Véél meer dan een gewone gebruikte wagen AKTIE2 LET OP! DE NIEUWE GALANT SEDAN 1.8 TURBO DIESEL MITSUBISHI: MÉÉR AUTO VOOR UW GELD 'Winst maken via de zorg voor ouderen verwerpelijk' Aquino minder populair Detom HAAL NU UW VOORDEEL BIJ UW MITSUBISHI-DEALER NU: Uï OCCASIONS Een hoge korting of een extra goede inruilprijs bij aankoop van: Vraag ook naar de speciale lease-korting. Overtuig u zelf en maak eens een proefrit. De Galant met de unieke 3 jaar garantie (of 100.000 km) Deze aktie geldt zolang de voorraad strekt! NU OOK EEN SPECIALE AANBIEDING OP DE NIEUWE SAPPORO 2.4i I Automobielbedrijf OUDSHOORN B.V. Touwbaan 5 Leiderdorp Tel. 071-410141 Telefax: 071-416571 Vrijdag koopavond HAARLEM. BERGEN - "Als Vroom Dreesmann een keten van verzorgingstehuizen wil opzetten en ik zit niet meer in de politiek, dan zou ik een actiegroep beginnen om dat tegen te houden. Over mijn lijk". Provinciaal gedeputeerde C. Korver (ouderenbeleid) wordt hele maal fel bij de gedachte alleen al. En dus wil hij af van de persoonlijk ge leide bejaardenoorden, zoals het Bergense tehuis De Haemstede. Want ook die zijn gericht op het ma ken van exploitatiewinst. "Het ma ken van winst via de zorg voor ou deren, psychisch gestoorden of zwakzinnigen is volstrekt verwer pelijk". door Jurriaan Geldermans Korver (PvdA) vindt het leuk om verantwoordelijk te zijn voor het Noordhollandse bejaardenbeleid. Ondanks de forse looneisen van de personeelsleden in de ouderenzorg. Ondanks ook de bezuinigingen die de noodzakelijke aandacht voor be jaarden onmogelijk maken. En on danks het huidige gerommel in de particuliere bejaardenzorg, die door een dodelijk ongeval in het Bergen se tehuis De Haemstede weer in het brandpunt van de belangstelling staat. "Ondanks? Juist door die pro blemen is het leuk werk. Zolang tenminste vooruitgang wordt ge boekt op de lange weg naar verbete ring", aldus de gedeputeerde. De troeven van Korver zullen hem niet door een ieder in dank worden afgenomen: verdere in krimping van de capaciteit of zelfs sluiting van tehuizen, meer samen werking tussen bejaardenoorden om zo de efficiëntie te verbeteren, alsmede een versterkt flankerend beleid, waardoor bejaarden langer kunnen thuisblijven. "Behoeftebe rekeningen laten zien dat irt Noord- Holland te veel verzorgingstehui zen bestaan. Toegegeven, dat lijkt niet in overeenstemming met de wachtlijsten. Maar die zeggen iets over de behoefte aan intensieve zorg en niet over de behoefte aan huizen. Met andere woorden: opna me in een tehuis is niet de enige vorm van zorg. Nee, het flankerend beleid moet worden versterkt. Daardoor kunnen ouderen langer thuisblijven, hetgeen prettiger is voor de mensen en goedkoper voor de overheid". Maar dat alles geldt slechts voor het héden en de nabije toekomst. Want voor de jaren 1995-2000 staat al weer een uitbreiding van de kwantiteit op het programma. "Het is een gigantische klus om beide sporen te volgen", weet Korver. En dan drukt hij zich nog zachtjes uit, want de bestuurder betwijfelt of 'vye nog wel in staat zullen zijn kwa litatief en kwantitatief voldoende zorg te garanderen'. Kort en goed: het Rijk zal over de brug moeten ko men. Al'was het alleen al om goed personeel ih huis te halen. "De forse looneis waarmee het personeel in de bejaardenzorg de cao-onderhan delingen ingaat, is niet onterecht. Dat is geen antwoord op de vraag of zij al dan niet te