Bezwaren tegen jarenlange afsluiting overweg afgewezen 'Je moet de haan nooit bij de kippen zetten' i'^'l 1 Posthof mag uitbreiden VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1989 LEIDEN - De gemeenteraad wijst de bezwaren af die omwo nenden hebben ingediend te gen het afsluiten van de over weg Rijndijk (Stevenshof) ge durende een periode van vier jaar. Het overgrote deel van de bezwaren is gericht tegen de lange duur van de afsluiting waardoor de Stevenshof, voor autoverkeer komend uit de richting Leiden Zuid-West en Voorschoten, alleen via een gro te omweg bereikbaar is. Het afsl .iten van de overweg Rijn dijk houdt verband met de verdub beling van de spoorweg Leiden- Den Haag en de bouw van een via duct, 100 meter verderop in het ver lengde van de Stevenshofdreef. De overweg moet per 1 december aan staande dicht, terwijl het viaduct pas eind 1993 voor autoverkeer be schikbaar is. De Stevenshof is der halve aan die kant voor vier jaar af gesloten. Als het technisch al mogelijk zou zijn om de overweg voor het verkeer open te houden, in afwachting van het Stevenshofdreefviaduct, dan zou dat volgens de gemeente alleen kunnen wanneer zeer kostbare voorzieningen worden getroffen. Ook kan geen vervangende verbin ding worden gemaakt. LEIDEN - De gemeente heeft een bezwaarschrift tegen de bouw van een bloemenkiosk en de uitbrei ding van restaurant De Posthof aan de Rijnsburgerweg/Wassenaarse- weg ongegrond verklaard. Momenteel bevindt de bloemen kiosk zich op een steenworp af stand van de bouwlocatie, op een terrein van de rijksuniversiteit. Het gebouwtje moet hier binnenkort verdwijnen omdat de universiteit de huur heeft opgezegd aan de ex ploitant van de bloemenkiosk. De gemeente wil wel meewerken aan de bouw van een nieuwe bloemen kiosk op gemeentelijk terrein, schuin tegenover de huidige plek en naast het restaurant De Posthof. De exploitant van het restaurant heeft de gemeente vervolgens ge vraagd de keuken te mogen uitbrei den zodat één plan is gemaakt waar in zowel de bouw van de bloemen kiosk als de uitbreiding van De Posthof zijn opgenomen. Tegen het bouwplan is een be zwaarschrift ingediend door een omwonende die vreest voor ver slechtering van de omstandigheden in de buurt als de verplaatsing van de bloemenkiosk doorgaat. Het ge meentebestuur heeft verklaard een aantal maatregelen te nemen waar door de situatie eerder zal verbete ren. De raadscommissie voor ruim telijke ordening ging gisteravond akkoord met het voorstel van B en W om het bezwaar ongegrond te verklaren. Een bezwaarschrift inge diend door de universiteit is inge trokken. Bouwproject voor buitenlandse jongeren LEIDEN - Het Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefening (CBB) begint volgende maand met een bouwproject voor jongeren van buitenlandse afkomst. Dit project is een vervolg van de opleiding die het CBB vorig jaar gaf. Deze was echter alleen bestemd voor Marokkaanse jongeren. Het centrum heeft nu be sloten het project open te stellen voor alle groepen buitenlanders. Tijdens de bouwopleiding krij gen de jongeren scholing en kun nen ze tegelijkertijd praktijk-erva ring opdoen. Tijdens het project biedt de gemeente Leiden de deel nemers een leer/werk-contract aan van zes maanden. Dit contract kan later nog eens met zes maanden worden verlengd. De voorgaande cursus is een succes gebleken, al dus het CBB. De meeste cursisten hebben na hun opleiding een baan gevonden of zijn gaan doorleren voor een vakdiploma. Belangstel lenden kunnen zich nog opgeven voor de cursus. VTL In het clubgebouw van VTL aan de Voor- schoterweg wordt vanavond een klaver jas- en jokerwedstrijd gehouden. Aan vang 20.00 uur. Volkenkunde De besloten leefwereld van de vrouw in een Afghaans gezin is het onderwerp van een film die zondag 17 september in het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt gedraaid. De aanvang is 15.00 uur. Hengelsport Visvereniging Hengelsprt viste in de Ringvaart. De uitslag: 1 H. van Amster dam. 5 st. 2150 gr,2 W. den Edel, 4 st, 1950 gr;3 C. Brandt, 6 st, 1500gr;4A. Le- vahrt. 