ONGEKENDE ZEKERHEID VANAF 16.995,! Visstand Vlietland bekijken Crankstellen zijn er te kust en te keur Pasta voor reparaties 'Onzichtbare' veiligheidsketting Houtworm en boktor definitief verdelgen VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 HU Gaten in beton en steen zijn een lelijk gezicht. Met de reparatie- en constructiepasta van Porion kan de dhz-er deze reparatieklus zelf ter hand nemen. Dit produkt op twee compo nenten epoxybasis is heel ge schikt voor ijzersterke reparaties en zware constructies op hout, be- p ton, steen, metalen en keramiek. Het middel is ook geschikt voor het watervast verlij men en voe gen van tegels in de gootsteen en op het aanrecht. Bij zeer grote re paraties kan zonder problemen 50 procent droog zand of fijn grind aan de epoxy worden toege voegd. Voor meer informatie Hcnkel Ne derland in Nieuwegcin, tel: 03402- 73911. Winkel voor de complete bruiloft Wie van een huwelijk een feest wil maken, moet behoorlijk kun nen organiseren. Trouwauto's of een ander vervoermiddel, foto- en/of videograaf, drukwerk, bruidstaart en boeket, kapsel, zaal. artiesten, het moét allemaal worden geregeld. De bedrijven die voor dergelij ke gespecialiseerde wensen zor gen, zitten echter meestal zeer verspreid. Ger Swinkels, eige naar van de PreCor-winkelketen denkt met zijn Trouw- en Evene mentenwinkel in Rotterdam, een gat in de markt te dichten. Trouw- en Evenementenwin kel? Een nieuw begrip? "Inderdaad en zeker.in onze constructie. Wij zijn, voor zover bekend, de eerste vestiging in Ne derland. Wel zijn er soortgelijke, maar minder complete trouw- stands op beurzen als de Femina en Binnenhuis", aldus de 41-jari- ge ondernemer. "Zonder kosten verzorgen wij elke trouwpartij of onderdeel daarvan. Geheel afgestemd op de persoonlijke wensen en niet in de laatste plaats in overeenstem ming met het beschikbare bud get. Hoe klein of groot ook, wij verzorgen het. Ook in onderde len. Als je als neefje van een taxi- ondernemer goedkoop aan auto's kunt komen, moet je dat natuur lijk altijd doen. Dat geldt ook voor de broer of zwager die dege lijke foto's maakt".. Manager Klaas Hoogerwerf: "Tal van bedrijven, zaalhouders en artiesten zijn bij ons aangeslo ten. De prijzen die men bij ons be taalt zijn dezelfde als die men be taalt als men zelf rechtstreeks be stelt. Maar met het verschil dat het enorm veel tijd vergt. Als men bij ons de wensen op tafel legt, dan leggen wij ter plekke de mo gelijkheden en het prijskaartje er naast. Zo simpel werkt dat".' Swinkels vult aan: "Maar we doen méér. Elke trouw- of ander feest wordt ook door onze men sen persoonlijk gecontroleerd. Ons streven is dat een bruidspaar nergens meer omkijken naar heeft. Onze proef in de twee ach terliggende jaren heeft bewezen dat onze formule succesvol is. Daarom openen we nu ook onze speciale Trouw- en Evenemen tenwinkel". Automobielbedrijf Noordwijkerhout B.V. Dorpsstraat 38 Noordwijkerhout, tel. 02523-72012 GEENJAAR autobedrijf Hallenweg 2 Leiden, tel. 071-225575 Een in vele huizen-toegepaste vei ligheidsvoorziening is de deurket ting, die het kwaadwillenden onmo gelijk maakt zich toegang te ver schaffen nadat de voordeur is ge opend. De deur blijft op een kier, breed genoeg om vast te stellen of er goed of kwaad volk heeft aange beld. Het mechanisme wordt soms als een ontsierend element op de deur ervaren en de rammelende ketting veroorzaakt op den duur een lelijke plek op het deuropper vlak. De nieuwe Securicraft komt aan die bezwaren tegemoet. Beide de len van het mechanisme worden niet op-, maar ingebouwd, respec tievelijk in het deurblad en in het kozijn en zijn dus onzichtbaar. In het deel dat in het deurblad is be vestigd wordt de sterke stalen ket ting bij het sluiten van de deur door een veer automatisch ingetrokken. Een schakelaar (het enige zicht bare deel