IMFmeer geld aan arnie landen lenen Optimisme bij marinewerf over nieuwe duikboot Om nadelige effecten schulden tegen te gaan Russische arbeiders vrezen economische hervormingen EG belooft snelle actie voor bescherming werknemers Banken beslissen over lot stervende supermarktreus DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 ECONOMIE PAGINA 7 MOSKOU (Rtr) In de Sovjetunie hebben arbeiders uit de Russische Republiek een organisatie opge richt die tegen radicale economi sche hervormingen is en Russen m afgelegen Sovjetrepublieken wil verdedigen tegen nationalistische bewegingen. Dit heeft het Sovjet dagblad 'Sovjetskaja Rossija' giste- Het Verenigd Front van van president en partijleider Mi- WASHINGTON (ANP/GPD) - Om te voorkomen dat de miljardenschulden van de arme cha'1G°rbats.iovparticUi,ereonder- landen de wereldeconomie schaden zijn de komende jaren forse, nieuwe leningen voor de ze landen nodig. Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zal dan ook aanzienlijk meer geld uitlenen, terwijl juist het afgelopen jaar meer schulden werden afgelost dan nieuwe leningen uitgegeven. lingen toe te laten in de econo- aldus de Sovjetskaja Rossija. orige Afgevaardigde V. Jakoesjev oprichtingsvergadering ook uit te gen het verlenen van meer autono mie aan de verschillende Sovjetre publieken. Met name de Baltische week in de Siberische stad Sverd- daarbij dat de situatie in de Sovjetu- lovsk zijn oprichtingsvergadering, nie verder zal verslechteren, indien republieken Estland, Letland i waaraan 110 afgevaardigden uit 29 het land "zijn toekomst bouwt op touwen willen meer zeggenschap industriële centra deelnamen. het ontwikkelen van volstrekt on- over de eigen economie. Gorbatsjov Veel van die aanwezigen bleken betrouwbare marktverhoudingen geldt als een voorstander van meer gealarmeerd te zijn door de plannen in de economie". zelfstandigheid, teneinde de pro- Het Verenigd Front van Russi- duktie in de Sovjetunie weer op sche Arbeiders sprak zich op zijn gang te brengen. Verder zou de Sov jetleider de verliesgevende staats bedrijven graag verkopen aan de particuliere sector. Maar het nieuwe Front uitte op beide punten kritiek. Afgevaardigde M. Popov zei dat veel arbeiders bij voorbeeld tegen het maken van winst zijn. "Het be langrijkste motief van bedrijven moet niet het maken van winst zijn, maar het verlagen van de verkoop prijs van het produkt dat zij ma ken", zei hij. Aiideren spraken zich uit tegen het winstbejag van de groeiende coöperatieve beweging en tegen de politiek van het ver pachten van landbouwgrond op het platteland, die volgens hen de eer ste stap is op weg naar privé-eigen- dom. Uit het jaarverslag van het IMF (dat geld is teruggebetaald. loopt van mei 1988 tot en met april vooral door een beperkt aantal lan- 1989) volgt dat aan het eind van de^e den, waaronder Brazilië, India, maand over een uitbreiding van het Zuidkorea en Thailand. Bovendien kapitaal moet worden beslist. Het kwam het ook doordat een groot IMF had aan het eind jaar 69 miljard gulden uitstaan. De leningen worden het boek- aantal leningen in de eerste helft i leningen van de jaren tachtig was afgesloten, als gevolg van de in 1982 uitgebro- strekt op basis van de door de lid- ken schuldencrisis. Deze leningen staten ingelegde gelden ('quota'), i totaal 244 miljard gulden. Deze kwestie wordt een belangrijk agen dapunt op de jaarvergadering van het IMF eind september in Was hington. Uit het IMF-jaarverslag blijkt dat a de afgelopen jaren toe aan af- goed van in totaal 19,5 miljard gul den voor Mexico, Venezuela, de Fi- lipijnen en Costa Rica. Daarvan is ongeveer een kwart bestemd voor schuldvermindering overeenkom stig het in april aanvaarde plan van de Amerikaanse minister van finan ciën Brady. IMF-middelen worden daarbij gebruikt om bankschulden met korting terug te kopen. Het aan tal wanbetalers steeg van negen tot sche richtlijnen ontwerpt STRAATSBURG (ANP) - De Eu ropese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen- ving op sociaal gebied, schap, komt nog voor het eind van het jaar met een actieprogramma dat tot doel heeft