2 st. 1350 gr;5 Th. Blansjaar, 3 st, 1200gr. Matilo In buurthuis Matilo (Zaanstraat 126) wordt vrijdag 15 september een bingo avond gehouden. De aanvang is 20.00 Omwonenden vragen om noodmaatregelen De gemeente wijst er op dat voor zieningen worden getroffen om de periode van afsluiting zo goed mo gelijk te overbruggen. Ter hoogte van het toekomstige Stevenshofvia- duct wordt voor (brom)fietsers en voetgangers een noodvoorziening aangebracht in de vorm van een tij delijke overweg. Eind november zal de openbaar vervoerbrug over de Rijn (de Stevensbrug) in gebruik worden gesteld. Het autoverkeer naar de Stevenshof zal plaatsvinden via het gereconstrueerde kruispunt Haagse Schouw. Bekeken wordt nog in hoeverre alarmverkeer van de nieuwe Ste vensbrug gebruik kan maken. De aanwezigheid van bussluizen maakt dit onmogelijk. Het toestaan van alarmverkeer, zonder busslui zen, zou mogelijk maken dat de brug ook door ander autoverkeer als sluiproute wordt gebruikt. Om dat te voorkomen denkt de gemeen te er over een slagboom aan te bren gen die automatisch vanuit de bus kan worden bediend en door alarm verkeer met behulp van een mag neetkaart kan worden geopend. In de raadscommissie voor ruim telijke ordening en verkeer wees een aantal raadsleden er gister avond op dat als de verkeerssituatie rond de Haagse Schouw straks he lemaal spaak loopt, overwogen moet worden om de Stevensbrug tijdelijk voor alle verkeer open te stellen. Wethouder Van der Molen liet blijken die oplossing als laatste in de rij te zien. In totaal zijn acht bezwaarschrif ten ingediend tegen het huidige plan om de overweg gedurende een periode van vier jaar af te sluiten. De raadscommissie verklaarde alle bezwaren ongegrond. Toezeggingen Albert Heijn over nieuwe supermarkt 'boterzacht' LEIDEN - Autoklanten van het toekomstige Albert Heijnfiliaal aan de Ir. Driessenstraat mogen het eerste uur gratis parkeren in de parkeer garage. Ook heeft het bedrijf toegezegd maatregelen te treffen om eventuele overlast van laden en lossen tot een minimum te beperken. In een brief aan het college van B en W schrijft Albert Heijn dat theo retisch m^ar drie grote AH-vrachtwagens (van 18 meter lengte) per week noijig zullen zijn. De bevoorrading door derden schat Albert Heijn op gemiddeld 6 kleine vrachtwagens per dag. Albert Heijn zegt harde afspraken te zullen maken om deze bevoorrading zoveel moge lijk te programmeren om verkeersopstoppingen te voorkomen. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer bleek gis teravond niet onder de indruk van de toezeggingen van Albert Heijn. Het raadslid Hettinga noemde de brief 'boterzacht'. "Dat er maar drie grote vrachtwagens per week zullen komen, daar geloof ik geen bal van. Dat is pure misleiding en Albert Heijn weet dat dondersgoed", al dus Hettinga. Het raadslid vreest dat de gemeente straks over onvol doende middelen zal beschikken om iets aan ongewenste situaties te doen. Wethouder Van der Molen (ruimtelijke ordening en verkeer) ver klaarde dat toen de gemeenteraad het groene licht gaf voor de vestiging van Albert Heijn aan de Ir. Driessenstraat men zich bewust had moeten zijn van het laad- en losprobleem. "We kunnen nu niet meer terug", al dus Van der Molen die nog wel mogelijkheden ziet om op te treden te gen eventuele overlast door filevorming. Juffrouw Annie: "Als er een raddraaier tussen zit zeg ik: ikhebtweevoordeuren,jeligterzouit". (foto Jan Hoiva< Juffrouw Annie, 60 jaar hospita, is tegen gemengd wonen lil -flHH 'LEÏUEN - Mogelijk eind dit jaar wordt begonnen met de bouw van een nieuwe school voor Het Galjoen Oosterstraat. Het gebouw verrijst op de plek van de voormalige school aan de Munnickenstraat. Als de school klaar is - naar verwachting september of oktober volgend jaar - wordt het andere oude schoolgebouw ge deeltelijk gesloopt. In het overblijvende deel wordt een buurthuis gevestigd. Het vrijkomende terrein