er voornamelijk om lachen. Percossa opent op 17 september de serie koffieconcerten met een mengeling van muziekstijlen. Basklarinist Hein Pijnenburg en het Nederlands Marimba Duo zijn wel op een en dezelfde dag (8 okto ber) te beluisteren in het Parktheater, maar geven elk een eigen op treden. Frans van der Tak en Reggy Meyler spelen wel samen en brengen op 19 november een pianorecital met kamermuziek. De Vlaamse groep 't Kliekske brengt op 17 december een op volksmu ziek gëinspireerd repertoire met zo'n dertig verschillende, en veel al zelfgemaakte, instrumenten. Jeugd Het Parktheater brengt voor de jeugd vier voorstellingen. Studio Peer geeft op 30 september zowel 's middags als 's avonds een optre den, waarbij dromen een grote rol spelen. Theater Eldorado pro beert in De Koning en de rest de dood wat minder ver van het bed te laten staan. Deze voorstelling op 19 oktober belooft naast ernst ook de nodige humor. Peter Pan Produkties komt op 28 december met Het verhaal van Karei Kees. Na jarenlang alleen wonen stuit een overdreven nette, maar verder best aardige, jongen op een merk waardig wezentje. En dat zet zijn wereld nogal op zijn kop. Veel en voor elk wat wils. Dat is de programma-opzet van het Alphense Parktheater, dat dit jaar aan zijn eerste volledige seizoen begint. Naast coryfeëen als Mary Dresselhuys en Ton Lensink staan ook minder bekende grootheden op het programma. Toneelgroep Echte Mannen valt de eer te beurt het spits af te bijten in de tot schouwburg omgebouwde school in park Rijnstroom. Op zaterdag 16 september openen die kerels het seizoen met 'Zomer in Rimini'. 'Een intelligent liefdesdrama vol humor' zeggen ze zelf. door Letty Stam ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ie dereen moet hier naar toe kunnen, want we willen absoluut geen elitair theater zijn", vindt Anneke van der Vlis, één van de zes leden van de programmacommissie. "Aan grote namen ontkom je dan ook niet. On bekend maakt nu eenmaal onbe mind. Jammer, want er zitten vaak heel mooie stukken tussen. Eigen lijk zou het zo moeten zijn datje ge woon naar het theater gaat zonder te weten wat er op het' programma staat". De abonnementen op voorstellin gen met Joop Doderer, Mary Dres selhuys en Peter Faber zijn al uit verkocht. "Dat heeft ons al een eer ste boze telefonade opgeleverd", vertelt Van der Vlis grinnikend. "Bij dè abonnementen geldt nu een maal: wie het eerst komt, het eerst maalt". De resterende kaarten, mi nimaal twintig procent, gaan in de losse verkoop. De voorverkoop be gint de twintigste van de maand. Anneke van der Vlis, lid van de programmacommissie: 'Niet alleen dat z wangen stromen'. voorafgaande aan de maand van het optreden. Ondanks het elk-wat-wils-princi- pe, blijft kritiek onvermijdelijk. "Het publiek dat ons voorheen op zocht in het oude Hooftstraatthea- ter vindt dat er te weinig avant-gar- detoneel op het programma staat", vertelt Van der Vlis berustend. "Maar dat publiek komt nog wel aan zijn trekken wanneer het reper toire-toneel op gang komt. Deze groepen zijn vaak op korte termijn te boeken en komen tussen de vaste voorstellingen door. We hebben na tuurlijk ook leuke reacties gehad. Mensen die voorheen een abonne ment in Amsterdam of Den Haag hadden en nu bij ons komen. Dat zegt toch wel iets". Uitverkocht Het programma biedt nog ruimte voor optredens tussendoor. "We konden pas laat beginnen met de programmering. Eerst hadden we de verhuizing van de Hooftstraat naar hier. Toen was er enige tijd on duidelijkheid hoe groot het budget zou zijn. Vele groepen waren tegen die