Q O 'Geen verschil tussen actie-en art-films' Leuke oorlogsjaren Troosteloos Russisch tienerleven Illlllll—II III III I III llï Rutger Hauer in buitenland niet alleen 'de blonde vechtjas' BIOSCOPEN Erotiek en vleugje mysterie TELEVISIE VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 PAGINA 15 AMSTERDAM (GPD) - "Ik denk dat de meeste van mijn fans in Italië wonen, in Frankrijk en daarna Austra lië en Japan", meent Rutger Hauer. In elk geval niet in Nederland, mag je aanne men, want de vorig jaar in Venetië met de Gouden Leeuw bekroonde film 'Le gend of a holy drinker', waarin onze landgenoot een glansrol speelt, werd bij ons niet eens uitgebracht. Bin nenkort krijgen onze distri buteurs de kans om dat ver zuim goed te maken. Ze zou den dan de op 4 september in Venetië in wereldpremiè re gegane film van Lina Wertmüller moeten importe ren, 'On a moonlit night', want ook daarin bewijst Rutger Hauer een verder strekkende bruikbaarheid te bezitten dan als louter blon de vechtjas. door Pieter van Lierop In dat hoekje probeert vooral Holly wood hem te drukken. Maar Rutger Hauer, hij is in twee jaar tijd alles bij elkaar amper twee maanden thuis geweest, meent evenwel juist min der in zijn areaal te worden beknot dan menig Amerikaanse collega. Rutger Hauer: "Dat doen ze in Amerika: hokjes maken voor elke acteur. Die is goed voor dit, deze is geknipt voor dat. En mijn bereik is dan net. iets breder, plus dat ik in Europa terecht kan voor totaal an dersoortige rollen. Zo heb je nog een paar acteurs in Europa rondlo pen. Klaus Maria Brandauer bij voorbeeld. Die heeft me al verschil lende keren in de weg gezeten als er een film gecast moest worden waar ik mijn zinnen op had gezet". Van Gogh De rol die Rutger Hauer momenteel het allerliefste zou spelen is die van Vincent Van Gogh. Er bestaat een script gebaseerd op de brieven die de schilder aan zi.jn broer Theo ge schreven heeft. Én er is een regis seur beschikbaar. Maar de financie- rihg van het project zou uiterlijk over een week rond moeten zijn, maar is het op dit moment nog steeds niet. Hauer: "En daarna heeft het ook weinig zin meer, omdat er nog een paar'films over Van Gogh in de maak zijn en je moeilijk als aller laatste met zo'n film kunt komen aanzetten als ook dat Van Gogh-jaar inmiddels weer voorbij is. Ik kan al leen maar zeggen dat ik hoop dat het alsnog zal lukken. Het is nu of nooit". Van Rutger Hauer-films hoeven we intussen niet verstoken te blij ven. Er staan er in Nederland drie op uit komen: 'Blind fury'. 'Blood hounds of Broadway' en 'Salute of the jugger'. Als het lukt komen ze alle drie in voorvertoning tijdens de Nederlandse Filmdagen in de sectie Nederlanders In het Buitenland. "Salute of the Jugger' werd ge draaid in Australië en geregisseerd door David Webb Peoples, die sce narist geweest is voor 'Blade run ner'. Dit is zijn eerste regie en de film is gebaseerd op zijn eigen script. Ik vind dat hij er een fantas- 'Hope and glory' is het verhaal van de jeugd van regisseur John Boor man. Herinneringen aan zijn ou ders, zusjes, familieleden en oor logsjaren. Terug naar Rosehill Avenue, in een arme voorstad v.an Londen. Het was een tijd vol onge rijmdheden. Natuurlijk was er veel leed en verwoesting, maar op de een of andere manier was de oorlog ook een evenement dat de mensen wak ker schudde. En de kinderen beleef den dingen die ze in hun stoutste fantasie niet hadden durven dro men. De jonge Boorman is iji de film de 9-jarige Bill Rohan, op innemende wijze gespeeld door de debuterende Sebastian Rice-Edwards. Zijn va der meldt zich aan als vrijwilliger. Bills moeder staat er grotendeels al leen voor. Ze trekt veel op met Mac, een oude vriend. Met lichte pijn en weemoed realiseert ze zich dat ze misschien de verkeerde man geko zen heeft. Bills zuster is vijftien en wordt halsoverkop verliefd op een Canadese soldaat. Bill zelf verza melt granaatscherven, volgt nieuwsgierig de vrijages van zijn zuster