wordt benut voor een groot plein. Volgens architect E. van Reijzen zal de nieuwbouw en het plein een 'opfrisser' zijn voor dit deel van de Zeeheldenbuurt. (foto Jan Holvast) LEIDEN "Ik ben nooit getrouwd geweest, maar ik kreeg in mijn leven wel kinderen, met kousen en schoenen aan", zegt juffrouw Annie. Ze is een hospita van de oude stempel die bij de heren er nog flink de wind onder heeft. Een paar maanden geleden vierde de Leidse hospita met 10 huisgenoten haar 90ste verjaardag. Op 23 september is in haar huis aan de Boerhaavelaan een receptie ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum. door Meindert vari der Kaaij Ze heet eigenlijk Annie van Dijk, maar iedereen noemt haar juffrouw Annie. Dat is al zo sinds zij met haar moeder in 1929 in het benedenhuis aan de Boerhaavelaan kwam wo nen. Haar vader die ook enige jaren bij de Leidse politie diende, was toen al overleden. Door omstandi- gehden kwam het bovenhuis leeg te staan en de eigenaar besloot dat het maar aan studenten moest worden verhuurd. Maar daar bleef het niet bij. De heren werden ook nog ver zorgd. "Ik was eigenlijk naaister, maar moeder had mij te hard nodig in het huis", zegt juffrouw Annie gezeten in haar lievelingsfauteuil. "Mijn dag begon om zes uur 's ochtends. Dan liep ik naar boven om de schoenen die de heren altijd op de gang zet ten, te poetsen. Of ik dat elke dag deed? Natuurlijk, wat dacht je dan?" Papieren wekker "Enfin, de heren hadden allemaal een papieren wekker op de deur hangen, waarop stond hoe laat ze gewekt wilden worden. Terwijl ik het ontbijt aan het klaar maken was, vloog ik dan naar boven. Dan zei ik zachtjes: 'Meneer bent u al wak ker?' Dan kleedden zij zich aan en konden ze beneden zo aanvallen. Na het vertrek van de heren ging ik met moeder ontbijten en daarna het huis schoonmaken. De tafels afrui men en de bedden afhalen. Ach, ach, ik heb wat trappen gelopen in mijn leven". Vanwege de gunstige ligging ten opzichte van het Academisch Zie kenhuis, bestond veruit het groot ste deel van de bewoners uit medi cijnen-studenten. Weinig niet-aca- demici zullen zoveel artsen in de kennissenkring hebben als juf frouw Annie. Nu zijn het veelal rechten-studenten die haar huis be volken. "Natuurlijk wel logisch met al die echtscheidingen van tegen woordig", zo becommentarieert juf frouw Annie de hedendaagse ont wikkelingen. Met name na de oorlog zijn de kinderen allemaal veel vrijer opge- REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Schandaal (I) Wat gebeurde er precies in Lei den in het jaar 1833? Welke on tuchtige gebeurtenissen hielden deze stad toentertijd in hun greep? Wat is er waar van de rod dels en geruchten? En, welke ge heimen zijn jarenlang verborgen gebleven in de (familie)archie- ven? 'Schandaal in Leiden' is de naam van een boekje dat gaat over één van de meest gerucht makende episodes in de Leidse geschiedenis. Het beschrijft de lotgevallen van Gerrit van de Lin de, theologiestudent te Leiden, die na een geruchtmakende affai re gedwongen was Nederland te vërlaten. Het boekje is niet nieuw, maar verscheen bijna 15 jaar gele den in de reeks 'Amsterdamse smaldelen' in een' oplage van 2000 exemplaren. Deze uitgave is des tijds kennelijk nauwelijks door gedrongen tot Leiden. De Oegstgeestse Els Coelman vond het boekje onlangs ergens op een rommelmarkt en raakte al lezende geboeid door de gerucht makende gebeurtenissen die plaatsvonden in het najaar van 1833 en begin 1834. De lotgevallen van Van de Linde hebben te ma ken met (buitenechtelijke) lief desrelaties, de geboorte van een bastaardzoon en het maken van enorme schulden. Zaken waar we thans nauwelijks meer van opkij ken. Maar in vroeger jaren was dat uiteraard anders. Stelt u zich eens voor: de Leid se samenleving van meer dan honderd jaar terug. De gegoede burgerij werd gekenmerkt door braafheid, een godvruchtig en bloeiend gezinsleven. Achter die schijnbaar onrispelijke levens wandel speelde zich echter heel wat af dat zich aan