'Milieuvriendelijker bollenteelt kost geld' Jazznight Alphen met 150 musici 'We doen precies Celstraf geëist tegen geldloper VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 H2S: Oproep aan rijk om bij te dragen aan onderzoek De uwelij- dweer- ;an het Katwijkse korpsHeieen van Rijn (links) en Annet Huber (rechts): Het brandweerwerk is leuk om de sleur van alle dag te ontvluch ten". (toto Dick Eerste brandweervrouwen Katwijks vrijwilligerskorps KATWIJK - "Het lijkt mij heel opwindend om 's avonds uit je bed gebeld te worden door de alarmcentrale. Samen met je collega's uitrukken met de brandweerwagen, niet wetend wat je te wachten staat. Het is weer eens wat anders, hè?". De 22-jarige Annet Huber uit Kat wijk heeft duidelijk zin in haar nieu we taak. Samen met Heieen van Rijn (21) is zij op 1 september als eerste vrouwelijke aspirant-brand- weerwaeht bij de vrijwillige brand weer van de kustplaats aangesteld. Tot mei volgend jaar is het tweetal in opleiding, maar daarna maken de vrouwen gewoon deel uit van het korps. "Het zal in het begin best wel wennen zijn. maar ik heb lef zat", zegt Huber. "Daar hoeft niemand zich zorgen over te maken". door Paul van Hooff De vrouwelijke spuitgasten in spe lopen in de kazerne aan het Prins Hendrikkanaal wat onwennig in de ruime brandweerpakken, als zij moeten poseren voor de foto graaf. Een getailleerd pakje met be schaafde laarzen is er niet bij. "Dat kan toch ook niet", klinkt het haast verontwaardigd uit de mond van Huber. in het dagelijks leven werk zaam als administratief medewerk ster. "Die kerels zien ons al aanko- Beide vrouwen beseffen dat ze als aspirant-brandweerwachten bij het Katwijkse korps geschiedenis heb ben geschreven. Volgens Van Rijn (lerares op het Kort Middelbaar Be roepsonderwijs) geldt de brand weer toch als een mannenbolwerk. Niettemin waren de reacties van de meeste aanstaande collega's posi tief. Van Rijn "Er waren voor- en tegenstanders. Ze hebben over onze komst lang met elkaar gesproken, dat idee heb ik wel. Maar toen we op een avond met z'n allen bij elkaar waren, hebben we gezellig gekletst. Dat viel allemaal best mee". Advertentie Sommige mannen hadden volgens Van Rijn het idee dat vrouwen in bepaalde situaties moesten worden ontzien. Dat zal in de praktijk echter niet gebeuren. "We hebben afge sproken dat wij hetzelfde werk ver richten. Dat houdt dus in dat ik ook met zware slangen moet sjouwen, auto's open moet breken of mensen uit benarde situaties moet bevrij- Honingactie voor een nieuwe pony ALPHEN AAN DEN RIJN - Een potje honing voor een pony. Onder dat motto verkoopt de Alphense kinderboerderij Zegersloot dit weekeinde honing om zo voldoende geld bij elkaar te garen voor de aan schaf van een nieuwe pony. Het hui dige paardje, Eefje, is onlangs met de vut gegaan. Een deel van de honing komt uit de eigen bijenstal van de kinder boerderij. Zowel zaterdags als zon dagmiddag demonstreert de imker om 15.00 uur het honingslingeren. Aansluitend op de demonstratie kan een bezoek worden gebracht aan de tentoonstelling van de stich ting Alphense Ooievaars. Met een beetje geluk zijn ook de ooievaars te zien die dit voorjaar op Zegersloot zijn geboren. den. De geestelijke en lichamelijke inspanning is voor ons hetzelfde. Dat was ook de afspraak". De Katwijkse brandweerkazerne is al heel wat jaartjes ingesteld op de komst van vrouwelijke brandweer lieden. Bij de bouw, in 1982, werd al rekening gehouden met sanitaire voorzieningen voor vrouwelijk per