DE STERKE UCHTGEWICHT Patstelling dreigt rond Democraten Lubbers speelt hoog spel, maar kan niet mislukken PvdA begint actie tegen Deetman als kamervoorzitter Derde wethouder Verkeerschaos in Rotterdam Winschoten weg tt- on 1 1 1 Tippelaarsters Den Bosch winnen geding tegen verbod fanta DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1989 PAGINA 3 CDA houdt greep op formatie DEN HAAG (GPD/ANP) De deelname van D66 aan een centrum-links kabinet wordt een van de belangrijkste pro blemen in de informatie-opdracht van Lubbers. Pré-infor mateur De Koning heeft dit probleem, zo blijkt uit zijn rap portage aan koningin Beatrix, niet kunnen oplossen omdat alle drie de betrokken partijen voorlopig vasthouden aan hun eigen standpunt. Lubbers zei gisteren kort voor hij tot informateur werd benoemd nog eens dat D66 er verstandiger aan doet zich niet op te werpen als on derhandelingspartner bij de vor ming van een centrum-links kabi net. Op de CDA-fractievergadering gistermorgen werd volgens hem nog eens duidelijk dat de euthana sie een struikelblok tussen CDA en de Democraten is. Het CDA heeft op dit punt met D66 een 'ernstig verschil van mening', aldus Lub bers. De CDA-leider zei dat zijn partij de weigering van Van Mierlo mee te doen aan een centrum-rechts kabi net 'voorlopig als feit moet aanvaar den'. 'Dat is zijn democratisch recht, maar schept wel een duidelij ke verantwoordelijkheid". Die geldt volgens Lubbers dan ook ten aanzien van het welslagen van be sprekingen tussen CDA en PvdA. Lubbers riep daarmee Van Mierlo op zich vrijwillig terug te trekken uit de centrum-linkse coalitie. Het CDA zal geen veto uitspreken over deelname van D66 aan een cen trum-links kabinet 'maar ik ben nogal taai in die zaken', aldus Lub bers. Als D66 en PvdA erbij blijven dat de Democraten in het kabinet moeten, 'zal het CDA zich moeten beraden of het risico niet te groot is', aldus Lubbers. Maar hij weigerde te zeggen of het CDA dan de Democra ten zal aanvaarden, of zal kiezen voor een centrum-rechts kabinet met de WD. Met de benoeming van zijn poli tiek leider tot informateur houdt het CDA overigens een stevige greep op de kabinetsformatie. Pre- informateur De Koning had in zijn advies aan de koningin al een 'voor aanstaand persoon uit CDA-kring' aanbevolen als zijn opvolger. Lub bers weet niet hoe lang hij nodig heeft om zijn opdracht uit te voeren. "We zullen zien", was zijn enige aan duiding. Hij wees erop dat de term 'op zeer korte termijn' die in de op dracht van zijn voorganger stond, in zijn opdracht niet voorkomt. Van morgen is hij begonnen aan zijn kar- De Koning zegt in zijn advies aan de' koningin over een regeerak koord dat daarbij moet worden uit gegaan van een aantal politieke af spraken op hoofdlijnen van beleid in plaats van een gedetailleerd re geerakkoord. Hij wil daarmee on der meer voorkomen dat een gede tailleerd akkoord zoals dat ten grondslag lag aan het nu demissio naire tweede kabinet-Lubbers de ruimte voor de fracties om eigen standpunten in te nemen, te zeer in perkt. Overigens delen CDA, PvdA en D66 die visie. Alleen de WD heeft voor eventuele deelname aan een nieuwe coalitie een gedetail leerd akkoord op verschilpunten bepleit. De liberalen vrezen dat ze in een centrum-rechtse coalitie op nieuw totaal worden verpletterd door de overmacht van het CDA. Deskundigen van rijkswaterstaat bekijken het gat dat gisteren onder de rijksweg 16 ontstond nadat er een enorme hoeveelheid zand was wegge spoeld door de regenval. Drie rijstroken bij de Van Brienenoordbrug moes ten worden afgesloten, wat 43 kilometer file opleverde. (foto anp) ROTTERDAM (GPD) - In en rond Rotterdam zijn gisteren files ont staan met een totale lengte van 43 kilometer nadat drie rijstroken bij de Van Brienenoordbrug moesten worden afgesloten omdat het zand eronder was weggepoeld. De situa tie werd volgens de politie