belangrijke rech ten van werknemers in één Europe se markt te waarborgen. Dit heeft Vasso Papandreou, de Europese commissaris voor werkgelegenheid en sociale zaken, gisteren in het Eu ropees Parlement toegezegd, Het IMF verwacht dat de ontwik- elf- ZiJ komen niet meer i kelingslanden in het lopende boek- king voor nieuwe leningen. Van de jaar weer meer van het fonds zullen elf landen zijn er acht bekend, te ontvangen dan zij terugbetalen. Het weten Somalië, Vietnam, Guyana, IMF keurde in mei en juni leningen Peru' Sudan, Liberia, Zambia en Sierra Leone. De overige drie lan- den wil het IMF nog niet noemen. Op de vorige jaarvergadèring in Berlijn werd besloten het probleem van betalingsachterstanden krach tiger aan te pakken. Toen werd on der meer voorgesteld om steun groepen van crediteuren- en donor landen in het leven te roepen voor totaal geen schot zit in de wetge- lidstaten die niet De Eurosocialisten hun betalings verplichtingen kunnen voldoen. Voor Guyana is er inmiddels zo'n dat groep onder leiding van Canada. Commissie kwam nadat de socialis ten in het Europees Parlement in een speciaal debat alarm hadden ge- socialisten kregen slagen over het feit dat de Europese bijval Commissie wel talrijke economische groei tot toenemende Ook Somalië, Zambia en Vietnam sociale ongelijkheid leidt. Zij dien- zoeken langs deze weg een oplos den een resolutie in die van de Eu- sing. ropese Commissie verlangt dat die vaart zet achter de ontwikkeling Deze aanpak is bedoeld voor lan- van een sociaal actieoroeramma. den die van goede wil zijn maar eenvoudig niet de middelen hebben hun aflossingen te voldoen. 'gerachtig zijn sociaal actieprogramma. Gebeurt dat niet, zo waarschuwt De toezegging van de Europese de resolutie, dan dreigt op den duur Voor lidstaten die Akkoorden over cao Postbank- iSMB en NOB AMSTERDAM (ANP/GPD) - De directies van de Postbank en de NMB, die gaan fuseren, en de acht betrokken vakbonden hebben gis teren een akkoord bereikt over het per 31 maart 1990 onderbrengen van het Postbankpersoneel onder de cao voor het bankbedrijf. Voor de datum van 31 maart is ge kozen omdat de bank-cao op 1 april afloopt. Voorwaarde is dat de werk gevers en bonden die betrokken zijn bij de bank-cao tot 1 januari 1991 de nodige ontheffingen verle nen voor afwijkende bepalingen in de cao-Postbank die nog enige tijd van kracht blijven. Op 1 januari 1991 gaan de arbeidsvoorwaarden gelden voor al het personeel (23.000 mensen) van de combinatie Post- bank/NMB. Het Nederlands Omrroepproduk- tie Bedrijf (NOB) en de vakbonden hebben gisteren in Hilversum een principe-akkoord bereikt over cao voor 1989 en 1990. Het gaat hier om het NOB-deel van een raam-cao (technisch personeel) voor de gehe le omroep. Vorige week bereikten bonden en zendgemachtigden al een akkoord hun deel van de raam- cao. blokkade van besluitvorming is het IMF minder mild. Zo is Peru BOLZANO/DEN HAAG (RtrlANPIDPA) Duizenden vrachtwagens kwamen gisteren vast te zitten op de Brennerpas. Italiaanse vrachtwagen- economische richtlijnen. De te verstaan gegeven dat het land chauffeurs blokkeren daar de grensovergang tussen Italië en Oostenrijk. hun kritiek mogelijk uit het fonds wordt gesto- de christen-democraten ten als de betalingsachterstanden nog langer blijven bestaan. de Groenen. ADVERTENTIE Zij willen hiermee protesteren tegen de Oostenrijkse autoriteiten, die htin mening veel te traag zijn met het verstrekken van vergunningen voor het gebruik van de Oostenrijkse wegen. Gisteren stond er aan de Italiaanse kant van de Brenner een file van 12 kilometer. Aan de andere kant reikte defile tot aan Innsbruck. Personen auto's konden zich nog slechts stapvoets voortbewegen over één rijbaan. Ook de Reschenpas is door Italiaanse vrachtwagenchauffeurs geblokkeerd. Alleen personenwagens mogen passeren. Bij de wegvervoerdersorganisatie NOB Wegtransport in Rijswijk zijn tientallen telefoontjes binnengekomen van Nederlandse bedrijven die vrachtwagencombinaties hebben vastzitten op de Brenner. Hoeveel precies is niet bekend. Maar gezien het aantal telefoontjes en gezien het feit dat er