'Wij stoten goede balletten af' Lachen bij New York City Ballet Carel Birnie over 30 jaar NDT: KIJK-UIT 15E KUNST- EN ANTIEKBEURS ROTTERDAM VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 KUNST PAGINA 23 De sterren van het New ruimte. Holland Dance festival. Het New York City Ballet, programma 2 met drie choreografie- en van George Balanchine: Divertimento no. 15 (WA. Mozart); Apollo (Igor Stravins ky) en Capriccio for piano and orchestra (Igor Stravinsky). Van Jerome Robbins The Concert (F. Chopin). Residentie Orkest o.l.v. Hugo Fiorato. Gezien op 14 septem ber in het A T T danstheater in Den Haag, alwaar nog tot en met 17 september. DEN HAAG - Viel het eerste op treden van het New York City ballet in het Holland Dance Festi val. eergisteren, nogal tegen, gis teravond dansten de dansers de sterren van de hemel. Driedubbe le pirouettes en sprongen werden met het grootste gemak en bezie ling uitgevoerd. In het tweede programma zaten drie balletten van George Balan chine (1904-1983), de choreograaf die het NYCB opzette en het we reldfaam bezórgde. Divertimento no. 15 uit 1956 op de gelijknamige muziek van Mozart, is een bijna lyrische ode aan de schoonheid en de elegantie van de dans. Met name de dames krijgen alle kans hun techniek en gratie in vijf so lo's tentoon te spreiden. Veder licht bewegen ze door de ruimte en vertalen ze de muziek in hun dans zoals alleen Balanchine dat kon. Jammer is wel dat de muzi kale begeleiding van het Residen tie orkest aan de trage kant was, al blijf je genieten van de lange be nen en sierlijke armen. 'Apollo' uit 1928 is een van de oudste en bekendste choreogra fieën van Balanchine en het heeft dan ook in tegenstelling tot zijn meeste werk. een heus verhaal uit te beelden. 'Apollo' zorgde des tijds bij Serge Diaghilev's Ballets Russes voor een sensatie door de acrobatische en grillige dansvor men die niet bepaald gebruikelij ke waren in het klassieke ballet. Met 'Apollo' werd het neo-klas- sieke ballet geboren. Apollo, be speler van de lier, wordt omringd en ingefluisterd door de drie mu- t: vederlicht bewegen ze door de zes Terpsichore, Polyhymnia en Calliope die hij uiteindelijk als een paardenspan temt. Dan kan hij van mens tot god worden. Dit ballet heeft de tand des tijds glansrijk doorstaan omdat het het verhaaltje ontstijgt. Capriccio for piano and or chestra uit 1967, dat net als 'Apo- lo' gezet is op de muziek van Ba- lanchine's vriend en geestver want Igor Stravinsky, is een bal let in de serie kaleidoscopische meesterwerken. Het corps de bal let in felrode pakken, waaiert als vanouds uiteen in een knap lij nenspel en de vele synchrone be wegingen zijn om van te smullen. De sfeer heeft af en toe iets weg van een ballroomhal, maar ook de humor ontbreekt niet als een dan seres door vier dansers in allerlei posities gemanoeuvreerd wordt. Maar klapstuk van de avond is Jerome Roobbins' ballet The Concert uit 1956. Als een van de twee huidige artistiek leiders van het NYCB, heeft hij zijn bekend heid bij het grote publiek te dan ken aan zijn Broadway Musicals als The West Side Story en zijn theatrale werk als regisseur. The ater en dans vervlecht Robbins in The Concert op een komische ma nier. Een pianist (Jerry Zimmer man) komt