en wordt toegelaten tot een jeugdbende waar hij een heleboel nieuwe scheldwoorden leert. John Boorman is de maker van zeer uiteenlopende maar altijd avontuurlijke films zoals 'Delive- 'Hope and glory' is volstrekt anders dan al zijn voorgaande films. Een ogenschijnlijk bescheiden en pre tentieloze terugblik, waar op een onopvallende manier heel veel ta lent en vakmanschap in is gestoken. Samen met bekwame medewerkers uit voorgaande projecten weet hij een innemend en fanstaierijk tijds beeld te scheppen. Serieus, ontroe rend maar ook met verrukkelijke humor. Een film over de oorlog die eindigt met een onbedaarlijk scha terlach. Op de eerste dag na de zo mervakantie blijkt Bills school door en bom verwoest te zijn. Is dat niet het beste wat een kind kan overko- LEO BANKERSEN tisch werkstuk van gemaakt heeft. Het is science fiction, maar zonder de apparatuur, zeg maar. Er zit één raar soort voertuig in. een verroeste high tech-tank of zoiets. En nog wat autobanden. Dat is alles watje vindt van deze tijd. Voor de rest lappen. Het gaat over vijf mensen. Die lopen en stropen de dorpen af en vechten daar tegen de 'juggers', dat.zijn een soort plaatselijke gladiatoren. Een zwaar soort sport. Doet een beetje denken aan....Ja, 'Mad Max', inder daad. Superzakenman "Bloodhounds of Broadway' werd gemaakt door Howard Brookner. De eerste dag dat wij moesten draai en hoorde hij dat hij seropostief was. Toen de film moest worden ge sneden, werd hij zo ziek dat hij er niet meer bij kon zijn. En hij is in middels gestorven. Maar tijdens de montage zijn er een aantal andere mensen aan gaan klooien die duide lijk niet wisten wat ze aan het doen waren. De film zoals ik hem gezien heb, heeft enorm mooie plaatjes maar het gaat eigenlijk nergens heen. Het geluid deugt ook niet. Maar ik vond het buitengewoon ple zierig om er aan te werken. Met Ma donna, met haar heb ik eigenlijk maar één scène, maar ik vind het een erg leuke meid. En Matt Dillon zit erin, Randy Quaid, Jennifer Gray. Ik speel een soort superza kenman die half New York in zijn zak heeft zitten: onroerend goed, de drankhandel, de paardenrennen zijn heel belangrijk. Hij wordt om zeep geholpen. Op het moment dat dat gebeurt, verdwijnt de kleur uit de Film. Het is een soort groepsfoto van een oudjaarsavondpartijtje en daar volg je een hele reeks verschil lende karakters. Een soort dorps verhaal eigenlijk, maar dan in de grote stad". "Ik vind het niet nodig om onder scheid te maken tussen actie-films die ik doe en art-films die ik ook doe. Ik geloof dat elke film op het moment dat ik eraan meedoe iets heel specifieks krijgt". Extreem "Met de film van Lina Wertmüller ging het anders. Met haar ben ik drie jaar geleden in contact geko men. Ze had een idee voor een film. Een hele ruwe versie. Over een jour nalist die doet alsof hij seropositief Rutger Hauer in 'Blind, fury is om uit te vinden hoe andere men sen daarop reageren. En dan komt er het moment dat hij echt aids blijkt te hebben. Ze wilde dat ik dat las en er met haar over zou praten. Dat heb ik gedaan en dat werden hele heftige discussies. En we von den elkaar het absolute einde. Dat groeit dan. Ze wilde graag met me aan dit project werken. We hebben samen dat script uitgediept. Het was a la Wertmüller. heel extreem en hysterisch. En er werd, op zijn Italiaans, als een soort bloedstroom veel te veel in gesproken. Ik heb ge zegd datje dat niet kunt doen in het Engels. Dat moest anders, vond ik. En we hebben het anders gemaakt. En ja, het resultaat blijkt dus inte ressant genoeg voor Venetië, wat me een buitengewoon groot genoe gen doet". Russische film 'Kleine Vera' is een openbaring. Op het eer ste gezicht is het een simpele film, gemaakt met de meest eenvoudige middelen, over een aantal dagen uit het leven van een arbeidersdochter die niet wil deugen. Toch is dit de buut van de jonge regisseur Vasili Pitsjoel (27) een van de meest over rompelende en ontroerende films die er de