paar honderd bedrijven op Italië rijden, wordt aangenomen dat het om een fors aantal gaat. Ieder jaar verlenen de Oostenrijkse autoriteiten zo'n 230.000 vergunnin gen aan Italiaanse vrachtwagens voor het gebruik van het Oostenrijkse wegennet op weg naar bestemmingen in het noorden van Europa. Die ver gunningen worden op driemaandelijkse basis verstrekt en het probleem is dat Italië nu al de limiet voor de periode juli-september heeft bereikt. Itali aanse verzoeken aan Wenen om nu al meteen de resterende vergunningen voor de rest van het jaar af te geven, hebben nog geen resultaat gehad. We nen verwijt Italië dat het zich niet houdt aan de afspraak om het grootste deel van het goederenvervoer over te hevelen van de weg naar het spoor. Volgens het ministerie van transport in Rome vergt de verwezenlijking van deze plannen meer tijd. Wenen verwijt Italië dat het zich niet houdt aan de afspraak om het grootste deel van het goederenvervoer over te hevelen van de weg naar het spoor. Volgens het ministerie van transport in Rome king van deze plannen meer tijd. FRANKFURT (DPA) Ondanks resterende 25 procent nog deze het feit dat het reddingsplan voor de maand in contanten tegemoet kun- zieltogende Westduitse super marktgigant Co op door de banken Het bedrag op grond van vorpen, sluit topman Hans het antwoord van de 72 banken kan Friderichs van het concern het niet worden afgezien is 1,2 miljard mark. uit dat de surseance voor Co op Dat is te weinig en daarom heeft Co wordt opgeheven. Ook koestert de op op het laatste moment uitstel van betaling aangevraagd. Om dat te voorkomen had er een bedrag van 1,72 miljard mark uit de bus moeten komen. Bij het bedrijf, dat met een omzet van 12 miljard mark (ongeveer 13 miljard gulden) in zijn soort de vier na grootste is, werken ruim 46.000 mensen. De 143 banken hebben 2,3 miljard mark in Co op zitten. Voor de sanering voorzitter van de raad sarissen, die een aantal jaren gele den werd aangetrokken als 'saneer der' van het onder de schulden wan kelende kolos, nog de hoop om met de banken buiten de rechter om tot overeenstemming te komen. Slechts 72 van de 143 banken die geld aan de onderneming hebben geleend hebben ingestemd met het het laatste reddingsplan voor Co op. de Nederlandse Amro- taal 2,73 miljard mark nodig, bank 21 procent van de aandelen bezit. Dat plan houdt onder meer in rgt de verwezenlij- dat de banken afzien van 75 procent van hun vorderingen en dat ze de Walrus met scheepslift 'tewatergeplaatst' Kruiswerk De 22.000 werknemers in het kruis werk krijgen de op 1 april doorge voerde verlaging van de pensioen premie met drie procent nog dit jaar als incidentele loonsverhoging uit gekeerd. Deze eis van de VVIO, Ver pleegkundigen en Verzorgenden In Opstand, voor het kruiswerk werd gistermiddag in Woudenberg tij dens een actie op de algemene le- denveü!.-i''u-!\ng van de Nationale Kruis ven .•nigi ng ingewilligd. Treinstaking Argentijnse machinisten hebben gisteren een regeringsverbod hun staking voort te zetten naast zich neergelegd, waardoor de spoorwe gen in het land voor de tweede dag stillagen. De machinisten eisen loonsverhogingen. Miljoenen foren zen moesten met volgepakte bus sen en auto's vanuit de buitenwij ken van Buenos Aires naar hun werk, waardoor het verkeer een chaos werd. Joegoslavië In twee voorsteden van de Joego slavische hoofdstad Belgrado heb ben gisteren in totaal meer dan 10.000 fabrieksarbeiders demon stratieve bijeenkomsten gehouden om hun ongenoegen te uiten over de snelle daling van de levensstan- ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Rotterdamse Droogdok Maatschap pij (RDM) heeft met de ministeries van defensie en economische zaken overeenstemming bereikt over een eerste fase in de ontwikkeling van de nieuwe Moray-onderzeeboot, die doorslaggevend is voor het voortbe staan van de marinewerf. Dat maak te directeur ir.W. den Duik van' de RDM gisteren bekend bij de inge bruikname van de scheepslift en de gelijktijdige 'tewaterplaatsing' van de onderzeeboot Walrus. Staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie) zei te vinden dat de