nadrukkelijk op voor het Chopin concert. Hij veegt de stoffige piano af en al snel komen er allerlei theatrale typetjes op klapstoelen naar hem luisteren. De student, het dartele meisje, de kenau, de oude dametjes en het te lang getrouwde stel met jaloerse vrouw en knipogende man, blij ken allemaal op een verkeerde plaats te zitten. De commotie loopt uit op chaos, niemand die nog luistert en de oude bok lust tot ergernis van zijn vrouw nog wel een groen blaadje. In die scène daarop wordt het vormenspel van Balanchine ge parodieerd. De danseressen uit het corps vallen uit de rij, struike len en vergissen zich voortdurend in hun bewegingen, en aan de mannen die tillen als verhuizers heb je ook niet veel. Onder de pa rodieën op het ballet, heb ik bete re gezien (Eduard Locke bijvoor beeld), maar het blijft ook bij deze Robbins klassieker lachen gebla zen. En als contrast met de serieu ze schoonheid van Balanchine. is het een mooi tweede programma geworden. INGRID VAN FRANKENHUYZEN DEN HAAG - Een toevallige be zoeker die Carel Birnie in zijn werk kamer in het Danstheater treft, zal niet vermoeden dat deze man al sinds jaar en dag zaken doet met ve le binnen- en buitenlandse theater directeuren en impresario's. Door z'n fragiele bouw, z'n kleine postuur en het wat warrig ogende voorko men heeft hij niets van het prototy pe zakelijk leider. Diezelfde een voud kenmerkt zijn kamer: geen te ken in de ruimte geeft aan dat hier iemand zetelt die de financiële zorg draagt voor een gezelschap waar honderdvijfentwintig mensen wer ken, en waar jaarlijks miljoenen omgaan. Of het zou de stenen kop moeten zijn die Birnie verbeeldt. Maar die staat zo onopvallend met z'n blik naar buiten voor het raam opgesteld, dat een toevallige bezoe ker over dit geschenk van beeld houwer Frits Stapel heen zal kijken. Het is duidelijk: Birnie houdt niet van poespas en franje waar het niet noodzakelijk is: 'Niets moet aflei den van dat waar het om gaat: de dans'. door Gerdie Snellers Het opmerkelijke is dat Birnie vroeger niet zo'n affiniteit met dans had. Hij studeerde medicijnen in Utrecht, om net als z'n vader huis arts te worden en in zijn vrije tijd or ganiseerde hij klassieke concerten met het Studenten Koor Orkest. Pas toen de positie van huisarts naar zijn idee minder interessant werd ('in plaats van een wijze die midden in de familie stond werd je een soort pillendraaier die alleen maar mocht doorverwijzen') be sloot hij om al zijn tijd in de muziek organisatie te steken. Dertig jaar geleden gaf het Nederlands Dans Theater (NDT) zijn eerste officiële voorstelling in Utrecht. Mede-oprichter en zakelijk leider Carel Birnie is in die periode een belangrijk man voor het dansgezelschap gebleken. Zonder Birnie zou het NDT wellicht nooit zijn opgericht en waarschijnlijk niet zo snel zijn uitgegroeid tot het wereldberoemde gezelschap dat het nu is. In elk geval zou het niet in het bezit zijn gekomen van de grote behuizing aan het Haagse Spui, die sinds kort moet worden aangeduid als het AT&T Danstheater. Dat dit 'spookje' toch waarheid is geworden, is voornamelijk te danken aan het doorzettingsvermogen van Birnie. Deze week, tijdens de opening van de nieuwe studio's die in de parkeerkelder van het danstheater