pas 'echt chaotisch', toen ook het via de Be- neluxtunnel omgeleide verkeer werd lamgelegd als gevolg van een ongeval. Ter hoogte van de werkzaamhe den aan de tweede Van Brie nenoordbrug ontstonden er door de wolkbreuk problemen met de afwa tering. Hierdoor spoelde zand via de middenberm onder de weg. De Al6 WINSCHOTEN (ANP) - Het CDA iXHlXlCI* ZWcicüt ü7 OV1CI0 ICClCll lilt WINSCHOTEN (ANP) - Het CDA Winschoten wil niet langer men met de PvdA deel uitmaken van het college van b en w. Daarmee zet het CDA een streep door de op lossing die PvdA-gedeputeerde Vos voor de bestuurlijke crisis in Winschoten had bedacht. Gisteren trad de derde wethouder binnen één week uit het PvdA-CDA-colle- ge- Na de PvdA-wethouders Lukkien en Aldag was het wethouder Boven- Boers (CDA) die haar portefeuille neerlegde. De twee PvdA'ers traden af nadat de PvdA-raadsfractie het vertrouwen in hen had opgezegd. Boven-Boers nam ontslag na over leg met de CDA-fractie in de raad. Het CDA vindt dat er geen basis meer is voor verdere samenwerking tussen PvdA en CDA. Winschoten verkeert al enkele maanden in een bestuurscrisis. De conflicten ont stonden na het voorstel van het col lege van b en w om gemeentesecre taris Wijers te ontslaan. Dat voorstel werd door een deel van de PvdA- fractie en door een deel van de amb tenaren verworpen. Wapens Inwoners van Amsterdam hebben tot nu toe in het kader van het Gene raal Pardon honderden wapens in geleverd. Het grootste aantal werd bij de bureaus in de buitenwijken gebracht. In de binnenstad werden, aldus een politiewoordvoerder, re latief weinig wapens afgestaan. Het Generaal pardon werd door de mi nister van justitie afgekondigd met het oog op de nieuwe Wapenwet die op 1 oktober in werking treedt. Onderzoek De Alkmaarse officier van justitie heeft woensdag de rijkspolitie van Bergen opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar de dood van een bejaarde man, zo heeft de districtswoordvoerder van de Alk maarse rijkspolitie gemeld. De 85- jarige man liep in een bejaarden oord zware tweedegraads brand wonden op. Volgens de eerste be vindingen van de politie is de de menterende man door personeel van De Haemstede in bad gedaan en daar alleen gelaten in heet water, dat de man daar zelf in liet lopen. Bejaardenhuizen Het beleid van de provincie Noord- Holland lijkt er de laatste tijd meer op gericht te zijn het voorbestaan van de particulier geleide verzor gingstehuizen op oneigenlijkè in plaats van wettelijke gronden on mogelijk te maken. Dat stelt de Ne- veb, de Nederlandse Vereniging van Bejaardenhuisvesting, in een reactie op de brief van de Noordhol landse gedeputeerde C. Korver (ou derenbeleid) naar aanleiding van zijn uitlatingen afgelopen zondag in een tv-programma over particuliere verzorgingstehuizen. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren afscheid ge nomen van 37 leden, onder wie haar nestor, De WD'er Joekes die sinds 1963 onafgebroken in de Kamer heeft gezeten. Tijdens deze laatste vergadering van de 'oude Kamer' werden de geloofsbrieven van 149 kamerleden aanvaard. Alleen de geloofsbrief van W- D'er Weisglas ontbrak. De als num mer 15 op de liberale lijst staande buitenlandspecialist viel bij de lo ting van het centraal stembureau uit de boot. WD-fractievoorzitter Voorhoeve hoopt echter dat Weis glas morgen bij de eerste zitting vafi het nieuw gekozen parlement ge woon in het WD-bankje kan aan schuiven. Voordat dat kan gebeuren moet de liberale fractieleider wel 30 on dertekende brieven van niet-geko- zen liberale kandidaten in huis heb ben, waarin zij verklaren dat Weis glas voor kan gaan. Ook partijge noot Van Erp, die door de ongeluk kig uitgevallen loting voor Weisglas nu wel recht heeft op een plaats in de Tweede Kamer, zal die brief PvdA-fractieleider Kok neemt afscheid van Wijnie Jabaay, die wegens een ernstige ziekte niet meer