weinig verdienen. Ik stel alleen dat de bejaardensec- tor op de arbeidsmarkt moet kun nen concurreren. Een kwalitatief hoogstaande zorg bereik ie slechts met goed opgeleid personeel. Dat moet worden betaald, anders gaan de beste krachten naar een baas die wel wil schuiven. En of die loons verhoging nu 4 of 5 procent moet worden weet ik niet, maar er. moet geld bij". Waar Korver zeker van is. is dat öp het terrein van zorgverlening geen vrije-marktp'rincipe mag wor den toegepast. "De zorg voor oude ren. zwakzinnigen en psychisch ge stoorden mag je niet overlaten aan het principe van vraag en aanbod. Als V D een keten van verzor gingstehuizen wil opzetten en ik zit niet meer in de politiek, dan zou ik een actiegroep beginnen om dat te gen te houden. Want wat krijg je: de Raad van Commissarissen contro leert of de winstcijfers hoog genoeg zijn en daarmee is de kous af. Nee, de overheid dient een zodanige rol te spelen in deze zorg dat controle mogelijk is. Controle door de sa menleving op de manier van om gaan met oudere medemensen. Er moet iemand aanspreekbaar zijn". En juist die controle en aan spreekbaarheid worden voleens Korver node gemist in de persoon lijk geleide bejaardenoorden, ook al heeft hij 'veel respect voor de be trokkenheid en de inzet van de hou ders'. De inspectie speelt uiteraard een toezichthoudende rol, maar kan slechts achteraf constateren en symptomen bestrijden. Nee. dan ziet de gedeputeerde veel liever een bejaardenoord in de vorm van een stichting, waarbij de medeverantwoordelijkheid van de samenleving gestalte krijgt in het bestuur. De leden daarvan doen het ook wel eens minder goed. maar dan kan er nog eens iemand worden vervangen. Reden genoeg al met al, om het aantal persoonlijk geleide oorden in Noord-Holland te minimaliseren. Van 36 in 1986 naar twintig nu en nog maar acht in '91. Zo'n sanering vereist begeleiding: de bewoners moeten worden opgevangen, het personeel dient beschermd te zijn en de houders van tehuizen moeten kunnen rekenen op een tegemoet koming. Om dat alles te garanderen werd medio 1987 een 'sluitingsnoti tie' aangenomen door het college van gedeputeerde staten, waarin uiteenlopende maatregelen werden vastgelegd. In juli van dit jaar echter, is de no titie al weer ingetrokken door GS. De reden: een inschattingsfout. Tij dens het opstellen van de notitie hebben de provinciale ambtenaren een beetje al te veel rekening gehou den met de belangen van de exploi tanten, waardoor dezen er beter van werden als zij hün tehuis zouden opdoeken. "Dat is niet onze bedoe ling. temeer daar de provincie mil joenen guldens dreigde te verlie zen". beargumenteert Korver. De Neveb (Nederlandse Vereni ging van Bejaardenhuisvesting) echter toont zich laaiend, vanwege 'eenzijdig opgezegde afspraken'. De provincie zaait onrust onder alle be trokkenen door de sociale voorzie ningen op de helling te zetten, stelt de vereniging. 