soneel. Pas in mei van'dit jaar wer den echter de knopen doorgehakt en verscheen in een plaatselijke krant een oproep voor vrouwelijke sollicitanten. Zes kandidaten rea geerden op die advertentie. Tijdens een informatie-avond vielen er daarvan al drie af. De overige sollici tanten werden onderworpen aan zware medische en psychologische testen. Uiteindelijk bleven alleen Huber en Van Rijn over. "Vooral die psycho-technische test was lastig", geeft Van Rijn toe. "Dan wordt ge keken hoe je reactie in allerlei situa ties is. Op een groot scherm brand den bijvoorbeeld afwisselend licht jes. waar je dan met een voetpedaal op moest reageren. Daar werd je be hoorlijk zenuwachtig van". Het feit dat er op het laatste moment nog een meisje afviel, ge'eft volgens Hu ber aan dat er heel wat van de kandi daten werd verwacht. Teamverband Huber en Van Rijn zijn er zich van bewust dat het vak bepaalde risico's met zich meebrengt, maar ze maken zich daarover geen zorgen. "Het is ons goed ingeprent dat het ook ge vaarlijk kan zijn. Tijdens de oplei ding word je zoveel mogelijk ver- trouwd gemaakt met allerlei situa-" ties. Bovendien word je er nooit al leen op uitgestuurd. Je werkt altijd in teamverband", zegt Huber. Naast veel praktijklessen wordt tijdens de opleiding ook veel aandacht be steed aan theorie. Het jaar wordt af gesloten met een rijksexamen. De aspirant-brandweerwachten moeten, als zij eenmaal worden in gezet, vanaf zeven uur 's avonds tot de volgende morgen voor het korps beschikbaar zijn. Om de zes weken zijn zij het hele weekeinde paraat, en elke drie weken wordt een 'stand-by' dienst gedraaid, waarbij ze alleen bij zware branden worden opgeroepen. Het tweetal heeft geen problemen met dit zware schema. Huber: "Ik werk overdag als admi nistratief medewerkster en een functie bij de brandweer is toch leuk om de sleur van alledag te ont vluchten". Door de 'achterban' werden de as pirant-brandweerwachten ge steund in hun keuze om zich voor het vrijwilligerskorps aan te mel den. "In het begin moest m'n vriend toch wel een beetje wennen aan het idee dat ik op een gegeven moment zou moeten uitrukken om een brand te blussen. Nu staat hij er vol ledig achter en die steun heb je echt wel nodig. Anders kan je het niet volhouden", zegt Van Rijn. De man van Huber is van beroep militair. "Dat is zo'n type die zegt: 'Als het je leuk lijkt, moet je het zeker doen'. Hij neemt me ook serieus en dat is fijn, want het is een serieus vak. Ook voor vrouwen, niet waar?". BERGEN De overheid moet een flinke financiële bijdrage leveren aan het on derzoek naar een meer milieuvriendelijke bloem bollenteelt. Bovendien moet zowel binnen als buiten de bollensecto'r het besef door dringen dat bij de teelt van bollen wellicht niet alle pro blemen in verband met het milieu, kunnen worden op gelost. De regelgeving voor de bollensector moet dan ook uitgaan van het haalbare en betaalbare. Die oproep deed H. Brouwer, lid van de bloembollencommissie van het Landbouwschap, gisteren tij dens een studiedag over bollenteelt en milieu op de Volkshogeschool in Bergen (NH). Brouwer vindt dat de bollentelers moeten worden gesti muleerd rekening te houden met het milieu door hen aan te moedi gen wanneer zij milieuvriendelijke teeltmethoden toepassen. "Aan moedigen werkt beter dan het be straffen van wat nog niet perfect is", aldus Brouwer. Hij merkte hierbij dat het niet fair is om de totnutoe gangbare werkwijzen in de bollen teelt. nu opeens als illegale praktij