laatste tijd te zien zijn ge weest. In Rusland zelf schrokken de officiële instanties aanvankelijk van Pitsjoels onomwonden realis me, maar in het kader van de glas nost was men wel verplicht de film uit te brengen. Uiteindelijk werden er maar liefst 900 gedistribueerd. Vooral onder de jongeren was 'Klei ne Vera' een groot succes. Een van de redenen 'Kleine Vera' ook bij de westerse kijker zo'n schok teweeg brengt is de onverwachte herkenbaarheid. De beelden uit een fabrieksstadje in het zuiden van de Sovjetunie zijn zo authentiek als het maar zijn kan. Toch zou het troosteloze leven van Vera en haar leeftijdgenoten zich net zo goed in Liverpool of Cleve land af kunnen spelen. De één ver liest zijn geloof in het communisme, de ander in de welvaartsstaat. Het' resultaat is hetzelfde. Pistjoel drukt de kijker direct met de neus op de feiten. Een lange ca merabeweging over een landschap vol fabrieksschoorstenen wordt on- middelijk gevolgd door een knal lende ruzie tussen Vera en haar ou ders. Vera, heel fel en energiek ge speeld door Natalia Niegoda, is ze ventien en heeft net de middelbare school achter de rug. Ze lijkt niet van plan om serieus aan de toe komst te denken. Liever zwerft ze wat rond met haar vrienden, komt 's avonds laat of helemaal niet thuis en staart koppig uit het raam als haar moeder haar de les leest. Pitsjoel filmt alsof hij een documentaire maakt. Het lijkt alsof hij niets anders doet dan de hoofd personen met een handcamera vol gen. De scènes zijn hard en zonder omwegen achter elkaar gemon teerd, en de beelden zien er groeze lig en grofkorrelig uit. De slordig heid in de opbouw is maar schijn, want 'Kleine Vera' zit juist heel hecht en doelgericht in elkaar. Tussen de bedrijven door ziet Pitsjoel kans om door middel van allerlei terloopse details een ont nuchterend beeld te geven van het dagelijkse leven. Soms wordt het bijna een zwarte komedie. Pitsjoel filmt hard, niet zonder gevoel. Ach ter al die onverschilligheid en scheldpartijen gaat veel wanhoop en verdriet schuil. Het zijn bescha digde mensen die met de moed der wanhoop proberen vol te houden. Niet optimistisch, maar wel eerlijk en indringend. Verplichte kost voor iedereen die geïnteresseerd is in het echte Sovjet-leven. L.B. 'Two moon junction', regie: Zalman King; hoofdrollen: Sherilyn Fenn, Louise Fletcher, Kristy McNichol; theater: Trianon, Leiden Hartstocht en erotiek kunnen tot de moeilijkst verfilmbare thema's ge rekend worden. Een bloot lijf is niet erotisch, want schakelt de fantasie uit. Blote lijven die elkaar besprin gen visualiseren geen hartstocht, maar het blussen ervan. Aan meni ge scène in 'Two moon junction' is te zien dat scenario-schrijver ('9Vj Weeks') en regisseur Zalman King deze leerstellingen kent, maar toch lapt hij ze rijkelijk aan zijn laars, verzot als hij kennelijk is op het tot leven brengen van Playboy-foto's. Zijn op zich niet van kwaliteiten verstoken film krijgt er hinderlijk saaie intermezzi door. Het verhaal tje: in het zuiden van de Verenigde Staten bereidt April Delongpre (Sherilyn Fenn) haar sprookjeshu welijk met Chad Douglas Fairchild (Martin Hewitt) voor. Beiden zijn telgen uit een rijke familie. Bij een bezoek aan een rondreizende ker mis komt April echter oog in oog te staan met ene Perry (Richard Ty son), die zich er zeer wel van bewust is dat zijn blik, in combinatie met ontbloot bovenlijf en strakke jeans, onweerstaanbaar is. Het vervolg laat zich raden: April zwic'ht voor de geheimzinnige vreemdeling. Haar aanvankelijke verzet tegen zijn op dringerigheid is slechts geboren uit een beetje schrik van haar eigen passie. Aldus komt het sprookjes huwelijk op losse schroeven te Maar Aprils 'oma Belle (Louise Fletcher) is er ook nog. Het is aan haar af te zien dat zij er vroeger ook wat van kon en dus hoeft April haar niets te vertellen. Ze treft drastische maatregelen. Alles is haar er im mers aan gelegen om de verbinding van de twee rijke families