van het geheel) maakt het mogelijk de ketting te ontgrende len, zodat de deur geheel geopend kan worden; in de 'on-positie' blijft de deur in de veilige kierstand. Dc Securicraft kost 40 gulden. Infor matie: Ramvcr, Roosendaal, 01650- 45450. Als u bij de aanschaf van een auto de zeker heid die u krijgt van doorslaggevend belang acht, is de Pony XP Melody uw terechte keus. Om te beginnen krijgt u van ons omruilgarantie, oftewel een proefrit van 2 maanden. Koopt u een Pony XP en mocht u daarover niet tevreden zijn, dan mag u 'm binnen 2 maanden omruilen tegen een auto van elk ander merk vèn dezelfde, of (met bijbetaling) hogere prijs. Inruilwaarde- garantie krijgt u ook. Binnen 2 jaar is dat zelfs minimaal 70% van de katalogusprijs. En om helemaal zeker te zijn, krijgt u ook nog 2 jaar volledige garantie en zelfs 6 jaar carrosseriegarantie. Daarbij is de Pony XP Melody, met een tijdelijke prijs v.a. 16.995,-, in 3-, 4- of 5- deurs uitvoering nu 1000,- lager geprijsd dan normaal! En dat alles bovenop het feit dat de Pony XP op zich al een bijzonder aantrekkelijke auto is. Ga maar na. Standaard voorzien van een schone 1500 cc katalysator motor en een overvloed aan accessoires. Tel daarbij op de weldadige ruimte met 5 royale zitplaatsen, moderne voorwielaan drijving, z'n fraaie vorm en flexibele gebruiksmogelijkheden en u weet dat de Pony XP de ruimste en meest komplete auto in z'n klasse is. 't Is dus niet alleen de prijs van deze Melody die u als muziek in de oren zal klinken. «H'llHill WAT WE DOEN DOEN WE GOED Als alles volgens plan verloopt be staat er vanaf vandaag een redelijk inzicht in de conditie en samenstel ling van de visstand in Vlietland. Want vandaag is op het uitgestrekte viswater van het recreatiegebied bij Voorschoten een omvangrijk vison- derzoek gehouden. Drie bekende beroepsvissers uit deze omgeving, te weten Alleblas, Kraan en Vergeer hebben met een motorzegen geprobeerd zo veel mo gelijk vis te vangen. Met opzet heeft men daarvoor de periode voor de herfst uitgekozen omdat verwacht wordt dat de vis nu nog op de ondie pere gedeelten van de plas te vinden Als werkwijze heeft men gekozen voor het opsporen van scholen vis met behulp van een visvinder. Het is een elektronische apparaat waar mee vis kan worden gelokaliseerd. Dat het inventariseren van de vis stand op een zo uitgestrekt water geen sinecure is, heeft een eerder poging uitgewezen. Die werd met veel bescheidener middelen uitgevoerd en werd dan ook een mislukking. Vandaar deze nieuwe poging met uitgebreider materiaal. Waarom dit visonder- zoek op het Vlietland? Wel. het is de bedoeling om voor dit uitgestrekte recreatiegebied een beheersplan te maken. En van dit plan maken ook de voorzieningen voor de hengel sport deel uit. Om er nu achter te komen welke vissoorten er huizen en in welke aantallen is het nodig dat deze proefvisserijen worden gehouden. Het onderzoek wordt ondersteund door mensen van de Hengelaars- bond voor Leiden en omstreken en de Federatie van hengelsportvere nigingen 'De Randstad'. Beide hen gelsportorganisaties bezitten geza menlijk de visrechten voor het ge bied. Aan de hand van de uitkomsten za! onder meer bekeken worden of het nodig is bepaalde vissoorten uit te zetten of eventueel uiit te dun nen. Enkele jaren geleden maakte Vlietland ook al deel uit van een on derzoek. Toen werden hengelaars aan en op dit viswater geinterviewd over hun vangsten, hun wensen en ontstond een beeld over de intensi teit waarmee de plassen werden be vist. Inmiddels zijn langs de plas al en kele voorzieningen voor de henge laars gerealiseerd. Zo zijn er bij voorbeeld al diverse vissteigers aangelegd. Ook op ander front waren men sen van de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken vandaag ac tief. In het duingebied tussen Kat wijk en Wassenaar werd weer een