ken af te schilderen. De vertegenwoordiger van het Landbouwschap schetste in zijn in leiding dat de ideeën over het milieu bij de werkers in de bollen teelt zijn gewijzigd. "Eerst keek men wat schichtig en defensief naar al diegenen die zeiden dat de milieubelasting moest worden ver minderd. Nu onderkennen de wer kers evenwel de noodzaak en wer ken zij mee aan de oplossing van het milieuprobleem". Er zijn naar de mening van Brou wer al stappen in de goede richting gezet. Zo zijn er door de bollentelers milieuplatforms opgezet en heeft het Landbouwschap een Bollen- teelt-milieuactieplan opgesteld. Het onderzoek naar minder schadelijke teeltwijzen is in gang gezet. Voor dit onderzoek brengt het bedrijfsleven de komende vijfjaar 6 miljoen gul den extra bijeen. "Veel oplossingen staan evenwel nog in de kinderschoenen. Er is nog heel veel onderzoek nodig en daar voor moeten grote sommen geld op tafel komen. Het mag duidelijk zijn dat de telers en handelaren hiervoor niet alleen kunnen opdraaien. Ook de overheid zal zich een aanzienlij ke inspanning moeten getroosten", aldus Brouwer. Haalbaar Ook J.J.J. Langeslag, van het Con sulentschap Algemene Dienst in Lisse, hield de aanwezigen voor dat realiteitszin voorop moet staan bij Open dag NZH HAARLEM De Noord-Zuid- Hollandse vervoer maatschap pij (NZH) houdt morgen en zon dag van tien tot vijf uur open huis in de stalling en de werk plaats aan de Leidsevaart 396 in Haarlem. De i het bedrijfsmuseum, een geheel ge restaureerde blauwe tram, de A37, is er te zien en de fototen toonstelling is weer aangevuld. Ook komen modelbouwers de resultaten van hun hobby tonen, zoals modelspoorbanen, schaal modellen van vliegtuigen, trei nen, boten en auto's. De technische dienst van de NZH verzorgt rondleidingen door de werkplaats, waar de be zoekers groepsgewijs uitleg krij gen over wat er komt kijken bij onderhoud en reparatie van de bussen. Een stoomtreintje ver zorgt hier het vervoer voor de kleinsten. In de afgelopen tijd zijn bij de NZH heel wat nieuwe typen bussen in gebruik genomen die allemaal op een rij zijn opge steld in de autobussen-show. Naast de touringcars van NZH Travel. De NZH-chauffeurs binden zaterdag op de grote parkeer plaats van het terrein met elkaar de strijd aan in een grote behe.v digheidswedstrijd. waarbij het er volgens de organisatoren op de centimeter op aankomt. Er wordt gerekend op zo'n 20.000 bezoekers en belangstel lenden wordt - hoe kan het an ders - aangeraden met het open baar vervoer te komen. De Haar lemse buslijnen 4, 6 en 80 stop pen pal voor de deur. de beoordeling van oplossingen van de milieuproblemen in de bollen teelt. "Lang niet alle ideeën zijn in de praktijk toepasbaar". Volgens Langeslag moeten er bij de overgang naar meer milieuvrien delijke manier van gewasbescher ming en onkruidbestrijding vaak hoge kosten worden gemaakt die veelal niet volledig door kostenbe sparing worden gecompenseerd. "Bovendien zal het bedrijfsrisico, het helemaal of ten dele mislukken de oogst, door de invoering van methoden in eerste instan tie toenemen. Door een goede ken nis van de nieuwe middelen en me thoden kunnen de ondernemers de risico's binnen aanvaardbare gren zen houden". Desalniettemin is Langeslag er van overtuigd dat de overschake ling naar nieuwe, minder vervuilen de teeltwijzen, alleen mogelijk is als de bedrijven een gezonde financiële uitgangspositie hebben en houden. Brorafietster gewond RIJNSBURG - Een 16-jarige bromfietster uit Noordwijk is gis