terugkomt in de Kamer. "Uniek door een com binatie van opvallendheid en bescheidenheid, een voorbeeld in levens moed", zei kamervoorzitter Dolman over haar. (foto gpd> DEN HAAG (GPD) - Binnen de PvdA-fractie is een actie op gang ge komen om Dolman te handhaven als kamervoorzitter. Daarvoor heb ben de sociaal-democraten zich in middels verzekerd van de steun van D66 en Groen Links. De PvdA start te de Dolman-campagne nadat het CDA gisteren tijdens een fractiebe- raad onderwijsminister Deetman kandidaat stelde voor het voorzit terschap van de Tweede Kamer. De bewindsman won het daarbij van fractielid Eversdijk, nu eerste on dervoorzitter van de Kamer. Binnen de PvdA werd gehoopt op steun vanuit WD-kring om Dol man te handhaven. Bekend is dat ook binnen de liberale kring weer stand bestaat tegen Deetman. Of echter voldoende WD'ers voor Dolman willen stemmen, is nog de vraag. De fractie wilde daarover pas vlak voor de stemming over de nieuwe kamervoorzitter, vanmid dag om drie uur, een beslissing ne- Om tot kamervoorzitter gekozen te worden, heeft een kandidaat de stemmen van de helft van het aantal aanwezige kamerleden plus een no dig. Voor de eindstemming vinden twee vrije stemmingsronden plaats, waarbij elk kamerlid van wie de naam op een stembiljet wordt ge plaatst automatisch kandidaat is. Het besluit om Deetman kandi daat te stellen voor het kamervoor zitterschap kwam binnen de CDA- fractie onder grote druk van de frac- tietop tot stand. Zowel CDA-leider Lubbers als fractieleider De Vries gaven de fractie het advies voor Deetman te kiezen. Eversdijk, de tegenkandidaat van Deetman, toonde zich in een reactie 'zeer teleurgesteld' over de gang van zaken binnen zijn partij. Vol gens hem was er de afgelopen da gen binnen het CDA druk op hem uitgeoefend om zijn kandidatuur voor het kamervoorzitterschap in te trekken. Van de andere kant waren er naar zijn zeggen ook fractieleden die juist wilden dat hij zijn kandida tuur handhaafde. Eversdijk zei wel vice-voorzitter van de CDA-fractie te willen blijven. Tijdens de fractievergadering kreeg Eversdijk de steun van 17 CD A-kamerleden, de overige 27 aanwezige kamerleden stemden voor Deetnman. Behalve Lubbers en De Vries waren tevens alle tien CDA-bewindslieden die na de ver kiezingen deel uit zijn gaan maken van de fractie, voor Deetman. On der druk van de fractietop besloten ook de nieuwelingen in de fractie Deetman te steunen. Het fractiebestuur van het CDA was verdeeld. Naast Lubbers, De Vries en Eversdijk maken daarvan deel uit de kamerleden Borgman, Beinema, Gerritse, Lansink en me vrouw Van Rooy (tevens staatsse cretaris op economische zaken). Mocht Deetman het vandaag in de Tweede Kamer halen, dan zal pro fessor Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer en CDA'er, plaats moeten maken voor een PvdA'er. Het is gebruik dat de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer niet uit dezelfde partij afkomstig zijn. Deetman zal, als hij benoemd wordt, niet langer minister van on derwijs kunnen blijven. In de de missionaire kabinet neemt dan mi nister Braks (landbouw) zijn porte feuille waar totdat er een nieuw ka binet is. (pagina 11: Dcctmans karakter speelde hem parten) DEN BOSCH (ANP) De gemeente Den Bosch had prostituées niet voor onbepaalde tijd mogen verbieden te werken aan de Parallelweg, zo heeft gisteren de Bossche rechtbank besloten in het kort geding dat de prostitu ées twee weken geleden aanspanden. Al achttien jaar ligt tussen het Centraal Station en een industrieterrein een zogeheten gedoogzone waar tippelaarsters de kost verdienen. Begin augustus kondigde loco-burgemeester Verkuijlen een tippelverbod voor onbepaalde tijd aan, omdat er prostituées uit Utrecht neerstreken met hun souteneurs. Dat leidde al snel tot een gespannen situatie. De politie moest ingrijpen en nam honkbalknuppels en messen in beslag. De