zijn gebouwd, heeft Birnie de Prijs van de Kritiek uitgereikt gekregen: een bescheiden blijk van erkenning van de Kring van Nederlandse Theatercritici. Opera "Toen ik ter voorbereiding van een grote Bachcyclus een maand in Keulen was, bezocht ik voor het eerst de opera. Daar is het gebeurd, wat ik zag vond ik fantas tisch: beweging, muziek, klank en kleur alles bij elkaar! Vol enthou siasme heb ik toen in 1951 de Utrechtse Opera opgericht, waar mee we drie jaar lang het hele land bespeelden. Daar heb ik gemerkt datje alles in eigen hand moet heb ben wil je goed kunnen werken. Ik kon met de opera geen eigen plan ning ontwikkelen. Dat was funest. De technici moesten 's nachts wer ken omdat er overdag andere pro dukties in de schouwburg stonden. Zo waren ze overspannen voordat de première plaatsvond. Door die ervaring is het idee voor een eigen theater geboren". Toen het operagezelschap voor het derde seizoen geen subsidie kreeg trok Birnie zich terug: "Ik kon geen garanties geven dat we af spraken zouden nakomen omdat'ik geen mensen in vaste dienst had. Ik was van mening dat ik genoeg had aangetoond wat er met het operage zelschap mogelijk was, maar dat werd door de staat niet gehono reerd. Wel door.de gemeente". In het najaar van 1953 werd het gezelschap geliquideerd en ging Ca rel Birnie werken als administra teur bij het Nederlands Ballet (voor loper van het Nationale Ballet). Birnie: "Nu denk ik, het is wel goed dat ik bij de dans terecht geko men ben, want wat mij boeit is het steeds weer nieuwe produkties ma ken en dat is bij opera ondenkbaar. Het is schitterend om een nieuwe Mozart te produceren, maar het is een reproduktie. En zo'n produktie als De Materie kan maar eens in de twee jaar worden gemaakt. Het NDT brengt twaalf produkties per jaar uit. Het punt is dat theater zich altijd moet blijven ontwikkelen. Wij heb ben liever een mislukte nieuwe voorstelling dan dat we gaan teren op oude successen. Laat iedereen maar op z'n bek gaan, dat is een be langrijk proces in de ontwikkeling en morgen is er weer een dag". Ziek Begin mei kreeg Birnie een hersen infarct. "Daardoor heb ik opnieuw moeten leren praten." Het is ver bluffend om te constateren hoe snel het herstel is gegaan. Dat wil zeg stand van de zaken te nemen. "Als ik terugkijk heb ik te veel een be roep gedaan op m'n body. Eerst heb ik vijfentwintig jaar lang, vanaf de oprichting het Nederlands Dans Theater tot vijf jaar geleden, zware migraine gehad; toen twee jaar gele den, net voor de opening van het nieuwe theater, een hartinfarct, en nu een infarct in m'n hersenen. Ik heb met het bestuur afgesproken dat ik tot m'n zeventigste hier werk, dat wil zeggen nog vijf jaar, dus ik moet voorzichtig zijn". Riskant Voorzichtigheid is nu net iets dat niet bij hem lijkt te passen. De ge schiedenis van het Dans Theater, die hij voor een belangrijk deel heeft bepaald, wordt juist geken merkt door riskante ondernemin gen. Om te beginnen al de oprich ting zelf: de zestien dansers die on der leiding van Birnie en artistiek leider Ben Harkarvy destijds deser teerden bij het Nederlandse Ballet van Sonia Gaskell, vertrokken uit onvrede en wisten niet veel meer over hun toekomst dan dat ze sa men het keurcorps van het Neder