waterreservoir van de voormalige LDM (nu EWR) drooggelegd. De Zelf een fiets bouwen (3) Het hart van de fiets, het met twee kettingbladen, alleen n^hetni ie m ia rmoet dan de ster van de viif bevesti- Het hart van de fiets, het crankstel, is met enige zorg zelf in elkaar te zetten, hoewel er speciaal gereedschap voor nodig is in de vorm van een set bracketsleutels en een cranktrekker. Een aandachtspunt van belang is dat het bracket (waar de trapas in draait) een rechtse en een lingse schroefdraad heeft. bijzondere verschijning. Door Theo van derKaaij aanwezige vissen die anders de ver stikkingsdood zouden sterven wer den overgebracht naar open water. De afgelopen weken is dat ook al gebeurd. In totaal konden zo bij voorbeeld meer dan 600 karpers het leven worden gered. De duinpias sen blijken ondanks dat er nooit vis in uitgezet is bijzonder visrijk te zijn, al is de roofvisstand tot nu toe wat tegengevallen. Overigens is het een heel karwei om de vissen in de dikke modderlaag te pakken te krij gen en te transporteren. Nu we toch bij de 'Leidse' henge laarsbond zijn nog even terug naar vorige week zaterdag. Toen organi seerde de bond voor de vierde ach tereenvolgende maal de Nederland se viskampioenschappen van het CNHV in de Ringvaart bij Beins- dorp. Rond 150 concoursvissers stre den daar om de hoogste nationale eer in twee verschillende klassen. In de klasse alle maten werd het team van Zuid-West uit Leiden op het nippertje afgetroefd door Ons Genoegen uit Boxtel. De Braban ders brachten 1676 cm vis op de maatlat en de Leidenaars kwamen juist 16 centimeter te kort. In het persoonlijk klassement werd Barbok van de vereniging De Bergen uit Rosmalen eerste met 563 centimeter, gevolgd door Van Weert van Clup 15 uit Den Dungen -met 515 cm. In de klasse maatvis behaalde De Zalm uit Utrecht de nationale titel met 822 cm, werd Ons Genoegen uit Boxtel 2de met 732 cm en ging het brons naar De Vliet uit Leiden met 709 centimeter. In het individuele klassement werd Vallenduuk van De Zalm af getekend winnaar met 468 cm. Tweede werd A. Ruis van Zuid- -West uit Leiden met 229 centime ter en A. Rijgersbergen van De Vliet uit Voorschoten met 222 centime ter. Tenslotte was er nog een specia le jeugdklasse waar Wies van de Meerval uit Nieuw Vennep de titel in de wacht sleepte voor zijn clubge noot Bax. Over jeugd gesproken: in het ka der van de actie 'Leer een kind vis sen' heeft de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken een speciaal jeugdlidmaatschap in het leven ge roepen. Iedere jonge sportvisser kan tot en met zijn 17de jaar voor één gulden per jaar lid worden en krijgt daarvoor ook nog maande lijks het visblad Piscator thuisge stuurd. Pas als hij 18 jaar is gaat hij dew normale contributie betalen. De bond hoopt daarmee vooral de jeugdige hengelaars over de drem pel te helpen. Tot slot kan ik u melden dat de goudaal die vorige week door een beroepsvisser in de Nieuwkoopse Plassen werd gevangen in een van zijn fuiken het goed maakt. Ik heb hem afgelopen zaterdag even kun nen bewonderen in een van de bak ken van het OVB-viskweekcom- plex in het Brabantse Beesd waar hij nu tijdelijk verblijft in gezel schap van een koppeltje ruisvoorns. Het is een fascinerend gezicht om een paling te zien die in afwijking van zijn soortgenoten werkelijke fel oranje van kleur is op de rug en de flanken. Bij de OVB is men erg blij met dit bijzondere exemplaar, dat slechts zelden wordt gevangen. Overigens zijn er ook andere kleur- varianten bekend zoals de zilveraal, terwijl enkele jaren geleden in het zuiden van het land de vangst van een albino exemplaar werd gemeld. Een aal die geheel wit van kleur was met rode ogen. Fietsfabrikanten hanteren een rede lijke uniformiteit in schroefdraad, zodat de meeste crankstellen die los te koop zijn zullen passen. Noem voor