HEATERKRANT '89IVO Jack Reenders (toneelmeester) Elvire Wagener (secretaresse) Come Bennekers (cassière) Tiny Nieuwenburg (onderhoud) Willem 1' Ecluse (hoofdsuppoost) Cor Bakker (theatertechnicus) Luce van Leeuv en (publiciteit) =3 BIJLAGE VAN HET LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD samenstelling: Pieter C. Rosier, Saskia Stoelinga •en Cees van Hoore. vormgeving Ed Petit. Hoeveel mensen moet ik inzet ten? Welke apparatuur is er no dig? Per week maakt Jack Reen ders die de technische eindver antwoording draagt een indeling. Hij kijkt wie waar nodig is. De schouwburg heeft drie techni sche mensen in vaste dienst. De rest bestaat uit oproepkrachten. Het gezelschap dat komt, bepaalt hoeveel mankracht er moet wor- "den ingezet. Elke week is het weer druk rekenen, want het komt vaak genoeg voor dat de di recteur een extra voorstelling in last. "Dan zijn altijd de vaste men sen de klos". Als toneelmeester Reenders om 20.15 uur het sein geeft dat het doek open mag, heeft hij er al een dagtaak opzitten. De brandwacht zit op dat moment in de coulissen, het brandscherm staat vrij, em mertje water staat klaar en de to neeltechnische voorzieningen verkeren in een veilige staat. Het decor is onder zijn bezielende lei ding opgebouwd en de toneel vloer is smetvrij. De artiesten kunnen hun gang gaan. De zaak is onder controle. Hoewel dit ongeregelde leven Reenders van tijd tot tijd op breekt, zou hij toch niet anders willen. "Een gevarieerder be staan kun je niet bedenken. Elke dag is anders. De ene dag werk je met Paul van Vliet en de andere dag zie je hoe Joop Doderer uit zijn rol wordt gespeeld en de dag erna bemerk je 's morgens om acht uur dat je al 24 uur op je po ten staat voor 'Sophisticated la- dies'. Schitterend toch?" Dag en nacht werken met zo'n klein team, dat is toch onmense lijk? "Eigenlijk wel". Reenders zegt het aarzelend. "We hebben moeite om onze klachten te venti leren, omdat we zo goed met el kaar kunnen opschieten. We zijn allemaal afhankelijk van elkaar. van hoog tot laag. Nee, werkelijk de schouwburg heeft een schitte rend team. Toch moet ook ik con stateren dat er een duidelijke on derbezetting is. De vakanties worden korter en het seizoen lan ger en drukker. Dit jaar is het op passen geblazen. De theatermoe heid mag ons niet te vroeg over vallen". "Wat mij zo bevalt in de Leidse Schouwburg is dat de sfeer er niet hiërarchisch is. Dat werkt inspi rerend. Je gaat als vanzelf veel meer doen dan waarvoor je bent aangenomen. Als een goede voor stelling weinig bezoekers krijgt, trekken we ons dat persoonlijk aan. Dan zeggen we 's morgens bij de koffie: wat heeft het pu bliek toch weer ongelijk gehad. Als we zoiets voelen aankomen, stellen we alles in het werk om het te voorkomen. We nodigen een aantal mensen uit. Kom naar die voorstelling, vanavond zijn jullie onze gast". Officieel werkt Elvire Wagener bij de schouwburg als secretares se. Maar 'duvelstoejaagster' is een betere typering voor wat ze doet. Ze is nu bijvoorbeeld ook betrok ken bij de totstandkoming van Maijol Flore's one-womanshow, die geregisseerd wordt door Frans Boelen en in de Leidse Schouwburg in première gaat. El vire heeft een voltooide studie ge schiedenis achter de rug, maar het theatervak begint haar steeds meer te trekken. "Veel voorstel lingen zie ik zelf. Ik heb uiteinde lijk vaak de contacten moeten leggen met de impresariaten. Dan zitten we met z'n allen gezellig in Baignoire D, Frans Boelen met zijn pepermuntjes en Hans Kagie met zijn krakende zakje pinda's. Er worden hier aan mij geen hoge intellectuele eisen gesteld, maar ik krijg steeds meer interessante dingen te doen. Wie weet wat er nog allemaal van zal gaan wor den. We hebben een succesvol, maar ook wel treurig, seizoen ach ter de rug. Toen Frans Boelen op eens ziek werd, was het voor mij niet de directeur die dat over- Elvire Wagenerduvelstoe jaagster. 