termiddag licht gewond geraakt bij een ongeval op de Noordwijkerweg in Rijnsburg. Het meisje reed over het fietspad richting Noordwijk toen plotseling een naast haar rij dende vrachtwagen rechtsaf sloeg naar de Trappenberglaan. De 53-ja- rige chauffeur uit Rijnsburg gaf geen voorrang aan de bromfietster. DEN HAAG/RIJNS BURG "Als ik dat kon, zou ik ervoor zorgen dat het geld terugkwam". Meer had een 27-jarige in woner van Delft niet te zeggen, nadat gistermid dag voor de Haagse recht bank tegen hem twee jaar gevangenisstraf was ge ëist met aftrek van voor arrest. Als chauffeur bij een geldtransportbedrijf was de Delftenaar dit voorjaar met een uit Den Haag af komstige collega betrok ken bij de verduistering van 483.000 Duitse Mar ken. Het geld zat in twee cassettes van de Rabo bank in Rijnsburg. Eén daarvan sprong open toen de geldlopers de cas settes ophaalden bij het filiaal van de bank op het veilingcomplex. Vervol gens moet het geld zijn verduisterd. Vorige week werd de collega van de Delftenaar overeenkomstig de eis eveneens tot twee jaar ge vangenisstraf veroor deeld. Geen van beiden heeft de president van de rechtbank kunnen vertel len waar het geld is geble ven. De dag van de ver duistering brachten ze dat naar Zürich, maar twee dagen later werd het geld weer van een Zwit serse bank gehaald. De buit werd aan een derde man meegegeven die het Nederland moest inbren gen. Het duo zelf durfde dat niet omdat ze na hun eerste reis door de doua ne waren aangehouden en in hun auto resten van de geldverpakking wer den aangetroffen. "Ik kende die man niet. Hij was door mijn collega meegenomen. Het enige dat mij werd verteld, was dat ik vertrouwen in hem kon hebben", zei de Delf tenaar gistermiddag. 3 volslagen onbe- ar het geld is ge want de derde man is nimmer met het geld verschenen op een NS-station in Den Haag, Hem kend bleve len. De officier van justitie noemde dat, net als bij de zaak tegen de bijrijder vo rige maand, een ongeloof waardig verhaal. "Bijna lachwekkend. Wie geeft nu een half miljoen gul den mee aan een volledig onbekende man". Hij ver denkt de verdachten er van het geld te hebben verborgen en er na het uitzitten van hun straf als nog van te profiteren. "Ik zie dan ook geen reden een andere straf te eisen dan bij z'n collega". De rechtbank doet 28 september uitspraak. Medische Diensten zo: L. Prescott, Bachlaan 1, tel' 2356. Warmond F. Walemkamp. Dorpsstraat 45. tel: 10030 vr. I.C. Spelt, tel. 11844. Van Groene- i 17; zo B.R. Dinger van Kruimngen, 118, Hofcampwqg 65. begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen. Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeu- APOTHEKEN wen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter. Jans- Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoe- irten, tel. 01715-1219 of 1614. u welke huisarts de weekenddienst Jansen, tel. 155010, 218661, Rosmolen 2. Groep 2 - Nering Bögel, Van Gent, Taytel- baum. Van Luyk, Klaassen. Rus, Kruis. Berg- meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur H J. Klaassen, tel 213546. Prinsenstraat 5. zo 8 uur tot 24 uur- G.A.E Nering Bögel. tel 124403. Groep 3 - Pleiter. Smit, Lely, W. de Bruyne 226568. zo 8 uur tot 24 uur Kernstraat 11 Groep 4 - Van Win nit, Nieuwenhuis. cherstraat 1. zo 8 uur tot 24 uui Kennedylaan 24. jur dr. van der Post. tel' J. de Bruijne, tel. 125245, erden, Lahr, Van Rijn. Be- lorn, J.G. Zaayer en R.E. M. Horn, tel: 766123, Zo- G.J.P. Benit tel: 720404. tot zo 8 uur' J Witpaard, tel' 217477, tot 24 uur. dr. Baart, tel: 318453 ingsregeling Homeopatische artsen: C. Juflermans/D. Koster, Haagweg 41. tel: 315900: via dokterstelefoon 071-122222 kunt u vernemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za R. van Velzen, tel. 891100, zo: O. Du Ry van Beest Holle, tel: 891100; beide dagen spreekuur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Vlaskamp 16. tel: 891100. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur. J.B. Hugenholtz. Prins Hendriklaan 4, tel' 155666. Voorschoten za F. Koopmans. Churchillweg 19. tel: 6352. De c apotheken in de regio Leiden, nomen van vr. 15/9 tot vr. 22/9 door Apotheek Centraal, Breestraat 74. Leiden, tel' 071-120552, Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31. Oegtgeest, tel' 071-173330; Apotheek Schoolstraat, Schoolstraat 83, Voor schoten. tel: 01717-7957; Apotheek Langstraat. Langstraat 156, Wasse naar, tel' 01751-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest (Leiden en omstreken): F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel' 071- 125057. Voor de praktijk van Vestjens. v.d. Wouw R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel: 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt R.J.W Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 156161; of D.J. Brandt, Homans- traat 1. Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: mevr. A.C. Labruyère, Langestraat 14, Leiden, tel: 071-134244, spreekuur om 13.00 uur. Dienst in eigen praktijk S. Freeke, Laan van Meerburg 2. Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar F. Nales. Schouwweg 34, Wassenaar, tel: 01751-15515. WIJKVERPLEGING Kruisvereniging Leiden, Oude Rijn 59, tel 120144na 17.00 uur en in het weekend uitslui tend bereikbaar via dokterstelefoon, tel' 122222. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het enige jazzgebeuren van for maat in Alphen is, afgezien van de activiteiten van de Jazzclub Alphen, de jaarlijkse jazznight in Avifauna. Op 23 september, traditiegetrouw de zaterdag na de Jaarmarkt, zullen op acht po dia Nederlandse en buitenlande jazzgroepen optreden. De Stichting Jazznight Alphen on der voorzitterschap van Tim Hammer heeft weer een enorme klus geklaard: zo'n 150 jazzmu sici komen naar Alphen om voor een muzikale happening te zorgen, die langzamerhand niet meer van de jazzagenda is weg te denken. Begonnen als een activiteit van de Juniorkamer, is de jazznight uitge groeid tot een professioneel gebeu ren. Dank zij de financiële onder steuning van het Alphense bedrijfs leven en de inzet van zo'n veertig medewerkers van de honk- en soft- balvereniging The Alphians lukt het om zo'n groot spektakel, waar drieduizend mensen worden ver wacht, goed te laten verlopen. Voor een exclusief concert tij dens de Alphense jazznight komt uit Engeland Helen Shapiro over. Een ogenschijnlijk vreemde eend in de bijt. Zij geniet weliswaar be kendheid als hitzangeres uit de zes tiger jaren ('Walkin' back to happi ness') maar haar kwaliteiten op jazz- gebied zijn minder bekend. Zij wordt begeleid door de traditionele jazz spelende band van Humphrey Lyttelton. een bijna 70-jarige trom pettist van aristocratische afkomst. Of de mixture van hoge leeftijd, blauw bloed en vocale prestaties van een hitzangeres van weleer tot de beloofde 'top of the bill' leidt, zal de 23ste blijken. Dit jaar geen bigband, maar wel een complete show van de 35 man tellende formatie Antwoord Affair, afkomstig uit Mierlo. Het betreft een amateurgroep, die