de zekerheid wel merk en type frame bij aankoop van een crank- stel. De keus is niet eenvoudig. De prijzen lopen uiteen van honderd tot vijfhonderd gulden, er zijn sets met drie kettingbladen (tandwie len) en met twee, bovendien kun nen die rond en ovaal zijn. Crankstellen met drie kettingbla den hebben een extra klein binnen blad om met hele kleine versnelling (licht verzet) te kunnen rijden. Ze worden toegepast op fietsen van het type randonneur of ATB. Binnenblad GIDS - Svenska Cykelsallskapet, de organisatie die zich in Zweden bezig houdt met het bevorderen van fietsen, heeft een fietsroute samen gesteld die door heel Zweden leidt. Deze route staat in het boek Sveri- geboken Het boek bevat ook tal van fietskaarten. Inormatie 08 - 751604. met twee kettingbladen, alleen moet dan de ster van de vijf bevesti gingsgaten klein zijn. De gangbare crankstellen hebben meestal een grote ster, waarop een binnenblad van minimaal 42 tanden past. Over ovaal of rond zijn de deskun digen het niet eens. De fabrikanten beweren dat het gemakkelijker fietst met ovale kettingwielen, proe ven hebben aangetoond dat het niets uitmaakt. Een hedendaags crankstel heeft geen spietjes voor de bevestiging van cranks aan trapas. Het gaat veel doeltreffender met moeren die aan de aseinden geschroefd worden en de cranks insluiten. De meeste crankstellen worden compleet gele verd. Ze bestaan uit de volgende on derdelen: trapas, stofhoes, twee sets kogellagers, twee bracketmoeren, losse linkercrank, rechtercrank met tandwielbevestiging en twee stof- doppen. Vaak heeft de trapas een lange en een korte kant. De lange komt aan de zijde waarop de crank met tand wielen geschroefd wordt. Zittend op de fiets is dit de rechterkant. Dat is precies de kant met de rechtse schroefdraad. De bracketmoer draaait daar dus rechtsom het frame in en aan de linkerzijde linksom. Lagervet Meestal zit er geen enkele montage aanwijzing bij de onderdelen. Leg daarom de kogellagers in de brac ketmoeren (dat kan maar op een manier) en laat ze over de as draai en, dan wordt de wijze van monte ren snel duidelijk. Een kaal frame is lastig op te han gen. Leg het plat op de grond. Maak het inwendige van het bracket schoon en vet de schroefdraden in. Voorzie de bracketmoer met de rechtse draad (dat is de gladde, de ander heeft zes gaatjes) ruim van la gervet en druk daar een ring met ko gellagers in. Draai de moer met de passende steeksleutel stevig vast. Draai het frame om, steek de as met stofhoes met de lange kant in het bracket, draai de bracketmoer. eveneens voorzien van lagervet en kogels, met de gatensleutel linksom vast. Niet te vast (dan draait de as moeilijk) en niet te los (speling). Een aparte borgmoer (rechtsom draai end) houdt de bracketmoer precies op zijn plaats. De cranks volgen la ter. Houtworm en andere belagers van houten, vaak kostbare meubelen, kunnen na verloop van tijd ernstige schade aanrichten. Ook oude zol derbalken staan op het menu van deze insekten: daar kunnen zij zelfs een dakconstructie zodanig aantas ten dat deze zijn sterkte verliest. Activiteit van de larven van deze knagers is merkbaar aan kleine gaatjes in het houtoppervlak. Een afdoend bestrijdingsmiddel, is Pv- rodée Plus. Als voorbehandeling moeten de gaatjes ontdaan worden van het boormeel, met een kwastje en de stofzuigerslang. Na het inkwasten met het middel worden de gaatjes met kneedbaar hout of stopwas opgevuld. Een laatste be handeling met bijen- of antiekwas maakt de ingreep onzichtbaar. In dhz-zaken en bij DA-drogisten is Pyrodée Plus verkrijgbaar in fla cons van 100 en 250 ml (resp. 4,90 gulden en 10,80) gulden of in spuit bus (400 ml 13,10 gulden). Het mid del is uit louter afbreekbare stoffen samengesteld en het heeft dus geen milieubelastende gevolgen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17