'Gezellig met zijn allen in Badkuip D'. (fotoLoek kwam, maar echt Frans. Dat die kamer ineens leeg stond, was zo droevig. Maar gelukkig gaat het nu weer goed met hem". Interieur van de Leidse Schouwburg, waar het straks weer een volle bak zal zijn. LEIDEN De Leidse Schouwburg staat aan de vooravond van een nieuw seizoen. Een beetje bijzonder seizoen, want het kleine theater aan de Oude Vest bestaat in 1990 285 jaar. Een seizoen dat in kwantitatief opzicht in elk geval al een succes kan worden genoemd. Twaalf premières zijn geboekt en 35.000 plaatsen, op abonnement, verkocht. De losse kaartverkoop zal dit laatste cijfer nog aanzienlijk moeten opvoeren. Een opmerkelijk resultaat, dat voornamelijk te danken is aan het beleid van directeur Frans Boelen en adjunct-directeur Hans Kagie. Maar niet zij alleen hebben veel werk moeten verzetten om dit succes binnen te kunnen halen. Vandaar op deze pagina behalve een overzicht van de voorstellingen een reeks portretjes van trouwe schouwburgmedewerkers, die allen op hun manier het gezicht van de Leidse 'Bonbonnière' mee helpen bepalen. De Leidse Schouwburg gaat er prat op tot het tweede premièretheater van ons land te zijn uitgegroeid. Er zullen niet minder dan veertien premières in huis worden gehaald. Daartoe behoren 'Huwelijksspel' van Albee met Josine van Dalsum en Paul Röttger, het Broadway-stuk 'Een nacht ijs' ('Frankie and Johnny') met Olga Zuiderhoek en Peter Faber, de one-womanshows van Karin Bloemen en Marjol Flore, de nieuwe cabaretprogramma's van Purper en Paul de Leeuw en de muzikale komedie 'Onze Kreek' van Kitty Janssen en André van den Heuvel. Voorts zijn in Leiden de Nederlandse premières te verwachten van 'Voorjaarsontwaken' (De Tijd) en 'Kees de Jongen' (Mechels Theater). Muziek schouwburg. Het muziekaanbod varieert van twee concerten door het Goede Doel (16 maart) tot een optreden van het Amsterdams Saxofoonkwartet (19 december). Opvallende muziektheaterprodukties zijn Verdi's opera 'II Trovatore' door de Compagnia d'Opera Italiana (28 februari) en Rossini's 'Barbier van Sevilla' door Opera Forum (17 september). De Hoofdstad Operette komt met een feest in driekwartsmaat: 'Eine nacht in Venedig' (6 en 7 april). De flamenco-gitarist Paco Pena is voor 9 februari gecontracteerd. Als extra's zijn inmiddels door de schouwburgdirectie geboekt een nachtconcert van de Argentijnse tangokoning Astor Piazolla op 14 oktober en een optreden van de succesvolle zanggroep Montezuma's Revenge op 18 mei. Wat het cabaret betreft, zijn er optredens te verwachten van o.a. Brigitte Kaandorp met 'Kouwe drukte' (27 t/m 30 september), Jos Brink met 'Er wordt gestrooid' (24 t/m 28 oktober), Paul van Vliet met 'Een gat in de lucht' (1 en 2 november), Paul de Leeuw met 'Beste Maatjes' (12 t/m 14 december) en Hans Liberg met •Chanel no 4711 (25 t/m 27 januari). Gecontracteerd zijn verder Tineke Schouten (2 t/m 4 december), Seth Gaaikema (7 en 8 december), Karin Bloemen (15 december), Martine Bijl (1 t/m 3 maart), Robert Paul (20 maart) en Herman Finkers (6 t/m 9 juni). Wie het Jaarjournaal van de schouwburg doorbladert merkt meteen dat het aantal te presenteren musicals groot is. Er staan voor dit seizoen niet minder dan zes musical-produkties geprogrammeerd met als 'klapper' het theaterspektakel 'Cabaret' met Willem Nijholt en Lia Dorana (van 21 tot en met 25 november). Trouwens, op 18 november heeft in de schouwburg in Leiden de première plaats van de musical 'Geboren Vrienden' (in Engeland bekend onder de titel n Broek) 'Blood Brothers') met o.a. Nelleke Burg en Hans de Booy. Ook de bekende musicals 'A night at the Cotton Club' (met Madeline Bell) en 'Sweet Charity' (met Simone Kleinsma) zullen, resp. op 6 en 7 oktober en op 4,5 en 6 januari, in hetzelfde theater te zien zijn. Toneel Er is in de schouwburg naast een reeks dansvoorstellingen uiteraard ook toneel te zien. Zo komt de Hollandse Comedie terug met The Mousetrap' (29 en 30 november) en geeft hetzelfde gezelschap later in het seizoen twee voorstellingen van een andere 'klassieker', t.w. 