'Onzin, zegt Korver, want voor de tehuizert waarmee al afspraken waren gemaakt, bleef de sluitingsnotitie gewoon van kracht. "En de nieuwe notitie, die nog in de maak is, biedt voldoende garanties voor de betrokken partijen", voegt hij eraan toe. MANILA (IPS) -, Een aantal schan dalen en een afnemende economi sche groei lijken de populariteit van de Filippijnse president Corazon Aquino aan te tasten. Uit een recent onderzoek blijkt dat nog slechts 35 procent van de Filippijnen tevreden is over Aquino terwijl 29 procent zich ontevreden toont. Dat is een sterke terugval van de goodwill die de president genoot nadat ze in 1986 dictator Ferdinand Marcos ten val bracht. In maart 1987 toonde nog 66 procent van de Fili- pijnen zich tevreden met hun'nieu- we president. De populariteit van Aquino was lange tijd onaantastbaar, mede dankzij de hoge economische groei, vorig jaar 6,7 procent. Maar nu de groei dit jaar tegen lijkt te vallen, zou zelfs de geliefkoosde "Cory" wel eens uit de gunst van het pu bliek kunnen vallen. Aquino heeft het er zichzelf de af gelopen maand niet gemakkelijker op gemaakt door nogal onhandig met getrouwe aanhangers om te springen. Twee weken geleden haalde de president zich de woede op de hals van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Ramon Mitra jr., door m te stemmen met de suggestie ongeveer 150 Uzi en Galil- geweren te verbranden als symbool voor de strijd tegen de harde crimi naliteit. Dé president wekte nog een keer de verontwaardiging op van haar achterban bij een tweede vuurwa penschandaal. Vorige week werd het parlementslid Nicanor de Guz man op het vliegveld van Manila door de douane aangehouden om dat hij geprobeerd zou hebben 314 revolvers het land binnen te smok kelen. Alhoewel deze affaires Aquino flinke politieke averij opleverden en haar aanzien onder de gegoede klassen in de hoofdstad aantastten, bleef haar populariteit onder de ar mere bevolking op het platteland voorlopig intact. De grootste verandering is opge treden in de lage middenklasse, zo wijst onderzoek uit. Deze vormt nog steeds de, trouwste achterban van de president, maar minder onvoor waardelijk dan enige tijd terug. De lage en midden inkomensgroepen vinden dat ze te weinig profiteren van de economische groei. Het laatste kwartaal van 1989 voorspelt weinig goeds voor de pre sident. Alhoewel de economische groei aanhoudt, is het zeer twijfel achtig of de 6,7 procent groei van vorig jaar geevenaard kan worden. Erger nog is dat de prijzen in ieder geval harder zullen stijgen. Vrijspraak Filippijnse militairen MANILA (Rtr.) - Een Filippijns militair gerechtshof heeft gisteren zeven tien militairen, die betrokken waren bij een couppoging in augustus 1987, vrijgesproken van de aanklacht van onwelvoeglijk gedrag en overtreding van de militaire discipline. Zij waren in 1987 betrokken bij de bezetting van een motel en een televisiestation. Het gerechtelijk onderzoek naar de belangrijkste beschuldiging van muiterij en moord wordt nog voortgezet, aldus een militaire woordvoerder. BMW 316 '86 wit20.950,- Ford Escort 1.4 CL '86 blauw met15.750, Mazda 626 Hatchb., 2.0 GLX. autom. '87 blauw met20.750,- Lada Samara 1.3 '8811 950 - Mazda 626 Hatchback'86 wit Peugeot 205 XR 13 '86 bleu rnirtg.. Peugeot 205 GLD'87 wit Peugeot 305 GL 1.5 '86 bleu d'ara Peugeot 305 SR schuifdak, Tweet, '87 Peugeot 309 GL Profiel rood Peugeot 309 GR '86 blauw met Peugeot 309 XLD'87 rood Peugeot 305 GR Break'85 blauw Renault 25 GTX originele radio airco. '87 grijs met Volvo 340 DL aktie uitvoering getint glas 5-bak. etc groen met '85 Peugeot 405 GR 19 getint glas. trekhaak. Lm. velgen '88 Occasions boven de 7.500,- BOVAG garantie Inruil en financiering mogelijk 27.950,- 13.750.- 25.950.- autobedrijf autooea Rhijngeesterstraafweg 42-46 2341 BV Öegstgeest i;;Teéö7Ui71891

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16