landse ballet vormden, maar als ge zelschap de sympathie van pers en publiek moesten zie: voorstelling dan teren op oude gen: officieel zit Birnie nog in de ziektewet, maar z'n werk be schouwt hij als een onderdeel van de revalidatie. Een voorbeeld van iemand die leeft voor z'n werk. Toch is er, zo zegt hij, naast het NDT nog een ander gezelschap dat hem dier baar is: z'n vrouw, vijf zonen, vijf schoondochters en acht kleinkinde ren, die verspreid over binnen- en buitenland wonen. Toen hij nog herstelde van zijn ziekte, kreeg Birnie te horen dat de voor dit najaar geplande toernee door Zuidamerika is afgelast. Door politieke verschuivingen zijn de theaters waar het gezelschap zou moeten staan gesloten. Een finan ciële strop van vele tienduizenden guldens. Een kleine ramp, omdat het verdiende geld was bedoeld om een deel van de bouw van de nieu we studio's te finaeren. Ramp niet: Birnie heeft besloten meer «i- Er wordt regelmatig kritiek geuit op het feit dat het NDT in Nederland alleen nog in de grote nieuwe thea ters in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag optreedt en niet meer daarbuiten. Die kritiek wijst Birnie van de hand: "De voorbereidingen voor een toernee naar de provincie zijn gelijk als die voor een reis naar het buitenland. Wij willen best naar Groningen, als de financiële voor waarden goed zijn geregeld. Boven dien is het podium van de meeste schouwburgen te klein voor de gro te groep. Daardoor zouden de bal letten sterk worden vervormd".' "We reizen wel met het NDT II door het land, die spelen niet met orkest en hebben veertien dansers in plaats van tweeëndertig. Het NDT II Keeft een zodanig program ma dat ze goed staat in de kleinere zalen, maar veel schouwburgdirec teuren halen voor de jongerengroep hun neus op. Dat is absolute onzin. En de schouwburgdirecteuren die het gevoel hebben afgescheept te worden moeten hun schouwburg maar verbouwen. De praktijk is in middels dat de werkelijk geïnteres seerden wel naar Den Haag ko- "Stephan Felsenthal (hoofd cul turele zaken bij de NOS) vond dat wij de plicht hebben om voor de Ne derlandse tv op te treden. Ik heb tien jaar geleden gezegd: ik werk niet meer met Nederlandse zendge machtigden omdat zij niets betalen. Dat kun je commercieel noemen, je kunt ook zeggen: we wegen het ëën tegen het andere af. De buitenland se omroepen waarmee wij samen werken hebben een goed distribu tiesysteem, waardoor de afzet gega randeerd is. Op die manier hebben we optimaal profijt van het geld dat er in is gestoken. En uiteindelijk ha» len de balletten de Nederlandse te levisie toch wel. Zo is de 'Keur van Kylians', die deze zomer door de NOS werd uitgezonden, door de NOS van een buitenlandse produ cent aangekocht. Binnenkort wordt er in samenwerking met de Zweed se en Duitse tv een televisiebewer king gemaakt van Tantzschul, het laatste en duurste ballet van Jiri Ky- lian. De NOS zou in eerste instantie participeren, maar heeft op het laatste moment afgehaakt. Maar het is eerder voorgekomen dat ze het ballet in een later stadium dan toch aankopen." Op de vraag of zijn zakelijke be leid ooit tot botsingen met de artis tiek leiders hebben geleid ant woordt Birnie diplomatiek: "De re latie tussen een zakelijk en