tijd al geboekt. Een Herman Fin kers is bijvoorbeeld voor de eerst komende vier jaar uitverkocht. Vandaar dat we nu met een half pro gramma komen dat tot januari is ge vuld. Die ruimte in het programma biedt aan de andere kant ook voor delen. Zo hebben we onlangs Paul de Leeuw weten te strikken voor een optreden op 24 november". "We willen ook meer aandacht aan dans besteden. Op dit moment staan twee voorstellingen op het programma, omdat het merendeel al was volgeboekt. Om het kort te houden: we willen veel en voor ie dereen wat. Naast een onvervalste tragedie als 'Antigone's versterf, is zo'n voorstelling van Peter Faber en Olga Zuiderhoek echt lachen gebla zen. Het hoeft allemaal niet zo zwaar dat de tranen over je wangen rol len". Parktheater is niet van plan al leen voorstellingen te bieden met bekende namen. "We willen ook een springplankfunctie hebben", zegt Van der Vlis. "Aanstormend ta lent krijgt bij' ons een kans zich te presenteren. Net zoals voorheen al gebeurde in ons oude onderkomen. Een Youp van 't Hek is bijvoorbeeld in het Hooftstraattheater begonnen met anderhalve man en een paarde- kop als publiek. Ook de operette- vereniging uit, zeg Boskoop, kan bij ons een zaal huren. En we willen de eigen theatergroepen, zoals bijvoor beeld het Alphense Per Expres, sti muleren. Je moet het gewoon zo zien dat iedereen met een goed idee de ruimte krijgt in het Parktheater". Film Die diversiteit aan activiteiten weerspiegelt zich niet alleen in het programma. Het Parktheater is multifunctioneel van opzet en heeft meer dan een schouwburg met 244 stoelen. In het voormalige Wilhel- minagebouw is ook het Filmhuis gevestigd, dat op 15 september het seizoen opent met 'Het verhaal van de wind' van Joris Ivens. Tevens hebben een jazzclub, een folkclub en het Literair Café hier hun onderdak. Deelnemers aan de creativiteitscursussen van Expres sie '70 volgen hier niet alleen onder richt, maar weten zich ook verze kerd van expositieruimte. De foyer is tevens galerie en ook de eerste verdieping biedt plaats aan een ten-, toonstellingsruimte. Voor het gebouw is een podium gebouwd voor openluchtvoorstel lingen. "We hopen op goed weer met de Alphense Jaarmarkt op 20 september. De plaatselijke dichters, schrijvers en performers kunnen dan ook daar optreden. Een soort Uitmarkt-idee, maar dan in Alphen. En ik hoop met de bijbehorende ge zelligheid". Wie zich via het Korte Voorhout naar het centrum van Den Haag begeeft, kijkt onwillekeurig naar links. De fraai gerestaureerde gevel van de statige Koninklijke Schouwburg trekt alle aandacht van de voorbijganger. De Haagse cultuurtempel is weer markant aanwezig in het straatbeeld van de Residentie. Misschien heeft dat zelfs wel enige symbolische betekenis. Na de glorie en het verval van de Haagse Comedie streeft immers het Nationale Toneel, het nieuwe huisgezelschap van de schouwburg, naar een prominente plaats in de Nederlandse theaterwereld. Het gezelschap bereidt zich inmiddels voor op zijn tweede seizoen, en hoopt als grootste repcrtoiretoneelgroep in Nederland met nieuw elan de mensen enthousiast te maken voor het moderne en klassieke wereldrepertoire. door Wijnand Zeilstra DEN HAAG - Onder leiding van architect Job Roos is de ernstig ver vuilde gevel van de Koninklijke Schouwburg schoongemaakt en hersteld. Het gebouw heeft een kleurrijke metamorfose ondergaan, waarbij met lichte tintverschillen de architectonische accenten van het gebouw worden aangegeven. Met het restaureren van de gevel en de daken van het voorhuis is de eer- sye fase afgerond in een reeks