door te la ten gaan. King weet met deze gegevens vir tuoos een broeierige sfeer te cre ëren, niet in het minst mede dankzij de boekdelen sprekende blikken van Louise Fletcher. In de scènes van Aprils verzet en jaloezie maakt hij bovendien haar hartstocht navoelbaar. Het sterkst is hij in het introduceren van Perry als een mys terie, waarbij hij van meet af aan de kermis gebruikt voor series ver vreemdende beelden. In de talrijke erotisch bedoelde scènes rijkt zijn inventiviteit evenwel niet verder dan keer op keer April huilend haar hoogtepunt te laten beleven. De rest is soft-focus per strekkende meter. Opvallend in 'Two moon junc tion' is het sterke charisma van Ri chard Tyson. Met al haar voor cos- metica-reclame ideale vormen komt Sherilyn Fenn onmiddellijk op het tweede plan zodra ze maar even samen met Tyson in beeld is. Het geheim zit hem waarschijnlijk in het feit, dat Fenn behalve haar vormen maniertjes etaleert, terwijl Tyson acteert. Wat niet wegneemt, dat we Fenn in nog wel meer films soft-focus in beeld zullen krijgen. RIJK VAN ROTTERDAM Sherilyn Fenn en Richard Tyson (OP)NIEUW i junction' - Trianon. Lei- Voor- 'Hope and glory' - Greenv schoten The flv II - City. Katwijk 'Dangerous liaisons' - verdorven adel speelt hoog spel in de liefde - Green- way. Voorschoten BLIJVERS 'K-9' - Politieagent James Belushi heeft hond als maat - Lido. Leiden. 'Lock up' - Sylvester Stallone in cli chématige bajesthriller - Lido, Leiden 'Wilde harten' - Warrig scenario ver pest regiedebuut - Greenway, Voor schoten en City, Katwijk 'Road house' - Patrick Swayze in dis co-western - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Lethal weapon II' - Mel Gibson in ge vecht met blanke Zuidafrikaan - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Beaches' - Bette Midler middelpunt in tragi-komedie over vrouwenvriend schap - Lido, Leiden 'Licence to kill' - persoonlijke wraak actie van agent 007 tegen drugsbaron - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Karate Kid III' - Vechtersbaas is in dit derde deel'Karate Man - Euro, Alphen 'Wilde harten' - zwak regiedebuut van Jindra Markus - City, Katwijk 'Rain man' - Dustin Hoffmann speelt autistische man, Greenway, Voor- 'Three fugitives' - Franse komedie over drie vluchtelingen door Amerika nen overgedaan - City, Katwijk 'Wet dreams' - Rex, Leiden 'Avontuur met een staartje' - Green way, Voorschoten 'Platvoet en z'n vriendjes' - Lido, Lei den en Euro. Alphen 'Taran en de toverketel' - Lido, Leiden 'Frank en Frey - Greenway. Voorscho- 'Junglebook' - City. Katwijk DEN HAAG 'Lock up' - Asta (463500), 12 jr 'Road house' - Asta, 16 jr. 'Licence to kill' - Asta, al. 'Talk radio' - Babylon (471656), 16 jr. 'Leathal weapon 2' - Cineac, 16 jr. 'Rain man' - Metropole (456756), al. 'See no evil, hear no evil' - Metropole. al. 'Licence to kill' - Metropole. al. Dangerous liaisons' - Metropole. al. Dead calm' - Metropole. 12 jr 'Three fugitives' - Odeon (462400al. 'Lethal weapon II' - Odeon. 16 jr. Two moon junction' - Odeon. 16 jr. 'Dirty rotten scoundrels' - Odeon. al. 'Do the right thing' - Studio (656402). 16 jr. AMSTERDAM 'Gone with the wind' - Alfa (278806), jr. 'Dangerous liaisons' - Alfa. al. 'Bagdad café' - Alfa, 16 jr. 'A fish called Wanda' - Alfa. al. 'Rain man' - Alhambra (233192), al. 'The adventures of baron Munchhat sen' - Alhambra. al. 'Lethal weapon II' - Bellevue Ciner. ma (234876), 16 jr. 'Beaches' - Cinerama, al 'The accidental (236615), al. 'Do the right thing' - C: 'Another woman' - Cir 'Kleine Vera' - Cinecenter. 'Lethal weapon II' - Cinema, 16 jr. 'Licence to kill' - Cinema, al. 'K-9' - City (234579), al. 'Cyborg' - City, al. 'Two moon junction' - City, 16 jr, 'The naked gun' - City, al. 'Lock up' - City, 12 jr. 'Roadhouse- - City, al 'Vincent' - Knterion. 16 jr. 'The dresser' - Kriterion. 16 jr. (245790), 16 jr. High hopes' - The Movies, 16 jr. 'La lectrice' - The Movies. 16 jr. 