artistiek leider is er één die is gebaseerd op een klassieke tegenstelling. Er geldt hier één onuitgesproken regel, waarover niet wordt gediscussi eerd: als één van de partners iets niet wil, ook al behoort dat niet tot zijn directe verantwoordelijkheid, dan lullen we er niet met elkaar over. Kijk, er zijn twee figuren van groot artistiek belang voor het ge zelschap: Hans van Manen (van het begin tot 1970 en nu weer vanaf 1988 aan het gezelschap verbonden) en Jiri Kylian (als gast vanaf'72 by het Nederlands Dans Theater en als ar tistiek leider vanaf'75) en het is een kwestie van respect om goed met hen samen te werken. Dat geldt om gekeerd ook. Als dat de basis is zijn er geen problemen. En één ding staat vast: het produkt zal altijd on aangetast blijven. Als er ooit drie auto's van een Japanse firma op het podium staan, zal dat puur uit artis tieke noodzaak zijn. Produceren is ons gezamenlijke streven: wij stoten goede balletten af, geven die aan andere gezelschap pen overal ter wereld, om zelf nieuw werk te kunnen maken. Wist je dat op dit moment één ballet van Jiri Kylian, Symfonie in D, bij veertig verschillende gezelschappen op het programma staat. Zo zijn er honder den balletten in roulatie bij een tien- tal groepen." in de Doelen 28 SEPTEMBER T/M 2 OKTOBER 1989 De Leidse theatergroep Imperium brengt volgende week opnieuw bel stuk Een bruid in de morgenvan Hugo Claus. (foto Bon Kien) Exposities Leiden Koninklijk Penningkabinet - Rapenburg 28. dubbelexpositie. 'Revolutionair geld. Frank rijk en Europa' t/m 21/1 '90 en 'Schepen met geld', tot 1/10; di. za. 10-17 uur, zon- en feestd. 13-17 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steen straat. 'Afghanistan, een nieuw begin', t/m 29/10; di t/m za 10-17 uur, zo 14-17 uur. 't Huys Benee Nieuwe Rijn 3, permanente tentoonstelling van werk Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. en zo. van 12-16 uur. Het Achterhuis - Nieuwe Rijn 38, permanen te expositie; Vijf eeuwen mode in miniatuur, di. t/m za. 10-16 uur. Signaal. Studio voor vormgeving - Groenesteeg 10, ontwerpers en vormge vers tonen diverse ontwerpen, tevens pre sentatiemappen. do. 12-21 uur. vr. 12-18 Stichting Beeld en Grafiek - Stationsweg 243. werk van Feng, Erik-Jan Kuiper en Cees van den Oever, nadere informatie tel: 146024. Sociëteit Qumtus - Korte Mare 34, tentoon stelling van leden van Quintus m de vorm van schilderij, druk. foto. tekening of beeld. Galerie 'Time is Art' - Nieuwstraat 10. Ursula Dierks met aquarellen, i/m 29/9. wo; do. vr. za. zo, van 14-18 uur en na tel. afspraak 146475. Atelier Jeanmarie Mersman - Oude Rijn 89. Frank Borst. Robin Akkerman en Jean Ma ne Mersmans. verschillende technieken, el- Lak Galerie - Cieveringapfaats 1. tentoon stelling 'Life Imprints' van Lieve Prins, t/m 6/10; ma t/m za 10-22 uur. zo 14-17 uur. Timmerman Timmerman - Botermarkt 9. Heide Westheide met aquarellen, tot 17/9. di t/m za van 10-18.30 uur. do avond tot 21.30 uur. Hooglandse kerk - Middelweg. Johan Chr. Grabijn. aquarellist van kerkinterieurs, stadsgezichten en landschappen, t/m 16/9. ma 13-15 uur. di t/m vr 11.00 -15.30 uur, za 11-16 uur Holiday Inn - Haagse Schouwweg. schilde rijen van Garda van der Ham-van der Kroft. t/m eind sept. Ars