'Tien kleine negertjes' (20 en 21 januari). Mary Dresselhuys en Ton Lensink staan in 'Het Cocktailuur' (3 en 4 november) Ellen Vogel en Henny Orri in 'Eeuwige jeugd' (23 en 24 januari). Het duo Joop Doderer en Hans Boskamp komt met het blijspel 'Laat je niet kisten' (10 en 11 oktober alsmede op 29 januari). Ina van Faassen, Henk van Ulsen en Frans Vorstman komen met 'Patstelling' ook in het rijtje vai vrije produkties voor (12 oktober). Dan zijn er nog Monique v.d. Ven en Thorn Hoffman, die met anderen de tragi-komedie 'Hartzeer' zullen spelen (17 en 19 februari). Pleuni Touw en Hugo Metsers voeren de na-oorlogse klassieker 'Wie is er bang voor Virginia Woolf?' op (6 maart) en Johnny Kraaykamp staat samen met Simone Rooskens en Pieter Lutz in het blijspel 'Zondagskinderen' (7 en 8 maart). Ook zijn er in de Leidse Schouwburg weer voorstellingen van de gesubsidieerde gezelschappen zoals het Nationale Toneel, Toneelgroep Amsterdam, De Appel en Zuidelijk Toneel. De in het Jaarjournaal aangekondigde voorstellingen van La pat, 'Groot Herenleed', 'Dubbel Zes' en 'De perfecte illusie' kunnen niet doorgaan. Corrie Bennekers, mensen gaan een avond uit en dan zetten ze meestal niet hun begrafenisgezicht op', (foto iienu Bouwman) "Ik ben hier al sinds 1967 in dienst. Eerst maakte ik hier schoon, maar toen kwamen ze in eens met deze baan. In het begin was het wel even moeilijk, maar het wende gauw. Je werkt nu met computers, maar toen waren er nog die zogenaamde Boongo's, die plattegronden van het theater. Wat? Nee, het komt niet vaak voor dat je slecht gehumeurde mensen aan de kassa krijgt. Ze gaan een avond uit en dan zetten ze meestal niet hun begrafenisge zicht op. Wel zijn er soms lastige portretten bij. Dan zet je er bij voorbeeld twee naast elkaar van wie je denkt dat ze dat wel leuk vinden. En dan zeggen ze: we wil len apart zitten, we zijn geen Sia mese tweeling. Maar ik ga graag naar mijn werk. Met de suppoos ten kun je altijd lol hebben. Soms zijn er ook minder leuke dingen: dan moetje mensen aan een aspi rientje helpen omdat ze hoofdpijn hebben gekregen. Of ze dat heb ben gekregen van de voorstel ling Ha, ha. Nou, dat weet ik niet. Maar ik heb een EHBO-cursus moeten doen, dus als er wat ge beurt kan ik altijd eerste hulp bie den. Als er weinig publiek komt, denk ik wel eens: wat moet dat worden, arme artiesten. Maar meestal is het hier stampvol. Het publiek van vroeger was toch wel veel stijver. Met operettes en zo zie je nog wel dat de dames in het lang komen en de heren in jac quet. Dan kan ik de parfums in de kassa ruiken. Ja, sinds 1967 werk ik hier al. Dat is een heel leven. Ik ben een beetje een meubelstuk geworden". Willem l'Ecluse, hoofdsuppoost:"1 veel uren". Nog nooit heeft hij een vervalst schouwburgkaartje aangetroffen. En er zijn er toch al heel wat door zijn handen gedaan. Zo'n 200 keer per jaar ("Het wordt steeds meer") staat hij om half acht in vol ornaat voor de deur naar de foyer en zaal van de schouwburg om de plaatsen te controleren. Het schouwburgpubliek is over het algemeen netjes en be schaafd, vindt hij. Overdag staat Willem 1' Ecluse zijn mannetje bij de meetkundige dienst van de gemeente. Als hij thuiskomt tegen vijven, eet hij rustig, verkleedt zich en vertrekt naar de Oude Vest. "Het is een ri tueel voor mij. In de vakëntietijd denk ik vaak: hè zeven uur, de buis staat aan, mijn vrouw is lief en gezellig, waarom verlang ik naar die schouwburg? Ja, waar om? Omdat we hier een enorm goede ploeg hebben, iedereen heeft verantwoordelijkheidsge voel. En er is sfeer en dat maakt het werken er alleen maar leuker op. Zelfs als ik er geen geld voor zou krijgen, ging ik toch". Achter dat strenge gezicht, zit