woorden van Den Duik te vroeg voorstel, dat binnenkort naar de Tweede Kamer wordt verstuurd. "Zolang er geen voorstel is, is er geen overeenstemming. Ik hoor wel positieve geluiden, maar pas na de parlementaire discussie zal duide lijk bestaan", zegt hij. Den Duik zei dat men er nog niet helemaal uit is, maar dat er geen fundamenteel verschil van inzicht met de overheid bestaat. Van Hou- welingen sprak dat niet tegen: "Het laatste woord is nog niet gezegd, maar het hoeft niet lang te duren". Voor de ontwikkeling van de Mo- daar*d"*Zii~eisten dat dYbuïtenspo- ray-onderzeeboot heeft Defensie de rig hoge inflatie snel een halt wordt voorwaarde gesteld, dat de RDM sa- toegeroepen. men met buitenlandse marinewer ven moet samenwerken en export- orders verwerft. Daarover zou over- ABV eenstemming bestaan. Volgens ma- Het project voor een supersnelle rine-voorlichter Van Leeuwen is treinverbinding tussen Nederland één van de resterende problemen, en Frankrijk dreigt vertraging op te bet feit dat de marine een grote Mo- lopen, nu de strijd tussen-Vlamin- ray-onderzeeboot wil en dat export gen en Walen over de kosten en ba- kansen alleen zijn weggelegd voor ten van de TGV definitief is losge- een kleiner type Moray-onderzee- brand. De ministers van verkeer uit boot. Nederland, België, Luxemburg en Verder heeft Defensie een voor- West-Duitsland moeten op 21 no- keur voor samenwerking met de schreef het optimisme vember de knoop doorhakken. Franse staatsmarinewerf in Cher- n bourg, omdat de RDM en de Fran- Be J aardenoorden sen beide in de race zijn De AbvaKabo en de CFO herope- der nen het overleg met de bejaarden- wil de handen nog vrijhouden, oorden over de cao voor de 70.000 dat ziJ ook in gesprek is met werknemers in deze sector. De Spaanse en een Zweedse werkgevers hebben de bonden gis- werf- ZiJ verwijt Defensie daarbij teren laten weten, niet te kunnen 1 "ijfl 4 gaan op hun 5 procent-eis, mi eventueel wel bereid te zijn tot ver- RDM 65 miljoen gulden nodig. De- schuivingen binnen het pakket. De fensie en Economische Zaken CFO zal maandag ook aan het ge- den ieder 20 sprek deelnemen. De bond gaat vol- RDM zelf 6 miljoen en de buiten gens bestuurder T. Hokken wel landse partner 19 mihoen. Die be door met het voorbereiden van ac- dragen wilde Van Hoi ties. De AbvaKabo voert al langer teren niet bevestigen acties zoals werkonderbrekingen in de bejaardenoorden. Burgemeester Peper werknemers te ver beteren. De werven hebben drin gend behoefte aan goed geschoolde werknemers. Die hoeven niet uit het buitenland te worden gehaald, aldus Ter Hart, verwijzend naar een recente reis van de metaalwerkge vers-organisatie FME naar Spanje. Ter Hart meent dat de benodigde vakmensen uitstekend in eigen land kunnen worden opgeleid. "De scheepsbouw is geen bedrijfstak meer waar je in sneeuw, regen en windje werk moet doen. Men werkt grotendeels overdekt en veel werk zaamheden zijn computerge stuurd", zo zette Ter Hart de image verbetering in. Hij erkende wel dat het beeld van een noodlijdende be drijfstak met veel ontslagen de afge lopen jaren de aantrekkelijkheid van de scheepsnieuwbouw voor de werknemers geen goed heeft ge- DEN HAAG (GPD) Het Alge- heeft financieel directeur Peter Neubert van Co op becijferd. Het is de vraag wat de Japanse banken, die met elkaar 400 miljoen mark in Co op hebben zitten, gaan doen. In tegenstelling tot de Amro- bank, die al 600 miljoen gulden ver lies heeft betaald uit de stroppen- pot, hebben zij niet ingestemd met het reddingsplan, omdat zij de ver liezen niet van de belastingen kun nen aftrekken, voordat er een ge rechtelijke procedure heeft plaats gevonden, zoals bijvoorbeeld een faillisement. Toch heeft Friderichs bij een paar Japanse banken de be reidheid gevonden om mee te wer ken aan de redding van het concern en de resterende 48 uur die het con cern nu nog heeft kunnen de ban ken benutten om een uitzondering te bepleiten bij de Japanse fiscus. Als het tot een faillissement komt wordt het het grootste in de geschie denis van de Bondsrepubliek. In dat geval is bijvoorbeeld ook de Ne derlandse grootgrutter