van herstelwerkzaamheden en verbou wingen die voor de komende jaren op het programma staat. De laatste ingrijpende verbou wing dateert van 1929. In een door Monumentenzorg samengestelde brochure over de huidige restaura tie van de Koninklijke Schouwburg wordt vermeld dat in de geschiede nis van het gebouw - van 1766 tot 1774 verrezen, oorspronkelijk als vleugel van een paleis voor vorst Carel van Nassau Weilburg - telkens met een tussenpoze van zo'n zestig jaar tot een grondige aanpak is be sloten. En telkens is. naast het grootonderhoud, het gebouw aan gepast aan de eisen des tijds voor het functioneren als theater. Op middellange termijn zal met name De fraai gerestaureerde gevel van de Koninklijke Schouwburg aan het Korte Voorhout in Den Haag. het toneelhuis verbeterd moeten worden. Zo is bijvoorbeeld de 'trek kenwand' - voor het halen en laten zakken van decorstukken - voor de moderne theatertechniek te licht geworden en laat de bouwtechni sche staat van de toneeltoren te Volgens Oscar Wibaut, plaatsver vangend directeur van de Konink lijke Schouwburg en als zodanig verantwoordelijk voor programme ring en publiekswerving, hoopt men rond het jaar 2004 het gebouw weer helemaal te hebben aangepast aan de eisen van de tijd. Omstreeks die tijd viert men het tweehonderd jarig bestaan van de schouwburg. In 1802 namelijk kreeg het gebouw zijn uiteindelijk bestemming van schouwburg: op 30 april 1804 had de opening plaats met een opvoering van Voltaire's 'Semiramis'. Ontvangsthal Op korte termijn - fase twee in de reeks verbouwingen - wil men de ontvangsthal verbeteren. In de hui dige staat is volgens Oscar Wibaut de grote voorhal de directie 'een doorn in het oog'. Door de jaren heen zijn er tal van obstakels, hok jes en afgesloten ruimten ontstaan. Men wil een andere sfeer scheppen en een grotere functionaliteit berei ken. Daartoe heeft men de Belgi sche architect Charles Vandenhove, die onder meer betrokken was bij de restauratie van de Koninklijke Muntschouwburg in Brussel, ge vraagd om een plan uit te werken. In hoofdlijnen komen zijn voorstel len neer op het 'schoonvegen' van de huidige hal om aldus een weids heid te verkrijgen. Er dient één gro te heldere ruimte te ontstaan, waar door het afgesloten karakter van de hal wordt opengebroken. De gesloten deuren in het midden van het gebouw bijvoorbeeld zullen worden opengewerkt. Dat levert meer contact op tussen binnen (in de schouwburg) en buiten (aan het Voorhout). Daardoor zal ook de overgang van buiten naar binnen geleidelijker verlopen. De ruimere voorhal dient beter 'leesbaar' te zijn, dat wil zeggen in één oogopslag moet duidelijk zijn, waar wat te vin den is. Bovendien zal de hal door de extra verkregen ruimte beter ge schikt zijn voor uiteenlopende ma nifestaties. De kassa's zullen vol gens de plannen van Charles Van denhove worden ondergebracht in een lichtglazen constructie aan de linkerzijvleugel van het gebouw. Tevens onderzoekt men de moge lijkheden om een liftinstallatie te bouwen. Net als voor'de gevelres tauratie het geval was, worden de kosten van de verbouwing van de voorhal op ongeveer 1,2 miljoen gulden geruimd. Toneeltheater De Koninklijke Schouwburg is vol gens plaatsvervangend directeur Wibaut een 'toneeltheater': voor zo'n zestig a zeventig procent be staat de programmering uit toneel voorstellingen. Op de eerste plaats is er de vaste bespeler. Het Nationa le Toneel neemt als 'huisgezel schap' tweederde van de voorstel lingen voor zijn rekening. Dat stelt specifieke eisen aan de bespeling. Alleen al voor repetities en dergelij