al twintig jaar in binnen- en buitenland op treedt. Voor programmamaker Louis van Baal is Super Charge de topper en dat moet wat zeggen over de kwaliteit van deze uit Liverpool af komstige groep. Volgens Van Baal is een perfecte rhythm and blues show te verwachten. De leider, Al- bie Donnelly, spreekt zelf over zijn band als het 'achtste wereldwon der'. Op herhaling komen onder ande ren boogiewoogie-pianist Jaap Dekker, Batida met zangeres José Koning en op veler verzoek de Duit se groep Roger The Evolution. Verder optredens van de zigeuner jazzformatie La Romanderie, Bob Kerr and His Whoopee Band, Ber nard Berkhouts Swingmates, Jump 'n Jive, Jeggpap New Orleans Jazz- band met de Engelse pianist Richie Simmons, blueszanger Errol Dixon, King Pleasure The Biscuit Boys, de streetparadeband Lamarotte, het trio Dolf de Vries met zangeres De borah Brown en het Wiebe Haans- tra Kwartet met op mondharmoni ca Jan Verwey. 5 SEPTEMBER VRIJDAG Hillegom optreden zanger Eddy Taylor in Blues Brothers. Henri Dunant- plein. aanvang 21.00 uur. Hoofddorp cabaretprogramma maatjes', van Paul de Leeuw, aanvang 20.30 uur in Theater 'Het Oude Raadhuis'. Leiden ruil- en verzamelbeurs Ruilver- eniging Koningskerk, van 20.00 'Beste klaverjasavind in De Linde, He renstraat 64, aanvang 20.00 uur. bingo-avond in buurthuis Mati- lo, Zaanstraat, aanvang 20.00 optreden Bram soloprogramma 'Gezellig', aan vang 20.30 uur in het LAK-theater, Cleveringaplaats. try-outvoorstellmg 'Tour de Chant', met Jasperina de Jong, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. jubileumproductie Dolce di Sposa', door muziektheater LAK. aanvang 21.00 uur in de parkeer garage LAK-theater, Cleve- ZATERDAG 16 SEPTEMBER Hillegom viering Oranjefeesten mei o.a. mastklimmen, skelterrace, touw trekken, vanaf 9.30 uur, start puz- zelrit automobilisten om 19.30 Hoofddorp cabaretprogramma 'Beste Maatjes', met Paul de Leeuw, aanvang 20.30 uur in Theater 'Het Oude Raadhuis'. Katwijk bazar in Huize Salem, Duin doornlaan 34, vanaf 10.00 liur. halve marathon van Katwijk, start om 11.00 uur bi| Koningin Ju- lianamavo, Kon. Julianalaan. open dag Theater Tripodia, Hoornesplein, t.g.v. 12 1/2-jarig 20.00 uur in vrij dansen bij Hoornes- /Rijnsoever, aanvang 21.30 uur cultureel programma, vanaf 10.30 uur in de Pieterskerk. opening tijdelijk buurthuis Oos terstraat 5a, met o.a. muziek, grabbelton, schminken en fototen toonstelling, vanaf 10.30 uur. opening bingoseizoen in buurt huis 'Op Eigen Wieken'. Meren- wijk, aanvang 20.15 uur. Promenadeconcert Noorhol lands Philharmonisch Orkest olv Heinz Friesen, mmv Emmy Ver- hey (viool) en Elena Vink (so praan), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. try-outvoorstelling 'Tour de Chant' met Jasperina de Jong, aanvang 20.30 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Bram Vermeulen met zijn soloprogramma 'Gezellig', aanvang 20.30 uur in het LAK-the ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bingo-avond bij De Buitenge wonen. aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. tot 13.00 uur in sporthal SJC, La- geweg. hengelwedstrijd HSV De Sport visser, van 17.00 tot 20.00 uur op r Theater', vanaf 11.00 ir openingeceremonie 'Metal Massacre Showcase', van 15.00 tot 23.00 uur in Boerde rij Ter Weer, Deijlerweg 3 Noorder- Zuider L stratenloop door Elsbroek, s Palet. volleybaltoernooi in sporthal Treslong, van 10.00 tot 18.00 uur. de, aanvang 21,30 u

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13