het oog van de buitenwereld onttrok. De negen tiende eeuw was zeker niet zo'n domineestijd als het aan de bui tenkant leek. Over de escapades van Van de Linde was weinig bekend tot dat in 1959 enkele geheimen werden geopenbaard die tot dan toe ver borgen waren geweest in familie archieven. Het boekje Schandaal in Leiden bevat een reeks brieven die nog later boven water kwa- De studentensociëteit Minerva in 1829. Op de stoel, geheel rechts, een student met boek. Achter hem de in ops praak gekomen Gerrit van de Linde die zijn vriend een snuifje aanbiedt. (foto uit de Atlas van stolk) men. Het is het resultaat van ar chiefonderzoek dat werd verricht door Marita Mathijsen, Henk Eij- sens en Dick Welsink. Schandaal (2) Wat gebeurde er precies in Lei den in het najaar van 1833? Gerrit van de Linde was op dat moment een veelbelovende theologiestu dent die zich alom geliefd had ge maakt door zijn gevatheid, intelli gentie en door zijn innemende ui terlijk. In 1833 kwam Van de Lin de echter in ernstige moeilijkhe den. Hij had enorme schulden ge maakt en zijn vader was niet meer in staat financieel bij te springen. Als hij niet geholpen was door zijn goede vriend Jacob van Len- nep zou de theologiestudent ge noodzaakt zijn geweest zijn stu die, hoewel hij die bijna had afge rond en al enige proefpreken had gehouden, af te breken. De hulp die Van de Linde ont ving mocht niet baten. In korte tijd stapelden de moeilijkheden zich op. Eind 1833 wierp een rela tie die hij had met de Leidse mu zikantendochter Leentje Jasper- se vrucht af: een buitenechtelijke stamhouder. Hoewel Van de Lin des naam over de lippen van half Leiden ging bestonden er kenne lijk nog voldoende mogelijkhe den om daar een mouw aan te passen. Voor de bastaard werd een onderkomen gevonden. De gevallen Leentje had uiteindelijk meer onder de zaak te lijden dan Gerrit die haar in het kraambed had doen belanden. Nee, de handel en wandel van Van de Linde werd pas echt ge ruchtmakend en onhoudbaar toen in Leidse universitaire krin gen uitlekte dat de theologiestu dent een verhouding had met de schone professorsvrouw Jaene van der Boon Mesch. Dat maakte in één klap een einde aan Van de Lindes aanzien en aan diens roos kleurige toekomstperspectief. De bedrogen professor deed al het mogelijke om Van de Lindes toe komst als aanstaand dominee on mogelijk te maken. Gerrit van de Linde hield er on dertussen ook nog een Rotter damse verloofde op na wier vader zich beijverde om Van de Linde tot een huwelijk te bewegen voor het te laat was. En dan waren er de schuldeisers. Die hielden zich aanvankelijk wel gedeisd, zolang er een vette domineespost in het verschiet lag. Dan zouden ze het geleende immers dubbel en dwars terug krijgen. Maar toen de hoogleraar in de theologie, W.A. van Hengel, Gerrit niet langer ge- schikt achtte voor het ambt van dominee, kwamen de schuldei sers van alle kanten op hem af. Om de bedrogen professor, de door verlangens gekwelde ver loofde en de getergde schuldei sers te ontlopen moest Van de Linde' onderduiken in de pastorie van een bevriende dominee te Schipluiden. Maar de storm luw de niet en zijn vrienden vonden het beter dat Gerrit voorgoed uit Leiden zou vertrekken. Eind ja nuari 1834 werd Van de Linde op de boot naar Engeland gezet, een onzekere toekomst tegemoet. In Londen wachtte hem aan vankelijk een moeilijke tijd. Het duurde langer dan een jaar voor dat Van de Linde de situatie een beetje te boven was. In april 1835 kreeg hij de kans, met financiële steun van zijn vriend Van Len- nep, een kostschool in Islington bij Londen over te nemen. Hij wist zich met zijn school weer een zekere status te verschaffen, ze ker nadat hij in 1843 het deftige Cromwell House in Highgate had betrokken. Het kwam uiteindelijk allemaal nog goed met Van der Linde. Hij trouwde met een jonge Francaise, kreeg vijf kinderen en raakte langzamerhand de reputatie van Don Juan kwijt waarmee hij in Leiden zoveel onrust had veroor zaakt. Zijn verleden