dus een bevlogen mens? "Denk niet dat ik bezeten ben van toneel, ballet of iets dergelijks. Oh nee, het is een straf voor mij om een voorstelling uit te zitten, hoewel ik alle artiesten respecteer. Ik kom zuiver voor het Werk en daar hoort ook bij dat je voorkomend moet zijn voor de mensen die hier optreden". Willem 1' Ecluse schreeuwt niet tegen lastige gasten onder het pu- oor mij zitten er in een etmaal heel (foto Wim Dijkman) bliek, want die zitten er af err toe heus wel tussen. "In een oude schouwburg ga je rustig te werk. Ik heb ook geen behoefte aan een slinger in de Oude Vest. Studen ten-, schooltoneel, Jules Deelder dat levert nog weieens wat luid ruchtig publiek op. Die haal ik er tussenuit om af te koelen. Dat is meestal zo'n schók voor ze, dat het daarna wel weer goed komt". Hij lacht fijntjes. Volgens 'insi ders' houdt hij er zijn eigen me thoden op na. Laatkomers worden vriende lijk ontvangen, maar kunnen lang niet altijd de zaal worden inge loodst. "Onder een applaus van André van Duin kun je wel enig risico nemen, staat er een serieus stuk op de planken dan zal er moeten worden gewacht tot de pauze aanbreekt". Tijdens de voorstellingen drentelt hij rond, houdt alles goed in de gaten, speelt voor brandwacht en ver leent waar nodig is hand- en span diensten. Een bezoeker die zijn portemonnee vergeten is, maar toch een kopje koffie wil, kan van hem een tientje lenen. De rente kan worden omgezet in een slaa tje, een mars of gebakje. "Dat zijn cadeautjes die mij om wat voor reden dan ook weieens worden aangeboden". De helft van de avonden zoekt 1' Ecluse tegen twaalven de sponde op. De andere dagen wordt het ruim na twaalven. In januari doe hij dit werk 25 jaar. "Voor mij zit ten er in een etmaal heel veel "Mijn taak is het om de pers te be naderen. Ik stuur ze de program ma's en zorg dat ik van de optre dende groepen foto's beschik baar heb voor recensies. Ook be kijk ik waar de affiches in de stad moeten komen te hangen. Dat is nog best een uitkienerij. Daar heb ik zo mijn eigen filosofietje over. In een echte doorzakkerskroeg moet je natuurlijk geen affiche ophangen voor een of ander kin dertheater, dat heeft weinig ef fect. Daarnaast probeer ik zoveel mogelijk dingen in het theater op te vangen. Als er bijvoorbeeld een tentoonstelling is, zoals laatst met Wim Kan, vertel ik de mensen het een en ander. En 's avonds, als de voorstelling begint, kijk ik altijd of er geen deuren meer in de zaal zijn blijven openstaan. Dat is heel storend voor de artiesten". "Eigenlijk heb ik een heel re presentatieve taak. Daarom kan ik hier natuurlijk niet met een lang gezicht gaan .rondlopen. Daarvoor is overigens ook geen aanleiding, want ik heb het hier prima naar mijn zin en hoop maar dat ik hier kan blijven. Ik ben blij dat Frans Boelen weer terug is, want h(j is toch wel de grote inspi rator. Hij geeft ons een grote vrij- heid en dat werkt. Je gaat mee denken, je verantwoordelijk voe len voor de schouwburg. Dan maak je bijvoorbeeld niet van die saaie consumptiebonnen bij een première, maar leuke, verzorgde kaartjes. Je kunt wel zeggen, drank is drank, maar zo'n kaartje geeft toch wat meer grandeur aan een première, vind ik. Ach, ik hou van rommelen, in de creatieve zin van het woord dan. Zo ben ik be gonnen met het maken van gas tenboeken. Daarin kunnen de op tredende artiesten na een voor stelling een woordje schrijven. Toon Hermans heeft er trouwens vooraf wat in getekend. Dat is niet zo gek, want,meestal zijn ze na een voorstelling helemaal leeg, de artiesten. Nu lijkt het allemaal niet zo belangrijk, maar later kan het soms een aardig inzicht geven in de theatercultuur van onze stad. Doodzonde dat ze dat vroe ger niet gedaan hebben. Ja, als het kan, kijk ik zelf zoveel moge lijk naar de voorstellingen. 