'Dead calm' - Tuschinski (262633), 12 'See r al. vil, hear no evil' - Tuschinski, - Tuschinski, 16 jr. 'Running on emptv' - Tuschinski, al. 'Karate Kid III' - Tuschinski Cineac (243639), al. 'Mijn vader woont in Rio' - De Uitkijk, 'Judith He; - De Uitkijk 17460), De NOS begint zaterdag een serie van vier films met Spencer Tracy. De Amerikaanse acteur (1900- 1967) maakte negen films met Ka- therine Hepburn waarvan 'Wo man of the year' (1942) de eerste was. Het verhaal gaat over een sportjournalist die verliefd wordt op een sjieke star-reporter. Een klassieke komedie (zaterdag, Ne derland 3. 20.29 uur). In de jaren twintig maakte Ani ta Berber furore in Berlijn met haar 'Tanze des Lasters, des Graunes und der Ekstase'. Een le gende die op 29-jarige leeftijd overleed aan tbc. Rosa von Praunheim schetst in 'Anita - Tanze des Lasters' haar levens verhaal (maandag, Duitsland 2, 23.00 uur). De jonge vuilnisman Kit Car- ruthers wordt in 'Badlands' ver liefd op de minderjarige Holly. Haar vader verzet zich tegen hun relatie en wordt 'daarom ver moord. Daarna slaan de twee op de vlucht. Hun tocht voert hen door de zo goed als verlaten Bad lands. Met onder anderen Sissy Spacek, Martin Sheen en Harry Dean Stanton (dinsdag, BRT 2, 20.00 uur). De waarheid bestaat niet. Met die gedachte is 'Alaska' gemaakt. Mike van Diem laat in zijn eind examenfilm voor de Filmacade mie drie waarheden zien. 1. Een werknemer is van plan te vertrek ken met de vrouw van zijn baas en diens geld. 2. Een vrouw is plan te vertrekken met haar ge liefde en het geld van haar mar Een man vindt de sjaal van zijn vrouw die hem verlaten heeft (woensdag, Nederland 3, 20.26 uur). Stephen Frears verfilmde het stormachtige leven van de Britse toneelschrijver Joe Orton in 'Pr- tick up your ears'. Orton werd in 1967 naast het lijk van zijn vriend dood in bed aangetroffen (woens dag, Duitsland 2, 23.30 uur). De stoomwals en de viool' is een verhaal over de vriendsschap tus sen een jongetje dat viool speelt en een machinist van een stoom wals. Een film van de Russische regisseur Andrei Tarkovsky (Kijkhuis, t/m donderdag, 19.30 uur). De laatste Film die de onlangs overleden Joris Ivens maakte was 'Een verhaal van de wind'. Daar in vergelijkt de maker gebeurte nissen van onze eeuw met de wind die hij geprobeerd heeft te vangen. Een ontroerend sprookje vol wijsheid en poezie (Kijkhuis, dinsdag, 20.00 en 22.15 uur; Park- Filmhuis Alphen, vanavond, 20.30 uur). Het koloniale India staat cen traal in 'A passage to 'India' van E.M. Forster. Een jonge vrouw komt in moeilijkheden omdat zij contacten aanknoopt met de In diase bevolking (Kijkhuis, woensdag. 20.00 uur). Een gefrusteerde vrouw krijgt geen aandacht van haar man en neemt haar lot in 'Track 29' in ei gen hand. Ze komt in contact met een jongen die beweert haar zoon te zijn. Het scenario van 'Track 29' is afkomstig van Dennis Potter, bekend van de televisieserie 'The singing detective'. Regisseur is Nicolas Roeg (Kijkhuis, donder dag, 20.00 en 22.15 uur). Stripfiguren Asterix en Obelix spelen de hoofdrollen in de teken film 'Asterix contra Caesar'. Ob elix is hierin verliefd op het kanppe nichtje van hoofdman Abraracourcix. Net op het mo ment dat hij haar een bos bloe men wil aanbieden komt haar verloofde langs (Parkfilmhuis Al phen, zondag, 14.30 uur). In de LAK-cinema is het the ma 'nieuwe talenten'. Van Man; Theresia Wagner wordt 'Di< Nacht des Marders' vertoond (dinsdag, 20.00 uur) en van Percy Aldon het alomgeprezen 'Bagdad café' (dinsdag, 22.00 uur). Wagn studeerde in 1987 af met' 'Die Nacht des Marders'. Het verhaal gaat over een boerenchtpaar deze tijd in een Beiers dorp. Hun leven wordt niet alleen bepaald door huwelijk, geboorte en dood, maar ook door het protest van de boeren tegen het EG-landbouw- beleid. In de laatste film tovert een dikke Beierse dame een on ooglijk Amerikaans cafeetje om in een goed lopend amusements- paleisje.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15