ke is de schouwburg ongeveer 25 dagen per seizoen gesloten. Naast de produkties van het Nationale To neel beoogt men een representatief beeld te geven van kwalitatief hoog waardig repertoiretoneel zoals dat elders in Nederland wordt gemaakt. Daarmee zit men uit oogpunt van bezoekersaantallen in de moeilijke hoek. De publieke belangstelling voor dit soort toneel is nu eenmaal beperkt. In de programmering maakt men dan ook een selectie uit het aanbod van vrije produkties voor een breder publiek. Men kiest de 'krenten uit de pap' en program meert die in kortlopende series van drie a vier avonden. Bewust wordt ook voor meer 'en tertainment' gekozen. Jasperina de Jong, Toon Hermans en kleinere musicals als 'Sweet Charity' bij voorbeeld haalt de Koninklijke Schouwburg naar Den Haag. Ten slotte ligt het in de bedoeling om de komende jaren meer aan jeugdthea ter en aan buitenlandse voorstellin gen te gaan doen. Wat dat laatste be treft gaat de aandacht van de Ko ninklijke Schouwburg - alleen al om historische redenen - vooral uit naar Franstalig theater: het komen de seizoen brengt de eerbiedwaar dige Comédie Frangaise de 'Mi santhrope' van Molière, en er is in de categorie van goede vrije pro dukties 'Une Absence' van de Fran se schrijfster Loleh Bellon te zien. Nat. Toneel Komend seizoen brengt het Natio nale Toneel vijf grote produkties in de Koninklijke Schouwburg uit. Onder regie van artistiek leider Hans Croiset is dezer dagen 'De tijd en het vertrek' van de Duitse schrij ver Botho Strauss in première ge gaan. De tweede produktie is even eens een toneelstuk van een heden daags auteur: 'Tussen ons' van de uiterst produktieve Engelse Schrij ver Alan Ayckbourn, die de afgelo pen een indrukwekkend aantal scherpzinnige komedies heeft ge schreven. De overige drie grote pro dukties zijn echte klassiekers te noemen: 'Professor Bernhardi' van Arthur Schnitzler, 'De Kersentuin' van Anton Tsjechov en -in de regie van Franz Marijnen - 'Macbeth' van William Shakespeare. Naast de grote-zaalprodukties brengt het Nationale Toneel drie kleine-zaalvoorstellingen uit: 'Daad zonder genade' van Lars Norén, 'Penthesilea' van Heinrich von Kleist en 'Een hond begraven' van auteur/regisseur Karst Woudstra. Tenslotte zijn er nog drie reprises te zien. Anne-Wil Blankers speelt haar schitterende solo-voorstelling 'Shirley Valentine' door. 'Hebriana' van Lars Norén is ook weer op het repertoire genomen. Een prachtig voorbeeld van het soort repertoire- theater van hoog niveau, waar het Nationale Toneel naar streeft. Het is een indrukwekkende voorstelling in een topbezetting. De persreacties naar aanleiding van Molières 'Bour geois Gentilhomme' in de regie van Leonard Frank waren niet alle on verdeeld gunstig. Desondanks is tot een reprise besloten van deze rigou reus bewerkte klassieker. De Appel Over verbouwingen gesproken: De Appel heeft vorig jaar in het eigen Appeltheater ingrijpende wijzigin gen aangebracht. Het gebouw is aan één zijde uitgebroken', waardoor het theater in breedte is vergroot. Dat betekent meer speelruimte voor de acteurs, meer stoelen voor het pu bliek. De verbouwde Appelpassage, de entree van het theater, kreeg een overkapping en is als garderobe in gericht. Voor de Appelmedewer kers zijn eveneens een aantal voor zieningen aangebracht. De moge lijkheden van de vernieuwde thea terzaal heeft artistiek leider Erik Vos al aan het begin van het vorig seizoen uitgeprobeerd in zijn regie van de 'Hamlet'. Die lijn wordt het komend seizoen doorgetrokken:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 28