'De dood van een handelsreiziger' heeft veel indruk op me gemaakt. Daar hou je een goed soort droe vigheid aan over. Je leeft mee in zo'n stuk. Ja, soms voel ik dat dit gebouw is geladen met emoties". Luce van Leeuwen, medewerkster publiciteit:"In een echte doorzak kerskroeg moet je natuurlijk geen affiche ophangen voor kinderthea ter". (fotoh van de schouwburg staat. Samen met een collega trekt ze zes of ze ven dagen per week ("Als er zon dags een voorstelling is, gaan we niet naar de kerk") ten strijde te gen het vuilnis dat artiesten en publiek achterlaten. "Ach, snoeppapiertjes vind ik niet zo erg. Nee, waar ik me over kan opwinden zijn de uitgetrapte sigarettepeuken en de kauwgom die aan tafels en stoelen wordt vastgeplakt. Als we zoiets aan treffen roepen we hard: doen ze thuis zeker ook?" Het is volgens haar haast een ondoenlijke klus om tussen ne gen en twaalf uur alle vertrekken van de oude schouwburg brand schoon te krijgen. "Onze uren zijn niet meegegroeid. Het aantal pre mières is drastisch toegenomen evenals het aantal bezoekers. Dat betekent gewoon meer vuilig heid. Na een première is er bij voorbeeld altijd een hapje en een drankje in de bovenzaal. Er blij ven steeds meer mensen nazitten in de foyer. Voor de toiletten staan ze langdurig in de rij. Bui tenlandse groepen, die ook veel meer optreden in de Leidse schouwburg, hebben de gewoon te hun eigen catering mee te ne men. Kleedkamers veranderen zo in keukenpaleizen. Voor ons is dat allemaal meer schoonmaak werk, maar niemand houdt er re kening mee dat wij dat karwei in slechts drie uur moeten klaren". Zo kan het gebeuren dat er da gelijks ruimten worden achterge laten die naar het oordeel van Ti ny Nieuwenhuis niet echt schoon zijn. "Helaas", zegt ze gelaten "vuil is hardnekkig". 'Hoe staat het decor in het licht?' Met deze zin zegt Cor Bakker al les over zijn werkzaamheden in de schouwburg. Hij is een toneel technicus in de ruimste zin van het woord. Tot zijn takenpakket behoren het maken van een licht plan en het opbouwen van het de cor. "Aan de grootte van de vrachtwagen weet je meestal wel wat de bedoeling is. Hoewel het soms ook erg verradelijk is om daar opaf te gaan. Kleine vracht wagens kunnen erg veel stukjes bevatten". Een theatertechnicus heeft geen werktijden. Cor Bakker gaat naar huis als het karwei is ge klaard. 's Ochtends om tien uur is hij paraat om samen met het ge zelschap te overleggen hoe ze de dag zullen indelen en wat er spe cifiek van hem wordt verlangd. Een theatertechnicus werkt nauw samen met de inspeciënt, belichter en toneelmeester. Als alles er staat en de generale repe titie is geweest, is er soms tijd voor een maaltje thuis. Maar meestal wordt het een snackje tussen de bedrijven door, want om zeven uur 's avonds begint het circus weer en dat is pas afgelo pen als de vrachtwagen ingepakt klaar staat. Het is daarom ook niet verwonderlijk dat: "Mamma, is pappa er? Nee kind, die werkt in de schouwburg", een gevleugel de uitspraak is geworden bij de familie Bakker. De/belichting is een vak apart. "Elke lamp wordt met de hand gesteld. Aan de hand van dat lichtplan wordt een computer programma gemaakt. Als dan via de koptelefoon 'attentie' klinkt voor een andere lichtstand hoeft Theatertechnicus Cor Bakker: "Mamma, is pappa er? Nee kind, die werkt in de schouw burg'. (foto Wim Dijkman) er alleen maar een druk op de knop te worden gegeven. Het kan weieens voorkomen dat - ik noem maar een naam - Laurens van Rooyen om zeven uur iets ander bedenkt en wij tijdens de voor stelling direct moeten handelen. Ja, dat pikken we, dat is theater". Chocolade, chips, zuurtjes, kauw gom, pepermunt. De verpakkin gen van deze snoeperijen en soms ook het kleffe snoepgoed zelf worden na elke voorstelling tus sen en onder de rode pluchen stoelen aangetroffen. Tiny Nieu wenburg is de eerste die 's mor gens om negen uur op de stoep Tiny Nieuwenhuis: "Vuil is hardnekkig (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 27