Studio - Pieterskerkgracht 9. werk van docenten van Ars. t/m 30/9; ma t/m do 19- 21.30 uur'en za en zo 13-16 uur. Galerie Fenix - Botermarkt 26, Peter Dul- laart: houtskool- krijttekeningen, gemengde technieken, schilderijen en zwart-wit foto grafie. t/m 1/10; Stadsgehoorzaal - Breestraat, reizende ga lerie met tentoonstelling: 'Van Goghjes zit ten er niet tussen', za 16/9, van 10-16 uur. Stichting Galerie De Grote Beer - Rem- brandtstraat 27, Israëlische kunstenares Nitza Flantz, schHderijen 'Lichaamsverkla ringen', van 16/9 t/m 16/10; ma t/m vr 10-15 uur. za en zo 12-15 uur. Fotogalerie 'De Kleine Klup' - Nieuwe Rijn 1 werk van Avi Holtzman: 'Vision transfor med', t/m 12/10; ma t/m za 10-22 uur, zo 10- 22 uur. Antiquariaat L. van Paddenburgh - Dief-' sleeg 14, litho's van steden van Jeroen Hermkens, t/m 29/10; wo, do, vr. 13-18 uur, za 12-17 uur, do 19-21 uur. Hillegom Kunstgalerij 'Caatharina' - Meerstraatpro menade 12b, schilderijen van Antony de Baat, van 16/9 t/m 15/10; di t/m vr 10-16 uur. za 10-17 uur. Leiderdorp Elisabeth Ziekenhuis (restaurant) - Simon Smitweg. olieverf en gouaches van Dorine Welter-Kools, t/m 29/10; dag 8-17.30 uur. zo^-13.30 uur. Gemeentehuis - Statendaalder 1. Coby Wieringa met schiderijen en Brigitte Schreu- der met plastieken van keramiek, tot 22/9, ma t/m vr van 09-17 uur. woe ook van 18.30- 20.00 uur. Verpleeghuis 'Leythenrode' - Hoogmadese- weg 55. olieverfschilderijen van Nico Oostrum. tot eind sept. dag. 10-20 uur. Openbare bibliotheek - Cor Gordijnsingel. 'De Deltawerken' fototentoonstelling door de Deltadienst Rijkswaterstaat, t/m 26/9. Lisse De Nachtgaal van Lisse - Heereweg 10, schilderijtjes (op vaak zeer klein paneeltjes) van Henny A. Rotteveel-Verstraat, t/m eind okt; dag. 8-23 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnsburg - Oude Vliet- weg 6, permanente tentoonstelling 'De an dere Middeleeuwen'; thema tentoonstelling: 'Nederland in Bedrijf - Handel in Rijnsburg', vr. 19-21 uur. za. 10-16 uur. Vogelenzang De Tiltenberg - Zilkerduinweg 375, - fototen toonstelling over Boeddhisme en Christen dom, t/m 8/10; dag 9-12 uur en 14-17 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - Voorstraat 12, 'Monumentaal' werk Voorschotense Kunst kring, t/m 2/10; dag 14-17 uur. Warmond Galerie De Pomp Dorpsstraat, In de werk kamer expositie van etsen (in zwart/wit) van diverse kunstenaars, t/m 30/9. Wassenaar Hotel Wassenaar Katwi|kseweg 33, Da- niëlle Orelio met aquarellen en gemengde technieken, t/m 30/9; 9-21 uur. Raadhuis De Paauw Raadhuislaan 22, Hendrik Willem Mesdag en zijn vrouw Sientje Mesdag, schilderijen, t/m 1/10, ma t/m vr 10-16 uur, zo 13-17 uur. Galerie Bianca - Gravestraat 1werk van ar chitecten: Ed Franse, Ben Duijvestijn, Wim van Hoof, Ron Houben en Jacques van der Spek en beeldend kunstenaar: Frits Cras- bom, t/m 24/9; do. vr. zo 14-17 uur. za 12-17 Concerten Klassiek Het wekelijkse wandelconcert in de Hoog landse kerk wordt zaterdagmiddag verzorgd door het Vocaal Ensemble Amsterdam. Aanvang 13.30 uur. K O begin het muziekseizoen donderdag avond met een meesterserieconcert in de Stadsgehoorzaal. De avond wordt verzorgd door het Residentie Orkest o.lv. Hans Vonk. Als solist treedt naar voren de pianist Rudolf