dames lieten zich echter het brood niet uit de mond stoten en span den het kort geding aan, dat 30 augustus diende. Op 3 september trok de loco-burgemeester het tippelverbod in, maar volgens de politie was er geen verband tussen de opheffing en het kort geding. De rechtbank vond het opschorten van de gedoogsituatie op zich geen onjuist besluit, maar vond het incident met de Utrechtenaren niet ernstig genoeg voor een verbod voor onbepaalde tijd. dreigde te verzakken en een woord voerder van rijkswaterstaat sprak zelfs van een 'levensgevaarlijke si tuatie'. Twee rijstroken van de rijbaan richting Brabant en een rijstrook richting Den Haag werden voor alle verkeer afgesloten. Alleen de vluchtstrook was berijdbaar. Het toch al dagelijks met opstoppingen geplaagde knooppunt slibde volko men dicht. Ook de automobilisten op de toevoerwegen kwamen nau welijks vooruit. De file groeide toen de Beneluxtunnel deels werd ge- blokkerd door een geschaarde vrachtwagen. ADVERTENTIE moeten ondertekenen. Voorhoeve zei de brieven nog niet allemaal bin nen te hebben. Op de vraag of er ook kandidaten weigeren de brief te on dertekenen, antwoordde hij ontwij kend. "Ik hoop ze vanavond wel al lemaal binnen te hebben." Kamervoorzitter Dolman merkte in zijn rede aan het slot van de parle mentaire periode op dat de verkie zingen van vorige week de kleinste verschuivingen tussen de partijen teweeg hebben gebracht sinds 1963. "De marges van de democratische politiek zijn smal, maar ook een ge ringe groei of krimp kan belangrij ke gevolgen hebben. Het is echter niet aan de voorzitter daarover te speculeren". Joekes, die van Dolman het laatste woord kreeg, constateerde dat de Kamer steeds verder pro beert te gaan in het meeregeren. "Een symptoom daarvan is dat het aantal moties in één generatie ver- veertigvoudigd is. Op de meest pie tepeuterige punten wordt de rege ring nu dagelijks uitgenodigd an ders te regeren dan zij doet. Maar wie tot controleren aangewezen, per motie of anderzins gaat meere geren, verdient de harde kritiek die de enquêtecommissie RSV in haar rapport op de Kamer heeft geuit", aldus Joekes. Joekes had ook nog een opmer king over toekomstige leden. "De gedachte begint de laatste jaren baan te breken dat afgedankte oud- ministers als regel thuis horen in de Kamer. Niet in de luwte, voor een jaartje, op weg naar Tokio (Van Agt, CDA) of De Nederlandsche Bank (Duisenberg, PvdA), maar gewoon voor vier jaar. Voor mijn part le venslang. Maar op welke zetel is een andere vraag", zo zei Joekes in een stille verwijzing naar de voordracht van Deetman als opvolger van Dol- f\ DEN HAAG - Het was toch nog verras send, toen koningin Beatrix gistermiddag bekend maakte dat 'de minister-president, minister van algemene zaken' was be noemd tot informateur om de mogelijkhe den van een centrum-linkse coalitie te on derzoeken. Tot dinsdagavond werd nog al gemeen aangenomen dat pre-informateur De Koning ook de vervolgopdracht zou krijgen. Temeer daar Lubbers zich tot dat moment leek te specialiseren in sfeerbe- dervende tactische opzetjes. door Heriri Kruithof Lubbers neemt met de aanvaarding van zijn opdracht een risico, want de sfeer tus sen CDA. PvdA en D66 is de afgelopen da gen, vooral door Lubbers' toedoen, al vlug koel geworden. De informateur gaf op een eerste persconferentie nog eens openlijk lucht aan zijn blijkbare tegenzin: "Ik ben nog opgevoed in de traditie datje geen nee kunt zeggen tegen de koningin". En wat te denken van teksten als 'ik wil het probe ren, maar ik weet echt niet of het lukt', of 'het was heel moeilijk om hier ja tegen te zeggen'. Als je alleen afgaat op de woorden die Lubbers sprak tijdens de persconfe rentie, heeft deze poging weinig kans van slagen. Maar het kan heel goed zijn, dat het alle maal gespeelde weerzin is. Lubbers moet rekening houden met zijn achterban, die helemaal niet