bleef hem wel achtervolgen, zeker toen hij in de loop der jaren minder licht vaardig ging denken over zijn los bandige studententijd. Gewe tenswroeging viel hem ten deel. Na ruim vijftien jaar kwam Ger rit van de Linde voor het eerst in Nederland terug en bloeide de vriendschap met zijn oude vrien den weer helemaal op. Die her nieuwde vriendschap moet er de aanzet toe hebben gegeven dat Van de Linde ging meewerken aan Van Lenneps nieuwe Alma nak Holland. Vanaf 1851 versche nen er geregeld bijdragen (ge dichten) van Van de Linde in Hol land. In 1858 stierf Gerrit van de Lin de aan een longontsteking. Hij was toen nog geen vijftig jaar oud. Uit zijn nalatenschap stelde Van Lennep een bun'del samen, onder de titel 'Gedichten van den schoolmeester' die Van de Linde een plaats in de Nederlandse let terkunde bezorgd heeft. voed, zo stelt de hospita met enige spijt vast. Tot voor een paar jaar ge leden was damesbezoek na 23.00 uur niet toegestaan. Ook voor het gemengd wonen heeft ze nooit wat gevoeld. "Je moet de haan nooit bij de kippen zetten", zo is haar stelre gel. Toch is juffrouw Annie in de loop der jaren wel wat soepeler ge worden. "Wat doe je als ze de laatste trein hebben gemist? Dan kun je die kinderen toch niet buiten laten staan". Wel is er nog de regel dat alle bewo ners op zondagmorgen stipt om 11.00 uur in haar met oude meubel tjes gevulde kamer koffie komen drinken. Eveneens moeten de he ren niet vergeten het licht uit te doen of het gas uit te draaien, want dat is doodzonde. Juffrouw Annie ziet er ook nauwkeurig op toe dat het in huis netjes blijft en dat de be woners zich goed gedragen. Dege nen die hierop inbreuk maken kun nen een vermaning verwachten. Een van de studenten die ooit bij haar in huis heeft gewoond is oud minister Van der Klaauw. "Ik herin ner me nog dat hij stond te jamme ren over zijn broek waar in de pij pen lelijke knieën zichtbaar waren. 'Zo kan ik toch niet op college ver schijnen', zei hij. Dat vond ik ook wel en zei dat hij die broek maar naar beneden moest gooien. Dan zou ik hem wel persen. Toen de an deren dat zagen, wilden ze dat ook en vervolgens heb ik de hele mid dag staan persen. Met alle liefde hoor". Hoewel de meeste Leidenaars studenten wel kunnen schieten, vindt juffrouw Annie het aardige jongens. "Soms komt het verstand wel met de jaren, maar ik kan altijd wel met hen opschieten. Als er een raddraaier tussen zit zeg ik: ik heb twee voordeuren, je ligt er zo uit". Daarnaast interesseert het haar niet wat ze op sociëteit Minerva uitspo ken, als ze zich thuis maar netjes ge dragen. Een keer dreigde de ontgroening van een student in haar huis te wor den voortgezet. Een 'groene' met een kaalgeschoren kop ("Dat vind ik wel afschuwelijk, maar dat is nu niet meer zo") werd door een ouder- jaars bij haar boven aan de trap ge zet en stond op het punt naar bene den gegooid te worden. "Toen werd ik giftig. Ik riep: 'Willen de heren wel eens hun kalmte bewaren'. Te gen de ouderejaars riep ik met mijn vinger wijzend: 'U moet onmiddel lijk het huis verlaten'. Hij voelde zich zo beledigd, dat hij een enorm rood hoofd kreeg". Nu juffrouw Annie een beetje op leeftijd begint te raken, verzorgt ze de heren ook niet meer als vroeger. Lange tijd deed ze van de vijf oud ste nog de was, maar dat is een paar jaar geleden opgehouden. De laatste die dat voorrecht heeft mo gen genieten is Werner Overdijk. Volgens hem hebben de studenten nu zo'n beetje de rollen omge draaid. Ze helpen haar met veel din gen zoals boodschappen doen. Zo organiseren zij nu ook de receptie en hebben alle oud-huisgenoten aangeschreven. Juffrouw Annie piekert er niet over om naar een bejaardentehuis te gaan. "Ik heb 60 jaar mensen ver zorgd en ben nog te zelfstandig om nu al naar een tehuis te gaan". Een andere mogelijkheid is dat ze bij fa milie in Canada intrekt, maar "er moet toch heel wat gebeuren wil ik mijn voeten onder een vreemde ta fel steken".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11