Firkusny. Hij zal het Pianoconcert van Schumann vertolken. Het programma vermeldt voorts de Elektra-suite van Die- penbrock en de Vijfde Symfonie van Beethoven. Aanvang 20.15 uur. Het Martinu-trio concerteert vanavond in de Vrije School aan de Surinamestraat. Er wor den werken vertolkt van o.a. Haydn en Von Weber. Aanvang 20.15 uur Pop De Fusion groep 'Heavy Metal Bebop' geeft zondag een afscheidsconcert in jazzcafé The Duke in Leiden. Drie jaar heeft de groep bestaan. Voornaamste redenen voor het beëindigen van de samenwerking zijn het vertrek van de basgitarist Fernand Bos en saxofinist Rolf Delfos. Bos vertrekt binnen kort naar de USA en Delfos bereidt zich voor op een Europees tournee met de Sue Cha- loner Band'. Aanvang 21.30 uur. Nieuwe Beestenmarkt, Leiden Zaterdag in de Droomfabriek een optreden van de zevenmans-formatie Soulburger. Zij spelen soul- en bluesnummers uit de jaren '60 en 70. Aanvang 21.30 uur. Oude Singel 56. Leiden. Literair Vanavond organiseert de werkgroep In- disch-Nederlandse Letterkunde in samen werking met de Burcht Literair een speciale bijeenkomst met een lezing van Hella Haas- se: Geheimen van een Indisch archief. Aan vang 20.00 uur, Kunstkring Burcht, Burg- steeg 14. Leiden. Theater Leiden Leidse Schouwburg vr 15, za 16. 20.15 uur; try-outvoorstelling: 'Tour de Chant" met Jasperina de Jong. zo 17. 20.15 uur; Opera Forum brengt: De Barbier van Sevilla'. ma 18. 20.15 uur; 'Adapt or Dye', van de Zuidafrikaanse cabaretier Pieter-Dirk Uys. wo 20,14.30 uur; kindervoorstelling: 'De ge heimzinnige rots', door Theatergroep Nar- do 21. 20.15 uur; 'Een blij weerzien' met Flairck. LAK-theater vr 15. za 16. 21.00 uur; 'Dolce di Sposa' door LAK-Muziektheater. vr 15, za 16, 20.30 uur; Bram Vermeulen, soloprogramma: 'Gezellig'. wo 20. do 21. 20.30 uur; Feike Boschma: A Romance in Many Dimensions' Micro-theater do 21. 20.30 uur. Theatergroep Imperium: 'Een bruid in de morgen', van Hugo Claus. Alphen aan den Rijn ParVtheater za 16. 20.30 uur, 'Zomer in Rimini', met Bruun Kuyt en Rik Hoogendoorn zo 17, 12.30 uur; Koffieconcert 'Percossa'. lichte muziek in diverse stijlen. Wassenaar Warenar wo 20. 20.15 uur; inspeelvoorstelling 'De Kersentuin' van Tsiechov. met o.a. Pleuni Touw en Hugo Metsers. Den Haag Appeltheater vr 15 en za 16, 20.15 uur; 'Rosencrantz en Guildenstern zijn dood', met Henk Votel. Willem Wagter en Tom Schenk. Dr. Anton Philipszaal di 19, 20.15 uur; Prinsjesdagconcert, Het Metropols Orkest olv Robert Farnon, zang Soesja Citroen en Henk Kreukniet. The Greensingers muziek uit film en musical, woe 20.20.15 uur; Louis van Dijk speelt sa men met het orkest Musica di Gloria mmv Chr. Residentie Mannenkoor. Circustheater za 16, 20.15 uur, zo 17,14.30 uur; Scapino Ballet met Cinderella zo 17, 12.15 uur; Ronald Brautigam piano, werk van Schumann en Chopin. Diligentia vr 15 en za 16,20.15 uur; Het Nationale To neel met "Shirley Valentine', solo toneel van Anne-Wil Blankers., do 21, 20.15 uur; Het Groot Niet Te Vermij den Dans/Showorkest 'Muziektheater- show'. AT&T Danstheater vr 15 t/m zo 17, 20.15 uur. za en zo ook 14.30 uur; New York City Ballet, di 19. woe 20 en do 21,20.15 uur; Hubbard Street Dance Company. Koninklijke Schouwburg vr 15 t/m zo 17, en do 2120.15 uur; Het Na tionale Toneel en 'De Tijd en het vertrek', za 16,15.00 uur; Peter Pan Produkties met 'Majesteit alstublieft, kindervoorstelling, ma 18. 