staat te trappelen om met de socialisten in zee te gaan. Bert de Vries zei het vorige week nog zo vriendelijk: "Socia listen moet je kort houden". Bovendien zou een overmaat aan enthousiasme bij Lubbers de PvdA al snel kunnen verleiden de inhoudelijke eisen op te schroeven. Op de vraag of hij niet bang is dat de PvdA de neiging zal hebben Lubbers als CDA-voorman te beschadigen, antwoord de de premier: "Dat kan, maar ik vrees het niet. Als ik daar bang voor was, zou ik nee gezegd hebben. Ik ga misschien wat pein zend naar huis, maar niet met angst en vre ze". Het onderhandelingsspel zal hard ge speeld worden: de PvdA kan haar borst vast nat maken. Ironisch is dat de eerste hobbels die infor mateur Lubbers moet nemen, door fractie leider Lubbers zelf zijn neergelegd. De PvdA wil ook D66 aan de onderhande lingstafel. Lubbers' CDA voelt daar niets voor, omdat dat dat zowel bij de zetelver deling, als bij het onderwerp euthanasie grote problemen kan opleveren. Al vroeg in de formatie kan Kok dan ook voor de vraag komen te staan of hij ten koste van alles vast moet houden aan Van Mierlo met het risico buiten het kabinet te vallen, of al leen met het CDA doorgaan. Het laatste lijkt, ondanks de liefdesverklaringen van Kok aan het adres van Van Mierlo, voorals nog het meest waarschijnlijk. Maar als Van Mierlo snel naar huis wordt gestuurd, zit Kok aan de onderhandelings tafel alleen tegenover de CDA'ers De Vries en Lubbers. Dat is een weinig aantrekkelij ke gedachte voor hem. Om die reden wordt in Den Haag al gefluisterd dat beide partijen twee onderhandelaars zullen in zetten. Dan blijft de PvdA weliswaar in de minderheid, maar twee tegen drie praat wat comfortabeler dan één tegen twee. Vast staat inmiddels wel dat deze forma tiepoging geruime tijd in beslag gaat ne men. Als Lubbers serieus van plan is een kabinet met de PvdA te vormen, dan lig gen er nog wel de nodige punten, waarop hij gedegen afspraken wil maken. Maar ook de PvdA wil zich in het beleid van dat kabinet kunnen herkennen. Is Lubbers echter uit op een mislukking, om zo met goed fatsoen weer de bocht naar de WD (eventueel met D66) te kunnen maken, dan zal dat ook niet binnen een paar weken blijken. Lubbers moet dan naar buiten toe het verhaal kunnen hou den dat hij serieus heeft geprobeerd een coalitie met de PvdA te vormen, maar dat dat door de starheid van de socialisten is mislukt. Drammerigheid Als dat verhaal ook geloofwaardig is voor Van Mierlo, is het allerminst uitgesloten dat deze alsnog aanschuift bij CDA en WD. Voor de PvdA is het daarom zaak ui terst omzichtig te opereren. Aan de ene kant moet Kok wat binnenhalen, zodat hij met een succesverhaal voor het partijcon gres, dat het resultaat moet goedkeuren, kan verschijnen. Maar aan de andere kant mag hij Lubbers niet het argument in han den geven, dat de formatie door dramme righeid van de PvdA is mislukt. Vooral de wat oudere bewoners van het Binnenhof halen deze dagen herinnerin gen op aan voorjaar, zomer en herfst 1977. Joop den Uyl (PvdA) won de verkiezingen, en werd meteen tot formateur uitgeroe pen. De politiek leider van het CDA Lub bers is er nu ook wel heel snel bij. Den Uyls poging een tweede kabinet op zijn naam te schrijven mislukte, omdat hij weigerde re kening te houden met de krappe meerder heid van 77 zetels die CDA en WD had den. In tegenstelling tot Den Uyl kan Lub bers echter niet mislukken. In de eerste plaats is hij slechts informateur en heeft al leen de opdracht de mogelijkheden voor een centrum-linkse coalitie te onderzoe ken. Komt hij tot de conclusie dat die mo gelijkheid er niet is, dan is dat geen mis lukking voor hem persoonlek. Belangrij ker is echter dat Lubbers nog altijd 76 cen trum-rechtse zetels achter de hand heeft. Dat derde kabinet Lubbers komt er dus, de vraag blijft met wie

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3