Unigro van plan delen van het concern te ko pen, zo heeft topman Albada Jel- gersma gisteren al laten weten. Premiesysteem rijk doorn in oog ABP daan Ter Hart vroeg gisteren in Amsterdam bij de presentatie het programma van de vak- dat de regering voor het fonds heeft Burgerlijk Pensioenfonds de RAI (ABP) heeft grote bezwaren tegen financieringssysteem ontwikkeld. Dat systeem leidt tot. hevig schommelende premie beurs Europort '89, de grootste ritieme vakbeurs ter wereld, die november wordt gehouden, blijven- die de welvaartsvastheid de overheidssteun De Nederlandse pensioenen in gevaar brengt, scheepswerven hebben volgen hem tot 1991 jaarlijks 75 miljoen tend bij de presentatie gulden extra aan ordersteun nodig verslag, om te voorkomen dat de scheeps- Het ABP prefereert het zoge- bouw 'tussen wal en schip' terecht- noemde 'dynamisch premiesys- De fanfare op de foto zet de dirigent aan tot een slotakkoord begeleidde de feestelijke 'tewaterplaatsing' van De Walrus. Met behulp van een gigantische scheepslift werd deze klus geklaard. dam stelde de scheepslift gisteren heeft twintig miljoen gulden gekost Hart van de Vereniging Nederland- komt. Want de steunpot miljoen gulden i 380 ADVERTENTIE met een druk op de knop officieel i gebruik. Peper, die begin dit jaar bij kan 3000 ton hijsen. i Scheepsbouwindustrie (VNSI) i de overheid aandrong voor steun al moeten varen, maar door het Moray-project, onder- brand was de aflevering vertraagd. De Walrus had eigenlijk vorig jaar die verbetering van de marktpositie Den i dat zij Daardoor is de Zeeleeuw als eerste in gebruik genomen. Na de tewater lating van de Walrus zal de RDM nog twee 'Walrussen' bouwen. ■ooral een gevolg van grotere effi ciëntie en betere uitrusting. Daar door kon de arbeidsproduktiviteit flink stijgen. De Nederlandse werven zullen, volgens Ter Hart, verder moeten op Daarna is de orderportefeuille leeg de weg van verbetering van de effï- moet de Moray-ontwikkeling de ciëntie, onder meer door grotere s toekomst zeker stellen. Versterkt De Westeuropese hebben Duik. "De overheid toont het belang inziet van eei wende industrie als de RDM voor Saudiarabië. "Maar de RDM de Nederlandse economie", zei hij. Primeur De schepenlift is een primeur, waar mee de RDM opnieuw voorop loopt. In het begin van de eeuw in- t Voor de ontwikkeling heeft de troduceerde de werf als eerste het zich ten opzichte van hun drijvende dok. De lift maakt de renten in Korea en Japan de afgelo- vinden hun markt vooral in de serie- bouw en het onderhoud van onder- pen jaren behoorlijk versterkt. Zo bouw. Ter Hart illustreerde dat met Ijoen bijdragen, de zeeboten gemakkelijker. Boven- hadden Japan en Korea in 1986 tot het feit dat onlangs bekend werd dien zal volgens de RDM de kennis 37 procent van de orderportefeuille dat Nedlloyd een opdracht voor vijf van het stapellopen in de komende voor nieuwe schepen in handen ter- containerschepen aan een Japanse dragen wilde Van Houwelingen gis- jaren verdwijnen. Tenslotte be- wijl dat vorig jaar nog maar 33 pro- combinatie heeft gegund. spaart de lift baggerkosten, omdat cent was. Het aandeel van West-Eu- Er ligt voor de Nederlandse wer- de dokputten niet meer op diepte ropa steeg in die periode van 24 tot ven, aldus Ter Hart, een belangrijke hoeven worden gehouden. De lift 31 procent. Volgens voorzitter Ter taak om het image van hun bedrijfs- nenwerking. De Westeuropese werven zijn vooral sterk op het ge bied van het gespecialiseerde schip dat voor de klant op maat gemaakt wordt. De Oostaziatische landen i Rotter- 'Eruit met'm!' 'Goed idee, schat!' Gooi ook uw oude CV-ketel eruit en kies een super- zuinige Radson. Zeer milieuvriendelijk - vooral de nieuwe NOX®COMBI - en overal direkt warm water. Ontdek de komfortabele voorsprong van Radson. Vul de bon in. Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! Stuur mij komplete informatie c Radson CV-ketels, boilers, kombi's Naam: Postkode/Plaats Opsturen-in open envelop-aan Radson. Antwoordnr. 67. RADSON 1^5960 WJ gen Bellen kar04761 B85 80 spaartuenergie J

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7