20.15 uur: De Hollandse Comedie met The Mousetrap'. woe 20, 20.15 uur: Mini en Maxi met 'Spra keloos'. Amsterdam Carré vr 15 t/m do 21 beh. ma. 20.15 uur; Musical Cabaret' van John van Druten met o.a. Wil lem Nijholt. Lia Dorana. Guus Verstraete sr., Alexandra van Marken, Theo Nijland, Enk Burke, Irene Kuiper en Ger Smit. vr 15. 20.15 uur: Open huis. Nederlands Blazers Ensemble, Radio Symfonie Orkest. Nieuwe Slagwerkgroep Amsterdam, Com- battimento Consort Amsterdam. Aurelia Saxofoonkwartet. Amsterdams Gitaartrio, Orlando Kwartet. Amsterdamsche Tram harmonie. Wijneke Jordans, Leo van Doe selaar, Ronald Brautigam piano, Ernestine Stoop. Masumi Nagasawa harp. za 16. 20.15 uur: Chicago Symphonie Or chestra olv Georg Solti met werk van Schu bert en Sjostakowitsj. zo 17. Nederlands Theater Orkest olv Jules van Hessen mmv Dimitri Hvorostovsky bari ton. werk van Verdi en Tsjaikowski. do 21. 20.15 uur; Nederlandsch Philharmo- nisch Orkest olv Antoni Ros-Marba mmv Ronald Brautigam piano, werk van Mozart, Schubert en Beethoven. C.C. Amstelveen vr 15 en za 16, 20.15 uur: Koninklijk Ballet van Vlaanderen met de musical 'Evita'. met Bill van Dijk, Ben Cramer, David Davidse en Wanda Joo9ten. zo 17,16.00 uur; Rita Reys en Trio Pim Ja cobs. di 19 en woe 20. 20.15 uur; De Hollandse Comedie met The Mousetrap, van Agatha Christie, met Flip Bolluyt, Peter Hoeksema, Elsje Scherjon, Kees van Lier, Guusje Wes- terman, Francine Dreessen, Lucas Dietens, Frans Kokshoorn. do 23,20.15 uur; Herman Finkers 'Het Meis je van de Slijterij'. Muziektheater za 16, di 19, 20.00 uur; De Nederlandse Opera met 'Boris Godoenov', mmv Neder landsch Philharmonisch Orkest olv Hartmutt Haenchen, met Robert Lloyd. Ellen van Lier. Annet Driessen e.a. ma 18. woe 20 en do 21. 20.15 uur. Neder lands Danstheater 'Stamping Ground'. Eight Inventions', en een meuw ballet van Hans van Manen. Nieuwe de la Martheater za 16 en zo 17, 20.15 uur Pigeon Drop Co medie Company met 'Big Bang', di 19 t/m do 2120.15 uur; 'Aan zet' van Pa vel Kovhout, met Henk van Ulsen, Ina van Faassen, Frans Vorstman, Stadsschouwburg vr 15 t/m zo 17, 20.15 uur; Hoofdstad Ope rette met 'Eine nacht in Venedig' van Jo- hann Strauss olv Martin Maizer. met Ger- maine Compier. Bert Simhoffer. Ton Hof man, Anita Heins. Jacco van Renesse. Nico Schaap. Margarethe Albers. Ralph Beckers ma 18. 20.15 uur; Dutch Swing College band olv Bob Kaper. di 19. Opera Forum 'II barberie di Seviglia', mmv Forum Filharmonisch Orkest olv Rol and Kieft met Reinaldo Macias. Mimca Ba- celli. Jaco Huypen, Tom Haenen. Emile Fath. woe 20. Scapino Ballet Rotterdam, met 'Cinderella'. Rotterdam De Doelen vr 15. 20.15 uur, zo 17. 14.15 uur; Rotter dams Philharmonisch Orkest olv James Conlon, mmv Kyuang Wha Chung (viool), werken van Mozart en Mahler, za 16. 22.00 uur; Hemeken Jazznight met o a. The Ambassadors. Court of Swing, Et hel Ennis Trio e.a. Rotterdamse Schouwburg wo 20. do 21. 20.15 uur; Macbeth' toneel voorstelling van het RO-Theater met o.a. Trudy Labij en Nelly Frijda.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23